Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

26.9.2018 15:21

Kolik poslanců je třeba na výměnu žárovky

Vážený Kapitalisme,

oni (komunisti) nás před Tebou varovali, a jak vidím, v mnoha případech docela trefně. Strašili nás krisí, a hle, přišla – a opakovaně; a přijde zas. Strašili nás nezaměstnaností, a ouvej, je tu stále – menší či větší, ale stále (připouštím, že u některých lidí je lepší, když nepracují, než po nich stále něco opravovat). Strašili nás pleněním přírodního bohatství, a vida, vesele se plení a k tomu se vrší odpadky více či méně jedovaté, ale zaručeně přírodou neodbouratelné.
Na druhé straně (Železné opony) nám slibovali plné obchody v protiklad prázdným – socialistickým. Tož ony plné vypadají, ale pokud hledám něco zcela konkrétního, něco co se v danou chvíli vymyká z módních trendů či seriové výroby, naběhám se vlastně dnes více než před lety, protože dnes trvá déle zjistit, že společenské černé boty pro dvanáctiletou hudebnici na výroční koncert ZUŠ prostě neseženu. Slibovali právní společnost, kde není rozdílu mezi spravedlností pro jednotlivce a třeba stát. Ale ve skutečnosti jsme se ocitli ve společnosti právníků, které nezajímá, co je pravda, ovšem dokud má klient peníze, tak statečně hájí jeho nezadatelné právo lhát. Pokud se to náhodou prozradí, zjišťujeme, že se neměří stejným metrem, tedy nejen, že jsou mezi námi rovnější, ale že stejné zákony platí v jiném kraji jinak. Minulý režim sliboval stát spravedlivý, což se sice také moc nedařilo, ale jako cíl mi to připadá mnohem lákavější než stát právní, leč spravedlnosti prostý. (Tak nějak cítím, že právo by mělo být spíše pomůcka k zajišťování spravedlnosti, podobně jako přiměřené násilí má pomoci k prosazování práva.)
Minulý režim byl popliván za to, že sledoval činnosti lidí podezřelých z podvratných myšlének. Současná světovláda elektronicky šmíruje činnosti každého člověka bezrozdílu, aby mohla se zjištěnými údaji kšeftovat, z vysoka kašlajíc na jeho myšlénky.

Kdysi se podařilo prosadit z dnešního pohledu nestydatě omezující normu na závity, nejprve Whitworthovy pak i metrické. Vzácná shoda zcela nerespektující zájmy, tedy nutno zdůraznit oprávněné zájmy, konkurujících si subjektů. Je přece zcela proti zdravému kapitalistickému rozumu, aby si někdo jen tak došel do libovolného obchodu, a tam si koupil běžnou matici, kupříkladu M8, protože se mu někam zatoulala nebo nedejbože praskla. Ten „jen tak někdo“ by ve spořádané kapitalistické společnosti měl být zcela loyálním a plně závislým zákazníkem firmy XY a u ní, a pouze a jen u ní, by si měl shánět zatracenou, chci říci ztracenou, matičku se speciálním XY-8,3k závitem. V případě krachu firmy XY prostě celý její výrobek, pardon – produkt, zahodí a koupí si loyálně jiný od firmy YZ. V tomto smyslu vyznívá – zdá se mi – plánovaná legislativní úprava zákona o provozu na veřejných komunikacích, představená, jak jinak než jako úleva pro řidiče: konec nutnosti mít v povinné výbavě kompletní sadu žárovek k vozidlu. Vysvětlení je prosté – výměna žárovek je dnes již tak složitá, že ji běžný řidič s běžným nářadím prostě nezvládne, a tak musí stejně loyálně do servisu. Inu lobisté si mohou mnout ruce: namísto striktního odmítnutí schválit k provozu vozidlo, u nějž nelze provést výměnu žárovek v provozně důležitých svítilnách jednoduše a bez nutnosti použít speciální nářadí (obsluha vozidla), uvalí se na řidiče povinnost zavolat si příjezd zvláště v nočních hodinách drahého servisního technika, který nám žárovku za ty prachy (ne)ochotně vymění. Vážené legislativní kolegium, vždyť vy si můžete s radostí připsat volební body i za udržení či snad i za rozmnožení pracovních míst servisních techniků – specialistů na výměnu žárovek. Myslím, že tímto směrem máme ještě hodně prostoru – jen tak namátkou: výměna žárovek v domácnosti, výměna náplní v propisce, výměna toaletního papíru . . . Kdyže to zas budeme moci vyměnit poslance?

Dnes jsem si poslechl politické školení...
Neuvedeno, 6.9.2020 23:15

Dnes jsem si poslechl politické školení družstva od herce pane Vetchého. Tedy myslím, že se tak jmenuje, když tak mne omluvte.
Je u něho vidět, že to co říká myslí upřímně a poctivě.
Jenže si neuvědomuje, že je ve skupině, která se náhodou ocitla na té bohatší straně lidstva.
Má se dobře a proto chválí kapitalizmus. Je pravda, že se ve filmech snaží a je úspěšný, jenže si také neuvědomuje, že filmy se promítají především v televizi a tam je skrytý monopol. Televizní vysílání má jen třicet kanálů. Ten, kdo vybírá, co se na nich vysílá je většinou bohatý a ten si samozřejmě vybere filmy, které kapitalizmus schvalují a nebo tolerují.
Jenže oni jsou také lidi, kteří se dostali do mnohem horší situace a nemají třeba ani na bydlení a musí spát na lavičkách v parku, třeba jen proto, že je lékaři odmítnou uznat za nemocné.
Jiní, když si chtějí něco postavit a mají třeba i pozemek, tak na něm si postavit obydlí nemohou, protože není to pozemek určený dle územního plánu pro bydlení, nebo je přímo mimo intravilán obce. Nebo jde o chráněnou krajinnou oblast a i když si postaví přemístitelnou buňku, tak si jí musí přemístit za úplatu jinam, jinak jí odbor výstavby dá odstranit a mastný poplatek za odstranění bude požadovat soudně.
Dnes mohou v Česku lidé bydlet a spát jen v dokonalých bytech, nebo pod papundeklem na lavičkách, nebo pod stanem. Třeba i v největší zimě.
Volby mohou vyhrát jen bohatí lidé, kteří mají na volební kampaň a ti si pak dají do úřadů a televizí lidi podle svých představ. Tedy takové, kteří vzývají kapitalizmus. Platební tabulky dělají také oni.
Prostě je to tak, že buď lidé lezou bohatým do zadní části těla, nebo prostě jen chudnou a chudnou a chudnou.
Takže v tomto pohledu je to dnes stejné jako za socialismu, kdy museli lidé chválit socializmus, nebo byli na chvostu.
S toho tedy plyne, že kapitalizmus a socializmus je v podstatě velice podobný systém.
Také zde se snaží jeden systém podrazit druhý.
Ovšem kapitalizmus i socializmus se dá upravovat. Oba se pak stávají pro lidi přitažlivější, ale zase tento upravený systém je pak mnohem křehčí a protilehlý systém se ho snaží srazit na kolena.
Takže pak si oba tyto systémy řeknou, mám já to za potřebí, když lidé se nechají tak snadno napálit. Teď to vidíme v Bělorusku.
Co bude následovat, až vznikne nový systém. Padne kurs běloruské měny a lidé budou zoufalí a bez práce. Budou dělat námezdní dělníky a pečovatelky v rodinách bohatých v kapitalistických státech za nepatrnou částku, jen aby měli co jíst. Taková bude budoucnost dalších deseti let Běloruska. Jejich veškeré státní fabriky skoupí za babku bohatí západní kapitalisté a veškeré zboží se zdraží. Bělorusko se zdrží ve vývoji o patnáct let, a stejně nikdy západ takto rozkradené státy nikdy nedohoní. Vždyť západ toto dělá zcela programově v celé východní Evropě zcela podle stejného mustru. Podplatí fotbalové fonoušky a ostatní naivní pak strhnou.
Copak tito lidé nevidí, jak západ opozici likviduje zcela tvrdě tím, že jim nedá pracovní příležitost a lidé na západě, když přijdou o práci, že hned přijdou i o byt a stravu, že jsou zcela na mizině? Protože nestačí splácet splátky za byty, či domky a o vše příjdou?
Politické školení mužstva od herce nelze brát vážně. Herci nás školili i za socializmu, jak je krásný a vítězný.
Ovšem skutečná budoucnost lidstva je právě uprostřed socialismu a kapitalizmu asi tak na půl cesty k sobě obou systémů. Až to dokáží, tak pak půjde lidstvo skutečně dopředu. Kdo toto dokáže a stačí odolávat těmto původním systémům mající velkou stabilitu, tak ten bude opravdu skutečný lidumil a pokrokář a systém půjde technicky velice rychle do předu.
Jen Bělorusko pokračujte v demonstracích a poznáte, co jste si zavařili.

Odp: Dnes jsem si poslechl politické školení...
Jimmy, 20.9.2020 20:02

Jiní, když si chtějí něco postavit a mají třeba i pozemek, tak na něm si postavit obydlí nemohou, protože není to pozemek určený dle územního plánu pro bydlení, nebo je přímo mimo intravilán obce. Nebo jde o chráněnou krajinnou oblast a i když si postaví přemístitelnou buňku, tak si jí musí přemístit za úplatu jinam, jinak jí odbor výstavby dá odstranit a mastný poplatek za odstranění bude požadovat soudně.
Hmm, a toto má být důkaz kapitalismu nebo socialismu ?

V oblasti bydlení se kapitalismus nemá šanci příliš projevit, protože mu socialistické plánování (ve stylu my víme co je pro Vás nejlepší a nic jiného vám nepovolíme) v podstatě zakazuje se projevit, takže nadávat zde na kapitalismus je poněkud chucpe.

Doporučuji k tomuto tématu např. tyto dva články :
Recept na vodu v krajině: fakt hustá architektura
Stavební normy. Silnice do horoucího pekla asfaltované dobrými úmysly

Odp2: Dnes jsem si poslechl politické školení...
Neuvedeno, 21.9.2020 22:53

Územní plány zcela vyhovují kapitalizmu, protože bohatí jedinci si na svých pozemcích prosadí, že budou jejich pozemky stavební parcelou a tím náramně zbohatnou.
Městské úřady si rozsah územního plánu i její obsah prosadí, protože zastupují ty nejbohatší, kteří byli zvoleni jen proto, že měli peníze na volební kampaň. Ti kteří peníze na volební kampaň nemají, ti nemají naději, že budou zvoleni do hlavních funkcí státních a obecních úřadů.
Takže, že lidé nemají kde bydlet je zásluhou kapitalizmu.

Nyní zase k tomu koronaviru kovid-19...
Neuvedeno, 26.9.2020 0:15

Nyní zase k tomu koronaviru kovid-19
Celkem chápu pana Babiše- předsedu vlády, že chtěl v létě uvolnit všechna opatření proti kovidu-19, když viděl jak se Česko zadlužilo za pouhý 3 měsíce.
Třeba se situace srovná. Máme celkem dobrou úrodu a i hospodářské výsledky nejsou tak zlé.
Mohlo to být mnohem horší.
Teď, když se koronavirus rozšířil, tak se obává o své křeslo a tak opatření proti koronaviru se dělají na lékárnických vahách. Také máme úspory, že nemusíme hlídat hranice, dělají to za nás sousedé.
Jenže je ta situace opravdu s koronavirem na hraně. Věřme, že to ustojíme.
Po pravdě řečeno ono to nošení roušek pro žáky je opravdu obtížné. Když se jde do obchodu a rychle zase ven, tak to celkem jde. Dnes jsem se ale pokoušel mít roušku asi půl hodiny, tu se skřipcem a už jsem toho měl opravdu dost. S tím respirátorem s pevným tvarem, asi za 340 Kč. mi zase stále respirátor strkal brýle do oční bulvy. Takže tento respirátor byl také velice nepraktický pro lidi s brýlemi.
Ukazuje se dnes jak všechny ty moderní požadavky jako jsou územní plány jsou jasně proti přírodě. Vždyť na příklad mor lidé přežily asi hlavně proto, že žili na samotách a nesetkávali se s ostatní civilizací. My naopak v územních plánech chceme všechny lidi dát do kopy v rámci obce a samoty se nepřipouštějí, protože listonošům se na samoty nechce chodit. Elektřina se tam těžko vede v podzemních kabelech přes kořeny stromů atd, atd. Jenže marná sláva domy, jako samoty jsou mnohem více izolované od ostatní civilizace.
To samé to pořádání koncertů pro tisíce diváků najednou je jak se zdá také nesmysl. Vždyť dnes se dá vše pozorovat v televizi a není nebezpečí infekce. Jenže to pak by nesměly zabírat prostor v televizi různé obchodní aktivity, jako prodávání šperků, ale sloužily by davové potřebě zábavy a informace. I ty masové výlety letadlem na konec světa je holý nesmysl. Protože vše už bylo zfilmováno, nebo na to stačí jeden filmař se štábem. Takže nakonec je vidět, že všechny tyto daleké výlety se dělají jen proto, aby se mohl někdo vytahovat na druhé, kde že vlastně už všude byl a přitom ani neumí dotyčný jazyk, aby se domluvil. Ten film od filmového štábu nakonec přinese mnohem lepší informace o dotyčné zemi.
Jenže zase k tomu koronaviru. V roušce si člověk připadá jako na měsíci, když není řádně větraná a odvlhčovaná. Ta obyčejná rouška zase pořádně nefunguje. Takže by se měla vymyslet nějaká lepší rouška.
Pak by se mělo už začít očkovat. Nebo je snad Rusko dávno hospodářsky na tom lépe, než jsme my? Když ono již očkuje proti koronaviru a my ne? Takové to chvástání, jak jsem dobří, to dnes dokáže každý západní stát. Já bych nechal očkovat proti koronaviru každého, kdo by se odvážil vzít očkovací látku, která již byla vyzkoušená na myších a fungovala. Ovšem napřed bych ho očkoval na chřipku a po čtrnácti dnech teprve na koronavir. Když dotyčný starý člověk ví, že když má pět těžkých zdravotních defektů, a že by koronavirus nepřežil, tak proč by nevyzkoušel nedostatečně odzkoušenou látku na koronavir-19.
Pak bych jako stát starým lidem pomáhal s ozařováním horským sluncem, aby se jim vytvářelo více D vitamínu v zimním období a snáze přečkali zimní období. Pravidelně každé tři dny chviličku ozařování asi dvě minuty na obnažená záda v nějaké dobře větrané místnosti. Konečně to ultrafialové záření také částečně dezinfikuje tu místnost ve které se ozařuje.
Pak to ještě chce dostatečné množství vitamínu C, ovšem né v tabletách ale v ovoci, či kysaném syrovém řádně bakteriálně ochráněném zelí.
To jsou takové ty drobnosti, které zdravotnictví předpokládá, že si lidé zajistí sami, ale přitom zakážou prodávat zářiče ultrafilavého záření, protože z toho začínala rakovina kůže dlouhým ozařováním. Vždyť tyto zářiče stát nemusí prodávat, ale může občanům toto záření v kontrolovaném množství dvou minut za tři dny v zimním období zajištovat sám v rámci zdravotní pojišťovny.
V době nemoci koronavirem samozřejmě není možno se nechávat ozařovat, protože při braní různých léků může nastat asi mrtvice. Jenže tento krátký čas nemoci se dá podávat D vitamín normálním sirupem s D vitamínem, či pilulkou, jestli jí někdo snese a nemá s toho následky. Nebo také pojídáním zmražených hub uvařených a chvilku na rostliném oleji usmažených. Při pojídání tohoto mírně nahřátého oleje, třeba s bramborem.
Co ještě dodat. Při současné pandemii koronaviru pochopitelně hromadné akce odpadají do doby zlepšení situace. Tak je třeba, aby lidé byli trpěliví a dodržovali zásady nerozšiřování koronaviru, které jsou v televizi stále uváděny.
Takže Češi okolo 65 až 100 let, držme si palce ať koronavirus přežijeme ještě o pár let a budeme na něj jen vzpomínat jako na nepříjemnou epizodu.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru