Pro všechny přemýšlivé lidi

Nový komentář k článku "Smysl chemie"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp: Osobně si myslím, že fyzika je klíčová...
Brain 1980, 2.4.2006 0:42

Můžu říct, že chemie je skutečne „jenom“ fyzika, ale na druhou stranu, k tomu, abys mohl vykladat chemii pomocí fyziky (tak, aby to logicky sedělo, ne jenom říci nějaká dogmata, které uvedeš bez udání důvodů), tak potřebuješ znát hodně, ale opravdu hodně omáčky kolem toho. Je to stejný případ, jako když řekneš, že se nebude vykládat optika a kmitání a vlnění, ale vše se zahrne pod elektřinu a magnetismus, přičemž bys to redukoval na těch pár rovnic co vymyslel pan Maxwell. Spočítáte a odvotíte s nimi úplně všechno, ale za nechutně dlouhou dobu a ještě k tomu potřebujete spoustu matematického aparátu. A mechanika by se potom musela vykládat hned od začátku ne Newtonovskou fyzikou, ale relativistickou fyzikou, protože ta je obecnější a u Newtonovské přecházíme ke zjednodušením.
Jinak na VS se každý fyzikální obor bere zvlášť. Ale je to spíše kvůli množství látky :) A pokud vím, tak elektřina, magnetismus, optika, kmitání: na to všechno potřebujete znát mechaniku, Newtonovy zákony a tak. Ale na Chemii potřebujete jenom trojčlenku a nemusíte se hrabat ve fyzikální teorii, proč to tak interaguje, jen se mrknete do tabulky prvků. Čímž nechci chemii shazovat, vím, že lidi studující chemii na pajďáku nemají lehký život, ale středoškolská chemie o ničem jiném v podstatě není, o fyziku tam nezavadíte, maximálně u modelů atomu a vazeb, ale z té fyziky toho stačí znát naprosté minimum.
A navíc, ne každý by byl s to, pobrat souvislosti. Pro někoho jsou vztahy I=U/R, U=I*R a R=U/I tři vzorečky a ne jeden a ten smamý.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.