Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

16.2.2006 13:05

Jsou věci jen dobré nebo špatné?

Dají se směry ve společnosti zjednodušit na soupeření dvou táborů? Stačí najít a pojmenovat názory z jednoho táboru a ten druhý získat tím, že všehcny názory obrátíme na opačné znaménko?

Víme, že takhle to asi nefunguje. Když jde někomu ve společnosti o nějakou dobrou věc, může nám říct, jak toho chce dosáhnout. Pak tu můžeme mít druhého člověka, který chce tu samou dobrou věc, ale chce ji zrealizovat jinou cestu. A pak přijde někdo třetí, který už našel zkratku :-).

Pokud máme nějakou myšlenku, neplatí že na světě pak existuje pouze myšlenka opačná. Naše myšlenka může mít spoustu obměn, variant nebo možností. Přesto si svět zjednodušujeme a ty dva směry, kterými se zabýváme jsme si pojmenovali jako dobro a zlo.

Svět by byl o hodně jednodušší, kdyby existovala jenom bílá a černá. Na všechno by byla buď odpověď ano nebo ne. Věci by byly pouze dobré nebo špatné, nic mezi tím. Stalo se ale to, že na místě dotyku těchto dvou barev došlo ke spojení a smíchání, takže vznikla šedá. Situace se dále zkomplikovala tím, že vznikly různé odstíny šedé. Tím ale vývoj neskončil.

Aby toho nebylo málo, přidaly se ještě zcela nové barvy, které tu ještě vůbec nebyly. Červená, modrá, zelená - opravdová revoluce. Mícháním těcto tří barev dohromady pak dostaneme žlutou, fialovou a nekonečné barvy spousty odstínů.

Politické dobro a zlo

Když slyšíme nějaký názor od politika a ztotožníme se s tímto názorem, sympatie k politikovi jako osobě vzrůstají. Bohužel jeden člověk může mít názorů více, a některé se nám líbit vůbec nemusí, nehledě na to že s některými dalšími myšlenkami od toho samého politika už třeba souhlasit vůbec nemusíme.

S politickou stranou je to ještě těžší. Taková strana se skládá z vícero lidí, kteří sice mají jednoho společného jmenovatele, ale názory na některé problémy mohou mít i naprosto protikladné. Jde tedy o to, aby ten jeden společný jmenovatel byl tak silný, aby různé lidi s odlišnými nárzory dostatečně stmeloval dohromady.

Zjednodučení politické situace na soupeření dvou táborů je lákavé,ale nepřesné. I v jednom táboru, který se semkl kolem nějakého lídra se najdou lidé s odlišnými názory. Takže potom můžeme mít jednu politickou stranu sociálních demokratů, kde se vyskytují jak příznivci volného trhu, tak i stoupenci regulací.

Politické směry dělíme na pravý a levý. Nemůžeme říct, který z nich je ten dobrý a který špatný. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, prostě je nutné se smířit s tím, že existují dvě varianty. Pokud se s tí nesmíříme a hledáme další alternativy, najdeme ve společnosti další proudy, které jsou však slabší a menší. To je cena za možnost svobodného výběru.

Bohužel nebo bohudík?

Říká se, že šedá je teorie, zelený strom života. Realita je však taková, že na tom zeleném stromu života se už brzo, jakmile začne jaro, objeví nádherné květy, které budou hýřit spousty barvami a vůněmi. Takže život není jen zelený, ale opravdu pestrobarevný. Buďme za to rádi...

Rád bych byl rád, ale nemohu!
realista, 17.2.2006 21:00

To co si popsal je jen výsledek diskriminačního volebního zákona, který umožňuje volit jenom lidi na kandidátce politických stran. V politických stranách je přitom méně než jedno procento volitelné populace. Takže nejméně 99 % volitelné populace je diskriminováno!!! To je demokracie!!! Nemůžu si pomoci, ale čím dál tím víc mi tenhle stav připomíná systém, jenž jsme s roce 1989 svrhli. Jen je v něm řádově více podvodníků, lumpů a gaunerů.

A krom oněch odstínů barev máme i mnohé...
Saw, 17.2.2006 23:27

A krom oněch odstínů barev máme i mnohé úhly pohledu, pokud se nad danou problematikou zamyslíme. Je demokracie dobrá? V principu samozřejmě, jako každá jiná ideologie. A co se realizace týče, je to horší. Vždycky když si na demokracii stěžuju, lidé se mi smějí, že mám být rád, že jsem nezažil komunismus. Jenomže proč se spokojit s něčím, když to může být podstatně lepší.
Jako by lidé zůstali v euforii z toho, že tu konečně máme to o čem celá léta snili. Na druhou stranu remcají pořád, jediné co se vytratilo je jakási snaha cokoliv měnit. Je fakt, že demokracie je u nás teprv krátce, takže těžko říct, jestli se udrží tak dlouho jako komusimus. Demokracie se však začíná měnit už teď. Stává se z ní totalita (hlavně to co poslední dobou předvádí USA stojí za to). V případě komunismu byla hnacím motorem pro vládnoucí vrstvu touha po čiré moci. Dnes jsou to peníze. Těm se podřizují aktivity politických stran. Dokud budou státy řídit zvířata jednající jen na základě instinktů, budou asi všechny režimy označitelné za nepříliš dobré. Tím se dostávám k něčemu, co by šlo označit za špatné. Zneužití vůle a dispozic k sobeckému účelu, který poškozuje celý stát a je tak v protikladu s předpokládaným záměrem člověka, který by měl státu sloužit. V budoucnu se máme na co těšit...

No, ono to zas není tak veliký rozdíl!
realista, 18.2.2006 22:37

Já jsem socialistický režim zažil (komunizmus tady nikdy nebyl) a musím říct, že mezi tím co bylo a co je, zas tak veliký rozdíl NENÍ! V socialistickém režimu byl občan diskriminován jednou stranou, teď je diskriminován několika stranami. Za socializmu byl diskriminován ideologicky, dnes je diskriminován sociálně. Za socializmu poslanci schvalovali zákony popři svém zaměstnání a zákony fungovali, dnes jsou za to poslanci nadstandardně placeni a místo zákonů máme paskvil. Za socializmu se do sportu míchala politika, dnes se tam mícha business. Za socializmu bylo mnohem míň policajtů a taky menší kriminalita, dnes je policajtů jednou tolik a kriminalita pomalu desetinásobná. Za socializmu dělníka vykořisťoval stát a peníze rozdal jiným, aby nebylo nezaměstnaných, dnes jej vykořisťuje podnikatel, aby se stal milionářem. Za socializmu bylo relativně dost peněz a nebylo za ně co koupit, dnes je spousta zboží, ale není jej za co koupit. Stejné je i to, že jak za socializmu tak i dnes to jednoduše od - - re obyčejný člověk a taky to, že elity tehdy a dnes jsou stejní lidé.

Odp: No, ono to zas není tak veliký rozdíl!
Saw, 19.2.2006 15:37

To podporuje mojí domněnku, že když lidem prostě vnutíte pocit svobody (a to že jí nemají odůvodníte jejich neschopností), tak jsou spokojení. Zatímco když jim na rovinu řeknete, že budou mít něco za něco (plná zaměstnanost za to, že se bude dovážet co nejméně, zvláště mimo svaz), tak jsou nespokojení. Fakt je, že celý tento režim si svou existenci podryl sám nesmyslnými kroky, ale co se musí nechat je, že byl pořádek a vychovanější lidé. Těžko říct, jestli byl lepší nebo horší, ale minimálně v našich podmínkách to nebyl žádný teror, pokud člověk držel hubu a krok (na což si někteří lidé stěžují)...

Odp: A krom oněch odstínů barev máme i mnohé...
Vladimír Kindl, 6.3.2006 10:12

Je moc zajímavé co píšete. Otázka je, co to vlastně demokracie je. Neustále se totiž přetváří a na světě existuje několik druhů. Tudíž je obtížné říci, která demokracie je dobrá a která není.Někde jsem četl, že budoucností je participativní demokracie.

Myslíte si že komunismus byl v Československu proto, abychom si vážili demokracie? Že je to vlastně potvrzení teorie akce-reakce, neboli že si lidé demokracii první republiky nevážili a proto jim ji osud vzal? A totéž do dnešních poměrů - Američané si demokracie neváží a proto se z ní stává totalita?

Pokud je to tak, máme se v budoucnu opravdu na co těši:-)

Rozum do hrsti
romantik, 17.2.2006 23:37

Ono by stačilo, kdyby lidé včas uměli poznat, co je lepší a co je horší a kdyby to lepší prospěšnější uměli udržet a pomalu rozšiřovat a to horší méně prospěšné postupně zmenšovat. Slova dobro a zlo znamenají pro každého jednotlivého člověka trochu něco jiného. Podobně např. tytéž sociální a finanční situace ve státě znamenají pro různé politické strany také něco jiného a proto na jejich řešení nebo neřešení reagují různě. Za velký nedostatek prozíravosti společnosti považuji snahu překrucovat historii, dodatečně měnit její význam nebo se snažit určitá historická období ignorovat a degradovat. Pro stále vzrůstající počet lidí život postupně ztrácí „barevnost“, kterou by si sice mohli koupit, ale nemají za co; snaží se o sebe se postarat, ale je mnoho jiných lidí, kteří se „postarají“, aby se jim to nepodařilo.

Odp: Rozum do hrsti
realista, 18.2.2006 22:51

Já tě ujišťuji, že lidé velice dobře vědí co je dobré a co není, alespoň ELITY to poznají neomylně a taky se tím řídí. Bohužel uznávají za dobré jenom to, co je dobré pro NĚ!!! Obyčejný člověk jim nestojí za ztrátu slova. Znám ty lidi a jsem hrdý na to, že k nim nepatřím!

Jsou špatné i dobré aby nás učili
xixe jana, 5.3.2006 17:34

Věci jsou jak špatné tak dobré a jsou tady od toho aby nás učili aby nám dali sílu a nebo bolest jelikož bez bolesti nepoznáme radost,bez nemoci zdraví,bez tmy světlo a veškeré protiklady se doplnují jako jing a jang:-)
Proto je třeba aby byli jak věci špatné tak věci dobré aby chom se naučili vážít si těch dobrých díky těm špatným a abychom pohcopili ,že všechno zlé je kněčemu dobré a vždy má vživotě nějakou souvislost a smysl vše dobro i zlo.
Proto se musíme naučit žít se vším co nám život přináší až už nás to bolí či je to pronás krásné a přínosné.
S pozdravem xixe

Odp: Jsou špatné i dobré aby nás učili
romantik, 5.3.2006 20:51

Jenom nesouhlasím s tím, aby se někteří lidé považovali za „nadlidi“ a domnívali se, že pouze sami mají právo žít všechno dobré např. žít v nadměrném přepychu a ostatní občané že jsou povinni to za ně zaplatit a žít pouze v bídě. Člověk žije období novorozence, dítěte, školáka, studenta SŠ, studenta VŠ, absolventa VŠ a pak by měl mít právo začít pracovat a vydělávat si. Avšak v ten moment už není předmětem příjmů profesí, které se na něm dosud živily; proto se stává nezaměstnaným. Nikdo z těch, pro něž byl během svého dětství a mládí zdrojem pracovních výdělků, už mu nepomůže, už neovlivní zaměstnavatele, aby ho zaměstnali.To není „JING a JANG“, ani něco, s čím bychom se měli smířit. To jsou nesprávné sociální normy. Jenom

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.