Malé úvahy o problémech kolem nás
2.5.2006 8:35

Kam sahá lidská paměť

Selhání paměti je nepříjemná věc. Někdy to má dalekosáhlé důsledky, jindy nad tím mávneme rukou. Nevzpomenout si na výročí nebo narozeniny se prý neodpouští, zapomenout kolikátého je nebo jaký máme den už tolik nevadí.


Naštěstí se dá pamět trénovat, například se naučíme něco, co nás baví. Většinou to pak jde skoro samo. Nazpaměť se můžeme naučit mnoho věcí, některé však dají pořádnou práci a další nestojí ani za tu námahu.

Otázka zní, jak si zapamatovat důležité věci, jako například narozeniny příbuzných a přátel. Změť čísel a dat vůbec nevybízí ke snadnému zapamatování. Můžeme si čísla opakovat neustále dokola, pochybuji však že tobude mít nějaký přínos.

Existuje jiný způsob zapamatování. A totiž, že si nějakou věc poznamenáme na papír. Sice nelze zaručit, že papír ztratíme a tím tedy opět zapomeneme, to prozatím nechám stranou :). Taková papírová paměť má výhodu, že je velmi dlouhodobá. Tato paměť pak závisí pouze na trvanlivosti papíru.

Pro vzpomenutí si na narozeniny bychom použili asi kalendář. Další problem který zde nastane spočívá v tom, abychom se každý den do kalendáře podívali. Narozeniny a jmeniny jsou totiž věc kapánek mimořádná a sváteční a nestane se tedy, že bychom měli u každého dne nějakou poznámku.
Dnešní doba nám přináší velký vynález oproti minulosti - paměť elektronickou. Tato paměť má nesmírné mošnosti z důvodu kapacity, prakticky je neomezená. Pokud ji zkombinujeme například s mobilem, můžeme dostat mocný nástroj k dobrému zapamatování.

Přijde někdo s nějakým vynálezem jak dostat svátky a narozeniny do hlavy tak, abychom neměli potíže se vzpomenutím? Jak to udělat, abychom využili techniku, která se dnes nabízí?Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.