Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!
10.4.2006 8:36

Jaké bude české euro?

Česká republika je již nějaký rok v Evropské unii a zanedlouho nastane doba, kdy se v naších kapsách a peněženkách objeví česká varianta evrospkých bankovek a mincí.

Otázka zní, jak bude měna vůbec vypadat. Jaký znak si Češi na novou měnu vyberou, co je bude charakterizovat? Bude se konat soutěž nebo rozhodnou odborníci a úředníci? Toto téma jsem už nakousl v mém předchozím článku o českém pivu. Nevím čím to je, cizincům se při vyslovení naší země vybaví Praha, při nejlepším případě ještě Václav Havel nebo hokej a pivo.

V tomto směru je tedy nutno ještě zapracovat a vymyslet jednotný a sjednocující symbol, kterým bychom propagovali sebe a naše dobré jméno. V dnešním dnešním globalizujícím se světě je právě silná značka důležitým orientačním bodem, pro turisty a obchodníky.

Kde bychom mohli začít? Zkusme nejdříve osobnosti. Vybírat osobnosti můžeme z ankety Nejvyšší Čech, což je dobrý začátek pro další úvahy. Horkým kandidátem na zvěčnění portrétu na mincích by byl Karel IV nebo naši prezidenti. Dobrou vizitkou a známou osobností by byl Václav Havel. Osobně by se mi líbil také Svatý Václav nebo Svatý Vojtěch.

Problém s lidmi na mincích je ten, že by měli překračovat význam a území našeho státu. Z tohoto pohledu pak vychází právě Karel IV a Václav Havel jako dvě velké osobnosti, které se zapsali velkým písmem do evropských dějin. Karel IV se zapsal vybudováním velkého království, Václav Havel statečným vítězstvím nad minulým režimem.

Dále tu máme typické znaky v čele s českým lvem, korunovačními klenoty. V úvahu připadá také nějaký pohled na Prahu nebo na Vltavu, obrázek z historických center našich měst. Pravda je, že na našem území se nachází velké množství hradů a zámků.

Je velmi zneklidňující, že debata o českém euru ještě nezačala. Bojím se, aby to nedopadlo jako spousta věcí kolem nás,které se stíhají až na poslední chvíli. Podoba české varianty evropské měny je věc důležitá, která také bude součástí prezentace národa jak v Evropské unii, tak i ve světě.

Ať už bude na nové měně panna nebo orel, doufám že to bude varianta důstojná a vhodná.Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.