Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Senioři a čekání na nádražích"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp2: Pamatuju vlaky s tvrdejma dřevěnejma...
ivan, 15.3.2016 9:07

Čekárny byly jenom na větších nádražích, Alfy. Na obyčejných zastákách pouze sedák bez opěradla na zabetované trubce někdy i dva nebo tři. To aby se tam nestahovaly závadové osoby práce se štítící. :-) Alfy.

Na větších nádražích byly čekárny, ale topilo se v nich ne jako kdysi za republiky v zimě trvale, ale jenom v největších mrazech. Všichni lidi stáli stejně kolem kamen aby pochytali trochu tepla, protože vymrzlé zdi a ledové židle k posezení příliš nelákaly.

Republika potřebovala ze všeho nejvíce uhlí a ocel abychom mohli vyvážet kotlovinu, armatury, silnostěnné roury - později i bezešvé a koleje po kterých frčely do devizové ciziny taky koleje,- plné vlaky kolejí. Jo, jo, devizy to byl takový poklad, že se hovořilo až o devizovém hospodářství.

Mám příslíbeno v někom vyvolávalo pocity příjemného šukacího večera s dobrou lahvinkou a prima baštou. V někom představu nudle u nosu, dva kabáty na sobě a dvě noci strávené s termostkou na rybářské stoliče před CKM , Juvenem, Turistou , či Čedokem. Když ti to dovolil závodní výbor podniku a uliční důvěrník nebo přímo jeho výbor. Prostě parta prima kluků a holek.

Nad Kladnem se jenom zářilo jak se tavilo a pálilo. Někdy se při neustálých snahách o rekordy nestačila tavba ani odstruskovat nebo se prostě spálila a tak jela celá tavba tvořit onu zvláštní záři která byla vidět až z Roztok asi 20 Km. Říci, že jsou rekordy kravinou, kdy na pár vyvolených pracoval skoro celý revír protože rekordmani měli ve všem absolutní přednost a nejlepší techniku bylo narušování pracovní morálky a zpochybňování úspěšnosti nastoupení nové cesty ke společným cílům socialismu.

I v nejlepší víře říci, že továrny a hutě potřebují dodávky pravidelně a spolehlivě a že rekordy nikdo nepotřebuje krom samotných rekordmanů bylo rozvracení státu a poškozování tužeb jeho lidu.

Pamatuješ na denní zprávy kdy si už v pět hodin ráno věděl, kolik natěžil kolektiv předáka Sakmara uhlí, nějakej ten rekord v překopu a kolik do tří do rána vytavili soudruzi v Ostravě a na Kladně tun oceli.

Masarykovo nádraží se pomalu měnilo ze zákaznického nádraží platících zákazníků v přepraviště pracujícího lidu. Zmizely řady laviček i s paní která chodila neustále dokola a otírala římsy, skla obchodů, lavičky, zábradlí, kliky, váhu a vůbec všechno o co by se cestující mohl umazat v době parních lokomotiv a haly občas plné kouře a sazí. Pomalu vše začalo upadat do takové divné šedi. Kouty s poházenýma papírkama, a takové šedivé špinavo. Zmizeli párkaři, kino, lavičky, pošta, nakonec i holičství a lidé posedávali povětšinou na vlastních kufrech nebo na bagážistických vozejkách ještěrkářů na novinách nebo jen tak postávali a popocházeli. Zmizeli i nosiči zavazadel, časem i úschovna zavazadel, oprava obuvi , noviny a občasná živá dechovka,- spíše dechový orchestr, fakt váleli. Gerschvin, Bedy Goodman, Gozzy, žádný cajdáky ale pořádná palba. Lidi pokřikovali co chtěj zahrát. Já miloval GG. - Gerschvin- Georgia.

Teď ti prozradím Alfe co měli lidi v těch aktovkách a diplomatkách. Protože se dalo sedět už jenom na špinavejch bagážních vozejkách tak podprdelníky, karty, namazanej chleba namočenou utěrku a pláštěnku která sloužila všeúčelově.

Ali, buď rád, že je tam vůbec něco na co se dá sednout, ach ta paměť. Stěžovat si na lavičku? Vem si pořádnej podprdelník a utěrku. Tenkrát věděli i malé děti jak se vybavit na cestování narvanejma špinavejma šichťákama bez vody a hajzlů plnejch natrhanejch novin a ......víme, Alfe.

Takovej starej a už si nepamatuje jak se vybavit na cestu vlakem.

Vlakem jsem nejel dobrých 30 let, vlastně ani nevím jestli bych si uměl vůbec koupit jízdenku. Ale některé věci mám zažraný hluboko do paměti.

( bez přečtení a oprav rovnou pálím, - nebo nebude chleba)

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.