Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

30.12.2005 23:44

Proč slavíme Silvestra?

Čím je tak významný přelom roku? Proč něco takového vůbec slavíme? Ano, každý si řekne, vždyť přece ten rok končí, a po něm začíná rok nový. Když ubíhá rok, ubíhají jednotlivé dny, jednotlivé týdny, jednotlivé měsíce. Každý den, týden i měsíc začíná a zase končí. a napadne někoho slavit začátek týdne? Možná konec, protože nemusíme do práce (teda alespoň někteří). Neslavíme ani začátek měsíce, nikdo nemá volno, pokud tento den nevyjde na neděli. A nikdo neslaví konec měsíce. Kdyby si někdo udělal ohňostroj, nebo zapálil prskavku třicátého června, a kdyby se někdo ptal co slaví, tak by řekl, že slaví konec měsíce, asi by se nesetkal s moc velkým pochopením. Tak proč tedy tak velké oslavy při konci roku? Vždyť to jen končí jeden měsíc a po něm začíná zase další. Ne že by se mi nelíbil Silvestr, ohňostroje, ale zajímalo by mě, k čemu to vlastně všechno je, když pak většinu lidí akorát bolí hlava po opici, nedej Bože když si hrajou s ohněm a stane se jim něco horšího. Ale proč a k čemu?

Proč ne?
Leondegrance, 31.12.2005 12:08

Jen tak a k ničemu. To si myslím ;-) konec roku je to jen proto, že jsme se na tom dohodli. Oslava konce roku a začátku nového není ani logická, ani užitečná, ani výjimečná (lidi pořád něco slaví), ale proč ho neoslavit, že ;-)

Je to prostě tak!
ADC*Assassin, 31.12.2005 14:30

No podle mě je to svátek jako každý jiný. Ve skutečnosti se, ale neslaví Silvestr, ale nový rok! A podle mě, by se tento svátek neměl brát jenom jak to zřejmě bere autorka ožrat se co nejvíce. Podle mě Silvestr tady od toho tady není, abychom se co nejvíce spili. Jistě měl by se alespoň zapít sektem, ale zase všeho z měrou.

Odp: Je to prostě tak!
Irenka, 1.1.2006 17:35

jak mužeš vědět, jak to bere autorka:) já akorát řekla, že se většina lidí spije, ne že to je jen na to, aby se lidi spili a to je rozdíl, a ani nikdo neřekl, že se slaví silvestr, mě by jen zajímalo, proč je svátek konec roku, a proč není svátek třeba i konec měsíce, vždyt pak je taky nový měsíc

Odp: Je to prostě tak!
ůů, 12.12.2008 15:21
Slaví se to, protože se to dohodlo...
V, 31.12.2005 14:40

Slaví se to, protože se to dohodlo (nevim jak) a lidi jsou spolu a baví se..
Stejný jak Vánoce

Odp: Slaví se to, protože se to dohodlo...
Seten, 1.1.2006 19:35

No tak inak dám otázku?

Prečo slavíme Vianoce, Veľkonočny pondelok a podobne sviatky.
(pomôcka: náboženstvo)

Mňa skor zaráža, to že Nový rok sa už oslavuje ako bežna party a to hlavne u študentov. Čiže ožrať a do polnoci už len prežiť na Novoročný prípitok. Pravdaže nie každý.

Odp2: Slaví se to, protože se to dohodlo...
Skaven, 16.1.2006 0:11

Zmíněné svátky mají křesťanskou tradici. Ovšem oslava nového roku je záležitost řekl bych spíše novodobá (dříve se slavil třebas konec sklizně apod.). Lidé ale rádi vyhledávají příležitosti k předělům, shrnutím, sumarizování. Myslím, že je to dobrý zvyk, při němž se člověk ohlédne, zhodnotí, poraduje ze života. A samozřejmě se tu a tam spráskne ;)

Je to tak. Slaví se, že něco končí a...
sandál, 1.1.2006 22:27

Je to tak. Slaví se, že něco končí a něco začíná. Trochu komické mi připadá že se slaví nový rok aniž víme co nám vlastně přinese. Radovat bychom se měli spíš v případě že jsme starý rok přežili bez úhony. A to potom stojí za oslavu.

Silvestr = narozeniny?
Aleš Janda, 3.1.2006 10:59

Připadá mi, že oslava Silvestra je stejná (blbost) jako oslava narozenin. Proč se slaví narozeniny? Že je člověk zase o rok starší a tím má o krůček blíž do hrobu?

Ale ne. Ve skutečnosti přece každý ví, že o tu noc z 31. prosince na 1. ledna zestárne úplně stejně jako o každou jinou noc (teda nepočítám-li samotnou oslavu)... Tak čím to je?

Řekl bych, že se slaví takové to vědomí, že začíná něco nového. A že všechny hříchy spáchané v minulém roce jsou nenávratně pryč a každý začíná „s čistým štítem“. Hezké zůstává a to špatné přece „bylo loni“...

A co na tom, že dost lidí tento štít hned pošpiní novoroční kocovinou - je přece ještě „čistý“, tak si to můžou dovolit...

Nový rok
Pavla, 12.1.2006 12:23

A co vám říká astrologie?Rok trvá 365.5 dnů,proto starý rok končí 31.12.a proto slavíme rok nový,protože začínáme počítat zase od jedničky.Jen mě mrzí,že s narozeninama to neni stejné.Neustále by jsme začínali od jedničky a věk by prakticky přestal existovat...

Vím že je to k ničemu, ale jen tak pro...
5nik, 21.1.2006 17:03

Vím že je to k ničemu, ale jen tak pro zajímavost... rok má 365,242199 dne, viz např. wikipedia nebo pro programátory ;-)

hezký nový rok
slávek, 3.1.2008 9:34

Nový rok je pro mě takový zvláštní neurčitý svátek..narozeniny jsou den zrození, tam se prý přehazují čakry, Vánoce jsou svátky spojené s ježíšem ale původně svátkem slunovratu, statní svátky a jiné oslavují nějakou událost. U nového roku by mě zajímalo, proč zrovna 31/12...taky mohl nový rok klidně začínat v létě...to je věc kalendářní domluvy a počátku. Na druhou stranu je to záležitost jen křesťanské kultury a jejího světa...stačí projít internet ...

V Čínském kalendáři se jeho cykly se tradičně počítají od nástupu na trůn legendárního Žlutého císaře a dosud je možné se ojediněle setkat s datováním podle této éry. Podle tohoto letopočtu, který se ještě do roku 1911 v Číně běžně používal, první rok éry Žlutého císaře (Chuang-ti ťi-nien) začal 25. února 2636 př. Kr. a jejich rok má rok má pak 384 nebo 385 dní.
Židé slaví Nový rok, ראש השנה [Roš hašana] 5767
V hebrejštině znamená ראש השנה [Roš hašana] doslova hlava roku. ראש השנה Roš hašana je následně znám také jako židovský Nový rok.
Podle židů Roš Hašana, Nový rok je Dnem soudu, kdy každý předstupuje před svého Stvořitele, dokonce i ateista, co na Něj nevěří, a skládá účet za svůj život a své činy. Den soudu. Takto nazývá svátek roš hašana rabínská tradice. Podle ní jsou tento den otevřeny tři knihy – osoby zcela spravedlivé jsou zapsány do knihy života, velcí hříšníci do knihy smrti a všichni ostatní do knihy „prostředních“, kde mají až do Jom kipur možnost napravit se a zvrátit osud.
Roš hašana patří ke svátkům, o nichž se troubí na šofar, naříznutý beraní roh. Troubení na šofar o svátku Roš hašana vyjadřuje hold Božímu království, dále tento obyčej upomíná na dobu praotců, zvláště Abrahama, a konečně na dar Tóry na Sinaji. Všechny tyto tradice vstupují do novoročního přání „lešana tova tikkatev“: „kéž jsi zapsán pro dobrý rok“, přání, které se vztahuje ke zmíněné nebeské knize soudu. slaví v nejbližším nov.k podzimní rovnodennosti. Nejdříve to může být 5.září (např.to bude v roce 2013) a nejpozději 5.října (to se stane v roce 2043…) Židovský kalendář, odvolávající se na stvoření světa a vztah stvoření k Stvořiteli, chápe za počátek světa okamžik, kdy Bůh učinil z Adama prvního člověka. To se podle tradice odehrálo na roš hašana /Nový rok/ před 5764 lety. Proto, když se počítá „židovským" způsobem, dodávají židé vždy: mibriat haolam /od stvoření světa/.
A co takhle thajský Nový rok (13. až 15.duben), japonský Nový rok (datování roku podle nástupu císaře) nebo „přehršel“ Nových roků v dalších částech světa.
Ani muslimové to nemají jednoduché se svým přísně lunárním kalendářem, jehož rok neodpovídá roku solárnímu…,. počátek letopočtu se klade na den, kdy se poprvé objevil nový Měsíc po Mohammedově útěku z Mekky do Medíny - 16. července 622 (pátek). Aby to bylo ještě trochu složitější - letopočet se užívá od roku 640, kdy vládl chalífa Omar, který dobyl Egypt, Palestinu, Sýrii a Persii. I když se může zdát lunární kalendář nevýhodný, dodnes se používá ve značné části světa jako tzv. muslimský kalendář.... :-)))
Přesto, ať tak či tak Vám všem přeji hezký nový rok..slávek

ja osobne mam oslavu silvestra radsi...
jéňa, 3.1.2008 11:31

ja osobne mam oslavu silvestra radsi nez kterykoliv jiny svatek..Vyplachnu si hlavu, popremyslim, co se mi vsechno udalo v minulem roce a ceho sem dokazal a nakopne me to k tomu, abych zacal jakokdyby od znovu, ale s necim navic..Oslava Silvestra je sice jen vymysl lidi ( jako vsechny jine svatky a oslavy), ale mam to rad :))

love this site ? it?s a great blog ?...
zhang, 25.3.2011 7:19

love this site ? it?s a great blog ? may i suggest you get an rss feed.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru