Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

6.10.2014 10:05

Panelová sídliště

Před pár týdny vysílala TV Kinosvět zajímavý dokument, pojednávající o socialistické výstavbě v českých městech. Velký prostor pak dostala panelová sídliště a sorela. To mě vede k úvaze o budoucnosti paneláků, kterými je naše drahá republika doslova poseta.

Předně je nutno vyvrátit rovnítko mezi socialismem a samotnou existencí panelových domů. V západní Evropě jsou paneláky také, byť ne v takové míře a můžeme je najít i za mořem, v USA i Kanadě. Jednoho musí nutně napadnout, kde by všichni ti lidé bydleli, nebýt našich sídlišť. Tento typ bydlení stále využívá třetina tuzemců a počet panelových bytů dosahuje 1,2 milionu. Představa, že by každý z paneláčníků obdržel domek na (pouhém) kapesníkovém pozemku, je z prostorového hlediska zcela nereálná.

Nicméně přesto všechno byla panelová sídliště projektována za socialismu a tomu odpovídá jejich celková koncepce. Skromný rozsah služeb na straně jedné, vyhovující „sociální mix“ na straně druhé. Soudruzi prostě nemohli tušit, že jednoho dne průměrný tuzemec vlastnit dva automobily, zvažovat pořízení třetího a denně absolvovat týdenní nákupy. Faktem zůstává, že v západních zemích jsou panelová sídliště určena pro chudé vrstvy obyvatelstva a zejména realitní agenti rádi zdůrazňují, že je pouhou otázkou času, kdy se česká sídliště (v obecné rovině) změní v ghetta. To tak jistě může být a nemusí, zvláště s ohledem na konkrétní lokalitu.

Kolem panelových sídlišť je toho na tři knihy a čtenáři zajisté rádi přispějí se svým poznatky a postoji.

Mám jen nostalgické vzpomínky na...
ivana Kozárová, 6.10.2014 14:37

Mám jen nostalgické vzpomínky na počátek osmdesátých let min. stol.,kdy jsme se stěhovali z obecní pastoušky do nového bytu na sídlišti. Ještě tam nevedla ani opravdová asfaltka. Já jsem byla šťastná a vděčná za nový byt. Nemyslím,že to bylo špatné bydlení.Suchý a slunečný byt,za panelákem kopec plný stromů,louka a pak les... Jiné to je tam,kde vznikne betonové město. Taky společenství lidí bylo milé.... Byli jsme přátelé z pastoušky. Podle toho,na jaké směny kdo pracoval,žil panelák svým životem.Dodnes se scházím s bývalou sousedkou,dnes máme dávno dospělé děti a neštupujeme ponožky. Ani ti moji věční psové na sídlišti nijak nestrádali. Byli milováni pro své dobré vlastnosti - neštěkali a neznečišťovali okolí domu a ten největší hafan nesnášel šikanu na pískovišti,vždy chránil to nejslabší dítě.... Možná,že jsme nebydleli na typickém sídlišti. Lidi se tam znali a vesměs si pomáhali. Bude to asi v lidech a ne v domech...jednou jsem viděla starej gruzínskej film,jak si lidi v paneláku společně dělěli šašlik;-)

co je „panelák“?
Vlastimil Čech, 6.10.2014 17:49

Technicky vzato by panelák měla býti budova, která je plně, nebo z většiny konstruována z panelů. A jakých panelů? Plný beton? Kovový sendvič, cihlopanel, nebo dokonce panely dřevěné? :-)
Ovšemže V.Č. ví, co má pan Lipovan na mysli...Předpokládám, že nejde ani tak o typ konstrukce, ale o typ či způsob bydlení, nebo ne? Čím se liší „panelák“ od činžovního domu z První Republiky, nebo z konce R-U? Tedy kromě právě toho stavebního dílce?
Jsem velice zvědav, co se tu vylíhne za myšlenky, protože námět pro besedu je to skvostný...

V.Č. by chtěl ovšem říci svůj názor k větě: „domek na (pouhém) kapesníkovém pozemku, je z prostorového hlediska zcela nereálná.
Nezapomeňme k prostoru, který obyvatel městského činžáku (ať už třeba panelového nebo ne) připočíst další prostory-plochy. Parkoviště! Přístupové cesty! Dětská hřiště! Plochy pro městskou rekreaci! Zahrádkářské kolonie! Parky! Mnoho obyvatel městských bytů má také chaty. (Mimochodem není mi znám ani jeden domkář či „vilník“, který by měl někde chatu či chalupu pro svou rekreaci.) To jsou další plochy a pozemky, které obyvatelé městských bytů potřebují... A to se nezmiňuji o samozásobitelství domkářů. Svůj pozemeček mnozí používají pro pěstování vlastní zeleniny, ovoce, chovu drobných užitkových zvířat. Logicky tedy konzumací sta králíků vychovaných ze své zahrady nespotřebuje rodina domkáře jedno odrostlé tele, které také potřebuje pro svůj výkrm jakousi plochu...
Fakt je ovšem ten, že v poslední době to samozásobitelství je z různých důvodů na ústupu- Ale ještě nezhynulo!! :-)
Jinak ovšem souhlasím s panem Lipovanem... Domek nemůže být pro každého. Souhlasím samozřejmě i s paní Kozárovou... záleží na lidech.
Chtěl jsem jen upozornit na to, že poměr mezi plochou České republiky potřebnou pro život měšťáka, oproti ploše potřebné pro život venkovana, není tak ukrutný, jak by se mohlo zdáti.

Odp: co je „panelák“?
Lip¤van, 7.10.2014 15:39

Měl jsem na mysli kombinaci obojího, způsob bydlení i technické provedení s využitím montovaného panelového systému. Překvapilo mě, že je poměrně obtížné najít pro panelové sídliště anglický termín. Skutečně využívaný a jednoznačný termín. Osobně bych řekl Prefab Settlement, popř. Prefab housing estate, ale stoprocentní to není. V USA je rozšířen název Public housing, ale to je velmi široké a mnohoznačné pojmenování...socialističtí plánovači mívali občas dobrý nápad, který by se uplatnil i dnes, například Koldům. Pokud všichni zúčastnění přistoupí na předem dohodnuté podmínky, rozvoji dnes nestojí nic v cestě. Také s vámi souhlasím, že využívaných ploch domkářů a paneláčníků je ve skutečnosti mnohem bližší, než kterak činí první dojem. :-)

Odp2: co je „panelák“?
Vlastimil Čech, 7.10.2014 17:21

S tím Koldomem je zásadní problém, který jste správně pojmenoval:Pokud všichni zúčastnění přistoupí na předem dohodnuté podmínky... v tom je jádro pudla... někteří nebudou podmínky respektovat...a systém se zhroutí... Krátkodobě jsem poznal NE JAKO OBYVATEL koldům Metalurg v Zábřehu... Výborně vymyšlené, ale skoro nefunkční... snad jen jako ubytovna a nouzové bydlení pro ztroskotané lidičky...

Já se na sídliště stěhovala v sedmé...
iva, 7.10.2014 14:04

Já se na sídliště stěhovala v sedmé třídě z takového starého domu mstské zástavby, kde se proháněli potkani po sklepích. Ted´jsem byli rádi, že jsme dostal ještě relativně levný družstevní byt, ale nejme spokojeni s tím jak jsou projektovány paneláky. Zrovna my máme slunce jen v létě z obou stran, od září už nesvítí odpoledne k nám slunce přes vedlejší blok. Určitě by to chytré hlavy daly dohromady, aby slunce svítilo jak jen to jde nejdýl, ale u nás je to tak, že ti chytří jsou chytří jen pro sebe. Kdybych si kupovala dnes byt v paneláku určitě bych chtěla ten byt jak se jim dnes říká ekologicky šetrný , ale to stojí hodně. Proč chudší lidi co nemají na drahé byty musí potom celý zbytek života platit za něco kam jim slunce nesvítí i jde o teplo. no jinak v paneláku je rozhodně tepleji , protože znám hodně lidí v domečcích co šetří na teple a stejně protopí více než my.

Odp: Já se na sídliště stěhovala v sedmé...
Lip¤van, 7.10.2014 15:53

Tam to máš náhodou dobré. Veškeré služby v místě, do centra patnáct minut tramvají. Nevím, nakolik to tam ovlivňuje Mittal, ale peklo na Zemi vypadá rozhodně jinak. Bývalý kolega z práce bydlel pár set metrů od VŠB, na Havlíčkově náměstí. Přitom šel studovat na Karlovu univerzitu. :-)

Odp2: Já se na sídliště stěhovala v sedmé...
Vlastimil Čech, 7.10.2014 17:14

„Podle noh poznaš ptaka, podle butuv Porubaka...“ Havlíčkovo náměstí ale asi nejsou ty pravé paneláky... není to spíše sorela? Ovšem až na ten věžák uprostřed... Bývala tam hospoda... A v bývalém atomšlágbunkru byla tančírna pro mládež... Je s podivem, jak jsou ty domy tam seriosně postavené... nebylo to špatné...
Peklu na zemi se více podobají ostravské ulice Palackého, Sirotčí... ale ani tam to není těmi domy, ale těmi obyvateli...

Odp3: Já se na sídliště stěhovala v sedmé...
Lip¤van, 7.10.2014 17:31

Skutečně tam nejsou klasické paneláky, nýbrž domy o něco starší a většinou družstevky. V Ostravě bývala Poruba považována za dražší bytovou adresu, mnohem levněji přišel kvartýr na (sídl.) Dubině, kde žije Svícařka „fialka vonná“. Řekl bych, že Iva to vychytala velmi slušně. Velký flák zeleně hned za rohem, nemnoho sanskrtu (na ostravské poměry samozřejmě), družstvo se vcelku stará...v rámci možností trefa! :-)

Paneláky vůbec neodsuzuji, v zásadě...
Tom111, 7.10.2014 22:13

Paneláky vůbec neodsuzuji, v zásadě nevidím až takový rozdíl oproti zděným činžákům. Mohli se ale soudruzi více zajímat o dispozici a nedělat umakartová jádra. Konkrétně myslím Morava to na dispozici odnesla více, většina těch paneláků zde má pokoje široké 3,5m, a to je prostě na hezký pokoj málo, připadá mi, že pražské paneláky měly dispozici lepší, alespoň některé :-)

První paneláky se dělaly na modul 3,6 m...
Neuvedeno, 8.10.2014 22:40

První paneláky se dělaly na modul 3,6 m a panely tl. 14 cm, teprve pozdější se zavedly s moduly 6 metrové s nosnou panelovou stěnou tlustou asi 19 cm. Mezistěny pak byly tlusté jen asi 8 až 10 cm. Tyto paneláky měly větší variabilitu uspořádání bytů, ale zase bylo v celém bytě všechno slyšet, takže, když někdo chrápal, tak veškeré osazenstvo bytu mělo smůlu.
Paneláky byly pouze náhradou činžovních domů měst. Jen se při stavění nemuseli zedníci a nádeníci tak udřít, protože bylo vše mechanizované. Šla prostě výstavba tím pádem rychleji a bez velké námahy. Vlastně jsme měli štěstí, že se tenkrát postavilo tolik bytů ve městech, protože dnes teprve vidíme, jak je nákladné bydlet mimo město. Za deset kilometrů jízdy vlakem dnes důchodce zaplatí tam a zpět 36 korun. Autem to stojí jen za benzín 66 korun. Jede-li každý z rodičů jindy do práce, tak už to máme při vzdálenosti 10 km za den 132 korun. Když ještě rozváží děti do škol, tak to přijde na 150 korun denně minimálně, protože jde ještě o nákupy a pak koníčky dětí. Takže spíš 200 korun denně. Za měsíc to pak přijde na 4400 korun.
Takže zlaté paneláky. Protože průmysl je většinou v městě.
Jenže problém je ten, že dnes stále jsou sídliště nedostatečně doplněné o nové potřeby, které se dnes naskýtají. Na příklad schází objekty garáží pro motorkáře. Možnosti využívání biomasy vyrobené v panelácích pro další využití. Taktéž nevyužité zbytky z vaření jídla, jako na příklad šlupky od brambor by se daly využít pro pěstování králíků atd. Využití trávy z okolních trávníků pro ovce atd. Prostě bývalá správa byla značně nehospodárná a dnes se v tom pokračuje.
Dříve byly ve sklepích sušárny a prádelny. Ty dnes se téměř nevyužívají, protože jsou automatické pračky a přitom si nikdo neláme hlavu s tím jak je využít jiným způsobem, protože předpisy na využívání činžáků se vlastně vůbec nezměnily a jsou tím pádem zoufale zastaralé.
Vůbec stavební úřady jsou stále v zajetí absolutně neekonomického myšlení.
Zavedly se územní plány a na nich se striktě trvá. Takže jedna půda jako je stavební pozemek podle územního plánu má cenu i dvaceti násobku pozemku, který je vedle mimo územní plán města a tento stavební pozemek.
Vede to pak jen k machinacím s pozemky a taktizování s pozemky na území města, či obce.
Výsledek je ten, že lidé, kteří by chtěli bydlet někde poblíž města prakticky nemají možnost. Na nestavebních pozemcích se nesmí stavět ani ty jednoduché stavbičky bezdomovců. Bezdomovci mohou bydlet jen v dokonalých bytech, nebo jen pod papundeklem. Prostě takovýto snobský režim vládne v této krajině. Jednomu je z toho na zvracení. Jedině máme to štěstí, že jsme byli chatařská velmoc a tak je alespoň naděje, že tam ti méně majetní mohou provizorně bydlet.
Jenže při prodeji chatek se dozvídáme, že chatka dnes také už stojí třeba 500 a 700 tisíc korun. To je tedy na takového bezdomovce opravdu velká částka. Ti co nemají ani na tyto peníze jsou tedy u nás zcela vyřízení. V takovéto situaci se u nás ještě vymýšlí, že každý byt musí mít na radiátoru měřič tepla za 500 Kč.
Je pravda, že se dají pronajímat byty. Ty ale se pronajímají jen těm, kteří mají alespoň na několikaměsíční nájemné. Dále si každý pronajimatel proklepne člověka, kterému nějaké bytové zařízení pronajímá, protože by ho také nemusel z pronájmu dostat.
Zrovna včera mluvili o tom, jak snadno se stane člověk u nás bezdomovcem.
Stačí jednou nezaplatit jízdenku v městské hromadné dopravě. Přitom vyznat se v cenách takové příměstské dopravy v Praze je skutečné umění.
Stačí dostat pokutu 500 korun a okamžitě nemít peníze na zaplacení a je člověk vyřízen.
Dluhopis pošle dopravní firma na Sejšelské ostrovy k jiné firmě a tam z dluhu vyroste 20 tisíc korun. Právník v Česku si připočte dalších 20 tisíc a už je s toho exekuce bytu. Exekutor si připočte další peníze za prodej zabaveného majetku a je s toho 80 tisíc korun. Následuje urychlená dražba bytu s výsledkem za prodej za čtvrtinu skutečné ceny a vystěhování z bytu a nezbude člověku z bytu ani vindra.
Pak se člověk diví proč se dějí komunistické převraty a proč vládnou komunistické diktatury. Vždyť si to kapitalizmus dělá vlastně sám. I ta první světová válka byla jen mezi samými kapitalistickými mocnostmi a zdevastovala celou Evropu, ba i svět. Před první světovou válkou žádný socialistický stát neexistoval.
Dokonce i Hitlera vyzbrojovali kapitalisté. Dnes by Kalousek nejraději na komunisty nasadil psí hlavu. Dokud se budou kapitalisti takto vůči lidem chovat, tak ten kapitalizmus dlouho opět nevydrží.

Odp: První paneláky se dělaly na modul 3,6 m...
Vlastimil Čech, 9.10.2014 13:31

Perfektní... tleskám...podepisuju!

Odp: První paneláky se dělaly na modul 3,6 m...
Lip¤van, 10.10.2014 22:57

...štěstí, že jsme byli chatařská velmoc...

Jeden z mých kolegů se podle toho zařídil. Koupil chatu na Sázavě a za vynaložení určitých nákladů a své práce ji zceloročnil. Je navýsost spokojen. Žije v přírodě, ale přitom v relativním komfortu. Zároveň ukojí svůj naturel - je to takový ten trampský typ, který chodí permanentně v maskáčích a dokonce nosí na opasku nůž. Sice poněkud obtížně dojíždí do stověžaté, ale považuje to za podružnost. :-)

Odp2: První paneláky se dělaly na modul 3,6 m...
ivana Kozárová, 11.10.2014 9:50

Vždyť to je jedna z možností,jak přežít. Kolik lidí přežije zimu na sídlišti bez elektřiny? Chata na Sázavě je lepší,než vila na Ořechovce.....

Odp3: První paneláky se dělaly na modul 3,6 m...
Vlastimil Čech, 11.10.2014 18:24

Nu a myslíte si, že v zimě nebude elektrika? Myslíte si, že ji vypnou na tak dlouho, aby to v Ořechovce bylo k nepřežití?
Vím, stát se to může, ale věřím tomu asi tak, jako že V.Č. vyhraje ve sportce lepší než 3. cenu:-)

Odp4: První paneláky se dělaly na modul 3,6 m...
ivana Kozárová, 11.10.2014 18:30

Jestli v zimě nebo v létě,to nevím. Ale stát se to může,dokonce jsem v rozhlase slyšela pořad,kde mluvili odborníci o tomto problému. Nestrašili,ale taky neuklidňovali....Ten člověk na Sázavě je připravenej líp,než lidi ve velkých městech. Ale samozřejmě že raději věřím,že se to nestane;-)

Ale samozřejmě že raději věřím,že se to...
Vlastimil Čech, 12.10.2014 20:00

Ale samozřejmě že raději věřím,že se to nestane

Že Vy chcete bydlet na Ořechovce....
:-):-):-)

Jen asociace
santiago, 7.11.2014 12:45

Jen asociace - prozřel jsem v okamžiku, kdy na mě kdosi zakrákoral: Nikdo už nebude bydlet v nedůstojných krrrálíkárrrnách!

Pochopil jsem, že místo neschopných mstivých paranoidních senilů to odteď povedou mimoňové, pokrytci a lhářy.

Odp: Jen asociace
ivana Kozárová, 8.11.2014 10:35

jo jo,samozřejmě pod mostem je to větší adrenalin a větší svoboda,rozlet a neomezené možnosti pohybovat se po proudu i proti proudu;-)Dnešní poměry bych charakterizovala dvěma pohádkama: Císařovy nové šaty a Jdi tam,nevím kam,přines to,nevím co:-)

Dokument
Lip¤van, 8.11.2014 16:35

To je onen dokument z článku - Proměny českých měst. :-)

Odp: Dokument
ivana Kozárová, 19.11.2014 10:33

Děkuju za ten dokument,se zájmem jsem si ho pouštěla... Také interiéry - s postupem času,jak člověk propadal sám sobě - se změnily. Není náhodou,že moderní kuchyně dnes připomínají pitevny;-)

Energetická náročnost
Lip¤van, 17.12.2014 8:05

Nějaký chytrák, zřejmě absolvent plzeňských práv, popř. fanoušek lumpenkavárny či obojí, v jedné diskuzi uvedl, že komunisté zaplavili republiku energeticky náročnými a neefektivními paneláky. Řekl bych, že tady to kloučkovi těžce nevyšlo. Právě naopak; už Němci věděli, že dům s menší základnou, kde získáme prostor díky větší výšce, je z hlediska (nákladů na) temperování vhodnější. Prefabrikovaný panel teplo udrží. Na rozdíl od bungalovů podnikaveckého baroka - čím větší základna a počet různých věžiček, tím větší tepelný výdej. Je zde někdo z oboru, nebo alespoň amatérský zájemce? :-)

Odp: Energetická náročnost
Vlastimil Čech, 17.12.2014 18:17

Stavebnictví mne živilo takřka celý život-mimo doby vojenské služby...
Tepelná ztráta objektu - a tedy potřeba tepla- se počítá dle ČSN. Výši tepelné ztráty ovlivňují především tyto veličiny: Ztráta tepla vzniklá prouděním- vzduchu Vlastně se jedná o větrání, ať už chtěné, nebo nechtěné (netěsnostmi). Dále, a na to asi myslíte, se jedná o předávání tepla kondukcí- tedy sdílením. Množství tohoto tepla je závislé na rozdílu vnitřní a vnější teploty, na tepelném odporu konstrukce, na ploše, kterou je teplo vedeno a na čase. Tepelný odpor konstrukce je dán specifickým tepelným odporem jednotlivých materiálů konstrukce a jejich tloušťkou...

Do výpočtů a reality ovšem zasahují i jiné věci. Vliv mají například i tepelné zisky. (technologie, oslunění, pobyt osob atd.) Popsat celkem tuto záležitost je semestrální práce :-)...
Z praxe mohu říci, že reálně v bytových domech je největší ztráta tepla okny. Na druhé straně- kdesi jsem o tom psal- viděl jsem tři stupně revoluce, kdy se podařilo obsadit postupně více a více plochy PLÍSNÍM!
1. stupeň: zrušení společných prádelen a sušáren a pračky v bytech. Dtto sušení prádla v bytech.
2. stupeň: kontaktní PLS tepelné isolace fasád.
3. stupeň: plastová hermetická okna, v kombinaci s individuelním (jakkoliv částečně)vyúčtováním tepla.

Podnikatelské baroko se V.Č. nelíbí, považuje ho za nehospodárné a technicky nesprávné... Všechny ty střešní plochy, úžlabí, podivné a neúčelné věžičky, samoúčelné výstupky... V.Č. se ze všech stavebních slohů líbí nejvíce funkcionalismus... a promiňte, i ten sorel měl něco do sebe (I. a II.obvod Poruby, Havířov)... jsem staříkem a můžu mít své libůstky... :-)

Pokud se mluví o panelech, pak je na místě zeptat se: jakých?
Cihlopanel? Porobetonový panel? Sendvičový? ...? jaký?... Ono v panelových domech nedělaly peklo primárně samotné panely, ale často spíše tzv. „tepelné mosty“. Tepelný most je místo konstrukce, kde je tepelný odpor menší a kudy uniká teplo z interieru. Vnitřní povrch tohoto místo je tedy chladnější než jeho okolí a po 3- stupňovém navyšování vlhkosti v domech (viz výše):-;, se na nich vlhkost kondensuje.... a už to jede... Tepelné mosty vznikaly povětšinou technologickou nekázní při výstavbě, respektive nedostatky MTZ. Pamatuju, zažil jsem.

Pro obyvatele domu je ovšem důležitější další hodnota: tzv „tepelná pohoda“... Tato hodnota vychází nejen z teploty vzduchu, ale i z teploty povrchů, relativní vlhkosti vzduchu, z tepla přijímaného sáláním ve vhodné vlnové délce, proudění vzduchu v místnosti a snad i z něčeho jiného, na co jsem zapomenul... (to školení bylo už dávno :-)).
Pro hrubé vysvětlení: rozehřátá kachlová kamna sálají jinou vlnovou délkou než teplomet. Jsou-li stěny místnosti přibližně stejně teplé, jako vzduch, je to příjemnější, než kdyby výrazně chladnější. V místnosti může být tepelná pohoda i při nižší teplotě vzduchu, není-li vzduch příliš vlhký...

Ovšem realita je realita...;-)... mohu vyprávět... lidi jsou lidi a bohužel každý, kdo postavil psí boudu, chatu, kozí chlívek, nebo garáž je STAVITEL. Jo, to když chemik se rozpovídá o sensorickém vlivu polykrystalické formy dihydromonoxydu na 40% ethanol... no to je jiná... :-)... Ale přesvědčit uživatele bytu, že je třeba větrat... no, už je mi to jedno. Jsem emeritus.

Odp: Energetická náročnost
Vlastimil Čech, 17.12.2014 18:42

No, z hlediska vlivu tvaru domu na tepelné ztráty by byl nejvýhodnější tvar blížící se kouli... a to už tu bylo:
http://blog.thehenryford.org/wp-content/uploads/2014/10/Dymaxion_ca1960.jpg

http://nymag.com/arts/art/features/47807/

Palec nahoru
Lip¤van, 17.12.2014 19:53

Smekám před vašimi znalostmi a oba příspěvky považuji za vysoce přínosné nejen pro mě, ale i ostatní Svícaře. :-)

Odp: Palec nahoru
Vlastimil Čech, 18.12.2014 8:35

Děkuji.
Ovšem z toho, jak je tu mrtvo, mám pocit, že jsme tu zbyli sami...

Odp2: Palec nahoru
iva, 18.12.2014 19:04

Ehmm, přečtu si to. Jen mně naštval ten chlap s těmi půjčkami a sere mně ten miliardář v reklamě. Též se mi stane jednou za dva tři roky , že párkrát podám sportku dva, tři sloupečky, ale říkám si pak, jestli vůbec chci vyhrát aby se mi něco zlého nestalo a pak stejně nevyhraju a vlstně musí strašně moc lidí prohrát.
Tohla tema mně zajímá, ale spíš se mi zdá, že časem budeou všichni chtít bydlet v těch ekologicky šetrných bytech. Viděla jsem myslím v pořadu Objektiv takové město někde na severu nebo to bylo Švýcarsko. sama zelen´.

Odp3: Palec nahoru
Vlastimil Čech, 19.12.2014 11:55

Moje oblíbená paní Iva!
To máte pravdu. Taky si myslím, že by lidi povětšinou chtěli bydlet hezky v domcích se zahrádkami, a docela ekologicky... Už kdysi se začala stavět ta zahradní města i u nás... ovšem...realit je jiná a tvrdá...Je to tak trchu jako s prací... zrovna dneska v rozhlase mluvili lidi jak mají rádi svoji práci, jak se do práce těší a tak... ovšem byli tam lidi, kteří mají zajímavou a řekl bych tvořivou práci... bohužel té škaredé nudné a mizerně placené práce je nejvíc...
Kdysi jsem dostal od Svědka Jehovy knížku s nááádhernými obrázky jaké to bude, až bude to jejich království... hmmm hezcí usměvaví lidé, veselé děti, milá zvířata, květiny, posekané trávníky příroda jedna báseň, jak americkém filmu.., lidičky měli hezké, barevné šaty, v pozadí čisté a upravené domy, každý z nich na překrásné parcele, nikde žádné odpadky, smetí, nikde žádná upocená tlačenice, bláto... super... akorát tam nebyly nikde vidět fabriky, kde se vyrábějí ty šaty, kde se vyráběji ty barvy, sekačky na trávu, cihly a beton, kde jsou dřevozpracující fabriky, vykácené lesy, pole a tak...
Ono to reálno nevypadá dobře... Nebo si vezměte třeba ten film o hobitech, jak nesli ten prsten... Zajímavé krajinky... ale všimněte si: kromě toho hobitího kraje NIKDE žádná pole... pustina kolem města.... čím se všichni ti tvorové živí? Jasně mají víno, jedí ovoce a vůbec kde co... ale kde to berou?
V.Č. je to jasné-je to přeci pohádka. A u těch Svědků Jehovy taky. A u zahradních měst taky. :-(

Odp4: Palec nahoru
Lip¤van, 19.12.2014 14:24

Mně osobně by taková krajina a prostředí parádně lezly na nervy. Bál bych se šlápnout jinam než na značku. Naštěstí nic podobného v nejbližších desetiletích nehrozí, takže není důvod k obavám. :-)

Odp5: Palec nahoru
ivana Kozárová, 27.12.2014 16:48

Bydlím ve starém kamenném baráku . Okna dřevěná,stará,špaletová. Všudemožně fuky,žádnej šetrnej provoz. Větrání samovolné. Šišky za kamnama pěkně vysychají. Syn v témže domě z druhé strany má plastová okna a je nutno neustále větrat...Jaká okna jsou lepší? Jak dlouho vydrží plastová okna? Ty naše jsou ještě snad z dob rakouskouherského mocnářství a drží dobře..

Odp6: Palec nahoru
Vlastimil Čech, 28.12.2014 11:18

Jsem si vědom toho, že budu považován za staromilce. Pokud bych směl vyslovit svůj názor, pak bych upřednostnil větrání, před úsporou tepla. Zvláště ve Vašem případě. Kamenné konstrukce nevynikají difusí, tedy prostup vodních par je obtížný.Navíc s ohledem na mocnou akumulační schopnost (tedy tepelnou setrvačnost) dochází často ku kondensaci vodní páry na površích. Zde je ovčem nejlepší cestou topit a větrat. (V této souvislosti připomínám lokální topeniště, které dokonale splňovaly obojí :-) ) Další vlastností kamenných staveb bývá bohužel i jistá radioaktivita, v některých oblastech ČR i docela významná. Problémem zdravotním není samotná emanace, ale její zplodiny, které se projevují v ovzduší(radon.Nejlepším způsobem, jak se jich jednoduše a jednoznačně zbavit je -zcela nečekaně- větrání ;-). Takže kdybych se měl k této věci vyjádřit biblicky jednoznačně, tak V.Č. říká: Topte nejlépe v dobrých kamnech. Větrejte jak to jen jde a kolik kasa unese!

K plastovým oknům: první plastová okna byla osazována v Německu asi před 50-ti lety. Viděl jsem je v Rakousku, v Melku a musím říci, že vypadala naprosto v dobré kondici. Osobně si myslím, že myšlenka plastových oken poněkud předběhla svou dobu. Typickými a žádanými vlastnostmi plastových oken, (kromě uživatelského komfortu daného sofistikovaným kováním a naprosto minimální údržbou) je jejich vysoký tepelný odpor a hermetičnost. Jejich užití by bylo na místě především tam, kde ostatní konstrukce neuvolňují žádných škodlivin (např. formalin), neemanují radioaktivitu, a HLAVNĚ je zajištěno DOKONALÉ vzdušné hospodářství. Tím má V.Č. na mysli například nějaký druh vzduchotechniky - nucené větrání- úprava vzduchu jako je rekuperace, fitrace, řízení vlhkosti, ionisace atp... Takové domy se již stavějí, tam okna moderní konstrukce patří ať už jsou plastová, kovoplastová, nebo z europrofilů.

Tedy shrnuto: Aby byl zachován komfort obyvatel, jejich zdraví a i zdraví domu, pak lze buď silně TOPIT silně větrat- což přináší průběžné náklady. Nebo MOHUTNĚ INVESTOVAT do vybavení domu a ušetřit na topení.

Nebo se vzdát toho komfortu...
Opakuji, toto NENÍ slovo boží :-) to si myslí V.Č., je připraven o věci diskutovat, ale v žádném případě se NEBUDE PŘEHADOVAT a je připraven přijmouti i názor opačitý, ovšem řádně vyargumentovaný.

Odp7: Palec nahoru
ivana Kozárová, 28.12.2014 12:49

Pane Čech,děkuji za zajímavou a kvalifikovanou odpověď! Jsem nepraktický člověk a dělám to právě tak. Jen luftovat musím skoro tajně,otevřená okna a dveře jsou mi vytýkány spořivým manželem,on má taky svoji pravdu,Leacock má taky svoji pravdu,když tvrdí,že vzduch v místnosti vydrží tisíc let a že tím pádem časté větrání je blbost - viz literární poklesky:-) Máte stoprocentní pravdu,u nás je radon všude a mám takovou soukromou teorii o prospěšnosti radonu a jeho pozitivnim vlivu na živé organismy. V š e ch na zvířata,co jsme jich měli,se dožívala abnormálně vysokého věku. Vlčák Tarzan,jehož pelíšek byl pod schody nad propustným kamenným dlážděním- ještě z doby gotické,bez betonu,jen vápennou maltou pospojovanými kameny a nad sklepením,které má podlahu s puklou skálou - 21 let. Voříšek Bobeš umřel na plicní embolii v 19 letech. Gina - špic - zemřela ve dvaceti letech na selhání srdce. Amina . kříženec labradora s kokršpanělem - 25 let,zemřela na sešlost věkem - musel přijít veterinář a uspat ji,už přestala chodit... Obě kočky- sestry Macinda a Márinka 25 let.Márinka,mozková mrtvice a Macinda usnula ve spaní,do poslední chvíle fungovala,byl to spíš kočočí duch,než kočka. Je to náhoda? Já poslouchala jednou v rádiu reportáž z jedné vsi,postavené na radonu s obrovským počtem nadměrně starých lidí... A tak vznikla ta moje teorie ;-) Ale stejně radši pro jistotu větrám;-);-) Moc jste mě uklidnil,že plastová okna vydrží,abych se znova nemusela koukat na vybourávání oken. Měli tam taková pěkná stará dřevěná okna,srdce mi krvácelo,když jsme tu historii pálili v krbu... Jsem zkostnatělá staromilka a ježím se při každé novotě.Nemám žádnej novej nábytek právě kvůli formaldehydu,vše po babičce a prababičce,tahám to ssebou životem.Mám i vzpomínky,kde je na stole jaká skvrnka a vím,po kom to je,kdo to udělal a jak dostal od babičky vynadáno a nakonec ona sama při žehlení udělala ten největší flek- propálilo se to až do stolu.... No,konec nostalgie. Přeju každému člověku na světě,aby měl kde bydlet. není to dneska,žel.samozřejmost.

Odp6: Palec nahoru
Žorž, 29.12.2014 13:30

Ano, a jak, s dovolením, vychází ekonomika? Kolik protopíte Vy, kolik Váš pan syn, jaké jsou Vaše vytápěné plochy (totiž Vaše a pana syna), na kolik stupňů.... můžete upřesnit? Co říká on na výměnu oken. Myslí si, že to mělo smysl?

Odp7: Palec nahoru
ivana Kozárová, 30.12.2014 15:50

Jasně,že teplo vydrží déle. Třebas přes noc. Ale větrat se stejně musí. Má několikaúrovńové bydlení bez přepážek ,oddělená je jenom koupelna a ta je nejstudenější:-(Celý ten prostor vytopí jedněmi krbovými kamny,ložnici má až úplně nahoře,tam je teplo nejdéle. Je spokojen. Vytopí jeden balíček dřevěných briket za den. My s fukami v dřevěných oknech vytopíme dva kýble černých uhelných briket pro dve místnosti- 70 metrů čtverečných. Teplo se akumuluje do metrových kamenných stěn. Máme obyčejná kamna na pevná paliva. Ráno je vždy 16 st.C,přes den 22,když zrovna nevětrám;-) Spokojeni jsme všichni,jen kdyby to vydrželo,dnes je to tak,zítra může být jinak....

Odp8: Palec nahoru
ivana Kozárová, 30.12.2014 15:51

Oba synové si plastová okna pochvalují.

Odp8: Palec nahoru
Žorž, 1.1.2015 20:23

Děkuji za odpověď. Bohužel, porovnat vzájemně spotřebu tepla (a tedy náklady) podle Vašich údajů neumím. No nevadí, myslím, že sama potvrzujete, že výměna oken svůj význam (z ekonomického hlediska) má i u jinak neúsporného domu, jakým je ten Váš.
Dá se očekávat, že vyšší cena pevných paliv v budoucnu je velmi pravděpodobná. Současně s tím zřejmě poroste (už se tak děje) zájem o těsná okna u stále více obyvatel. Nemusí to být jen plastová, mohou být i dřevěná. Ale kastlová, tak jak je známe určitě ne. Samozřejmostí bude nucené větrání.

Tedy radon je považován za...
Vlastimil Čech, 28.12.2014 13:13

Tedy radon je považován za podněcovatele rakoviny... :-(
Nejsou příčinou zdraví a dlouhověkostí Vaší zvěře pravě: Všudemožně fuky,žádnej šetrnej provoz. Větrání samovolné. ??;-)

Odp: Tedy radon je považován za...
ivana Kozárová, 28.12.2014 14:12

Možná,že jo,možná,že ne;-)

Odp: Tedy radon je považován za...
iva, 28.12.2014 17:07

Já jsem při léčbě polykala nějakou pilulku, která obsahuje radon. Vždy to dovezli z Francie třeba i brzo ráno ve tři hodiny, nás pak zavezli do sklepa, kde nám to podávala sestra v ochranné zástěře. My pak týden byli zavřeni po dvou v pokoji , doktor za náma přišel na tři metry s námi mluvil při vizitě. Potom říkala jedna sestra, že jim primář řekl, že v malém množství ta radiokativita, co z nác vyzařuje je dobrá na potenci. Tak asi to nebude tak hrozné, když to mlžou lidi jíst.

Odp2: Tedy radon je považován za...
iva, 29.12.2014 7:56

Já TO SPLETLA TO NEBYL radon, ale radiojod.

Odp3: Tedy radon je považován za...
ivana Kozárová, 30.12.2014 15:54

Paní Ivo,když sbírám v potoce - v létě - uranové sklo - odpad z bývalých místních skláren - nikdy na něm není povlak řas... Svítí ve slunci a je poznat na první pohled. Má svítivou zelenožlutou barvu..... Možná,že taky tak krásně svítíte,ale není radiace jako radiace.;-)

Odp4: Tedy radon je považován za...
Vlastimil Čech, 31.12.2014 16:33

Uranové sklo je NÁDHERNÉ...pro jistotu bych ovšem sbíral jen čs. sklo. Zde se hledí ještě na bezpečnost. Přidává se jen sůl přírodního uranu...

I když... Ten obergross PADOUCH Šláfenberg hlasoval v OSN PROTI zákazu munice s ochuzeným uranem!!! Ta obluda degenerovaná by zasloužila, aby se jí osobně stalo to, co novorozeným dětem v Iráku... Oni pindosové totiž tu munici vyrábějí i z odpadu (vyhořelého paliva) reaktoru!! Tedy žádné „depleted“... oni nás chtějí mít „popletet“ ať jdou už konečně s těmi svými v roce 2015 do (_;_) ... tedy do brusele!!!
Sakryš, to se V.Č. ke konci roku vzteknul!!! :-)

Odp5: Tedy radon je považován za...
ivana Kozárová, 31.12.2014 20:39

Taky že je z vimperských skláren - za starých časů se skelný odpad házel do řeky - je to vzácný odpad,přesný technologický postup starých sklářů dnes není znám,též pro opalisující sklo,do něhož se přidávala kostní moučka.... Aby lidi měli v Novém roce čas na koníčky.... Je to děs běs,kde se v současnosti Evropa nachází. Tuším temně,že na jednom z nejblbějších míst....

Odp6: Tedy radon je považován za...
quick, 1.1.2015 17:33

Snahu Evropě upřít nelze, snaží se/od/plavat, ale pomalu, prý jen 15 cm za rok.
Chce to trpělivost, jen milionů let...:-)

Odp7: Tedy radon je považován za...
quick, 1.1.2015 17:34

oprava: pár milionů let...

Odp8: Tedy radon je považován za...
tlapka, 3.2.2015 13:59

Už jsem se lekla, že jenom milion let.

Odp9: Tedy radon je považován za...
ivana Kozárová, 3.2.2015 17:01

Člověk má možnost uvažovat o milionech let i ve chvíli,kdy mu zbývají minuty života,to je hezké:-)

Odp10: Tedy radon je považován za...
quick, 3.2.2015 18:10

A klidně si může ještě nějakou nulu přidat, když mu zbude čas.

Odp11: Tedy radon je považován za...
ivana Kozárová, 4.2.2015 9:30

A tak promarnit to jediné,co má : Tady a teď....;-)

No v radonu je také radioaktivita...
Neuvedeno, 14.1.2015 22:11

No v radonu je také radioaktivita. Proto se provádí na Českém území v novostavbách opatření proti radonu, protože výskyt radonu způsobuje rakovinu plic. Je zajímavé, že drenáž odvádějící radon má být vyvedena nad střechu, protože tímto způsobem vzniká v odvodu vzduchu z radonové vrstvy podtlak a snáž se odvádí tento plyn pryč z domu. Většinou se dělá vrstva kačírku pod podlahou přízemí a do ní se vkládá tato uváděná drenáž. Pak se dělá betonáž mazaniny. Jenže, mazanina nesmí protéct zkrz kačírek, aby kačírek /říční štěrk z oblázků/ byl propustnou vrstvou nutno nad kačírek před betonáží mazaniny položit silnostěný polyetylén v celé ploše. Do betonové mazaniny nutno ještě vkládat ocelovou armovací síť. Dále nutno ještě drenáž vyvést do obvodu zdiva a to nejméně 30 cm nad terén a opatřit síťkou proti hmyzu a hlodavcům.
Na betonové mazanině nutno provést izolaci proti vlhkosti a radonu a to i pod obvodovým a vnitřním zdivem v celém rozsahu stavby. V asfaltové izolaci má být hliníková folie. Jenže ta hliníková folie se v chladném období při pokládání ráda odděluje od asfaltu a tak ráda popraská. Takže není zcela dokonalá. Proto musí být ještě jedna vrstva zabraňující úniku radonu z podvrství přízemí. Tím tedy je ta spodní silnostěná polyetylénová folie.
Tak takto to je většinou složité dnes při úpravě rodinného domku. Ovšem v případě, že v přízemí v celé ploše jsou garáže, tak radonová izolace není třeba, ale je třeba větrat intenzivně přízemí.
Slyšel jsem, že radon je asi tak stejně nebezpečný, jako být kuřákem. Jenže, když kuřák doma je, tak stejně ty nebezpečné exhaláty se do bytu dostanou, i když kuřák kouří někde na verandě.
Tak takto je to dnes u nás složité s odsouhlasováním rodinného domku. Nehledě na požární předpisy, předpisy na tepelnou odolnost staveb, hygienické předpisy a další a další. Projektant vždy něco nakreslí a dostane za to zaplaceno a pak se na něm všichni hojí, že něco zapoměl, takže nakonec tu mzdu kterou dostal zase odvede někomu nazpátek. Takže se dnes vůbec nevyplatí něco projektovat, natož pak něco počítat ve statických výpočtech. Na štěstí jsem již důchodce, takže jsem rád, že jsem se dožil důchodu.
Proto i těžko nesu, když se třeba starosta měst rozhodne převzít od státu kasárna s tím, že ty budovy zbourá a udělá tam park. V dnešní době, kdy je obrovské množství bezdomovců, které bydlí na ulicích a miliony lidí na světě spících pod stany v chladném počasí.
Takové lidi bych okamžitě sprostil funkce starosty. Jenže mě stejně nikdo nebere v úvahu. To si tu mohlu povídat jak chci a stejně je to houbec platné.
Namítne třeba někdo. Jenže ve starých kasárnách není protiradonové opatření. Jenže když by kasárna zůstala netknutá, tak se žádná opatření dělat nemusí. Prostě se budou jen používat a dělat drobné úpravy jako na příklad zasklení rozbitých oken, či výměna kotle či radiátoru.

Odp: No v radonu je také radioaktivita...
ivana Kozárová, 15.1.2015 9:27

Ráda čtu Vaše příspěvky,vždy se něco nového dozvím. Myslím si,že lidi dýchající výfukové plyny jsou na tom špatně tak jako tak a všechny obezličky kolkolem staveb že jsou byznys.Ale to je jen můj názor,který vytváří i skutečnost,že bydlíme nad puklou skálou,ve které se radon s největší pravděpodobností vyskytuje:-) Ale nějak mě to nezneklidňuje....S těmi bezdomovci mi mluvíte z duše. On se o ně nikdo nechce starat,protože je to náročné. Náročnější,než se starat o nalezená zvířata. Bohužel.A tak žijeme jako ve dvou pohádkách. Císařovy nové šaty a Jdi tam,nevím kam,přines to,nevím co:-)

Odp: No v radonu je také radioaktivita...
Vlastimil Čech, 15.1.2015 21:39

Potíž v zákonech a předpisech je i v tom, že jsou jaksi řekl bych „maximalistické“... Řekněme, že provozujete starý dům, se starými instalacemi. Vše je v pořádku, občas proběhne nějaká revise, která vychází ze staré výchozí revise, z původního kolaudačního rozhodnutí... nu a pak se rozhodnete něco zlepšit. Třeba vyměnit původní rozvodnou desku za rozvaděč, v souvislosti se změnou účelu části prostor poopravit „něco“... a nastane problém... nedovolí vám poopravit jen něco... ale nutí vás ony předpisy zgruntu opravit vše... nesmíte opravit rozpadající se ostění (česky špalety) oken a parapety...ale památkáři vám to nedovolí, pokud neopravíte a nedoplníte -za vaše peníze ovšem- i různé historické římsy, ozdůbky (tzv.„kobylí hlavy“) a jiné ptákoviny... nesmíte pravěkou rozvodnou desku vyměnit za moderní rozvaděč, pokud nevyměníte celou instalaci... takže, protože nejste žid Rothschield, raději nemodernisujete nic protože na rozmary nemáte...

Odp2: No v radonu je také radioaktivita...
ivana Kozárová, 17.1.2015 15:38

To mi povídejte,pane Čech,přesně tak to bylo u nás. Nikdy nekončící procesy:-(A přitom ty nové rozvody nic moc,ta všechna hejblátka se mi dřív jevila jako fortelnější a masívnější.......A vůbec. Nejhezčí byly kdysi dávno ty bílé porcelánové pojistky,co v nich byl písek,pamatuju je z dětství;-)

Odp3: No v radonu je také radioaktivita...
quick, 18.1.2015 9:48

. . . ta všechna hejblátka se mi dřív jevila jako fortelnější a masívnější . . .
Sice z jiného konce, ale s hejblátky to má něco společného.
Nedávno jsem po delší době probíhala velkoryse opravovaným olomouckým nádražím. Připadala jsem si jako králík. Místo starého tepaného zábradlí na nástupištích je něco, co nejen připomíná, ale vypadá jako králičí klec.

Odp4: No v radonu je také radioaktivita...
ivana Kozárová, 18.1.2015 13:30

Exupéry v Citadele píše o kamenných roubeních studní,které se leskly od toho,jak se jich po celé věky dotýkaly lidské ruce. A dodává,že byly zbudovány,aby trvaly. A že to znamenalo jistotu. Že když se bortí základy,je to zlé - např. při zemětřesení. Pan Svěrák zase napsal písničku o tom,že se nemají opouštět staré věci a vyměňovat za nové... Myslím,že se dnes lidé často zříkají starých dobrých funkčních věcí,protože touží po nových. A pak najednou jsme se octli v králičí kleci.Konzum si nás zpracoval. A nakonec si vzpomeneme na ty staré dobré věci,- a možná i vztahy,co dobře fungovaly,ale už bude pozdě.

Odp5: No v radonu je také radioaktivita...
Vlastimil Čech, 19.1.2015 10:52

No, máte pravdu ovšem... Ale i ty staré poctivé věci se jednou opotřebují... a ty nové jsou příliš často šunty, ty poctivé prostě nejsou k disposici...
ta debata tu už byla... je to závod mezi podnikaději, jimi vyráběným šuntem, mzdami jejich otroků... Jak to kdysi napsal továrník pan Ivan:
1-chci technologii, kdy zaměstnanec bude jen strkat kolíčky do dírek. Nic nemusí umět...
2-no ovšem, za jednoduchou práci jednoduchá mzda.
3-za jednoduchou mzdu si zákazník nemůže dovolit koupit nic jiného než šunt, který vyrábějí jiní nevolníci „strkající kolíčky do dírek“
To by mne zajímalo, jak to dělali kdysi, když se továrníci předháněli v tom, čí výrobek je kvalitnější, čí výrobek bude déle sloužit...Jako třeba ty vaše židle.

Odp6: No v radonu je také radioaktivita...
iva, 21.1.2015 9:06

No taky jsme o tom nedávno doma mluvili, že dřív se řemeslníci snažili aby to sloužilo věky třeba takové staré truhly. Soupeř možná méhl vynalezt něco lepšího, ale lepší židle? Zas asi nebylo tolik lidí co měli židle sedělo se na lecčems. No mne by taky zajímalo jestli Ivan tady vůbec ještě chodí a jestli odpoví. Vím, že to nyní dotaz na Ivana, ale mohl by se zamyslet.

Odp7: No v radonu je také radioaktivita...
ivana Kozárová, 21.1.2015 10:31

Já myslím zase na Ivana. Jestli mu slouží zdraví,jak má. Aby mohl zařizovat,lítat,starat se a pracovat,jak má ve zvyku.A taky na jeho rodinu,s Badem,samozřejmě.

Odp8: No v radonu je také radioaktivita...
ivan, 31.1.2015 0:00

Taky na Tebe myslím, Ivano, zítra se trochu rozepíšu.

Všem pozdravení. Iv.

Odp8: No v radonu je také radioaktivita...
tlapka, 3.2.2015 13:56

Já taky. Ať žije dlouho a skvěle !

Odp7: No v radonu je také radioaktivita...
Lip¤van, 21.1.2015 12:19

Mě strašně rozčiluje, že nic řemeslného neumím. Bral bych cokoliv...instalatérštinu, klempířinu, opravit pračku...ale smůla. Jsem levý jako turecká šavle a tím pádem zcela závislý na finančních rozmarech pražských řemeslníků. Drobnosti, jako vyměnit žárovku, seřídit otevírání plastového okna nebo dát novou odtokovou hadici od dřezu samozřejmě nelze považovat za um. V tom má tvůj manžel coby zedník obrovskou výhodu, potažmo ovládá-li nějakou specializaci, jako je obkladač nebo štukatér. :-)

Odp8: No v radonu je také radioaktivita...
iva, 21.1.2015 16:22

No ale určitě ti jde něco co zas nejde jinému. Muže ta práce moc baví a je radost se něj dívat. Fakt je ten, že chtěl dělat se dřevem a to mu tehdy vymluvili, ale rád to dělá neprofesionálně. Je fakt, že taková práce je terapie. Tak zkus třeba jiné ruční práce něco s hlínou:-.)) určitě jsou takové kurzy. Člověk je asi stvořen aby něco tvořil.

Odp9: No v radonu je také radioaktivita...
Vlastimil Čech, 21.1.2015 19:11

Člověk je asi stvořen aby něco tvořil.
BINGO! Ano, tak to je!

Odp10: No v radonu je také radioaktivita...
iva, 22.1.2015 8:19

Nerada bych aby to vyznělo, že se vychloubám, ale tak se mi zdá, že každý by rád tady něco zanechal nebo něčím potěšil. Může to být i nějaký dobrý recept. ale vím, že ta ruční práce působí na psychiku nejvíc. Jako pro ženu je pro mně lehčí dělat ruční práci, ale chlap si třeba najde zálibu v tom dřevě a vřeýe aspon´lodičku a má hned leší pocit.

Odp11: No v radonu je také radioaktivita...
Lip¤van, 22.1.2015 9:12

Měl jsem na mysli něco vyloženě užit(eč)ného, co bych sám využil pro úsporu prostředků. Třeba jednodušší opravy pračky. Na paneláku, o kterých je ostatně i samotný článek, by se dala také uplatnit nějaká fortelnější zedničina. Čili ani ne tak práce se sbíječkou, jako spíše precizní obkládání. Nebo otevírat zámky; každou chvíli si někdo zabouchne dveře a byl jsem před deseti roky svědkem, kterak je sousedům zámečník otevřel asi za deset vteřin a řekl si o tisícovku. Po takových lidech bude stále větší sháňka, protože nikdo nechce vytvářet hodnoty, všichni s nimi chtějí manipulovat. Řemeslníci (v Praze) už se chovají bezmála jako normalizační meloucháři. :-(

Odp12: No v radonu je také radioaktivita...
Vlastimil Čech, 22.1.2015 9:48

protože nikdo nechce vytvářet hodnoty, všichni s nimi chtějí manipulovat.
Sakra lidi! Najednou se tady sypou perfektní myšlenky! Kde na to chodíte?
Buď jsou nějaké erupce na Slunci, které ty myšlenky uvolňují, nebo jste to v sobě drželi! Tesat do kamene!

Odp13: No v radonu je také radioaktivita...
Lip¤van, 22.1.2015 11:43

Jsem přesvědčen o neměnné platnosti jednoduchých selských principů a prostopravd. Jakmile někdo začne hlásat, že pravda je mnohem složitější, instinktivně si držím peněženku. Náš kapitalismus, který jsme si dobrovolně odhlasovali a odcinkali, funguje také na velmi jednoduchém principu; jde o permanentní střet dvou protiběžných sil: Snaha co nejdráže prodat versus snaha co nejlevněji koupit. Když se nad tím důkladně zamyslíte, definice úspěšně „pokryje“ veškeré společenské události, o každodenní praxi ani nemluvě. Jsou samozřejmě výjimky, vztahy v rámci rodiny, například. :-)

Odp14: No v radonu je také radioaktivita...
iva, 22.1.2015 15:55

aha:-)no je to fuška to obkládání. Moji kluci ani jeden nemají tu šikovnost jako manžel. Taky když jede našinec do Prahy musí zaplatit ubytování a cestu a to se prodraží. Raději bych bydlela v Praze i bez obkladaček. Je fakt, že někoho solidního sehnat je kumšt i u nás. Manžel mi až letos po letech vyměnil obkladačky v kuchyni a je to myslím dost umění.

Odp15: No v radonu je také radioaktivita...
iva, 22.1.2015 17:18

Tak oprava dnes prý na tom už nic není. Jsou taková lepidla, že si to člověk může fakt udělat sám jen prý musí dobře vidět. Dříve se to dělalo na nějaké bábovky a to prý byl drbačka. Dnes se to hřebenem přejede a nalepí kachličky. Tak si kuo metr a vyzkoušej:-) jak ti to půjde. Je to prý jen výmluva, že je člověk nešika , protože jsme jako lidi se vždy museli živit rukama jen dens to někdo nemusí tak žekne, že to neumí:-))

Životnost paneláků
Lip¤van, 15.8.2015 8:24

Hodně se debatuje o životnosti paneláků. Velcí developeři napojení na politiky vesměs tvrdí, že paneláky už ve skutečnosti spadly, jejich současná existence je pouhý optický klam. Hlasy více seriózní, například z řad stavebních expertů, přináší více optimismu; hodně záleží na kvalitě stavby a je dramatický rozdíl mezi paneláky z 60's a 80's. Pokud jsou paneláky postaveny kvalitně - zejména armování - a domy nejsou dodatečně poškozeny amatérskými úpravami, je životnost paneláků de facto neomezená, jistěže s určitými občasnými renovacemi. V Německu paneláky zavrhli a počali s jejich demontáží, která se ukázala být mimořádně pracná (nutnost použití autogenu) a panely byly promptně rozebrány nadšenými zájemci o stavbu domků. Může někdo ze Svícařů poskytnout alespoň částečně kvalifikovaný názor, například pan Čech?

Odp: Životnost paneláků
santiago, 15.8.2015 17:14

Tak, jak to píšete, je to pravda. Jen nemyslím, že by na vině problémů bylo „zejména armování“, ale konstruční i stavební provedení spar a ochrana proti zatékání a akumulaci páry.
Ano, na demontáž se musí použít autogen, ale není to jistě větší a nákladnější problém, než rozebírání lodních vraků. Spíš nebylo kam dát ty rozebrané panely. Pokud by si je rozebrali kutilové a zahrádkáři, tak pojďme do toho. Developeři si vydělají, banky si vydělají, odborní a pečliví ukrajinští dělníci dostanou svých 7000 bez pojištění za měsíc... A hlavně 40 % lidí už napříště nebude bydlet v odporrrných krrrálíkárrrnách, ale v moderních krásných kvalitních objektech od Centrrral Grrroup.

Odp2: Životnost paneláků
ivan, 19.8.2015 0:24

O panelovém stavebnictví vím kulový, ale slyšel jsem, že stav jejich statické bezpečnosti je v zásadě neprozkoumatelný díky proudovým indukovaným smyčkám s rozdílnou polarizací náboje, tak i jeho intenzity které způsobuje interakci s tokem jalových proudů v zemi. Když si odmyslíme betonový kabát, tak máme před sebou anténu která zachytává veškerá elektromagnetická záření, jak zemského tak slunečního původu. ( Sluneční vítr se silně nabitýma částicema) Vlastně Faradeovu klec kterou neustále protékají vířivé mikroproudy které nerovnoměrně zatěžují sváry podle profilu průtoku, tedy kvality sváru už v době jeho vzniku.

Dovození. Celý barák může být ve zdánlivě bezvadném stavu i po mnoha desetiletích, ale pár panelů v něm už drží pouze na drátečkách, jenom vědět které to jsou.

Tady bych taky poprosil pana Čecha, nebo někoho z oboru elektro.

Zdravím všechny po letní pauze. Iv.

( Jalové proudy jsou prý taktéž problémem přehradních elektráren, ale nechci rozšiřovat téma, zůstaňme u paneláků )

Odp3: Životnost paneláků
ivan, 19.8.2015 18:22

Pane Čechu co o tom soudíte, může na tom něco být, nebo je to pouhý blaf ?

Odp4: Životnost paneláků
Vlastimil Čech, 20.8.2015 7:27

Opravdu nevím. S tímhle problémem jsem se nesetkal. Na té Faradayově kleci by mohlo něco být, výztuže jsou opravdu posvařované tak, že kdyby ten beton z hrubé stavby zmizel nějakým divem, pak by ta ocelová kostra jako klec vypadala. Když k tomu připočtete třeba rozvody vody, plynu, kanalisace, - vše uzemněno... (i když moderní plastové rozvody ...;-))Ovšem přesto v bytě zachytíte radiové vysílání...
Bludné proudy se kdysi řešily při výstavbě mostu. Tehdy se vztekal projektant jakéhosi průmyslového potrubí, které ten most mimo jiné nesl, že v tomto konkrétním případě se dostávají do konfliktu dvě tehdy platné ČSN. Jedna o ochraně před bludnými proudy a druhé o ochraně před zásahem bleskem. Jak to tehdy dopadlo už nevím, most jsme postavili, stojí dosud a zdá se, že ho nesežral ani bludný proud, ani nezničil blesk. Takže se projektant s oběma normami popral vítězně. Co konkrétně tehdy navrhl už si nepamatuju, určitě jsme to ale provedli. Pro nás to byla okrajová věc. Myslím, že bludné proudy jsou spíše problémem liniových staveb. Ale nevím, hádat se nebudu.

Odp5: Životnost paneláků
Vlastimil Čech, 20.8.2015 7:53

:-)Ještě k té faradayově kleci:
Spíše než výztuž v betonu může být problémem plechová střecha. Ta je nutně řádně uzemněna a ukazuje se, že ty velice krátké vlny (TV signál třeba) může střecha odstínit. Dokonce se stávalo, že nová plechová střecha „sežrala“ TV signál i sousednímu domu, kde byl příjem do doby položení plechu na sousedy bezvadný.
Přestože v některých AIP kovové vložky jsou (např. folbit, alfobit) tuto potíž nedělají. Asi proto, že ta kovová folie není řádně uzemněna.

A ještě k životnosti domů z prefabrikovaných betonových dílců:
Poruchy, které NEBYLY způsobeny technologickou nekázní jsou způsobovány nedostatečným poznáním v době vzniku budovy. Toto se týká například poruch způsobených působením tepla. Projevuje se to například na atikách, zcela vyjímečně i na jiných konstrukcích. Pan Lipovan možná bude znát příběh věžových domů třeba na 5-tém obvodu v Porubě...
Tehdy se to vyřešilo dodatečnou injektáží a zateplením objektu. Ono totiž ta zateplení, kromě omezení tepelných ztrát a estetisace domů, má mocný vliv i na jejich statiku. Prostě jen tím, že omezí zahřívání a vychládání tuhých konstrukcí a tím i výrazně sníží síly vyvíjené tepelnou dilatací.
S poruchou způsobenou bludnými proudy jsem se nesetkal...

Odp3: Životnost paneláků
santiago, 19.8.2015 21:05

...to budou bludné proudy a myslím, že problém se týká výztuže v kolejových zádlažbových panelech, ne panelů v panelácých

Odp: Životnost paneláků
Vlastimil Čech, 17.8.2015 15:31

Zrovna o tom účelném použití ŽB panelů ze zbouraného domu trochu pochybuji. Pardon.
Jen si to představte. Jak by se takový dům asi rozebíral?
Řekněme, že by někdo chtěl uvolněné- tedy „odšvajcované“ panely snášet třeba jeřábem. Jak odstranit zálivku spojů, aby se palič mohl dostat ke kotvicím okům panelů? Tedy bez toho, aby se panely nenarušily? Stěnové panely vězí kromě toho v konstrukcích podlah, na stropních panelech jsou naneseny konstrukční vrstvy podlah vyššího patra.No možná to nějak jde, ale opravdu nevím jak. Obvodový plášť bývá dosti často i z měkkého a křehkého plynosilikátu, nebo někdy i panel bývá vyplněn PLS...
Pokud jsem viděl (sám jsem se toho neúčastnil) odstranění ŽB stavby, tak postup byl tento: Objekt se nechal přístupný. Dobrovolné a neplacené čety i barevně způsobilé pro noční práci zázračně rychle odstranily z objektu vše kovové. Tedy radiátory, zábradlí schodiště potrubí a.t.p. Stejným způsobem sublimovaly (tedy za studena se vypařily) dřevěné součásti stavby. Teprve pak nastoupila technika. Bourací koulí a sbíječkami byly likvidovány obvodové panely. Protože ten dům měl monolithickou ŽB kostru , ta byla odstřelena. Do hromady ssuti se potom pustila těžká technika, včetně drtiče. Výsledkem byla kupa betonových zlomků a pomotané (z betonu uvolněné) klubo výztužných armovacích prutů. Betonové zlomky se pomlely na jakousi definovanou drť, která je opravdu velice vhodná k zásypům a násypům. Do získané oceli se ve dne pustila četa s rozbruškami a autogenem, v noci již zmínění zloději.
Nu a pak je třeba taky jakýmsi způsobem vyřešit (tedy odstranit a definitivně zaslepit) přípojky k IS. Plyn, kabely, kanalisace, voda... Hluboko uložené základové pasy se už ze zvyku ponechávají na místě jako škodolibé překvapení pro někoho dalšího, který bude chtít na místě původní stavební jámy někdy v budoucnu něco budovat.

Odp2: Životnost paneláků
Lip¤van, 17.8.2015 20:51

A co ta předpokládaná životnost? :-)

Odp3: Životnost paneláků
Vlastimil Čech, 20.8.2015 8:04

Životnost panelových domů? Kdybyste měl na mysli prefabrikované ŽB dílce, tak to, podle mne, nikdo neví. Samotná konstrukce-hrubá stavba- je odolná velice. Pokud vím, tak asi první domy tohoto typu stavěl A.Hitler ještě před válkou. A když některé z nich bourali v 70-tých letech, tož to nebyla procházka rozkvetlou loukou...;-)
Podívejte: Domy z cihel, tedy pálené HLÍNY stojí celá staletí. Proč by domy z betonu, tedy umělého KAMENE (např.slepenec) měly obstát hůře?

Paneláky se stavěly tím způsobem, že se...
Neuvedeno, 17.8.2015 23:24

Paneláky se stavěly tím způsobem, že se na vodorovnou stropní desku základů, nebo dále pater postavil do maltového lože stěnový panel. Ten byl zafixován prostorovým bedněním a příčnými betonovými stěnami. Stěny byly vzájemně svařeny betonářskou výztuží a vzájemně svisle zality. Zality byly stropní panely zároveň se závěsnými háky stěn a věncovou výztuží nad panely. Takže vlastně každé podlaží se v horní rovině stropní desky dá jaksi bez problémů odříznout, protože v této vodorovné spáře je jen beton. Jenže to je tak vše. Dají se také rozebrat u některých paneláků parapetní panely, protože ty byly montovány většinou jako závěsné i když s určitou zálivkou ve stropě.
Pak následovaly nenosné příčky, které byly jen přivařeny k platlým nosných stěn.
Konečně pak se zajišťovaly stoupačky ÚT a ZI za pomocí instalačních jader a vodorovném rozvodu do bytu.
Elektrika a ÚT včetně ZI se tedy dá v panelácích rozebrat poměrně bez nebezpečí havárie paneláku.
Zato rozebrání panelových nosných stěn je ten hlavní problém, protože byly všechny v jednotlivém patře navzájem svázané a zmonolitněné včetně stropu.
V případě průmyslového bourání by tedy asi nic jiného nezbývalo, než odstřel celého paneláku po odstranění litiných radiátorů, byly-li tam a po rozebrání jader, umyvadel a van, případně kuchyňských linek, zábradlí, schodišť, oken a parapetů, dveří a el. kabelů. Pak následné bourání pomocí sbíječek a sbíjecích strojů a odvezení sutě na skládku.
Jenže stále existuje naděje, že paneláky budou stále fungovat, jen se musí vyměnit vše kromě stěnových panelů a stropu.
Ty disposice paneláků nejsou tak špatné. Problém je spíš se státními předpisy, které stále tvrdí, že musí být společné prádelny a sušárny i když se nepoužívají. Navíc schází prostor pro motorky a motokola, protože předpisy to neumožňují. Přitom by se ze společné prádelny a sušárny mohl tento prostor provést. Také takové ty klubovny s pinponkovým stolem by se ze sušárny mohl provést, či větší sklepy. Bezbarierový přístup k výtahu též leckde také schází. Nové zateplení obvodového pláště a odizolování přízemí od sklepa a úprava výtahu je bohužel také třeba.
Přesto bourat panely paneláků je holý nesmysl. Je pravda, že balkony mají menší životnost, ale ty se dájí oddělit od stěn a nové přivařit.
Takže dle mého názoru bych paneláky nebourál, byla-li by statika stěn vyhovující, ale obměnilo by se vše nevyhovující. Taková generální oprava.
Je také pravda, že si kdejaký kutil troufnul do stěnových panelů vrtat a poničil je, ale to je případ od případu.
Problémem bývá ležatá kanalizace v nejnižším podlaží uvnitř paneláku a prostupy základy, protože základy se nesmí podkopat a ani se nesmí zemina poblíž základů vykopat, protože by to mohlo zapříčinit sedání základů, protože obvodová zemina u základové spáry zvyšuje únosnost základové spáry pod základy.
Základová zemina byla také leckdy zlepšována pomocí štěrkopískoých polštářů přímo pod základy, záleželo na tom jak byla únosná. Štěrkopískové polštáře byly leckdy i 80 cm vysoké a byly hutněny po vrstvách po 20 cm.
Problém paneláků je též nejvíc v lidech, kteří v nich bydlí. Leckdy panelák vybydlí jednen občan, který nějakým způsobem nechal vykouřit, či vyhořet byt. Dále, že vlastníci bytů jsou v různé finanční situaci a tak vedení společenství vlastníků leckdy přehnaně investuje, nebo naopak vůbec se nestará o panelák, protože někteří vlastníci na opravy nemají peníze. Tím vznikají problémy mezi vlastníky bytů, či nájemníky a problémy v domě.

Odp: Paneláky se stavěly tím způsobem, že se...
Vlastimil Čech, 19.8.2015 7:21

Velmi dobrý popis, pane Neuvedeno!
Ony ty paneláky jsou díky prostorové posvařované kostře velice tuhé. Například kdysi v Taškentu bylo zemětřesení. (mimochodem se spoustou mrtvých) Podle fotografií a filmu to dopadlo tak, že panelové domy obstály DALEKO lépe než ostatní.
Obytné panelové domy se moc nedemolují, takže opravdu o tom postupu nevím. Slašel jsem, že v poslední době byly odstraněny ty paneláky v Chánově, které hrubě poničili Cikáni.

Odp2: Paneláky se stavěly tím způsobem, že se...
Lip¤van, 21.8.2015 21:36

Chánov pořád žije ze své dobré pověsti. Ale jinak jde o mikrosídliště v Obrnicích, do kterého stát vrazil velké peníze a díky tomu dnes Chánov nevypadá nijak hrůzostrašně. Google maps umožňuje osobní inspekci. Jedinou památkou zůstává tzv. průhledný panelák. Například na severní Moravě - pardon - v Moravskoslezském kraji - se děsivé pověsti těší českotěšínské sídliště Svibice. A zase; při návštěvě přes G maps zjistíte, že vypadá velmi slušně, vesměs opravené, barevně rozlišené a zateplené stavby.

Odp3: Paneláky se stavěly tím způsobem, že se...
Vlastimil Čech, 22.8.2015 6:40

Ony ty Svibice nevypadají nijak zle... NĚKTERÉ DOMY ovšem jsou obrazem hrůzy. A některé jsou doslova pěkné. Ono záleží na tom, KDO v domech bydlí... Je zajímavé, že dosti často i Cikáni romského (nebo Romové cikánského) původu (jak je to politicky „korekt-análně“ správně?) mívají v bytě naklizeno. A za dveřmi, na schodišti, výtahu a pod oknem jak v Chánově, Luníku... Právě na té Svibici jsem měl předloni nějakou práci... Můžu uvést adresy domů...třeba ten dům na ul. Okružní...

Panel vs cihla
Lip¤van, 25.10.2015 18:30

Občas lidé váhají, zda si pořídit byt v paneláku, nebo cihlovém domě a zjišťují, co je z technického hlediska lepší. Narážíme na ošidnost generalizací a četné výjimky potvrzující pravidlo, nicméně by se dalo říct, že v panelu je větší kravál a cihla hůře udrží teplo. Větší klid za cenu vyšších provozních nákladů? Těžko říct. :-)

Odp: Panel vs cihla
Vlastimil Čech, 26.10.2015 7:53

Pane Lipovane, pokud by někdo váhal mezi domem cihlovým a panelovým, poradil bych mu: „Pokud není kardinální rozdíl mezi jejich kvalitami, neřešte to. Soustřeďte se na okolí. Kde je hezčí okolí? Kde jsou lepší sousedé?“
Bydlení je nemovitost (nehnutelnost). Skoro všechno se dá na ní změnit... jenom širší okolí ne. Můžete si zvelebit zahrádku, ale protivného souseda se jen tak nezbavíte. Hospodu s diskotékou nezrušíte, baráky obydlené Cikány romského původu nevystěhujete, a ani smrdutou fabriku nezrušíte.
Takže bych se soustředil především na tohle.
A i tak se může stát, že v příjemné, milé a přátelské obci postaví celulózku, za zahrádkou povedou dálniční obchvat, z rodinného hotýlku se stane ubytovna a v doposud klidné venkovské hospůdce začnou pořádat diskotéky pro obyvatele dvou nových činžáků pro tu celulózku a ubytovny. No, váš bydliště je nehnutelnost, že? Takže v tomhle spočívá výhoda nájemního bydlení... když se okolí změní k horšímu, můžete „zahnout kramle“...Obyvatel svého vlastního sice může prodat, ale někdy s ohromnou ztrátou, někdy vůbec ne. Vzpomeňte si na nešťastné majitele rodinných domků na Matiční...to se probíralo i v tisku...
Tedy chci říci, že pro dobré bydlení je materiál zdiva jen podružností.
Za sebe bych se sice klonil ku keramickým cihlám nebo blokům, ale ani dobře zpracované dřevo není špatné... prostě dobře udělaný dům nezávisí příliš od použitého materiálu, pokud se nejedná o naprostou úchylnost jako je třeba bydlení ve stohu.

Odp: Panel vs cihla
ivan, 26.10.2015 17:31

Pan Čech vyjmenoval skoro všechno čeho se při výběru místa k bydlení vyvarovat, tzv. externalita. Lipo, pokud se tě to reálně týká tak hlavně na rovině, svažitosti trvale nějakým způsobem uživatelsky znesnadňují život, ani je nebudu vyjmenovávat, to si srovnáš v hlavě. Bacha na čističku odpadních vod, ta je snadno přehlédnutelná a projevuje se velice nepravidelně ale někdy i dlouhodobě. Bacha nezapomeň !!

V Roztokách-Tichém údolí stojí ty nejluxusnější prvorepublikové vily, zámeček-vodní tvrz a za ní čistička pro stále rostoucí město. Při podzimních a zimních inverzích které trvají mnohdy celé týdny, dokud do nich nešťouchne nějaká frontička a nevymete je.

Smrad je skutečným nepřítelem lidu, i ve škole bylo cítit kdo je z ,, Ticháče".

S panem Čechem naprostý souhlas, perfekt popsané.

Odp2: Panel vs cihla
Lip¤van, 28.10.2015 7:49

Z technického hlediska. Společenský faktor je další neopomenutelná záležitost. V jednom satelitu jsem narazil na domek obývaný cikány, s autem s anglickou SPZkou před domem. Bezva; zadlužíte se na tři generace, pořídíte za čtyři míče haus v satelitu a za půl roku se vedle vás usadí more. Slušný až do morku kostí...stejně jako jeho 200 příbuzných, kteří ho pravidelně navštěvují. :-)

Odp3: Panel vs cihla
Vlastimil Čech, 28.10.2015 18:18

No, za čtyři už neprodáte...
Ztratilo se „excelentní sousedství“, jak opisně, ko-rektálně, říkají třeba v Kanadě.
V USA jsem viděl, že sousedé se složili a koupili volný domek na své ulici, o který se zajímala negerská rodina.

Odp3: Panel vs cihla
Vlastimil Čech, 28.10.2015 18:28

Někde jsem taky četl, že existuje v USA město, které kompletně vlastní jakési condominium. Tedy něco jako družstvo. No a dohodli se, že mezi sebou, že černého mezi sebe nepustí. A aby to bylo ko-rektální, tak mají ve stanovách, že s nově příchozím musí souhlasit členové condo... Mají to nějak právníky vyšpekulováno, aby to nešlo napadnout. No asi to funguje, když zůstalo město čisté. Nějak to dělají i ti Abišové, či jak se vlastně jmenují... taky mezi nimi nejsou černí...
Asi tohle je jediná cesta, jak se před ztrátou hodnoty nemovitosti z tohoto důvodu ubránit.

Odp4: Panel vs cihla
ivan, 29.10.2015 14:25

I tahle přehrada jednou prosákne dědickýma právama, pane VČ. I generace zakladatelů má děti a vnuky kteří žijí ve smíšených manželstvích. Co se stalo během kraťoučké doby z nejprosperitnějšího města Ameriky Dieetroitu ? Město duchů kam i hasiči jezdí s policejní ochranou a přesto jsou při výkonu napadáni. Město duchů kde bydlí v zámostí malá enkláva bílejch starejch lidí kteří nedokázali opustit místo jejich životních vzpomínek a vazeb, kde žijí pod placenou ochranou.

Místo, kam se nikdo nepřistěhovává a kde se neroděj děti - potomci lidí kteří dokázali postavit město neobyčejné prosperity, obecné vzdělanosti a invence, kde se nevyráběly pouze auta jak je trvale zaryto v myslích většiny.

Jak vznikají vyloučené lokality ?.......

Ne sestěhováváním - korektnost-, ale úprkem ze závadového místa, čímž se tam vytvoří přirozený podtlak který již nedokáže obnovit svoji rovnováhu.

Odp5: Panel vs cihla
ivan, 29.10.2015 18:13

Detroit původně z francouštiny Dieetroit.

Počet obyvatel (běloši )se snížil útěkem z 1849000 na 713 000


Počet bělochů ve městě se snížil o 93 %

Počet černých se zvýšil o 159 %

počet vražd při nižším počtu obyvatel - nárust o 582 %

Přepadení o ........................................... 596 %

více než 78 000 domů bylo opuštěno.

Doba čekání na sanitku = 58 minut, zatímco celostátní průměr včetně Aljašky je 11 minut.

Černá kriminalita je větší nežli v New Orleans dosud považované za město s největší kriminalitu ve státech, možná ve světě.

Statistika věda je, má však černé údaje. ( rytm. regé)

http://www.svice.cz/komentare1006-Panelova-sidliste
James, 2.12.2015 10:43

Ahoj drahý,

DO Potřebujete XMAS ÚVĚR POKUD ANO dostat zpátky k nám nyní, (napište nám @ mikeloanfirm11@outlook.com Chci, abyste věděli, že já jsem schválený a certifikovaný věřitele s dlouholetými zkušenostmi v poskytování úvěrů, a já rozdávat vánočními úvěru kolaterál a Non částky Zajištění půjčky v rozmezí od 5,000.00 $ USD T0 $ 80,000,000.00 USD s pevným úrokem ve výši 2% na roční bázi. získala půjčku ve výši $ 50,000.00 z mé společnosti.

Dobrý den vám všem, Jsem Dr Lucky...
Dr Lucky, 2.12.2015 10:44

Dobrý den vám všem,

Jsem Dr Lucky OBO jsem se na pomoc lidem se tam dostat prohrál zpět k nim, pokud jste byli scammed nebo jste přišli o práci, nebo máte problémy s vaše manželka nebo manžel zde, pokud je místo, kde můžete získat všechno, co jste ztratili zadní i Dr Lucky chrám je, aby pomohl nám můžete e-mailem na luckyobospellkaster@gmail.com se na problémy, které máte tak, že i vám může pomoci dostat vaše ztratil zpátky.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru