Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

8.4.2015 20:58

Pohyblivé svátky

Čas od času probíhá debata, zda k současným ročním třinácti státním svátkům přidat či nepřidat další. Velmi populární je v tomto směru Velký pátek.

Přicházím s naprosto revolučním řešením, jež by mohlo vyhovovat tolerantním občanům, kteří vědí, co chtějí a naopak bude iritovat rozené předepisovače, kteří vědí vždy nejlépe, co by měli dělat ti ostatní.

Navrhuji tzv. pohyblivé svátky a snížit jejich počet na dvanáct. V praxi by to fungovalo tak, že si šest svátků, ať už jednotlivě, po více dnech, nebo i všechny najednou, zvolí zaměstnanec. Dalších šest dní určí zaměstnavatel, opět libovolně po částech či vcelku. V obou případech by platila povinnost oznámit výběr svátku měsíc předem. Pokud jde o finanční plnění, zůstal by v platnosti současný stav s tím, že nelze svátky nevybrat a pouze je proplatit.

Takové řešení nejenže poskytne volnou ruku při výběru, ale také potvrdí, nakolik to občan s úctou vůči konkrétní historické události myslí vážně. Kdo bude chtít, nechť si vybere svátek na Velký pátek, husité pak výročí upálení Mistra, většina národa pochopitelně dodrží Vánoce. Zároveň nikdo nebude nutit ostatní, aby světili příležitosti, které jim nejsou po chuti - což může být třeba vznik republiky pro zavilé monarchisty, nebo 8. květen pro bývalé komunistické aparátčíky, dnes členy ODS.

Každý navrhovatel kráčí vstříc palbě kritiky skeptických zasvěcenců, kteří vědí už teď, že by to nefungovalo a je tudíž nutno jakýkoliv návrh bleskově strhat a pro jistotu ještě autora nazvat idiotem. Jde samozřejmě o ryzí neprosaditelné sci-fi, ale ze společenského hlediska v tom problém nevidím. Zvláště v našich geopolitických podmínkách, kde je každý hrdina podezřelý, veškerá fakta relativní a opakem hluboké pravdy rovněž hluboká pravda. Nuže, co vy na to?

he he heJste vtipným člověkem, pane...
Vlastimil Čech, 13.4.2015 11:09

he he he
Jste vtipným člověkem, pane Lipovane;-)
Přesto na tom něco je...

Ovšem dovedete si představit, co všecko by přijetí Vašeho návrhu rozpoutalo?
Např.: Ženil jsem se 20. dubna a považuji to za významnou životní událost... hmm no jo, ale určitě by se našel kdosi, kdo by řekl: „HA! PADOUCH!HITLEROVY NAROZENINY!“.. Nu, a naši „odborníci“ by stejnou metodou označili mnou vybraný svátek za propagaci nějaké ideologie, když 8.8. je kryptogram pro Heinricha Himmlera, (osmá písmena v abecedě ;-))... na některé z dat připadá událost, o které světitel nevěděl a které si kdosi spojil nějakou komplikací s něčím docela jiným... 17. března, je to pro slavení vhodný termín, či ne? No, oslavujete, že Jan Sankander byl konečně umučen! Napadlo by Vás to?
Bohužel existuje i v naší zemi jeden národ (a rasa), který je OBZVLÁŠŤ cimprlich... v tomhle datu jim vypálili jejich synagógu, v tomhle zase někdy v 16-tém století vypukl proti jim pogrom....A Vy, pane Lipovane, byste chtěl SLAVIT? Co tou svou oslavou v tak tragické datum chcete říci?
Asi by bylo nejlepší, kdyby si tihle „vyvolenci“ sepsali seznam všech datumů, kdy je nebude Vaše privátní oslava urážet a za které Vás nebudou honit k soudu pro urážku rasy a náboženství... Nu, pak ovšem by stejný seznam měli vypracovat i katolíci, mohamedáni, Svědkové Jehovy, Cikáni, zahrádkáři, komunisti, rybáři a kdoví kdo ještě... no a ve zbytku „volných datumů“ byste si mohl slavit dle libosti...

No, asi by bylo třeba sestavit nějakou komisi, nebo přímo úřad, který by ta nepřístojná data evidoval a vylučoval ze seznamu.
Můžete si zahrát hru na tento úřad...
Takže například vypadnou všechna data, co začínají na jedničku... protože ADOLF přece... no a tak dále...

Odp: he he heJste vtipným člověkem, pane...
Lip¤van, 13.4.2015 14:46

Přeháníte, pane Čechu. Jedna věc je vzít si den zákonného volna, druhá pak skutečné oslavování, něčeho či někoho. Ale zkuste zvážit; nikdo by si nemohl stěžovat, že mu slavení nebylo umožněno, či byl naopak nucen ke slavení něčeho, co je mu proti srsti. Leč to bude asi ten problém...co si počít s takto nabytou svobodou rozhodování? Nejsme Švýcaři, abychom sami rozhodli a ztratili tak možnost nadávat na případné fiasko. ;-)

Odp2: he he heJste vtipným člověkem, pane...
Vlastimil Čech, 15.4.2015 16:02

A pozor! To už tu prý bylo! Za Hitlera dokonce. Zaměstnané ženy měly prý každý měsíc jeden den volna... nu, asi víte proč...na ty „svoje dny“...
Takže oprášením nacistického způsobu byste si zadělal na problém...a berte v úvahu, že právě ti „Voldemorti“ (jejichž jméno je lépe nevyslovovat) taková sváteční volna nepotřebují... ti jich mají podle libosti...a měli by těch svátků využívat „gojim“? Semeno dobytčí?
To by asi u nich neprošlo, pane Lipovane...:-)

To stojí za zvážení a dal bych tomu...
Platfus, 13.4.2015 14:48

To stojí za zvážení a dal bych tomu aspoň jedno čtení v našem zákonodárném sboru. Nějaké náznaky, že by to fungovat mohlo ostatně jsou - za vysloveně anarchisticky volnomyšlenkářské považuju slavit Velkou říjnovou socialistickou revoluci v listopadu :-).
Problémem návrhu je jenom, že se tak trochu stírá rozdíl mezi svátkem a dovolenou. Zajímalo by mě, podle čeho by se rozhodoval zaměstnavatel, jak naložit s jeho částí svátků. Možná bychom v práci slavili výročí úspěšné firemní fůze, výročí ovládnutí akciových trhů nebo by byly narozeniny pana generálního svátkem pro všechny. Můžu sice uznávat ve shodě se zbytkem světa 8. května, kdy skončila druhá světová, jako důležité datum, ale typicky tou dobou nechodím klást věnce na hrob padlých. Úspěch je, když si nějaké datum aspoň někdy s něčím spojíme. Třeba jako ty dva…, no jak se jmenovali…, vždyť víme…, Cyril a Metůdek.

Odp: To stojí za zvážení a dal bych tomu...
Lip¤van, 13.4.2015 19:21

...nestírá. Dovolená je podle zákona víceméně v rukou zaměstnavatele, přestože se to v praxi tolik neuplatňuje. Svátek je také lépe placen. Podle čeho by se rozhodoval zaměstnavatel, je nabíledni; podle doby, kdy zaměstnance potřebuje co možná nejméně. :-)

2 února Hromnice, tedy svátek svící...
ivan, 13.4.2015 19:44

2 února Hromnice, tedy svátek svící.

Tímto toto datum kandiduju na uznání Svíce za osvojený svátek v našem společenství svícařů.

(kdo si za rok vzpomene ? )

Ramadám - 40 dní volna

Zbytek si nechám na rozmyšlení.

Odp: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
quick, 13.4.2015 20:59

Jen aby nevypnuli elektřinu už týden napřed.

Odp2: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
ivan, 15.4.2015 19:11

Pane Čechu, ženy dostávaly den volna nejen ve svých dnech, ale za ,,První republiky„ každé dva týdny den na ,,velké prádlo“. Zřejmě na to nebyl právní nárok, ale bylo to společenskou respektovanou zvyklostí.

Mám z doslechu od starých chlapů když si vyprávěli co jak bylo a už nikdy nebude, velmi rád jsem poslouchal.

Odp3: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
Vlastimil Čech, 16.4.2015 12:39

Aha, to jsem nevěděl... díky. Samozřejmě ty časy nepamatuji, tak jsem napsal, co jsem slyšel... no, a špatně... tak se omlouvám, ovšem. A děkuji za opravu. (I když je možné, že tenhle zvyk za Hitlera ještě přetrvával nějakou dobu?)
Dnešní podnikadějové by takové volno na „prádlo“ neposkytli, kup si pračku a vložky s křidélky, ať jsi chráněná ty jedna lidská zdrojko!

Aspoň jsem o takové vymoženosti a lidumilnosti v podmínkách vyspělé demokratúry a zdravě soutěživého individualismu dnešní doby neslyšel...

Odp2: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
ivan, 15.4.2015 19:14

Blbě jsem to nastřelil Quiku, je jasné, že je to odpověď pro pana Čecha.

Odp2: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
ivan, 15.4.2015 19:53

Na co by to mělo vliv, Qvicku ? 2 února by bylo tak jako tak, elektrika, neelektrika.

Odp3: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
quick, 19.4.2015 22:05

Vyjádřila jsem se neobratně, čili básník měl něco jiného na srdci než v klávesnici, beru zpět. :-(

Odp4: 2 února Hromnice, tedy svátek svící...
ivan, 20.4.2015 19:29

Beru to na sebe Q , to co jsem tam napsal byla multiodpověď na článek, ale trochu nepřehledná až zmatečná.

Co je střední velikost hada ? 4m ? (půjčky)

Měl by se vejít celý do bytu tak, aby...
quick, 20.4.2015 22:03

Měl by se vejít celý do bytu tak, aby se daly zavřít dveře na chodbu,
Je zajímavé, s jakou češtinou se ty půjčky snaží nabízet.

Vážení plánovači svátků. Proti svátkům...
Neuvedeno, 6.9.2015 21:55

Vážení plánovači svátků.
Proti svátkům nemám nic. Jsou třeba. Spojí se vždy sobota a neděle s tímto svátkem a může se jet trochu dál někam na návštěvu.
Jenže problém je to vážný. Jsou lidé, kteří skutečně potřebují navštívit své blízké alespoň jednou za měsíc, protože třeba v naší republice pracují a za manželkou a dětmi potřebují jet alespoň jednou měsíčně, aby neztratili kontakt a také přivezli domu trochu peněz.
Takže dle mého bych udělal každý měsíc jeden svátek třeba bezprostředně po výplatě a Vánoční svátky bych nechal delší, protože na ty se děti nevíce těší, protože dostávají od rodičů dárky.
Navíc bych ty dny přifařil vždy k víkendu, tedy buď v pátek, nebo v pondělí, aby se vlastně prodloužil víkend.
To, že se má oslavovat nějaké důležité státní výročí, to je sice pravda, ale mnohem důležitější je, aby se zachovaly rodiny takto postižených lidí.
Takové ty zásadní výročí těch je obrovské množství, že by se pak muselo oslavovat každý den a práce by se neudělala žádná.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru