Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "O kavárně"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp3: názor
ivan, 11.12.2015 3:26

Jak může mít kapitalismus něco v genech, když otroctví je o desetitisíce let starší a tvořilo řád leda tak v čítankách. Otroci byli většinou válečnou kořistí a feudálové a buržoasie jsou odvěcí nepřátelé na smrt. Krky by si uřezali. Feudály buržoasie doslova zničila a zanechala jim tak pouhý formalismus zdání jejich existence dobrý tak k čaji o páté a keksám při nedělním vzpomínání na staré časy. Zchudlí šlechticové nezchudli dobrovolně. Pravda, že jim napomohly morové epidemie šířící se ze Španělska do Anglie a dále do Evropy kdy v některých oblastech vymřela až polovina obyvatel. Neměl kdo opravit stodoly, nakrmit koně, a sklidit zbývající úrodu, pokud na jaře ještě měl kdo zasít. Cena práce na venkově se zněkolikanásobila. Chvílí se dalo žít na dluh, ale cena panství se úplně zhroutila a už nebylo těch kteří by půjčovli dále na dluh. Většina panství propadla zástavnímu právu a byla opuštěna. Zbývající lidé se stěhovali do měst do jistě daleko horších podmínek ale za jakousi jistotou příjmu. Na venkově byl hlad pro ty kteří si nemohli sami vypěstovat, povětšinou řemesla. Kováři neměli koho kovat, tesaři neměli co stavět nebo opravovat. Každý spíš dlužil, než aby opravoval.

Jakápak oligarchizace ? Stejně znamená něco jiného než jak je ono slovo používáno, pitomci novináři měli na mysli plutokracii ale chytlo se tohle stejně jako slovo rabat a jiné píčoviny mající úplně jiný význam.

To jsme teprve u prvních dvou řádek a genech v oligarchii, ale máš na mysli plutokracii která stejně žádné geny nemá, natož aby se mohli šířit po zpátku nebo byly jednotícím faktorem znepřátelené aristokracie s buržoasií.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.