Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "O kavárně"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp7: názor
ivan, 22.12.2015 12:26

Jak to bylo doopravdy se už nikdy nedovíme. Historie je to, co se nám dochovalo. Faktem ale je, že se ze všech lidových shromáždění dělaly zápisy pod kontrolou svědků. Fora a zvláště volby probíhaly veřejně před mnoha svědkama. Téčko byl neobyčejně bystrý a mírně řečeno společensky neukázněný, tak, že byl otcem vyděděn. Jeho domovem se stala armáda. Nikam se necapl, ale přesto byl neobyčejně silnou přirozenou autoritou a po bitvě u Marathonu ( což tehdy nebyla ani tak osada, ale fenyklové pole) ho do politiky vyslala jeho vlastní falugiia ( falanga) které velel. Určitě mu za skěvé velení vděčilo spousta chlapů za svůj život.

Po porážce Perského krále Daria jeho syn Xerxés chystal přes deset let svému věčnému nepříteli Řecku odvetu. Dal dohromady skoro dvoumilionovou armádu a postavil 1207 válečných a zásobovacích lodí. (nepředstavitelné)

Tehdejší Athény byly neobyčejně tyranským státem který vydíral svoje menší sousedy obilnýma odvodama doslova otrockým způsobem a hrozbama jejich zničením. Samy totiž stály na neúrodných půdách a nedokázaly by se uživit, takže by jejich zničení málokomu vadilo, nicméně Xerxés byl silnější hrozbou a tak nenáviděné Athény vojensky podpořily.

Ath. si nechaly věštit v Delfách a D. věštba byla, že je zachrání jakýsi dřevěný val. Uklidněný ,, magistrát " za něj považoval výstavbu palisádového oplocení.

Bystrý a zkušený Téčko okamžitě věděl, že je to kravina a začal přesvědčovat radní a obecný lid, že skutečně dřevěným valem je výstavba lodí (trigy) a opevnění přístavu Pireus jako nejšlabšího místa obrany a prolomení zásobovacích tras Xerxése.

Tehdy se řeckému loďstvu podařilo postavit a shromáždit asi 360 menších lodí proti ohromné přesile 1207 lodí Xerexe, z nichž se část potopila v bouři takže jejichh reálná síla byla asi 800-900.

( těžko představitelné, jenom to, jak musela fungovat nakládka a každý musel dostat ve svůj čas dostat nažrat, při tehdejší technice a dopravních možnostech včetně obsluhy skladů ! při daném množství. Můžu si nad tím ukroutit hlavu, kam se na ně serem)

Jak se ukázalo, tak byl Téčko nejen skvělý generál ale i admirál. Salamínská bitva proběhla v září, kdy je v Řecku ještě velké teplo a nejstabilnější počasí. Téčko nechal vytáhnout na břeh takřka všechny Trigy kde byly na suchu asi deset dní aby byly co nejlehčí dobře očištěné a snáze ovladatelné proti perským daleko větším lodím které byly už týdny na moři. Prostě bystrá hlava a realista.

Rád mu udělám advokáta ukázáním na to, že Téčko nebyl politickým šíbrem, ale skutečným vojákem a oprávněným generálem a admirálem, který byl za Řecko ochotný padnout v boji. Nakonec jako velitel falangy šel do boje v první řadě vpravo což bylo místo velitelů, ale i fakt, že do politiky byl vyslán samotnýma vojákama s kterýma sdílel stejný osud.

Dodneška mu můžou řekové líbat prdel, protože kdyby nebyl statečný člověk zdravého rozumu a úsudku a věřil na jakési věštby a politikařil, tak by dnešní Řecko bylo Perským souostrovím a my přinejlepším jeho sousedama.

Spíš jsem chtěl ukázat na to, jaká byla tehdejší pravidla ve skutečné demokracii.

Celý jeho život a hlavně bitva u Salamíny je dobře zdokumentována i s s výchozím postavením lodí a činností těsně před bitvou včetně času v kterém proběhla a vývoje během dne. Tuším, že 28 září, ale nejsem si jistý.

Spíš si myslím, že se stal obětinou politických manipulací a skoku na špek parchantů, kteří uměli lovit v kalných vodách, zatímco on byl zvyklý se koukat realitě do očí ale neměl obrané mechanismy proti svinským praktikám.

Co vy na to jako voják ?

Nakonec za takovýhle vděk bych se nasral i tak a odešel bych od prostřeného stolu do hajzlu taky i kdybych k tomu nebyl nucen.

Zemřel ve svých 65 letech.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.