Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Nový komentář k článku "Senioři a čekání na nádražích"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp14: Přání k svátku
ivan, 14.4.2016 9:51

No, ale Ivana říká, že ,, s ohledem na hlášku„ ...!

Faktem ale je, že se používala v jiných souvislostech než jako bezpečnostní varování před acetylenem. (Ale to je karbid vápníku)

Dneska si to neumí nikdo ani představit, ale faktem je, že kdysi se se zubama na vesnicích chodilo za kovářem. Dříve byla zubařina takové lepší řemeslo, které medicína spíše adoptovala, než aby bylo od jejího její součástí.

V Roztokách v naší ulici byl už dost starý pan Řepka který měl na vrátkách a vchodu do domu smaltovanou ceduli .

,,Zkoušený Dentista a chiropraktik “

Litinové křeslo na kolečkách vždy natočil proti oknu podle sluníčka a přitáhl si litinovou židli s obšívkou jako sedákem která byla stejného střihu jako jeho šlapací vrtačka s řemínkovejma převodama které občas nakalafunoval. Orubák ve vrtačce chladil ve sklenici vody.

Celá souprava podle vzhledu byla tak z dob Vojty Náprstka a výrobkem nějaké firmy na šicí stroje. Jako starožitný unikát vypadala už před šedesáti rokama.

Další už el.vrtačka byla ve škole, ale taky na ramínkový převod poháněný řemínkama už se zrcadlovým osvětlením kde se v parabole střídaly zrcadové čiré a fialové pruhy.

Dále zdravotní středisko - Dentista Půlpán.

Ve spodních Roztokách v Kroupce měl atelier a ordinaci Dentista a fotograf Fimman, ale nikdy jsem tam nebyl stejně jako v Tichém Údolí vedle Maxmiliánky kde bylo něco podobného + ošetřovna. Později z toho udělali pečovatelský dům.

V té době byly Roztoky městysem a měly pět křesel různé funkčnosti a stáří.

Fakt je, že to nebylo v každé vesnici, ale nedlouho po válce se používalo všechno co bylo k mání.

Jako kluk jsem rád poslouchal dědky na lavičkách v parku když vzpomínali co všechno bylo a už není. Kolik hospod, pekáren, fotogragů, kovářů, mandlů, řezníků, prýmkaři, pohřebáci s koňma s vojenskýma knížkama.

Vlastně skoro všichni dělali něco a na malé městečko bylo bylo asi pět úředníků a dva policajti.

Dneska reálnou práci vykonává sto lidí a tři stovky je řídí a další stovka radilům radí co a jak se u čeho tvářit a co mají mít na sobě. Prostě to začíná koučinken poradců rádců mluvčích řídících něčeho co nikdo nepotřebuje.

V republice prý chybí desetitisíce lidí co něco uměj na které už čeká naprosto připravený řídící a vyškolený řídící aparát. Pak se to prý rozjede (říkal Forejt)

Umím si představit situaci ochrnuté paní bez prostředků bez možnosti si pomoci sama s důchodem 240,- Kčs.

Bezbarierovost je když máte na hajzlíku 80ky dveře místo 60átek, vykopete odevšad prahy a uspořádáte nábytek tak aby byl celý prostor průjezdý s max. dosažitelností potřebného. Beznohou ženskou mám doma, něco bych o tom věděl i zažil na vlastní kůži. Alkoholismus syna docela chápu. Prostě dva prosraný životy.

Bezdomovcem jste pokud nemáte vlastní bydlení nebo dekretovaný byt se smlouvou. V době o které píše Ivana neexistovali bezdomovci. Buď to byli třídní nepřátelé kteří si nezasluhovali nic jiného než sklepy nebo půdy, protože dědeček byl zlatník nebo statkář. Nebo to byli lidé poctivé práce se štítící ve druhých nápravných zařízeních, v lepších případech psychiatrických léčebnách. Mnohdy směsice všeho, ale divme se tomu, že občas někomu skočilo v hlavě.

Dezdomovcem můžete být klidně i ve druhém patře pokud nemáte dekretované bydlení ale je vám poskytnuto tzv. přístřeší.

Nedělám advokáta Ivaně, ale klidně to tak může být. V životě někdy zapadaj věci do sebe jako dvě šišatá ozubená kola. Někdy s náma zametou úplné nahodilosti.

Někdy stačí když na stejnou věc koukáte z jiného okna a vidíte ji úplně jinak.

Iv.

Pálím bez přečtení, mažu na (zasr.) technickou s autem.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.