Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku ""NATO? Na co? Na .....!""

Odpovídáte na příspěvek:

Zdravím Ryuzaki, vítej na Svíci. Zrovna...
Platfus, 22.10.2014 15:57

Zdravím Ryuzaki, vítej na Svíci. Zrovna dneska jsem si s velkým zájmem pustil reprízu pořadu Hyde Park, kde byl hostem vojenský analytik Martin Koller. Skoro jsem se nemohl odtrhnout. V záplavě různých propagandisticky zaměřených proslovů, typicky od lidí, kteří nemají o problematice velké povědomí a jenom potřebují zaujímat politická stanoviska, působí výstupy pana Kollera skoro jako zjevení. Pan Koller se zde mimo jiné zamýšlí nad příčinami Ukrajinského konfliktu a možných scénářích budoucího vývoje. O tom, že Rusko nemusí být taková hrozba pro bezpečnost, jak se často uvádí, apod. O tom, že se panu Kollerovi podařilo někomu šlápnout na kuří oko svědčí i to, že je označován za agenta udavače STB. Jakkoliv těžko soudit, jestli je to pravda, působí to na mě jako klasická metoda jak někoho znevěrohodnit způsobem, který se jen těžko vyvrací.

Zajímavé jsou i články uveřejněné v Parlamentních listech, např. zde. Neberu to nekriticky, spíš jako podnět k další diskusi.

Ohledně tématu článku: Jsem přesvědčen, že NATO jako obranný pakt je dobrou volbou pro Českou republiku. Jenom spojování do větších celků může posílit naší obranyschopnost. Nebránil bych se ani projektu společné evropské armády, jak se o něm mluví. Jsem si vědom toho, že to říkám z pozice člověka, který ani nezažil vojnu. Necítím se na to argumentovat proti konkrétním problémům zmíněným ve článku, ale současně bych nerad přistupoval na argumentaci typu „něco je špatně, takže je všechno špatně“. Válka je sama o sobě špatná věc, nebojuje se o prosazování ideálů ale o upevňování vlivu - tak je to ovšem na všech stranách. Postoj, který Ryuzaki prezentuje ve svém článku, vychází z pocitu, že je člověk nucen bojovat za cizí ideály, ale tak to bylo vždycky. Na druhou stranu težko se pak tvářit ublíženě, když se jedná o naší bezpečnost. V případě NATO bych se bránil dalšímu rozšiřování aliance, protože pak narůstá i riziko vnitřních konfliktů. To, že se některé akce na to nedějí s posvěcením OSN považuji za důsledek toho, že OSN je ve své podstatě akceneschopná, zvítězila byrokracie. Navíc klíčoví hráci disponují právem veta.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.