Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "O kavárně"

Odpovídáte na příspěvek:

názor
prozaik, 1.12.2015 18:45

Lipovanovi se na konci článku povedly dva nádherné oxymoróny : „fungující kapitalistický systém“ a „oligarchický socialismus“. Obojí je kravinium par-excellence.

Teď krátce k té kavárně... Já myslím, že jsou to v sociálním smyslu výhradně lidé ze střední, příp. vyšší střední třídy, kteří nejpozději od dob převratu v roce 1989 mají kontinuální a tučný příjem, nezávisle na svém úsilí, inteligenci nebo reálném přínosu pro společnost. Což v nich budí iluzi, že se o svůj status a příjem přece „zasloužili“ a tak každý, kdo by se jen „trochu víc snažil“ na tom může být stejně nebo lépe. Zároveň se mnozí z nich někde při četbě umazali od ideových východisek humanismu a neoliberalismu, aniž by jim docházelo, jak je obojí neslučitelné.
Co si o čem mají myslet se denně dozví v Reflexu, Respektu, Lidovkách, iDnes a podobných „důvěryhodných“ zdrojích, případně od někoho z ODS, TOP 09 či Cevro institutu. Samostatného, kritického myšlení bez výjimky nejsou schopni. Informace, které nezapadají do jejich vidění světa zpochybňují, zesměšňují, vytěsňují. Nikdo z nich nepracuje manuálně. Věří, že všichni bezdomovci, chudí a nezaměstnaní si svou situaci zavinili sami a nechtějí ji změnit. Milují módní výstřelky i novoty ve světě elektroniky. Neumí rusky. Mají v rodině nejméně dvě auta. Věří, že NATO je obranný pakt a že Rusko nás ( nebo kohokoli ) ohrožuje. Věří, že existuje „volný trh“ ve kterém mají všichni stejnou šanci. Zásadně nečtou a neznají antické klasiky ani středověkou či novověkou historii. Pokud jdou do přírody, i kdyby jen na hodinovou procházku, tak jen a pouze v moderním, tzv. „funkčním“ oblečení za X tisíc. Pro většinu z nich je to forma „image“, takže tak chodí nebo spíš popojíždějí i po městských ulicích. Většina z nich kouří, zásadně nepoužívají MHD, ale jsou schopni i kvůli 300 metrům startovat auto... Menšina z nich jsou lehce „líznutí“ ekologickým cítěním, ale i tady je to jen póza, tvrdě kontrastující s jejich životem v relativním luxusu... Atd. Atp.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.