Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "O kavárně"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp15: názor
ivan, 27.12.2015 21:55

Měl jsem doma funkční model Heiselova teplovzdušného stroje. Skutečný unikát užasného zpracování . Někdo ho vyrobil na Poldovce. Jako kluci jsme ho využívali k pohonu lanovky. Sloupy kladky, pastorky a vše ostatní jsme udělali ze stavebnice Merkur. Máma ho potom někomu dala, prý to nebyl tovární výrobek, tak podle ní neměl žádnou cenu, prý si s ním už stejně nikdo nehrál. Já si mylím, že to byla zmenšenina zdokonalené koncepse- zdokonalený prototyp.N ato jak byl malý, tak měl docela slušný výkon. Nádherná práce. Co dělat je pryč, škoda, stál by za prostudování.

Parní stroj coby hračku jsem měl taky.

Na výleťákách Praha a Hradčany mě doslova fascinoval třístupňový tříválec, kde se uniklá pára z prvního válce ještě využívala k pohonu dalších válců přepouštěním. Ventily, šoupátka, maznice a uhelný kouř smísený s párou a vyzařovaným teplem tvořil směsici neobyčejných vůní. Místo kocháním se výhledem na břehy jsem celou cestu koukal do strojovny, nebo seděl na místě které bylo většinou volné, protože tam bylo mokro od zabírajícího lopatkového kola. Později byly kotle předěnány na naftové, ale už to nebylo ono.

Myslím, že by se dal parostroj zdokonalovat kondenzátorama páry a využitím tepelných čerpadel. které by vracely ztratnou enerii znovu do primerního okruhu a možná i využitím plynové turbíny.

Na tom teplovzdušném stroji bylo sympatíko, že nepotřeboval žádnou vodu. Ale ty účinnosti byly doslova pouze v malých procentech.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.