Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

31.3.2015 10:51

O kavárně

Po přímé prezidentské volbě se v tuzemsku rychle zažil pojem, který pomyslně sdružuje fanoušky poraženého kandidáta Karla S., potažmo odpůrce zvoleného prezidenta. Kavárna, pražská kavárna, lumpenkavárna. Coby pražský resident s antagonistickým postojem vůči havlismu osobně upřednostňuji třetí variantu.
Ale co to vlastně ona „kavárna“ je? Lakonicky ji označit dle výše uvedeného schématu zdaleka nestačí. Problém je mnohem složitější.
Rozhodně odmítám, že kavárna reprezentuje pravici, zatímco její odpůrci jsou striktní levičáci. Zajímavý názor přináší pravicový sociolog Petr Hampl. Podle něj se jedná o vzdělané občany, kteří si zvykli žít z dotací a cílevědomě se vyhýbat oné pověstné tržní pranici o místo na slunci. Zde bych doplnil, že typickým příkladem je ČT, která spokojeně debužíruje z koncesních poplatků a ze všech sil straní kavárenským postojům. S tím souvisí i další Hamplův postřeh; kavárna svou pozici (rozuměj dotovaný penězovod) dlouho považovala za neotřesitelnou, pak se objeví jakýsi důchodce z Vysočiny a důkladně zatřese piedestalem. Je tedy zřejmé, že s pravolevou osou výsledku prezidentských voleb to nebude tak žhavé.
Přesto bych tímto způsobem kavárnu rozdělil na dvě frakce: Pravičáckou platformu reprezentuje Karel S. Přebohatý restituent, který se strojenou lidovostí stylizuje do role „jednoho z nás“, ale při první příležitosti dává najevo svůj neskrývaný odpor vůči nemajetným spoluobčanům. Jeho skutečným lidovým projevem tak zůstává románek s předměstskou šlapkou ze čtvrté cenovky. Ani na moment nepochybuji, že Karel skrze vznešené ideje hájí zájmy jedné skupiny zahraničního kapitálu před těmi ostatními - například kapitálem ruským a čínským.
Levou frakci viditelně zastávají mladý Dienstbier, Petr Uhl, socio(pato)ložka Šiklová. Fanatičtí trockisté, nikterak se netající snahou zničit prostřednictvím tzv. občanské společnosti fungující kapitalistický systém a zavést zde (pro Ty dole) oligarchický socialismus, nefunkční ve všech myslitelných ohledech.
Další postřehy a případné závěry ponechám otevřené.

Khárl si tu u mne navěky posmolil tím...
Vlastimil Čech, 1.4.2015 11:34

Khárl si tu u mne navěky posmolil tím, že za ČR hlasoval PROTI zákazu uranové munice. Jen za toto se bude smažit v pekle. A čerti mu budou ukazovat obrázky znetvořených arabských dětí.
Nu, a s tím narkostátem na území Srbska má u mne také nezapomenutelné obrovské minus. Ať mu za každou „dávku“ drogy přiloží pod jeho smažicí pánev jednu lopatu chlebovického antracitu!
Sluhapiva je Žid s americkým občanstvím... co dodat? No a Petr Uhl je ovšem stejné rasy a národnosti, jen občanství má právě české... U Židů ovšem občanství obvykle mnoho neznamená...

S pojmem kavárny jsem se zatím...
hans, 1.4.2015 12:11

S pojmem kavárny jsem se zatím nesetkal, byť postřeh je to zajímavý. Bližší rozbor na frakce stojí za letmou úvahu, leč asi je to zbytečné.
Že se u nás (i jinde v Evropě) pravolevé rozlišování politické scény zjevně přežilo, je dvacet let patrné ze zdánlivě chaotické činnosti jednotlivých partají v rámci legislativy, i na úrovni samosprávy. Naoko se exponenti, kteří by se neměli nikdy domluvit, před tv kamerou seřvou a pozuráží, ale za půl hodiny už sedí v drahé restauraci na obědě a tykají si. Je to ve skutečnosti jen divadlo pro voliče, kteří se následně mezi sebou štěkají jako psi, protože mají pocit, že sledují záměry a úmysl svého vůdce.
V reálu se odehrává bohapusté plenění státních pokladen, národních bohatství a statků, evropských peněz a přerozdělování osobního majetku většiny občanů do několika desítek soukromých kapes.
Pod pláštíkem tu lepších zítřků, tu vyšší svobody nebo vyšší kvality čehokoli nebo vyšších ekologických cílů se krade a hamouní nedozírný kapitál. Na této platformě se najednou všechny vrstvy a typy oligarchů zázračně sjednocují, hnáni ekonomickým profitem.
Že na vrcholu pomyslné mocenské pyramidy stojí Židé, o tom už dneska nepochybuje snad ani malé děcko. Naprosto disproporčně jsou usazeni v politice, v nejvyšších patrech politiky, bankovnictví, mediálním prostoru. Ať už se jejich shromaždiště jmenuje obec, lóže, parlament nebo kavárna, je to lhostejné. Jedná se o stále stejné osoby a mají stále tentýž zájem. Ke smůle většinového obyvatelstva jsou na svých pozicích dokonale zakopáni a měli několik generací času zglajchšaltovat ve svůj proces legislativu i veřejné mínění. A navrch si nyní v naprostém protikladu s přáním většiny evropského obyvatelstva zřídili svůj superstát. Teď už na ně nemůže vůbec nikdo. A nikdo si zatím nevšiml, že budoucí žalář byl původně kavárna.

Odp: S pojmem kavárny jsem se zatím...
Vlastimil Čech, 1.4.2015 16:47

Perfektní! Souhlas, souhlas, souhlas... °!°

Jak se roděj dojírny ? Včera...
ivan, 1.4.2015 21:21

Jak se roděj dojírny ?

Včera parlament uznal dvoukolky Segway za vozidla rovnocené chůzi chodců a schválil jejich pohyb po chodnících spolu s pěšíma s nákupníma taškama a kočárkama za legální a rovnocený, avšak s možností obcí a měst jejich pohyb omezit dopravníma značkama.


Vzhledem k tomu, že je přes 6000 obcí a měst, tak se do nich dá nahustit spousta milionů nově vzniklých dopravních značek. Instalace, výroba, údržba, výměna!

Miliarda? Nevím. Co myslíte? Pak ,,někdo" zjistí, že nejsou dostatečně reflexní a znova.

To bude krásy a užitečnosti, tak užívejme, je to za naše!

Pražskou kavárnu neměl rád už Karel...
ivana Kozárová, 2.4.2015 19:20

Pražskou kavárnu neměl rád už Karel Havlíček Borovský,který se nejen o politicích,ale také o literátech pražských kaváren vyjadřuje velmi pejorativně..... viz např. překlad z češtiny do češtiny Tylovy říkačky Tys bratr náš... Jen je dobře,že Karel Havlíček nedohlédl na první a druhou válku,na Václavák,kde se přísahá věrnost vůdci,na normalizační proces a na dnešní,sofistikovanější kavárníky....To by se divil.;-)

Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
ivana Kozárová, 2.4.2015 19:58

Musím se ještě vrátit... narazila jsem na server Virtually.cz a nestačila se divit. Pan Jan Ziegler cituje z Havlíčkova překladu z češtiny do češtiny Tylovu píseň Tys bratr náš,ale tu překrásnou stať o pražské kavárně nějakým nedopatřením vynechal.Tak ji tady z hlavy cituju, jen pro pořádek:
Kdo pro vlast svou rázně a zdárně piješ,jíš,a tancuješ
a vlasti své v pražské kavárně celý život obětuješ
kdo raděj doma jídáš buchty,než bysi jinde zpíval z kruchty: Tys bratr náš,ty jsi kubík,hej hárum,hárum,mik mik mik!
Tak s radostí konstatuju,že i dneska Havlíček stojí za autocenzuru,,,.

Odp: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
hans, 7.4.2015 11:58

Ve starých knihách je hodně moudra. To je podle mého názoru důvod, proč se knihovny jako první stávají terčem nenávisti nových režimů.Snad i proto se na čtení přestává klást důraz. Stejně jako na výuku dějepisu a historie obecně.

Odp2: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
ivana Kozárová, 7.4.2015 15:31

Moje řeč. Není radno,aby si lidé pamatovali,jak to bylo. A když si přece pamatujou,počká se,až vymře ta generace,která si nedá do hlavy nakukat nesmysly;-)

Odp3: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
pamal, 8.4.2015 2:13

Setkal jsem se s názorem, že osvobození vr. 1945 Rudou armádou nebylo osvobození ale okupace. Dokonce se mají likvidovat pomníky sovětských osvoboditelů. Pro mnoho vězňů v koncentračních táborech byl každý den navíc rozsudek smrti. Těch pamětníků je opravdu už málo, volné pole, pro vtloukání nesmyslů a převracení historie.

Odp4: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
hans, 8.4.2015 2:23

No s tím ´45 je to těžké. Jednu totalitu plynule navázala druhá. Není snadné říct, kde byla dělicí čára. Bohužel nevzdělanost pomáhá těmhle krajním výkladům. Znáte historii tábora v Letech ? Z naprosto nevýznamné a bagatelní záležitost by dnešní „vzdělanci“ a vysavači státních peněz nejraději udělali Osvětim. A přitom stačí si něco i vygúglit, když už je publicista líný hledat v archivech nebo u pamětníků...

Odp5: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
ivana Kozárová, 8.4.2015 11:57

O pravdu není zájem.Zájem je o to,co vynáší:-(Jako dítě jsem doplácela na nenávistné postoje rodiny otce k rodině matky a naopak. Ideologické,politické,náboženské a zejména lidské až skoro nelidské. Ty rodiny se prostě nenáviděly,já jsem to vnímala a snažila se je dávat dohromady,- tedy nepodařilo se mi to jako Malému Lordovi;-)Ale jsem dnes ráda,že mám tuto zkušenost,žádné tendenční vyučování dějepisu neberu-jsem opatrná a nedůvěřivá.Vyhledávám informace odevšad,jak to jen jde...A nenávist nic nikdy nevyřešila. Jenže to nemá co dělat s objektivitou a pamětí. Audiatur et altera pars.

Odp6: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
hans, 8.4.2015 22:40

S rodinnými vztahy máme hodně podobnou tradici. Rodiny otce a matky se taky nesnášely, ale provozovaly to daleko sofistikovaněji - aktivně se ignorovaly. Kdyby po sobě šly, třeba bych zjistil, co v tom vězelo. Partyzánské mlčení funguje naprosto spolehlivě, a ve mně zůstalo podivné dědictví. I já ve svém už mírně pokročilém věku mám dodnes potíž komunikovat s otcovými sourozenci, s bratranci a sestřenkami... Dokonale zakonzervováno...

Odp3: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
Vlastimil Čech, 10.4.2015 18:19

vymře ta generace,která si nedá do hlavy nakukat nesmysly;-)
Proč vlastně na boží pokyn smýkal Mojzes Židy pouští? No přece aby zapomenuli na „masné hrnce egyptské“... Ani sám Mojzes do Palestiny nedošel, že? myslím, že poslední jeho bylo, jak řekl něco praotec Čech: „toto je ta země zaslíbená... akorát milí moji Icikové musíte vymordoval ty lidičky co už tu žijí... jo, říkal mi to onehdá Jehova, tak to musí být pravda... Běda tomu, kdo svůj meč zdržuje od krve...tak nějak to bylo...“
Věděl co dělá ten starý Mojzes... Všichni ti co pamatovali tu egyptskou masovou baštu, všichni ti, kteří si od svých sousedů napůjčovali a s napůjčeným zdrhli po židovsku, ti už byli v té své „Geheně“... a těm novým, mohli noví páni nakukat co chtěli....
Jo, máte pravdu, paní Kozárová... vyzkoušeli to už kdysi. Nihil novum sub sole...

Odp4: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
ivana Kozárová, 10.4.2015 19:59

Na masné hrnce zapomněli už tehdy,kdy pojídali syrové křepelky na poušti... Myslím,že šlo spíš o to,aby n e z a p o m n ě li, kdo je osvobodil z otroctví a jak. Ostatně,je to dilema až podnes: sedět jako otrok u plného hrnce,nebo stát na vlastní noze polohladovej.... No a ještě k vymordování těch národů... Přála bych Vám,pane Čechu,podrobné seznámení s vykopávkami oněch národů... Obětování novorozenců Molochovi etc. Ale samozřejmě každý má právo na svůj názor o na svoji víru...

Odp2: Musím se ještě vrátit... narazila jsem...
Vlastimil Čech, 9.4.2015 23:19

Novým Pánům lze doporučit, aby nás a vlastně VŠECHNY pamětníky čas od času za úsvitu postříleli a zasypali nehašeným vápnem... Jedině tak se nemůže stát, že někdo jejich jejich nápadům a výmyslům řekne: „ale to už tu přece bylo...“ Anebo: „ale tak to přece nebylo, to pamatujeme!...“
Jak by se jim to krásně básnilo a vymýšlelo, kdybychom je z pod toho vápna nemohli uzemnit... to by se to panovalo! O co lépe by se lhalo! Židilo! Cigánilo! Kradlo!...

Jak se roděj dojírny,
pamal, 8.4.2015 1:50

Ono stačí ozvučené přechody pro slepce. Myslím, že mají jiné potřeby než tohle.

Dobrej článek, Lipo.
ivan, 13.4.2015 18:11

Dobrej článek, Lipo.

Tak se dívám, jak se zase na Svíci...
Neuvedeno, 16.4.2015 1:48

Tak se dívám, jak se zase na Svíci diskutuje o něčem, co mě zajímá.
Činnost Karla S. je prostě taková, aby zajistila jeho zájmy. Vlastní majetek a nechce ho ztratit, ale rozmnožit. Jeho rod vlastnil mnohem více majetku v Čechách a tak chce zajistit, aby se toto všechno vrátilo.
Jenže si neuvědomuje, že jakošto šlechtic měli celou dobu privilegované postavení v této zemi. Tato privilégia byla proto, aby alespoň nepatrné části obyvatelstva se dařilo dobře a ta mohla zajistit rozvoj hospodářství, tedy složitý průmysl. Na příklad hutě a kovárny na výrobu zbraní, aby se tak stát mohl ubránit. Proto také tehdy měl každý šlechtic třeba deset vazalských vesnic, aby si mohl zaplatit rytířské brnění a zbroj.
Jenže toto všechno se změnilo, když nastala likvidace feudálního řádu. Lidé, kteří za feudalismu nesměli opustit vesnici, protože by byli považováni za zběhy najednou se směli pohybovat až na okraj státu, či ještě dál. Celý tento systém držela ve spolupráci se šlechtici také církev, která lidem dávala „politické školení mužstva“. Za to dostávala obrovské hodnoty od lidí a ukládala je v církvi.
Proto tak vehementně podporuje pan Karel církev, protože byla vždy jejich podporou a to se přeneslo i do kapitalistického zřízení, kdy feudálové se stali velkokapitalisti, protože majetek jim zůstal, stejně tak jako zůstal majetek církvi.
Takto by to mohlo jít dál, jenž do toho přišly války, které vše pomotaly a také vznik zbraní hromadného ničení a hlavně ropa, benzín a nafta. Zbraně hromadného ničení zajistil jedné skupině zemí trvalou výhodu oproti druhým zemím a války zapřičinily to, že se majitelem stali úplně jiní lidé, než tomu bylo před válkami.
Tím pádem skupina duševně schopných lidí leckdy přišla o veškerý svůj majetek a duševně neschopní se dostali k majetku. To ovšem mohlo být zapříčiněno i mnoha dalšími vlivy, na příklad nemocemi, úrazy atd.
Vzniká tak neustále napětí ve společnosti, které se stabilizuje pomocí vojenské moci a náslilí.
Konečně, když má někdo hodně, neznamená to že by nemohl chtít ještě více. Nápadů, jak si užívat má každý člověk neskonalé množství. Jsou ovšem i tací, kteří se rozhodli využít benzínu a nafty k vekovýrobě a náležitě z toho zbohatli, když opravdu se stalo, že o jejich výrobky byl zájem.
Takže opravdu nic není tak černobílé, jak by se zdálo. Také dnes těžko se dá říci, že by zrovna majitel podniku zapřičinil úspěch podniku. Může to být i drobný zlepšovatel pracující v podniku, nebo manažer podniku, či politikaření podniku vrámci státu. Dnes jsou to na příklad různé dotace EU, které z jedněch udělají bohaté a z duhých tedy zákonitě chudší. Zajisté je vždy výhodnější pro podnikatele, aby se držel současného trendu chválení vhodné vrchnosti, protože ta je za to odměnuje vhodnými dotacemi. Je tedy jasné, že ten kdo chválí na příklad NATO, bude za to odměněn a ten, kdo chváli konkurenční podnik, tedy Rusko bude za to potrestán.
Můžeme ovšem děkovat za to, že stále ještě taková malá konkurence mezi velmocemi existuje. Jinak by už ti nejbohatší zjistili, že lidi vlastně nepotřebují a že si vystačí sami.
Všimněte si prosím, jak se dnes zvýšila zaměstnanost, protože se zjistilo, že Rusko nám konkuruje a že tudíž musí ti nejbohatší, včetně svých podniků pohnout zadkem a činit se.
Bude to čím dál víc, protože brzy začne být konkurenční i Čína. Už dnes zalévá celý svět svými výrobky a brzy je všechny zdraží, protože už nebudou jiné, než ty jejich.
Takže kavárna, nekavárna. Kavárna se spíše myslí lidé, kteří na kavárnu mají peníze. Tedy ty nejbohatší.
Církev také patří mezi ty nejbohatší a tak se snaží uplatnit v součinnosti s nimi. Jenže mají problém. Jejich víra je značně zkostnatělá. Jak mohou stále mluvit o Bohu, když ho ještě nikdy nikdo nedokázal. Církev stále mluví jen k těm co nemají matematickou logiku. Jenže těch bude čím dál méně s rozvojem školství. Takže to vypadá na to, že by spíše inklinovala k opravené verzi, víře v pracující lid. Jenže tu nesnášejí ti nejbohatší, protože by o své bohatství přišli ve prospěch státního majetku.
Takže se v tom církev plácá a utrácí si své nabyté miliony kněžími až dojdou na úbytě. S tím jak dojde množství věřících tak budou mít na mále i ti nejbohatší.
Takže se snaží i ti nejbohatší i církev oblbovat Bohem lidi až je to nechutné. Ani bych se nedivil, když raději celou civilizaci zlikvidují a všechno vědění, jen aby nepřišli o své miliony získané z nevolnického otročení lidí.
Co říci nakonec. Technika opravdu musí jít stále dopředu, jinak se lidstvo neuživí, protože stále roste počet obyvatel. Ovšem kvalitativní pokrok vždy znamená množství získaných peněz vůči množství peněz do výrobku vložených. Jde o omyl, že musí být výrobe vždy na nejvyšší kvalitativní úrovni. Na to doplatili němci, když vybudovali tanky velice kvalitní, ale za vysokou cenu a pak je převálcovalo ruské množství tanků, sice méně kvalitních, ale mnohem početnějších.
Naní tedy správné se posmívat jednoduchým výrobkům a jednoduchým stavbám, když jsou vyrobeny z mnohem příznivějšího poměru zisku ku vloženým nákladům. To platí i o zateplení staveb. Leckdy by stačilo si obléci ještě jednu vrstvu oblečení, než zateplovat celý barák na úroveň pasivního domu.

Odp: Tak se dívám, jak se zase na Svíci...
ivana Kozárová, 16.4.2015 10:07

Vybrala jsem si po rozvaze Váš poslední odstavec.Musím na něj reagovat,protože často přemýšlím,proč asi - a komu to slouží - se vše tak zbytečně zesložiťuje.Namísto aby lidem byl ušetřen čas,vyspělá technika přidává problémy. Viz kompatibilita součástek, elektronika v automobilech,letadlech,medicíně. Není to vždy jen ku prospěchu vědy a života,když indikátor pravdivosti - třebas v medicíně - je jen byť excelentní - mašina.Nějak se vytrácí člověk.Převažujou čísla,autopiloti,atp. a tím je člověk vyřazenej z velení,rozhoduje za něho COSI.Tak maně si vzpomínám na Exupéryho,který nenáviděl složité přístroje na palubní desce letadla.Svoje ztroskotané letadlo si na poušti sám opravil. Dnes si sám neopraví nikdo nic. Jednoduše kup si nové,nebo dej do servisu,je-li jaký. Je to taková vzrůstající závislost a omezující se svoboda.Ta nezávislost se platí nepohodlím.Máme auto - veterána Hillmana,kterého manžel v jedné zatáčce ,kde už nechtěl dál jet,opravil skoro po tmě a po paměti. A dojeli jsme domů. Funguje a bude fungovat i za sto let,když bude benzín. Dá se opravit. To jen takové povzdechnutí a úvaha nad tím,že až bude svět ještě složitější a furt se bude zesložiťovat,žádný člověk už ho neopraví. Není to už tady?

Stručně...
Vlastimil Čech, 16.4.2015 12:26

Moje řeč, paní Kozárová!

Odp2: Tak se dívám, jak se zase na Svíci...
ivan, 16.4.2015 15:30

Hillman,- skvělý, až na ten Whitworthův závit.

Jinak si myslím, že si civilizace sama vpálila kuli do hlavy. Zatím to bolí jenom někde a jenom někoho.

Svět ještě nikdy nebyl tak vratký a nestál na tak mizerných základech.

Kopí bylo vrženo!

Odp3: Tak se dívám, jak se zase na Svíci...
ivana Kozárová, 17.4.2015 15:32

Myslím si to taky ,Ivane. Možná,že náš evropanskej poklid brzo pomine. Teda ne že bych na starý kolena chtěla bydlet ve sklepě,ale máme ho pěkně klenutej,gotickej a kus i vybílenej. Fujtajksl.Jen to pomyšlení - a už se mi ježí chlup. Měli jsme rodinného přítele,který se zajímal o dějiny druhé války a měl doma rozsáhlou knihovnu i mapy. Když si vzpomenu na naše debaty,přijde mi to prapodivně podobné. Radši přemýšlet o nesmrtelnosti chrousta;-) Jo - i ten Whitwortův závit máme ošetřenej,máme závitnici,- teda jestli se tomu tak říká tomu udělátku,kterým se vyřezáváWhthw.závit....

názor
prozaik, 1.12.2015 18:45

Lipovanovi se na konci článku povedly dva nádherné oxymoróny : „fungující kapitalistický systém“ a „oligarchický socialismus“. Obojí je kravinium par-excellence.

Teď krátce k té kavárně... Já myslím, že jsou to v sociálním smyslu výhradně lidé ze střední, příp. vyšší střední třídy, kteří nejpozději od dob převratu v roce 1989 mají kontinuální a tučný příjem, nezávisle na svém úsilí, inteligenci nebo reálném přínosu pro společnost. Což v nich budí iluzi, že se o svůj status a příjem přece „zasloužili“ a tak každý, kdo by se jen „trochu víc snažil“ na tom může být stejně nebo lépe. Zároveň se mnozí z nich někde při četbě umazali od ideových východisek humanismu a neoliberalismu, aniž by jim docházelo, jak je obojí neslučitelné.
Co si o čem mají myslet se denně dozví v Reflexu, Respektu, Lidovkách, iDnes a podobných „důvěryhodných“ zdrojích, případně od někoho z ODS, TOP 09 či Cevro institutu. Samostatného, kritického myšlení bez výjimky nejsou schopni. Informace, které nezapadají do jejich vidění světa zpochybňují, zesměšňují, vytěsňují. Nikdo z nich nepracuje manuálně. Věří, že všichni bezdomovci, chudí a nezaměstnaní si svou situaci zavinili sami a nechtějí ji změnit. Milují módní výstřelky i novoty ve světě elektroniky. Neumí rusky. Mají v rodině nejméně dvě auta. Věří, že NATO je obranný pakt a že Rusko nás ( nebo kohokoli ) ohrožuje. Věří, že existuje „volný trh“ ve kterém mají všichni stejnou šanci. Zásadně nečtou a neznají antické klasiky ani středověkou či novověkou historii. Pokud jdou do přírody, i kdyby jen na hodinovou procházku, tak jen a pouze v moderním, tzv. „funkčním“ oblečení za X tisíc. Pro většinu z nich je to forma „image“, takže tak chodí nebo spíš popojíždějí i po městských ulicích. Většina z nich kouří, zásadně nepoužívají MHD, ale jsou schopni i kvůli 300 metrům startovat auto... Menšina z nich jsou lehce „líznutí“ ekologickým cítěním, ale i tady je to jen póza, tvrdě kontrastující s jejich životem v relativním luxusu... Atd. Atp.

Odp: názor
Vlastimil Čech, 2.12.2015 15:13

Pane Prozaiku, v podstatě s vámi souhlasím. Jen mi, velmi prosím, vysvětlete, proč považujete (docela drsným vyjádřením) Oligarchický socialismus za protimluv?
Nemohu tušit ovšem, zda jste tak stár, abyste zažil skutečný reálný socialismus. Tedy ne jako nerozumné mládě.
Domnívám se totiž, že oligarchismus jest vládou jakýchsi uzavřených skupin. Ať už rodinných (Kennedyové, Bushové, Kimové, u nás v současnosti například rodinně provázané vládnoucí pražské rodinky)
V socialismu tomu nebylo jinak- znáte například pojem NOMENKLATURA?
---------------------------
Ani pojem fungující kapitalismus se mi nejeví protimluvem. Kapitalismus jest systém hospodářský a zdá se, že je docela všeobecně používán a funguje po staletí. Ano, má občas poruchy- tedy krise, ale který systém hospodářský funguje po staletí zcela bezporuchově?

Prosím o laskavé poskytnutí informací, jak jste to myslel, nebo co jsem z Vašeho, (zcela jistě nekraviodního), hodnocení těch dvou sousloví pochopil nesprávně. Jako protimluvy mi zatím nepřipadají, ale jsem připraven svůj názor po dobré argumentaci změnit.

Odp2: názor
prozaik, 3.12.2015 17:58

Zatímco kapitalismus má oligarchizaci přímo ve svých „genech“, je jeho součástí, považuje ji za normální, žádoucí a dále ji posiluje ( stejně jako řád otrokářský nebo feudální ), tak u socialismu je ta tendence méně výrazná a pokud k ní dochází, pak se jedná o záměrné sabotování nosných myšlenek socialismu.

Viz například průzkum německého sociologa, kterého cituje Keller ( myslím, že šlo o H.Marcuse ), kde dokazuje, že do významných, dobře placených, rozhodovacích funkcí ať již v soukromém nebo státním sektoru se dostávají v 80% případů mladí z bohatých rodin.

Typickým příkladem oligarchických společností jsou nejen některé státy rovníkové Afriky, ale i Ukrajina, USA, Saudská Arábie, Azerbajdžán, zčásti také Itálie a další země. V žádné z nich nevládne socialismus. To co se děje v Severní Korei není, podle mého názoru, „oligarchizace“, ale přehnaný kult osobnosti.

Oligarchizace je stav, kdy necelé jedno procento populace ( přičemž se nejedná o nějaké duševní giganty, ale spíše výkvět deprivantů ) vytvoří mocenskou síť kolem zbytku společnosti a vysává ji ještě účinněji než jakákoli neoficiální mafie.

----------------------------

Pokud bychom o kapitalismu hovořili jako o „funkčním systému“, pak jen za té podmínky, že rezignujeme na upřesnění za jakou cenu a za jakých okolností je „funkční“. Protože nesporně funkční byly i koncentrační tábory, španělské boty, Cyklon B nebo Agent Orange.

Dalším rysem kapitalismu, který jeho „funkčnost“ dosti relativizuje je jeho potřeba neustálé expanze ( růst růstu ! ) a parazitování na někom nebo něčem. V tom je zahrnuta dokonce i potřeba zbrojení a války ( viz. třeba Kondratěvovy vlny, nebo historie USA za posledních 70 let ). Dokonce i přírodní katastrofy jsou pro kapitalismus „požehnáním“, protože dávají prostor určitým firmám, aby se „nabalíkovaly“ třeba i na lidském neštěstí a materiální zkáze.

Vřele doporučuju také článek Jana Kellera „Narcismus standardního ekonomického myšlení“ nebo „Zelené lži konečně odhaleny“, kde je až satirickou formou objasněno, jak kapitalismus nedokáže, neumí, nechce chránit životní prostředí. Ten systém pro to nemá žádné paradigma, žádný „důvod“. Neví proč ani jak by to měl dělat. Důsledky vidíme denně kolem sebe... ( A bude hůř. )

Pak je tu známá snaha o privatizaci zisku a socializaci ztrát. „Externalizaci“ špinavé výroby a skutečné zotročování lidí, včetně dětí ( český dokument „Doba měděná“ a další. ).

To mj. vyvrací oblíbenou propagandistickou teorii, že kapitalismus není postaven na „přerozdělování“. Ale samozřejmě, že je. Akorát, že přerozděluje od chudých k bohatým, zatímco socialismus ( i prvotní křesťané ! ) to zpočátku udělal naopak. I v socialismu však byla platová diferenciace podle výkonu, vzdělání, atd. Kdo tvrdí že ne, tak lže. A šílené je, že už jsem se ze strany současné omladiny s těmito mýty setkal.

V obou systémech tedy je prvek přerozdělování. Rozdíl je tom klíči. V socialismu byly také např. dotovány ekonomicky „neziskové“ ( i když pro region velmi důležité ) vlakové tratě, aniž by to ziskovou dopravu na hlavních tazích nějak ohrozilo. Dnes je to katastrofa. Některé regiony, obce, ale i městské ulice vypadají, jakoby tam před měsícem prošla fronta. „Nejsou prachy“ chtělo by se říct, kdyby člověk nevěděl, že to není pravda.

Socialismus je více založen na kooperaci a relativní nivelizaci startovní pozice každého člověka. Kapitalismus akcentuje nezasloužené výhody plynoucí ze sociálního původu, glorifikuje sobectví, nemá problém s podlostí ( např. v podnikání ) a hamižnost považuje za hybnou sílu dějin.

Také se občas tvrdí, že kapitalismus díky „volnému trhu“ ( to je něco jako Yetti ) dává vyniknout těm pracovitějším, chytřejším a proto úspěšnějším, zatímco líní a hloupí jsou po právu v chudobě.

Zrovna mám čerstvou zkušenost, která je dokonalou karikaturou tohoto tvrzení. Bohatý manželský pár, který vlastní firmu, sám sebe obsadil do manažerských pozic. Ty ovšem vyžadují určité expertní znalosti, které dotyčná dvojice nemá. Jelikož ostatní lidé z firmy nechtějí skončit na pracáku, a peníze na vlastní podnikání nemají, tak se pokoušejí dělat co se dá, aby firmu udrželi v chodu. Totálně neschopné a neodvolatelné vedení tak nabylo pocit, že to „řídí“ docela dobře - navzdory záplavě idiotských rozhodnutí ze kterých se lidem z oboru dělá zle a které by dle zákonitostí „volné soutěže“ měly firmu dávno položit...

Myslím, že tyto a další příklady dokazují, že ta „funkčnost“ kapitalismu je postavená na nespravedlnosti. Pokud tedy rezignujeme na nějaké etické měřítka, můžeme hovořit o kapitalismu jako o „funkčním“ systému. Já na ně dosud nerezignoval.

Odp3: názor
Vlastimil Čech, 4.12.2015 8:32

Nu, své stanovisko jste vysvětlil dobře. Souhlasím bez výhrad.
Původní nepochopení vzniklo z vaší přílišné strohosti či lapidárnosti vyjádření, či mojí nedovtipnosti.
Snad se nemýlím, doplním-li vaše hodnocení takto: kapitalistický systém hospodářský je bez zvláštních okolností nefunkční.
-------------------
Na druhou stranu si ovšem myslím i nadále, že každý REÁLNÝ systém společenský samovolně směřuje ku oligarchisaci, pokud trvá za stabilních okolností delší dobu. Už v počátcích komunisty řízené vlády u nás se tatíci u moci starali o své lidi. Ať už to byli dřívější spolupracovníci, spolubojovníci, soukmenovci (ano, mám na mysli judomafii), nebo příbuzenstvo. (viz např. soudruh zeť rychlogenerál, A. Čepička). Pozdější rodinné klany Erenbergrů, Adamců a jiných snad již pamatujete. Ani v Sovětském svazu a ostatních lidodemo tomu nebylo jinak, o tzv. rozvojových zemích ani nemluvě- bez ohledu na hospodářský anebo společenský systém. Jenom čas limituje (a ovšem i s ohledem na konkrétní okolnosti) okamžik vzniku dokonalé oligarchie.
Viděl bych to jako obraz, kde se moc postupně koncentruje nejprve do početných a malých shluků, tyto se jednak navzájem pohlcují, jednak ničí až se nejmocnějším stane ono JEDNO PROCENTO absolutní oligarchie ovládající vše.

Odp3: názor
Juras, 7.12.2015 14:27

To jste si ale přepotvořil. Lipovan psal o snaze zničit fungující kapitalistický systém. Funkční, kterým jste jedno slovo nahradil, je úplně jiné slovo. FUngovat mohou nefunkční věci a naopak, Velmi funkční věci nemusí vždy fungovat.

Odp4: názor
Vlastimil Čech, 9.12.2015 16:31

Mohl byste to, prosím, vysvětlit? Nerozumím... nejlépe na nějakém příkladu...
Děkuju

Odp5: názor
Juras, 21.12.2015 21:33

Funkční znamená určený k plnění nejaké funkce, je to návrh řešení něčeho, má to nějaký záměr. Např. funkční návrh je utopický komunismus, podle hesla „každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“. Kdyby to fungovalo, nebyl by hlad a všichni by se měli plus mínus stejně. To ale nemůže fungovat, protože lidi jsou lidi. Vždycky se najde někdo, kdo chce víc než ostatní, touží vládnout a je zkrátka šmejd, který ten systém zneužije. Oproti tomu kapitalismus nechává věcem volný průběh, nesnaží se určovat, co by kdo měl dělat, lidi se chovají v souladu se svou přirozeností a ono to (nějak) funguje. Přitom kapitalismus není funkční, nemá žádný záměr, neříká, že by chtěl někam dospět. Ale funguje (i když to, jakým způsobem funguje, se každému nemusí líbit).

Odp6: názor
ivan, 21.12.2015 21:43

Kde se flákáš ?

Odp7: názor
Juras, 21.12.2015 22:14

Nevím, co Ti na to mám odpovědět :-) Prostě sem občas nakouknu a většinou mě nic nedožene sem něco napsat. Líbilo se mi, jaks psal o tom důchodovém systému. Tady žádný kapitalismus není. EU je uskutečňujícíse socialistický sen. Místo přirozených vztahů se vytváří umělá pravidla jen proto, aby si pár zmetků mohlo hrabat.

Odp8: názor
ivan, 22.12.2015 3:57

Ale to tvrdím už celé roky, že v hranicích staré Evropy vzniká nový Sovětský Svaz. Už dneska je sovětštější, svazovější, a socialističtější než ten stalinský, ale určitě ne sociální.

Odp9: názor
Juras, 22.12.2015 11:59

To bylo jasné hned od začátku. Bohužel nám většina lidí vstup do EU odhlasovala v referendu. Já byl proti, protože jsem to vnímal a na má slova došlo :-(

Odp6: názor
iva, 22.12.2015 9:58

Jedno jak to nazýváš, ale tohle co je ted´tady je bublina. Proč ti Němci vyvážejí své důchodce to sna nedělali ani za Hitlera. Nedávno radil jeden ekonom v uvozovkách, že si každý má na důchod zaobstarat aby něco pronajímal. A komu to budou pronajímat za chvilu Martánům? jak si představuješ, že by to fungovalo? že by každý měl něco a obchodoval s tím u druhého. Já jsem trochu jednodušší ve vyjadřování, ale s těma frázema na mně nechodte. Kapitalistická charita? Jak když něco funguje na co potom charita?

Odp7: názor
Juras, 22.12.2015 12:10

Já nevím, o čem přesně mluvíš. Já jsem se jen snažil vysvětlit rozdíl mezi slovy funkční a fungující. +++ Tady kapitalismus nemáme a v Německu taky není. Plíživě se mění na totalitu. Nemáme tušení, jak by se dnešní lidi chovali v kapitalismu. Ve srovnání z doby před zhruba sto lety si většina lidí dnes žije jako králové. Kdyby nám život nemrvili euroúředníci, bylo by to ještě lepší. A lidi by možná byli taky lepší. V dnešní době jsou nejúspěšnější zmetci, kteří si rozdělují dotace (na které jim my ostatní platíme). Král dotací Andrej Babiš se dostal k lizu, obírá nás ze všech nejvíc a přitom má vysokou popularitu. Vsadil na to, že lidi si neumí spočítat jedna a jedna, no a vyšlo mu to. No, nějak jsem se rozepsal a asi dost nesouvisle.

Odp8: názor
iva, 22.12.2015 19:43

Před Babišem byli u lizu zase Nečasovci. Fungující kapitalismus teda někde je nebo byl? S tou neviditelnou rukou trhu to je jak o červené punčoše.

Odp9: názor
Juras, 22.12.2015 23:55

Nevím o tom, že by Nečas schvaloval dotace pro zemědělce na benzín, aby si zajistil odbyt a získal miliardy prodejem řepkového svinstva. Kapitalismus, to má člověk představu, že u nás byl asi za první republiky.

Odp10: názor
Vlastimil Čech, 23.12.2015 13:34

Nedělejte si iluse... za 1. Republiky se používal „BiBoLi“... směs benzinu, benzolu a lihu... myslím v tom měli prsty jednak těžaři (benzol), jednak agrárníci (líh)... Za Německa syntetický benzin... (a dřevoplyn :-))
----
A V.Č. si myslí, že se vrátí PÁRA

Odp11: názor
ivan, 23.12.2015 18:47

To je pravda, ale nedostatek byl reálný, daný omezenými zdroji. Na prvním místě byla armáda, pak zbrojní a válečný průmysl a nakonec tenké příděly pro obyvatelstvo.

Ze současného hlediska nemá plundrování nejcennějšího bohatství státu, kvalitní orné půdy, vůbec žádný smysl. Jejím vydojením o živiny se mění nejen její vaznost ale i bakteriální fond což způsobuje zhoršení rozkladných procesů a tím i zhoršený příjem přírodních živin a pomalu se stává lehce odplavitelnou a v dobách sucha doslova spraší. Letos jsem měl zasetou řepku 12 m od postele, kdy se v době květu nedalo skoro dýchat a celou domácnost jsem měl plnou pylového prachu který se dal doslova zametat kolem dokola. Při sklizni a následné orbě to samé jenom v jiné podobě prachových částic. Skoro jsem záviděl Ústí, Mostu i Ostravě jejich čisťounký vzduch při inverzích. Ve městech si to neumí nikdo představit, ale je to horší, nebo stejné jako bydlet ve stohu čerstvé slámy nebo uvnitř pugetu kytek, ale v hektarových měřítkách. Při větru vytváří pyl až drobné návěje. Skoro každé ráno ho z předního a zadního skla očistím prostě stěračema a zbytek se nějak ofouká za jízdy.

Lesy, pole, příroda. Možná kdysi.

Dnešní traktory ( 700 KW.i více) utáhnou deset radlic jakoukoliv rychlostí. Vlastně nemá cenu už vyrábět výkonnější protože dosáhnou až za hranici použitelné rychlosti orby aby jim brázdy nelítaly vzduchem a skoro se nevejdou na šíři silnice z dob, kdy se oralo volama, koňma + lidská síla.

To všechno proto, aby se to mohlo zase spálit v době, kdy od ropné krize v sedmdesátých letech je ropa na nejnižší hranici za skoro čtyřicet - padesát let.

Dneska jsem v Berouně koukal na přecpaná dvouhektarová parkoviště nákupních center, kde mě lidé přišli jako zdrogovaní roboti.

Jediný důvod který by dával smysl je skrytá příprava na válku, kdy už musí být vybudovány předem cisternové sklady a rafinerie jako nezávislý zdroj, ale i tak je to zločin.

Ještě před pár lety byl jarní výhled z letadla na všechny odstíny zelené, od světlounké až po skoro černou. Během pár let je ta samá krajina žluto- zelenou šachovnicí.

Lidé přestali vnímat co je skutečné bohatství.

Vím, je to zase dlouhé, ale jak hovořit o smrtícím jedu krátce.

Odp12: názor
Lip¤van, 24.12.2015 8:52

Skoro jsem záviděl...Mostu...čisťounký vzduch při inverzích...

Jasně, píšeš o ovzduší, ale stejně mně to nedá; mnoho občanů si Most představuje jako českou Kiberu na dně jámy vytěženého dolu. Přitom je to docela hezké město, zasazené do úchvatné kopcovité krajiny. V okolí je samozřejmě pár ohnisek povrchové těžby a město je zamořeno Dality. Ale jinak se příliš neliší od jiných sídel své velikosti. Dokonce tam mají tramvaje, jakožto v jediném městě v Ústeckém kraji.

Odp12: názor
iva, 24.12.2015 9:21

Jak chceš aby něco bylo v pořádku pro všechny, nějaký čistý vzduch, když každý má dělat jen to, co se mu oplatí. Jak tady psal Juras kapitalismus každý se stará sám o sebe svoji prosperitu. Ještě že nám komanči zajistili, že se postavila Slezská harta po revoluci nějaký kavárenský přicmrndavač prohlásil, že Megalomanství. My bychom asi byli hodně na suchu bez těch přehrad.

Odp13: názor
Vlastimil Čech, 24.12.2015 15:45
Odp13: názor
ivan, 5.1.2016 21:22

Nechci aby bylo všechno v ,,pořádku" pro všechny, ani by mě to nenapadlo, protože vím, že to není možné.

Příspěvek nebyl o čistém vzduchu, ale o proměně hospodaření na zemědělských půdách a jejich důsledcích během několika let.

Nějak dosud nevím, co to ten kapitalismus je, vysvětlila bys mě to nějak ?

Darebák je darebák, chamtivec chamtivcem, zloděj zlodějem, to chápu, ale co je to ten kapitalismus?

Víš, že se spousta přehrad bourá, protože se ukázalo, že jejich vliv na celé oblasti je více škody než užitku? Kapitalistické USA.

Víš, že to, že má někdo vodu způsobuje to, že ji jiný nemá a propadly se do chudoby ohromné oblasti i ekonomika celých států? Aralské moře se stalo slanou pouští a ta se rychle rozšiřuje, ale už to nedokáže nikdo zastavit. Výstavbou několika přehrad byl korunován socialistický velkoprojekt odkloněním dvou velkých řek na závlahu bavlníkových polí v býv. SSSR. ?

Zřejmě na věčné časy!! Bezva nápad.

Víš, že se jenom v ČR zasypalo desetitisíce rybníčků a rybníků a zavezlo se odpadem a stavební sutí a zbytek se melioroval, tedy se strouhy a potůčky tůňky zatrubnily.

Lidská blbost je univerzální, nemá státní zřízení ani stranické knížky.

Odp13: názor
Juras, 7.1.2016 12:22

To si myslím, žes mě nedobře pochopila. Kapitalismus není, že se každý má starat sám o sebe. To, že se většina lidí stará v první řadě o sebe, o prosperitu svoji a své rodiny, to je naprosto přirozené, lidi to dělají v jakémkoliv režimu.

Zřízení, ve kterém žijeme, určuje nějaká pravidla pro život. A tady je hlavní rozdíl mezi režimy v tom, kolik těch pravidel je přirozených a respektuje normálně fungující mezilidské vztahy, a kolik pravidel je uměle vytvořených a musíš jejich dodržování vynucovat větší silou, než kdyby v nich nebyl rozpor s přirozeným chováním lidí. Extrémní je totalita, která ovládá obyvatelstvo nejvíce, často i brutálními prostředky, a na toto ovládání spotřebovává mnoho sil. Je to režim, u něhož se dá očekávat v relativně krátké době vyčerpání a slabost. Oproti tomu režim založený na respektu k lidským vztahům nemá tolik vnitřních hrozeb a může být celkově odolnější.

Odp14: názor
Lip¤van, 7.1.2016 14:18

Slibuji, že budu volit Macha, bez legrace. Ale jen do EP. EU potřebuje důmyslné brzdiče, reakcionisty a rozvraceče, kteří mohou při troše dobré vůle - zvláště v kombinaci s přílivem čmoudů - docílit až kýženého rozpadu Uhnije. Můj hlas opravdu dostane. Na domácí scéně bych Machovi samozřejmě nesvěřil ani obecní rozpočet. :-)

Odp12: názor
iva, 24.12.2015 9:26

Tefd´se ti voli přesunuli jinka, do kanceláří a padlamentu.

Odp13: názor
iva, 24.12.2015 9:26

jinam, do padlamentu.

Odp12: názor
Vlastimil Čech, 24.12.2015 15:44

Nemohou za to řepkové šílenství nejvíce ti zločincové z různých „zelených aktivit“? Ti ekológisti? Obnovitelní zdrojisti? Globál oteplisti?
----------
Prodávají se KOTLE NA OBILÍ! Kotle ve kterých se má spalovat potravina... Není k tomu celkem dodat. Snad jen heslo:
KAM NOHA „EKOLÓGA“ ŠLÁPNE, SEDUM ROKŮ TRÁVA NEROSTE!

Odp13: názor
ivan, 5.1.2016 21:31

Spaluje se jenom takové, které nesplňuje ani kvalitu krmná II. Ale blbost to je, protože by se mohlo nechat přefermentovat a použít jako hnojivo.- Čistá organická hmota.

Odp14: názor
Vlastimil Čech, 5.1.2016 22:01

Vážně si myslíte, že toho mizerného zrní, které není použitelné ani jako krmivo je tolik, že se na něho musí vyrábět průmyslové kotle?

Odp15: názor
ivan, 5.1.2016 23:23

Myslím si to co vy, pane Čechu. Ale zdá se, že se když se zmrdi domluvěj a prokáží, v laboratorních podmínkách čistotu exhalací a zjískaj všechny možné certifikace, tak ten kotel nemusí ani topit, protože za zjískané dotace si klidně doma můžou topit elektrikou. Po splnění smluví podmínky třeba třech letech provozu ho můžete prodat jako zánovní takřka nepoužívaný a máte svoje groše zase u sebe doma, nebo ho lze lehce předělat výměnou roštů a podavače ze zásobníku na uhelný nebo pelety. On to totiž uhelný kotel je a byl odjakživa, jenom se lehce upravil na ,, spalovače obilí " právě kvůli certifikacím.

Je to stejná zjebovina jako zateplení baráků, kde ti co mrznou v nezateplených s padající omítkou přispívají těm, co jim státní dotace zhodnotily jejich baráky o nový vzhled a zateplení, tedy i nižší náklady na výtop zatímco sami platí plnou cenu za náklady na topnou sezonu.

Někdo pro někoho postavil za život šest bytů 4+1 první kategorie za zastropovanou mzdu a sám bydlel celý život v suterénu s hajznem na chodbě aby jiný mohl platit symbolické nájemné včetně vytápění, s tím, že uživatel bytu má předkupní nárok na převod do osobního vlastnictví. Pouhým prodejem takového bytu, uživatel vydělal víc než dostal zedník Pepa za celý život kurvení si zdraví těžkou prací na studené stavbě.

Já vím u OKD se to úplně nepovedlo, ale takřka v celé republice ano!

Dotace není nezasloužený zisk, ale přímo přisouzený!

Souhlasíte?

Odp16: názor
Vlastimil Čech, 6.1.2016 7:39
Odp16: názor
Juras, 7.1.2016 12:45

Navíc ty dotace na zateplení vyžadují byrokracii, projekt, odhady, posudky a podobné věci, takže je výsledek takový, že srovnatelné zateplení by získal člověk bez dotace skoro za ty stejné peníze, které stejně musel vynaložit.

Dotace jsou svinstvo. Někde jsem četl příměr, že to je jako kdyby si člověk dával transfúzi z pravé ruky do levé a přitom polovinu krve vycébral ;-)

Odp17: názor
Vlastimil Čech, 7.1.2016 17:30

Se vším, co píšete souhlasím. Až na tu maličkost, že PROJEKT na zateplení je velice potřebná věc. Můžu uvést příklady, kdy zateplení provedené jen tak od oka způsobilo škodu jak hrom.
V.Č. je odpůrcem bezhlavého zateplování. Právě proto, že jsem už viděl dost neblahých následků. Když zateplovat, tak ne fasádu. Když už fasádu zateplit TAK S ROZUMEM!!! S projektem.

Odp13: názor
Juras, 7.1.2016 12:30

tak nějak. Jedna skupina jsou ekologičtí idioti, kteří vymyslí nějaké „ekologické“ pravidlo, které ve skutečnosti škodí, druhá skupina jsou hajzlíci, kteří zneužívají bláznivé nápady první skupiny k obohacování.

Z poslední doby je hezký příklad vánočních trhů v brně. Ekologičtí idioti, kteří jsou v současnosti na brněnské radnici, vymysleli, že je neekologické používat jednorázové plastové kelímky na prodej svařáků a medoviny, vymysleli, že je lepší brát kelímky od zákazníků zpátky, umývat je a znovu používat. Zatímco jednorázový kelímek umíme dobře spálit v teplárně a ještě je z něj užitek, na umývání kelímku plýtváme drahocennou vodu a energie. Nevím, kdo si na tom jakým způsobem přilepšil, ale vrcholem absurdity je, že ty kelímky vozil náklaďák do myčky v Soběslavi, což je od bBrna 180 km.

Odp12: názor
Vlastimil Čech, 24.12.2015 16:03

Řepkový lán = sud medu.
;-)

Odp12: názor
Vlastimil Čech, 24.12.2015 16:13

Dnešní traktory ( 700 KW.i více)....
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/nejsilnejsi-traktor-zetor-forterra/r~923e8fb8b8cb11e38f7b002590604f2e/

Ono i těch 160 koňských sil je až-až...
(cca 120kW)

Jasně, jsou i ty pásové obludy, ty by tolik mohly mít...

Odp13: názor
ivan, 24.12.2015 20:38

Big -Bud 760 HP uvedl jsem KW - chyba - omluva.

John Deere 9560 - 560 HP Sériový.

CASE IH Steiger 600 - 670 HP

Ale jenom o trochu slabší ch 400 - 500 HP už je dost.

Taky jsem psal, že i tyto už dávno přesahují výkonem skutečnou potřebu praktického využití přebytkem výkonu.

Výrobci vědí, že max. výkon je to, na co se zákazník nejdříve zaměří, ale traktor není závoďák a tak je u něj nejdůležitější parametr výkon v oblasti středně efktivních otáček v obasti nejvyššího točivého momentu při co nejplošší výkonové křivce vzhledem k nejčastěji využívaným pracovním výkonům, kdy je nejnižší spotřeba i vzhledem k mechanickému opotřebení, tedy výdržnosti a celkové ekonomice provozu, spotřeby paliv a oprav.

Prostě traktor musí jezdit po poli za co nejmíň a nestát ve frontě na opravy. Iv.

Odp14: názor
Lip¤van, 26.12.2015 7:08

Nikdy jsem nepochopil důvod masové porevoluční popularity Honzy Jelena na tuzemských úhorech. Pokud chce někdo mermomocí zahraniční traktor, je zde široká nabídka jiných značek. Agrikultura není můj obor, ale pochybuji, že by zrovna Honzíček Jelenů představoval kauf. Nejspíš se rolníkům líbí ta zelenožlutá barevná kombinace, jinak si to neumím vysvětlit. :-)

Odp15: názor
Vlastimil Čech, 26.12.2015 16:21

Nejsem znalcem zemědělské techniky. Přesto se pokusím odhadnout, které vlastnosti by mohly býti běžným sedlákem u traktoru upřednostňovány:
1-spolehlivost
2-trvanlivost
3-universálnost
4-nízké provozní náklady
5-výkon
6-nenáročnost na obsluhu a údržbu
7-odolnost k poškození
8-pak to ostatní...

Americké stroje možná žijí trochu ze svého starého dobrého jména. Poctivá, důkladná práce z materiálu IA kvality.... Ovšem dneska? Dělá se JohnDeer v Mexiku, Indii, nebo v Číně?
----------------------
Ty pásové veletraktory mi připadají trochu jednoúčelové- Hrubé zpracování půdy... a co dalšího? A třeba jak ho dostat na vzdálenější pole? Když pojede po silnici, jaké škody na ní zůstanou?
Lituju, že se neudržely ty oračky, když se teď poměry ustálily, mohlo by se znova využívat jejich výhod...
Zajímalo by mne, proč skončily docela sympatické pokusy s kombajnem, který napřed seřezával jen klasy obilí, které šly s minimem zbytků stébel do mlátičky a pak se jinou cestou stroje žala prázdná sláma.
A hlavně by mne zajímalo, zda za zničení československé potravinové soběstačnosti bude někdo lidským soudem potrestán. Kdybych nebyl atheistou, řekl bych, že boží soud nad jedním škůdcovským ministrem zemědělství už proběhl včetně vykonání rozsudku...

Odp14: názor
Vlastimil Čech, 27.12.2015 17:25

Těm všem požadavkům na motor traktoru nejlépe vyhovuje parostroj!

Odp15: názor
ivan, 27.12.2015 21:55

Měl jsem doma funkční model Heiselova teplovzdušného stroje. Skutečný unikát užasného zpracování . Někdo ho vyrobil na Poldovce. Jako kluci jsme ho využívali k pohonu lanovky. Sloupy kladky, pastorky a vše ostatní jsme udělali ze stavebnice Merkur. Máma ho potom někomu dala, prý to nebyl tovární výrobek, tak podle ní neměl žádnou cenu, prý si s ním už stejně nikdo nehrál. Já si mylím, že to byla zmenšenina zdokonalené koncepse- zdokonalený prototyp.N ato jak byl malý, tak měl docela slušný výkon. Nádherná práce. Co dělat je pryč, škoda, stál by za prostudování.

Parní stroj coby hračku jsem měl taky.

Na výleťákách Praha a Hradčany mě doslova fascinoval třístupňový tříválec, kde se uniklá pára z prvního válce ještě využívala k pohonu dalších válců přepouštěním. Ventily, šoupátka, maznice a uhelný kouř smísený s párou a vyzařovaným teplem tvořil směsici neobyčejných vůní. Místo kocháním se výhledem na břehy jsem celou cestu koukal do strojovny, nebo seděl na místě které bylo většinou volné, protože tam bylo mokro od zabírajícího lopatkového kola. Později byly kotle předěnány na naftové, ale už to nebylo ono.

Myslím, že by se dal parostroj zdokonalovat kondenzátorama páry a využitím tepelných čerpadel. které by vracely ztratnou enerii znovu do primerního okruhu a možná i využitím plynové turbíny.

Na tom teplovzdušném stroji bylo sympatíko, že nepotřeboval žádnou vodu. Ale ty účinnosti byly doslova pouze v malých procentech.

Odp16: názor
ivan, 27.12.2015 23:19

Další teplovzdušné stroje jsou Stirlingův motor nebo Riedr. Heiselův jsem zatím nikde nenašel, vytápěl se lihovým hořákem, ale jako zdroj tepla by bylo možno využít zřejmě cokoliv. Pomalu se rozbíhal, ale měl docela otáčky. Prý by se dalo využít i komínové teplo, jak jsem se dočetl.

Odp13: názor
ivan, 24.12.2015 21:02

Zetor už stál nad hrobem, ale vyloženě zažívám příjemný pocit z toho, že někdo umí něco, co může s hrdostí ukázat aniž by musel něco okecávat.

Ukázaná platí, držím palce, doslova mě to těší. Uměj!

Odp3: názor
ivan, 9.12.2015 3:10

Nejdřív malý slovníček.

Monarchie - mono- jeden- vláda jednoho

Duokracie - dva- rozdělení moci i kompetencí viz Řím a Constantinopol, dříve křesťanský, nyní Istambul.

Triumvirát- obdoba duokracie

Oligarchie- oligos- řecky více = vláda několika, vláda stavů, vláda třiceti. Neurčuje jestli je dobrá nebo špatná, jde o to kdo vládne.

Plutokracie - tady je to co tě asi bolí, Prozaiku.
Vláda bohatých ! Až hnusně bohatých. Jejich očistcem svědomí je altruismus a mecenášství.

Tyranie- nesouvisí se slovanským výrazem týrat - útlak. Je vládou vzniklou převratem. Většinou byla vedena ze středních a nižších pozic a vedla ke společenskému uvolnění a prosperitě. Týkala se většinou městských států. Jenom v Řecku jich bylo přes dvě stovky, ale měla slabé obranné mechanismy takže se zase zvrhla v jinou formu vlády.

Theokracie - vláda kněžstva vedena vírou v jednotící ideu, většinou dogma které nepřipouštělo otázky a různé výklady. Např. Vahábisté jsou vedeni doslovným výkladem Koránu v jeho nejtvrdší podobě a neřeší první část Medínskou nebo její pozdější Mecckou. Zatímco šítové upřednostňují v Koránu Mohamedovu rodovou linii tak sunité respektují i její dopracovanou část Mohamedovým přítelem. (tvrdší forma.) Už 1400 let si kvůli tomu řežou krky, občas klid. Egypt - faraonské dynastie. Jižní Amerika např. Mayové nebo Inkové.

Junta (Chunta)- uchopení moci armádou. Libye Plk. Muammar Kaddáfí. Chile Pinochet.

Demokracie - demos lid, kratos vláda. Vláda lidu. Demokracie bez ostrakizace je pěkný hovno pokud nemůžu volit proti.

V námořní bitvě U Salamíny porazil generál Temistoklés perské loďstvo a zachránil Athény před takřka dvoumilionovou perskou armádou a vyplundrováním tím , že přerušil zásobovací trasy silného perského loďstva. Jeho sláva vylétla v Athénách do nebeských výšin až mezi Bohy. Byla tak ohromná, že budila až strach. Při volbě, tehdy skutečně demokratické, byl ostrakizován ( volba proti) a musel podle zákona Athény opustit jako vyhnanec pod trestem smrti. To aby nemohli poražení škodit. (Proto se nemůžeme některých zjebů zbavit § !) Paradoxem je, že T našel spočinutí a azyl právě v Perzii u poražených nepřátel. Tehdy vyhrál volby pragmatik Periklés který položil základy Atén tak jak je známe dnes.

( Umí si to někdo dneska představit?)

Nebudu rozebírat všechny možné způsoby vlády jako despocii atd. Ale jde vždy o politické vlády, nikoliv hospodářské.

Hospodářské jsou Trusty, Condomínia, Consorcia , Komory, Oborové svazy, Koncerny. Tam se žádná demokracie neuplatňuje, nemá tam co dělat !

Odp4: názor
Vlastimil Čech, 9.12.2015 16:28

Jo! Taky si to tak myslím!

Odp5: názor
ivan, 9.12.2015 19:42

Když jsem to psal ve tři ráno, tak mě padaly oči a hlava už nechtěla myslet tak jsem vynechal příklad o osobní odvaze a dnes neslýchané morálce Temistoklése.

Při volbě se na na T obrátil negramotný muž který jej nepoznal, s žádostí jestli by mu nepomohl.

,, Koho si přeješ abych tam napsal ? "

Temistoklés pokývl hlavou a na prázdný ostrakon vyškrábal svoje jméno a beze slova ho muži vrátil aby provedl svojí volbu.

Představte si dnešní elitu národa.

Odp6: názor
Vlastimil Čech, 21.12.2015 12:46

K tomu jen malinká otázečka: je to pravda??
Od koho tu historku známe? Kdo tu historku vypráví? Ten negramota? Ten přece jednak neví kdo je ten škrabal, kterého požádal o službu a jednak stejně neví, co je tam ve skutečnosti vyryto. Nebo se tou svou demokratičností a neslýchanou morálkou holedbá sám Temistokles? Nebo tam stálo opodál plno čumilů, kteří Temisteklovi vztekle kibicovali? Mohl si dovolit vydrápat něco jiného?

Řekl bych, že se nejedná o neslýchanou morálku, ale o pěkně vymyšlenou historku.
A odvahu bych do toho nepletl vůbec. Vždyť toho chlápka vyhnaného z města uvítali v Persii. Viděl bych to spíše jako případ toho, že někdo úspěšný svůj úspěch postavil na „drcení“ svých spoluobčanů. A protože je si vědom, že jeho metody ho přivedou k vynucené emigraci, chystá si už průběžně cestičku ven a živobytí venku. No a vyšlo mu to. Známe i od nás takové ptáčky, že?

Odp7: názor
ivan, 22.12.2015 12:26

Jak to bylo doopravdy se už nikdy nedovíme. Historie je to, co se nám dochovalo. Faktem ale je, že se ze všech lidových shromáždění dělaly zápisy pod kontrolou svědků. Fora a zvláště volby probíhaly veřejně před mnoha svědkama. Téčko byl neobyčejně bystrý a mírně řečeno společensky neukázněný, tak, že byl otcem vyděděn. Jeho domovem se stala armáda. Nikam se necapl, ale přesto byl neobyčejně silnou přirozenou autoritou a po bitvě u Marathonu ( což tehdy nebyla ani tak osada, ale fenyklové pole) ho do politiky vyslala jeho vlastní falugiia ( falanga) které velel. Určitě mu za skěvé velení vděčilo spousta chlapů za svůj život.

Po porážce Perského krále Daria jeho syn Xerxés chystal přes deset let svému věčnému nepříteli Řecku odvetu. Dal dohromady skoro dvoumilionovou armádu a postavil 1207 válečných a zásobovacích lodí. (nepředstavitelné)

Tehdejší Athény byly neobyčejně tyranským státem který vydíral svoje menší sousedy obilnýma odvodama doslova otrockým způsobem a hrozbama jejich zničením. Samy totiž stály na neúrodných půdách a nedokázaly by se uživit, takže by jejich zničení málokomu vadilo, nicméně Xerxés byl silnější hrozbou a tak nenáviděné Athény vojensky podpořily.

Ath. si nechaly věštit v Delfách a D. věštba byla, že je zachrání jakýsi dřevěný val. Uklidněný ,, magistrát " za něj považoval výstavbu palisádového oplocení.

Bystrý a zkušený Téčko okamžitě věděl, že je to kravina a začal přesvědčovat radní a obecný lid, že skutečně dřevěným valem je výstavba lodí (trigy) a opevnění přístavu Pireus jako nejšlabšího místa obrany a prolomení zásobovacích tras Xerxése.

Tehdy se řeckému loďstvu podařilo postavit a shromáždit asi 360 menších lodí proti ohromné přesile 1207 lodí Xerexe, z nichž se část potopila v bouři takže jejichh reálná síla byla asi 800-900.

( těžko představitelné, jenom to, jak musela fungovat nakládka a každý musel dostat ve svůj čas dostat nažrat, při tehdejší technice a dopravních možnostech včetně obsluhy skladů ! při daném množství. Můžu si nad tím ukroutit hlavu, kam se na ně serem)

Jak se ukázalo, tak byl Téčko nejen skvělý generál ale i admirál. Salamínská bitva proběhla v září, kdy je v Řecku ještě velké teplo a nejstabilnější počasí. Téčko nechal vytáhnout na břeh takřka všechny Trigy kde byly na suchu asi deset dní aby byly co nejlehčí dobře očištěné a snáze ovladatelné proti perským daleko větším lodím které byly už týdny na moři. Prostě bystrá hlava a realista.

Rád mu udělám advokáta ukázáním na to, že Téčko nebyl politickým šíbrem, ale skutečným vojákem a oprávněným generálem a admirálem, který byl za Řecko ochotný padnout v boji. Nakonec jako velitel falangy šel do boje v první řadě vpravo což bylo místo velitelů, ale i fakt, že do politiky byl vyslán samotnýma vojákama s kterýma sdílel stejný osud.

Dodneška mu můžou řekové líbat prdel, protože kdyby nebyl statečný člověk zdravého rozumu a úsudku a věřil na jakési věštby a politikařil, tak by dnešní Řecko bylo Perským souostrovím a my přinejlepším jeho sousedama.

Spíš jsem chtěl ukázat na to, jaká byla tehdejší pravidla ve skutečné demokracii.

Celý jeho život a hlavně bitva u Salamíny je dobře zdokumentována i s s výchozím postavením lodí a činností těsně před bitvou včetně času v kterém proběhla a vývoje během dne. Tuším, že 28 září, ale nejsem si jistý.

Spíš si myslím, že se stal obětinou politických manipulací a skoku na špek parchantů, kteří uměli lovit v kalných vodách, zatímco on byl zvyklý se koukat realitě do očí ale neměl obrané mechanismy proti svinským praktikám.

Co vy na to jako voják ?

Nakonec za takovýhle vděk bych se nasral i tak a odešel bych od prostřeného stolu do hajzlu taky i kdybych k tomu nebyl nucen.

Zemřel ve svých 65 letech.

Odp8: názor
ivan, 22.12.2015 12:42

Možná, že je to jenom taková povídačka jako o Národním divadle, chloubě čechů, a muži co po prvním vyhoření sundal klobouk s tím, že ,, vybereme na nové, ještě lepší, skutečně Národní " !!!

Nakonec se vybralo tak málo, že se to muselo tajit.

Naší Zlatou kapličku vskutku Národní !!.. ;-) nakonec zacvakalo Consorcium Wiedenských Bank.

Milé děti, vezměte si čítanky a dějepis a vytrhňete stranu 2, 4,5, .. 11- 17, 23,24, ---30-41.....atd. ;-)

Odp9: názor
Vlastimil Čech, 24.12.2015 15:51

O bitvě u Salamíny jsem se samozřejmě KDYSI DÁVNO učil. Ale toho velitele jsem dočista „zazdil“... :-(.... stydím se.

Odp4: názor
ivan, 10.12.2015 11:28

Ochnokracie.

Vynechávám ještě jiné možné způsoby vlády, ale o této bych se rád zmínil. Vláda lůzy! - vláda hrůzy. Je zvrhlá demokracie kterou dobyly zločinecké gengy v parlamentu, prosákly do státní správy a na ulicích vládne zločinost v takové míře, že si s ní neporadí ani policie a armáda. Vyhrožováno je všem, jsou popravováni soudci, státní úředníci a vražděni lidé na ulicích aniž by kdo zasáhl v jejich prospěch, účelem je vyvolání obecného strachu a poslušnosti. Ve věznicích vládnou vězni takovou mocí, že jsou schopni určovat kdo bude ve vládě a kdo ne i kdo bude ředitelem věznice. Vláda zločinu.

Odp3: názor
ivan, 11.12.2015 3:26

Jak může mít kapitalismus něco v genech, když otroctví je o desetitisíce let starší a tvořilo řád leda tak v čítankách. Otroci byli většinou válečnou kořistí a feudálové a buržoasie jsou odvěcí nepřátelé na smrt. Krky by si uřezali. Feudály buržoasie doslova zničila a zanechala jim tak pouhý formalismus zdání jejich existence dobrý tak k čaji o páté a keksám při nedělním vzpomínání na staré časy. Zchudlí šlechticové nezchudli dobrovolně. Pravda, že jim napomohly morové epidemie šířící se ze Španělska do Anglie a dále do Evropy kdy v některých oblastech vymřela až polovina obyvatel. Neměl kdo opravit stodoly, nakrmit koně, a sklidit zbývající úrodu, pokud na jaře ještě měl kdo zasít. Cena práce na venkově se zněkolikanásobila. Chvílí se dalo žít na dluh, ale cena panství se úplně zhroutila a už nebylo těch kteří by půjčovli dále na dluh. Většina panství propadla zástavnímu právu a byla opuštěna. Zbývající lidé se stěhovali do měst do jistě daleko horších podmínek ale za jakousi jistotou příjmu. Na venkově byl hlad pro ty kteří si nemohli sami vypěstovat, povětšinou řemesla. Kováři neměli koho kovat, tesaři neměli co stavět nebo opravovat. Každý spíš dlužil, než aby opravoval.

Jakápak oligarchizace ? Stejně znamená něco jiného než jak je ono slovo používáno, pitomci novináři měli na mysli plutokracii ale chytlo se tohle stejně jako slovo rabat a jiné píčoviny mající úplně jiný význam.

To jsme teprve u prvních dvou řádek a genech v oligarchii, ale máš na mysli plutokracii která stejně žádné geny nemá, natož aby se mohli šířit po zpátku nebo byly jednotícím faktorem znepřátelené aristokracie s buržoasií.

Odp4: názor
iva, 17.12.2015 9:45

Kapitalismus je v prdeli. Nejhůř je na tom Německo. Kamarádka tam žije a říká mezi lidmi 40-50let bud lidi žijí singl nebo jsou bezdětní. Ted někde byl článek Země bez dětí s grafy jak ubývá lidí v Německu. No a u nás to bude to samé. Lidi zvládají tak tak svou práci, k dělníkům se chovají jak k povlu ti raději děti nemají vůbec no a herců a zpěváků přibývá do doby než jim dojde, že jim nemá kdo opravit třeba umyvadlo. Kavárna - vymře.

Odp6: názor
Vlastimil Čech, 18.12.2015 6:58

No jo, fakt to, podle toho článku nebudou mít němci nejlepší... a to v tom nejsou ještě samozřejmě započítány nastávající GIGA-potíže s těmi nejnovějšími přivandrovalci-vetřelci...
To bude ještě islamomasakr!

Odp5: názor
ivan, 18.12.2015 6:51

Kapitalismus je v prdeli.

Důchody jako takové nejsou zase tak stará věc jak by se zdálo Ivo, a ostatní.V 19 století je zavedl v Německu Otto E. L. Bismarck jako povinnou důchodovou daň která tvořila nikoliv průběžný ale fondový systém do kterého se povinně ukládali peníze pod kontrolou státu. Bismarck se nijak netajil tím, že si takto doslova kupuje socialisty jako většinu zavedením socialismu, tedy jeho výsostných prvků shora!

Důchodová daň jak se systém výběru jmenoval byla sice nízká ale její výplatní věk byl 70 let. Tehdy se toho, zvláště po válce s Francií málokdo dožil. Války jsou drahá věc a tak byly důchodové fondy rozkradeny státem. Bismarck šel znovu na ruku socialistům aby si podržel jejich voličskou sílu. Ono se žije dalek snáže ze slibů, než ze skutečného hospodářství.

Jasně, že se na tom přiživil kdejaký zmrd jako vždy když jde o veřejné peníze, v tomto případě peníze z vybrané důchodové daně. Ničím nekryté a vykradené fondy se staly jako jedinou možností jak nezpůsobit lidové bouře průběžným systémem. Tedy generačně přenosným dluhem.

( Musím na krev- ranní odběry, tak mě tu nech místo na dokončení, ať se to udrží pohromadě)

Odp6: názor
ivan, 18.12.2015 13:41

Průběžný důchodový systém = přenos dluhu na další generace tzv. ,,solidární systém„ !! Chá chá, který předpokládá ochotu příštích generací splácet dluhy které neudělali za generace předchozí, za předpokladu, že neubude počet ochotných splácet dluhy jiných a neubude jejich počet.

Průběžný systém je pouze vynutitelný, ale s velkým prořezem, navíc způsobuje generační nesnášenlivost.

Z důvodu ekonomického, etického, demografického, matematického, ale i z důvodu samospotřeby systému a technologického vývoje, ale i zlodějského uždibování jde o naprostou kravinu, kdy je jasné, že se v několika generacích stane mrtvolou která se dá udržet ,, na kyslíku“ jedině trvalou inflací, tedy ředěním úspor, vyjádřeno jinak,- hodnotou v úsporách uložené reálné práce.

Je jasné, že tahle skoro mrtvola musí jednoho dne definitivně chcípnout.

Ivo, právě socialisté požadují neustálé přerozdělení a zvyšování platů což je nejsilnější inflační tlak. Tak jim stát pod jejich vlastním tlakem platí jejich vlastníma penězma aniž by si toho všimli, tím , že jim neustále ředí jejich vlastní úspory.

Příklad.

Jestliže tvůj Pepa ve svém pracovním vrcholu dokázal někomu za rok postavit dva rodinné baráky za rok, za třicet -čtyřicet korun na hodinu, tak vydělal kolem 90 000 tehdy Kčs, ale spíše tak kolem 70 000,- možná. Dnes když už je opotřebovaný těžkou prací to nedokáže, jeho pracovní vrchol má už za dávno za sebou. Pomineme-li úroky které ztrácejí cenu stejně rychle jako původní vklad tak by si dneska mohl koupit tak ojetinu v bazíku, místo toho aby si mohl vybrat uloženou hodnotu svojí práce a nechal si za ni postavit stejnou protihodnotu, tedy znovu postavit za cenu práce zase dva baráky jako postavil tenkrát on. ( stejná protihodnota)

Hmm, tak jeden za milion. Kde je rozdíl, kam zmizel ?
Kam zmizeli skoro dva miliony ?

Byl jimi splněn požadavek socialistů na neustálé zvyšování mezd, kterému bylo pod tlakem socialistů a odborů vyhověno. Tím se neustále ředila hodnota jeho úspor. Vždycky bylo tak nějak na žrádlo a drobné radosti života ale stálo ho to jeho zdraví, zatímco obhájci jeho ,, spravedlivých požadavků" je hájili v teplých kancelářích a dneska si si půjdou užívat ve zdraví spokojeného stáří.

Ještě jsem neviděl demonstraci za zachování hodnoty měny a hodnotu v ní uložené práce + drobný úrok za odloženou spotřebu a zřeknutí se jí dočasně ve prospěch někoho jiného.

Bismarcka stvořili socialisté dvakrát. Podruhé když vykradené peníze z fondů přetvořil na průběžný systém nepřetržitého dluhu ničím nekrytých peněz, což vyvolalo v Německu ohromnou nezaměstnanost protože byl najednou na trhu přebytek bankovek které nenacházeli svoji reálnou protihodnotu. Tištěním dalších peněz tento stav neustále zhoršoval.

Nakonec se socialisté jako významná politická síla přimkli k národnímu socialismu, pana H. tehdejší Národně Sociální Německé Straně Práce - NSDAP.

Ivo, kapitalismus je vymyšlený pojem, prostě reálně neexistuje! natož aby mohl být v prdeli. Nemá politické zastoupení a neexistuje žádná strana kapitalistického blahobytu nebo chudoby.

Komunista má milionové dluhy a zabývá se miliardovým dědictvím jen tak z plezíru, zatímco kapitalistický živnostník kouká jak uživit sebe a pět zaměstnanců a ještě nacpat na odvodech ochráncům pracujícího lidu a jejich sekretariátům.

Víš, že se pan Marx nechal skoro celý život vyživovat a jeho příjem byl dvanáctinásobkem průměrného platu tehdejšího dělníka?

Pokles porodnosti ve všech vyspělejších státech souvisí spíše s technologickýma možnostma současnosti včetně snadnosti dopravy kamkoliv. Nabídka možností odrazuje od závazků.

Nemusíš souhlasit, ale jsem rád, že si se ozvala. Iv.

( pan V.Č. bude jistě taky rád)

Odp7: názor
iva, 18.12.2015 14:40

Jeden můj syn žije už sám, včera u mně byl na oběd. druhý je doma, náhodou zítra tj soboty nejde do práce, protože jde v neděli na noční do středy no a normálně 28. a i na silvestra. Tak se ptal toho staršího Jestli něco v sobotu nepodniknou no a ten jde do prce i v sobotu a v neděli taky noční začíná. A říká, že dnes mají mít hodinu přesčas, že jim chce něco říct ředitel, že vačírek má jen ta kancelářská svoloč dělníci prý za svoje výsledky nemají nárok, ale dělníci jdou i mezi svátkama normálně do rachoty. Kanceláře budou zavřené. Ten mladší dělá u Korejců a ten skoro každou sobotu na šestnáctky. krom té, kdy spí po noční. Jasně koupí si co se mu zlíbí, ale usíná vsedě někdy hlavou na klávesnici:-)Taky na nějaké šílené výlety to není. No a ti druzí, co nemají práci žádnou ti mají volna doalelůja. Opravdu se mi zdá, že v těch grafech by mělo být zanesené, kdo ty děti má a teda čím ty děti jednou budou chtít být.
A jasně nesouhlasím s tebou jednině možná máš pravdu s tím Marxem, takže chudáci dělníci na tom byli jsou a budou furt stejně blbě.

Odp8: názor
ivan, 18.12.2015 17:31

A s čím nesouhlasíš ?

Odp9: názor
iva, 18.12.2015 20:26

s tím, že za vše můžou socialisti.

Odp10: názor
ivan, 26.12.2015 18:07

Nikde to netvrdím, ani si to nemyslím.

Odp7: názor
Vlastimil Čech, 18.12.2015 18:23

he, he, he... tuhletu debatu jsme tu už, myslím, měli... vlastně se jedná o to, zda-
podle pana Ivana je růst cen způsobován nestydatými požadavky holoty na růst mezd, která přitom už neví, co by chtěla za jednoduché zastrkávání kolíčků do dírek a stejně si nekoupí nic pořádného, protože kouká jen po ceně!
anebo podle V.Č. je požadavek na růst mezd vyvoláván zdražováním tovaru a služeb, kdy páni podnikadějové už neví, jak by pracovníka více sedřeli- (viz reálná soudobá skušenost paní Ivy)
Zde se ovšem v názoru s panem Ivanem V.Č. liší.

Naopak V.Č. plně souhlasí s tím, že zvyšování cen tovaru a služeb „ředí úspory“.

Znova opakuju svůj návrh, aby výše starobního důchodu byla výrazně ovlivněna výší daní odváděných potomky důchodce odváděných zde, v republice.
Máš několik dobře vydělávajících dětí? Tedy ses o ně staral, dopřál jim kvalifikace, vychoval jsi z nich poctivé pracanty...Náleží ti tedy část prospěchu, který tví synové a dcery poskytují společnosti. Flákal ses s výchovou? Máš jen povaleče? No, to máš smolíka. A co ty, neměl jsi děti, protože sis nechtěl komplikovat život, nebo protože toho nejsi z jakýchkoliv důvodů schopen? Pak jsi měl příležitost a dost prostředků na to, aby ses sám zabezpečil...
Jistě není možné bezdětnou starou osobu docela umořit nedostatkem...Sama přece taky pracovala a daně odváděla... no, ale náklady na děti neměla a proto si mohla nasušit...

Zdravím paní Ivu!!!

Odp8: názor
ivan, 18.12.2015 20:20

Článek je ale o nakládání fondových peněz a hospodaření s nima státem, nikoliv o produkční sféře. O vytvoření trvalého dluhu kdy výběr peněz z fondového systému schramstnul stát a prohospodařil je, ale obrovské dluhy vytvořením průběžného systému výběru hodil na krk těm, kteří se teprve narodí, zatímco oni už spinkaj pod kytičkama.

J. Werich ve filmu Císařův pekař a pekařův císař.

,, To se nám to ale žije, když nám lidi půjčujou"

Dneska se zabila v autě mladá holčina, včera stejně starý kluk. Kolik byste dal rodičům za výchovu těchto dětí když ještě neměli vzhledem k věku příležitost přispět. Nyní jsou jejich rodiče bezdětní, tak by mohli přitlačit na příspěvkách, někomu jinému, co myslíte?

Třeba do komunity, kde se páru narodí za pět let pět pracantů.

Můj syn Tomáš ( elektronik) zavřel oči ve svých 25 letech, řádně vychován se všemi náklady, když už je řeč o penězích. Co myslíte, jak bych měl být potrestán za současnou bezdětnost, komu bych měl přispívat k naplnění jeho smyslu života, abych si to neužíval?

Rád bych s Ivou měnil, nebo s Váma , ale pochybuju, že vy se mnou. Přitom byste měli jedinečnou příležitost si nasušit.

Odp9: názor
iva, 18.12.2015 20:36

Já vím. Ale i ten co nemá dítě snad platil důchodové a tak by mohl čerpat. U manžlea onemocněl kolega v 58letech ucpávání cév. Dostal částečný důchod 5tisíc 200kč a ani rok to nepobíral, ještě si přivydělával na stavbě už nemohl tak toho nechal a nepobíral to ani rok a zemřel. Je fakt, že kouřil, ale ke konci prý už ani to ne. No za 40let prácesi toho důchodu moc neužil.

Odp9: názor
Vlastimil Čech, 19.12.2015 12:26

,, To se nám to ale žije, když nám lidi půjčujou„ nevím, jestli to řekl císař, nebo pekař, ale docela určitě to řekl feldkurát Katz!
Pane Ivane, osobně by mě mnou navržená podpora porodnosti a vzdělanosti tuze nepomohla, moje děti vydělávají v cizině... A nemyslel jsem návrh jako ODMĚNU za výchovu. Mínil jsem to jako PODÍL za příspěvek, který odvádějí aktuelně potomkové.
Samotná investice nemusí nutně přinést užitek a za investici není investor odměněn. Investorův zisk spočívá v produkci oné investice. Za to, že postavíte a zaplatíte stolařskou fabriku niočeho nedostanete. Svou odměnu dostanete tehdy, když ji buď prodáte, nebo když továrna vyrábí a se ziskem prodává. Pokud moje děti zmizely za moře, pak investice do výchovy a vzdělání byla zmařena. Pokud vystudovaly (nákladně) nějakou neupltnitelnou “kecologii", pak investice byla neúspěšná. Pokud se investice do vzdělání a výchovy nekonala...
Tak jsem to myslel, pame Ivane.

Odp10: názor
ivan, 19.12.2015 18:26

Mít nebo nemít děti není povinností ale právem přirozeným i když jsou lidé kterým bych to doslova zakázal. Ať si jich má kdo chce kolik chce když je dokáže uživit. Ale víme!

Toto právo ale nesmí být vázáno na povinnost někoho jiného jehož právem je rozhodnutí jich mít nula bez ohledu na důvod.

Kdo by rozhodoval kdo je jak prospěšný? Pouze odvedené peníze?

Kdo bude zjišťovat a prověřovat jestli peníze odvedené do sociálního systému nebyly získány třeba trestnou činností nebo jiným nečestným způsobem? Jak by postupoval důchodový úřad když jedno z dětí bude významným vědcem nebo vrcholným odborníkem jehož příjem je oprávněný a zasloužený a druhé nenapravitelný recidivista působící nesplatitelné škody a dluhy ? !! Je spravedlivé aby rodiče provozovatele bordelu či herny měly bohatší stáří nežli rodiče dvou dcer knihovnic? Neřekl bych, že by při nejlepší vůli dokázaly svým rodičům přispět přes důchodový úřad jako poděkování společnosti za dobrou výchovu a přínos veřejnosti.

Tenhle názor, možná potencionální návrh, jsem už někde slyšel, možná od Vás, možná jinde, ale připadá mě jako šílená absurdita.

Odp11: názor
Vlastimil Čech, 20.12.2015 12:04

Nu, před zavedením důchodového systému bylo hlavně na dětech, aby se postaraly o své rodiče... nemyslíte?
Chci říci, že výchova a vzdělání potomka je veliká INVESTICE. A některá investice se zdaří, některá ne. A ty vaše dvě knihovnice mohou přece své rodiče obohacovat jinak než penězi...:-) ... nebo ne? Stejně tak, jako „jinak“ obohacují společnost.

A nikde jsem nenavrhnul, aby mít děti by byla povinnost... ovšem jsou osoby, které mají vrhy (skoro bez vyjímky v dospělosti neužitečných) mladých co nejčastěji...
A jistě i podle návrhu V.Č. by se našli lidé, kteří se rozhodnou prostě děti nemít... no a?
-------------------------
Považuji za spravedlivé, aby ti, kteří investovali do aktuelně do státní kasy přispívajících svou investici mohli ve stáří zhodnotit.
---------------------------
Myslím, že vy sám, pane Ivane, jste proti přerozdělování... nebo ne? Ale množství vybrané berně je sebráno na jednu hromadu- bez ohledu jak se kdo na vzniku plátců daně podílel- a pak je rozdělováno nikoliv podle zásluhy, ale podle jiného klíče... není to, vámi odmítané, přerozdělování zisku?

Tedy ještě jednou a zcela kapitalisty zjednodušeně, polopaticky:
Někdo investoval a vyrobil Daňového poplatníka. Proč by měl být výnos této investice bezezbytku přerozdělen i mezi neúspěšné investory, nebo „neinvestory“?

Nikde nechce někoho do investice nutit. Věnuj se svým zájmům, svému duchovnu, „vyšším cílům“, šetři na stáří... žij si kulturou... ale nečekej, že potom do tvé natažené ruky budou bankovky sypat ti, jejichž rodiče se úspěšně věnovali nynějším plátcům daně, nynějším pracantům...
Hlady neumřeš, nezmrzneš, ale jinak ses mohl postarat sám.

Odp12: názor
ivan, 20.12.2015 18:00

Jaká investice, pane Čechu ? Buď někdo děti chce nebo ne! Je to jenom jeho osobní věcí. Klidně by mě nevadilo kdyby čechů byla polovina, nebo o polovinu víc. Prostě by bylo jak by bylo.

Špatný je systém od jeho základu. Když si u kabátu zapnu špatně první knoflík, tak si ho už nikdy nezapnu správně. Proto abychom věc pochopili správně a nemohlo docházet k manipulacím s čísly jejich přesýpáním z jednoho chlívku do dalších nehovořme o penězích které každý vnímá jinak, ale o

HODNOTĚ ULOŽENÉ PRÁCE.

Protože nejsme všichni stejně vysocí, stejně silní, stejně nadaní, každý z nás má svoje životní vrcholy v jinou dobu svého života. Šikovný pokrejvač Franta je schopný ve svém mladém a středním věku udělat tři střechy za měsíc ale ve svých šedesáti stěží vyleze po žebříku bez následného odpočinku aby vůbec mohl pokračovat v práci. Jeho pracovní výkon jde dolů a je rád když s velkou námahou udělá polovinu toho co na svém pracovním vrcholu, ale důchod je mu vypočítán z jeho už pracovně úpadkové doby.

Zatímco v mnoha profesích, příkladně karierní úředník, dosahuje vrcholu svých příjmů na konci svého pracovnho života.

Výpočet výše důchodu a jeho pravidla navrhují úředníci (mohou být nezaujatí když je navrhujou pro sebe ?)

Co kdyby pravidla pro výpočet výše důchodu navrhovali pokrejvači, izolatéři, zedníci, betonáři, tesaři, řidiči, valcíři, taviči nebo asfaltéři. (byla by pravidla stejná?) Navíc si mnohdy prostředky svojí obživy zaplatit ze svého nejen penězma, ale často i svým zdravím a kratší délkou svého života, nehladě na jeho kvalitu.

Co je spravedlivé?

Důchod, přestože je obdařen přívlastky průběžný, solidární, sociální je jasně a tvrdě parametrizován. Kolik ? ...a jak dlouho ? !!

Nechte mě, prosím, místo na dokončení, kde chci prokázat, že je důležitější zachovat stabilitu měny než přidat 3-4 %

Pauza- dokončím.

Odp13: názor
Lip¤van, 20.12.2015 19:38

Klidně by mě nevadilo kdyby čechů byla polovina...

Mně také ne, jenže Češi jsou bohužel holubičí i v demografických údajích. Žádný dramatický propad jako v Litvě či Bulharsku, letos zemřelo jen o několik tisíc občanů více, než se jich narodilo a rozdíl byl navíc ihned dohnán a předehnán cizinci, naštěstí především Slováky. Vysněný celkový milion a půl tuzemců se ještě hodně dlouho konat nebude. :-(

Odp14: názor
ivan, 25.12.2015 4:37

Kdyby ubylo lidí, tak se taky uvolní počet bytů a konečně by mohlo dojít ke stěhování za prací a na útlumové lokality by nebyl takový tlak a stát by nemusel investovat do přilákání nových investorů miliardovýma investicema v pobídkách, vyplácet tolik podpor a investovat do rekvalifikací, které jsou stejně neúspěšné, nebo přivedou zase monostrukturní výrobu podpořenou daňovýma prázdninama, s tím, že máš problém zase zpátky a ještě se ti zhorší struktura lidí, která je schopna požadované práce vykonávat. Navíc, investor do podobné oblasti nepůjde aby tam kohokoliv přeplácel nebo zaměstná pouze lidi v nejproduktivnějším věku , čímž vznikne silná vrstva neúspěšných uchazečů, povětšinou starších, ale jinak hodnotných lidí.

Úplně špatně!

Každej kočí ti řekne, že když ti zapadne vůz, tak musí dostat bičem ten lepší kůň a pak dostane větší odměnu, protože toho slabšího můžeš umlátit, ale ten vůz ti nevytáhne. Prostě už je na hranici svých možností. (Fuj, brrr.)

Než sypat do bezedné díry je dobré a levné podpořit domácí výroby v nedalekých vzdálenostech aby byly schopny absorbovat lidi z úpadkových lokalit a změnit strukturu zaměstnanosti, kde se uplatněj i ti starší, ale zato zkušenější. Volné byty by snížily ceny nájmů obecně, tak by na tom nakonec vydělali i lidé ve městě placením nižších nájmů.

( Panu Čechovi by se tím snížila sice cena jeho dvoupatrové vily od Gočára ;-) :-) , ale co, stěhovat se stejně nebude, takže je to jedno! ) Toto je vtípek.

Iv.

Odp15: názor
Vlastimil Čech, 25.12.2015 11:37

od Plečnika, pane Ivane, od Plečnika...:-):-):-):-)

Odp13: názor
ivan, 21.12.2015 0:11

Kolik a jak dlouho ? !

Průběžný systém není ani sociální, ani solidární !

Jaksi přehlíží, že se nikdo nemíní udřít k smrti aby se měl někdo jiný lépe a on svou prací vyrovnal historickou nespravedlnost žít o generaci napřed a tak vytváří generační nesnášenlivost protože každý ví, nebo aspoň tuší, že výše jeho daní jde na mandatorní výdaje státu, což je uživit ,, svého důchodce„.

Důchodci mají pocit, že když si celý život platili do systému, tak že tam ty peníze musí někde být, ale to není pravda, protože oni si nespořili na svoje stáří, ale taky si každý živil toho svého který taky celý život platil jinému. Navíc je na systém napojený státní aparát který je trvalým úžerníkem přijatých peněz a dlouhá léta nebyl oddělen od jiných výdajů státu. Prostě když bylo třeba tak se groše převedly do jiných kapitol a utratily se.

Při placení daní nemá nikdo ten samý pocit jako když si nese svoje peníze do spořitelny, s tím, že ví kolik jich tam má.

Celý systém je naprosto odosobněn.

Chcíplá mrtvola se dá udržet na výživě emisí dalších a dalších ničím nekrytých peněz a tak způsobuje trvalou inflaci což naprosto znehodnotí úspory střadatelů jejich rozředěním. Vlastě se neděje nic jiného, než že vám stát platí vašima vlastníma penězma, případně i vašim sousedům na dávkách někdy už třem generacím najednou.

Díky nepřetržité inflaci se neustále zvyšují životní náklady, což vyvolává trvalý tlak na mzdy. Zvýšení mezd způsobí vyšší ceny všeho protože se promítnou do výrobních nákladů a vzroste tím cena výrobků a služeb což zvýší opět životní náklady a tak vznikne dluhové Perpetum mobile které není schopen nikdo zastavit prodražené o obsluhu dluhu. (náklady na úřady i s jejich režijema v celorepublikovém měřítku.)

Co se stalo?

Pracovitý a spořivý pokrejvač Franta jehož pracovní vrchol byl v jeho střední délce pracovního života se nezajistil svojí pracovní pílí na svoje stáří protože se jím uložená hodnota práce mezitím smrskla na pouhou desetinu a nejspíš ani tu už nemá.

Aniž by si to sám uvědomoval, tak byl o svoje úspory okraden ( jejich hodnotu) každou nátlakovou skupinou která uspěla ve svém ,,spravedlivém“ boji o navýšení mezd, místo toho aby po státu požadovala uchování HODNOTY ULOŽENÉ PRÁCE, tedy nedotknutelnost hodnoty měny.

Spravedlivé by bylo, aby se každý mohl sám zajistit na svoje stáří z výsledků svojí práce vzniklé i ze střednědobé délky jeho pracovního života spolehnutím se na hodnotu jeho úspor.

Pojistkou proti chcípnutí blbců hlady utracením všech peněz by byl povinný odvod do státního fondu, tak jako to bývalo když stál svět ještě na svých nohou. (I když by vůbec nevadilo jejich vymizení z genofondu lidstva vlastním přičiněním)

Jen tak mimo. Až do okupace 39 dostal každý plátce daňové vyúčtování jak s jeho penězi stát naložil, kde si mohl přečíst kolik bylo za co a kým utraceno a jaký je na státním účtu zůstatek.

Žití na trvalý dluh je velice drahé, velice dobře se v něm daří všem šmejdům a nepřináší uspokojení ze života. Proto ty deprivace.

Nejmenší nespravedlností je ochrana hodnoty uložené práce kdy právě lidé, většinou v dělnických profesích, mají svoje pracovní vrcholy ve svém středním věku. Jde o to, než se dožijou svého stáří aby právě o tyto peníze nebyly okradeni inflací, což je násobně krát více až o řády, než přidané 2-3 % na platě o které stejně brzy příjdou protože se nikdy nepropracují k investičním penězům.

Bohužel právě tato skupina lidí nejmíň chápe v čem spočívá jejich zlo a je nejsnáze manipulovatelná vychcanírama nebo naopak úplnejma blbcema.

Tak snad.

Odp14: názor
Vlastimil Čech, 21.12.2015 8:47

Moje řeč, pane Ivane. Souhlasím.
-----------------------------------------
Na důchod nelze normálnímu obyčejnému člověku za stávajících okolností našetřit.
Řešení SNAD nalezl plk. Muammar Kaddafí, když zaváděl svůj „zlatý denár“. Nevím... hádat se nebudu.
-------------------------------------
Nesoulad v našich názorech mi připadá podobně nesmyslný, jako otázka, co bylo dřív. Slepice, nebo vejce?
Vy, pane Ivane, trváte na tom, že primerní příčinou růstu cen je požadavek dělnictva na zvyšování mezd. V.Č. se domnívá, že právě naopak: zvyšovaní cen je počáteční příčinou požadavku na zvyšování mezd.
V této věci asi shodu nenalezneme, protože oba můžeme snášet do besedy opačné příklady z našich přibližně stejně dlouhých životů, pozorování, zážitků a zkušeností.
Ovšem pozoruji, že shoda mezi námi nastala v názoru, že největším žroutem jsou neúměrné náklady státního aparátu.
Souhlasíte?

Odp13: názor
Vlastimil Čech, 21.12.2015 8:53

Jaká investice, pane Čechu ?
Výchova, vzdělání a výcvik mládeže JE investicí. Investicí do budoucna. Vkladem do těch, kteří budou pracovat na náš důchod, na naše potřeby v době, kdy už nejsme schopni se o sebe plně postarat sami. Tak to prostě je.
-----------------------

Odp13: názor
iva, 21.12.2015 10:07

Ivane tady mi mluvíš z duše. Jenže co naplat ty už ekonoma dělat nebudeš. Manžel tu pořád vzpomíná na toho kolegu jmenoval se Pepa Svet co umřel po tom, co mu po40letech dřiny na stavbě vyměřili 5200důchodu a on ho užil ani ne rok.

Odp13: názor
Vlastimil Čech, 21.12.2015 12:23

je důležitější zachovat stabilitu měny než přidat 3-4 %
NAPROSTO SOUHLASÍM.
Stabilita měny = stabilita cen. A ve mzdách přidávat jen tolik, kolik stoupá výkon.

Odp14: názor
ivan, 25.12.2015 3:12

Jinak to nejde, všechno ostatní je špatně.

Odp8: názor
ivan, 19.12.2015 7:34

Už vám to nebudu vyvracet, pane Čechu. Nikdy jsem si nemyslel nic o holotě jak je nazýváte, tak mě to neustále nepodsouvejte. Řeč byla o tom, jak zaměstnat nezaměstnané, když nic neumí, ale přesto mají snahu nebo nutnost pracovat, když už je nechce ani pracovní úřad. Jediná možnost jak mu pomoci je udělat onu práci za něj. Prostě mu připravit práci tak, aby ji mohl vůbec vykonávat a mohl se vůbec nějak začlenit, když už byl předtím dlouhou dobu na podpoře. Moje zkušenost je taková, že to je stejně ztráta času, odpracuje si nějakou dobu aby zase získal nárok na podporu a pověsí se na krk státu a dojí ho, tedy nás všechny, dokud to jde. Po vyčerpání nárokových lhůt si jde zase hledat nějakou dočasnou práci aby získal další nárok na podporu a zůstane zase na dávkách. Dobrovolně a rád ! Občas si přivydělá někde bokem.

Někteří chtějí jenom razítko, že se ucházeli o práci, ale ve skutečnosti žádnou nechtějí. Na co si kurvit tělo prací když je venku tak pěkně, že. Skutečný zájem o trvalou práci se snahou se něco naučit a umět má tak jeden z dvaceti. Moje praktická zkušenost. Ti dobří zůstávají i roky .

Já jsem už ukončil činnost pro totální opotřebovanost dlouhodobou těžkou prací. Už sotva lezu. Takže nejstarším zaměstnancem tam je kluk - tesař o něco mladší než já, který tam je od samého začátku, ale už o více než celý rok déle než já sám zakladatel.

Odp9: názor
Lip¤van, 19.12.2015 7:40

Zde mohou všichni vidět, jak se holota pere za zájmy svého vykořisťovatele...za 70 Kč hrubého na hodinu. ;-)

Odp8: názor
iva, 19.12.2015 8:08

Každý si z toho článku asi vzal to svoje. Mně nejvíc překvapí jak takový obr stát kam se člověk vrtne všude se hlásá jen jak je to v Německu a voni jsou takoví chudáčci nemá tam kdo robit na ty důchodce polodůchodce a hlavně ty vykořistovatele, elita a jelita.

Odp9: názor
Lip¤van, 19.12.2015 8:16

Teď vyšel v Týdnu zajímavý článek o hornících na Ostravsku s názvem Haviři sa budu věšat...ohroženi jsou nejen zaměstnanci dolu Paskov, ale v podstatě celé OKD. Jeden horník dává (dle ekonomů) práci až třem dalším lidem. :-(

Odp10: názor
iva, 20.12.2015 11:48

Já jsem větší počet horníků viděla snad naposled na náměstí Lidových milicí, když tam žvanil Havel do mikrofonu. Byla tma takže jsem viděli jen ty rozvášněné chlapy co si snad mysleli, že dostanou hned rentu. Já se tehdy ptala manžela jestli zná nějakého Havla a on mi tehdy řekl, že zná jednoho co jezdí na motorkách. No švihlai jsme z náměstí pryč byli jsme tam jen náhodou. Od té doby vídám jen haviřské klobásky haviřů je tu hodně málo. Kdo by taky do té d´ury fáral jen blázen.

Odp10: názor
ivan, 20.12.2015 12:55

Detroit, Dawson City,

I pro místa neobyčejné až explozivní prosperity platí, že co se jednou narodí musí chcípnout.

Funusy bývají málokdy veselé.

Odp8: názor
ivana Kozárová, 20.12.2015 0:13

Znám bezdětné lidi,kteří pro společnost udělali nepoměrně víc,než jejich početnými potomky obdaření sousedé,kteří jsou ovšem slušní lidé a dobře vydělávají.... Ale jen pro sebe:-)A cenu člověka nelze poměřovat penězma...

Odp9: názor
iva, 20.12.2015 11:49

Ten článek není vůbec namířen proti bezdětnosti. Jen, že v tom Německu je tak strašně dobře, že nikdo ani nechce roditi a starati se o děti.

Je vidět, že pan Prozaik, když dostal...
Neuvedeno, 3.12.2015 21:33

Je vidět, že pan Prozaik, když dostal práci a pořádně se najedl, tak je to hned znát. Přeji mu to.
Zato já jak už se blíží 75 křížek, tak skleroza je na postupu. Teď ještě i vřed na dvanácterníku, takže nic k lepšímu.
No nic teď jsem zase slyšel v televizi, že ve fotbalu se mluví o boji proti korupci.
No je to výborné théma pro dnešní dobu. Takové umírněné proti samému zabíjení, které je ve světě.
Jenže také jen boj s větrnými mlýny. Když lidé sází na vítěství ve sportce, či jinde, tak těžko se může fotbal zbavit korupce, protože se vždycky nějaký fiškus, který bude chtít vybrat tučnou výhru pomocí podvodu. Dokud bude sázení na sport, do té doby bude korupce ve sportu.
Podobně jako dokud budou příspěvky na

Odp: Je vidět, že pan Prozaik, když dostal...
Lip¤van, 9.12.2015 7:37

Roman Berbr se otevřeně chlubí, že sedm let působil u StB, kde měl na starosti Bundesnachrichtendienst a Izraelce. Službu si Berbr moc a moc pochvaluje, prý ho utužila. Určitě by si dobře rozuměl s Radmilou Kleslovou. :-)

Odp2: Je vidět, že pan Prozaik, když dostal...
ivan, 25.12.2015 11:46

S Jirkou Leschtinou se dobře znám, ale už jsme se přes 26 let neviděli. Co pamatuju, tak se nikdy nebál zastrašování a neuhejbal. Na jméno mu nemohl přijít jiný Jirka který kvůli němu neměl klidné spaní a kdy mohl, tak ve svých bolných vystoupeních neopoměl zmínit. ,, Ty pány Leschtiny a jim podobní."

Ubrečená Lída Paroubek.

Podobně jako dokud budou příspěvky na...
Neuvedeno, 3.12.2015 21:41

Podobně jako dokud budou příspěvky na volební kampaň, do té doby bude korupce ve volbách a následně ve všech takto fungujících systémech volby, tedy i našem státním aparátě.
Opět tedy u nás bojujeme s větrnými mlýny, když tvrdíme, že v naši tak zvané demokracii bojujeme proti korupci, protože bez korupce by tento systém nemohl vůbec fungovat. Stejně jako bez korubce by shynul fotbal. Stalo by se z něho krasobruslení. Zajíma se o krasobruslení někdo. No snad jedině stát, aby zdůraznil, že něco ve světě znamenáme a lépe prodal své výrobky.

Odp: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
iva, 19.12.2015 10:55

No to je přesné. A ještě dokud bude Charita tak to nefunguje. Komu se pomáhá s tím je zle. A ted´ jsem četla o takové charitativní akce samozřejmě v Praze měl tam být raut a charitativní to bylo proto, že co ti selebritynesežrali to dali bezdomovcům. Zpívat tam měl za honosný honorář Vojta Dyk tak o tom už jsem ztratila veškeré iluze.

Odp2: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
ivan, 26.12.2015 10:31

No to je přesné- tedy nepochybné.

Měl tam být raut- tedy možná.

Důležité bylo, že to bylo v Praze- jinde by se to nestalo.

Celebrus = známý. Raut byl pořádaný aby známé držky mohly nedojíst, aby zbylo na bezdomáče ?

Pan Jonák, Roubal, Winkelbauer, Berdych, Kájínek, jsou taky celebritama.

Jaký honorář je honosný ?

Iluze = mylná představa v.t. o panu Dykovi.

Pan Dyk byl pořádajícím? .. nebo komerčně pozván?

V případě, že vykonával svoje povolání, tak musel zacvakat nájem za uskladnění techniky, náklady na provoz auta, ale spíše aut, vyplatit kapelu, zvukaře, bedňáky, účetní, řidiče, techniky, ubytování pro všechny, řádně doložit všechny náklady i s účtama a rozdíl v příjmech a výdajích řádně zdanit. Teprve to co zbyde po zdanění je jeho a rodiny pokud je živitelem.

Zeptej se jeho bedňáků, muzikantů, nebo řidičů jestli nechtěj přidat?

Co je honosný honorář? 50 - 70 000,- Kč může být klidně za náklady s výdělkem nula, tedy práce pouze za náklady - tedy zadarmo, nebo i s oprávněným zdaněným výdělkem vždyť je to jeho práce která ho živí včetně jeho rodiny!

Příjde nová hudební vlna, tak jak se to pravidelně děje a je ve třetí lize.

Čím si to posral? a proč? Co hanebného provedl ?

Před pár rokama pořádala Toyota v Českém krasu svoji prezentačku pro veřejnost spojenou s charitou pro dětské domovy. Asi deset jejich aut - hybridů i s řidičema jezdilo okruhy kde měli po cestě plánovaný program. Projížďku na koních, střelnici, vyhlídkové lety Karlštejn - Amerika, Mořina a prohlídku Koněpruských jeskyní. Prostě si pronajali dvě letadla a kdo přišel s jejich orazítkovaným letákem tak prostě letěl za orazítkovaný útržek.

Ten den jsem měl 22 vzletů a přistání. Navečer přijel jejich zástupce, převzal orazítkované lístky, dostal jsem jejich červenou reklamní bundu s Toyota přes celá záda, ( skvělá kvalita, akorát mě malá) náhradu na oběd a zaplaceno v hotovosti za útržky proti podpisu faktury za hotové. Nashle, a tím to skončilo. Předpokládám , že i u ostatních to bylo stejné.

Byl jsem účastníkem jejich prezentační akce a charity? NE! Prostě pouze komerčně najatej na jednorázovku.

Ještěže blbě zpívám, jinak bych to měl u mnohých pěkně posraný. Ale proč? Cožpak ostatní nechtěj dostat za svojí práci zaplaceno? Starala se Toyota o moje náklady?

Odp3: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
iva, 26.12.2015 14:24

Už nemá cenu s tebou se bavit jsi proti mně vysazený. nevím pročč jsi neodpověděl na to s tou řepkou a kapitalismem. A proti Praze nic nemám to měla být nadsázka. Jasně, že rauty máme i u nás a co nesežerem dostanou bezdáci.
Jednou mně vezla sestřenka na Žermanice a na kruháči před Havířovem jsme nabraly dědka na mopedu přiodbočování. Zastavily jsme sestřenice(Z Prahy ) obešla auto a šla se podívat co je schlapem. Ten vstal přiběhl k autu oběhl ho dal ruce v bok a povídá-No jasně Pražáci . Skoro nás rozesmál, protože jsme obě vlastně z Ovy jen ona měla pražskou poznávací značku.
S tou Prahou , ale tobě nemá cenu vysvětlovat. co jsem udělala blbě?Asi těžká karma

Odp4: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
ivan, 26.12.2015 18:02

Věř , že jsem naprosto nezaujatý, Ivo, a pro mně není řepka spojená s kapitalismem nebo jinou ideologií, ale rozporem se zdravým rozumem. Nahoře je celý příspěvek kde jsem už odpověděl. Za chvilku ti sem dám datum a čas, můžeš si ho přečíst.

Odp5: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
ivan, 26.12.2015 18:20

23.12 - 18:47.

Abys to měla na očích, tak úryvek se závěrem.

,, Lidé přestali vnímat co je skutečné bohatství ! Vím ,je to dlouhé, ale jak hovořit o smrtícím jedu krátce .

Odp6: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
Lip¤van, 26.12.2015 18:34

Podle odborníků je pro tělo zdaleka nejzdravějším olejem - nebo chceš-li, nejméně škodlivým - olej palmový. Bohužel, vzhledem k tomu, že pěstování olejných palem vede k těžké devastaci životního prostředí v tropech, nesmí se o tom příliš mluvit. Potažmo v zemi, které de facto vládne Bureš. :-)

Odp7: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
ivan, 27.12.2015 8:42

Pěstování kytek v Africe na nejúrodnějších půdách za ohromné spotřeby pitné vody. Nákladní letadla sem, tam, ohromné klimatizované velkosklady rozvozy po Evropě, pak zase vekosklady, z ohromných do velkých, z velkých do menších ale ještě furt velko, a odtud na prodejny a domů a kytičku do vázičky. Nákladní letadla, kamiony, kamiony, kamiony.

Odp8: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
iva, 27.12.2015 8:53

Někomu se to vyplatí, tak proč ne?

Odp9: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
ivan, 27.12.2015 13:31

No to rozhodně, Ivo, od místních vlád jsou lidé určitě přesvědčovány, jak je to skvělé, že se podařilo vládě do oblasti po dlouhém vyjednávání a investiční pobídce při daňových prázdninách získat bohatého investora s celoevropskou působností.

Kurevskost, korupce nebo hloupost nesouvisí s politickým systémem.

Ve Švajcu vyráběli kapitalisti hodinky, zakládali banky, stavěli hotely a sportovní střediska, zatímco my jsme rubali uhlí na 130 % a v hutích tavili železo v nepřetržitých provozech, abychom vyváželi koleje vysokotlaké roury, lodní plechy nebo kotlovinu a hrdě plnili preferoaný export nad domácí potřebou za neocenitelné devizy. (to bylo měřítko úspěšnosti podniku)

Volení správci měst prodali městské vodovody a pozemky, zatímco sebezvolení nomenklaturníci si řelkli, že je bezva nápad vysušit celou republiku melioracema do poslední louže, nebo sanovat a modernizovat celé městská centra a nastavět tam paneláky. ( Mladá Boleslav a spousta dalších.) kde člověk ani neví jestli je v městském centru nebo na sídliši.

Zatímco třeba krásný Hradec Králové byl této laskavosti ušetřen.

Jen tak mimo, právě v HK je podle statistik a vyjádření spokojenosti obyvatel nejvyšší kvalita života v republice.

Odp10: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
Vlastimil Čech, 27.12.2015 17:16

Souhlas.
Ti noví páni, zato zlikvidovali třeba výrobu prima ocele v Poldi Kladno, včetně celé fabriky, zlikvidovali větším dílem strojírenskou výrobu ve Vítkovicích jakož i výrobu v Lískovci, Tabačku v NJ, Slezan ve FM, a další a další... o zemědělství radši ani nemluvím...
Zisk ovšem až v první řadě...
To je teprve to správné kapitalistické, progresivní hospodářstvíčko, že?

Odp2: Podobně jako dokud budou příspěvky na...
ivan, 26.12.2015 18:55

Charitativní akce samozřejmě v Praze!

Charitativní raut proto, aby co celebrity nežerou dali bezdomovcům ! (to se pořádal proto?)

Vojta Dyk zpíval za honosný! honorář, tak jsem o něm ztratila veškeré iluze.

Jiný slovosled, ale beze změny významu.

Pana Dyka neznám, neposlouchám, a nevím jestli to byla jeho akce, jaký měl výnos nebo jaký byl jeho příspěvek, nebo jestli tam byl komerčně najatý, tedy ho nehodnotím.

Bylo to v tom článku?

Napsal jsem to já nebo Ty, Ivo ? Na nikoho neútočím, ani na pana Dyka, ani na Tebe.

Pouze jsem napsal, že nemám důvod se proti někomu postavit, nebo vymezit, když se mě to jaksi nezdá důvodné. Spíš mě článek přišel jako možná pomluva. Příliš mnoho expresiv.

Dole jsem uvedl příklad, proč mohou být věci jinak než se zdají. To je všechno.

To tě rozlobilo ? Proč?

Tak především bych chtěl popřát všem...
Neuvedeno, 23.12.2015 22:38

Tak především bych chtěl popřát všem Svícařům pevné zdraví v roce 2016, no a kdo jej nemá pevné to zdraví, tak alespoň takové jako v současnosti.
Také trochu toho štěstíčka, protože bourání auta leckdy zaviní i ten druhý a jeden je v tom nevině.
Dál přeji v roce 2016 dostatek finančních prostředků k přežití a spokojenosti.
K tomu, že se stále zvyšují ceny výrobků bych chtěl říci, že je známo, že centrální banky si leckdy tisknou peníze jen proto, že roste cena koruny a snaží se jí udržet ve stále stejné úrovni oproti okolním měnám.
Tím vlastně prodává místní měnu za eura a najednou vznikne obrovské množství nových peněz bez jakéhokoliv vyrobení nových hodnot.
Přitom sousední státy stále zdražují své výrobky a tudíž i pro nás je výrobek stále dražší.
Peníze nahrabané centrální bankou jsou pak deponovány jako hmotná rezerva státu a ta narůstá a narůstá.
Když narůstá, tak stát zjistí, že může klidně koupit navíc to a to. Takže stát stále tímto bohatne a občané chudnou a úspory mají stále menší hodnotu.
Prostě se pomocí centrální banky krade ve velkém.
Přitom centrální banku by měl někdo odsoudit. Jenže všechny soudce navrhuje stát a tak podle toho to také je. Prostě zase jen státní korupce.
Prostě tento stát je bez korupce nefunkční. Toť vše. Důchodcům dají o 1200 korun víc. Jenže jejich uspořené peníze v bance mají v průměru o 1200 korun menší hodnotu.
Jenže ten průměr je vždy pochybná záležitost. Ti co šetří jsou tedy okradení a ti co nešetří jsou obdarováni.
Podle té teorie, že všechno to snažení je po zásluze potrestáno. Takový ten ekologický přístup.
Tak ještě jednou zdravím všechny.

Odp: Tak především bych chtěl popřát všem...
Lip¤van, 24.12.2015 7:42

Děkujeme. Zdraví zatím slouží, smůla se vcelku vyhýbá, pro příští rok mně zaměstnavatel docela slušně přidal, také definitivně opustím stověžatou. To věru není nejhorší pozice a proto přeji do nového roku všem Svícařům podobný či ještě lepší úděl. :-)

Odp: Tak především bych chtěl popřát všem...
ivan, 25.12.2015 13:49

Pevné zdraví a dobrou náladu, pane Neuvedeno, a pište! Pokaždé Vás čtu až do konce.

Zábavní pyrotechnika
Lip¤van, 31.12.2015 10:26

Za pár hodin vypukne každoroční petardové šílenství. Používat v Praze zábavní pyrotechniku je jako vozit sovy do Atén, uhlí do Newcastlu, ódéesáky do Pchjongjangu. K permanentní přemíře kraválu přidávat další...nicméně musím uznat, že letos je to docela slabota. Od poloviny prosince lze slyšet ojedinělé exploze, stěží jednu za hodinu. Buď mládež nemá prachy, nebo už považuje petardy za málo ekšn. Že by například dostala rozum, to samozřemě nepřipouštím ani na okamžik. Klikněte na smajlíka. :-)

Odp: Zábavní pyrotechnika
Vlastimil Čech, 31.12.2015 12:24

:-):-):-):-):-)
Děkuju za přání!
Přeju všem jen to nejlepší.

Přišel mi skvělý e-mail s přáním, je to ale dost dlouhé... přikládám extra

Odp2: Zábavní pyrotechnika
Vlastimil Čech, 31.12.2015 12:29

Dobrý den
Přeju hezkého Silvestra, a do nového roku, kromě obligátního zdraví a dostatku peněz, taky NADĚJI na lepší časy. A jako důkaz toho, lepší časy mohou přijít posílám text, který se šíří mezi občany. Naposledy se podobně, (mezi občany a mimo ofi-sdělovadla) tehdy posměšně, šířil projev „Kůla v plotě“ Jakeše. Dneska se -málem potajmu- šíří mezi občany sdělení Presidenta republiky. Podle mne nejde jenom o to, že pan President je rovný a chytrý chlap, co stojí za obyčejnými lidmi, ale i o to, že to občané chápou a že stojí za svým Presidentem. A občané taky dobře rozumí tomu, že ta parta, která má šířit informace je opravdu žumpa, hnůj a spolek presstitutů. A tak si i dobré zprávy posílají mezi sebou, bez sdělovadel.
Přeji všem, i sobě, aby se věci obracely k lepšímu.

Vlastimil Čech


Setkání s občany v průběhu druhého dne pobytu prezidenta Miloše Zemana na Karlovarsku,bylo opět ve znamení mimořádného zájmu o prvního muže naší republiky. V sále ZUŠ v Kraslicích se tísnilo několik set zájemců, z nichž někteří i postávali na schodech, takže měli minimální výhled, ale díky ozvučení alespoň slyšeli. Prezident v úvodu pochválil výstavbu zdejšího stacionáře pro důchodce a pak padesátitisícový příspěvek každému, kdo chce stavět, za podmínky, že zkolauduje do tří let.
Bublavský aquapark od idiota... „A teď začnu. Teď teprve začnu - přijíždím z Bublavy,“rozhorlil se na samém začátku po úvodních oficiálních slovech Miloš Zeman. „Tady vyhodili 57 milionů korun za naprosto nesmyslný projekt, který se jmenuje aquapark. Naprosto nesmyslný, mimo jiné proto, protože v Bublavě nejsou zdroje vody. A aqua znamená latinsky voda a jenom naprostý idiot staví aquapark tam, kde voda není. Říkal jsem novému panu starostovi Bublavy, který je nově zvolen,který za to nemůže - milý pane starosto, být diktátorem,zavedu do trestního zákoníku blbost jako druhý nejvážnější trestný čin hned po vraždě. Protože nikdo neuškodí své zemi, svému národu, svému městu víc, než aktivní blbec. Když jsem byl nedávno v Mimoni, tak jsem od místního starosty dostal destičku, na které bylo napsáno - Blbec, který spí, vykonává veřejně prospěšné práce. Následoval dlouhotrvající smích a velký potlesk. “Představte si,kolik lidí by mohlo v Kraslicích dostat dotaci na stavbu svého domku, kdyby se nestavěl aquapark a kdyby se těch 57milionů vynaložilo právě tímto nebo jiným způsobem. Naproti hospodě tam je ruina. To byla kdysi škola,pak to byl národní výbor a teď se lze obávat, že to někomu spadne na hlavu. Kdy občané USA schlípnou a zmizí z nich arogance ?
Starosta Roman Kotilínek jej vyzval k přesídlení z Vysočiny do Kraslic. Zeman na to odpověděl: „Víte, já jsem koupil tvrz ze 16.století, kde mám pouze dvě obytné
místnosti a ta tvrz byla postavena roku1564. Já mám tu Vysočinu tak rád,
že asi těžko ve svých sedmdesáti letech - starý strom se těžko přesazuje,
že. Když na tu Vysočinu občas přijedou třeba Američani, tak první, co se
jich zeptám, je,kolik budov ze 16.století máte ve Spojených státech
amerických. A oni schlípnou, ta arogance z nich zmizí. A pak je zkouším z
kultury a říkám, co se stalo v evropské kultuře v roce 1564 a nikdo neví,
že ten rok se narodil William Shakespeare a že ten rok zemřel Michelangelo
Buonarroti. Takže ta moje chalupa už se mnou tak srostla,že ten kořenový
tál, abych se přesunul do Kraslic, by byl možný pouze v tom případě, že
byste přijeli s nějakým obrovským transportním náklaďákem, vykopali tu tvrz
ze země a přivezli ji sem.“ Jaký politik má býti bičem hnán... „Je to přesně 97 let, kdy nás navštívil nejvyšší vrcholný představitel naší země, naposledy to byl císař Kare lI. Co si myslíte o politicích, když přijedou, když nás jen potřebují k volbám,“ dotázal se postarší pán z auditoria. „Přijedou jednou za čtyři roky a přijdou s volebním programem, který je velmi často nesplnitelný,“prohlásil Miloš Zeman. „ Moje zásada je velmi prostá. Hodnoťte politiky nikoliv podle slibů,ale podle reálných výsledků. Žádný politik není nepopsaný list. Ano,měli jsme nebo máme několik politiků,kteří šli třeba rovnou ze školy do Parlamentu a také víme, jak dopadli.Ale většina politiků začíná na komunální úrovni, tam si něco odsloužili, pak přešli na krajskou úroveň a za nimi jsou vidět výsledky práce. Řídili město nebo kraj, tak mají nárok řídit stát.Jestliže někdo přijde do politiky, nikoliv na základě svých činů z minulosti, ale na základě svých slibů zaměřených k budoucnosti, nevěřte mu a jak se kdysi říkalo, žeňte ho bičem.“
O zlodějích a mafiánech.
„Jak se máme chovat,když se nynější ministr financí a minulý ministr financí hádají, kdo je větší zloděj a kdo víc nakradl,“postěžoval si další starší člověk. „Já nejsem schopen rozhodnout, kdo má v tomto směru pravdu,“reagoval prezident. „ Andrej Babiš o Miroslavu Kalouskovi prohlásil, že je hlava organizovaného zločinu, to je veřejný citát. Je mi pouze záhadou, proč na něj nepodal trestní oznámení, jako na hlavu organizovaného zločinu. Takový Al Capone si odseděl za daňové podvody doživotí. Ne, že bych to přál Miroslavu Kalouskovi, ani náhodou, chraň Bůh,“ usmál se téměř šibalsky nebo podle jiných diváků lišácky prezident.„Každý má občanskou povinnost, danou ze zákona, podat na něj trestní oznámení, že ten a ten se dopustil trestného činu krádeže. A nechci tvrdit, jak by to dopadlo, jestli by tam skončili oba dva nebo jen jeden z nich nebo žádný, to je věc
soudu, ale to, že nebylo podáno žádné trestní oznámení mně připadá poněkud nepatřičné.“
Hovořilo se pak o propagaci a cestovním ruchu.Miloš Zeman k tomu dodal: „Každá reklama se musí umět“. Například byla kampaň kapr domácí, která stála 30 milionů korun. Spotřeba kapra se nezvýšila ani o procento,vždycky se kupoval o Vánocích a o Vánocích se kupovat bude. A
vyhodilo se třicet milionů.„
Hlas lidu.
“Jste první prezident, který pro lidi opravdu něco děláte,„ vzala si pak slovo místo dotazu žena ve středních letech. “ Žádný z prezidentů a málokdo z politiků se obtěžoval jet k nám, na konec naší republiky. Chtěla bych vám poděkovat za vaši odvahu postavit se věcem, za kterou jste myslím si
nespravedlivě kritizován, i za to,že jste měl snahu jet na oslavy konce druhé světové války do Moskvy, protože si myslím, že je to zapotřebí nezapomenout. Čtyřicet let jsme slavili jenom vítězství sovětské armády a západní spojenci byli opomíjeni, ale dnes jsme úplně na druhé straně, ty oběti byly neadekvátní a nemělo by se na to zapomínat a měli bychom si to připomínat, protože vítězství Rudé armády nad fašismem zajistilo, kde dneska jsme.„
Zhodnocení až za půl století.
“Myslím si, že to,jestli jsem byl dobrý nebo špatný prezident, se rozhodne tak padesát let po mé smrti, protože český národ má vlastnost, že pravdivě
hodnotí své politiky zhruba padesát let po jejich úmrtí.Samozřejmě, jsou výjimky. Každý z nás má svůj styl, já například zastávám poněkud
razantnější formulace,„prohlásil prezident a pak za ticha, ve kterém by byl slyšet špendlík,kdyby spadl na zem,uvedl: “Já se jedu do Moskvy
poklonit památce mrtvých, nikoliv živých a žádný americký velvyslanec mi do toho nemá co mluvit.„ Na jeho slova reagovali přítomní bouřlivým,
dlouho trvajícím potleskem a slovy chvály.

Tak co, ještě budete nadávat a ponižovat současného prezidenta? Je jeden z
mála za posledních 50 let( řekla bych, že jediný) co si ty pomluvy a urážky
“nezaslouží„ a měli jsme někdy vzdělanějšího prezidenta, který z “voleje"
dokázal mluvit a odpovídat i na pitomé a trapné otázky několik hodin a mělo
to vždy hlavu a patu?Jediná jeho chyba asi je, že nehrabe pod sebe a není
za ovci!!!!!!!!!!!!!!!!

Odp3: Zábavní pyrotechnika
iva, 31.12.2015 17:37

jE TO MOC DLOUHÉ ZA CHVILKU MI ZAČNE DOBRÝ SERIÁL NA pRIMAcool Bylo nebylo, ale potom si to přečtu. I když jsem Zemana nevolila, naštval mně jak tam ještě když nebyl prezident osočil nějaké lidi u připomínce toho listopadu, ale zas to smazal tím jak řekl, že listopad nebyl krvavý tak snad má rozum a dělá něco pro lidi to teda jo.Přepošlu to mamce ta málem vždy brečí, když ho někdo veřejně uráží.

Odp3: Zábavní pyrotechnika
ivan, 31.12.2015 23:09

To, že Bublava nemá vodu je jedna a snad ani ne tak nejpodstatnější věc. Dala by se přivéct odjinud, nebo navozit cisternama. Ani by to nemuselo být o mnoho dražší, jestli vůbec, než z vodárny za další miliony i kdyby tam ta voda byla a možná i je.

I blízko vedle sebe může být vícero pramenů které spolu nesouvisí a zase se roztečou každý jinam, zatímco ,, vaši „ vodu může strhnout vrt vzdálený třeba 200 m. Stačí když někdo prorazí nebo poškodí vaši slojnou vrstvu a tím propojí dva i více pramenných systémů a ten váš ztratí hydraulický tlak. Někdy můžete mít dvě studny pět metrů od sebe a přitom je každá napojena na jiný pramenný systém. Platí pro žuly, opuky, břidlice, fylit atp, ale ne pro prosákavé, písky, štěrky a choulostivé vápence na kyselost. Tuto vědomost mám od letitých praktiků.

( Manžel Evy byl vrtmistr a střelmistr u Artesie - geo, po mnohé roky jako předák.

Můj poliglotický děda vyhozený z místa hotelového recepčního bez příčiny, jenom proto, aby nemohl přicházet do styku s cizincema, byl deponován k podniku Vodní zdroje záv. Bylany a uklizen do maringotky v lesích neustále měnící místo působnosti, aby nemohl navazovat případné styky s imperialistickou cizinou kdyby se mu náhle zachtělo škodit státu a tak stát uškodil preventivně jemu už jako staršímu pánovi. Ehmm, víme. Měl neobyčejné spolupracovníky, lékaře, advokáta a námořního kapitána s kterýma se střídal v turnusech jejich hlavní náplní práce bylo každé dvě hodiny změřit na stopkách za jak dlouho nateče kýbl vody a zapsat do sešitu. Klidně bych to doporučil místo elektronických náramků pro vězně- velice levné.)

Tady předkládám důkaz, že parchanství a zjebství spolu s kreténstvím a naivitou nemá stranické knížky. Zmrdi se najdou po čichu i skrz dresy.

Problémem Bublavy není to, že nemá vodu, což je technicky řešitelné, i když je to pitomina, ale to, že je celá ve slušném kopci a nemá parkovací místa.

Aqvapark bez návštěvníků je ultra nesmysl který nemá řešení.

Přestože by se takové kraviny nedopustily ani děti prvního stupně praktických škol, jak je vidět, tak se daj vydojit takřka beztrestně miliony. Stačí být tlustokožec a umět se spojit s těma správnýma sviněma a ucítit příležitost bez ohledu na to, kdo za koho hraje a jak má barevnej ksicht

Není možné, aby to nebylo stovkám lidí kteří museli vypracovat projekt setkat se se záměrem jasné.

Malá opravička pana prezidenta.

Problém Bublavy není voda, ale návštěvníci, není potrubí ani cisteren kterýma se dají dovézt.

V něčem s ním souhlasím, v něčem ne!

Uvidíme, jak bude odolný jím oblíbený skandinávský sociální model, který vznikal z přirozené selekce desítek, možná stovek generací žijících ve stavu vzájemné závislosti a pomoci v těžkých severských podmínkách nekonečné tmy, zimy a žravých komárů.

Zatím se seveřani naučili vytahovat klíčky ze zapalování, zamykat auta a baráky a oblíbeným dárkem je návštěva střelnice s instruktorem a právním rádcem v otázkách použití zbraně v sebeobraně.

Myslím, že se vratkost tohoto modelu do několika let zjeví jako ukázaná pravda bez líčidel. Tuším, že pan prezident jaksi tuto okolnost nevzal do úvahy.

Jinak Vám, pane Čechu, a všem ostatním aspoň to ,,tak nějak“

Iv.

Odp4: Zábavní pyrotechnika
Vlastimil Čech, 1.1.2016 11:17

:-):-):-)
Bodejď by se seveřani nezačali zamykat. když se k nim hrnou jižani...

Odp: Zábavní pyrotechnika
ivan, 31.12.2015 15:05

Na západní frontě klid, občas osamělý kanonýr . Celý ten bombartemet nějak prořídl, co chybí na kadenci přidali brizanci.

Tuším, že v, r...,,16 budu zde na Svíci celé decenium bez přerušení. Musím se na to mrknout.

Zdravici všem.

Odp2: Zábavní pyrotechnika
ivan, 31.12.2015 16:53

Chyby a překlepy po sobě už roky neopravuju, ale z úcty k dědovi a pradědovi - Bombardement

Odp3: Zábavní pyrotechnika
ivana Kozárová, 31.12.2015 17:11

Zdravím a přeju všem ten nejlepší Novej rok a zdraví fungující i v dalších letech! Za chvíli usednu se psem do koupelny,kde jsou metrový zdi všude kolem dokola,zavřeme se tam a budeme čekat,až ty rány přejdou už teď,v 17,00 to začíná drnčet a klepat oknama,bydlíme na náměstí a tak se to odehrává přímo tady,randál pod stromečkem :-) Mějte se hezky a dobře to přežijte!

Odp4: Zábavní pyrotechnika
iva, 31.12.2015 17:40

Pejsek můj je už v klidu leží mi za zadkem a pochrupuje, Taky přeju všem to nejlepší do nového roku.

Odp5: Zábavní pyrotechnika
iva, 31.12.2015 22:01

Merkelová řekla, že uprchlíci jsou pro Německo nadějí do budoucna. Co? Ti chudáci? Kapitalismus je na lopatkách,

Odp6: Zábavní pyrotechnika
ivana Kozárová, 1.1.2016 13:01

Ti chudáci,co pomoc potřebujou,hnijou v lágrech v Turecku. Ti se sem těžko dostanou...

Odp4: Zábavní pyrotechnika
ivan, 1.1.2016 1:21

Mám ohromnou kliku na to, že se půlnoční kanonáda Badovi neobyčejně líbí. Lítá po zahradě, občas si štěkne, ale lítá zepředu zahrady dozadu aby mu nic neuteklo. Doslova je celý rozchechtaný, občas vrazí domů s už skoro fialovým jazykem, celý udejchaný vyžebrá si nějakou dobrůtku napije se a znova vypálí ven aby mu nic neuteklo. Ještě jsem takovýho psa neměl, a ani jsem neslyšel o žádném, který by doslova miloval petardy a ohňostroje. Za celý rok se takhle nevyřádí. Dvě hodiny před půlnocí začal padat sníh, a tak se na zasněženém trávníku při rychlých obratech i dobře poklouzal.

Už jsem si říkal jestli Tě neschvátila nějaká nemoc.

A co váš zvěřinec, jak onu palbu přežil?

Iv.

Odp5: Zábavní pyrotechnika
ivana Kozárová, 1.1.2016 13:04

Pes lítal jak mu to jen po dvou šlo,slintal,pak po 19,00 jsme byli v koupelně,která je nejvíc izolovaná od zvuků z náměstí - no a o půlnoci už byl tak otupělej,že v největším randálu usnul,poprvé po letech. Je vidět,že když jeden otupí,vydrží všecko :-). Šťastnej s veselej!

Odp5: Zábavní pyrotechnika
ivana Kozárová, 1.1.2016 13:06

Kočky už poslouchaj petardy odjinud,už nežijou... Jen Katuščina kočka - to je manželka mladšího syna - lítala jak pominutá a schovávala se ve dříví....

Odp6: Zábavní pyrotechnika
ivan, 1.1.2016 16:17
Odp4: Zábavní pyrotechnika
Olix, 2.1.2016 12:05

Též se připojuji k přáním - přeji všem hodně zdraví a radosti. Mít alespoň jednu maličkost každý den, která potěší! Mějte se pěkně. Olga

Odp5: Zábavní pyrotechnika
ivan, 3.1.2016 8:01

Stačí když nebude úplně blbě. Život přece musí mít nějaký šmak aby aspoň za něco stál.

Odp2: Zábavní pyrotechnika
Lip¤van, 1.1.2016 14:42

...a máme to z krku. Letos to bylo opravdu slabší, než v předchozích letech. Dokonce ani v Globusu nebyly takové tlačenice jako v jiných letech, jen přímo na Silvestra čekalo na otevíračku větší množství koupěchtivců. Teď ještě počkat do pondělí, kdy se roboti poslušně vrátí do krysího závodu. Pak už bude standardní klid. :-)

Odp3: Zábavní pyrotechnika
ivan, 3.1.2016 8:39

Nám pohanům vyfoukli svátky slunovratu Katolíci a křesťané vůbec a udělali si z nich svátky výhradně svoje, sice mladé, ale rozšířené.

Ale těm je zase vyfoukli obchodníci všeho druhu a přetvořili je na olympiádu obchodu a turistického ruchu a totálně je zkomerciovaly.

Dříve chodily pěšky věřící o svých svátcích do kostelů a do Chrámů, dneska jezděj autama do obchodů a do Krámů.

Tak jest. :-) Iv.

Odp4: Zábavní pyrotechnika
Vlastimil Čech, 3.1.2016 13:12
Odp4: Zábavní pyrotechnika
ivana Kozárová, 4.1.2016 15:35

Moc pěkné. Já souhlasím. A dovolím si dodat,že vše,co máme rádi,podřízneme a samou láskou sežereme. Stromeček teda ne,ten zahodíme k popelnicím. Ale jinak....

Odp5: Zábavní pyrotechnika
Vlastimil Čech, 6.1.2016 7:56

No jo... k tomu podřezávání navádí už Bible- Starý zákon...
Tím podřezáváním svému pánbíčkovi dokazovali, jací jsou borci a hodňoučcí věřící. ( např. Ábel, nebo Abrahám) ;-)

Odp: Zábavní pyrotechnika
iva, 31.12.2015 17:34

JÁ si myslím, že za to můžou ty atentáty, jak se lidi hned rozeběhli jak něco bouchlo. No u nás taky trochu mín´rachá, ale už zas jim otrnulo. snad to s pejskem přežijeme.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru