Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

13.2.2006 21:35

Jaký má smysl feminismus?

Jaké jsou vlastně feministky, co to znamená být feministkou ? Čím to ženu povýší, povznese ? Kdo ví, ...

Začněme tím, kdy feminismus vznikl. Předpokládá se, že už ve starém Řecku a Římě existovaly feministky, což tehdy zřejmě bylo totéž označení pro lesbičku, která se netajila svou orientací a byla poněkud více „zlobivá“. Moderní feministky, tedy bojovnice za práva žen, se začaly projevovat ke konci osmnáctého století, kdy v roce 1792 vydala Mary Mary Wollstonecraftová „Obhajobu ženských práv“. Od té doby se feministky ještě zoufaleji snažily vydobýt si stejná práva jako muži. Nezřídka sahaly i k drsnější řešením, jako například takzvané sufražetky, tady bojovnice za volební právo, které se přikovávaly k zábradlí známých budov nebo odmítaly ve vězení jíst. Jeden příklad za všechny - v roce 1913 se jistá britská sufražetka Emily Davidsonová vrhla na dostizích pod kopyta králova koně a později na následky zranění zemřela.

Otázkou zůstává, jaký má ještě feministické hnutí u nás smysl - všechny diskriminující zákony byly zrušeny a ženy by měly teoreticky mít stejná práva jako muži. Ze všech stran zní hlasy rozhořčených žen, které neuspěly ve výběrovém řízení před méně schopnými muži, nebyly přijaty do zaměstnání kvůli hrozícímu otěhotnění (zaměstanavatel přece nebude riskovat a vezme raději stejně kvalifikovaného muže - má téměř stoprocentní jistotu, že mu na mateřskou neodejde) anebo je prostě nikdo nechce pustit sednout v autobuse. Ano, opravdu, takové problémy existují, dokonce i horší (jako sexuální obtěžování na pracovišti, domásí násilí, ...) a je třeba je řešit.

V tomto směru shledávám specializované poradny pro bité ženy nebo stížnosti u soudů pro zjevnou pohlavní diskriminaci zcela oprávněné. Ale skupinku bláznivých ženských, co tráví většinu života burcováním médií a vysvětlováním ostatním jací jsou ti muži prasata - díky, ale ne. Tohle je moc.

Když vidím v autobuse těhotnou maminku nebo starší paní s francouzskými holemi, tak ji, samozřejmě, sednout pustím. Ale obtloustlou - s prominutím - vyžranou třicítku s pořádnou vrstvou make-upu, která na mě řve, že jsem chuligán, protože ji nepustím sednout, rozhodně ne (párkrát už se mi podobné případy staly). Tedy dobrá, tolik můj názor - a co na to říkáte vy ?

Co sa tyka zamestnania, tak sa...
Seten, 14.2.2006 12:43

Čo sa tyka zamestnania, tak sa nečudujem, že su naštvane. Predsa ako majiteľ firmy si dobre rozmyslim koho zamestnam, ake ma plus a minus. Nemože si predsa zamestnať niekoho, kto nevydrži v praci(stres) alebo je nevhodny pre pracu. V tomto suvisi aj tehotenstvo a dlhodobe vypadky v praci.

Lenže v tomto je teraz trend, tak sa nečudujme.
Okrem toho trend by mal byť najprv dieťa a potom kariera. Keď vidi budúci zamestnávateľ, že zamestnankyňa bude schopna a ma už rodinu, tak bude mať menšie obavy o buducnosť tohto pracovneho miesta.
----
Posledna čast članku. Suhlasim s tebou, keď vidim niekoho, že neni schopny stáť v autobuse, tak ho pustim. Ale zase priznajme si, ak chce niekto byť mlady, tak by sa mal aj tak spravať. A ženska, ktora chce byť nechutne mlada(namaľovana) a pritom je jednoznačne stara si nezaslúži byť brana ako stara.
Vyrok mojho dejepisara:
„Kto chce tam, pomôžme mu tam“

Odp: Co sa tyka zamestnania, tak sa...
Seten, 14.2.2006 12:56

Ešte dodam....
Ako feministické hnutie považujem za opravnene, ale už by malo pomaly zaniknúť. Lebo keď si to tak zoberieme tak mala skupina žien bojuje za práva žien a zvyšok to zneužíva.

príklad:
Ak chce žena do parlamentu tak tvrdou pracou sa tam dostane. Avšak teraz je trend tam dávať ženy aby to z vonku vyzeralo rovnopravne. Pritom ich námaha sa neda porovnať s námahou tých, čo sa tam dostali tvrdou pracou.

Odp: Co sa tyka zamestnania, tak sa...
Migi, 4.5.2009 17:47

Myslím ale, že i staré ženy chtějí vypadat dobře. Když se to nepovede, tak je to holt k zasmání nebo politování. I tak je můžete pustit sednou.

Myslím, že feminizmus je extrém.
realista, 14.2.2006 23:19

Patriarchát, imperializmus, kapitalizmus a rasizmus jsou synonymem různých forem sociální nadvlády vůči části společnosti, a režimy, které jsou na nich založeny, jsou vykořisťovatelské. To není komunistická propaganda. Ta mi je hodně vzdálena. To je jednoducho fakt. Ženy nesporně byly v průběhu historie diskriminované, vykořisťované a zneužívané. Vzpomeňme jenom oblast vzdělávání, kde na vzdělání neměly právo ani v tak vyspělé kultuře jako starořecká. Vzpomeňme, jak se k nim chovala a dodnes chová církev a kupodivu nečelí za to žádné kritice. Nebo zná někdo ženu, která byla papežem, nebo kardinálem, nebo alespoň biskupem? Ono se to jako diskriminace u církve nebere, ale jednoznačně to diskriminací JE!!! Jenom odvozování rodu (a tedy i příjmení) od muže je jednoznačnou diskriminací, která přežívá ještě i dnes a nemá žádnou logiku, neexistuje žádná udržitelná argumentace na obhájení tohoto stavu. I prává žen v dnešní společnosti jsou spíše teoretická. Jen srovnejte průměrné výdělky žen a mužů!!! Proč jsou třeba ve školství nejnižší platy? Protože jsou tam zaměstnány ve vysoce převažující míře ženy. A to je opět jednoznačná diskriminace. Lze se pak divit tomu, že se zformují extrémní hnutí, jako feminizmus? Podivovat se lze snad jenom tomu, že se ženy vzpírají v tak malé míře! Vždyť v celé historii, všude, kam až sahá paměť lidstva existují důkazy, že byly a dodnes jsou diskriminované.

Odp: Myslím, že feminizmus je extrém.
Seten, 14.2.2006 23:27

Prave si ukazal svoju malu vzdelanosť.

Odp: Myslím, že feminizmus je extrém.
Seten, 14.2.2006 23:40

Školstvo?
Ano je tam viac žien ako mužov. Prečo? No ženy maju rady spoločnosť, komunikaciu,ľudi a vzťahy. Preto si skôr vyberajú povolania, kde sa komunikuje, vytváraju vzťahy, pomahaja a podobne zamerania. Keď sa opýtaš malych dievčat, čim by chceli byť: zdravotna sestra, doktorka, učiteľka... Ďalej to už netreba komentar.

Firma si ceni ludi, ktori robia pre firmu peniaze a podľa toho ich aj hodnoti. Ten kto robi zisk alebo sa na nom priamo podieľa sa ceni viac ako pomocny pracovnik.

Churchilov vyrok: „Demokracia neni najlepšia, ale je to to najlepšie čo zatiaľ mame.“

Zisk ze špatnosti
romantik, 15.2.2006 9:24

Mnoho zisku plyne podnikavcům ze špatností. Zisk plyne i tomu, kdo k nám vyváží odpad a kdo odpad z ciziny umožní u nás uskladnit. Určitě se na tom podílejí i nějaké chamtivé ženy.

Odp2: Myslím, že feminizmus je extrém.
realista, 15.2.2006 17:14

Tak prečo nie sú papežky, kardinálky, biskupky atď. Veď to je vyložene o vzťahoch a o komunikácii. Churchilov výrok mi je známy a vobec ma nedojímá. Vela ľudí o demokracii hovorilo a ešte hovorí a ani nevedia čo to je.

Odp3: Myslím, že feminizmus je extrém.
Seten, 15.2.2006 21:15

No skor by som povedal, ze tu je akasi cirkevna hranica dana uz od zaciatku.
Postavil by som inak otazku? Kolko nabozenstiev pozname, ktore maju vo svojich radoch zeny vzhladom na vedenie. Pravdaze musi to byt taka, ktora ma oficialneho vodcu.
Mozno preto, ze akosi neradi vedu ludi, neviem, v takomto kontexte som o tom este nepremyslal.

Odp4: Myslím, že feminizmus je extrém.
realista, 17.2.2006 20:06

Podľa mojho názoru je to len jeden z prejavov hlbokej diskriminácie žien. Je tak zakorenená, že už sa javí ako samozrejmosť.

Manipulátorky
romantik, 15.2.2006 9:19

Mnoho žen je výbornými manipulátorkami a v současné době často tímto způsobem „převálcují“ slušné muže. Ženy už často nejsou utlačované ale utlačují a o nějaké něze a dobrotivosti u mnohých z nich není v současné době ani potuchy.

Zbytečnost...
Saw, 16.2.2006 9:29

V dnešním světě už vidím mezi muži a ženami rovnováhu (vlastně jsem ani neslyšel o nějaké ženě co by problém diskriminace zažila). Tak v čem je problém? Každý člověk má tendenci začlenit se do nějaké skupiny, a někteří lidé se nejsou schopni začlenit jinak než podle pohlaví. Na tom není nic špatného, ale jen do chvíle než se díky nudnému životu nepustí do nesmyslného boje, jen aby měly něco na práci. Stejně je tomu tak v případě černochů v USA, lower class po celém světě atd. Samy navíc většinou ani žádnou špatnou zkušenost nemají, jen se snaží na sebe upozornit (nejvtipnější je odpudivá žena mluvící o sexuálním obtěžování). Feministky jsou u mne na úrovni jakýchkoliv jiných nevyrovnaných lidí a v žádném případě je neberu vážně. Kdyby vyvinuly úsilí proti poškozování životního prostředí, udělaly by lépe...

Odp: Zbytečnost...
Seten, 16.2.2006 17:46

ANO súhlasim úplne s tebou. Skôr by som ešte dodal, že každy človek za neuspech vinní niekoho. Napriklad žena, ktora je extremne sebeista a nedostane vysnívane miesto, hadže vinu na diskrimináciu. Pritom neni schopna si priznať vlastnu poražku.

Odp: Zbytečnost...
realista, 17.2.2006 20:31

O tom, že lidé vytvářejí různé skupiny není pochyb. Nedá se ani souhlasit s argumenty feministek. V tom s tebou souhlasím. Ale nesouhlasím s tvrzením, že tady nejsou ženy diskriminovány. Jsou a neprotestují, protože si to často ani neuvědomují. Zamysli se třeba nad tím, proč se rod odvozuje od muže? Jakou to má logiku? Neměla by být nositelkou rodu žena? Vždyť otec často není vůbec jistý. Nebo pojmenování ženy, jako mužova vlastnictví. Čí pak je? Nováková! Ona není svá! Ona je jeho! Pro nás muže to asi není důležité. Je to maličkost. Většina žen si tuhle skrytou formu diskriminace ani neuvědomí. Bylo to tak vždy, tak je ani nenapadne nad tím přemýšlet. Některým to ale vadí, Vůbec nepochybujeme, že jsou ženy diskriminovány ve světě islámu. Ale jejich ženy to tak nevidí. Totiž o tom vůbec nepřemýšlí, protože se v takovém systému narodily. Bylo to tak pořád. Znamená to ale, že je to v pořádku? Tady jsou totiž ve stejné pozici, jako ženy v kulturní Evropě. Bylo to tak vždy!!! Je kulturní dědictví, sice diskriminační, ale bereme to jako samozřejmost a jako diskriminace nám nepřipadá, ba dokonce ani ženám! Kromě této skryté formy je však tady i otevřená a zcela zjevná. Třeba ve srovnání platů na stejných pozicích jednoznačně vedou muži. Ví se o tom, mluví se o tom, ale nic se neděje. A stačí se podívat kolem sebe a najdeme takových případů více.

Odp2: Zbytečnost...
Seten, 18.2.2006 19:36

Budem teda reagovať logikou:
***
Prečo napriklad auto nevolame samo-chod? Chodi same... Takto by si mohol prisť aj ku tomu prečo si Českej narodnosti a nie Slovanskej narodnosti. I prečo delime ľudi na ženy a mužov(rod). A zakladna otazka: Prečo sme tu.....
PS: mame „to“ dievčatko.
***
Plat:
Sme v kapitalnej spoločnosti, tak si to choď vyriadiť so šefmi. Okrem toho niektore firmy vlastnia ženy a aj tak maju v tejto firme väčšie platy muži ako ženy.

Čo sa týka minulosti tak tu by som nechal na pokoji. Vtedy pracovali muži a ženy ostali doma s deťmi. No trochu zajdem do protiútoku...

Preco sa ženy nebili za svoje prava napriklad ešte v stredoveku? Alebo v dobe pred Kristom? No ja ti poviem prečo. Vtedy ludia nemali „zlepsovaky“, ktorými uplne zľahšili pracu. Takto musel „človek“ tvrdo pracovať. Nemyslim tak, že niečo robil do 15:00 a potom šiel domov. Pracoval do tmy a potom šiel domov, akurat sa len vyspať a rano bol už v praci. Z toho dôvodu pracovali najmä muži. Prakticky len oni tvorili vtedajšiu pracovnu spoločnosť. Časom sa však zjednodušila praca a tým bol niektorý typ prace vhodny i pre ženy. Preto prve ohlasy žien na zrovnoprávnenie začinaju až od technickej revolucie.
Prečo som napriklad ešte nepočul o tom, že ženu diskriminovali za to že je žena a nezobrali ju pracovať do bane /fyzicky/. Až keď budu ženy robiť aj tu najhoršiu pracu, ktorú musia robiť muži, tak potom nech revu po takychto banalnostiach.

Odp3: Zbytečnost...
realista, 19.2.2006 11:27

Vždyť je to holý nesmysl. Přece není možno zaměňovat biologickou danost a společenský status. To první je dáno geny a není možné to záměrně měnit. To druhé nastolením společenské privilegovanosti určitého myšlenkového proudu, přičemž společenské priority zpravidla není dosahováno demokratickými procesy. A příslušnost k národnosti žádným způsobem nesouvisí ani biologickou podmíněností, ani se společenským uspořádáním. Co se týče práce v nevolnictví, tak pracovali všichni, bez výjimky, včetně dětí. Že matky zůstávaly doma je také nesmysl. Musely pracovat a kojence si nosili sebou na pole. Zákon všem, včetně dětí přikazoval pracovat pět dnů v týdnu pro zeměpána a dva dny v týdnu pro sebe (pracovali i v neděli, tenkrát to církvi nějak nevadilo!)! Z výsledku práce těch dvou dnů museli platit daně a to zvlášť daň pro pány a zvlášť daň pro církev. Po odečtení daní jim zůstalo na obživu z pracovního týdne jenom půl dne! A pracovali všichni od svitu do setmění. Řekni mi, kde v takových podmínkách ženy, které byly navíc nevzdělané, mohly bojovat za ženská práva. Ony bojovali o holý život!!! Až v roce 1774 s nástupem osvíceného absolutizmu Marie Terézie se jejich postavení o něco zlepšilo. Byla zavedená povinná školní docházka, ze které církev okamžitě vybojovala výjimky, které pak krutě zneužívala. Stav se nezlepšil ani po nástupu France Josefa, především zásluhou církve a začínajících kapitalistů (manufaktury), kteří opět prosadili pro děti výjimky z povinné školní docházky v době prací (doba prací byla vlastně pořád, kdy se jim to zlíbilo). Proč ženy nepracovaly v dolech? Vždy existoval rozdíl ve fyzických dispozicích mezi mužem a ženou (to jsme zpět u genetiky). Z muže měli větší užitek. I dnes ženy nepracují v některých profesích (doly, stavebnictví a pod.). V oblasti intelektuální práce jsou na tom naopak lépe ženy (to tvrdí moderní výzkum, není to můj názor). Logicky by to znamenalo, že v této oblasti bude pracovat více žen. Je to ale pravda?!!! A poslední věc, co se týče toho automobilu, on se skutečně jmenuje tak, jak uvádíš, jen je to vyjádřeno cizím slovem. Automobil se dá opravdu přeložit jako samochod. A co se týče toho odkazu, že si to mám vyřídit se zaměstnavatelem, tak chci jasně říct, že já neřeším žádný svůj problém. Jsem zámožný člověk a nemusím pracovat do donce svého života. To, že pracuji, nijak nesouvisí s potřebou mít obživu. Pracuji proto, že že chci. Přináší mi to uspokojení. Avšak vidím, jaký je ve společnosti stav v oblasti veškerých práv obyčejných lidí a práv elit. Vytáhni legálně drženou zbraň v restauraci, ani nemusíš střílet a uvidíš co se stane. Bývalý šéf Telecomu ten dokonce střílel a nestalo se nic. Zkus se někdy soudit s poslancem, podnikatelem nebo milionářem i když jsi v právu. Pak ten rozdíl uvidíš!

Odp2: Zbytečnost...
Saw, 26.2.2006 22:00

Samozřejmě máš v něčem pravdu. Ale není většina těchto věcí vycházejících z historie jen pocta mužskému rodu? Proto si to ženy moc neuvědomují a proto zpravidla vyhledávají silného muže, který ubrání své potomstvo, namísto zženštilce, který by se ale třeba o poznání lépe choval. A čím zaostalejší země, tím markantnější rozdíl mezi mužem a ženou (v rozvinuté společnosti jsou téměř smazány). Co se rodiny týče, má žena jakožto matka důležitou pozici, většinou se však o živobytí opět stará muž (krom málo častých případů). Na druhou stranu se shodneme na tom, že diskriminovat ženy jakoukoliv nepřirozenou cestou (náboženství) je nepřijatelné. Můj závěr je, že některé typy diskriminace pořád mají ve společnosti své místo. Například dokud nebude mít žena u přijímacího pohovoru povinnost pravdivě sdělit zda je těhotná, tak co se diskriminace v přijímání do zaměstnání týče, je můj názor jednoznačný...

Odp2: Zbytečnost...
markis, 18.5.2006 10:46

Řešíš, že je diskriminace, když žena po svatbě dostane manželovo jméno. Uvědom si ale, že si každá žena může určit, že si své jméno nechá. Které vadí, že by dostala jeho jméno, ať si nechá své. Možná, že naprosté většině žen to jako diskriminace nepřipadá, protože je to už dlouhá „tradice“. Ale, proč by jim to taky mělo vadit? Chtějí s ním být, chtějí s ním mít děti, atd, atd....proč by jim teda pak mělo vadit, že si berou jeho jméno?

Pro pana realistu
romantik, 20.2.2006 22:16

Prosím o zprávu, jak se díváte na diskriminaci nezaměstnaných oproti zaměstnaným. Dle Vašeho sdělení svou současnou práci již nepotřebujete ke své vlastní obživě. Mám dotaz, zda byste mohl a byl ochoten svou práci přenechat např. dvěma až třem mladým nezaměstnaným lidem a pro tuto práci je zaškolit. Pro ty mladé nezaměstnané by výdělek z Vámi přenechané práce byl základním živobytím, jediným zdrojem obživy a naděje do budoucnosti, za kterou by Vám byli do konce života vděční. Víte, že existují vzdělaní slušní mladí nezaměstnaní, které musí podporovat jejich rodič důchodce ze svého měsíčního důchodu (např. z cca=7777,--Kč)? Víte, že firmy uchazečům o práci nezaplatí ani cestovné na pohovor, nebo že využívají nezaměstnaných na neplacenou práci bez pracovní smlouvy jako „na zkoušku“?

Odp: Pro pana realistu
realista, 26.2.2006 21:42

Nevím, zda lze u nezaměstnaných takhle obecně mluvit o diskriminaci. Mnozí pracovat nechtějí a nikdy nechtěli, u mnohých je pak neschopnost se zaměstnat výsledkem nedostatečné přípravy, či už jazykové nebo odborné. Vždyť v Evropě je momentálně pracovních příležitostí pro anglicky nebo německy mluvící lidi dost, vzhledem k nižšímu finančnímu očekávání (přesto však s ohledem na mzdové ohodnocení v ČR je toto finanční ohodnocení nadstandardní). O diskriminaci by se jistě dalo mluvit u žen, jež jsou matkami a u nichž se očekává vyšší absence v zaměstnání vzhledem ke skutečnosti, že každé dítě znásobí riziko onemocnění a následně vytrhne dotyčnou osobu z pracovního procesu. Pro zaměstnavatele je to nevýhodné. Podobně lze mluvit o diskriminaci u uchazečů o práci z řad Romů, nebo seniorů ve věku nad přibližně 40 let fyzického věku. Určitě by se našli i jiné případy. Nelze však mluvit v této oblasti o diskriminaci obecně. Nezaměstnanost je ve společnosti vnímána jako neschopnost uplatnit se na trhu práce, ne jako diskriminace. Nežijeme v socialistickém zřízení, kde se nezaměstnanost považovala za něco nepřirozené a společensky nepřijatelné.

Já opravdu nepotřebuji svoji práci na zajištění obživy, ale přepuštění pro někoho jiného je poněkud naivní a těžko uskutečnitelné. Práce je výsledkem smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
Má výpověď by těžko přiměla zaměstnavatele přijmout lidi, jež mu případně navrhnu. Taky bych mu těžko mohl navrhnout lidi bez odpovídajícího vzdělání a zkušeností. Dělám vysoce specializovanou a odborně značně náročnou práci v oblasti návrhů ekonomicky výhodných technologických řešení některých výrob, pro zahraniční společnost. Můj odchod ze společnosti by její personální odbor řešil nabídkou lukrativních podmínek osobám, které se již prezentovali zajímavými a výhodnými řešeními, za nimiž jsou prokazatelné výsledky a předpokládám, že takové lidi vede ve své databázi.

Odp2: Pro pana realistu
romantik, 28.2.2006 0:34

Nezaměstnanost diskriminace je, protože bere člověku základní výdělek, který potřebuje k životu; nezaměstnaná osoba těžko může pomýšlet na to, že si založí rodinu. Nezaměstnanost není přirozeným jevem, jak se o ní mluví, protože vzniká nepřirozeně a to neetickým a nezákonným chováním zaměstnavatelů, rušením firem, nadměrným zaměstnáváním cizinců aj. Absolventi jsou opakovaně přijímáni na dobu určitou a zaměstnavatel na ně opakovaně dostává finanční prostředky na mzdy od ÚP. Nezaměstnanost se týká i lidí s vysokoškolským vzděláním a s velmi dobrými jazykovými i odbornými znalostmi. Tíha nezaměstnanosti je ponechána na lidech bez práce, přestože z vlastních soukromých finančních i duševních prostředků každý z nich vynaložil maximum na to, aby měl kvalifikaci, aby mohl pracovat. Mezi nezaměstnanými významně přibývá duševních poruch, gamblerství, alkoholismu, závislosti na drogách a sebevražd; zvyšují se tak náklady na zdravotnictví, místo aby jako zaměstnaní byli spokojení, zdraví a odváděli ze svých výdělků vyšší zdravotní a sociální pojištění na příslušné účty.

Odp2: Pro pana realistu
romantik, 2.3.2006 8:19

Existují firmy, které mladým vzdělaným lidem umožní získat zkušenosti a prezentovat se zajímavými výhodnými řešeními, za nimiž jsou prokazatelné výsledky? Existuje seznam uvádějící adresy a kontakt na takové firmy ochotné zaučit nastartovat mladým lidem karieru? Zdá se, že zaměstnavateleéchtějí jen zkušené lidi, kterých valem ubývá, protože odchází do důchodu.

Odp3: Pro pana realistu
realista, 2.3.2006 21:52

Máš pravdu. Souhlasím s tím, co píšeš. Jenomže jde o to, jak to bere společnost. To je rozhodující kriterium. Za socializmu byla nezaměstnanost společensky nepřípustná. Vytvářelo se dost pracovních příležitostí, jen aby nebylo nezaměstnaných. Jenomže v listopadu 1989 si většina lidí zvolila kapitalistické zřízení, které nikdy nezaměstnanost řešit nedovelo. Pokládá ji za přirozenou a vymlouvá se, že je způsobena neochotou pracovat, neschopností nebo nepřipraveností se zaměstnat. Společnost tedy nezaměstnanost jako diskriminaci nevnímá. To je potřeba respektovat.

Odp4: Pro pana realistu
romantik, 3.3.2006 22:47

Každý z nás je „společností“ tedy i já. A já nikdy nezaměstnanost nebudu považovat za přirozenou a za osudovou ránu, za kterou si může každý sám. Motto: „Jednou rukou nezatleskáš!“ Nezaměstnaní jsou „rezervním rybníkem“, ve kterém mohou zaměstnavatelé „lovit bez rybářského lístku, kdykoliv, cokoliv,na jakoukoliv krátkou dobu téměř za cokoliv a nebo vůbec ne“ . V podstatě „loví ryby“, které sami neodchovali ani nevykrmili; „konzumují bez práce koláče“.

Odp5: Pro pana realistu
realista, 5.3.2006 13:54

Zase mohu jenom souhlasit. Snad s jedinou výhradou, že společnost jsi ty. To si totiž maslel i Stalin!!! Demokraticky vzato jsi jenom součástí společnosti - jenom jeím prvkem. O společnosti se pak mluví jako o většině těchto prvků, což ty sám, jako osoba, být nemůžeš.

Odškodné
romantik, 28.2.2006 11:51

Nezaměstnaní mohou vyúčtovat všechnu újmu, kterou utrpěli těm, kteří na tom profitovali, nebo těm, kteří té újmě nezabránili. Nezaměstnaní by měli žádat odškodné.

Odp: Odškodné
realista, 5.3.2006 13:55

Takový účet tady už jednou byl. Říká se mu socialistická revoluce. Jak vidíš z historie, moc veliký úspěch neměl.

Odp: Odškodné
Ivan Placák, 27.5.2006 16:31

Už tu nedůstojnou ubrečenost nemohu vydržet!
Práce se nehledá,práce se nabízí!!
Nechodím a neříkám ,nemáte tady něco „?
Nemáme!..
Prostě jdu a nabídnu to co umím, znalost,nebo
dovednost.Do dopravní firmy nastoupím jako
řidič a teprve prokázáním spolehlivosti a
schopnosti spolupracovat se vypracuju na významější pozice. Ve středním věku jsem
Zásupcem šéfa nebo podílníkem.Svůj post
si musím zasloužit! Toto platí všeobecně!
Jestliže vaši známí-,mladí a vzdělaní“
postupují způsobem,-nehledáte tady ředitele„?
tak to budou nespokojeni ještě hodně dlouho,
ale já taky! Sociální fond má sloužit k pomoci starým a nemocným ,nebo lidem potřebujícím
krátkodobou pomoc.-nikoliv k obživě
,mladých a vzdělaných“!! A už přesťante
brečet,nebo se nad vámi rozpláču také.

Inakšie sa treba pozrieť na tento problem...
Seten, 7.3.2006 10:33

Len tak rozmýšľal niekto už nad tým, že tym že „matky domacnosti“ niesu doma vzniká problem s výchovou deti?
Keď obaja rodičia pracuju od rana do večera, tak na výchovu deti ostáva len chviľa rano a večer.
By som bol skôr za zákon, kde by matka mala zo zákona podmienku pracovať len do 6 hodin denne keď ma dieťa. Štat by potom už dotoval nejako tie dve hodiny.
Femistky by sa na mňa hneď vrhli, ale keď si to zoberieme tak ženy sa prestávajú starať o výchovu deti a tak ju nahradzujú výchovou televízorom, počitačom a ulicou.
Keďže teraz su veľké rozdiely v platoch, tak doma by ostával rodič s nižším platom to buď otec alebo matka, prípadne spoločna dohoda kto to bude.

Odp: Inakšie sa treba pozrieť na tento problem...
realista, 8.3.2006 14:21

Problém výchovy je v dnešní společnosti vůbec nějak bokem. A není to jen absence žen doma. Úloha ženy - matky je nezastupitelna spíše v dětském věku. S přibývajícími léty dítěte pak sehrává stále větší roli přítomnost otce, coby spolutvůrce životních postojů.

Matka by měla být s dítětem deně v období kojeneckém a batolecím (dětské jesle bych zakázal - je to týrání dětí v pravém slova smyslu, a nemíním tím často obětavý přístup personálu). Ve věku kolem 4 let by pak dítě mělo povině trávit část dne mimo domov, v kolektivu jiných dětí (mateřská školka a jiná předškolní zařízení). Formuje se tak jejich agonální chování, které je základem schopnosti prosadit se ve společnosti jiných. Navíc zajistí překonání dětských chorob v dětském věku a neodsouvá je do doby, kdy jsou mnohem nebezpečenější. V mladším školním věku (I. stupeň ZŠ) se priorita podílu matky a otce na výchově začíná postupně vyrovnavat a v starším školním věku pak už dominuje úloha otce. Na to by mnozí tatínkové neměli zapomínat. To je doba, kdy je dítě potřebuje nejvíc. Právě otcové by měli děti motivovat v tédo době k lepším školním výsledkům a pomoci jim nalézt své místo ve společnosti.

Společnost se teď chová, jakoby se ji toto netýkalo. Nevytváří dostatečný mzdový resp. časový prostor rodičům. V konečném důsledku však na to finančně doplatí. Boj s kriminalitou, která je důsledkem takového postoje společnosti, bývá mnohem nákladnější.

Samostatnou kapitolu pak tvoří sdělovací prostředky. Těm se s úspěchem daří zkazit většinu toho, co rodiče a učitelé, často s velikým úsilím dosáhnou. Jenom taková reklama: „Nevaž se, odvaž se!“ dovede zkazit víc, než si dovedeme představit. Je mnohem účinnější jako slova rodičú a učitelů dohromady. V podstatě dítěti říká, že má kašlat na všechno a na všechny a dělat si jenom to co chce!!!

Odp2: Inakšie sa treba pozrieť na tento problem...
Seten, 8.3.2006 23:25

Akosi tvoja odpoveď nenadväzuje na môj prispevok.

Mne išlo skôr o to, či zmena pomerov na základe feministickeho hnutia neniči alebo nezabija buduce generacie deti.
pravo na potrat,
kariera pred rodinou,
pohlavne choroby,
rakovina a fajčenie,
chemické potraviny,
stres... => neplodnosť
Par dôvodou, ktore ničia našu buducu generaciu. Keď ešte aj zaťažime ženy problemami mužov, tak už sa nečudujem, že vyspelé štáty vymieraju.:-)

Co řešíte?
sandál, 21.3.2006 21:39

Koukám že si to „rozdali“ romantik s realistou. Smíchali jste feminismus s kapitalismem, socialismem a pracovními problémy. Přitom jste se nedostali v diskusi ani kousek dopředu. Nemusíte se vracet ke středověku ani k jiným kulturám. Feminismus je produkt 19. století kdy ještě měl nějaký smysl. Pomohl odstranit rozdíly mezi muži a ženami z právního hlediska - právo na vzdělání, právo volit.... Další otázky věnované mužské a ženské „roli“ jsou opravdu dány jejich biologickou stavbou a tím úlohou v rodině. Bezdůvodná diskriminace je jistě odsouzení hodná. A to na obě strany. Extrémní feminismus je hrozbou pro všechny a nikdo z ní nemůže mít opravdový prospěch.

Odp: Co řešíte?
Maura, 14.4.2006 23:37

Myslím si, že feminismus je pitomost. Žena by měla chápat, bez ohledu na to kam ji společnost a muži předurčují, že je samostatnou a nezávislou bytostí (tedy až do té doby, kdy se z vlastní vůle závislou stane). Feminismus škodí přirozeném vztahům mezi muži a ženami a ve společnosti vůbec. Zajímavé, že jsem neměla nikdy takové problémy,ale bude to asi tím, že jsem se nikdy neopírala o nikoho jiného, než o sebe. Aniž jsem se stala egoistou. A také mne život skřípal, až běda. Ale nepotřeobala jsem nikdy žádná společenská hnutí, abych se znovu a znovu pokoušela se dostat na správnou cestu. Nelíbí se mi ženská hnutí, ale líbí se mi, že muži se angažují pro zlepšení postavení žen ve společnosti a spravedlivé phodnocení jejich úlohy. Není jich moc, ale zaplaťbůh za ty, kteří se snaží. Díky.

Odp2: Co řešíte?
Beky, 24.4.2006 4:26

Jsem stejného názoru jako ty. Ony jsou možná tyhle hnutí, takovou zástěrkou. Žena si prostě a jednoduše musí uvědomit, že v některých ohledech nemůže být zrovnoprávněna s mužem (těhotenství atp.), ale co se týče domácího násilí zde bych chápala rozpor. Ale myslím, že takovéhle problémy se dají vyřešit jinak a nemusím se hlásit k feministkám. Ostatně, v čem mi to pomůže? Přijít k zaměstnavateli, který mě odmítl a říct mu „Já jsem feministka!“... No a co?! Tudy cesta nevede...

Btw, doufám, že nevadilo tykání:)

Nekomentujem, spravte si svoj nazor...
Seten, 28.3.2006 19:32

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.