Neptejte se co, ale proč
11.1.2006 15:59

Bezpečí není zadarmo

Je to pár měsíců, co jsem byl okraden. Nebudu se v tomto článku nějak litovat, tesknit nebo nadávat na poměry, pouze se chci obecně zamyslet nad chováním člověka ve stresové situaci.

Jedna skupinka romských kluků si mě vyhlídla a sledovala cestou do práce. Když jsem vystoupil z tramvaje, přidali se ke mně a na rovinu mi řekli, že mě přišli okrást. Dali mi na vybranou, jestli to chci po dobrém nebo po zlém. Buď jim dám nějaké peníze sám od sebe nebo si je ode mě násilím vezmou. A když se budu bránit, mají přesilu a vyhrožují mi nakopáním do obličeje. Upřímně řečeno, byl to od nich docela férový návrh. Návrh nechat se vykoupit a dobrovolně zaplatit něco jako daň za bezpečnou cestu. Osud člověku dává různé lekce a je pouze na něm, jak uspěje a jak se s tím popere.

Nazvu to tedy jako takové kamarádské přepadení. Zachovávám se zbaběle a volím možnost nechat se vykoupit, vytahuji peněženku. Mohli mi ji vyrvat z ruky, ale nestalo se tak. S úsměvem si berou pět stovek, doklady mi nechávají, ale chtějí víc. Ptají se po mobilu. Mobil mám v kapse, ale říkám, že utržené sluchátko jsem nechal doma. Jsem připraven na nejhorší a očekávám, že se s nima pustím do rvačky. Naštěstí to vzdají a odchází.

Když si to přehrávám zpětně, udělal jsem chybu hned na začátku. Když mě před okradením nejdříve oslovili, měl jsem se zachovat chladně a svěřepě je odmítnout a nic jim nedat. Zloděj, který začíná svůj čin rozhovorem s obětí, by se měl zkusit okecat. Nebo sebevědomě odradit. S jídlem roste chuť a když zloději viděli, že dávám, chtěli po mě víc. Zkoušeli, kam až mohou zajít. Se zloději, kteří se svými oběťmi nemluví a pouze provedou svůj čin, je to těžší. Ovšem i proti nim existuje obrana.

Od té doby tedy nosím dvě peněženky. Jednu jako takzvanou návnadu, kde mám peníze a další věci, o které můžu přijít. V té druhé doklady a další peníze. To je jedno poučení z lekce, kterou jsem si z této příhody odnesl. Druhá věc je ta, že jsem na sebe naštvaný z toho důvodu, že mladým zlodějům tímto činem stouplo sebevědomí. Dostanou chuť tuto praktiku zkoušet na někom dalším. Pokud bych se zachoval nekompromisně, asi by je to od dalšího činu odradilo.

Ač to zní divně, jsem osudu vděčný, že mi takovouto životní lekci připravil. Koneckonců, nejdůležitější je, že jsem tuto lekci přežil bez újmy na zdraví...Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.