Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

2.1.2006 9:48

Myslíme digitálně

Lidé jsou vynalézavá stvoření. Snaží se přijít všem věcem na kloub a pokud narazí na něco složitého, hned si to zjednodušují. Ono to má svoji logiku, pro pochopení problému je dobré začít s jednodušším a pak postupovat ke složitějšímu. Sice dochází ke zkreslení, ale lidem to očividně nevadí.

Po odehraném zápase někomu stačí vědět, že Dolní Lhota vyhrála nad Šmoulovem 3:2. Že ale celý první poločas vedl Šmoulov a že celé utkání bylo velmi napínavé, to se z čísel nedovíme. Rovněž ze skóre nezjistíme, že třeba druhý gól byl nespravedlivý a že jeden z hráčů byl ošklivě raněn.

Světový rekord v běhu na 100 metrů je pod 10 sekund. Jen málo lidí se může pyšnit, že něco takového dokázali. Jen tak mlhavě tušíme, kolik se v této jednociferné číslici skrývá potu a dřiny.

Vyrazili jste do světa a neznáte jméno naší země v jazyce, kterým mluví tamní lidé? Nevadí, stačí zmínit číslo +420, to je mezinárodní telefonní předvolba do České rebubliky, a hned je jasněji.

Když se bavíme o nějakém bytu, slova nám nestačí prozradit některé informace. Jedná se o pěkný tichý a útulný byt se starou třešní na předzahrádce. Připadá nám, jako kdyby něco v tomto popisu chybělo, neradi bychom se na základě této věty rozhodovali o koupi nebo pronájmu. Jak příjemněji a hodnotněji působí informace 2+1 za 680 000! Hned je nám vše jasné a můžeme snadněji porovnávat tento byt s jiným anebo si porovnáme uvedenou částku s tou, kterou máme v peněžence.

Pokud se potkají dva lidé, mají tendenci si sdělovat čísla. Jak jseš starý? Kolik vyděláváš? Máš tři děti a dva psy? Moje jabloň dává ročně jen 20 kg ovoce. Kam se poděly city, emoce?

Došlo to až tak daleko, že ženská krása se posuzuje podle zaklínadla v podobě 90-60-90. Slečno, vy máte obvod poprsí 76 centimetrů, nechceme vás...

Myslíme digitálně a svět posuzujeme podle čísel. Nakolik je to dobře nebo špatně je otázka.

Já si myslím, že myslíme pořád stejně ...
realista, 2.1.2006 12:15

Já si myslím, že myslíme pořád stejně a to od doby, kdy se z nám zatím neznámých příčin, v extrémně krátké době (z vývojového hlediska) rozdělil monolitický mozek „předčlověka“ do dvou hemisfér tvaru vlašského ořechu u současného člověka, a člověku „byla dána“ inteligence. Pořád jde o stejné biochemické pochody v nervových synapsích acetylcholínového nebo noradrenalínového typu, jejichž diskrétnost je dána toliko diskrétností elektrochemických signálů v nervových tkáních. Myšlení se podle mého názoru nemění. Jistě, mění se obsah myšlení. Zatímco ve středověku byl obsah myšlení jednoznačně zaměřen na Boha, v dnešní době je zaměřen na energii. Ale samotný fundament, samotný princip procesu myšlení zůstává nezměněn a je závislý především na kvantitě a kvalitě neuronových spojení, vyvinutých v ranném dětství člověka. Co se mění, je komunikace. Komunikace však není myšlením. To je produkt myšlení. Ta (komunikace) se mění v souladu s postupujícím poznáním, především s technickým pokrokem. Změnilo se tedy pouze sdělení, respektive jeho informační obsah.

:)
Seten, 2.1.2006 14:03

človek všetko prirovnáva ku všetkému. Buď to zaokruhľuje, alebo ku niečomu prirovnava. Veď ľudský mozog si všetko prirovnáva =asociuje.

Príklad: Skus si predstaviť len tvár nejakej svojej učiteľky. No máš problem. Ale keď ti dam 1000 fotiek žien, tak vybereš práve jednu.

Zároveň si predstav to, že by si niekde do formulára napísal, že maš

Subjektivne:
Vek: mlady
Výška: stredne vysoky
Hmotnosť: priemerna

Objektivne:
Vek: 25
Vyška: 170
Hmotnosť: 90

Teraz si to porovnajme:
Vek: Pre stareho človeka je mlady, pre mladeho(do 20) je stary.
Vyška: Vysoky neni definovane, lebo populácia rastie. Vysoky može byť aj 180 aj 200. Záleži kto to ako bere.
Hmosnosť: ...

Čo sa týka tej predvoľby:
Vieš povedať slovo „Čech“ v každom jazyku? Napriklad, niekde na Filipinach si nemyslim, že by vobec vedeli kde leží tento štát. Ale keď kukne do nejakeho telefónneho zoznamu, tak tam maš aspoň šancu zisiť, ako povedia Česko a ztoho už odvodia si, že si „Čech“.

Okrem toho, čo ťa viac poteší?
Dám ti trochu peňazí z mojich. (nevieš koľko mám)
alebo
Dám ti 100000 korún z mojich 100000000.

Dodatok
Seten, 2.1.2006 14:16

Neber to osobne čo teraz napíšem- je to len príklad na city.

(Skutočnosť: Sú tam dve chyby, článok je dostačujúci)

Nemám ťa rád:
Subjektívne: V článku máš samé chyby, radčšej napíš úplne novy článok.

Nepoznám ťa:
Subjektívne: Pár chyb tam máš, ale inak je dobry.

Poznám ťa:
Subjektívne: Pár chyb tam máš, ale je to inak veľmi dobre napísaný článok.

Odp: :)
Vladimír Kindl, 6.1.2006 7:44

Máte pravdu, všechno je relativní. Hlavně ten příklad že starý člověk pohlíží na všechny mladší jako na mladé to všechno dobře vystihl. Nevím, odkud se vzalo že někteří mladí nevěří lidem nad třicet. Což vůbec nechápu, takové pohrdání stářím.

Odp: :)
rosta, 6.5.2009 23:03

jestli mi pujčíš 100000kč ,:-)tak mi prosím zavolej na732536842

hmm
avan, 2.1.2006 16:38

veď ale vo svete máme všade poterbu aproximovať a prirovnávať, či porovnávať ... myslím že bolo jasné, že sa skôr, či neskôr vytvorí nejaké univerzálne meracie kritérium, a buďme radi že to kritérium vychádza práve z matematiky. Totiž matematika ako jedna z mála vied je exaktná (to znamená plne sémantická a jednoznačná).
Totož to tvoje útulny môže v mojom hodnotení znamenať odporný. Sémanticky by si mi to „(po)citmi“ nevysvetlil nikdy, lebo (po)city sú pre každého relatívne.

Počet důležitější než kvalita
romantik, 2.1.2006 22:48

Lidé se v současnosti chlubí tím, kolik mají bytů, domů, chat, chalup, dětí, peněz, zahrad, kožichů, zlatých náušnic a starožitných váz. Na počet kusů majetku se vyptávají svých známých, aby prožili jediné životní štěstí, které prožít umí, totiž že všech majetků mají víc, než ti druzí. A dokud nemají nejvíc, tak nedají pokoj.

Odp: Počet důležitější než kvalita
Aleš Janda, 3.1.2006 9:52

Neřekl bych, že je to nějak zlé. To spíš dřív se každý vyptával na majetek. Zkuste si přečíst např. seznamovací inzeráty z 19. století, to bylo samé: „Velkostatkář hledá ženu s minimálním věnem...“ atd. a to je teprve digitální uvažování :-)

Dneska spíš chudí dělají, že jsou bohatí a bohatí zase dělají, že jsou chudí. Pokud bude mít soused auto a já ne, bude mi to úplně jedno. Takže se ty rozdíly stírají.

Čísla jsou objetivní
Aleš Janda, 3.1.2006 9:20

Jak už výše řekl Seten - různá fakta se dají vysvětlovat různě. Navíc se dají různě (a celkem úspěšně) překrucovat.

Číslo je dané. Je to přesné vyjádření něčeho, téměř nezfalšovatelné. Pokud závodník A uběhne 100 metrů za 10 sekund a ani se nezadýchal a závodník B tvrdě trénoval mnoho let a uběhl to za 10,5 sekundy, kdo je „lepší“? No samozřejmě závodník A (tedy alespoň v běhu), tady je totiž úplně jedno, kolik to dalo námahy.

Čísla jsou prostě mnohem šikovnější ;-)

Odp: Čísla jsou objetivní
avan, 4.1.2006 0:30

no v postate presne to čo som napísal ja - matematika je exaktná

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.