Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

12.2.2006 20:58

Pošlete své dítě na smrt?

Není to tak dávno, co jsem si v jistém časopise (název už si nepamatuju) četl článek o jakési ženě z Palestiny, která poslala svého syna zemřít při teroristickém útoku. Teď se z ní stala oblíbená poslankyně a začala si říkat Matka boje. To by mě až tolik nezaráželo, ale co naprosto nechápu je fakt, že místo smutku nad svou ztrátou je za smrt syna vděčná Alláhovi, ba dokonce si doma schovává video na kterém svému synovi přeje „šťastnou smrt“.

Dokázali byste vy něco takového? Rozhodně nechci svádět vinu na její víru, to je podle mě jen pouhá záminka. Důkazem je i fakt že mnoho jiných žen věřících ve stejného boha něco podobného dělat nechtějí. Mnohem větší vliv než nějaké náboženství má zvrácený kult smrti, kult který vychvaluje člověka, jdoucího zabíjet jiné, snad i nevinné lidi, a ještě ke všemu takovému člověku slíbí ráj. Nakonec, je dost možné, že i tato žena se pouze přetvařuje, aby sama sobě zajistila dobré místo v každodenním životě plném smrti. Pak je ale zvrácená, jestliže dokáže obětovat syna kvůli svému osobnímu úspěchu.

Opravdu nevím a ani ji nechci nijak soudit, protože dost možná ani neměla na výběr. Proč si vy myslíte, že tohle udělala?

Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň...
Ema, 13.2.2006 12:16

Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň zdroj toho článku), tak se můžem o její motivaci dohadovat bezvýsledně. Každopádně takový případ není určitě ojedinělý.

Korán je je ve své podstatě mírumilovné náboženství a VĚTŠINA muslimů terorismus odsuzuje. Takovéhle věci jsou podle mě výsledkem manipulování, zneužívání víry v Boha.

A nakonec - pokud ta žena věří, že je její syn teď v ráji, a pokud tomu veřil i on, neudělala pro něj nakonec dobrý skutek, tím že mu pomohla do ráje..?

Odp: Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň...
Seten, 13.2.2006 14:04

Keby do niekoho od narodenia hučali:
„Ak urobiš “toto„ tak sa dostaneš do raja a zaroveň tym pomožeš svojej rodine“
Potom by stačil len menši dôvod na „toto“ a spravil by to bez rozmyšľania.

Problemom EUROPANOV je to, že sa divaju na veci cez kresťansku logiku a hodnoty. Pritom ine naboženstva maju ine hodnoty, ktore niesu s našimi kompatibilne.

Potom sa divime... „prečo sa nechal sam zabiť len preto aby uškodil ....“. BOH povedal : Zomri pre mňa a dostaneš sa tam, kde ti bude len dobre a zavoveň tym pomôžeš svojej rodine.

Odp2: Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň...
SonOfBitch, 13.2.2006 18:36

Nemyslím si že by to byl až tak dobrý skutek, maximálně tak pro ní osobně, její syn z tohoto ,,dobrého skutku" asi moc užitku mít nebude (snad vyjma toho že se dostane do ráje).
Co se týká křesťanského pohledu na věc ujišťuju vás že jsem ateista. Chápu sice, že její náboženství má trochu jiné, pro mě třeba nepochopitelné hodnoty, ale nechápu jak mohou tyto hodnoty být silnější než láska k jejímu synovi. Tedy pokud takový cit vůbec kdy existoval. Co se týká Matky od K.Č., rozdíl bych tu viděl - této ženě nikdo žádného syna nezabil, dokud ho sama neposlala zemřít...

Odp3: Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň...
Seten, 14.2.2006 17:15

Neviem či si ma pochopil, ale ja som nehovoril o kresťanoch ako naboženstve.

Hovoril som o mysleni európanov v zmysle kresťanskych hodnôt. To je: pravo na život, ľudské prava, seberovnosť, „neubližiš bližnému svojmu“, demokracia a podobne.

Odp3: Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň...
romantik, 14.2.2006 20:29

Možná jí někdo zabil někoho nebo něco jiného.Bezdůvodně žádní lidé nenasazují svůj život ani život svých blízkých. A ty důvody si někdo nepřeje, aby se jiní lidé dověděli.

Odp: Pokud neuvedeš detaily (nebo aslespoň...
asas, 6.4.2006 22:45

A) korán není náboženství ale je to KNIHA !
B) kdo tvrdí že v koránu se píše o mírumilovném náboženství tak prostě tu knihu podrobně nečetl a tak se jen naivně mýlí... a nebo =což je horší = nebo úmyslně lže.

Nadpis
Saw, 13.2.2006 17:17

Jen dvě věci dokáží člověka postavit proti běžným instinktům: víra a „odchylka“ od „normálu“. Je možné, že na tom prostě neviděla nic špatného. Víra a absence mateřského pudu způsobila tuto situaci. Kdyby nebyla víra, nemá se za co schovávat (vím že je to utopie, ale doufám, že se k tomu člověk někdy dostane). V přírodě by její geny neměly šanci přežít, doufám že to tak bude i v našem zvráceném světě...

Odp: Nadpis
Juras, 5.12.2006 22:50

Těch věcí bude víc. Co třeba takové zprofanované slovo - láska? ;-)

K.Čapek: „Matka“
romantik, 13.2.2006 17:20

Karel Čapek: „Matka“
Pro vysvětlení si stačí přečíst divadelní hru Karla Čapka „Matka“. Děj je ze druhé světové války. Utrpení matky nad zbytečnou ztrátou tří synů je tak obrovské, že nakonec sama předá zbraň svému nejmladšímu synovy, aby šel bojovat proti těm, kteří zabili jeho bratry. Všechny matky „posílají své děti na smrt“ už tím, že je porodí. Některé děti jsou počaty a nenarodí se. Jiné zahynou úrazem nebo nemocí už v dětském věku, jiné zahynou v mládí na následky alkoholismu, braní drog, na nevyléčitelné nemoci, které jsou důsledkem toho, že nesehnali práci. Další mladí lidé zbytečně zahynou ve zbytečném boji, do kterého byli donuceni v cizí zemi. Jiní jako bezdomovci zmrznou nebo zahynou hladem. Matky z jiných zemí nemají méně citu, než Evropanky. Pouze nikdo neodpovídá na jejich přání a prosby; nikdo se s nimi o jejich trápení nebaví. Násilí vyprovokuje vždy násilí. To, co je pro jednu stranu jásotem z vítězství, to je pro druhou stranu neštěstím provokujícím pomstu.

Odp: K.Čapek: „Matka“
Luko, 5.12.2006 23:17

Jiné zahynou na nevyléčitelné nemoci, které jsou důsledkem toho, že nesehnali práci.

:-)to už si děláte humor, ne? Vážně to musíte vecpat všude?

Myslím že důvod, proč my, vyrostlí v...
Brookshaw, 24.2.2006 13:55

Myslím že důvod, proč my, vyrostlí v evropské civilizaci, takové jednání nechápeme, je v odlišném chápání samotného pojmu života. Pro kultury Východu nemá individuální život zdaleka takovou hodnotu jako pro nás, smyslem života je přežití národa. Částečné pochopení můžeme získat například pozorným čtením Starého zákona - vše, co se tam odehrává, je vztahem vyvoleného izraelského národa k Hospodinu. Individuální životy, činy atd. hrají jen zprostředkující roli - skrze jednotlivce se naplňuje poslání a osud národa.
Současní Palestinci dnes také řeší bytí či nebytí celého svého společenství, národa. V tom jim my moderní Evropané (a Češi zvlášť) můžeme porozumět opravdu jen velmi těžko.

Proboha!
xixe jana, 5.3.2006 17:29

Jen šílenec by něco takového udělal!
Nikdo nepošle nikoho ze svých blízkých na smrt a pokud by se měla matka rozhodnout mezi rodinou a svým dítětem nikdy nepošle své dítě!
Pro milující matku je její dítě vším na celém světě je proni andělem a bohem je proni láskou a něhou je proni vším co může kdy mít a nikdo nikdy nemůže toto nahradit!!!
Matka raději sama sebe obětuje nežli by dítěti jen skřivila vlas!
Pokud někdo něco takového učiní není to matka není to člověk je to zrůda!
A měla by se smažit vpekle tisíce let.
S pozdravem xixe

Co na to vše říct. Jedno je jisté:...
Bonno, 18.3.2006 17:23

Co na to vše říct. Jedno je jisté: Islám je zrůdné, hnusné a člověka zničující náboženství. To , že někdo pošle své dítě na smrt jen ukazuje, jak obludný islám ve skutečnosti je. A pozor!! Islám nám teprve ukáže, co je zač....

Odp: Co na to vše říct. Jedno je jisté:...
Seten, 18.3.2006 21:14

Kresťanstvo je hrozne naboženstvo.
_Upadajuca moralka,
_človek zabije ineho a po par rokoch akoby nič,
_chore spravanie kňazov (USA),
_nedrži sa svojich prikazani, proroka a pevnych zakladov.

Čo si asi tak mysli veriaci v Islam o našom „fantastickom, bezvadnom, civilizovanom, vzratenom svete“?

Odp2: Co na to vše říct. Jedno je jisté:...
Seten, 19.3.2006 17:23

Ešte dodam:
Je spravne až zomrieť pre to, čo verim?
Zoberme si liter. diela, katastroficke filmy. Doteraz ešte nebola priležitosť aby musel niekto pre svoj svet zomrieť.

Boli by ste Vy schopny svoj život obetovať za vlasť pripadne ľudstvo?
Napriklad spachať bombovy samovražebny atentat na Hitlera? I keby ste vedeli, že o par rokov prehra, ale tymto by ste trochu pomohli jeho rychlejšej prehre???

Odp: Co na to vše říct. Jedno je jisté:...
Luko Karavan, 21.11.2006 23:19
Neznám žádnou mámu, která by s hrdostí...
linuxdrak, 21.3.2006 22:39

Neznám žádnou mámu, která by s hrdostí poslala své dítě do smrti ....

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru