Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

13.11.2015 15:24

Vyvětlete mi ty předpisy

Viděl jsem dvě nové dopravní značky. Na jedné z nich jsou namalovány dva automobily, kterak směřují ze dvou jízdních pruhů do jednoho. Pokojně jsem jel v průběžném pruhu, zatímco ten levý pruh končil u částečné uzavírky. Domníval jsem se, že vozidla v průběžném pruhu mají přednost. Ovšem nechal jsem si později vysvětlit, že se jedná o novou značku ZIP. Má to přikazovat, aby vozidla z obou pruhů projížděla zúženým místem střídavě. Prý to urychlí dopravu.
Prosím o vysvětlení, v čem spočívá vlastně to urychlení? Limitujícím faktorem je prostě ten profil, to zúžení...
Tedy: představme si kuchaře, vydávajícího vojákům stravu do nastavenému ešusu. (Ten kuchař zastupuje v příkladu to zúžené místo). Počet vydaných porcí naprosto nesouvisí s počtem zástupů strávníků. I kdyby platilo strikně pravidlo ZIP, a vojáci přistupovali ke kuchaři tu zprava, tu zleva, rychlost vydávání porcí to neovlivní.
KDE JE TEDY TO URYCHLENÍ DOPRAVY?

Projížděl jsem obcí Komárov u Opavy. Jel jsem po vedlejší silnici, která končila křižovatkou tvaru T s průběžnou silnicí hlavní. Dával jsem tedy přednost vozidlům na hlavní silnici. Až posud situace jasná a jednoduchá. Ale! Pruh této hlavní silnice byl rozkopán a doprava byla svedena do jednoho pruhu.
Dopravní značka „Dej přednost“ (zkrátka ten trojúhelník) byla doplněna cedulí s nápisem: „Zařaď se do proudu vozidel“.
Žádná vozidla, kterým bych měl dát přednost se nevyskytla, čekal jsem tedy na onen „proud vozidel“ ... Ale nic, žádná vozidla, žádný proud. Pokračoval jsem tedy jízdou za křižovatkou mým směrem a po jediném možném pruhu vozovky. A hle! Proti mě v tomže pruhu jiné vozidlo. Naštěstí byl to občan místní, do částečné uzavírky nenajel daleko a tak vycouval. Provoz v částečné uzavírce byl totiž kyvadlově řízen na oné hlavní cestě dopravními světly. Doprava na té boční silnici ovšem semaforem řízena nebyla.
Ptám se: Jak jsem se měl zachovat? Komu mám poradit, jak to udělat, aby do světly řízené kyvadlové dopravy mohla být připojena i boční silnice?

ZIP
Lip¤van, 13.11.2015 22:54

Zdravím. ZIP považuji za dobrou věc. Někteří řidiči by si příliš dlouho dávali vzájemně přednost, zatímco mnohem větší počet motoristů (zejména v Praze) ctí jediné pravidlo silničního provozu - přednost mám vždy . ZIP nelze nijak okecat, nanejvýš nerespektovat, k čemuž samozřejmě dochází a docházet bude. Osobně preferuji zcela jiné pravidlo silničního provozu - pokud možno se jeho účastníkem vůbec nestát. :-)

Odp: ZIP
Framont, 6.12.2016 0:54

ZIP je nejvýhodnější řešení problému. Jediný háček je v nedisciplinovanosti řidičů!

Pane Čechu. S příkladem dvě jsem se...
ivan, 14.11.2015 16:59

Pane Čechu. S příkladem dvě jsem se setkal taky, ale mám ho za pouhou nedomyšlenost nebo odfláknutou práci ve značení. Prostě poraďte si jak umíte.

K jedna.

V sedmdesátých letech byla v L.A. otevřena nová víceproudová dálnice, kde se směrem do města tvořily i několika kilometrové fronty aut ve všech pruzích kdy všichni pouze popojížděli. Rozjet, zastavit, rozjet zastavit, rozjet....zas.

Tenhle příklad je docela známý.

Dopravní experti si lámali hlavy proč věci nefungují podle projektovaného předpokladu a co způsobuje ony děsivé zácpy kde stály na silnici celé kolony popojíždějících aut. Po dlouhodobém zkoumání našli viníka v nenápadné odbočce a jejím špatném zalajnování, které nedovolilo řidičům včas se zařadit do odbočovacího pruhu přes plnou čáru a následně odbočit do docela ostrého výjezdu. Prostě řidiči jedoucí zatím v plynulém provozu svého pruhu nemohli včas snížit rychlost k odbočení a tak museli náhle přibrzdit do celkem ostrého výjezdu.

Toto náhlé přibrždění vyvolalo vlnu která zpomalila auto jedoucí za odbočujícím řidičem, další auto muselo zpomalit ještě o něco více. Prostě se projevovaly reakční doby řidičů a prodlevy brzd až kolem desátého cyklu vedly k zastavení prvního auta a tím vznikla nákaza - zastavit rozjezd, zastavit rozjezd, zastavit rozjezd,- která se rychle šířila i do ostatních pruhů až do zastavení celé kolony ve všech pruzích a jejímu nárustu do několika kilometrů kdy už všichni jeli pouze v režimu zastavit popojet, zastavit popojet.

Podle starého:
Auta v neprůjezdném pruhu musí zastavit a dát přednost průjezdnému, nebo se vmáčknou, ale celý průběžný pruh zpomalují až do jízdy těsně za sebou kdy se řidič z neprůjezdného pruhu dostane do hlavního proudu jedině slušností něktrerého z řidčů který se dobrovolně vzdá svojí přednosti.

V případě ZIPU je průchodnost kritickým místem mnohem kapacitnější bez neustálého rozjet - zastavit.

Pozor! Už neplatí průběžný pruh, ale ZIP. Kdo nedodrží střídavé řazení je viníkem případné nehody.

Poliši dokonce vyhrožují přezkoušením starších řidičů. Padesát let beznehodové praxe je nezajmaj. ( nedávno v televizi)

Odp: Pane Čechu. S příkladem dvě jsem se...
Vlastimil Čech, 14.11.2015 17:19

Nu, ten první příklad s cedulí „zařaď se do proudu vozidel“ by se dal velmi jednoduše vyřešit technicky a lacino.

Ovšem zastavování a rozjezdy při dávání přednosti „zipujícím“ vozidlům vzniká stejně. Zažívám to skoro denně.
Prostě: „krátkými přískoky vpřed!“ někdy bohužel až příliš velmi krátkými... A jak by řešili případnou nehodu? Kdo měl přednost? Ten pravý, nebo ten levý? Přece to vozidlo, které určilo přednost podle toho, z kterého pruhu pocházelo, je v dáli...
Jsem ukázněný řidič a jistě budu ten nový předpis respektovat, jen mi není jasné to urychlení. Pořád mám v očích toho kuchaře, který kypne do nastrčeného ešusu... a je jedno z kolika zástupů...

Většina řidičů jezdí po pravidelných...
ivan, 14.11.2015 20:19

Většina řidičů jezdí po pravidelných trasách a o takovýchto místech už ví dopředu. Stačí sundat nohu s plynu a ještě než dojde k zipování nechat auto z vedlejšího pruhu vklouznout do nabídnuté mezery, čímž se dopředu omezí počet zipovaných aut řidičů kteří to tam neznaj a nalítli si, ale celý manévr je stejně na těch zkušenějších, kteří by měli odhadnout méně zkušené a umožnit jim hladké vklouznutí. Bohužel se pokaždé najde nějaký kretén jehož ego mu káže nepustit a zažene několik nešťastníků až ,,na plot" čímž zpomalí všechny včetně sebe.

Spíš to lidi ještě neuměj, nebo nemaj jistotu se v rychlosti zařadit.

Sakra kde všichni jsou ?

Odp: Většina řidičů jezdí po pravidelných...
ivana Kozárová, 15.11.2015 0:56

Ahoj v neděli!
Já nemůžu spát,tak si teda představuju,že nejsou žádný pruhy,jen na zebrách a kočičích ocáskách,že se jezdí na polních cestách koňmo a času je dost.Obdivuju pohotové řidiče,je to kus kumštu. Tak i když mám řidičák a jezdila jsem v Hillmanu,co byl jako tank,radši jezdím už jen na běžkách,už aby napadlo.Nebejt automobilu,kam by došlo lidstvo? Snad jediné předpisy,co ještě jakžtakž fungujou jsou ty dopravní...Jinak už moc pravidel nefunguje,každej si dělá co chce a stejně mu to nejde :-)

Odp2: Většina řidičů jezdí po pravidelných...
ivan, 15.11.2015 8:42

To jsem moc rád, že si se ozvala a podle běžkařských chutí usuzuji, že i ve zdraví a v dobré kondici.

Co domácí fauna?

Já byl asi před deseti dny s Badem na krátkém špacíru, jen tak kolem baráku v takových těch pěnových pantoflích. Najednou jsem byl na zemi jen to všechno křuplo. Rána do hlavy, vyvrácené už tak bolavé rameno, necitelná ruka která začla okamžitě natékat, naražená pánev s přesnou trefou na kyčelní kloub, odřené koleno. Celej špinavej a mokrej se zvedám, nemůžu se pořádně nadechnout, asi i žebra.

Kolem jezdily auta a v některých i známí lidé.

( hmm, to se tu válí po zemi už v devět ráno, tak jsem si aspoň připadal před jejich pohledy)

Prostě jsem šlápnul nejuklouzanějšíma botama co jsem kdy měl na orosenou asfaltovou vytaveninu sluníčkem s parafínovou duhou. Prostě ten flek byl klouzavější než neviditelá zamrzlá louže s popraškem sněhu.

Ještě odpoledne mně natekla ruka do podoby nafouklé rukavice takže jsem nemohl dát ani prsty k sobě a zatuhlo mě celé zápěstí. Večer jsem nevěděl jak si vůbec lehnout a co teprve druhý a třetí den. Přesto jsem musel doma všechno zvládnout jinak bychom mrzli a za chvilku by bylo po zásobách.

Dřív jsem sníh miloval stejně jako zářiové slunce, tak ti ho ve Vimperku přeju po okna, ale nám ať se ráčí vyhnout.

Teď je +3 , ostrý ledový vítr se žene přes pole nesouce vodní spraš. Prostě hnusně, hnusně, ale nemusí se to hrabat.

Iv.

Odp3: Většina řidičů jezdí po pravidelných...
ivana Kozárová, 15.11.2015 21:21

To je mi líto,moc dobře to znám,kdysi jsem padala dobře,dneska dávno ne,naposledy škobrtla o bednu v průjezdu,nechtěla jsem padnout na už tak chromýho psa a letěla po koleni kupředu po kamenné drsné dlažbě,dokonale obroušená kůže dočista dočista do masa,může-li se to tak říct,na koleni má maso jen prase :-)Jsem flekatá,už se to zahojilo,ale bolí to - jako prase:-) Taky musím nosit psováka do vysokejch schodů,horší je to ze schodů dolů,když na cestu nevidím a jdu po paměti... Ale je to dobrý na posilování,za ty skoro dva roky mám docela svaly,jeden by se pronic zanic ke cvičení nedonutil...Na všem špatným něco dobrýho,jinak se to brát nedá.. Je to taková blbá souhra okolností,blbý boty,blbá silnice - a je neštěstí hotový. Pusť si Perličky na dně od Hrabala,je to na youtube ,tam se lze potěšit v první povídce,jak František Šťastný boural hned vedle baráku a jak mu hned uvařili kafíčko:-) Všechno se to srovná,hlavně jestli není nic zlomený,to posoudíš. Někdy je otlučenina ještě horší. Ach jo,ty pády. Byla jsem tolikrát rozflákaná,poprvé z lyží při sjezdu v deseti,to bylo vázání kandahár a to n e p o v o l i l o... Tyhle šumavský sjezdy se dají klidně absolvovat na běžkách,ale už jsem taky opatrná,,,- foukám do dálky s větrem větříčkem na všechny bolístky,ať to povolí a nebolí!!!!!!!!Ať všechen sníh od Vás přeletí sem a já to budu hrabat! Mám od září smutek. Sněhově bílá kočička,co za mnou chodila od sousedů a už u mě zůstala,protože se soused bez ní klidně odstěhoval - umřela na kočičí mor. Všecky kočky,co jsem kdy měla,vydržely dvacet a víc let,jen kocouři měli dramatický a kratší život... Tahle kočička proletěla mým životem jako meteor,zasvítila a zhasla. 4 dny byla na infusích a v horečkách,vzdala to.Je po ní prázdno a pusto. Psovák ji měl rád,jezdila na něm jako na koni,skočila mu ze stolu na záda a on,ač se belhá jen po předních,neměl nic proti a pomaličku ji vozil po kuchyni a bránil ji na dvoře před starší domácí kočkou naší Katušky,což je manželka mého mladšího syna Honzíka.Kočka bílá Tečka se šplhala po závěsu okna až nahoru,lítala po skříních,nic nikde nerozbila a nosila jen radost a veselost, Jen dvě jabloně si pamatujou její drápky.Názornej příklad toho,že intenzita a ne délka je pro život podstatná....Až napadne sníh,bude mi líto,že ho ona svýma tlapkama nemůže poprvé prošlapat..... Pohlaď za mě Buda.

Odp4: Většina řidičů jezdí po pravidelných...
Olix, 15.11.2015 22:17

Mám pocit, že člověk pořád na něco čeká. A když to přijde - zvlášť něco milého, překvapivého, ani se nenaděje, je to pryč. Obláček ranní mlhy, ptačí zpěv, psí olíznutí, pozdrav. Včera mě pozdravil jeden starší pán, řekl jen „dobrý den“. Nic více. Nevím proč, ale chvíli jsem měla pocit, že mi dal malý dárek. Příjemné a hřejivé. To se v listopadovém ránu hodí.
Přeji Vám i panu Ivanovi dobré dny, hodně zdraví a sil.
Též i autorovi článku - ať se daří!

Odp5: Většina řidičů jezdí po pravidelných...
ivana Kozárová, 16.11.2015 11:33

Děkuji,paní Olix. Právě jste mi dala dárek. :-)Taky se mi to stalo s jedním starším svérázným pánem. Stál před trafikou v pošmourném podzimním dnu s plískanicí. Stál v holínkách,umouněný,občany opovrhovaný,páchnoucí cigaretovým dejmem a rumem, Šedivé vlasy mu vlály kolem polopleše,ale jiskra v oku nevyhasla. Obdařil mě úsměvem bez jednoho horního zubu. Usmál se a řekl : Zdravíčko! A mě najednou přestala bolet hlava. Bylo to něco jako požehnání... Změní to člověku celej den. Logos - Slovo - ne nadarmo je DNA strukturována analogicky jako lidská řeč.... Mějte hezkej den!!!

tak já rom a můj názor je že jste...
rom-praha, 18.11.2015 15:32

tak já rom a můj názor je že jste opravdu dementní češi a to komplet
1:proč pořád říkáte že rom nechce makat?vy samy vedle roma makat nebudete tak drž hubu
když jde rom se zeptat na práci tak práce není ale pořád řvete romové cikáni do práce opět vy sněma makat nechcete
kdyby rom prodával rohlíky tak pochcípáte vy si je u něj nekoupýte

2:proč říkáte že se maj dobře?
tak kurva muži vemte si romku a makat nemusíte
ženy vemte si roma makat nemusíte když
si pořád stěžujete do prdele sváma

3:koukně te na statistyku sami češi máte problém
si sehnat práci a myslíte že cikána zaměstnaj
no když budeš mít firmu tak asi nezaměstnáš
takže drž hubu

4:Kdo rozkradl čr ?
cikáni to určitě nebili
takže si stěžujte tam na hoře
jste totálně idioti


5: vymlátit vám to zduše
abyste nebili rasisti
vy sami mezi sebou se nenávidíte vy
dementi zajebaní
když přijede Brnák do Prahy
a vidí spz tak je to konečná
hned je to kokot co neumí
jezdit a td ard jen proto
že je bílej no
skrátka vykopat vám to zduše zmrdi
a nezapomenout pro smích
skynhed kterej má černý vlasi a
tmavé oči je to dement první třídy
kokot idiot a vše

6: neprcejte nebudete mít děti vy
vychcípáte a bude tu klid
nazdar bazar

Odp: tak já rom a můj názor je že jste...
Lip¤van, 19.11.2015 14:06

Ma vaker ajci, balano kar, dža palo doktoris pre but prašky. Čhungardav pre tiri phuri daj, šuvlo kalo dilino. Tiro dad hino l'imalo baličho the tiri daj hiňi langali lubňi. :-)

Odp2: tak já rom a můj názor je že jste...
Vlastimil Čech, 21.11.2015 11:49

he he he... :-):-):-)
tohle je jakým jazykem? Jedná se o hovorovou Idiotštinu, Dementštinské nářečí, nebo spisovnou Cikánštinu? :-):-):-)
Kde se tak mluví???:-):-)
Dokonce ani internetový překladač nerozeznal ten jazyk...

Odp3: tak já rom a můj názor je že jste...
Lip¤van, 21.11.2015 14:06

Je to slovenská romština (Romaňi čhib), účelově vytvořená židovkou Milenou Hübschmannovou. Základem tohoto umělého jazyka, kterým žádný pouliční cikán nemluví, je východoslovenský cikánský dialekt. Jazyk lze snadno vystudovat a získat za něj magisterský titul. Od něj pak vede krátká cesta k zahálčivému životu na nižších*** příčkách sörösovských rozvratných organizací, jako je Romea a Člověk v Tísni. Snad jsem podal dostatečné vysvětlení. Překlad po mně nechtějte, text se hemží urážkami. :-)

*** Vyšší stupně jsou vyhrazeny něčemu mnohem a mnohem horšímu, než jsou cikáni.

Odp4: tak já rom a můj názor je že jste...
ivana Kozárová, 23.11.2015 11:04

Na východním Slovensku jsem žila koncem sedmdesátých let min. století,hovořili spolu tímto dialektem:-)Vrátil jste mě do starejch časů,ale znám už jen pár slov,málo jsem studovala. Hovořili ovšem taky maďarsky a drobet slovensky,se mnou i česky,- to raději,než slovensky.Četli bibli,hráli na housle a pracovali v Čierné nad Tisou- překládali vagony. Byli šlachovití,obézních žen bylo minimum,dětí jako smetí,bystré,drobet zanedbané,ale jen z našeho hlediska - např. špatně držely tužku.....Pohybově a hudebně nadané,nezávislé na moderní technice,schopné se soustředit... Nezní to dnes jako pohádka?:-)

Dodatek
Lip¤van, 22.11.2015 11:39

...to ovšem neznamená, že by tato hübschmannština byla učiněným novotvarem, zcela odtrženým od reality. Měl jsem příležitost pokecat s nějakým starším cikánem, dle jeho slov pocházejícím z Prešova, ovšem již desítky let obšťastňujícím OSSZ v České Lípě. Oplýval nadšením a tvrdil, že jde o velice starou cikánštinu, kterou už téměř nikdo nemluví. Nejvíce ho ohromilo používání cikánských číslovek, věc v dnešní době již neslýchaná. Nějakou dobu jsem se (skutečně) zanášel diverzními úvahami, že bych cikánologii vystudoval také, infiltroval Sörösovy spolky a pilně podvracel, informoval kruhy kolem Vyvadila a Foldyny, atd., atp...zkrátka se angažoval ve IV. odboji. :-)

Odp: Dodatek
ivan, 22.11.2015 14:04

Číslice kterým dneska říkáme arabské ve skutečnosti pocházejí z Inde. Cikáni Indii opustili asi před šesti sty lety. Jsou si s těma původníma aspoň trochu podobná nebo je to naprostá ,, čínština " ?

Odp2: Dodatek
Lip¤van, 22.11.2015 14:33

Číslovky, nikoliv číslice. Typický cikán používá číslo česky (slovensky). „Mám třicet let“ řekne me som tridsať berša. Kdežto já bych mu odpověděl - the me som saranda berša (a mně je čtyřicet let). O tobě bych řekl - Ivan hino šovardeštheštar berša. Tedy, aspoň mám pocit, že je ti 64. :-)

Odp3: Dodatek
ivan, 22.11.2015 20:47

Číslice může být vyjádřena číslovkou např 9, / 1. , slovy první, pětinásobný, devatero, devátý, nebo třeba vícero, mnoho , ale i takto XXX IV. Číslovka je pouze jednou z možností vyjádření číslic. (určité a neurčité)

Máme číselníky, nikoliv číslovníky, neřkuli přímo ciferníky.

Tvrděj cifršpioni. Iv.

Odp4: Dodatek
Lip¤van, 22.11.2015 21:27
Odp4: Dodatek
Vlastimil Čech, 7.12.2015 12:33

Opět nechci hrát chytrého. Myslím si, že:
číslice jsou symboly (znaky), kterými se zapisuje číslo např.: 101 250. Nebo třeba 3,141592654...nebo MCMLI
---------
číslovka jsou druhem slova (jako jsou zájména, příslovce, slovesa etc.)
----------
Ale hýdat se určitě nebudu, nechám se poučit, je-li tomu jinak.

Odp5: Dodatek
Vlastimil Čech, 7.12.2015 12:35

hmm dost překlepů... pardon:-(
číslovky, hádat

Odp6: Dodatek
ivan, 7.12.2015 15:18

Na to dlábněte, pane Čechu, překlepy a chyby, ať zjištěné nebo vědomé po sobě už dávno neopravuju.

To je samé omlouvám se, omlouvám se, pardon, - správně mělo být....ble ble.

Pokud chyba netvoří zmatečnost ve vyjádření, nebo nemění smysl, tak se každý dovtípí. Klídek.

Odp5: Dodatek
ivan, 7.12.2015 18:00

Když to rozeberete jazykově tak máte možná pravdu, ale číslovky mohou být určité nebo neurčité ale dokonce i bezobsažné.

Taky jsem na to koukal jako vrána, ale například Reynoldsovo číslo je číslovkou bezobsažnou.

Co by potom byla Koriolisova síla ? Kde jsou hranice co je co, a co už to není? Pěknej maglajs !

Vlastně ani není jasné jestli to je matematický nebo jazykový problém, pokud to vůbec nějaký je, ale střílet se nebudu.

Tak mě napadá kde jsou garance správnosti překladu soudních překladatelů při mezinárodních smlouvách a kdo je ověřuje.

Odp6: Dodatek
Vlastimil Čech, 8.12.2015 12:34

Řekl bych, že by se mělo říkat Reynoldsovo ČÍSLO... je to číslovka? Vím, že o tom byla kdysi zmínka v balistice... šlo nějak o proudění okolo střely... laminární (dobré) - turbulentní (špatné)... vlastně se přechodem do turbulentního obtékání skokem zvýší dynamický odpor... dozajista je to číslo BEZROZMĚRNÉ...
Vím, že nějak závisí na hustotě prostředí a na rychlosti...
hádat se nebudu, ale nějaký obsah či nějakou hodnotu (velikost) to číslo mívá...

Ale už opravdu nevím... „ta moje hlava děravá, hůlku Mrazilku jsem zapomenul!“:-(

K téhle debatě by se měla připojit hlavně paní Kozárová, psala, že je emeritní učitelkou, takže gramatiku má jistě v malíčku...

Odp7: Dodatek
ivan, 8.12.2015 16:12

Právě v tom spočívá ona absurdita, že se něco jmenuje číslo a přitom je to číslovka bezobsažná, jak jsem se dočetl. Jeden aby si ukroutil hlavu.

V dendrologii jsou podobné nesmysly, nebo tam aspoň byly pokud je někdo ze zdravým rozumem neodstranil.

Např.

Nějak se nedohodli botanici s dřevařskýma technologama a tak se lípa, olše, bříza, vrba vede skladově jako tvrdá dřevina coby listnáč, kde pro zařazení je rozhodující způsob dělení buněk v cambiální vrstvě a výživový systém stromu ( jaderné- bezjaderné, trachejdy - tracheje), bez ohledu na skutečnou tvrdost nebo vlastnosti, zatímco skutečně tvrdý (polotvrdý ) modřín opadavý je veden jako jehličňan přestože jehlice má úplně jinou strukturu na rozdíl od listu smotkového který jehlici pouze vzhledově připomíná a tak je skutečný listnáč ( proto opadavý) zařazen mezi měké jehličňany stejně jako skutečně měká až vosková borovice bez ohledu na jeho skutečnou tvrdost a vlastnosti.

Kravina nad kravinou.

Zřejmě máme výzkumáky a školské úřady (učebnice) proto, abychom mohli někoho živit a hlavy proto abychom si je měli nad čím ukroutit.

Vydat takovéhoto křížence botaniky a technologie jako učebnici je takřka zločin.

Dřevařské technologie někdy kolem r.1960 - 65. SNTL.

Asi nějaké kádrové rezervy tehdejší doby, jakoby dohlédly až do dneška, kdy se stav trvale zhoršuje a neustále klesá.

Očekávám, že se Ivana ozve. Halooo.

Odp8: Dodatek
ivana Kozárová, 9.12.2015 15:54

Já se dycky ozvu!!! Dřievo sa listem odieva,slavieček v keřku zpieva,tady prší a listy už opadávají,ale na opuštěnejch zahradách kolem chalup na bezlistých jabloních visí červená jablíčka. Koníci tahají dříví,probíhá zde těžba,takzvané školení lesa.Když se připlížím ke koníkům tak,abych nevyplašila poblíž pracující obsluhu mechanizované techniky,podaří se mi ty dva šediváky pohladit a přes udidlo drobátko potěšit jabkem nepráškovaným,špatně se jim to žere s tím udidlem ,posledně měli pauzu bez udidla,tak to bylo lepší. Je to těžkej život ,i ten koňskej,krávy na pastvině ještě polehávají ale už to není ono.... Dnes všichni zmoknou a drobek je to umeje,mají svoji váhu a tak se jim kopejtka boří do hlíny. Naštěstí stromy kašlou na to,kam je člověk zařadí a pokud druhu Homo sapiens klekne technika a elektrika a bude si muset nařezat ručně... tak toho ani nestihne tolik zdevastovat...Les je les,je to domov a domů si rypadlo taky nikdo nebere... Kolik nás asi bude stát naše pohodlí,a jak dlouho nám ještě to pohodlíčko vydrží??? Hlásím,že Volyňka už je veselejší,vlnky šplouchají rozverně a v místech,kde se jí říká Třeštilka už i trošku zatřeštila. Mnozí lidé tu přišli o vodu ve studních. Doufám,že ve Vašem kraji ste s vodou na tom dobře,ať nemají ty listnáče - zařazený i nezařazený sucho - a těm pedagogům ať nevyschne v lebkajznách dočista dočista. Tam,kde není rozum,musí být alespoň systém!

Odp9: Dodatek
ivana Kozárová, 9.12.2015 15:56
Odp10: Dodatek
prozaik, 9.12.2015 16:54

Klidně mohlo být „ste“. Vypadalo to jako umělecký záměr v použití nářečí nebo hovorového jazyka...

Nevím jak Vám vyseknout co největší poklonu, ale na Svíci se už občas mrknu jen kvůli tomu, aby mi duši pohladila četba Vašich slov.
Je to jakobych četl něco od Wericha, možná Čapka, Skácela, co já vím...

Snad jednou pokecáme... Maranatha.

Budu se těšit :-)

Odp11: Dodatek
ivana Kozárová, 10.12.2015 16:01

Jo,kdo by neměl rád lichocení,to si poposkočím...Lidskej si člověk často ani moc nepřipadá....Pavda,jsem odmala knihožroutka,už ve čtyřech letech jsem pod stolem louskala rudý právo a táta se tím chlubil,když někdo přišel na kafe,měl mě jako atrakci a hostům k povyražení. Já jsem se ráda předváděla,ale ve škole už ne,tam to byla dost nuda;-) Slovo je důležitá věc,řeč je zázrak sám - a že se to dá zapsat,to mi už hlava vůbec nebere,kdo tohle vymyslel,byl Bůh,ať si třeba někdo myslí,že to je Hašek ....Nejnovější výzkumy lidské řeči o tom svědčí,že skladba DNA je obdobná,jako skladba lidské řeči.. Výzkumníci podrobili DNA lingvistické analýze a zjistili,že tzv. nekódující DNA se řídí stejnými pravidly jako naše lidské jazyky....Je to přece úžasné,že si můžeme pokecat skrz nějakou mašinu,která to umožňuje....a jednoho napadne .... a to Slovo Tělem učiněno jest:-)

Odp12: Dodatek
Vlastimil Čech, 10.12.2015 17:11

hmmm... mohla byste, prosím vysvětlit, jak to myslíte? Jazyků jsou ohromná hejna. Jenom těch jazykových rodin kolik je! Jazyková rodina je více než pouhá skupina, takže třeba jazyky germánské, slovanské, románské patří do jediné rodiny...
Podle kterého z nich se ta DNA řídí?
Pravidla jsou u rozličných rodin jazykových zcela odlišná... vy jako emeritnáí učitelka to jistě víte...

Odp13: Dodatek
ivan, 10.12.2015 20:03

Já se připojuju. Taky mě to není jasné.

Odp14: Dodatek
ivana Kozárová, 11.12.2015 2:12

Jedná se o výzkumy Dr. Garjajeva a Dr. Poponina,narazila jsem na to,když jsem se zajímala o krev v souvislosti jedinečného určení identity člověka- tedy o to,že každý máme svůj jedinečný genetický podpis : Má to v krvi,říká se ne nadarmo.
Tito vědci zjistili,že DNA funguje jako vysílač a přijímač informací - podobně jako počítačový - velmi složitý interaktivní optický biočip... A to,že podrobili DNA lingvistické analýze jsem pochopila tak,že strukturálně se jedná o obdobu a tím i možné propojení s každou existující lidskou řečí.a jsme u technologie možného přístupu do lidské mysli.....brrrrr

Odp15: Dodatek
ivan, 11.12.2015 18:15

Chvíli jsem přemýšlel jak to napsat aby to nevyznělo urážlivě.

,,Má to v krvi,„ se tím rozumí mít pro danou věc nadání.

Pokud to nejsou u někoho tři promile. :-)

Napsat, že je to na první a třetí pohled naprostá kravina a na druhý oslovina ve mně budí obavy aby sis to nevztáhla na sebe. Ujišťuju Tě, že to tak není. Vyjádření je pouze k výzkumu.

( navíc pochybuju, že něco takového vůbec proběhlo)

Z dětství si pamatuju na gramofonovou desku.

,,Hurvínek za chvíli pouhou rozebere větu dlouhou.“

Kdy se Spejblem vařili podle kuchařky v které chyběly vytrhané listy a proto tam byly neuvěřitelné recepty jako zmrzlina na špeku, nebo kráva u splavu chroustala chrousta s malinovou zálivkou.

Asi tak, ale spíše se tomu zasmát a pustit to z hlavy.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp16: Dodatek
Vlastimil Čech, 11.12.2015 22:49

jeví se mi to podobně, pane Ivane... ;-)

Odp17: Dodatek
ivana Kozárová, 12.12.2015 9:03

NOjono,čekala jsem něco podobného.....Vůbec se neurážím pro jiný úhel pohledu.

Odp18: Dodatek
ivan, 12.12.2015 13:05

Moje otázka je proč mají lidé uši, oči, čich, hmat, chuť a musejí se řeči teprve naučit jako komunikačnímu prostředku a vůbec proč máme v hlavě mozek, který přijaté informace zpracovává, třídí a ukládá, když už existuje funkční ale dosud skrytý, daleko vyspělejší univerzální systém který zvládá komunikaci každého s každým v jakékoliv řeči zaniklé i budoucí. Něco jako centrální mozek lidstva kde jsou uloženy všechny informace světa které se mohou propojit pomocí DNA každá s každou bez ohledu do jaké míry je každý jazyk vybaven slovní zásobou. Jak by přijala inuitská DNA informaci o trebuchetu ( obléhací stroj-prak na boření hradeb) když nikdy neexistovala v království ledu města které by kdy obléhali nebo byli sami obléháni.

Odp19: Dodatek
ivana Kozárová, 14.12.2015 15:48

Proč nepoužíváme náš mozek alespoň na polovinu jeho kapacity?Tam se skrývá odpověď na většinu otázek.Používáme jen jeho nepatrnou část,zřejmě z dobrého důvodu- Něco se na počátku člověčích dějin pokazilo-Tak máme alespoň ty smysly,aby nám zůstala radost ze života.A myslíme si,že naše existence se omezuje jen na to,co jsme schopni svými smysly vnímat. Nebude to nakonec iluze ze všech iluzí nejiluzívnější:-) Jak se pilot v letadle rozhoduje.co je nahoře a co dole,smysly ho sakra mohou zmást,když přístroje selžou.A jak by inuitská DNA chápala informaci o trebuchetu:Podobně jako středověký člověk biblickou zprávu o stvoření Evy pomocí žebra Adamova... My dneska to chápat už můžeme,protože víme něco málo o klonování. Na všechno je svůj čas.Ale příčinou všeho toho nedorozumění skrze DNA je naše získaná nedokonalost už od počátku.Proč by člověk nemohl komunikovat na universální bázi i se zvířaty - viz pohádky o zvířatech,jejihž řeči člověk akonáhle porozumí.. A s rostlinami... Dnes už se ví,jak rostliny komunikují s brouky - ... a pomalu si začínáme uvědomovat,že na Zemi spolu vše živé - a ono je zde živé všechno - komunikuje ... vyjma člověka,samozřrjmě. Jsem ráda,že tady můžu komunikovat !Možná,že jsme na tu prapůvodní komunikaci zapomněli,nebo nám ji někdo vymazal z hlavy.A tak jsme museli zavést sítě,vysílače a brzdiče našich původních schopností....

Odp20: Dodatek
ivana Kozárová, 14.12.2015 15:58

Knihu můžeme chápat jako svazek počmáranejch listů - analfabet. Pak jako knihu s písmenkama - prvňák. Pak jako příběh,text,jehož smysl nechápeme,ale umíme přečíst. Pak jako smysluplný text. A pak třeba někdo v textu objeví šifru. A někdo další ji vysvětlí a uplatní v životě a může to ovlivnit další lidi....Analfabet ji použije na zátop nebo na kornouty,prvňák se nudí,někdo nad knihou jen kroutí hlavou,jinej si počte a vědátor si zgustne a zveřejní svoje objevy... Není lepší nakonec ta universální komunikace?:-)

Odp21: Dodatek
ivan, 18.12.2015 14:52

Dost těžko si to představuju.

Odp21: Dodatek
Lip¤van, 19.12.2015 10:29

Pokud jde o beletrii, nekompromisně trvám na schopnostech autora vyvolat svým textem ve čtenářích představu konkrétního prostředí. Prostoru, ve kterém se postavy knihy nacházejí. Například úplně vidím Oblomova, jak leží v pokoji a čumí do stropu. Nebo Winstona, sedícího v rohu, který obrazovka neobsáhne. Špatně si nevede ani luxusně zařízený byt řezníka Dlaska. Naopak u mě totálně propadá škrabálek Renčín, vydatně adorovaný lumpenkavárnou. Jakési zmatené postavy kdesi pobíhají a melou nesmysly. Fu©k it...:-(

Odp22: Dodatek
ivana Kozárová, 20.12.2015 0:03

Valerik. Lermontov.

Odp3: Dodatek
Vlastimil Čech, 23.11.2015 19:11

Žasnu a obdivuji vás, pane Lipovane!
Ta jejich hatmatilka asi nebude patřit mezi jazyky -pro nás- snadno naučitelné.
Asi úplně jiná „mechanika“ řeči, že? Úplně jiné a pro nás nesrozumitelné slovní základy... Je to podobné nějakému evropskému jazyku? Tedy myslím na nějakou příbuznost... ?
A kde a jak jste se cikánsky učil? A dokonce nadávat... to myslím v učebnicích tuze nebývá... napište o tom, velmi prosím... Vlastně jste první Člověk, který se naučil cikánsky a kterého znám!

Odp4: Dodatek
ivan, 23.11.2015 20:09

Teda,pane Čechu, ne, že bych Vám to přál, ale nejlíp se naučíte v kriminále. Lektor, lektor, lektor, žák, lektor, lektor.

Odp5: Dodatek
Vlastimil Čech, 24.11.2015 18:57

he he he... i vy rasisto jeden :-)... oni jsou přece milí, veselí a příjemní lidičkové... píše to paní Kozárová... proč by měli být v kriminále? Že?
Tam je přece samý zloděj, zloděj, zloděj... násilník, násilník... zloděj, zloděj... a tak... co by tam dělali Cikáni?

Odp4: Dodatek
Lip¤van, 24.11.2015 9:21

Přeháníte, leč přesto děkuji. Dobrý počáteční zdroj může být zde. Obecně vycházejí lépe prameny slovenské. České jsou příliš tydlitátizované. :-)

Tak nějak stále více přemýšlím, co je...
Neuvedeno, 28.11.2015 22:22

Tak nějak stále více přemýšlím, co je příčinou pasivity u lidí.
Když jsem pracoval v jednom zaměstnání tak tam byla žena, která tvrdila, že lidé z paneláků jsou úplně k ničemu. Že je to úplně jasně vidět, kdo je z vesnického stavení a kdo z paneláku. Že lidé v paneláku vlastně se nikdy nenaučí pořáně pracovat. Neumí kosit trávu, starat se o domácí zvířata, nemají žádné pořádné koníčky, že jen stále čumí pasivně na televizi. Že je také vidět, kdo pochází z rodinného domku a kdo z paneláku. Ti z rodinného domku, že jsou také alespoň trochu aktivní.
Jenže dnes existují také lidi co jsou z pečovatelského domu, nebo ti co žijí na ubytovnách.
Docela by mě zajímalo, co nejvíc snižuje aktivitu lidí.
To, že se nemusí starat ani o děláni vlastního oběda? Nebo to, že nemají prakticky žádné vlastní peníze a téměř vše musí předávat domovu důchodců?
Nebo to, že už jsou zdravotně vyřízení? Či duševně vyřízení? Nebo trpí nedostatkem spánku a kyslíku?
Co by mohlo zlepšit aktivitu lidí?
Nebo jsou lidi od přírody líní myslet, pracovat, pomáhat a raději se jen baví?
Proč se na to ptám? No říkám si, co kdyby někdo mě oslovil, abych vyprojektoval ubytovnu z nějaké administrativní budovy. Na co bych hlavně neměl zapomenout, aby lidé měli trochu víc aktivity a snahy se z ubytovny dostat.
Já si myslím, že hlavní je, aby každá rodina, když už jí ubytují v jedné místnosti měla vlastní přísun elektřiny s vlastním elektroměrem, aby si mohla pořídit třeba i vlastní pračku a sporák a tak se mohla vymanit s té špinavé kuchyňky o kterou se nikdo nestará a kde je za chvíli všechno rozbité a pak jako výsledek nezbývá než jíst studenou stravu a ve vlastním pokoji si už nemůžete nic vylepšit, protože vám řeknou, že tam víc spotřebičů být nesmí, než ty co mají všichni. Tedy skoro nic.
No a když bych to takto navrhl s tím elektroměrem, nebude to v rozporu se zákonem o příspěvku na bydlení, když si každá rodina bude muset zaplatit svůj účet za elektřinu v domácnosti?
Co mi na to řekne investor, že bych mu udělal obtíže s dokladováním nákladů a státními předpisy.
Je to podobné, jako když dům vlastníků bytů má společnou prádelnu a sušárnu a nemůže jí zrušit i když jí nikdo nepoužívá protože by porušil předpisy dané státem.
Je to stejně zajímavé, že do poklidné diskuse takto vpadne někdo a začne diskutérům nadávat přímo paušalizovaně.
Není to přímo podobné s tou situací ve Francii, ale místní varianta.
Konečně musím přiznat, že já také někdy nadávám, jenže se spíš snažím přijít na kloub příčinám problémů ve společnosti.

Odp: Tak nějak stále více přemýšlím, co je...
ivana Kozárová, 29.11.2015 0:14

Jedna z příčin pasivity u lidí je znechucení ze zkušenosti - často opakované - že ať dělám cokoliv,nějakým záhadným způsobem se to obrátí proti smyslu mého počínání.Chci udělat dobrou věc a ze všech sil se o to snažím a jsou mi připisovány jiné pohnutky. Nebo je někdo podezírán ze zištnosti.nebo narazí na závist a zlobu a tak si nakonec řekne,raději nic než tohle.A stáhne se do sebe.Anebo narazí na obtíže typu Jdi tam,nevím kam,přines to,nevím co. Anebo může mít člověk strach dělat to,co by chtěl dělat - nemá sílu se odlišovat.Aktivita člověka závisí na jeho víře a sebejistotě. Na jeho vnitřní síle,kterou může čerpat z toho,jak byl vychováván a podporován,když byl ještě dítě. Člověk,který měl nešťastné dětství,má problém věřit lidem a věřit sobě.Má to těžší ve všech svých aktivitách...Asi nejhorší je pasivita ve stáří,když člověk pociťuje při bilancování svého života nějaký nezdar...A přes to všechno někdo řekl,že štěstí je to jediné,co můžeme rozdávat,aniž bychom to měli.. A rozdávání je jedna z nejzábavnějších aktivit:-)Váš článek na mě dneska
hodně zabral a moc mi pomohl.Zrovna před hodinou jsem úplně zbytečně hudrovala kvůli pitomosti. A přitom není nic tak složitého,aby se na tom nemohlo najít něco pozitivního a člověk si nezahnojoval svoje nitro negacema...

Odp: Tak nějak stále více přemýšlím, co je...
Olix, 30.11.2015 8:45

Zaujala mne Vaše myšlenka: „No říkám si, co kdyby někdo mě oslovil, abych vyprojektoval ubytovnu z nějaké administrativní budovy. Na co bych hlavně neměl zapomenout, aby lidé měli trochu víc aktivity a snahy se z ubytovny dostat“. To je dobrý nápad, přemýšlet už v počátku - jak dostat lidi z jejich zabydlenosti. To kdyby se podařilo... Jak byste to udělal? Ne nadarmo se přece říká - můj dům, můj hrad. Lidé potřebují vztahy a ty když dobře nefungují, včetně špatných zkušeností, zůstávají lidé ve svém „zabetonovaném“ světě.

Odp2: Tak nějak stále více přemýšlím, co je...
Vlastimil Čech, 2.12.2015 15:37

Snad zde se jedná zvláště o jaký typ ubytovny jde. Jedná se o tzv. „kolektivní dům“ ? V Ostravě byl takto navržen a zpočátku i provozován například Metalurg, nebo Vítek.
Dokonce i Domy na ul. Odborářská by se daly zahrnout zpočátku do této kategorie. Pak se časem přirozenou cestou charakter jejich používání změnil na něco jako domov důchodců...
V tomto typu jde o to, že některé funkce domácnosti jsou zespolečněny. Jedná se o stravování, komunální prádelna, komunální zábava, komunální údržba...Není mi znám žádný případ, kde by tento systém nějakou delší dobu fungoval.
Dalším typem ubytovny jsou zařízení pro dočasné a občasné ubytování PRACOVNÍKŮ. Zde myslím, není co řešit, funguje to obecně docela dobře, ať už zařízení inklinuje spíše k jakési noclehárně, či k pensionu.
Naše uvaha je ale vedena spíše k typu ubytovny pro ztroskotané rodiny či jednotlivce...I s tímto typem jsem se setkal, a vlastně se jím stala celá jedna část zmíněného Metalurgu.

Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Neuvedeno, 5.12.2015 22:42

Také jsem slyšel o tom, že lidé na příklad v USA žijí tak, že jsou ubytováni v nějakém levném hotelu.
Tak si říkám, že toto bydlení v hotelovém pokoji má mnoho společného s bydlením v ubytovně, kromě toho, že zřejmě v hotelu musí chodit na oběd do hotelové jídelny. Musí tedy mít na oběd v jídelně, což vyžaduje vyšší mzdy, než je tomu u nás. Dále v hotelu těžko může na bydlení přispívat stát jako je tomu u nás.
Takže to tržní fungování státu je u nás značně netržní i když i v USA dostávají nezaměstnaní také příspěvek v nezaměstnanosti.
Jenže v USA mají jednu velkou výhodu. Oni tam totiž mají území, kde v zimě se dá přežít na jihu země celkem v pohodě i třeba bez přístřeší, takže ti nezaměstnaní na zimu přejedou na jih a přežijí, mají-li na autobus, či ví jak se tam dostat zdarma.
Také záleží, koho si investor do ubytovny ubytuje, jestli lidi mírné, kteří budou žít smířlivě, nebo agresívní, kteří nakonec majitele vynesou v zubech. Možno tedy říci, že o takovýto projekt bych zrovna moc nestál. Jenže každá nájemná práce je o dvou kůrkách.
Takový investor, co jako prvý už po tefonu se ptá co to bude stát a přitom si představuje vybudovat velký rodinný dům, tak u toho je vidět, že má peněz jako želez proto, že na druhých šetří, ale sám se rozšoupne. Jak takovýto projektant dopadne je nadmíru jasné. Nakonec odmítne zaplatit doplatek a nebo celý projekt, jestli si dotyčný nevezme dopředu alespoň zálohu.
Jenže, abychom nestratili nit, původně jsem mluvil o ubytovně.
Buhužel se tam najsou vždy nějací, kterým druhým kradou věci a také jim věci rozbíjí. Takže ty cenné věci by neměly být ve společném užívání. Také někteří dodržují hygienu a druzí ne. Ta je důležitá pro delší život.
S toho tedy plyne, že vlastně by rodiny, které tam budou ubytovány by vlastně neměly mít společnou ani kuchyňku, ale též ne záchod. Což ovšem je příliš nákladné a pak nejde o ubytovnu.
Je tedy asi správné, aby bylo co nejvíc zcela samostatných úseků. Tam by se dávali ti co by se trochu sobě podobali.
Něco podobného, jako když studenti žijí v jednou bytě a každý z nich má jednu svoji místnost.
Vyprojektovat takové velké byty a ty zcela uzavřít, aby byly zcela samostatné a bydlelo by tam víc rodin a užívalo společně kuchyň, koupelnu a záchod společně a místnosti pro spaní a obývání by byly pro každou rodinu s možností přístupu jen pro ni. Tedy zamykatelné s olivou na dveřích z venku. No a výběr spolubydlících by byl na správci ubytovny.
Když by se něco rozbilo ve společných místnostech, tak by to platili podle počtu osob v úseku, nebo ten, o kom se ví, že to rozbil.

Odp: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Vlastimil Čech, 6.12.2015 6:08

Takový dům s charakterem bydlení „co pokoj to rodina“ s kuchyní pro ony tři či čtyři rodiny byl prý kdysi pokusně postaven v Čadci. Ukazovali mi ho (zvenku) někdy v roce 75. Jak to tam ale ve skutečnosti fungovalo nevím.
Prý tento způsob bydlení „komunalki“ byl dost dlouho používán v SSSR Co pokoj to rodina, prostorná společná kuchyně, společná hala. Nevím jak to řešili s hygienickým zařízením, tedy záchodem a koupelnou. Dost dobře si dovedu představit tlačenici ráno, když jdou do práce...Pak se začali stavět „chruščovki“, prosté dvoupokojáky... ale obecně o tom mnoho nevím. Jen z doslechu.

Odp2: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Vlastimil Čech, 6.12.2015 6:40

Ještě k tomu bydlení ve Spokojených státech.
Nejsem expertem, pobýval jsem tam jen o něco déle než rok.
Povšimnul jsem si ale, že VĚTŠINA lidí tam bydlí způsobem, který by většina z nás považovala za neuspokojivý. Ty krásné domy a holky, tam jsou asi jen ve filmu. Bydlel jsem taky v komplexu, který nebyl ubytovnou, ale byly to byty... nesměl si tam člověk nic udělat, ani vyměnit žárovku. Dvakrát ročně prý přijdou vyčistit koberce a jednou ročně vymalovat. Hmyz hubí průběžně. Klíče od toho ale měl správce, který ho půjčil třeba tomu údržbáři, nebo desinsectorovi. Lidi tam nesmí držet třeba psy, křečka, ptáčka, ani rybičky. Prostě „NO PETS“. Společná pro všechny byty byla prádelna ($ 0.75 jedna pračka) v ceně nájmu odvoz odpadu, parkovací místo, bazén. A moře lidí tam bydlí v „mobile homes“, takové maringotky (málokteré jsou opravdu luxusní), anebo houseboats. V takových boudách na člunech. Ono problém je hlavně to, že tihle okolečkovaní, nebo oplovákovaní nomádi musí bydlet ve vyhrazených a ohrazených prostorách.
Přehadovat se nebudu, ale řekl bych, že VĚTŠINA z nás bydlí o něco pohodlněji než hodně Američanů.

Odp3: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Lip¤van, 6.12.2015 15:38

Nejsme a nebudeme Rusové ani Anglosasové, tudíž není jediný důvod opičit se po kterýchkoliv z nich. Za největší problém sovětských komunálek považuji fakt, že mnoho pokojů (jeden pokoj - jedna partaj) bylo průchozích. Dantovo peklo hadr. Zkuste si představit mít za souseda Alfonse nebo Molíka...
Americký způsob bydlení k nám nikdy výrazněji nepronikne, clona kvalitních západoevropských obytných vzorů je pro zámořský brak naštěstí neproniknutelná.
Svého času byla terčem kritiky příliš malá plocha průměrného českého bytu. Ale i tento ukazatel se rychle zlepšuje a nápadně se podobá celkové životní úrovni; oproti západoevropským zemím český byt svými rozměry zaostává, v rámci Ostbloku je naopak na špici. Pokud jde Vámi zmíněnou brutální americkou totalitu versus českou anarchii (stále hovoříme o bytech), tady mám trošku schizoidní postoj: Určitě není nutné povolit prát pouze v pátek odpoledne, na druhou stranu si mnoho našinců dělá doslova, co chce a například noční klid je (v našem domě) naprostou utopií.

Odp4: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Vlastimil Čech, 7.12.2015 12:38

„mám taky hrozného souseda... ve tři ráno (!!!!) mi zničehonic začne mlátit do dveří... tak jsem se lekl, že mi málem z ruky vypadla vrtačka!“

Odp5: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Lip¤van, 9.12.2015 18:09

Dobrý fór, thumbs up, nicméně právě vrtačka ve mně nedávno vyvolala přelomové rozhodnutí, pokud jde o bydlení. Až vše dopadne, rád se zde pochlubím, ale teď to nechci zakřiknout. ;-)

Odp6: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
ivan, 9.12.2015 22:59

Až se Ti to štěstí narodí, pokud ano, kde to bude?

Přibližná oblast nebo okres bez detailů.

Odp7: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Lip¤van, 10.12.2015 8:44
Odp8: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
ivan, 10.12.2015 9:12

Tam je moc pěkně pokud to není vedle chemičky nebo cementárny Čížkovice. Pokud je to přímo město tak gratulaci. Je tam všechno po ruce, krásný náměstí a vůbec příjemně. Mému gustu by to vonělo taky. Iv.

Odp9: Také jsem slyšel o tom, že lidé na...
Lip¤van, 12.4.2016 19:26

Nezapomněl jsem. Už to dopadlo, štěstí se narodilo a je ze mě venkovan. Cihla, ve vchodu šest partají, pohoda jazz. Tiché městečko, liduprázdné ulice, veškeré služby „u huby“ a taktéž za hubičku. Pro mě po všech stránkách učiněný Eden. Pro Bureše taky, protože tam našel svou love girl a ty už jistě víš, o které místo jde. :-)

Pane Čechu, vysvětlím Vám nyní ty...
Vodkovod, 4.1.2016 22:23

Pane Čechu, vysvětlím Vám nyní ty předpisy.
Ten zip vznikl tam, kde se nekonečně dlouho čekalo na vjetí do pruhu. To může být i docela nebezpečné-když třeba nějaký nervés spěchá a chce se tam nacpat.
Proto vznikl zip, kde se nikdo nikam necpe ale legálně tam vjede.
Váš příklad s kuchařem není dobrý-protože u něj jde jen o to, jídlo rozdat, kdežto u lidí jde o to, někam se dostat.
Je lepší, když se deset lidí zdrží o deset vteřin nebo jeden člověk o tři minuty? A to ještě za ním může být fronta dalších...
Navíc-jak tu už kdosi psal-k zipu se dá přijíždět s plynulým zpomalením-ale k normálnímu připojení ne-protože nevíte, kdy tam bude „díra“.

Odp: Pane Čechu, vysvětlím Vám nyní ty...
Vlastimil Čech, 5.1.2016 22:30

Nejsem si pořád jist, zda jste to vystihnul.
„kde se nekonečně dlouho čekalo na vjetí do pruhu.“ Na vjetí do průběžného pruhu čekali jen ti, kteří jeli v pruhu končícím. Ti v pruhu průběžném mohli zúžením projíždět plynule, souvisle, s minimálními (ale bezpečnými) mezerami mezi vozidly a i docela rychle. Naopak při střídání přednosti, je třeba aby vozidla před zúženým místem víceméně střídavě v obou pruzích zastavovala a dávala si přednost. Pokud se vozidla již před zúženým profilem předem seřazují z obou pruhů, tak jak pozoruji, vžda se přiřítí na poslední chvíli v nepokračujícím pruhu nějaký nervoza, který se cpe třeba před vozidlo které také pochází z neprůběžného pruhu.
Ten příklad s kuchařem není špatný. V obou případech jde o to, dostat se přes zúžené místo. Přes kuchaře a jeho šufánek projde několik vojáků za minutu. Přes zúžený profil také projede jen několik vozidel za minutu. Dokonce bych z pozorování řekl, že CELKOVÝ počet vozidel projíždějících plynule přes zúžené místo z jednoho pruhu, je vyšší, než počet vozidel cukavým způsobem se střídavě rozjíždějících a brzdících z pruhů dvou.
-----------------------------
To se mi líbí už více to vysvětlení, že pokud se dělá před kuchařem (nebo zúženým profilem) fronta, může být V NĚKTERÝCH případech lepší, aby stály zástupy dva (třeba se cukavě a pomaleji pohybující), než jeden zástup, rychle a plynule se pohybující. Třeba proto, že v jídelně (za křižovatkou) není dost velký prostor pro dlouhatánský zástup.

Odp2: Pane Čechu, vysvětlím Vám nyní ty...
ivan, 6.1.2016 8:49

Místo zúženého profilu je dopředu označeno dopravní značkou, pane Čechu, v tomto prostoru v zásadě už neplatí průjezdný a neprůjezdný pruh pokud není ono místo řízeno jiným způsobem, ale to řeší vyhláška. Vozidla nezastavují ale řadí se za jízdy !.. způsobem jedna jedna, jedna jedna, jedna jedna. Řidič v pokračujícím pruhu má povinnost vozidlu z vedlejšího pruhu se plynule zařadit. Nikdo nezastavuje, vše probíhá za jízdy. Pravidla porušíte, případně se můžete stát viníkem malé nehody o dání přednosti v jízdě ve vyznačeném prostoru podle pravidla zipování. Bacha na to!

Důležité je ve --- vyznačeném prostoru!!

Pro jízdu souběžnou platí všechno beze změny, tedy postaru o dání přednosti v jízdě..atd, atd.

( fronta na oběd není skutečně dobrým příkladem, tam se nikdo nerozjíždí a neustále nebrzdí, - brzda, spojka, plyn, brzda, spojka, plyn.)

Naopak při střídání přednosti, je třeba...
Vlastimil Čech, 7.1.2016 7:01

Naopak při střídání přednosti, je třeba aby vozidla před zúženým místem víceméně střídavě v obou pruzích zastavovala a dávala si přednost. Pokud se vozidla již před zúženým profilem předem seřazují z obou pruhů, tak jak pozoruji, vždy se přiřítí na poslední chvíli v nepokračujícím pruhu nějaký nervoza (až k samému ukončení), který se cpe třeba před vozidlo které také pochází z neprůběžného pruhu.
Možná, že tam u vás, pane Ivane, se řidiči chovají tak ideálně, jak popisujete. V.Č. ovšem neviděl jinou situaci, než: krátkými přískoky doskákat až k samému zúžení, zastavit a nechat projet vozidlo z pruhu, který má aktuelně přednost a zase spojka-plyn...
Souhlasím s tím, že poskakující vozidla vyplní 2 pruhy, místo jednoho.

Odp: Naopak při střídání přednosti, je třeba...
ivan, 7.1.2016 9:03

Někdy není skutečná příčina zpomalení až zastavení kolony přímo viditelná, ale může jí způsobovat klidně křižovatka půl kilometru vzdálená, která vytvoří zastavovací vlnu, která se protáhne třeba na kilometry, kdy nově přijíždějící vůbec netuší co se vepředu děje. - Vynucené zastavení vozidla. -

Rozhodně nejsou horší nebo lepší řidiči u nás nebo u vás, spíše jiné okolnosti a charakter místa kde se to děje.

Připomíná mě to zprávičku o cvičném vyhlášení požárního poplachu adm. budovy s jejím opuštěním úředníkama, který zvládli v čase X. což bylo vyhodnoceno jako uspokojivé s výhradama.

Ti samí úředníci zkrátili ten samý úkol ani ne na poloviční čas po ohlášení konce pracovní doby.

Mnohopatrový barák byl za pár minut úplně prázdný.

Odp2: Naopak při střídání přednosti, je třeba...
Vlastimil Čech, 7.1.2016 17:20

he he he... to je jasné. Oni totiž už dobré půl hodiny před koncem pracovní doby byli zbalení, oblečení, stoly uklizené, počítače vypnuté, sami v kabátech a s klobouky na hlavě a seřazeni před výtahy, nebo přímo před píchačkami a jen čekali až si budou moci odpíchnout... tak jako každodenně...:-)
Neznáte něco podobného z doby Vašeho vojákování? Když se o bojovém poplachu „náhodou“ předem vědělo...;-)

Odp3: Naopak při střídání přednosti, je třeba...
ivan, 7.1.2016 20:23

Já chytil Janovice nad Úhlavou , bojový hotovostní útvar, západní okruh první sled, střetová linie.
Prostě bojovák.


Poplachy byly běžnou věcí, na vše byly časové limity. Druhý a třetí poplach za noc už byl komentovaný vojenskou mluvou.

Grrr Grr Grr úúúúúúú Grrr Grrr Grrr.

Každý na sebe hodil šedesátky, ušanku, teplušky do polní dovycpat polštářem aby vypadala plná, kanady na bosé nohy. Vletět do zbrojáku a na seřadiště na buzerák. Rukavice se obvykle sušily na radiátorech.

Pohyb, pohyb!!.. za sněžení rychlej sčíták a rozchod na ubikace. Tedy obvykle.

Po asi třetím hvízdnutí za sebou najednou. !!

Prví rota ! druhá rota! třetí rota! Pozor! Vyrovnat! V prááávooo v bok!.. pochodový proud směr autopark. Jak jsme viděli, že se nakládá i střelivo, a jedou kuchyně, tak bylo jasné, že se do postelí jen tak nedostanem.

V Janovicích nebyl nikdy klid. Bojová hotovost a součinnost, pouze se vyhlašovaly stupně.

Většina z nás byla bez ponožek, rukavic jen tak šedsátky natažené přes pižamo . Otevřela se brána a čtyři dny jsme se váleli ve sněhu někde u čáry a kopali okopy. Omrzliny, puchýře, nedovařené žrádlo, protože syrové dřevo kouřilo, ale nehřálo. Zamrzlá voda. Prostě Šumava!

Janovice nikdy více radši kuli do palice!

Odp4: Naopak při střídání přednosti, je třeba...
Vlastimil Čech, 8.1.2016 8:03

Tak to jste si užil...

U ZIPu nejde o urychlení, jde o to, aby...
nikdo2, 12.10.2016 9:46

U ZIPu nejde o urychlení, jde o to, aby byly využity oba pruhy, jinak by se táhla nudle přes křižovatky za Vámi, což by Vám možná vadilo, kdybyste jimi měl projet a pokračovat v jiném směru než místem kde je ZIP, tedy jde o logiku a ohleduplnost.
Co se týká rozkopané hlavní silnice, tak je to částečně regulovaná ichtylovina. Poraďte správci komunikace.

Předpisy a zákony jsou u nás různé...
Neuvedeno, 15.2.2017 20:18

Předpisy a zákony jsou u nás různé.
Tak na příklad od roku 2020 bude u nás platit, že stavební úřady nepovolí jiný rodinný domek než tak zvaný pasívní dům. Znamená to, že spotřeba energie tohoto domu nesmí přestoupit 3-5 kWh/m2 za rok. Dnes platí 1800 kWh/m2 za rok.
Což o to, kdyby to bylo dobrovolně, tak bych proti tomu nic neměl. Jenže ono to bude povinně.
Navíc se bude muset pravděpodobně dělat tak zvaný Blower Door test. To je test na neprodyšnost konstrukce. Zkouší se přetlak a podtlak. Takže všechny otvory po všech rozvodech a okolo oken budou muset být úplně utěsněné i těsnící páskou. Což je takové krásné přání, ale kdo uhlídá všechna řemesla, aby odvedli kvalitní práci, když s některými se leckdy nelze domluvit, protože jsou to zahraniční dělníci. Takže protože toto nelze prakticky dodržet, tak bude opět platit další věc, kdy si řeknou někteří pracovníci o úplatek. Jinak prostě dotace na zateplení stát nevyplatí.
Předpokládá se zřejmě, že lidé, kteří budou stavět, budou mít na pasivní dům a na úplatky. No a v tom je právě ten háček. Co když se stane, že majetní si koupí starý byt a ti chudí na nový byt tím pádem mít nebudou. Protože pasívní dům bude náležitě mastný. To budou bydlet pod stanem? Izolace pod střechou bude 30 cm silná. Bude se muset důkladně izolovat i prostor pod rodinným domkem, nebo pod bytem. V izolaci se zabydlí štěnice myši a podkani. Budou v nich dělat hnízda ptáci. Izolace budou téměř hořlavé. Takže požáry budou řádit jak ve středověku.
Co když se do země přesune větší množství pracovníků ze zahraničí. Pak bude málo bytů a přitom lidé nové rodinné domky stavět nebudou moci, protože na pasíní domy mít nebudou.
Minystr Zaorálek si stěžuje, že lidé mají na státní zprávu záporný pohled. Jak by ne. Když si vymýšlí jednu blbost za druhou.
Jsem zvědav jak dlouho si to obyvatelstvo nechá líbit. Prý jsou ve státě tendence volit nestandartní strany. Bodejť by ne, když stávající se tak zazobali, že už nevidí reálně stávající stav občanů.

termoisolace podlah
Vlastimil Čech, 15.2.2017 20:48

Mám domek, který je větším dílem nepodsklepený. Pod podlahou místností není tepelná isolace. Jistě, podkladní vrstvy a zemina pod podlahou má koeficient tepelného odporu 0,0-skoronic. Ovšem jaký tepelný odpor má třeba 20 výškových metrů toho materiálu s odporem 0,0-skoronic? A co třeba 100m? Všechny tyto metry tam jsou... A navíc ta ohromná tepelná setrvačnost... :-)
Je to obdobná historka, jako ve starých podzemních protileteckých bunkrech. Silné ŽB stěny a okolo zemina, zemina, zemina. Zřídili jsme v takovém bunkru (tepelně neisolovaném ovšem) Kasino. A po uvedení do provozu jsme chladili a chladili.
Totéž třeba staré hrady... myslíte si, že tam bylo chladno? Nenechte se vysmát a počítejte. Několikametrové stěny, tlusté podlahy a stropy, malinká okénka. A osvětlení pochodněmi, nebo stovkami svíček, u kterých princezna střevíčky protančila... plamínky, dohromady vatra na celou noc, že by ji Jánošík nepřeskočil. A krby se sálavým teplem otevřeného plamene... Je prokázano, že hrady jsou studenými místy dnes. I v létě, protože se v zimě netopí a teplem nesvítí. Ale když byly hrady obydleny, v zimě vytápěny světlem i topeništi všeho druhu, jednalo se o dobře isolovaná a teplá místa. Moje neisolovaná podlaha v nepodsklepených místech přízemí není chladnější než je obvyklé.

Odp: termoisolace podlah
Jimmy, 30.6.2017 22:22

Pokud máte izolaci kolem domu do hloubky těch 100m, můžete počítat těch 100m zeminy. Jinak to teplo nebude unikat 100m pod zem, když může 0,5m pod základy.

Pěnový polystyren - λu [W.m-1.K-1] - 0,04, zdivo z plných cihel λu [W.m-1.K-1] cca 0,6-0,7, tedy jeden cm polystyrenu odpovídá cca 16 cm zdi z plných cihel.
Rostlá půda písčitá, hlinitopísčitá - s přirozenou vlhkostí λu [W.m-1.K-1] - 1,4, tedy 1 cm polystyrenu 35 cm země.

Když jsem tedy loni doplnil ze 2 stran 20 cm izolace, tak mám jakoby 3,2m tlusté zdi z cihel. Hrady byly z kamene, který izoluje ještě hůře. Např. žula má 3,1, tedy celá zeď kameny + malta budou mít cca 2. Tedy mých 20 cm izolace odpovídá cca 10 metrů tlusté kamenné zdi. Jak tlusté byly ty zdi na těch hradech ?

V hradech bylo asi pořád skoro stejně, ale horko tam rozhodně nebylo. To že obytné místnosti často obkládali dřevem nebylo jen z estetických důvodů. Ono matematika je neúprosná a dnešní materiály jsou opravdu jinde a to říkám i jako majitel domu z roku 1908, kde mají zdi půl metru.

Odp2: termoisolace podlah
Vlastimil Čech, 1.7.2017 13:39

Nu, půlmetrové zdi je vlastně docela běžná věc...zdivo pětačtyřicítka a dvakrát palec omítky...
na hradech jsou několikametrové zdi běžné... A ovšem, nezapomeneme na MNOHEM mocnější vytápění kdysi... jak řečeno, krby, ohniště, korle, pochodně, lustry se SPOUSTAMI svíček... tlupy živých lidí, kteří také produkují teplo, koně, dobytek, (hřející hnůj :-)) + tepelná setrvačnost materiálu tendující snad k průměrné roční teplotě... Prostě:
Hrad nebylo tak chladné místo jako je dnes.

Odp3: termoisolace podlah
Vlastimil Čech, 1.7.2017 13:40

pardon: ...KoTle...

Odp4: termoisolace podlah
ivan, 1.7.2017 16:53

Průměrná roční teplota je v našich šířkách +6 C, tak mě napadá, že průměrná teplota hradu může být podobná průměrné teplotě v metru. Tedy nic moc + to co v zimě vytopěj.

Já bych bral sroubek.

Voda do bazénů...
Vlastimil Čech, 30.6.2017 11:21

1-nemám zahradní bazén
2-zahradní bazén jsme měli, pokud byly děti malé
3-už nechci žádný bazén
----------------------------
Podle sdělovatel hlavní stoky (mainstreamu) jsou bazény a jejich provoz jednou z příčin sucha v krajině.
Něco jsem nepochopil a prosím uctivě o vysvětlení.
-Bazén je malá vodní nádrž, která udržuje vlhkost. To ostatně zná každý, jehož děti si bazén užívají.
-Voda z bazénu nepřijde nazmar, ledaže by bazénář bazén vypouštěl do kanalisace. Neznám žádného takového.
-Bazén tvoří malou havarijní zásobu užitkové vody rodiny pro případ vodního „blackoutu“.
-Odpařování vody z bazénů udržuje vlhkost ve vzduchu a snižuje tak odpar ze země.
-Pokud jsou napouštěny průmyslově vyráběnou pitnou vodou, je zaručena její hygieničnost nižšími náklady, než v případě podomáckého čištění vody z nějakého jiného zdravotně nejistého zdroje.
-Z hlediska bezpečnosti epidemiologického jsou domácí bazény výhodnější než komunální hromadné koupání.
----------------------
Kde je problém? Proč kampaň proti bazénům?

Finanční pomoc jednotlivcům.
Langolf, 21.2.2021 20:59

Ahoj milí jednotlivci

Firmy i jednotlivci nám jednoduše zanechají zprávu pro všechny vaše finanční potřeby.

E-mail: gerard.langolf@web.de

Děkuji.

Proč musí být více hospodářských celků...
Neuvedeno, 18.3.2021 16:36

Proč musí být více hospodářských celků na světě, které si mají vzájemně konkurovat?
To proto, že když jeden hospodářský celek o sobě tvrdí, že je ten nejdemokratičtější a nejmírumilovnější a že pro své obyvatelstvo dělá co mu vidí na očích, nemusí to být vůbec pravda. To totiž tvrdí jen sám o sobě. Něco jiného třeba tvrdí a něco jiného dělá.
Vezmeme si na příklad to, že když drobný projektant pracující sám ve své malé firmě musí zaplatit jiné firmě za sdělení zájemce o vyprojektování stejné peníze, třeba 6000 Kč jako zaplatí firma o dvanácti projektantech, tak jde pro firmu o jednom zaměstnanci zcela o diskriminaci. Musí totiž zaplatit dvanáct krát víc, než platí firma větší. Nehledě na to že existují ještě projekční firmy mnohem větší, než dvanáct projektantů.
Proč se tedy ten malý projektant nenechá zaměstnat?
To proto, že velká firma by na něj třeba svedla, že za všechno by musel ručit on za celých těch dvanáct projektantů, protože on je totiž autorizovaná osoba a další projektanti ne.
No a takhle můžeme pokračovat a pokračovat o těch situacích, kdy někteří jedinci jsou v podstatě v některých velkých hospodářských celcích v podstatě trvale vystavováni pronásledování i když běžný pracovník ve firmě je na tom mnohem lépe.
Podobně je to o tom, že někteří pracovníci za pár korun v podstatě musí za své dílo ručit celý svůj život, zatím co běžný úředník státní správy nikoli a přitom ještě tento úředník povoluje na příklad stavby jen tehdy, když se vtělí do požadavku ve stavebním povolení jeho podmínky, na příklad na architektonické úpravy stavby, které vytvářejí v budoucnosti velké problémy pro tohoto projektanta na příklad při osazování kamenných obkladů na polystyrénový izolační plášť.
Proto je třeba a by byly zachovány tyto konkurenční podmínky jednotlivých velkých hospodářských celků světa, protože jen tak se ukáže, který systém je skutečně nejúspěšnější a to všestranně a ne jen z jednoho úzkého pohledů na svět.

Vysvětlete mi ty předpisy, kdy Svíce.cz...
Neuvedeno, 4.4.2021 22:07

Vysvětlete mi ty předpisy, kdy Svíce.cz se nedá najít na Googlu? Jak se stalo, že se Svíce.cz nesměla ocitnout na Googlu. Funguje tedy jen v rámci České republiky. Jde o státní zásah? Nebo o zásah mezinárodní? Vadí mu diskuze o současném kapitalizmu? Prostě jde o jasnou cenzůru.
Jak to, že se na Svíci.cz objevují různé nabídky půjček, které jsou překládány překladači a je na nich vidět, že je posílají z ciziny se na svíci objeví a přitom Google dělá jako by o Svíci.cz vůbec nevěděl?
Vím o tom již delší dobu, přesto píši stále příspěvky, protože mi území Česka stačí.

Odp: Vysvětlete mi ty předpisy, kdy Svíce.cz...
El Chupacabra, 5.4.2021 10:21

Pane Neuvedeno musíte hledat www.svice.cz,bez dlouhého í .

Odp2: Vysvětlete mi ty předpisy, kdy Svíce.cz...
El Chupacabra, 5.4.2021 10:22
Odp2: Vysvětlete mi ty předpisy, kdy Svíce.cz...
Neuvedeno, 6.4.2021 15:48

Děkuji pane Chupacabra za informaci. Příště budu psát Svice.cz na Googlu a ne Svíce.cz.

Velký reset
El Chupacabra, 7.4.2021 16:43

A pane neuvedeno už jste slyšel o Velkém resetu. Doporučuji Vám shlédnout videa na stránce:
https://voda235.webnode.cz/velky-reset-great-reset/

No a už tu máme další pohromu. Tornáda...
Neuvedeno, 26.6.2021 21:29

No a už tu máme další pohromu. Tornáda. Co k tomu říci.
Řekl bych, že asi nezbyde, než nějak zabránit, aby se trasy větru na Moravě trochu přesměrovaly. Někdy pomohou větrolamy, jindy rozsáhlejší lesy a zase jindy třeba dělat takové přehrady proti větru. Jenže asi hlavně se budou muset stavět jiné druhy bytových domů, které spíše snesou 200 km rychlost větru. Možná bude dobře, když se zreviduje mapa větrových oblastí s normou zatížení větrem.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru