Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Přežít postapo"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp4: Líběj se Vám Etiopanky ? Tušíte čím...
ivan, 23.5.2015 8:11

Myslím, Ivano, že jste měla na mysli nejspíše BARVÍŘE a koželuhy.

Ta fialová barva se nedala nijak namíchat aby byla použitelná k barvení látek, jediný použitelný prostředek se získával z mořského mlže, tuším, že z docela vzácné a nedostupné Homolice, ale nejsem si jistej, abych nekecal.

Na obarvení jednoho roucha jich bylo třeba několik set, až přes tisíc. Takže ty čůránky byly potřeba pouze při barvení látek, nebo při jejich barevné obnově.

O společenském statusu barvířů nic nevím, ale pochybuju, že by byly úplným dnem, pokud ovládaly technologie kterýma mohli vyhovět i nejvyšším požadavům panstva.

Stejně jako i dnešní liga má svoje krejčí, od ševců botičky na míru, nebo společenské hvězdy svoje fotografy a kadeřníky.

Na obyčejné praní byli přeci otroci.

Starověká, ohromná a dosud účelu sloužící barvírna je tuším v Káhiře. Viděl jsem v nějakém dokumentu. Určitě se od jiných, třeba zrovna římských nijak nelišila.

Asi se dá zvyknout na všechno, nádherné barvy, ale ty vůně.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.