Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

31.3.2006 9:50

Existuje nekonečno?

Zajímalo by mě, co si představujete pod pojmem nekonečno.

Většinou se lidem vybaví vesmír, ale to jenom proto, že nám říkali, že je nekonečný, ale nijak toto tvrzení nedokázali! Že je něčeho hodně, přece neznamená, že je toho neomezeně. Nerozumím tomu, jak může být vesmír nekonečný, když Newtonovská fyzika (nekonečné rychlosti = okamžitá reakce hmoty) byla překonána a maximální rychlostí je již léty ověřená rychlost světla, tj. konečná hodnota! Tak i vesmír musí být nutně konečný.

Existuje vůbec něco jako nekonečno? Není to jen bezobsažný pojem vymyšlený bezradnými lidmi, kreří se cítili ohromení množstvím? Prostě když je něčeho moc, že nám to naše prostředky neumožňují spočítat, tak řekneme že je toho ležatá osmička a je to vyřízené... Jenže, co když se v budoucnu (hodně daleká budoucnost) vyvynou výpočetní prostředky, které budou schopny počítat absolutně, tj. simulovat celý vesmír (do nejmenší elementární částice), včetně tohoto samotného stroje. Využití takové mašiny je na samostatný článek. Možná tudy vede cesta k rozlousknutí problému o vzniku vesmíru.

Matematika
Aleš Janda, 31.3.2006 10:08

Je fakt, že nikde v přírodě se žádné nekonečno nevyskytuje - všechno je spočitatelné.

Jenže ne tak v matematice - tam je nekonečno celkem časté. Stačí si vzít obyčejné dělení nulou - tam vychází nekonečno zároveň kladné i záporné.

Nebo limita: tam se s nekonečnem vyloženě počítá. Vím, že se nějaká funkce přibližuje nějaké hodnotě. Pořád se přibližuje, ale nikdy jí nedosáhne. Až v nekonečnu, imaginárním posledním bodě funkce dosáhne této hodnoty a dále se nezvyšuje.
A tam se prostě musí zavést nějaký prvek, který by toto suploval.

Takže možná, že ve fyzice je pojem nekonečno zbytečný, ale v matematice rozhodně ne.

Odp: Matematika
Technokrat von Technodrom, 31.3.2006 11:46

Matematika však nezkoumá náš reálný svět. Vytváří si vlastní vesmír s jinými vlastnostmi (vzdáleně připomínající ten reálný, tj. jen jeho model) a pravidly, vše je tam vymyšlené, abstraktní. A co odvodím tomto světě (říkám tomu v pohádce, protože tam taky nemusí patit fyzika) pak kde bereme tu odvahu tvrdit, že to tak funguje i v realitě.

Odp2: Matematika
Brain 1980, 31.3.2006 20:32

Matematika sice nezkoumá reálný svět, ale fyzika (která je založena na reálném světě) se bez matematického aparátu neobejde. Kde by fyzika byla bez pojmu diferenciál, derivace, integrál která je přímo vázaná na limitu. Matematika je prostě vědní obor, který je natolik mocný, že si ho berou k ruce téměř všechny vědní obory.
Pomocí matematiky je odvozena absolutní nula, plynutí času jedním směrem a spousta dalších věcí. Bez matematiky by jsi to nezjistil. Navíc, když Maxwell vypotil jeho slavné rovnice, zjistilo se, že vedou na spoustu dalších poznatků. Ne tím, že by to pozorovali, ale tím, že to matematicky spočítali a pak to ověřili.

Odp3: Matematika

OK, o významu matematiky nepochybuji, ale mám problém zatahovat její konstrukce do reálného světa, čím je podloženo, že když např. to nekonečno „funguje“ v matematice, tak se může beztrestně používat v realitě, kde je vše spočitatelné?

Odp4: Matematika
Brain 1980, 2.4.2006 0:16

V praktické fyzice je nekonečno jako jakýsi zástupný symbol. Nám na teoretické mechanice osvětlovali pojem diferenciál ne pojmem nekonečno, ale uvedl to tak, že tu funkci, kterou diferencuji zvětším tak, aby to co je tam nakrelené o délce 1cm se roztáhlo na vzdálenost od Země k Alfa Centauri, čímž by se nám tutově na nějakém tom kousku linearizovala. Měl bys náladu tohle číslo vyjadřovat? Pokud ho nahradíš nekonečnem, poslouží ti to stejně dobře.
Jinak se to bere i tak, že už nikdo žádné větší číslo nevymyslí. Třeba je definováno, že nulový potenciál je v nekonečnu. Kde by jsi ty definoval nulový potenciál pomocí konečna? Za galaxií Andromeda? Nebo ještě dál? A když to takhle pěkně nadefinuješ, co je za potenciál o dva kilometry dál? Záporný? Já vím, že se s tím takhle přímo nepočítá, že se bere jen rozdíl hladin, ale to je v podstatě díky tomu nekonečnu.
Taky se ví (jeden z termodyn. zákonů), že nemůžeš konečným počtem cyklů dosáhnout absolutní nuly. že má 0K praktický význam pro další obory a rozvoj je nepopiratelné. Ale bez nekonečna by jsi se k tomu nedostal. Je to prostě limitní hranice, ke které se můžeme přiblížit, ale nelze ji dosáhnout. Tím nekonečnem se prostě zajistilo, že když někdo bude dělat pokusy, tak nedostane zápornou teplotu.
Ano, dalo by se říci, že po tolika a tolika krocích dostaneš takovou a takovou teplotu, ale to už by nevypadalo tak hezky a navíc by ti „každý druhý“ mohl tu konečnou hodnotu změnit.

Odp3: Matematika

Ještě, co se týče infinitezimálního počtu, neplatí tam náhodou různé podmínky pro použití (u problému nekonečna hlavně spojitost funkce) ? Jenže, jak známo a dokázáno, náš reálný svět je diskrétní, tak co s tím?

Odp4: Matematika
Brain 1980, 2.4.2006 9:18

Bere se, že se ta fce musí chovat „předvídatelně“. Klidně může být diskrétní. Třeba součet řady taky neběží spojitě na R. A co se týče diskrétnosti: pozoroval jsi, že se ploténka rozehřívá sklokově (diskrétně)? Já tedy ne. Záleží, z jakého pohledu se na to díváš.

Odp5: Matematika

Ok, takže předvídatelně - tady tohle musím dostudovat, tak dobrej matematik nejsem, abych věděl o co přesně jde...

Diskrétnost rozehřívání ploténky lze monitorovat techikou, samozřejmě po vynaložení značných sil a prostředků, ale není to nemožné, tak jako holou rukou.

Odp6: Matematika
Brain 1980, 7.4.2006 10:46

A ty si speciálně pořídíš monitorovací techniku za spoustu peněz, aby jsi pozoroval diskrétnost rozehřívání plotýnky??? Jak jsem psal, záleží na tom, jak to bereš...
Jinak co se týče předvídatelnosti: jestli fce konverguje, diverguje, nebo osciluje kolem nějaké hodnoty. Hodnotu v nekonečnu určíš jen u konvergující řady (fce). Jakou hodnotu má fce sin(x) v nekonečnu nevíš (jen že je to mezi <-1;1>) a že fce exp(x) má v nekonečnu hodnotu nekonečno, ti taky moc nepomůže :)

Odp6: Matematika
Juras, 21.8.2006 22:57

Nojo, ale z naměřených údajů zjistíme diskrétní růst teploty anebo rozlišovací schopnosti měřícího přístroje?

Nas svet ze je diskretni? A co treba...
Tomas, 6.7.2007 13:50

Nas svet ze je diskretni? A co treba ptak, ktery v letu zvysuje rychlost? Jeho rychlost stoupa plynule, spojitě.
Důkaz je snadný - kdyby tomu tak nebylo a rychlost by stoupala skokově, musel by v jednom okamžiku vyvinout nekonečně velkou sílu (přesněji řečeno neomezeně velkou).

Odp: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
Valonis, 6.7.2007 15:38

Tomáši, diskretnost přenosu energie se uplatňuje v primární sféře sdílení energie, t.j. v našem „patře“ kosmu, mezi atomy a jejich součástmi. Ovšem, diskretní předávání kvantlíků energie chemickým procesem jednotlivým buňkám ve svalových vláknech křídel toho ptáka, není navzájem synchronizované. Takže výsledkem takového časově neuspořádaného přenosu jednotlivých kvant energie jednotlivým buňkám je prakticky spojité stahování svalů a tedy i spojitý let ptáka. To nemění nic na tom, že jednotlivá kvanta energie jsou svalovým vláknům (buňkám) předávána diskretně, t.j. nespojitě. Zvyšuje-li pták rychlost letu, způsobuje to přívod většího množství energetických kvant do svalových vláken za jednotku času. Toť vše.

Odp2: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
Tomas, 6.7.2007 16:43

OK, pripustme tedy, ze energie ve svalech ptaka davkovana v kvantech. Pak ale stejne rychlost ptaka je spojita! Energie ptaka stoupa diskretne, ale je stale konecna. Rychlost tedy bude stale spojita. Je pravda, ze nebude spojita jeji derivace. Derivace rychlosti odpovida zrychleni a tedy sile. Rychlost proste MUSI byt spojita, protoze je integralem funkce primo umerne sile.

P.S.: Pokud davkovani energie buňkám skutečně po „kvantících“ jak píšeš, vůbec nezáleží na tom, jestli je synchronizované nebo ne! Buňek je přece konečný počet, to víme jistě, takže jsou ty schody v celkové energii ptáka sice jemné, ale přesto diskrétní. Potom by tedy i celková energie ptáka stoupala diskrétně.

Odp3: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
ivan, 6.7.2007 22:20

Tomáši,ta poslední věta se ti obvzlášť povedla. Rozchechtala mě až k slzám.

Odp4: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
Tomas, 9.7.2007 18:59

Já věděl už při psaní, že se na to nějaký puberťák chytne! Nehodlal jsem to ale už kvůli takovým přeformulovávat. Natolik si cením vlastní svobody a nechci dělat něco jen „aby někdo neřekl“ :-)

Odp5: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
ivan, 10.8.2007 15:03

Toho puberťáka bych bral všema deseti.Jsem ve věku kdy se můžu zasmát úplně všemu co mi příjde k smíchu, aniž bych se musel kontrolovat, nebo se nad sebou musel zamýšlet. Časem k tomu dospěješ taky. Nebudeš muset myslet na vlastní svobodu,prostě ji budeš mít. Svobodní jsou teprve ti,jež na svojí svobodu nemusí myslet.

Odp3: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
Valonis, 8.7.2007 9:06

Let ptáka se skládá z částí aktivní práce křídel a částí setrvačného letu. Pozorovateli se může jevit spojitým, protože změny okamžité rychlosti jsou lidsky nepozorovatelné. Uvědom si, že kvanta energie předávané chemickým procesem v buňkách svalových vláken jsou řádově elektronvolty [eV]. Pro výkon 1 Watu je třeba předat asi 10 triliónů těchto mikrokvant energie za 1 vteřinu. Předpokládejme, že svalový výkon ptáka je v řádu 1/10000 W. Potom proud kvant bude v řádu 1000 biliónů/sec. I kdyby variabilita tohoto proudu činila +/- 100 000 kvant/sec, způsobí to změnu okamžité rychlosti ptáka až na 10. místě za desetinou čárkou střední rychlosti letu. Prostě pseudospojitá prkotina.

Odp4: Nas svet ze je diskretni? A co treba...
Tomas, 9.7.2007 18:48

To co píšeš stále nevyvrací fakt, že rychlost ptáka je spojitá. Nemluvím o žádném zdání ani o žádném pseudo. Tady buďme důslední, jinak se v pseudopojmech ztratíme! Ani jeden Tvůj argument se nedotkl toho, o čem jsem psal - že rychlost je integrálem funkce přímo úměrné síle. Z toho plyne že pokud je síla konečná, musí být rychlost spojitá (opravdu, nikoli pseudo). Je s tímhle nějaká polemika?

Pokusím se to vysvětlit bez použití slova integrál. Konečná síla působí po určitou dobu (lze si představit třeba záběr křídla) a běhěm té doby rychlost roste. Neroste okamžitě, ale během té doby, tedy neudělá skok, ale roste spojitě.

Odp2: Matematika
Jana Gladic, 23.7.2012 22:53

tady ta myšlenka se podobá mé i vědci tápou hromadu let a stejně jen teorizují...pokud to vše nebude na vlastní kůži,můžeme nad tím přemýšlet,počítat rovnice a obdobné moc dlouho

Odp3: Matematika
Zákys, 24.7.2012 7:24

Milá Jano. Vědci někdy skutečně TERORIZUJÍ. Ale to je zřejmě překlep. Nelekněte se však. „Není nic lepšího než dobrá teorie“.
I vy se řídíte spoustou teoríí. Vědkyně!;-;-)

Odp4: Matematika
Tlapka, 26.7.2012 9:15

Vědci dělají co mohou, nemám proti nim nic. Nebýt teorií ještě byste seděl na stromě.

Odp5: Matematika
Zákys, 26.7.2012 16:55

Pane Bože!! To není možné.
Běžte raději věšet prádlo. Tam to není tak vidět.

Odp6: Matematika
Tlapka, 27.7.2012 11:19

upřesněte

Odp7: Matematika
Platfus, 27.7.2012 16:16

To nic, Zákys je známý protagonista toho, čemu se říká „vlídný a laskavý humor“ :-).

Odp8: Matematika
Tlapka, 30.7.2012 16:43

Co je na věšení prádla humorného?

Odp9: Matematika
ˇ, 30.7.2012 22:04

...Tlapko tentokrát vysvětlím já: Vyjádření Platfuse je IRONIE. Tedy význam jeho vyjádření je nutno chápat opačně: „Zákys není propagátorem vlídného humoru“.

Odp10: Matematika
Tlapka, 31.7.2012 12:17

I tak mi to připadá jaksi přitažené za vlasy s tím prádlem.

Odp: Matematika
Juras, 21.8.2006 21:21

No, s přírodou nevím - asi to myslíte tak, že počet atomů je konečný - ale kdo zná všechny atomy? ... ;-)

V matematice mluvíte o potenciálním nekonečnu. Jeho existenci si matematici nepřipouští, pro limity a podobné srandy je to jenom symbol říkající, že tím směrem (k plusu nebo mínusu) neexistuje mez. A že ke každému číslu lze nalézt číslo větší (resp. menší).

Potom ale existuje ještě aktuální nekonečno a to je pane oříšek. Aktuální nekonečno je například úsečka. Nakreslíme si úsečku a vidíme hned všech nekonečně bodů, které ji tvoří. To je děsivá představa :-)

Ve svém příspěvku jste použil slovo „spočitatelné“. Asi se jedná o termín z přirozeného jazyka, chtěl bych upozornit na termín z teorie množin - spočetná množina. Znamená množinu, kterou lze spočítat. Přesná definice je že prvky této množiny můžeme uspořádat do posloupnosti tak, že každý prvek této množiny bude mít nějaké pořadové číslo. To znamená, že spočetné jsou všechny konečné množiny, ale též některé množiny nekonečné. Např. množina přirozených čísel je nekonečná spočetná, její prvky lze uspořádat do posloupnosti 1,2,3,4,... Je jasné, že je nekonečná, protože s jejím vypisováním bych nikdy neskončil a také je jasné, že je konečná, protože každé přirozené číslo má v této posloupnosti jasně dané pořadové číslo a když půjdeme přes všechny prvky od jedničky, po konečném počtu kroků k němu dojdeme. Takže nesouhlasím s formulací „v přírodě se žádné nekonečno nevyskytuje - všechno je spočitatelné“. Zaprvé nejsem přesvědčen, že je všechno spočitatelné a za druhé i kdyby bylo, neznamenalo by to, že neexistuje nic nekonečného.

Odp2: Matematika
Karel, 7.1.2020 18:58

Když nakreslíme úsečku, nevidíme nekonečně bodů. Úsečka je fyzický tvořena inkoustem jenž je složen z atomů. Počet těchto atomu je konečný. To, že si můžeme představit, že tato úsečka má nekonečně mnoho bodů neznamená, že tyto body fyzický existuji.

To, že nejsme schopni něco spočítat neznamená, že toho je nekonečně mnoho.

Z logiky věci nekonečno nemůže fyzický existovat. Aby něco dosáhlo nekonečného počtu, délky..., muselo by k tomu mít nekonečně času. Čehož není. Neexistuje ani nekonečná řada čísel, fyzicky. Aby existovala, musela by se vypsat. Aby se vypsala nekonečná řada čísel, bylo by k jejímu vypsaní třeba nekonečného času.

Chceš nekonečno?
Ema, 31.3.2006 10:28

Vezmi si jeden bonbón, k němu přidej ještě jeden, pak další a další, takhle to udělej nekonečněkrát a máš nekonečno bonbónů.

Odp: Chceš nekonečno?
Technokrat von Technodrom, 31.3.2006 11:51

:-) Konečně praktické a smysluplné využití cukrovinek. Doporučuji tento experiment všem obézním lidem a úchylákům lákajícím malé děti na bomónky...

Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
pixy, 31.3.2006 11:15

Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po kružnici až na její konec. Nekonečněkrát budeš muset rozdělit úsečku napůl, než získáš pouhý bod (tj. nulovou délku). V nekonečnu se v tých očích protínají každé dvě rovnoběžné hrany čehokoli (pokud se na ně zrovna náhodou nedíváš přesně kolmo).

Nekonečno a mínus nekonečno jedno jsou, je to odvácená strana nuly, kolem níž jsou prostory obsáhlé jako vesmír. Existuje-li nic, existuje i nekonečno - a naopak.

Odp: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Technokrat von Technodrom, 31.3.2006 11:31

S tzv. „nic“ je stejný problém jako s nekonečnem, tj. zřejmě taky není! (pro rýpaly: Vákuum je docela hodně obsazený prostor, když jsou v něm fyz. pole.)
Takže ani nekonečno, ani nic v reálném světě neexistují. Možno si s nimi hrát jen v abstraktním myšlení jakou oplývá matematika, ale to se pak neřeší reálný svět, to je jen jakoby pohádka, kde platí jiné zákony. Z toho pro mne plyne, že je jen otázkou času, kdy příjde někdo a dosavadní abstrakce smete do propadliště dějin, protože tohle nemá oporu v reálu.

Odp2: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
linuxdrak, 31.3.2006 12:29

Co je tedy nic ?

Odp3: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Technokrat von Technodrom, 31.3.2006 12:39

No právě, nedovedu si to představit, stejně jako nekonečno. Prostě prostor bez hmotných částic a bez polí. Vyčerpat hmotu (vakuum) dokážeme docela obstojně, ale odstínit všechna pole už ne. Elektromagnetické trochu ano (i když to nebude absolutně E = 0 V/m apod.) ale odstínit gravitační pole... zatím ne.

Odp4: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Valonis, 6.7.2007 16:02

Technokrate, čím se ,podle Vás, liší struktura t.zv. prázdného prostoru od struktury prostoru s fyzikálními poli? Jinak řečeno: jakým fyzikálním procesem se změní prázdný prostor ve fyzikální pole ? Jestli chcete odpovědět, že působením hmotných částic, pak se ptám: působením na co? Na prázdno? Na nic?

Odp3: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
linuxdrak, 31.3.2006 13:16

Víc si dokážu představit nekonečno , než nic.

Odp3: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Isiik, 21.8.2006 13:17

Nic není. Alespoň ti ho nemůžu vysvětlit. Kdybych ti ho vysvětlila už by bylo, jenže to je ten problém, ono není... :-)

Když se ti ho pokusím naznačit, ty si ho přestavíš, jenže jak si chceš představovat něco, co není? Takže nic má charakteristickou vlastnost-není.

Odp4: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Valonis, 6.7.2007 16:15

Dovoluji si nesouhlasit: Nic je totální absence něčeho, čehokoliv. Souhlasíte s touto tvrdou „definicí“ ničeho? Pak je ještě měkčí, lokální definice: nic je absence něčeho, co je v dané lokalitě obvyklé.

Odp4: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Ladislav, 8.7.2007 21:38

Dobrý večer,
náhodou jsem zabrousil na tyto stránky. Vaše odpověď (resp. stanovisko) je jak vystřižená z nějakého sborníku zen-buddhistických moudrostí. Můžu se zeptat: zajímáte se o zen (nebo ho dokonce praktikujete), nebo jste na to přišla nezávisle?
Zdraví L.A.

Nic je!
Tomas, 9.7.2007 18:53

To je nesmysl (tedy s prominutím :-)). „Nic“ samozřejmě je! S „nicem“ neustále operujeme. Nic existuje!

To ví i každý, kdo trochu zná matematiku! Bez nuly a bez prázndé množiny by byla matematika v pr... Prostě by neexistovala ani ostatní čísla. Na prázdné množině je postavená celá teorie množin.

Odp: Nic je!
Isiik, 10.7.2007 18:48

Tak já se vám dovolím (také s prominutím) odporovat. Matematika není reálný svět. Uznávám, v matematice je určité nic, které však není „to nic“, o kterém se zde bavíme. V matematice je nic jako doma. Ale..!

Pokud by se dala považovat nula za nic, je zase reálný svět v pr.. Zkuste nachvíli vysadit matematiku:-). (Je to jedna z nejdůmyslnějších věd vůbec.) Ale ráda bych, aby mi někdo přinesl ukázat záporné jablko, v matematice běžné. Nemyslím na papíru, listě.. či jinak. Já chci vidět záporné jablko. Je to možné? Není. A tak není ani možné vidět (cítit, čít slyšet..) nic. Nic prostě není, stejně jako nejsou záporná jablka.

Odp2: Nic je!
Tomas, 10.7.2007 19:57

Ahoj,

matematiku jsem pouzil jen jako příklad, protože v reálném světě to není tolik vidět. Ale zase, stejně jako Juras se moc upínáš k tomu, co můžeš vidět nebo slyšet - láska existuje nebo ne? Láska je taky abstraktní pojem, stejně jako „nic“ nebo třeba záporné jablko. Ani jedno z toho neuvidíš, ale to neznamená, že to neexistuje. Ale můžes o tom mluvit, dává to ve větě smysl s ostatními věcmi, „nic“ můžeš i cítit ... Souhlasil bych, že v „nic“ nic neexistuje, ale „nic“ samo o sobě existuje. Všimni si, kolikrát za den použiješ slovo „nic“. Není možné stále mluvit o něčem, co neexistuje, tak aby to zaroven davalo smysl!:-)

Odp3: Nic je!
opičák, 10.7.2007 22:25

tohle je hraní si se slovy. když cítíš „nic“, tak je to pocit, tedy něco. jen si to nějak potřebuješ pojmenovat. jinak můžu jen souhlasit s dámou. v momentě, kdy „nic“ začíná existovat, stává se něčím:)

Odp3: Nic je!
Juras, 11.7.2007 9:16

cit „...Ale zase, stejně jako Juras se moc upínáš k tomu, co můžeš vidět nebo slyšet ...“

Takový je totiž význam slova existovat :-)

Mně připadá, že celá ta debata o existenci je právě o tom, že si pod pojmem existovat představuješ jiný význam než všichni ostatní. Existovat znamená vyskytovat se v reálném světě. Tzn. mít nenulovou velikost v reálném prostoru, nebo být alespoň pozorovatelný či detekovatelný. Spor by mohl nastat u iluzí, u abstraktních pojmů nikoliv - ty prostě neexistují.

Těmi iluzemi myslím např. optické úkazy a klamy. Smysluplnější by bylo dohadovat se, jestli existuje třeba duha. Já myslím, že o duze by se dalo říct, že existuje.

Odp2: Nic je!
Tomas, 10.7.2007 20:07

Ještě něco. Záporné jablko Ti klidně ukážu. Představ si, že jdeš na výlet a v batohu máš krásné šťavnaté jablíčko od babičky. Je strašné horko a ty se celý den těšíš, že si ho sníš na nějakém pěkném místě. Jsi už úplně vyprahlá, ale přesto to odkládáš. Pak přijdeš krásnou louku, výhled, a na ní košatý strom. V jeho chladivém stínu spočineš a sáhneš pro svoje vytoužené osvěžující jablíčko. Otevřeš batoh, a zjistíš, že tam není! Jablko, na které ses celý den těšila, které tam „bylo“, nemáš. To je zatraceně záporné jablko. A určitě ho budeš i zatraceně cítit! :-)

To není „žádné“ jablko, to je prostě záporné jablko. :-)

Odp3: Nic je!
opičák, 10.7.2007 22:27

jen rozdíl mezi tvou představou a skutečností. prostě absence jablka:)

Odp2: Nic je!
Rosseta, 23.1.2011 19:00

Představte si jablko z antihmoty. Když ho spárujete s jablkem z hmoty, každá částice se vyruší a nezbude nic. Stejně tak je nula v teorii množin definována jako součet čísla a jeho záporné hodnoty.

Odp3: Nic je!
Juras, 24.1.2011 8:58

Pokud je v teorii množin definována nula, tak to může být prázdná množina (to by byla nula na algebraické struktuře množin s operací sjednocení) anebo jako číslo - mohutnost prázdné množiny. Nic jiného si nedokážu představit.

Součet čísla a jeho záporné hodnoty - chceš asi říct opačné hodnoty, ne? Tak to není. Nula je definována v základech algebry. Nevím, jak moc se liší terminologie různých výkladů - u nás se učí jednička pologrupy - to je prvek, který zachovává hodnotu druhého prvku vstupujícího do operace. Na násobení to znamená např. a * 1 = a. No a pokud operace je sčítání anebo je to druhá operace na složitější algebraické struktuře, potom se jedničce této struktury vzhledem k operaci sčítání říká nula. Až následně je odvozeno, co je nulou, resp. jedničkou na různých množinách (na číselných oborech jsou to čísla 1 a 0).

Odp3: Nic je!
Juras, 24.1.2011 9:01

Jinak - jablko z antihmoty si opravdu představit nedokážu. Mám takovou představu, že když ho spárujeme s jblkem z hmoty, může dojít k jedné ze dvou událostí: (1) Jaderná axploze a doprovodná antijaderná exploze v antisvětě. (2) vznikne malá černá díra, která bude neustále růst požíráním svého okolí v světě i antisvětě, po nějaké době sežere svíci i antisvíci ;-)

Odp4: Nic je!
Alfons, 25.1.2011 1:18

Ať sebou ta exploze hodí, dokud je co sežrat.;-)

Odp: Nic je!
Juras, 11.7.2007 9:07

No tak tady seš úplně vedle. Nic není synonymem pro prázdnou množinu ani pro nulu. Prázdná množina je naopak velmi konkrétní věc. Je to NĚCO, v čem NIC není.

Když už brousíš do teorie množin, tak to taky nemáš tak docela pravdu - teorie množin není na prázdné množině vystavena, ale je to důležitý prvek - tos asi chtěl říct. Algebraicky by se dalo říct, že prázdná množina je nulou grupy množin.

NIC není, neexistuje, - existovat může samozřejmě jen něco.

Nic není.
cyberhippie, 15.2.2008 1:43

Taky sem si to myslel když sem četl jeho příspěvek. Myslím že definovat nic nelze. Nejlépe tuto nemožnost ničeho:) podle mě vysvětluje informace. Ve chvíly kdy vznikne informace definující nicotu nebo sebe sama už něčím je. A je jedno jestli se nachází v systému definovaném nebo definujícím. Samotná existence nekonečna ho vylučuje.Buď všechno nebo nic.Obojí současně rozhodně ne a vzhledem k tomu že tu klábosíme myslím že to na nic navypadá:) Teď mě napadá jak se tato má úvaha realizuje v systému kde není čas a prostor?

Odp: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
jose, 22.2.2007 13:18

to rikam take, mozna jedno jsme

Odp: Nekonečně kilometrů ujdeš, půjdeš-li po...
Jaroslav Mikolajek, 1.10.2015 15:29

Tady je jeden omyl.
Rovnoběžky se neprotínají ani v nekonečnu. To by nebyly rovnoběžky ale nějaké asymptoty. A to není také přesně, protože asymptota je přímka, která se dotýká...
Mějte se!
Miki

Představit si nekonečno
Adam, 31.3.2006 12:52

Představit si nekonečno je pro člověka asi tak stejně obtížné/nemožné, jako představit si, co je za oním „koncem vesmíru“.

Odp: Představit si nekonečno
Vutak, 31.3.2006 14:20

Už samotné „je za koncem vesmíru“ nedává smysl když tam není čas, protože tam není definováno „je, bylo, bude“. Snad mě nebudete kamenovat, tak jako ostatní.

Odp2: Představit si nekonečno

Proč kamenovat (něco z předchozích debat, co mi uniko?) Mě to jako vysvětlení dává smysl :-)

Existuje?
Saw, 31.3.2006 15:10

Ten náš vesmír jistě nekonečný není (singularita byl objekt o konečném množství hmoty a o konečné hustotě), na druhou stranu jistě není sám (vesmíry na sebe údajně vzájemně působí gravitačními silami). Může jich tedy být nekonečno, což považuji za pravděpodobné. Pokud totiž vzniklo konečné množství hmoty, proč zrovna ono číslo? Nejjednodušší představitelné nekonečno pořád vidím ve hmotě kolem nás...

Odp: Existuje?

hmm. jedna z mnoha teoriií jak by to mohlo být.
Proč je konečné množství hmoty konkrétní číslo? Já mám tip, že by to mohlo být zrovna kritické množství pro tvorbu vesmíru. Kdyby bylo míň tak nevznikne, kdyby bylo víc, tak nestihne se to „víc“ přidat ( po velkém třesku a následné expanzi vesmíru, těžko tam něco přihazovat )

Odp2: Existuje?
Saw, 1.4.2006 21:49

Fakt je, že v těhle otázkách metafyziky se ztratíme asi snadno. Těžko říct jak vznikly ony ostatní vesmíry, každopádně představit si v tomto případě ono nekonečno mi přijde jednodušší, než tvrdit že celkový objem hmoty „co existuje“ je konečné číslo. Otázka je, co zapříčinilo onu prvotní disbalanci energie, která by způsobila ono rozčlenění hmoty do jednotlivých vesmírů. Každopádně vaše teorie se vztahuje pouze na náš vesmír, což vidím jakožto hlavní nedostatek...

Odp3: Existuje?

Ano je to nedostatek, pouze v tom případě, pokud existuje víc vesmírů, ale ani to není ještě nijak jasné, je-li jich víc, pak kolik? a proč zrovna nekonečno, když ani v tom našem jsem nekonečno jako takové nenalezl. Mno, minimálně by ty vesmíry měli být dva, jeden náš a druhý z antihmoty, v rámci zákona zachování...

Co způsobilo to rozdělení? Zase moc teorií( od Boha
přes periodický děj (expanze/smršťování + u diskrétních soustav (samozřejmě konečných!) je základní vlastnost periodicita struktury (viz. např. fyzika pevné látky) dále: rozhození hmoty stojatou vlnou do uzlů, kde délka vlny je v tomto případě velikosti vesmíru(nebo vesmíru + antivesmíru= jakoby ta záporná půlvna)) . Uf, jen si vybrat...

Odp4: Existuje?
Saw, 1.4.2006 23:19

To že v našem není nekonečno hmoty je jisté, ale každopádně existuje nekonečno jako matematický pojem. A to, že ve všech vesmírech je hmoty nekonečno nebo neni teď asi holt nedokážeme, ale nevidim jedinej důvod, proč by nemělo. Nekonečno na jedný straně rovnice se rovná nekonečnu na druhý straně, tak proč by toho mělo bejt míň...

Odp4: Existuje?
Isiik, 21.8.2006 13:19

Tak s tebou by to chtělo podiskutovat. Máš fakt zajímavé názory.. :-)

Diskuze je dobrá věc

Rád diskutuji, vždy se dozvím něco nového, co mohu zařadit jako střípek do mozaiky, viz. dále.
Je to taková zajímavá věc, která mi nedá spát. Existuje tolik variant, jak by to mohlo být. Třeba není ani jedna správná, třeba na tu pravou teprve čekáme...
Já jsem tento článek napsal jaksi z „mladické nerozvážnosti“ a dospěl jsem k obecnějšímu problému: Jak vysvětlit všechno dění okolo člověka bezezbytku!, tj. teorie všeho. Ale je tu klasický problém: Těch teorií (všechny samozřejmě nezávislé) jsem napočítal 7, ano slovy: sedum, všechny samy o sobě fungují a nemají chybu (vypořádají se dokonce i s nekonečnem), tak a jsem zase tam, kde jsem byl... Asi o tom napíšu další článek ;-) Sice mne jeden kolega trochu předběhl (článek Experiment, to jest jedna z možných variant (tj. kreacionismus a z mého pohledu je jedno, stvořil-li nás Bůh nebo mimozemské entity, pro nás, na Zemi, to vyjde na stejno...). Doufám, že jsem to vše zkatalogizoval dobře (zatím v hlavě), musím se ještě s pár lidmi poradit, než to vrhnu na epapir :-).

Demonstrace nekonečna
Brain 1980, 31.3.2006 20:44

Koukali jste se někdy v národní knihovně (myslim že je to tam) do takového toho sloupce z knih, kde je nahoře i dole zrcadlo? Tam máte krásně demonstrované nekonečno (pravda, ten jeden paprsek co tam lítá se taky někdy unaví, ale jako lehká demonstrace stačí :)
Jinak nekonečno, je jen pomocný pojem a musí se s ním umět zacházet. Pak můžete dojít k nesmyslům jako je problém „Archimédes a želva“. Představte si, že byste psali, že provádíte součet „nekonečné“ řady. Když řeknete, že sčítáte do čísla 10 na hodněkrátou, tak ti jsem schopný najít další čísla, který jsi nesečetl. Když tam dáš nekonečno, nikdo nic nemůže říct a ty můžeš svobodně prohlásit, že jsi je všechny sečetl...

Odp: Demonstrace nekonečna

Záleží, kde to chceš sčítat (definiční obor toho sčítaní) v matematice je to v pohodě, viz nekonečno, ale v realitě, to je jiná ...

Odp2: Demonstrace nekonečna
Brain 1980, 1.4.2006 23:56

Tak jo, aplikace nekonecna v realite: viz myšlenkový problém Archimedes a želva (nekonečná řada, v postatě limita): Archimedes chce dohonit želvu. Jde dvakrát rychleji než želva. Ale zatímco Archimedes urazí nějakou vzdálenost, želva se o nějaký kus posune a takhle by ji mohl honit hoodne dlouho. Pokud by jsi neuvažoval nekonečno, tak ti z toho musí vyjít, že archimedes není schopen želvu předběhnout... Nevim, jestli jsem to dobře podal, lepší je to názorně nakreslit, ale tady můžeš vidět aplikaci nekonečna (limity) v praxi (trochu ujetá aplikace, ale...). Pravda, pokusem by jsi asi zjistil, že Archimedes tu želvu dožene raz, dva, ale co když tu možnost nemáš? Pak se prostě na to nekonečno musíš spolehnout.

Odp3: Demonstrace nekonečna

Děkuji,tento příběh jsem neznal, tak jsem zagooglil, ale při nálezu tzv. Zeónových aporiích, jsem zjistil, že vlastně to nekonečno není, citace:
V případě apórie Achilles a želva Zenón odmítá možnost, že by v konečném čase bylo

možno sečíst nekonečnou řadu, uběhnout nekonečně mnoho úseků, projít nekonečně mnoha

body. Odmítá tedy pojem aktuálního nekonečna. Ještě více je to patrné v případě apórie

dichotomie, kde se sčítá nekonečná geometrická řada s kvocientem ½.

Ještě si ty apórie chci celé projít jednou, je toho na jednu malou hlavu docela dost :-)

Tři dimenze nekonečna
romantik, 31.3.2006 23:30

1) Veličina nekonečna v matematice funguje
2) Pokud by někdo připustil konečno, pak by musel najít poslední bod, poslední sféru, okraj konečna; to se dosud nikomu nepodařilo a nepodaří, protože tzv. konečno nutně musí být překonatelné.
3) Nejjasnější a nejjistější je nám pojem "nekonečné omezenosti:-) Kdo chce měnit nebo rušit vědní obory, měl by si nastudovat jejich historii, měl by poznat, kdy a proč se jednotlivé obory od sebe oddělily, kolik chytrých lidí a v jak vzdálené minulosti se jednotlivými obory zabývalo, jak mnoho času tomu ti lidé věnovali. Měli by porozumět tomu, k čemu výuka jednotlivých vědních oborů je dobrá. A protože např. studenti filozofie brojí proti pokrokovým zařízením sestrojeným moderní fyzikou, je logické se domnívat, že tito filozofové mají nedostatečné základní vzdělání ve fyzice, která kdysi dávno byla součástí filozofie, a tedy že nerozumí ani svému oboru. Filozofovat totiž znamenalo a dosud znamená přemýšlet, hloubat, což je společný předpoklad úspěchu ve všech vědních oborech. „Rušiči“ fyziky a chemie by si měli začít svítit loučí, používat místo počítačů husí brka a psát svou krví. Na osobní potřebu by měli chodit na zahrádku a místo peněz používat zlaté pruty. K večeři by si měli jít šípem ulovit pár křepelek. Jinak totiž svým skutečným moderním životem popírají svou slovy hlasitě vyslovovanou neúctu k fyzice a chemii.

Odp: Tři dimenze nekonečna

S bodem č. 1 se nepřu a souhlasím, v matematice tento pojem funguje. Já se Vás tedy zeptám, kde berete jistotu, že funguje i v realitě?

Ad 2. ?? konečno překonatelné??? Konečno si lze představit, tak, že veškerá energie (včetně ta ve hmotě, dle Einsteinova vztahu) je konstanta. Tuším, že pro teorii velkého třesku se s tím počítá (pokud ne tak mne opravte), a od doby velkého třesku snad platí zákony zachování, takže je stále E = konst.(= konečno)

Ad 3. Na tento bod se mi ani nechce reflektovat, protože jde o podpásovku, převádění diskuze z jiného článku (kde jste mimochodem vůbec nepochopil o co mi jde (bude to i moje chyba, připouštím to (musím se pro příště lépe vyjádřit)a podal jsem TAM v diskuzi sáhodlouhé pojednání o mých pohnutkách napsat ten článek), co je horší jde dokonce o částečnou duplicitu příspěvku (=plýtvání energií)

Pokud máte, něco dalšího k věci, sem s tím!

Odp2: Tři dimenze nekonečna

Teď když jsem si to po sobě ještě jednou přečetl, tak vidím, že bod 2 přímo implikuje kolizi matematického aparátu s reálným světem.

Duplicita
romantik, 1.4.2006 22:52

Ano, ktématu patří pouze tři body až k modrému smajlíkovi. Další, „duplicitní pasáž“ k tomuto tématu nebyla určena, dostala se tam nějakými tajnými;-)cestami internetovými. Neumím ji však smazat.

Odp2: Tři dimenze nekonečna
Isiik, 21.8.2006 13:26

K č.2: Tak nechápu to, jak nemůže být konečno překonatelné. Vždyť je to jasné. Najdeš kraj vesmíru a tam bude zase něco... kam by se jinak rozpínal? (Je dokázáno že se rozpíná) A do ničeho se rozpínat nemůže, protože nic není. :-) takže tam bude něco ... Tzn kraj vesmíru nebude konečno, ale jen konec vesmíru.. :-)

Odp: ukladani soucasnych predmetu a hodnot
Technokrat von Technodrom, 21.8.2006 16:00

Já to tak jasně nevidím, zapřemýšlejme: Vesmír se rozpíná, tj. nám známé částice (hmotné a nehmotné, radši budu tento termín dávat do uvozovek, aby se po mě nesvezl nějaký fyzik) se nám vzdalují na všechny strany. Tyto „částice“ tvoří náš vesmír, ne to „nic“ mezi nimi nebo „nic“ za poslední (první) „částicí“ (ten Váš kraj vesmíru). Vesmír zvětšuje objem, řídne. Ale těchto „částic“ je pořát spočitatelně, není žádný důvod předpokládat, že jich je nespočitatelně, nedejbože nekonečno. Jestli se pletu, tak prosím o vysvětlení.

Zatím se zdá, že jsou jen prostorové souřadnice neomezené (ale to je ta matematika, kde to může fungovat, viz bod 1). Toto ale vůbec neříká nic o „částicích“ = naší realitě, třeba se nemohou rozpínat do nekonečna, až příjde kritické zředění vesmíru, tak může dojít ke smršťování, jak o tom uvažují některé teorie, pak by i souřadnice xyz měly maximální hodnoty a víc by narůstat nemohli, takže zase konečno.

i) mám tam zase špatný nadpis,
ref.
ii) mám tam hrubky,
ref.
iii) chtěl jsem se vyjádřit lépe
ref.

ref.: Jsem nepoučitelný, jsem nepoučitelný ... 100x:-)

Ještě malé doplnění k věci:
Máme nejspíš problém s definicí, co ještě je a nebo už není náš vesmír ... Ok, jestliže bereš v potaz, že „nic“ není ... A najdu-li já na kraji vesmíru to „něco“, tak samozřejmě již nemohu mluvit o kraji vesmíru, ten přece bude až za tím „něco“ a už jsem zase zacyklenej... tak se dá pokračovat pořád do nekonečna a nemůžu přece vysvětlit pojem nekonečno pojmem nekonečno...
Samostatnou otázkou je jestli to „něco“ je jen na kraji našeho hmotného vesmíru, nebo i všude, kolem nás i v nás (že by další eter). Jelikož ale nejsou žádné stopy, důkazy o tom, že to „něco“ existuje, to „něco“ prostě neinteraguje s naším světem, tj. jako by nebylo (připouštím, že může něco takového existovat, jen o tom zatím nevíme). A když o tom „něco“ co není „nic“ vůbec nic (radši jsem se tomu slovu měl vyhnout, tak jinak: Množina našich vědomostí o „něco“ jest množinou prázdnou) nevíme, tak jak si můžeme být jistí, že je to nekonečné?

V koutku duše doufám, že jsem alespoň trochu srozumitelný, ať se na mne Svíce.cz nezlobí, ale někdy je lepší myšlenku sdělit u piva verbálně než psanou formou (to je pozvání na „jedno“;-)).

Odp2: ukladani soucasnych predmetu a hodnot
Isiik, 23.8.2006 16:57

Myslíš že je jen jeden vesmír? :-)

Ano jen 1
Technokrat von Technodrom, 23.8.2006 20:40

Jako u všeho je několik variant, která je správná, toť otázka. Patří do jednoho vesmíru i jeho protiváha z antičástic? Nebo je to další vesmír? (započítáme ho nebo ne?)

Ale abych Ti odpověděl přímo: ano i kdyby bylo více našich vesmírů, tak je všechy mohu nazvat částmi většího celku (nadvesmír), takže vlastně (nad)vesmír je určitě jen jeden.:-)

Odp: Ano jen 1
Isiik, 27.8.2006 14:13

Takže abych si to ujasnila máme tady teorii: Není vyloučeno, že je jenom jeden vesmír, tak jako není vyloučeno, že jich je víc. Celý prostor „něčeho“ shrneme do pojmu nadvesmír. Všechny tělesa, záření, pole jsou součástí nadvesmíru, který je konečný a má konečný počet částic. Ale, jaký má tvar? Já bych preferovala čtyřrozměrnou „kouli“, ale je to vůbec možné? A „kde se tu vzal?“ A hlavně nejdůležitější otázka, proč je?

Protože ho my vnímáme? Zkus si představit, jaké by to bylo, kdyby jsi ztratil všechny smyslové čidla. Mylsím zrak, hmat atd... Otázka je, byl by pak vesmír?

Odp2: Ano jen 1

Ano je to skutečně jen další teorie. S tou koulí si tak jistý nejsem, vesmír by se musel na všechny strany rozpínat stejně. Jenže vesmír není homogení, takže ani síly nepůsobí rovnoměrně na všechny strany, velké shluky hmoty (resp. energie) musí nutně deformovat tvar vesmíru (bude vypadat spíš jako brambora).

Otázky kde se tu vzal a proč je, nám nezodpoví hodně i „lepších“ teorií, museli bychom postupovat obecněji viz. můj příspěvek nahoře(jak vysvětlit všechno dění kolem nás). S tím se těsně váže odpověď na Tvoji poslední otázku: Vesmír by možná nebyl, jedna varanta totiž zní: Nic neexistuje (když zavřu oči vesmír zmizí, vesmír tvořím já a moje smysly - bohužel již nevím kdo to vymyslel, ale zkusím to pohledat) - ale i toto považuji jen za jednu ze sedmi ekvivalentních možností (zatím), jak lze vše vysvětlit.

Odp3: Ano jen 1
Isiik, 4.9.2006 18:03

No, to kdo vymyslel Nic neexistuje určitě pohledej, taky by mě to zajímalo.

Dobře, ale myslím si, že jsme se mírně odchýlili od tématu: Existuje nekonečno? (Asi by to chtělo poopravit.. Existuje reálné nekonečno? - Ne tedy pouze matematické.. :-) )
A taky si myslím, že se zde bavíme spíše o prostorovém nekonečnu než o bonbónech a kružnicích (viz výše) .

No řeknu to asi tak.. Nedokážu si představit to „omezení“ které by nám mělo vesmír „uzavírat“ .. Takže to už radši beru to nekonečno ;-) Pro mě tedy nekonečno je.. Tím však nechci odporovat těm, co říkají, že vesmír je „konečný“.. jen bych chtěla vidět tu „zeď“... Tak jako bych chtěla hledět do „tváře“ nekonečnu.. Ale to je asi bohužel nemožné :-(

Je to škoda :-(

Generátory prostoročasů a nekonečno
JJ, 15.5.2007 10:45

V diskuzi o nekonečnu se nutně musel objevit požadavek nuly (nic). Kdo umí definovat nulu, umí vypočítat nekonečno, neboť nekonečno je převrácenou hodnotou nuly. Vytvořit vesmír z ničeho je výsadou Boha a to není podstatou teorie o generátorech prostoročasů (GPČ).
Teorie o GPČ nutně předpokláda existenci hmoty (antihmoty) pomocí které je cyklicky vyráběn prostor a čas (prostoročas) najednou. Jestliže je nutná existence hmoty, byť i velmi malé, pak to není „nic“, nula, a tedy nemůže existovat ani nekonečno i když při dostatečně malé hmotě a téměř nekonečně velké energii, může při velkém třesku vznikat dosti velký prostoročas - vesmír.
Podle této teorie se náš vesmír nerozpíná v nějakém jiném nadvesmíru (ten by také musel být vyráběn pomocí změny hmoty), náš vesmír se neustále generuje právě tím rozpínáním. Proto je také zbytečně zkoumat jaký má vesmír tvar, neboť on se neustále mění a ta jeho změna nám dovoluje rozpoznávat čas.
Čili čas vnímáme jako změnu nebo pohyb hmoty a je tedy naprostou iluzí si myslet, že čas plyne. Pro plynutí času jsem nenalezl ani jeden důkaz.
Odpověď na otázku „ proč vesmír je?“ zní: Vesmír je nejvyšší GPČ a vyrábí prostoročas pro vše co se v něm vyskytuje, a jakékoli jiné menší uspořádání hmoty, od subatomárních částic až po shluky galaxií, jsou jen do něj vnořené generátory prostoročasů. Lidé, zvířata, rostliny, věci jsou zase jen generátory svých prostoročasů, vyrábějí svůj prostor a čas v souladu s celým vesmírem. Bez výroby prostoročasů, by nebylo místo na naše úvahy o nule a nekonečnu.

„drobné nepřesnosti“
Juras, 15.5.2007 13:15

Nula není nic. Nekonečno není převrácenou hodnotou nuly.

Odp: Ano jen 1
Juras, 30.8.2006 12:04

>> Ale abych Ti odpověděl přímo: ano i kdyby bylo více našich vesmírů, tak je všechy mohu nazvat částmi většího celku (nadvesmír), takže vlastně (nad)vesmír je určitě jen jeden

To je velmi smělé tvrzení. Myslím, že neobhajitelné. Je to jenom Vaše víra. A předpokládá, že si představujete pouze hmotnou úroveň. V tom případě chybí v tvrzení jedno slůvko. Správně by bylo NÁŠ nadvesmír je jeden. Ale ani to nemusí být pravda - co když je nadvesmír zpracováván distribuovaně. Např. osoby a věci jsou do jiného nadvesmíru pouze promítány? Jakou máte jistotu že vaši nejmilejší sem nejsou pouze promítáni z jiného nadvesmíru (a naopak Vy můžete být promítán do jejich nadvesmíru...).

Představte si normální kino a filmové plátno. Myslíte si, že příběh se odehrává v tom plátnu? Anebo ve vesmíru toho plátna, čímž můžeme myslet dvourozměrnou rovinu, v níž plátno leží, anebo třeba místnost, v níž je umístěno. Mají místnost a rovina plátna společný nadvesmír?

Odp2: Ano jen 1
Isiik, 31.8.2006 17:40

No to je další pohled na věc.. Ale ta věc s tím kinem je dobře podaná..

deskriptíva a nekonečno...
cassi, 4.4.2006 16:22

A protínají se podle vás rovnoběžky? Podle deskriptivní geometrie ano.....v nekonečnu, v nevlastním bodu. No představit si to nedokážu ani náhodou....Cožpak když máte udělat prusečnici nevlastní přímky a roviny? Či dokonce taková nevlastní rovina?

Odp: deskriptíva a nekonečno...
Brain 1980, 4.4.2006 23:07

Samozřejmě, že se protínají. :) Ale v geometrii (konkrétně euklidovská) to má za význam to, aby se nám nevyskytovali případy, kdy nemají přímky společný bod. Je to jen na ulehčení počítání. Mimochodem, přímka se může brát i jako kružnice s nekonečným poloměrem :)
S nekonečnem si prostě můžete docela slušně hrát...:-)

Odp: deskriptíva a nekonečno...
Karel, 7.1.2020 19:09

Nekonečné rovnoběžky fyzický neexistuji. Proto je nesmyslné řešit co se s nimi děje v nekonečnu.

Konečně
Míla, 21.4.2006 7:40

Konečně jsem si nekonečně krásně zapíchal

Odp: Konečně
Leondegrance, 23.4.2006 18:29

Tak konečně, nebo nekonečně?

rád bych pooprovavoval článek "Svět je...
juzek, 3.9.2006 8:55

rád bych pooprovavoval článek „Svět je jiný“jsou tam nejsnosti i chyby. Napište mi jak. Juzek

Za předpokladu
Cagik, 8.11.2006 18:33

Za předpokladu ,že vesmír je nekonečný a že bůh je nekonečný :-D nedal by si někdo palačinku ??

Je to prosté
Nikdo., 16.11.2006 18:37

Jsou věci které se prostě pochopit nedají.Je to bohužel tak.Váš pes také nepochopí jak fungují vaše hodinky a obávám se,že to nepochopí nikdy.A tak to je!

zdame se sami sobe jak venku...
jose, 26.2.2007 20:11

zdame se sami sobe jak venku tak uvnitr kazdy tvuj nazor bude pravda

Odp: zdame se sami sobe jak venku...
Saw, 26.2.2007 23:22

Aha, tak to se omlouvám za předchozí příspěvek, raději prosím nerozvádět...

zdame se sami sobe proto existujeme...
jose, 27.2.2007 21:01

zdame se sami sobe proto existujeme ,kdybychom se zdali nekomu jinemu tak to existenci nezaruci.jak uvnitr tak venku je kruh uzavreny nejdokonalejsi ukazka nekonecna.kazdy tvuj nazor bude pravda, stacilo ti tri minuty aby si myslel ze nejsem normalni, ale pravda je takova ze se ti splnilo prani jak zareaguji.takze jsem nic nerozvedl, protoze kazdy tvuj nazor je pravda, ta ma nekonecne podob.

Kruh
Tři kroky do tmy, 7.3.2007 19:59

Filosofovat je třeba, to nemůže nikdy uškodit. Na otázku, zda existuje (reálné) nekonečno, bych odpověděl ANO. Osobně odmítám pojem „nadvesmír“, mně naprosto postačí *universum*, veškerenstvo. Jeden kolega filosof nade mnou naznačil, že přímka může být kružnicí s nekonečným poloměrem. Vůbec tedy není vyloučeno, že onen nekonečný prostor za hranicí rozpínání hmotných „vesmírů“ se vlastně posléze stáčí do kruhu, lépe řečeno do koule. Z hlediska dostupné fyziky asi těžko představitelné, nicméně vyloučit nelze nic. Jsou to všechno obtížně uchopitelné teorie a hypotézy. Sám za sebe bych kývnul na tuto variantu. Pokud mě přítomní fyzikové chtějí roztrhat na kusy, nechť si laskavě poslouží.

Odp: Kruh
Valonis, 5.7.2007 16:11

Vážení, pro hledání nekonečna není třeba se plahočit až někam na kraj vesmíru. Každé libovolně malé materiální konečno obsahuje nekonečný počet bezrozměrných (tedy matematických) geometrických bodů.

Odp2: Kruh
Juras, 5.7.2007 19:24

Neobsahuje. Ty body jsou jenom matematický model, ve skutečnosti neexistují.

Odp3: Kruh
Tomas, 6.7.2007 13:39

Jak víš že neexistují?

Odp4: Kruh
Juras, 9.7.2007 11:50

Protože vím, co je to bod. Je to abstraktní pojem. Nic, co by mohlo existovati.

Odp5: Kruh
Tomas, 9.7.2007 18:17

1) Chtěl bych vidět, jak dokážeš jeho neexistenci. Projdeš celý vesmír? :-)

To by v tom musel být vnitřní rozpor, a to není.

2) abstraktní pojem přece taky existuje, že se neskládá z molekul ještě neznamená neexistenci.

3) náznak úvahy - když existuje okamžik, když existuje TEĎ, musí existovat i bod...

Odp7: sweet little seventeen
Juras, 9.7.2007 19:38

1) bod neexistuje, je definován jako prvek matematické teorie a nemá smysl ho hledat v reálném prostoru, podobně jako ve fyzickém světě nenajdeš existovat například odmocninu (ale kdoví - třeba má v lese noru a chodí hospodářovi na vajíčka;-)).

2) Na slovo existence se podívej do wikipedie. Abstraktní pojem vážně neexistuje.

3) Chyba v předpokladu - okamžik neexistuje, žádné TEĎ taky neexistuje, z toho plyne že o existenci bodu to neříká vůbec nic.

Odp8: bitter old seventy
Tomas, 9.7.2007 20:59

1) „bod neexistuje, je definován jako prvek matematické teorie a nemá smysl ho hledat v reálném prostoru“

to je jenom Tvuj nazor. Kdokoli tvrdi, ze neco neexistuje, si hraje s ohnem. A „realny“ prostor se jako sklada z ceho? Podle me z bodů.

2) „Na slovo existence se podívej do wikipedie. Abstraktní pojem vážně neexistuje.“

Cituj prosim pasaz, kde se tvrdi, ze abstraktni neexistuje. Mimochodem, kdyby neexistoval, nemohl bys ho pouzivat. Stejne jako existuje i okamzik i TED - operujeme s tim neustale.

Odp9: bitter old seventy
Juras, 10.7.2007 0:52

1) V reálném prostoru nic jako bod není definováno. Jestli si myslíš opak, tak předlož definici a budeme se moci bavit o tom, jestli existuje nebo ne. Neexistuje definice, nemůže tedy existovat nic, co by definici bodu v realitě odpovídalo. Takže neexistuje :-)

2) Tak já se vzdávám. Představ si vrtulník, mysli si, že Ti patří a řekni si „můj vrtulník existuje“. To je totéž.

Odp10: bitter old seventy
Tomas, 10.7.2007 19:30

1) Vem si jakoukoli definici z geometrie - je dost dobra na to, abys mohl mluvit i o bodu v „realnem“ prostoru.

2) Láska existuje nebo ne?

Odp11: bitter old seventy
Juras, 11.7.2007 9:21

1) ne, napiš něco. Bod v geometrii nemá s realitou nic společného, to je jenom model něčeho....

2) Láska neexistuje.

Nekonečno
Smelly Bear, 12.3.2007 21:33

Sdělí mi někdo velikost bodu ve kterém se dotýká naprosto dokonalá koule naprosto dokonalé roviny?

Odp: Nekonečno
Saw, 12.3.2007 23:50

Teorie už se tu řešila :) Ale pokud mi řeknete, kde tento útvar najdu, tak se na to podívám :D

Odp2: Nekonečno
jose, 29.3.2007 21:47

najdes ho na pocatku vseho,ale s velkou pravdepodobnosti take na konci.zacatek a konec za ruce se drzi.jak venku tak uvnitr mozna jeste vis:-)

Odp3: Nekonečno
jan, 4.7.2007 19:41

To je jako od nostradama,nevime co si myslet,ale chapat se to da vselijak.

Odp: Nekonečno
Juras, 31.8.2009 8:08
Nekonecna ve fyzice
tiborec, 20.8.2007 4:02

Proc by nemelo nekonecno existovat? Pokud jej spravne nadefinujeme, proc jej nepouzivat? Ulehci to mnoho prace, na to prisli uz matematici davno. Je jednodussi neco zpochybnovat, nez se snazit tomu porozumnet. Doporucuji napr. clanek doc. Jelena „Matematická nekonečna a fyzika“ na adrese http://aldebaran.feld.cvut.cz/vyuka/prirodovedny_obraz_sveta/clanky.html . Jsou tam i dalsi zajimave clanky.

Topologie vesmiru
tiborec, 20.8.2007 4:09

Jeste k tomu nekonecnemu vesmiru... Ono tohle je otazka jak pro filozofii, tak pro astrofyziku. Koho zajima, jak je to s tou nekonecnosti, doporucuji napr. clanek prof. Kulhanka na http://www.aldebaran.cz/bulletin/2003_43_top.html . A vubec, vsechny prednasky pana Kulhanka z astrofyziky jsou mimoradne poutave a poucne (zaznamy ke stazeni na http://avc.siliconhill.cz/archiv/index.php?id=104&select=Astrofyzika ).

Ukol
Olda Janku, 6.9.2007 18:19

Caute lidi..hej pls napiste mi tu nekdo seznam od milionu jak to jde dal jak je bilion atd..cchapete ne dik prosim mem to na zitrek za ukol do matiky!!!:-);-)Petr

hm...
TGFnZXI=, 3.12.2008 22:23

Nic není a zároveň je. Nekonečno je a zároveň není.

BoOm!!!
BOoboOo, 26.12.2008 1:18

Nekonečno je abstraktní pojem. Podle mne nemáte nikto ani já pravdu .Pravdu se asi us nedovíme.

To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Jarslav, 30.8.2009 20:07

Abyste nezakročili do ještě vysší matematiki a se tam nezabloudili, tak k pochopeni pojmu „nekonečnost“ stači vzit do ruky obyčejný kus papiru a složit ho napul... a pak znova a znova... Je to nekonečný proces, protože napul to vždycký se složit da... Jen problem je praktický, že nikdy to do konečna nedokažeme, ale z hlediska teorie ano... A zaroven mate přiklad pochopeni rozdilu mezi teorie a praxe... Tak mám u vas pivo žačkove...

Odp: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Alfons, 31.8.2009 4:07

S nekonečnem nemám problém. K životu to nepotřebuji.

Odp2: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
tlapka, 2.12.2009 11:35

To jsi na tom mimořádně dobře. Potíže bys s nim měl na středoškolském studiu.

Odp3: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Alfons, 2.12.2009 14:36

Středoškolské studium jsem zvládl a nekonečno jsem si nějak nezabíral. Na řešení problémů používám intuici. Tu nás ve škole neučili. ;-)

Odp: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 31.8.2009 7:58

Ale kdepak. Papír donekonečna půlit nejde. Ignorujete, že je složen z molekul s nenulovou velikostí.

Odp2: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Alfons, 2.12.2009 14:38

Molekuly jsou dělitelné. Jsou pevné, ale dají se v dobrém instalatérském svěráku demontovat.;-):-)

Odp3: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 3.12.2009 0:48

Po demontáži jedné molekuly papíru už to ale není papír :-P

Odp4: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
ivan, 3.12.2009 6:13

To samý mě napadlo taky, jedna molekula vody není voda. Nemá konsistenci, nemůže se vlnit, neutvoří led, neteče. Jeden strom není les.

Odp5: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
tlapka, 3.12.2009 10:21

Zdá se, že nekonečno existuje v teorii, hmota má vždy nějakou kvantovou podobu.

Odp6: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Alfons, 5.12.2009 11:25

Hmota se čím dál víc dělí až přejde na tak malé částečky, které se nám jeví jako duchovno.

Odp7: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 8.12.2009 23:43

duc- co? ;-)

Odp7: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
., 9.12.2009 0:07

Jasně Alfonsi,
podělíme-li např. nejnafoukanějšího svícaře Urasima Urasimoviče nekonečně velkým číslem, tak z něj zbyde pouze nekonečně mnoho nekonečně malých pšouků :-). Čest jeho památce :-).

Odp8: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 9.12.2009 12:27

Proč pleteš i do matematické diskuse politiku?

Odp9: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
., 9.12.2009 12:34

Protože MATEMATIKA NELŽE ! :-) :-) :-)

Odp10: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 9.12.2009 12:51

Aha. Myslíš, že v každé diskusi musí být aspoň něco nalháno, chápu.

Odp7: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
tlapka, 9.12.2009 10:32

Jurasi. Naopak když dáme mnoho duchovna dohromady, vznikne z toho hmota?

Odp8: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 9.12.2009 12:22

To mělo být na Alfonse, ne na mě, že?

Odp5: To koukate do nebe, zkuste to nazem...
Juras, 8.12.2009 23:42

To jdeš ještě dál než já. Tak daleko jsem nešel - připustil jsem, že i jedna molekula papíru je papír (i když papír se skládá z různých molekul - narozdíl od vody, která může teoreticky obsahovat pouze molekuly H2O).

Jde mi o to, že když tu „molekulu“ papíru rozdělíš na dvě části, získáš dvě skupiny atomů, které už molekulou papíru nejsou. Budaou to nějaké uhlobvodíky nebo třeba voda a uhlovodík...

nekonecno je v realite v mnoha...
honza, 2.12.2009 3:28

nekonecno je v realite v mnoha podobach, definice se bez nej neobejdou a videt lze napr. jednoduse pokud mame rozdelit treba vzdalenost jednoho metru, to lze urcite nekonecne zpusoby,muzeme volit libovolne male jednotky a vzdycky nekdo muze najit mensi, je to spise abstraktni pojem ale to se da rict i o jakemkoliv cisle klidne i o petce

Odp: nekonecno je v realite v mnoha...
iva, 2.12.2009 8:53

MI připadne nekonečné učení. Nebo že někomu něco člověk předá a ten to potom předá někomu druhému ne věc, ale nějaký postřeh nějaký fígl, který usnadní práci. To pak může nekonečně mnoho lidí předávat. NEbo se dá nekonečně předávat dobrota a láska, ale taky zlo.

Odp: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 2.12.2009 11:33

Správně, třeba hyperbola se nekonečně blíží své asymptotě. Z toho plyne že nekonečno existuje. Nelze donekonečna stříhat papír, ale lze donekonečna dělit nějaké vhodné čislo.

Odp: nekonecno je v realite v mnoha...
Alfons, 2.12.2009 14:39

Součet nekonečného množství nekonečen je v tomto případě 1 metr. :-)

Odp2: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 2.12.2009 17:25

Jo. Dá se do nekonečna dělit třeba dvěma. Až dojdeš k nekonečnému dělení výsledek bude nula.

Odp3: nekonecno je v realite v mnoha...
Juras, 3.12.2009 0:43

Až na jeden drobný detail. Když budeš pořád jenom dělit dvěma, tak k tomu „nekonečnému“ dělení nikdy nedojdeš :-)

Odp4: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 3.12.2009 10:22

Jasně. Protože je to nekonečná cesta, tak tak nemám šanci dojít.

Odp2: nekonecno je v realite v mnoha...
Juras, 3.12.2009 0:46

No jo, ale přímý důsledek tohoto tvrzení je třeba toto: 1metr = 2metry.

Odp3: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 3.12.2009 10:23

Počítání s nekonečnem má asi vlastní nám nepřístupné zákonitosti. Proto to tak vypadá.

Odp4: nekonecno je v realite v mnoha...
Juras, 3.12.2009 13:05

Ty zákonitosti jsou přístupné a celkem jednoduché. Nekonečno vynásobené konečným číslem je nekonečno (to stejné nekonečno).
Nekonečna jsou v zásadě dva druhy: spočetné nekonečno a nespočetné. spočetné nekonečno je takové, jehož prvky (např. čísla) lze uspořádat do posloupnosti tak, že pro libovolné konečné číslo dokážeme zjistit jeho pořadí (které je konečné).

Přitom všechna spočetná nekonečna jsou stejně velká. Když dáme ty dvě posloupnosti vedle sebe, tak vidíme, že mají stejně prvků - na prvním místě jsou v obou posloupnostech nějaké prvky, na druhém taky, ... atd. Ať postupujeme jak chceme daleko, pořád jsme v obou posloupnostech na stejných pozicích (stejně daleko od začátku jako do (ne)konce.
Jednoduše se dá dokázat, že spočetné nekonečno a jeho dvojnásobek je také spočetné nekonečno (stejně velké). Např. jedno nekonečno je posloupnost přirozených čísel:
(1, 2, 3, 4, .....)
Druhé nekonečno je posloupnost čísel se zápornými znaménky:
(-1, -2, -3, -4, ...)
Obě posloupnosti jsou stejně velkéjejich dvojnásobek je tedy množina, které obsahuje kladné i záporné prvky. Tu lze jednoduše uspořádat do posloupnosti vyhovující kritériím spočetného nekonečna, např.:
(1, -1, 2, -2, 3, -3, 4, -4, ....)
Je vidět, že to je zase spočetná množina a je tedy stejně velká jako svoje vlastní polovina.
Dále se jednoduše dokáže, že je stejně velký i trojnásobek atd. ... až do nekonečna. Dojdeme k tomu, že spoč. nekonečno krát spoč. nekonečno rovnáse spoč. nekonečno. Dokonce spočetné nekonečno na spočetnonekonečtou rovnáse spočetné nekonečno.

Nespočetné nekonečno - s tím počítat neumím, to už je vyšší matematika ;-)

Odp5: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 3.12.2009 14:07

Z toho plyne že nekonečno nechová se jako běžně chápané číslo, a zvláště zajímavý je jeho vztah s nulou. :-)

Odp5: nekonecno je v realite v mnoha...
Platfus, 10.12.2010 11:38

No jo, teorii množin se nikoli neprávem přezdívá temno :-). I když o těchdle věcech vím málo, pokusil bych se navázat. Berte to jako zajímavost, nesnažím se nikoho poučovat.

To spočetné nekonečno, o kterém mluví Juras je vlastně nejmenší z nekonečen označované jako alef 0 (od prvního písmena hebrejské abecedy). Čísla se někdy definují jako velikosti (mohutnosti) množin, což umožňuje s nimi počítat i za hranicí běžného nekonečna. Porovnávat velikosti množin se dá jenom podle principu, že k prvku jedné množiny vzájemně jednoznačně přiřadíme prvek druhé.

Pro spočetné nekonečno skutečně platí zákonitosti jak popsal Juras:
spočetno + 1 = spočetno
spočetno + spočetno = spočetno
spočetno * spočetno = spočetno
ale pozor:
2 na spočetno = nespočetno

Nespočetno alef 1 je první nekonečné číslo, které je větší než spočetno. Nazývá se taky mohutnost kontinua. A teď nějaké důsledky:
1) Přirozených čísel je stejně jako celých čísel.
2) Přirozených čísel je dokonce stejně jako racionálních čísel (zlomků), protože i ty si můžeme uspořádat a a postupně spočíst.
3) I když je např. mezi 0 a 1 nekonečně zlomků, reálných čísel je mezi 0 a 1 nekonečně víc. A to tolik, že je nedokážeme žádným způsobem uspořádat do posloupnosti, byť nekonečné. To se nahlédne následovně - kdyby jsme nějaké takové uspořádání měli, ukáže se, že stačí vzít reálné číslo, které se od každého čísla z posloupnosti liší v jedné cifře (sleduju čísla na diagonále) - takhle vytvořené číslo zjevně není zahrnuté v této posloupnosti, ačkoliv by mělo - tudíž je špatně výchozí předpoklad, že se dají reálná čísla takhle uspořádat (Cantorův diagonální argument).
4) V jednom centimetru krychlovém je stejně bodů jako v celém prostoru, apod.

Nespočetno není největší nekonečno, mocněním lze vytvořit nekonečnou hierarchii, a nad nimy jsou ještě jiná větší nekonečna, která se řídí jinými zákonitostmi, ale tenhle svět mi zůstane navždy zapovězen :-). Nedávno jsem četl, že největší číslo má svého autora a je jím překvapivě Čech, prof. Vopěnka.

Doufám, že to bylo k tématu a že jsem vás nadobro neotrávil ;-).

Odp6: nekonecno je v realite v mnoha...
Platfus, 10.12.2010 12:29

Uvedené poznatky nejsou tak úplně nepraktické, jak by se mohlo zdát. Vybavuje se mi, jak jsme se jako malí o něco hádali s bráchou (předmět sporu dosaď libovolný) a snažili se trumfnout:

„A jo!“
„A ne!“
„A jo a jo a jo!“
„Ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne!“
„Nekonečně krát jo!“
„Nekonečně nekonečen ne!“
...

Předešlý komentář dává jasný návod, jak vést argumentaci dál, ale nevím proč, v praxi se tento způsob příliš neosvědčil ;-).

Odp7: nekonecno je v realite v mnoha...
ivan, 10.12.2010 13:55

Už přes padesát let jsem ve sporu se svým bráchou o to jestli je silnější velryba nebo slon. Dneska už ani nevím na čí straně jsem, ale potředoval bych pro svoje tvrzení podporu.

Kdo je pro slona..........?
Kdo pro velrybu...........?

Docela by mě zajímalo kdo by koho přetáhnul. :-)

Odp8: nekonecno je v realite v mnoha...
Platfus, 10.12.2010 14:37

Záleží na tom, na jakém ringu se slon a ryba setkají; konkrétně: úspěch jednotlivce záleží na tom, jestli bude hrát na hřišti domácích či hostů. Ale pozor, něco podobnýho už někdo někdy zkoušel ;-).

Jinak fandím velrybě.

Odp9: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 10.12.2010 17:16

Velryba je těžší, má větší svalovou hmotu a proto je silnější. Si myslím. Nebo otázka zní kdoby kterého přepral?

Odp10: nekonecno je v realite v mnoha...
ivan, 10.12.2010 18:11

Kdo by koho přetáhnul, Tlapko.

Předpokladem jsou vhodné postroje a dlouhé lano. Taky nemáme vyřešený, jestli je mamuta možné považovat za zástupce slonů. No řekni, není tohle skutečný problém s kterým si nikdo neví rady? Asi by to chtělo nějaký grant a pořádně se do toho zakousnout. ;-) Vezmi do úvahy, že slon je teploktevnej a má silnější srdce, tedy je schopen podávat stabilnější výkon po delší dobu. Velryba má asi větší okamžitej záběr, ale vzhledem k menšímu srdci není schopna ho podávat po delší dobu.


(Tlak krve ve velrybím oběhu nemusí překonávat podmínky účinku tíže, to je taky důvodem proč i zachráněné velryby z mělčin většinou stejně nepřežijí, jejich vlastní váha v podmínkách gravitace zabrání okysličení krve která se začne rozkládat a zahubí je shluk bílkovin který se rozkladem začne uvolňovat do oběhu. Teď poprvé v životě použiju tohoto smailíka. :-( )

Odp11: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 21.12.2010 8:02

Asi otázka zní, jestli by slon šel do vody nebo velryba do sucha. Podobná by byla otázka by byla otázka, zda by orel přepral chobotnici. Prostě příroda samá zajímavost.

Odp5: nekonecno je v realite v mnoha...
tlapka, 10.12.2010 11:43

Z Limitového počtu plyne, že jsou nekonečna různá, jak ukazuje LHospitalovo pravidlo, ale bližší vědomosti nemám.

adventní kalendář snímky z...
iva, 5.12.2009 18:20
Odp: adventní kalendář snímky z...
tlapka, 9.12.2009 10:34

To je krása, škoda že si na to nemůžeme šáhnout.

???
john, 23.1.2010 3:03

Pravdu zjistit nelze,ale můžem sek ní donekonečna přibližovat,a co je to vlastně ta pravda?

Odp: ???
tlapka, 21.12.2010 8:03

Pravda je Směrnicová Asymptota, vyřešil by to určitě Juras.

Odp2: ???
Juras, 21.12.2010 13:14

Pravda je 1 :-)

Odp3: ???
Platfus, 21.12.2010 13:47

Nepravda je 0, pro doplnění ;-). (snaha o fórek)

Odp4: ???
tlapka, 21.12.2010 16:08

To jste dobře vyřešili. Musíme hledat mezi jedničkou a nulou.

Odp5: ???
Juras, 21.12.2010 23:07

Nikoliv mezi jedničkou a nulou. Pravda je 1 :-)

Odp6: ???
tlapka, 22.12.2010 11:19

Ale k této nedojdeme.

Odp7: ???
Platfus, 22.12.2010 12:24

Otázka pravdy je natolik zamotaná, že nelze jednoznačně vyvrátit nemožnost schopnosti umožnit poznat doposud nepoznané, natož s určitostí potvrdit platnost toho, co máme za pravdivé, ba právě naopak :-).

Odp8: ???
Platfus, 22.12.2010 12:25

Neníliž pravda.

Odp9: ???
tlapka, 23.12.2010 14:03

To se říct nedá, protože pravda je tolik zamotaná .... atd.:-)

Odp6: ???
Tony, 22.12.2010 16:03

blížíme se nekonečně k jedničce z leva...

Je pravda subjektivní?
Země je kulatá. Je to pravda?

Odp7: ???
ivan, 22.12.2010 19:23

Země je elipsoid.

Odp8: ???
Tony, 22.12.2010 22:35

Jste si tak jistý?
Je země elipsoid?

Odp9: ???
ivan, 22.12.2010 23:17

Hrbatý elipsoid.

Odp10: ???
Platfus, 23.12.2010 1:24

V odborných kruzích nazývaný též rotační šišloid, jenom pro doplnění :-).

Odp11: ???
tlapka, 23.12.2010 14:04

Šišloid? nebo šišoid? A bůhví jak je to skutečně ve skutečnosti, viz teorie Dutozemě.

K hlavnímu článku
Neuvedeno, 9.12.2010 18:57

Už jsem to tady asi řekl, jak si představuji vesmír. Jenže k tomuto hlavnímu článku bych to chtěl ještě zopakovat.
Dejme tomu, že vznikl velký třesk skutečně, protože se skutečně podle spektrální analýzy ukazuje, že čím vzdálenější galaxie, tím letí větší rychlostí. Protože má světelný paprsek této galaxie tím větší odchylku ve kmitu od skutečného jejiho světla.
Při velkém třesku se rozlítly ty nejmenší částice, tedy částice energie do všech směrů ve tvaru plazmy. Ta se ihned proměnila na téměř nejmenší částice na příklad foton, tedy prostě světlo.
No a světlo neletí v přímce, jak by se zdálo. Letí do předu, ale přitom kmitá, tedy dělá jakýsi pohyb delfína, když plave rychle po moři, že nadskakuje nad vlny a zase se ponáří pod vodu.
Myslím se, že v tom kmitání je základ změn ve vesmíru. Každá takováto kmitající částice, která vyletěla při velkém třesku se díky tomuto kmitajícímu pohybu může spojit v jiné složitější částice a místo pohybu vpřed se pohyb promění v rotující pohyb okolo těžiště této složitější částice a vznikne na příklad atom.
Jak tak letí vesmírem všechny ty částice rychlostí světla, tak jich v tom letu od středu neustále ubývá a stále více těchto nepatrných částic energie se proměňuje ve složitější částice, které nazýváme hmotou.
Tato hmota má většinu energie v sobě, ale její pohyb od středu velkého třesku je mnohem pomaleší, než se to děje u prostých nejmenších částic.
S tím jak vesmír stárne, stále větší množství nejmenších částic se stávají hmotou.
Hmota má však převažující vlastnost přitažlivost, protože ostatní energie je neutralizvána vzájemným působením jednotlivých drobných částic energie navzájem.
Touto přitažlivostí se veškerá hmota soustavně zbrzďuje a čím je více této hmoty, tak přitažlivá síla stále více se zvětšuje. Přitažlivost hmoty je nejen vzájemná mezi jednotlivými částicemi hmoty, ale také celková k těžišti veškeré hmoty vylétlé z bodu velkého třesku. Těžiště hmoty je tedy v bodě velkého třesku.
Při velkém třesku, když vybuchla veškerá energie, tak vybuchla na všechny strany, protože akce se rovná reakci. Při výbuchu se musela jedna energie opřít o druhou energii, jinak by nemohla vylétnout takovou rychlostí. Je tedy nemožné, aby velký třesk vybuchl nesouměrně. Jenže mohl být možná i třesk podobný elipsouidu, protože i ten je souměrný ke středu. Fakt je ale, že hmota má asi zase tendenci se vracet do stejného bodu, kde předtím vznikl velký třesk, není li velký třesk jen dílčí záležitost vesmíru s více velkými třesky, kde hmota se navzájem částečně ovlivňuje.
Včera v pořadu v televizi říkali, že se též uvažuje, že některé galaxie letí i větší rychlostí než je rychlost světla také proto, že když někdo jede na kole a hodí míček, tak hodí daleko větší rychlostí, než když jen tak stojí.
Já si tedy myslím, že rychlost v před byla dána velkým třeskem a vlastní hmota už nemůže tuto rychlost urychlit.
Jen snad v tom případě, že by vznikala v některých případech antihmota, která by se pak sloučením hmoty rozprskla na všechny strany od bodu vzniku antihmoty, tedy jak směrem dovnitř vesmíru, tak směrem ven. Jenže vlastní činnost vytváření hmoty a tedy i antihmoty neutralizuje pohyb v před a tudíž i rozprsknutí antihmoty nemůže vyvolat výraznější rychlost, než je rychlost světla. Takže si opravdu myslím, že rychlost světla je limitující.
Největší rychlost světla je ve vzduchoprázdnu, jak se většinou cituje.
Při průchody světla na příklad sklem, jak jsem včera poslouchal v televizi se rychlost světla zmenšuje. Navíc světlo má různé spektrum barev podle hoření určitého prvku, nebo druhu reakce hoření různých sloučenin a má tedy i každá barva různou vlnovou délku světla. Souhrn těchto barev dává u slunce barvu bílou.
Včera v televizi bylo také ukazováno, že v USA už také dokázali světelný paprsek zpomalit téměř k rychlosti nepatrné, tedy prostě na viditelný pohyb a opět rychlost zrychlit na normální rychlost světla ve vzduchoprázdnu.
No a ještě můj názor o existenci nekonečna ve vesmíru.
Na možnosti chození člověka, nebo let letadlem je jistě vesmír nekonečný. Ovšem záření od hvězd přichází k nám z konkrétní konečné vzdálenosti. Dál nevidíme a tak si netroufnu říci jak to je dál. Netroufnu si říci ani kde se tu vzala ta hmota. Třeba se to ještě někdy od někoho dozvím. Moje informace k tomu nesahají a také jsem fyziku natolik nestudoval. Třeba to už někdo ví, třeba to řekl už nějaký odborník. Ke mně se tato informace ještě nedostala. Zaručeně nevytvořil hmotu Bůch. Jde zcela jasně o zákonitosti přírody.

K hlavnímu článku-oprava.
Neuvedeno, 9.12.2010 21:29

Věta :„Na možnosti chození člověka, nebo let letadlem je jistě vesmír nekonečný“.
Měla znít:V porovnání k chození člověka, nebo k letu letadlem je jistě vesmír nekonečný".

Odp: K hlavnímu článku-oprava.
Neuvedeno, 24.12.2010 8:06

Řekl bych, že ta tmavá hmota ve vesmíru je jen důkaz toho, že když vznikl velký třesk, že nevznikla bezprostředně jen plazma, ale že kromě plazmy vylétlo obrovské množství energie, které se pozvolna seřazuje v hmotu.
Také to, že čím je vzdálenější galaksie, tím, že se rychleji galaksie vzdaluje asi částečně souvisí s tím, jak se díváme na galaksii před tím starší dobou. O co je galaksie dál a tato galaksie letěla rychleji, tak se pak vznikem hmoty neustále zpomalovala. Takže dnes už můžou být mnohem pomalejší v pohybu v před.
V televizi jsem slyšel takovou teorii, že díky tmavé hmotě se vesmír stále roztahuje a že se bude roztahovat stále rychleji.
To se mi jeví jako nepravděpodobné. Protože energie rychlost pohybu vytvořila velkým třeskem a žadný jiný impuls dále nevznikl, takže energie letí stále rovnoměrným přímočarým pohybem i když vlnitým stále stejně rychle vpřed, dokud není změněna ve hmotu, která na sebe naváže tuto energii a pohyb v před vyruší vzájemným půsoubením energetických částí a pohyb přemění v otáčivý pohyb uvnitř hmoty. Následně pak převáží síla gravitace a vesmír se začne scvrkávat.

Nekonečno je potřeba konfrontovat s...
Alfons, 25.1.2011 1:21

Nekonečno je potřeba konfrontovat s věčností.;-)

Odp: Nekonečno je potřeba konfrontovat s...
tlapka, 25.1.2011 15:33

Věčnost a nekonečno nemají si co vyčítat. V jakých jednotkách je chceš konfrontovat?

Pro mladého člověka je vhodné uvažování...
Neuvedeno, 2.8.2012 10:29

Pro mladého člověka je vhodné uvažování nekonečna. Pro starého je zase lépe uvažovat s konečnem. Protože to člověk vidí na každém kroku, jak lidé umírají. Dokonce i ti mladí. Tak mě tak napadá, proč je dnes takové množství nehod, kdy se lidé najednou ocitnou při jízdě autem v příkopu, nebo se zastaví o strom v blízkosti komunikace a velmi často bez vlivu někoho jiného.
Napadá mi jestli náhodou se soudruhům ve vývoji aut nevloudila nějaká chyba a starší auta pak trpí neschopností ovládat auto.
Co takhle utržené silembloky u přední nápravy. Jakou, že to mají malou životnost, že se se pak najednou auto ocitne těžko ovladatelné a řiditelné. Co když je to z důvodů, že motor je ve předu, místo aby byl v zádu.
Nebo, že by to byla velká rychlost a síla moderních aut a pak stačí chvilka nepozornosti, na příklad koukáním na navigaci a auto je v příkopu.
Já bych řekl, že dnes je nekonečno tak velké, jak je roztažen vesmír s hvězdami, hvězdnou hmotou a zářením. Jakmile se začne vesmír scvrkávat, začne se scvrkávat i nekonečno.
I tak je ale veškerý vesmír tak veliký, že jsme proti němu obyčejná kapka v moři. Člověku stačí jen to pozorovat a obdivovat jak je obrovský. Konečně nejvíc to pozorují hvězdáři.
V poslední době se objevili v televizi zprávy o tom, že už za několik desítek let proletí kometa okolo země v blízkosti takové, jako prolétal první sputnik s Gagarinem. Tedy přesnou vzdálenost nevím. Je ale reálné nebezpečí ohrožení života na zemi tu je.
Doporučuji tedy diskutovat raději o praktičtějších věcech, než o nekonečnu ve vesmíru. Třeba o tom, jak zachránit matičku zemi před kometou.
V televizi bylo sděleno, že snad existuje možnost oddálit trasu takovéto komety pomocí vyslaných raket, které pak zapůsobí na kometu jako tahoun svojí přitažlivostí a odsunou kometu na příznivější dráhu pro lidstvo.

Odp: Pro mladého člověka je vhodné uvažování...
Tlapka, 3.8.2012 11:30

Jasný- za pár desítek let se toho ještě hodně vymyslí- tedy v případě, zůstane li zachován průmysl.

Odp2: Pro mladého člověka je vhodné uvažování...
Neuvedeno, 11.8.2012 6:27

S tím tažením přitažlivostí raket táhnoucích kometu se mi to jeví dosti nepravděpodobný, bohužel a též doba kdy je třeba vše vyřešit je také trochu kratší. Prý jen asi 17 let. Tak jsem na všechno zvědav, jestli se toho ještě dožiju.
Já bych to spíš řešil pomocí raket, lan a kotev zakotvených do komety. Podobný systém jako harpuny. Pak by mohly tyto rakety kometu přece jen trochu posunout od původní dráhy letu a kometa by pak minula zemi.
Jenže vše by to bylo třeba udělat v zázračně krátké době a to bude asi hlavní problém.
Teď se podařilo úspěšně poslat vozítko na Mars, tak snad bude mít země úspěch i s nevhodnou kometou. Hlavně, aby se země domluvily, kdo to posouvání komety bude řešit a už dnes na to vyčlenily finanční prostředky.

Odp3: Pro mladého člověka je vhodné uvažování...
Zákys, 13.8.2012 18:35

Tož to se již asi neuzdravíte!!! Když svého času zachránci toho co díky svým technicky určitě skvělým stavbám poněkud „zmršili“, (závlahy mezi Amudarjou a Syrdarjou) zcela reálně uvažovali o obnově Aralského jezera a doplnění Kaspického moře(sic.) čerstvou vodou z tak pěkných a vodnatých řek jako jsou Ob a Irtyš, potažmo Jenisej se naštěstí musely prachy investovat do tanků (rozhodlo politbyro-dodatečně díky!!!), raket, kosmického průzkumu (to se děje v nejbohatší zemi pořád) a tak si řeky tečou losi píjí průzračnou vodu (ne všude-kapitalismus je sviňa z jiných důvodů než reálný socialismus) a vodáci je sjíždějí, někteří se i topí, jak to má být.
Že vy čtete často Epos o Gilgamešovi a to má člověk kometu v žaludku (pozor na větry). Tak až se znovu probudíte a radostí zahýkáte, nebo zabzdíte, místo klávesnice si rychle nasaďte ohlávku. Aspoň potomkům dáte najevo, že jste nezemřel úplně blbý.

Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Neuvedeno, 14.8.2012 22:44

Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití alkoholu nesedal k počítači. Je to dost znát.

Odp: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Zákys, 15.8.2012 23:24

Přesto vaše doporučení na tu ohlávku......!!!

Odp2: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Neuvedeno, 16.8.2012 8:37

Berte to tak, že jste cvičen ve čtení literatury pane Zákys, asi tak jako nadporučík Dub ve Švejkovi byl čestinář. Ostatní informace o světě Vám chybí. Pak se při všelijakém tom rozhodování dělají unáhlená vyjádření a rozhodnutí s chybným závěrem. Chce to dělat ještě také nějaká logická studia, jako na příklad matematiku, či aplikovanou matematiku. Když pak Vás z ní nevyhodí, a ještě to ověříte v praxi, tak to bude OK. To už všechno mám já za sebou.

Odp3: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Zákys, 16.8.2012 22:04

Děkuji za doporučení. Budu muset po 40 letech asi sáhnout znovu po Boolově algebře. (1+1+1 = 1 ) O tom že tři jednou jsou hlásá jedno z „nejskvělejších“ katolických dogmat. Víte že tento axiom jsem z jakési setrvačnosti a podvědomě použil při definování vaší tělesné schránky? Ten osel nezmizel, ani se nezmenšil. Je pořád „1“. Počtáři!!!

Odp4: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Platfus, 17.8.2012 0:09

Zákysi, svým příkladem ukazuješ, že plevel taky nevyhubíš. Připadáš mi jako cizopasná houba, živící se rozkladem, takovej ten starej choroš na pařezu - můžeš do něj mlátit, ale docílíš jenom toho, že začne z těch svejch výtrusnic (panečku, to je metafora :-)) zamořovat okolí. Souhlasím s panem Neuvedenem, tvoje příspěvky, pokud se zrovna neopakuješ, nedávají velký smysl a příslovečnou mísu míjejí obloukem, ale můžeš se pořád tvářit jako kříženec krále Šalamouna a brouka Pytlíka. No a teď do mě :-).

Odp5: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Zákys, 17.8.2012 8:24

To vy jste jiný kabrňák. Jak naznačujete živíte se z vlastních zdrojů. .... levá strana žaludku tráví pravou stranu žaludka..., ale co potom? Když choroš, tak rezavec dubový kořenující. Nevíte jak vypadá? Asi jste z Prahy. Potom neváhejte ani vteřinu. Tam vám v Národním muzeu odborníci(není jich zase tak mnoho-specializace) ukáží jak vypadá. Možná vám to vaše přirovnání bude ještě více konvenovat. Tomu ostatnímu nerozumím. Nejsem zahrádkář, tak plevel je pro mě prázdná množina(to se bude Neuvedenu líbit!!!). Jako dítko jsem o nějakého brouka Pytlíka nezavadil. Tak zase nic! Zato Sekorův Bumbulín a Cvrčínek byla knížečka která mi otevíral tajemný svět mezí porostlých planými trnkami a krčícími se „březňáčky“. S tím Šalamounem je to asi stejné.
Flying toilet mě ještě nezačaly zajímat. To je k vám. Tolik na závěr. Obraťte se proto na OSN, tam k tomu mají nějaký program. (http://hdr.undp.org/en/)

Odp6: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
ivan, 17.8.2012 23:58

Zákysi, jste nejotravnější člověk v celé hystorii Svíce. Táhni do prdele Černý mraku, tvůj ksicht nám plaší dobytek! Sice oborově vzdělaný, ale vůl se vším všudy, kopyto k pohledání. Čekal jsem přínos, ale hovna jsem se dočkal. Škoda!

Odp7: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Zákys, 20.8.2012 10:01

A já se „dofčíl“ prsil že v Mléčné dráze, a ono na Svíci. Člověk se dovídá na sebe stále něco nového. Ubezpečuji vás, že tendence k pokoře mi není cizí. Jen jestli jste byl upřimný.
Také se přiznám. Mám problém s několika toponymy a nemám tolik času a možná ani schopností studovat několik oborů abych vyřešil původ a význam několika starých názvů na 200 let starých lesních mapách. Rád bych to stihl než dám na vaši radu a zmizím... Teď mi napadá. Není v tom nějaké „šibalství“? Nepochodoval jste o víkendu s nabarveným čírem Prahou? „Hovno, prdel...“ je výrazivo jinak klonovaných.

Odp8: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Tlapka, 9.1.2013 13:29

Vy jste naklonovaný? Proto jste takový... zvláštní.. ;-)

Odp7: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Tlapka, 20.8.2012 17:56

Já bych mu dala ještě šanci...

Odp8: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
ivan, 21.8.2012 15:59

Jestli je pan Zákys léčený nebo uznaný ,,touretťák", tak se mu omluvím.

Odp9: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
ivan, 21.8.2012 16:06

Nejenom omluvím, ale budu jeho urážlivé výpady k ostatním účastníkům Svíce s porozuměním tolerovat.

Odp10: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Vlastimil Čech, 21.8.2012 19:09

Našel jsem si heslo Touretteho syndrom... myslel jste tohle?
Hmm, pak by ovšem příznaky této choroby mysli vykazoval se vším tím svým chrchláním, pokašláváním předeším onen (zajisté již v pekelném kotli se vařící)...

Zrzavý Hradní Skřet...
no nejsem psychiatr, ani licencovaný psycholog... snad se mýlím... co si myslíte?

Odp10: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Zákys, 23.8.2012 6:42

Ze snahy porozumět plynou všechna neporozumění na světě se ví již poměrně dávno.
To platí i pro berany ze starého favorita.
Akademie ulice vás zdá se vybavila pro život velmi zkušeně. Už nepolykat i s navijákem svět napěchováný zbytečnými informacemi. Sám si je vymýšlet!!! Ať žije surrealismu-ten snový automatismus bez korekce aspoň rozumové.

Odp6: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
D.P., 8.1.2013 19:16

Bumbulína a Cvrčínka napsal Raimund Štimpl

Odp7: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Zákys, 9.1.2013 1:03

Velice správně. Nechápu jak se mi tam vloudil ten Ferda Mravenec. Asi proto, že mi ty knížky převypravovala maminka (neuměl jsem číst) a „konzumoval“ jsem je nejenom prostřednictvík jejího hlasu, ale i prostřednictvím obrázků. Bylo to moc hezké.

Odp8: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
ivana Kozárová, 9.1.2013 19:30

Já zas měla stařičké vydání Malého Lorda s rytinovými obrázky.

Odp9: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Vlastimil Čech, 10.1.2013 9:25

Jako malý chlapec jsem měl moc rád knížku „Podivuhodná cesta Nielse Holgersona Švédskem“ s obrázky Cyrila Boudy... napsala to Selma Lagerslöfová... :-)... Tomu chlapci co letěl na huse jsem záviděl... krásná knížka...no ovšem a Ferda Mravenec... a jako staršího mě braly cestopisy, Verneovky a válečné romány a povídky

Odp10: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Tlapka, 10.1.2013 10:34

Strašně ráda jsem četla Trosku.

Odp11: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
ivana Kozárová, 22.1.2013 15:26

My ho měli doma v knihovně a pak to četli moje děti. Byly to staré brožované knihy,které dostával můj tatínek od své nejmilejší tety Anny...Ještě bych je někde v knihovně měla mít...

Odp12: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Vlastimil Čech, 22.1.2013 15:56

No jo, staré knihy... Hýta a Batul, Gabra a Málinka, Čuk a Gek, Kája Mařík...
Nedávno jsem si prohlížel svoje staré knihy, kde lidé minulosti předvídali budoucnost.... OHROMNĚ zajímavé...

Odp13: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
ivana Kozárová, 22.1.2013 16:25

Nevěřil byste,pane Čech,kolik krásných knih jsem si přinesla domů ze sběrného dvora. Lidi dnes vyhazujou knihy,které si jejich rodiče častokrát za cenu odříkání pořizovali.Když mám možnost,vždy si něco vyberu,ale už taky s rozmyslem,neb není místo....Hrůzná představa,že to jde do šmelcu.Můj milovaný Heine tohle nějak předvídal a ve svých Memoárech uvádí,že je docela možné - a že s tím i počítá-,že jeho knihy veršů budou sloužit hokynářům na to,aby z jejich stránek trhali listy na kornouty. Ale že by mu to nevadilo ani trošku,kdyby do těch kornoutů dostávali všichni stejně....Byl to levičáckej Žid,to se nezapře.;-)

Odp11: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Juras, 23.1.2013 10:10

Arne Farin? Pamatuju si to dobře? Kapitán Nemo a Zápas s nebem. Taky jsem to měl rád :-)

Odp12: Pan Zákys, být Vámi, tak bych po vypití...
Tlapka, 23.1.2013 10:54

Ten Zápas s nebem je nejlepší, taková ta Hydra to mě fascinuje. Hodil oko pod postel že vyroste nová Hydra a sežral je kocour :-)

Paní Kozárové
°, 22.1.2013 23:15

Teda paní Kozárová, levičáckého Žida ( -: ) si neumím představit . Všichni Židé i Židovky mně známé (upřímně řečeno, moc jich nebylo), měli za životní cíl hromadit majetek a hromadit majetek a hromadit majetek do posledního dechu a při tom se co nejméně namáhat; byli to hromadiči starožitností, nemovitostí, movitostí i všeho dalšího včetně dětí, to všechno bez jakékoliv touhy po krásnu nebo estetičnosti. Jeden malý židovský byt byl tak přecpaný, že se tam už málem nedalo kam šlápnout: po stěnách přibité peršany, uprostřed místnosti klavír, na něm sochy, sošky, porcelánové servisy, hodiny vázy, zlato, stříbro, kožichy, vzácné cizokrajné kožešiny, kolem starožitná křesla a jiný starožitný nábytek . Tam po nějaké skromnosti, po nějakém soucitu k bližnímu nebo po levičáckém sociálním cítění nebylo ani potuchy.

Jinak sběrný dvůr: Tam věřím, že lze nalézt opravdové historické poklady (s nepatrnou obchodní cenou), kterých by si Žid ani nevšimnul. Například tam lze nalézt krásné staré knoflíky z pravé perleti, nebo různé zajímavé kovové spony opasků od dříve nošených dlouhých plášťů.

Odp: Paní Kozárové
Zákys, 23.1.2013 9:46

Minimalizovat ztráty a maximalizovat zisk, co je na tom židovského. Vy jste ale pěkně kastrovaný býk. A ještě jste zapomněl napsat že ti Židé byli obřezaní, jedli děti a pořád leželi v Mikve.
„Když je zlo jednou přijato, nepožaduje už, aby se mu věřilo“. Ta myšlenka také jednoho Žida se hodí na vás. Kde vás potkal? Mimochodem, co vám říká Franz Kafka?

Odp2: Paní Kozárové
Juras, 23.1.2013 10:08

Dobrý člověk dělá věci takovým způsobem, aby se u toho co nejvíc nadřel a aby z toho měl jen minimální zisk, protože peníze kazí člověka.

Odp: Paní Kozárové
ivan, 23.1.2013 16:10

Romantiku si špatnej a zlej člověk, tady ti to podepisuju!

Prolhanej lživej parchant co je schopnej si vymýšlet aby pomluvil a ublížil vymyšlenostma. Je to až k plačtivému smíchu jak si vypodobnil ten sklad na zlato a stříbro se servisema, sochama a soškama, dětma, vázama, peršanama, kožichama a kožešinama, hodinama a jinejma vzácnostma. Přidej brokáty, hedvábí, drahé kameny a brilianty, kadidlo a vonné masti. Jenom soucitu tam nehledej!

Úplně průměrnej židovský byt. (malej byt ;-))

Teď to překvapení.

Paní Kozárová je jeden z nejsoucitnějších lidí jaké jsem aspoň písemně poznal, která se stará o postižené děti a trpící zvířata. Paní Kozárová o sobě psala, že je židovka. Překvapenej? Hodňouš co nikdy nikomu neublížil. Bído!

Odp: Paní Kozárové
ivan, 23.1.2013 23:47

Proč by si jich nevšimnul Žid a ty ano?

Odp: Paní Kozárové
ivana Kozárová, 24.1.2013 0:14

Heinrich Heine k levičáctví inklinoval.Alespoň v rámci doby,ve které žil a okolností,které mu umožňovalo jeho zdraví.Byl mistrem paradoxní reakce a nechtějte si přát vědět,jak by se Vám chechtal po přečtení Vašich zkušeností se Židy.Nehodnotím lidi podle toho,k jaké rase patří,ale co dokázali a vytvořili.Marx byl taky Žid - máte pocit,že jeho cílem bylo hromadit majetek?Ostatně,co měli Židé dělat,když nesměli vlastnit půdu,stávali se z nich lékaři,právníci,bankéři a zastavárníci - a s těmi jste asi měl tu čest...Já jsem pyšná,že je mám mezi svými předky - ne pro pouhé židovství,ale proto,jak se chovali a co dělali. Než skončili v Osvětimi,stačili zajistit holý život mému dědečkovi.Ten koncentrák přežil.A nebylo to díky majetku,ale díky soucitu.Přežijou lidi,co spolupracují,co si pomáhají navzájem.A v dnešní promíchané Evropě málokdo přesně ví,kdo byl jeho předkem z pátého kolena....

Zrcadlo
a Kazisvět, 23.1.2013 21:45

Rozbitím zrcadla Kazisvět nezkrášlí ani svou škaredou tvář, ani svou černou duši.

ha ha
halk, 6.5.2013 21:00

Nekonečno nelze pochopit logikou tudíž nemáte šanci pac a pusu všem!!!!

Odp: ha ha
Zákys, 7.5.2013 7:59

Že vás není hanba. Polibky na veřejnosti kolem sebe šíří buď puberťák, nebo exhibicionista.

Nás je mnoho a vás?;-)neplač i na tebe...
halk, 7.5.2013 21:46

Nás je mnoho a vás?;-)neplač i na tebe se dostane:-)

Odp: Nás je mnoho a vás?;-)neplač i na tebe...
Zákys, 7.5.2013 22:57

Když mnoho, tak potom exhibující puberťák...
Ale v tom je něco (bohužel nevím co) hluboce lidského.A také, aspoň se necítíte sám. Jen však počkejte jak vás ti lidé kolem vás budou srát, až budete dědit. Le Bon o tom dokonce napsal knihu. Psychologie davu se jmenuje.;-)
O tom dědění (proboha!!!)v ní není ani slovo. O tom (Dědkovatění)knihu píše život.

Tot kde zmínka o nekonečnu?Pravda...
halk, 8.5.2013 10:58

Tot kde zmínka o nekonečnu?Pravda lidská blbost je nekonečná;-):-)

Odp: Tot kde zmínka o nekonečnu?Pravda...
Zákys, 9.5.2013 14:07

Děkuji za jiné za tu vaši upřimnost. Říci tak odvážně a nepokrytě „jsem blb(člověk!!!) a v tom je můj půvab“ dokáže jenom opravdu silná osobnost.
Jenom nevím, jestli jste si osvojil lidské poznání na úrovni Ongiů na Andamanech, kteří ještě v 50 letech (to u nás se chystali komanči pověsit komanče Slánského)číselnou řadu měli tvořenu 1, 2, 3 a mnoho ve druhé a třetí třídě obecné školy, nebo jste se tak „spotvořil“ sám.

NUDA
halk, 9.5.2013 16:04

Čekal jsem od vás víc,snad jen to že mě za boha máte jenž sám sebe stvořit může mne pevně přesvědčilo o nekonečnu lidské blbosti a za to moc dík!!!!

Odp: NUDA
Zákys, 11.5.2013 3:56

Pořád si melete svou... a v duchu si při tom přizvukujete „jsem člověk. Nic lidského mi není cizí“! Ale v tom je vlastně, i když to neustále napadáte/zdůrazňujete, váš nekonečný půvab.

Je jedno co zde řeknu nebo spíš napíšu...
halk, 11.5.2013 21:46

Je jedno co zde řeknu nebo spíš napíšu at to zní hloupě nebo moudře at to zní jako pravda či lež jsou to jen iluze tak jako každodenní marnost života . Pravda stejně jako lež je nesmysl stejně jako smysl a nesmysl nic z toho není jsou to jen slova, láska ,nenávist zase jen slova která mají nekonečno variant logika? blbost a vůbec už nelze slovem nekonečno vyjádřit nekonečno ,marnost marnost nic než marnost .

Odp: Je jedno co zde řeknu nebo spíš napíšu...
Juras, 12.5.2013 1:28

Jo, s tím nelze nesouhlasit. Ale už je to hodně daleko od původního smyslu...

Jo, s tím nelze nesouhlasit. Ale už je t
halk, 13.5.2013 16:42

Daleko?od nekonečna??:-):-):-)

Odp: Jo, s tím nelze nesouhlasit. Ale už je t
Juras, 13.5.2013 17:02

Dokonce nekonečně daleko.

Odp: Je jedno co zde řeknu nebo spíš napíšu...
Zákys, 12.5.2013 20:54

Mít v hlavě tak kvalitní finální produkt metamorfózy potravin jak máte vy, se hned tak nevidí. Tipuji, že jste ZŠ skončil v šesté třídě. Čím jste potom byl, když jste ještě žil? Vždyť vy kdyby jste si nesundal boty, nemáte šanci napočítat do dvaceti, vážená „výroková logiko“.

to je jen pro tebe Zákys
halk, 13.5.2013 15:50

Kdybych byl dement jako ty , tak bych ti na to odpověděl ,takhle se pouze pousměji .VŠEVĚDOUCÍ BLBE;-)

Odp: to je jen pro tebe Zákys
Zákys, 13.5.2013 23:30

Podívejte se při denním světle do zrcadla. Co v mládí vypadá jako úsměv, ve stáří se mění na úšklebek. I to co píšete je odpověď. Kdyby jste někdy viděl osla se smát, tak vás taková „sebedefinice“ nemohla napadnout.

Odp2: to je jen pro tebe Zákys
Téčko, 14.5.2013 0:19

Žvástalle.

Odp: to je jen pro tebe Zákys
ivana Kozárová, 17.5.2013 17:07

Dobrej příspěvek do debaty,he he :-) Dle Vašich příspěvků jste dozajista soutěživý a zdravě agresívní. Přispějte něčím zajímavějším :-)

Ale brouku já jsem mladej takže bohužel...
halk, 14.5.2013 16:31

Ale brouku já jsem mladej takže bohužel .Už to nepi ani nehul mluvíš z cesty !!!;-):-(

Odp: Ale brouku já jsem mladej takže bohužel...
Zákys, 14.5.2013 20:37

„Zemřel ve dvaceti, pohřben byl v devadesáti.....“, musím dodat jako každý správný žvanil. Vidíte kam to vede, když uhýbáte z těch „logických“ kalkulů. Nebo jak tomu říkáte. Mimochodem, jak daleko je blízko?

jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
halk, 14.5.2013 21:34

jak daleko je blízko ? záleží kolik máš v sobě promile !!Mno nemá to cenu měj se nekonečně hezky ,zbohem:-)

Odp: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 15.5.2013 6:04

Pravda stejně jako lež je nesmysl stejně jako smysl a nesmysl nic z toho není jsou to jen slova, láska ,nenávist zase jen slova která mají nekonečno variant logika? blbost a vůbec už nelze slovem nekonečno vyjádřit nekonečno ,marnost marnost nic než marnost .

Blbost! Jak pěkně, zmateně a ohleduplně umíte o sobě psát kastrovaný býku. To jste se musel naučit sám. S cizím přispěním se takové dokonalosti těžko dosáhne. Tak jak existuje ideomotorika, existuje také „ideomateologie“. Sundejte si konečně ty boty, ať napočítáte aspoň do 13!!!, a můžete aspoň pro tyto chvíle o sobě pyšně říci, „jsem muž-?, co se zrychluje“. Možná potom místo vypouštění těch vašich hlasitých „Větrů od polů“ tiše zašumí „Svítání na Západě“.

Odp2: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 15.5.2013 12:34

Zákysi, zkus si nejdřív svoje výplody říct do kyblíku, než nás budeš obšťastňovat. Vyčítat někomu nesrozumitelné vyjadřování a příjít s tímhle, to chce dávku otrlosti.

Zdravím tě Halku, to je Zákys, svébytná životní forma. Koukám, že už jsi měl to potěšení... :-).

K tomu tvýmu diskutovanýmu výroku. To vyznívá dost bezútěšně. Všechno je tak marný, že si asi nemůžeš bejt jistej ani tímhle závěrem :-). Doporučuju nepodřezávat si pod sebou větev na způsob Parmenida. O jeho velké pravdě „Jsoucí je, kdežto nejsoucí to věru není“ (:-)) asi netřeba polemizovat. Může posloužit jako obhajoba elementární logiky. Co na tom, že odtud dál se to všechno trochu komplikuje...

Odp3: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
halk, 15.5.2013 18:53

Ono to vyznělo možná trochu jinak než jsem zamýšlel ,jen jsem chtěl poukázat že nekonečno dle mého nelze pochopit logikou tipu jedna plus jedna a marnost to zatím asi je, tedy pokud mě to dokáže někdo vysvětlit budu štastnej jak blecha předem všem děkuji.Co se týče pana Zákyse on je jen chudák malej nemocný ,má takzvaný božský komplex ,vše zná na vše má odpověd ,jen bohužel nikdo mu nerozumí jeho řeč pochází z jiného světa .Jinak se všem co můj názor popudil omlouvám, nechtěl jsem nikoho a nic urazit .

Odp4: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 16.5.2013 1:21

Rád ti povím, co o těchhle věcech vím, neber to prosím jako poučování. Matematika mluví o nekonečnu v několika významech. Např. když se mluví o limitě funkce v nekonečnu, má se na mysli určité popsatelné chování funkce vzhledem k rostoucím hodnotám jejích parametrů (matematici mluví o „epsilon-delta gymnastice“ :-)). Bez pravého pojmu nekonečna se zde obejdeme. V teorii množin, se srovnávají velikosti množin způsobem, že ke každému prvku jedné se vzájemně jednoznačně přiřadí prvek druhé množiny - je to jako kdybych s někým měřil svoje bohatství způsobem, že bysme proti sobě kladli každý korunku ke korunce (přirozená čísla). Ten kdo první skončí, prohrál. Co je možná překvapivé, tenhle postup se dá zobecnit i na nekonečné množiny. Nekonečná množina je navíc právě ta, která se dá takhle vzájemně jednoznačně zobrazit na nějakou svojí část, to u konečné nejde. Kdyby tě to zajímalo, našel jsem k tomu docela hezký povídání (nenech se odradit tou matematikou kolem a klidně přeskakuj).

Odp3: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 15.5.2013 22:48

Vždyť co jiného furt dělám...;-)

Odp3: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 16.5.2013 6:31

Ještě dodatek. Kdyby jste svému chráněnci místo
aby „nedřevařil“ raději doporučil, pochopitelně svým jemnýn způsobem, aby slezl z té větve. K tomu Parmedidovi přidejte také Bedřicha Engelse s jeho „Podílem práce na polidštění opice“ ;-) a možná začne upřednostňovat poznání(také studium) před tvrzením. Nebo jste si toho nevšiml? V tom případě mé „výblitky“ patří také vám.

Odp4: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 17.5.2013 7:11

Co Vám na komunistech neustále vadí? Proč do článku o nekonečnu zaplétáte Engelse?

Odp5: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 17.5.2013 15:37

Na komunistech mi vadí věcí!!! Na KOMUNISMU mi toho vadí málo. Proto si každé ráno než vykročím v „potu tváře dobývati chleba“ pro jistotu zazpívám: http://www.mp3tube.cz/hrej/zMYzyQWHf1I

a hned mám větší kuráž. Doporučuji!!!

A ten Engels napsal knihu která nese jméno Podíl práce na polidštění opice. Ten opičák, který mě k tomu příměru inspiroval si toto přirovnání i se svým obhájcem zasloužil. Jak to, že jste to nepoznal? Nebo také sedíte na větvi? Slováci o tom dokonce natočili film: "Sedela na konári.;-)

Odp6: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 17.5.2013 18:02

Nechápu co vám vadí na komunistech a tím více na komunismu? :-(

Odp7: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 17.5.2013 18:42

A vy jste komunismus nezažil, byl jste prominentem anebo o něm máte pořád romantické představy? Mně osobně komunismus nevadí od té doby, co padl :-)

Odp8: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 20.5.2013 7:40

On nepadl, on je neustále v duších a srdcích poctivých lidí.

Až jednou proletariát porazí kapitalistický řád, nastanou překrásné chvíle, jak napsal Marx ve svém díle.

Sami si vybudujeme svoje závody, svoje prodejny a domy sobě si rovných lidí, kde bude vládnout porozumění a spravedlnost.

Ať si kapitalisti pracují ve svých otrokárnách sami!

Máme spousty zkušených vůdčích lidí a zachovalý aparát řízení. Počkejte až naše Strana zavelí, tak se vyhrne více než milion komunistů a přátel kteří opět postaví továrny na kvalitní zboží a prodejny kde se bude prodávat pouze kvalita za spravedlivě nízkou cenu a všichni budou mít všechno a nikdo nebude nikomu závidět!

Kresliči se vyhrnou ze svých kreslíren, tanečníci z tančíren, paliči z palíren a taviči z taveren aby splnili svoje přísahy o splnění úkolů všech sjezdů minulých i budoucích.

Úkoly a závěry všech sjezdů KSČ (M). splníme! Tak přísaháme!

Pracující lide vyjděte do ulic a splňte požadavky vašich řídících orgánů. Vůdce už máme, teď ještě ty ruce.

Vaše ruce!

Muži a ženy spojte se, proletáři všech zemí proletujte se!

Odp9: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 20.5.2013 7:56

K poslední větě dodám, že proletovat se dá dobře třeba z nuseláku.

Odp10: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 20.5.2013 9:38

Jestli jste měl na mysli most Klementa Gottwalda, tak z toho by se dalo spíše poletovat, než se proletovat.

Ta věta je jakási divná. No, vidíte pane a já myslel, že Vás potěším paličema v palírnách a tavičema v tavernách.

Vy si nepřejete šťastný život svých dětí ve šťasné beztřídní společnosti morálních lidí pod laskavou kuratelou morálně pevných vychovatelů? Vy si nepřejete pro svoje děti spravedlivé dobro dozorované zkušenýma a nepochybujícíma? Pane Jurasi, dělám si poznámku! Chcete přece, až vaše děti dospějí aby byly šťastny taky jejich rodiny. ŽE!

Odp11: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 20.5.2013 10:57

To víte, že jste potěšil. Je to vtipné. Ale je mi líto zdejší diskusi utopit v podobném balastu. Navíc jsem z toho pochopil, že ty své agitky jste předtím myslel jen jako bezvadnou srandu... Myslím to Vážně - napište původní článek. Tam se podobné příspěvky budou hodit a budou k věci. Můžeme se potom i proletět historií kolektivistických režimů včetně naší radosté eu současnosti.

Odp12: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 20.5.2013 11:41

Souhlas, pan Ziege disponuje jemným smyslem pro ironii a přiznávám, že v jednu chvíli mě uved v rozpaky ne-li přímo v omyl :-). Taky se přimlouvám, kdyby chtěl přijít s vlastním článkem.

Odp12: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 20.5.2013 15:00

,, Na věčné časy a nikdy jinak"

Čas je bratr nekonečna a přímo souvisí s tematem článku.

Vyzývám všechny kteří přísahali věrnost Komunistické straně, že splní a překročí svoje pracovní závazky ve výrobách, na stavbách nebo položí život za myšlenky svých myslitelů a vůdců, aby tak okamžitě učinili a naplnili tak moralitu a slova přísahy kterou svým podpisem slavnostně ztvrdili, a naplnili tak její obsah faktickým činem!

Nikdy nezklameme!

Odp13: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 20.5.2013 15:16

Čas neznáme natolik, abychom to mohli tvrdit. Z pohledu aktuálního nekonečna, tedy jestli lze interval donekonečna dělit, nevíme. Dosahujeme úrovně max. nanosekund, nevím, jestli má někdo názor na to, kam až jde jít... A z pohledu potencionálního nekonečna to také nevidím nadějně - vědecká teorie říká, že čas začal existovat při velkém třesku. Pokud měl čas nějaký začátek, dost možná že při velkém kolapsu bude mít konec. Takže nekonečno se také nekoná...

Odp14: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 20.5.2013 15:50

To ano, ale nikdo neví kolikátý cyklus svého počátku čas ,,prožívá.„
(zažívá, opakuje, trvá?)

Narazil jsem na neexistenci slova vyjádření sebeobnovy času v cyklech.

Skoro by se chtělo říct kolikátý počátek času zažíváme, ale rychle jsem toto vyjádření zadupal do země zde na Zemi. Čas ,,prožívá“ nás, ne my jeho.

Odp15: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 20.5.2013 21:21

Ten čas bych si představil jako lidský život. 4Lověk se narodí, zemře. Jiný človeěk se narodí a zemře. Není to stejný řivot, nelze říct, že by ten život pokračoval. Je to jiný život. V případě znovuzrozeného času by to byl jiný čas, začínal by zase od nuly.

Odp15: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 20.5.2013 23:58

A co vy ve své rodině? Máte tam „komunistickou praxi“(tak jak jste ji výše popsal!!!), nebo tvrdý kapitalismus? Jak potom „řešíte“ pětileté dítě s pokročilou toxoplazmózou? (uvádím jako hypotetický příklad). Charitou?(kapitalismus). Antikomunismus je přelud, že se jedna ideologie(komunismus) liší od druhé(kapitalismus-liberalismus). Srandujete o kukaččím vejci(při tom ony jsou dvě!) místo toho, aby jste srandoval o kukačce. Mám radši ideologickou promiskuitu, než úsměvy džentlmena, které vypadají jako kování na rakvi.

Odp16: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Ziege, 21.5.2013 6:36

Neteoritizujte tady a běžte naplnit slova svojí přísahy praktickými činy, soudruhu.

Přísahal jste věrnost, rozpomeňte se!

Odp17: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 21.5.2013 7:25

Pořád stejně. Kdyby jste byl žena, tak napíši „vakuum s bradavkami“. Tak jste jenom ztělesněním pletacího vzoru. Já a teoretizovat... a komunista? Na VŠ jsme u Malých františkánů „pěli“: My komunisti, my to máme jistý. My nezemřem bídou, ale syfilidou. František Gellner se na nás určitě ze svého básnického nebe spokojeně díval. To co co jste plácl vám musel někdo poradit. A o té „praxi“ zasvěceněji než vy mluvil a psal V.I.Lenin, blahé paměti. Napište to jinak, ať nejste epigonem takové „zrůdy“, nebo jak tomu říkáte, vážená omezenosti.

Odp17: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Z., 21.5.2013 9:03

Herr Cíge, pro podobný trolling je (před)určen webzine Zvědavec. Jsem přesvědčen, že s Walterem Stworou najdete společnou řeč. Good luck! :-)

Odp18: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 21.5.2013 9:27

Chuck Norris napočítal do nekonečna po jedné! A dvakrát!

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp18: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 21.5.2013 9:36

Nic nevysvětluji, ale sděluji! Jsem od přírody líný... tak abych „nezakrněl“ snažím se „přizpůsobit“ vaší intelektuální hbitosti, co dá podstatně více úsilí, než pobývat na Zvědavci, nebo Neviditelném psu. Měl by jste to ocenit. Je to dobrá rada. Připadá-li vám však špatná, není to moje vina.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp14: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 21.5.2013 13:14

Líbí se mi představa, a docela jí věřím, že vesmír nemá počátek v čase. Protože čas je už od dob Einsteina pevně svázán s hmotou a prostorem, vznikl současně s ním. Jako kdyby nemělo smysl ptát se co bylo předtím. Nevěřím ani tomu, že existuje nějaký ostře ohraničený bod 0, který začíná časovou osu. Napadá mě přirovnání k zornému poli, jehož hranici nelze vidět, protože když bych jí viděl, viděl bych obě její strany a pak by to nebyla hranice. Čím blíž se vědci dostávají k poznání podmínek, které panovaly za Velkého třesku (velké V mi přijde namístě), tím víc naráží na to, že nelze přenést pojmy a zákonitosti našeho světa. Myslím, že čas, jak ho známe je pojem z makrosvěta a pokud se ho snažíme nekonečně dělit, dostáváme se do stejných těžkostí, jako když bysme měli odpovědět např. na otázku, jestli může být molekula mokrá? Co jsem tak vyčet z „populárně-naučné literatury“, tak pod úrovní planckovských délek (10^−35 m) se všechno odehrává dost chaoticky a zákony kauzality tam platí spíš tak nějak „v průměru“.

Odp15: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 21.5.2013 13:34

Rozdíl mezi časem a hmotou je v tom, že u hmoty víme, že ji nelze donekonečna dělit. O čase si ale tak nějak většina lidí myslí, že je spojitý (tím pádem by interval šlo přirozeně donekonečna dělit).

S tím vznikem času necím, jestli mi oponuješ nebo přitakáváš. Podle mého je ale to, co jsme řekli, v souladu.

Řekls dobře z makrosvěta? Nechtěls říct z metasvěta? V makrosvětě si myslím, že by měl mít čas stejné vlastnosti jako v našem světě i mikrosvětě.

Odp16: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 21.5.2013 16:43

Ohledně dělitelnosti času těžko říct, jestli se to někdy dozvíme. Narazil jsem na článek, kde americký vědec W. G. Tifft nachází důvody k tomu si myslet, že i čas je nespojitý. Vychází z toho, že podmínky které panovaly na začátku vesmíru mají mnohé společné s tím, co se děje v mikrosvětě. Takže pramalá výchylka někdy na počátku vesmíru se projeví s odstupem miliardy let tak, že ji můžeme pozorovat např. v pohybu celých galaxií vůči sobě (to mi připadá impozantní). To, že i čas může být nespojitý vyvozuje z rychlosti s jakou se od sebe právě galaxie vzdalují, což se projevuje v rudém posuvu světelného spektra (Dopplerův jev). Tyto posuvy podle jeho pozorování překvapivě nemají spojitý charakter, ale vysledoval u nich skokovou strukturu, což by napovídalo, že v prvopočátcích vesmíru se některé procesy děly skokem. Pro zájemce, kteří si z toho jsou schopní odnést víc než já, přidávám odkaz na původní článek.

Celý je to dost zamotaný; chvíli jako kdybych mluvil o času, který plyne z pohledu času pozorovatele a nějak mi to hlava nebere. Myslím si, že to vidím dost podobně, ale těžko něco určitějšího říct. Možná jde čas omezit počátkem a koncem (i když mě nenapadá jak), možná i jeho plynutí je nespojité. To by mluvilo proti aktuálnímu nekonečnu. Ale aby to nebylo zas tak jednoduchý „:-)“, někde úplně vespod je patrně úroveň kde možné se setkává s nemožným na nekonečno způsobů, třeba tak, jak o tom mluví Halk.

Odp16: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 22.5.2013 17:00

Odkud to „víme“ (snad víte), pane Juras? Myká se bavlna... Některá se i češe. ;-)

Odp17: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 23.5.2013 20:28

Neumíte česky? Tyhlety germanismy mě fakt berou...:-)

Odp18: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 24.5.2013 3:42

Rozdíl mezi časem a hmotou je v tom, že u hmoty víme jste snad napsal vy. Člověk který je sám sobě pyšným obhájcem(my), má za klienta krátkonohého hlupáka. Konečně váš nick to říká obdivuhodně srozumitelně.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 24.5.2013 9:12

Já jsem nereagoval na Vaši stupidní otázku, ale na to, že nepoužíváte správně pátý pád tam, kde je potřeba, vy chytrej.

Odp19: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 24.5.2013 9:23

No ale abych se Vám zavděčil, tak to zkusím přeformulovat. Nevíme to všichni, ví to lidstvo s výjimkou zákyse, který na základní škole chyběl a neví, že hmota je tvořena částicemi, které už dále nelze dělit.

Odp20: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 24.5.2013 18:07

Vážený, něco vám prozradím. Ví to pár nejchytřejších lidí na této planetě! Ti všichni ostatní (včetně vás) to jenom papouškují (zřejmě proto podvědomě to my!!!). Proč tak pěkný ptáček, si říkám(pro jistotu nerozlišuji druhy), má být někým pro označení čumila, který je tak dokonalou kvintesencí rýžového nákypu bránící se sundat z hlavy (což rýžové nákypy dělají) hnědou krustu svojí jedinečnosti, který si zaslouží přesnější ocenění. Nu což. Také jsem ve vleku tradice.

Odp21: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 25.5.2013 12:23

Tý jo. To bylo tak chytrý, že tomu nerozumím, co jste chtěl říct.

Odp22: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Zákys, 26.5.2013 10:59

Nic složitého. Jen to, že tam kam se chodí opatrně a s pokorou, vy chodíte sebevědomě zevlovat. Tedy Zevloun. Exemplář z „Jurského“ z parku na Svíci.

Odp20: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
ivana Kozárová, 29.5.2013 13:39

Obávám se,že vše lze nakonec ještě dále dělit,možná až právě do toho kýženého nekonečna.....;-)To,že něco už nejde dělit,je velice smutná informace. Ve světě atomů,ve světě psychického bytí i ve světě objektivní informace,jehož součástí,jak píše pan Koukolík,jsou i ony pověstné memy....

Odp21: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 29.5.2013 14:06

Hmota je ale definovaná jako něco, co má nejmenší částice - atomy. Jsou z definice nedělitelné.

Samozřejmě že atomy dělit umíme, ale potom to už není hmota. Hmota je jenom to, co je složeno z atomů.

Odp22: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
ivana Kozárová, 29.5.2013 16:09

Jaký rozdíl je mezi hmotou a energií? Nevidím tady hranice.... myslím,že nás věda ještě překvapí,že vlastně není zcela jasné,co přesně hmota je...

Odp23: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 29.5.2013 18:40

Hmota a energie jsou různé pojmy, přesně definované. Podle fyziků je snad hmota tvořena energií. Tak mi to připadá, jako byste se zeptala, jaký je rozdíl mezi kladivem a železem :-)

Odp24: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
ivana Kozárová, 4.6.2013 0:19

A co světlo ? Má korpuskulární i vlnový charakter. Je světlo hmota nebo energie??

Odp25: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 4.6.2013 8:01

Je tu plno chytrých lidí... taky jsem zvědav co Vám napíší... ale očekávám šalamounskou odpověď že: „obojí“ :-)... dnešní věTci... ;-)...

Odp26: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
ivana Kozárová, 4.6.2013 16:38

Vždyť už se taky těším:-)

Odp27: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 4.6.2013 23:32

To já nevím :-)

Odp27: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 6.6.2013 12:38

Kdysi dávno tu proběhla beseda s panem Zvoníkem, který napsal, že má doma (snad školní aparát), kde čočkami koncentrované světlo roztáčí lehounké kolečko. Taky se udájně chystá vesmírné letadlo, které má býti poháněno ohromnou plachtou, do které se bude opírat sluneční světlo. Obojí by nasvědčovalo tomu, že světlo má nějakou váhu... že foton je něco jako malilinký brok, ženoucí se nesmírnou rychlostí. Při nárazu na vesmírnou plachetnici pak nespočetné množství těchto „broků“ předá svou kinetickou energii do plachty, které letadlo požene....
ALE: učili jsme se ve škole, že světlo má nejvyšší rychlost právě ve vakuu a v prostředí hustějším se zpomaluje, jeho rychlost klesne. Tento jev je příčinou například toho že: „Hůl do vody ponořená jeví se být zalomená“ :-)
Ovšem opustí li foton toto hustější prostředí navrátí se mu nějakým zázrakem jeho původní rychlost. Byl-li by hmotným, kdo, nebo co doplní jeho energii? Nebo už sklem prošlý foton zůstane navždycky pomalejším? Kolika skleněnými tabulkami by musel fotonek-hmotný broček projít, aby se zastavil? :-)
Z optiky jsem zapoměl něco o triedru, periskopu, reflektoru, prisma. Z kinetiky jsem zapoměl balistiku a z mechaniky statiku.
Snad by se z dotazu pí Kozárové dalo něco objasnit pomocí Einsteinem zavrženého aetheru... Snad by starý dobrý Aether mohl napomoci s problémem „černé hmoty“ a „černé energie“ :-)
Ovšem toto jsou obory fysiky, které v žádném případě nemohu zapomenout... protože jsem je nikdy neznal :-(

Odp28: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 6.6.2013 13:44

Tyhle věci taky moc nechápu, i když jsem se snažil něco číst. Otázka pro zvídavé (řešení neznám): z jednoho místa vyšlu dva fotony, každý opačným směrem od sebe. Každý z nich se vzdaluje z výchozího bodu rychlostí světla. Jakou rychlostí se vzdalují od sebe navzájem? Dvojnásobnou rychlostí světla? Patrně ne - nejvýš rychlostí světla. Hm, hm, vysvětlí mi to někdo :-)?

Odp29: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Z., 6.6.2013 14:25

To by snad neměl být problém - nejde o pohyb jednoho, nýbrž dvou objektů. Výsledná rychlost tedy může bez problémů činit 2c. :-)

Odp30: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 6.6.2013 15:03

Ja myslím, ze to problém je. Všechny rychlosti se posuzují relativně k nějaké vztažné soustavě, nic jako absolutní pevný bod vůči kterému se dá vztahovat neexistuje (viz. Archimédovo „dejte mi pevný bod a pohnu světem“). Asi nic nebrání vzít si za vztažnou soustavu jeden ten foton. Laicky předpokládám, že pokud je rychlost definovaná jako vzdálenost za čas, děje se něco podivnýho s deformací prostotu a natahováním času, aby to pořád jakoby vycházelo.

Odp30: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 6.6.2013 15:04

;-), dobrá tedy, posvítí-li si na cestu před sebe nějaké fantastické kosmické letadlo letící třeba polovinou rychlosti světla (Startruck):-) bude se taky jednak o pohyb dvou těles... letadla a fotonu. Bude tedy foton svítit na cestu o polovinu rychleji? Co na to řeknou ti ufoni se skrabaceným čelem? Jak pozná foton, že byl vržen reflektorem právě Startruckem? Podle Einsteina je rychlost vždy relativní tedy vzhledem k něčemu. Nebo třeba ten ve sci-fi románech tak často zmiňovaný paradox dvojčat:
jsou dvě veliká kosmická letadla kdesi v pustém prostoru... nikde vůkol ničehož... jedno z letadel odletí ohromnou rychlostí, aby se po čase vrátilo. v okamžiku startu toho stroje se narodí na obou letadlech po dítěti. Podle slavného paradoxu jedno z nich bude v času opětného setkání letadel starší... avšak které? Einstein říká, že to které zůstane na Zemi má rychlejší čas než to dítě, které se prohání kosmickou rychlostí po nebesích. Ovšem z předchozího zadání není zřejmé, který z obou strojů se vůči něčemu pohyboval rychleji, který zpomaloval...Můžeme třeba předpokládat, že nějakou dobu obě létadla setrvala v blízkosti tělesa, které si to drandí nebeskou bání oproti Zemi rychlostí skoro světelnou. Vůči kterému tělesu se bude aktivní letadlo zrychlovat a zpomalovat? Vůči kterému tělesu se projeví paradox dvojčat?
Vraťte mi můj aether a svět bude přehlednější :-)
A pochvalte V.Č., že se díval v TV na jeden díl filmu StarTruck, prosím :-)

Odp31: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 6.6.2013 15:06

Toto měla být odpověd panu Z.... S panem Platfusem si notujeme...:-)

Odp32: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Vlastimil Čech, 6.6.2013 15:10

A teď někdo napíše: VAŠE STAROSTI A ROTCHILDOVY PENÍZE...;-)

Odp33: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Z., 6.6.2013 15:32

To by byla slaydova hláška...ale počkáme na privátního matematika Jurase, určitě se pokusí rébus rozluštit.

Odp31: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Z., 6.6.2013 16:01

4 Platfus. Jedná se o záležitost spojenou s STR a Lorentzovou transformací. Pokud máš v úmyslu dojít definitivního poznání Nilse Bohra, který pravil - hluboká pravda je výrok, jehož opakem je rovněž hluboká pravda - dej se do toho a poškrabej si trochu mozek. :-)

Odp32: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Platfus, 6.6.2013 16:58

Trochu jsem se začet do tvých odkazů, ale dlouho jsem to nevydržel :-). Před časem jsem se zájmem čet knížku Elegantní vesmír (počátek je věnován těmto tématům a hezky se to čte) a měl jsem i pocit, že tomu trochu začínám rozumět, ten pocit je však ten tam :-). Ten citát je dobrej, připoměls mi jinej, ze kterého můžeme čerpat odhodlání k dalšímu studiu :-):

„Byly časy, kdy noviny psali, že pouze 12 lidí rozumí teorii relativity. Nevěřím, že tomu tak kdy bylo. Možná nejdříve teorii relativity rozuměl jeden člověk a to sice ten, kdo ji vymyslel. Potom si lidí přečetli jeho článek, pochopily ho a určitě jich bylo více jak 12. Naproti tomu si myslím, že mohu bezpečně prohlásit, že kvantové mechanice nerozumí nikdo.“ (Richard Feynman)

Odp33: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Z., 6.6.2013 17:21

Nicméně oni moudří mužové ti de facto dávají za pravdu; někde v rámci příkladů uvádějí dvě opačným směrem letící rakety, přičemž každá dosahuje téměř c. Kapitáni obou raket ovšem pozorují vzájemné (nepřekročitelné) vzdalování pouze rychlostí c. Vpravdě řečeno, přestože případná rychlost hmotných těles c+ z gruntu mění veškeré poznání, můj světonázor nijak neboří, takže téma s potěšením přenechám větším kapacitám. :-)

Odp34: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 8.6.2013 19:33

Přečetl jsem si to se zájmem, ale nejsu kompetentní se vyjadřovat. Na gymplu jsem přečkával hodiny fyziky v klidu. Fyzikářka nadšeně s nadanějšími fyziky odvozovala STR a já jsem byl jeden z těch, co za slib, že z fyziky nebudu maturovat, jsem nebyl nijak trápen a dostával jsem v klidu 3.

Ale jen tak, bez znalosti věci si myslím toto:

K rychle letící kosmické lodi, která si posvítí na cestu, si myslím, že nevrhá světlo rychleji než je rychlost světla, ale že to světlo bude „hustší“. U lodí letících opačnými směry si myslím, že sice se budou navzájem vzdalovat rychlostí blízkou 2c, ale že to nepopírá nepřekročitelnost rychlosti c. Kapitáni uvidí zpomalený čímdál starší obraz druhé lodi.

Nepřekročitelnost rychlosti světla je jasná v případě STR, ale stejně jako STR rozšířila klasickou fyziku, může vzniknout jiná teorie, která bude zahrnovat STR, přitom za nějakých podmínek, o nichž STR neuvažuje, v ní bude možné překročit rychlost světla.

Odp35: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Juras, 8.6.2013 19:37

A vlastně - když mi došlo to s těma kapitánama, že vidí zpomalený čímdál starší obraz - to koresponduje s tím, že jim bude připadat, že se od sebe vzdalují rychlostí c. Ta zpomalenost by měla znamenat, že pokud moje loď letí rychlostí r, z přijatých obrazů mi připadá, že druhá loď letí rychlostí c-r. Je to tak? (nechce se mi někde něco pročítat, fyzika mě fakt moc nebere :-))

Odp29: jak daleko je blízko ? záleží kolik máš...
Tlapka, 10.6.2013 11:31

Mění se časoprostor a pak to vyjde. řas se natáhne a vzdálenost se zkrátí.

Pokud existuje nekonečno tak existuje i...
halk, 16.5.2013 19:24

Pokud existuje nekonečno tak existuje i konečno ,konečno by bylo součástí nekonečna a nekonečno součástí konečna ,vynásobte to nekonečnem a nemáte nekonečno:-);-) a při nekonečně možností nemohu i mohu být blázen,mimochodem při nekonečném množství názorů bych mohl být vším atddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddd

Ahoj Zákys nebud naštvanej ,věřím že mě...
halk, 16.5.2013 19:32

Ahoj Zákys nebud naštvanej ,věřím že mě trumfneš !Jen do mě POŘÁDNĚ TO ROZBAL A ZAS MI TO NANDEJ snad jednou pochopíš že tvé názory jsou mě nekonečně ukradené TAKZVANĚ TĚ MÁM V P---L- !:-):-):-):-):-)

Odp: Ahoj Zákys nebud naštvanej ,věřím že mě...
Zákys, 17.5.2013 15:23

Chtěl jste snad napsat v „Hrdeli“!!! No nic. „Mýlit se je lidské, řekl ježek a slezl z kartáče...“.

Odp: Ahoj Zákys nebud naštvanej ,věřím že mě...
Platfus, 19.5.2013 0:12

Dostal jsi mě. Úplně se mi podlomily kolena, brečím jako malej kluk a říkám si „proč?“ a „co jsem komu...?“

Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
halk, 17.5.2013 19:47

Jasně zase bla bla nesmysl jako bych mohl čekat něco jiného ! o tom komunismu -nevadí mi komunisti ani demokrati ani fotbalisti ani jehovisti katolici a tak bych mohl pokračovat do nekonečna- pokud bych pomáhal lidem nikomu nikdy neublížil ,jsem špatný jen proto že jsem komunista ?Jasně je strašně jednoduché soudit to umí každý nic na tom není ,si komunista tak táhni jak jednoduché a barbarské .Kéž by lidstvo bylo tak vyspělé joko umí odsuzovat v tom jsme mistři prostě ext. třída !!!Koukněte třeba na TV NOVU tam deně bez soudu a mnohdy zkresleně bez možnosti se hájit ničej lidem život,neříkám také se snaží pomáhat ,ale kde berou to právo rozhodovat koho jejich reportáž zničí a komu pomůže ?To co tam dělaj dělaj pro prachy pak dlooooooouho nic pak zas prachy a pak teprve lidi.

Odp: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
Z., 17.5.2013 20:03

Pane, zkuste Rispen. :-)

Odp2: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
halk, 18.5.2013 18:53

Rispen?ne děkuji vám zřejmě pomáhá i když pochybuji!;-)

Odp: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
Zákys, 17.5.2013 20:15

Ono už je taková doba, řekl by klasik. Fandí se OSVČ a všechno se dělá proto, aby se OSVČ stali pokud možno všichni. Je však dobré znát něco z klasiky:
Ta doba po nás chtěla zpěv
a vyřízla nám jazyky.
A chtěla víno jež se perlí
leč zarazila špuntíky.
Ta doba po nás chtěla tanec veselý
však narvala nás v gatě z oceli...
A nakonec ta doba měla
ze všeho hovno jak to chtěla!

To není z období totality. To si pro sebe napsal Ernest Hemingway ve svých dvaceti letech. Žil v demokratické kapitalistické společnosti, která o velké hospodářské krizi a II. sv. válce neměla ještě žádné tušení a svými smysly ji dobře vnímal. Tu Nobelovu cenu nedostal zadarmo.

Odp: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
Juras, 17.5.2013 22:42

K tématu nemáte co říct a na politickou agitaci si založte nový článek.

Odp2: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
Zákys, 18.5.2013 0:34

Nejpodobnější vašemu čtení jsou hemeroidy. Co vedle toho čtení ještě neumíte?

Odp3: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
Ziege, 18.5.2013 7:19

Od roku 1990 jsou si všechny formy vlastnictví rovny. Nevíte, pane Zákysi, kde bych se mohl nechat zaměstnat ve skutečně socialistickým podniku, kde si budou všechny funkce a pozice rovny a všichni budou podle svých schopností pracovat na společném díle a pak se spravedlivě o výsledky svojí práce rozdělí rovným a spravedlivým dílem? Před rokem ,,89" bylo v republice 1,6 milionu komunistů. Někde přeci musí být a budovat továrny a krásná města a spravedlivou společnost kde budou všichni podle svých schopností pracovat, ale taky si užívat a společně se radovat z výdobytků společně dosaženého. Prý se platilo za 3+1 340 Kčs nájem i s elektrikou, topením a teplou vodou. To ale musela být spravedlivá společnost s neuvěřitelnou efektivitou když se tam měli všichni tak dobře.

Z KSČ zůstaly, jak jsem si všimnul, zachovány všechny řídící a struktuární orgány, což je velice správné, protože nyní zbývá už jenom zavelet a oněch 1600 000 co přísahali věrnost myšlenkám se opět vrhne s plnou silou do práce a splní všechny vytyčené úkoly ke kterým se přísahou zavázali i ve fyzické podobě.

Dovoluju si Vás požádat abyste se onoho slavnostního TEĎ ujal vy sám a já se k oné pracující mase s nadšením přidám.

Vaše vynikající theoretická připravenost je mě příslibem, že budete nenahraditelným světlonošem mas nadšených.

Odp4: Jasně zase bla bla nesmysl jako bych...
Zákys, 18.5.2013 9:36

Ještě jednou si přečtěte co jste napsal. Jinak. Prohlédněte si fakta a zůstaňte úplně němý. Bude projev probuzené moudrosti. Píšete o „lese“ a sedíte v hustém křoví. Z toho lesa potom vidíte jenom to křoví. Tedy také les. (Platonovu jeskyni raději neuvádím) Já, stejně jako vy sedím v podobném křoví, nebo na svazích „Boubína“ ale jsem si toho vědom. Proto místo zmateného pobíhání od jednoho „vývratu“ k jinému se raději ptám. Ptám lidí, kteří dovednosti a znalosti rozvinuli do takové dokonalosti (díky svým schopnostem!!! A celoživotní práci!!)jako svoji profesi , že mi mají co říci a pokouším se od nich učit. Jedním z takových mužů je i David Harvey :
http://www.rybkapub.cz/rybka/eshop/0/0/5/138-David-Harvey-Zahada-kapitalu

Ten chlap o tom co je kolem nás ví nějak moc. Daleko více, než já... Tak nakupujte raději u odborníků.
Ale k věci. Kdybych měl komentovat jak nepřesně pojmenováváte jednotlivé věci a potom z nich konstruujete novu realitu tak nebudu mít dnes čas jít za kamarády do „Parlamentu“. To je naše kavárnička, kde se v sobotu ráno setkávají lidé různých životních úspěchů. Představte si, že je mezi námi také poměrně úspěšný podnikatel vykupující ve velkém kovy a bránící se narčení(také obhajovaný!!), že je zločinec(hájící se a obhajovaný stylem - prachy nesmrdí -). Před rokem 1990 by „smrděl“ on, ale v base. Je si toho patřičně vědom!!! Také se objevují veršovánky(jsme poetické duše) „U konce jsou vaši dnové, přijdou noví Mašínové“. Jistě uznáte že v takové „komoře“ nemůžu chybět a hltat realitu života.
A vám radit? Nejvíce rad dávají ti, co už nemohou dávat špatné příklady. ;-)

Přece udělám vyjimku. Těšte z tohoto pohledu a možná vás napadne něco co si zaslouží zasnění a následně zamyšlení, které potom sdělíte: http://earth.imagico.de/map.php

Chvástat se že máš kamarády v...
halk, 18.5.2013 18:45

Chvástat se že máš kamarády v parlamentu to si děláš srandu?Pokud se chlubíš tak je mi tě fakt líto a životní úspěchy, no anekdoty mám rád ,tahle je fakt dobrá!!!:-):-):-)

Odp: Chvástat se že máš kamarády v...
Zákys, 18.5.2013 20:45

Není vám pomoci!!! Vy když narazíte náhodou hlavou do země tak se vám možná rozsvítí. Z toho budete mít určitě takovou radost, že samou radostí znovu zblbneta a tak budete na tom opět stejně. A tak nastane sebepovrzení kruhem.
Tak jak jednotkou dopadu je jeden Komarov, jednotkou pokroku jedem Marx, tak jednotkou intelektuální prázdnoty je jeden halk.

Odp2: Chvástat se že máš kamarády v...
Platfus, 19.5.2013 0:14

Vy dva jste se dlouho hledali, co? Škoda jenom že jste se našli zrovna tady :-).

Odp3: Chvástat se že máš kamarády v...
halk, 19.5.2013 22:11

Máte pravdu já už končím ,neměl jsem v umyslu nechat se vtáhnout do hloupé konverzace ,co se dá dělat stalose.Každý holt není bezchybný jako vy a ty vaše čísílka ,nejsem možná génius ,ale alespon si na něj nehraji a mám dojem že jste se do toho malinko nechal vtáhnout taky že ,takže jaký je mezi náma rozdíl ?Jinak jsem chtel od někoho srozumitelné vysvětlení nekonečna né zas spoustu teorie a řečí typu asi by to tak mohlo být kdyby spoustu vzorečků číslic které jste si vymysleli vy lidi a proto jsou nedokonalé a budou nedokonalé chcete vysvětlit nekonečno rovnicí ,matematikou či fyzikou,logikou zase omezené chápání .Tak možná v příštím životě zatím ZBOHEM

Odp4: Chvástat se že máš kamarády v...
Z., 20.5.2013 6:29

Na férovku: Měl jste to v úmyslu a udělal jste pro to všechno. :-)

Odp4: Chvástat se že máš kamarády v...
Platfus, 20.5.2013 10:30

Já o sobě nemám přehnaný mínění. Ale je pravda, že když si někdy po sobě čtu svoje komentáře, připadám si někdy zbytečně poučující a to mě netěší. Napsal jsem jenom, jak s nekonečnem počítá současná matematika, protože mě to taky zajímalo, nic původního. Tím to ale nepovažuju za jednou provždy zodpovězený. Zajímavý je už jenom to, že matematika, která je do značné míry věc dohody, má co říct ke světu. Filozofovat se dá pořád. Ale jak říká D. Addams, při hledání definitivních odpovědí „života, světa a tak vůbec“ se vyplatí vědět, jak zní samotná otázka.

Odp4: Chvástat se že máš kamarády v...
Ziege, 20.5.2013 11:08

Mně pomohlo si představit nekonečno toto.

Když rozpůlím nekonečno na dvě poloviny, tak každá z nich je taky nekonečná.

Tohle si už hlava dokáže představit lépe. Můžeš ho rozsekat na cimpr campr a furt bude nekonečné.

Odp5: Chvástat se že máš kamarády v...
Juras, 20.5.2013 12:03

To je aktuální nekonečno. Mám kousek něčeho a myslím, že to jde donekonečna dělit - to nekonečno držím v ruce. Jiné nekonečno je potenciální: Ke každému číslu najdu číslo větší. To člověk neobsáhne, nemůže to strčit do kapsy. Jenom ví, že kdyby např. měl jakoukoliv sumu peněz, vždycky by mohl mít ještě o korunu víc...

Odp5: Chvástat se že máš kamarády v...
halk, 20.5.2013 18:12

Mohu se zeptat co je opak nekonečna ?Jde o to, konec v tom případě pokud je nekonečno existuje či je konec čehokoli jen iluze??:-)?

Odp5: Chvástat se že máš kamarády v...
ivana Kozárová, 20.5.2013 23:47

Já si odmalička představuju dveře. Ty otevřu,chodba,další dveře. ty otevřu,chodba,další dveře,stále dál a dál,pak otevřu dveře,bílá záclona a za ní volný prostor a nic a letím a letím a nemá to konec! Nějak ted;-) tuším,že jsem toho na sebe řekla příliš.

nevím kam jede Marx,ale je to zase jen...
halk, 18.5.2013 22:29

nevím kam jede Marx,ale je to zase jen trapné;-)pořád dokola;-)nuda

Odp: nevím kam jede Marx,ale je to zase jen...
Zákys, 19.5.2013 11:00

Tak jinak, a možná víte... ;-)
Vybízím vás k nepokoji.
Snad se budeme divit...
1. Možná uznáte, že demokracie bez právního státu je nemyslitelná.
2. Jaká je u vás úcta k právu a proč?
3. Politická racionalita je úsilí o dlouhodobé řešení problému, jak zabezpečit ve společnosti její sociální, a tím pádem i politickou stabilitu. V konečném důsledku jde o to, kdo koho poslouchá. Koho posloucháte?
4. Dominuje kapitál nad občanem? Není to je odpověď na předcházející otázku? Jak jste s tím spokojen, a co proti tomu(pro to ) děláte občane. (nebo ovčane? :-()
5. Vy nereflektujete skutečné příčiny krize, nýbrž pouze několik – rovněž účelově a selektivně – vybraných důsledků, jejichž „kritiku“ zabalíte do obecné anonymní moralizující rétoriky obrazu, který především vám supluje realitu? Karel Kosík ve své Dialektice konkrétního tento svět který nosíte ve své(svém?)hlavě (nebo utajene hlouběji?) nazval „světem pseudokonkrétnosti“.
6. Kdyby se „svět“ kolem nám zjevoval ve své podstatě, tak by věda nebyla vůbec potřebná. O tom ví své všichni přírodovědci. A od nich všichni ti, co nemají v hlavách finální produkt metamorfózy potravin. Howg.

A aby jste se nenudil jak říkáte, mám pro vás něco, co vám ukáže, pokud barevným grafům jste schopný porozumět, že když se pracovitý český člověk rozhlédne, může uvidět věci… a věcí!!! Dá to trošku práce se někam doklikat. Ale potom těch barev a grafů. Myslím 192 a v různém provedení. A také číslice... spousty číslic! Intelektuální vyprahlost si může přijít nejen na své, ale i na cizí.
http://info.worldbank.org/governance/wgi/index.asp

Dnes jsem poslouchal v televizi o vlivu...
Neuvedeno, 4.10.2015 23:42

Dnes jsem poslouchal v televizi o vlivu měsíce na otáčení země. Tím jak měsíc se stále o několik centimentů ročně oddaluje od země bude mít země v budoucnu problém, protože měsíc stabilizuje osu otáčení země vůči slunci.
Jenže bude to až v době, kdy země bude mít problém i se sluncem, protože slunce se v té době bude zvětšovat a přehřejvat zemi. Takže už to pak bude vlastně jedno, protože na zemi se stejně nebude už moci žít. No my, ani další dlouhé generace se toho nedožijí.
Také jsem se nově dozvěděl o těch obřích černých děrách co požírají ve velkém hvězdy a energie těchto hvězd pak vystřeluje z těch černých děr jako dělo do vesmíru. Nebo o tom jak se naše galaksie Mléčná dráha spojí s galaksií Anromédy v jednu obrovskou galaksii,
Kdyby to nebylo dokázáno, že tu byl ten velký třesk, tak bych skoro řekl, že spíš veškerá ta energie se vytvořila v těch velkých černých děrách a pak se zformovala rotacemi mračen molekul helia a vodíku ve hvězdy a následně v nezářící druhotné oběžnice hvězd a že se to vše neustále opakuje. Prostě přeměna hmoty v energii a zase opět přeměna hmoty v energii do nekonečna.

Nekonečno
tanatolog, 6.1.2016 6:21

Jestli se v diskuzi ještě řeší původní téma, tak nekonečno coby pojem nemůžeme spojovat s 3D naší realitou, to je chyba předpokladu. Nekonečno nemůže existovat někde, kde je vytvořená iluze času naší myslí. Tam kde je iluze času je proto vždycky začátek i konec. Nekonečno tedy neexistuje, avšak existuje - je to v podstatě věčnost - ta ale není nijak spjata s časem, tedy existuje mimo čas, v takzvané bezčasovosti. Ve skutečném světě nic jako čas není, není minulost, přítomnost ani budoucnost, to je jen mystifikace našimi smysly v trojrozměrné rovině, kde jsme si čas vytvořili. V této bezčasovosti je jen věčné nyní a to prostě trvá. Představa nekonečna coby věčnosti jako přímky, kde od bodu A plyne nekonečně dlouho k bodu, který vlastně neexistuje ani hypoteticky je tedy nesprávná. Iluze času nedovolí vysvětlit nekonečno, neboť zároveň s časem se tvoří počátek a konec, a proto je to nemožné.

Odp: Nekonečno
ivana Kozárová, 8.1.2016 16:08

Pravda je,že nám patří pouze ten jedinej okamžik,kterej právě prožíváme.A to je to nekonečno :-)

Odp2: Nekonečno
tanatolog, 8.1.2016 18:44

nepochopila :-)

Odp3: Nekonečno
ivana Kozárová, 10.1.2016 16:42

Se uvidí.;-)

Odp: Nekonečno
Vlastimil Čech, 10.1.2016 10:44

nepochopil, ale přemýšlím o tom...
Takže neexistuje příčina a následek?
A nastane-li věc bez příčiny, pak ani nejsme odpovědni za své konání?

Odp2: Nekonečno
tanatolog, 12.1.2016 16:34

Proč by se to mělo vylučovat? Můžeš hledat příčinu velkého třesku, dál můžeš hledat příčinu příčiny velkého třesku a dál a dál a kam dojdeš? Příčina a následek je jenom odůvodnění kauzality materiálního vesmíru, kde vnímáš bariéry.

Odp3: Nekonečno
Vlastimil Čech, 12.1.2016 17:20

Takže řekněme, že nějaký špinavý Arab bude sahat na vaši dívku. Vy způsobíte krčením a trčením své paže skutečně hodně veliký BUMBÁCTŘESK na Arabově tváři. A protože jste očividně rasista a všichni okolostojící Arabové to odpřisáhnou, skončíte přinejmenším (a jen prozatím v policejním antonu).
-----------------------------------
není minulost, přítomnost ani budoucnost, to je jen mystifikace našimi smysly
---------------------
Mohl byste, prosím, na této fiktivní příhodě vysvětlit svou předchozí větu?

Odp4: Nekonečno
tanatolog, 12.1.2016 19:46

Předem bych chtěl požádat o týkání. Nemám rád když mi někdo vyká, alespoň ne na netu.
Moc nerozumím proč ten příklad a proč tak velmi konkrétní. Samozřejmě, že tady vnímáme každý slet okolností a jejich příčinu a následek, protože naše trvání je časem omezené. Z pohledu věčnosti vyššího já ale nic takového neexistuje. Pokud se v tomto směru budeš upínat na čas a jeho měřitelnost, nikam se s tím nedostaneš, jen budeš odkrývat stále novou a další vrstvu a problém se nevyřeší. Každé před má svoje předtím a každé po má své potom a to je projekce naší mysli. Nejsem tibetský mnich takže na některé otázky neumím odpovědět. Mate mě ale jedna věc; já nebudu nekonečně dlouhou dobu existovat, pak budu žít 80 let, a pak zase nebudu nekonečně dlouho existovat.

Odp: Nekonečno
ivan, 12.1.2016 20:45

Nekonečno existuje bez jakéhokoliv výkladu a balastu.

Je jím jakýkoliv nepřerušovaný spojitý děj.

Odp2: Nekonečno
tanatolog, 12.1.2016 21:04

„je jím jakýkoli nepřerušovaný spojitý děj“
.....a že těch dějů známe co? :-)

Odp3: Nekonečno
ivan, 12.1.2016 23:30

Kolik jich potřebuješ k rozvaze o tom, jestli nekonečno existuje nebo ne?

Odp4: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 1:24

Jeden stačí. Pokud to podminuješ časem. Pokud ne, jsme zajedno.

Odp5: Nekonečno
ivan, 13.1.2016 6:41

Milé děti, vezměte si sešity a zapište si.

Věta holá.

Nekonečno existuje i bez účasti naší existence!

Odp5: Nekonečno
ivan, 13.1.2016 6:44

Mohl by si, prosím, odpovědět na otázku pana Čecha ?

Odp6: Nekonečno
ivan, 13.1.2016 7:06

Odpověď, nikoliv vysvětlení, už jsem dešifroval.

,,Nejsem tibetský mnich abych mohl odpovědět".

Odp7: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 7:27

Váňo na otázku Čecha jsem odpovídal. Nastínil jsem model jak lze tato problematika chápat bez účasti času. Tys neuvedl ani jeden příklad nekonečna a přitom píšeš „jakýkoli děj“...z toho plyne tvá nejistota. Tvrdit že něco existuje bez účasti jakéhokoli pozorovatele je rovněž sporné. Zřejmě jsi úplně nepochopil co a jak píšu. V zásadě nevylučuju nekonecno resp. věčnost, avšak zároveň tvrdím, že to nemusí být ve skutečnosti tak jak ho my vnímáme. Např. coby pozorovatel vnímáš všechno živé i neživé jako pevnou danou strukturu. Z mikro nebo spíš nanopohledu je to ale úplně jinak. Čili není vše tak jak se tváří. Tvůj pohled je jednoduchý a velmi subjektivní.

Odp8: Nekonečno
ivan, 13.1.2016 12:52

Tady je příklad bezčasového nehmotného nekonečna.

V číselné řadě neexistuje číslo aniž by nemohlo být větší.

Mám po ruce i jiné.

Naopak, ty se mě zdáš být příliš vázaný na účast pozorovatele. Navíc, mě nesejde na výsledku debaty protože vím, že nemá řešení a i kdyby mělo, tak mu bude chybět jakákoliv praktičnost ve smyslu využitelnosti, ale není nesmyslné protože zaměstnává mozek, což je jednoznačný přínos, - možná jediný.

Jestli si chceš opravdu popřemýšlet, tak si představ jak by vypadal život na planetě, podobné Zemi, která by byla krychlí a měla dvě slunce které by ji obíhaly ve dvou na sebe o 60 stupňů otočené rovině, s tím, že má den 25 hodin. Budeš koukat, až žasnout k čemu všemu dojdeš.

Od časových pásem až po distribuci tepla, kalendáře nebo podoby právních systémů, zemědělského roku atd.

S nadsázkou by se dalo říci, že tu máš skoro nekonečno možností. Iv.

Jak tě napadl ten Tanatolog, (Th....) ?

Odp8: Nekonečno
Vlastimil Čech, 13.1.2016 16:04

Docela mne zaujalo duševní cvičení pana Tanatologa. Tedy:
žádný děj neexistuje, protože děj probíhá v čase a čas je klam a mam.
Pak ta pohlavkovací a omacávací fiktivní příhoda není příhodou, ale pemanetním stavem, který je za děj považován jen naší nedokonalostí. Jakoby figury stály u trati, my kolem nich projížděli a celý statický jev jen mylně vyhodnotili jako děj.

Čili: děvče se vyskytuje mermanentně s arabskou rukou v kalhotkách, Arabovu tvář trvale zdobí monokl a ovšem Tanatolog je zároveň usvědčeným násilníkem a rasistou sedícím v antonu. Nikdo za nic nemůže, nikdo nikdo nic neudělal, nic se vlastně ani nestalo, protože „události“ jsou jen subjektivně vyhodnocovaná existence nehybného.
Ovšem i sám pohyb je vyloučen, protože pohyb je postupná změna stanoviště v čase.

No, nevím jestli si V.Č. nepřiloží k čelu mokrý obklad.
Neporadíte mi s číslem telefonu Dra.Chocholouška? Hodilo by se mi:-)

Odp9: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 20:43

Člověče vždyť ty si nic nepochopil. Zaznamenal jsi jen pohyb no a? To má bejt jako důkaz o existenci času jako veličině nezávislé na pozorovateli? Hodně se tady na svíci řeší duše sem si všim, tak ti uvedu příklad, že ta až opustí tělo, ta půjde někam kde ten čas není, není tam ani před ani po, je tam jenom teď a to trvá pořád, to je ta věčnost kurva! Protože je hmotný svět a svět nehmotný kde platí jiné fyz.zákony tj. žádné. Takže si vlasto slovíčkař jak chceš, ale nic na tom nezměníš ani hloupýma přikladama s arabama.

Odp9: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 20:55

A psal jsem nevykat. Když se v tom pokračuje i proti přání druhého, nemá to se zdvořilostí a vychováním nic společného, jedná se vyloženě o provokaci. Někteří lidé vykají i malým dětem, to už je uchýlka.
A k tomu chápání příkladu, vím že používaš svuj selskej rozum, ale to je špatně. Bavíme se o vyšších věcech tady ti selskej rozum moc pomáhat nebude.

Odp10: Nekonečno
ivana Kozárová, 13.1.2016 21:04

Tanatologu,nejsi thanatolog?Thanatolog až umře,bude nesmrtelnej. Nebo to bude mít na hrobě jako epitaf. Je těžké žít život,kdy člověk všemu rozumí.Já jsem obyčejná ženská a neaspiruju na pochopení nekonečna,moje představy o něm jsou jen moje a neodvažovala bych se je jakkoliv objektivizovat. Ostatně - nekonečno jsem ještě v srpnu viděla v očích své kočky,která se ke mně dobrovolně přistěhovala. A je mi nekonečně blízká i dnes,když už není.Se smrtí se nelze smířit,snad až po smrti;-)

Odp11: Nekonečno
ivan, 13.1.2016 21:56

Thanat - Thanatos je Bohem smrti a bratr Boha Hypnose, boha spánku a sestřenky Lété a Melany - Melancholická letargie - ospalé polovědomí.

Otcem obou bratrů byl Bohem bezedné propasti kudy Thanat (os) vodil umírající odevzdat do rukou Chárona, který je převezl do říše mrtvých. Proto se dávala umírajícím pod jazyk mince, aby mohli zaplatit převozníkovi za převoz do říše zesnulých.

Asi jsem to měl přesměrovat přímo k tanatologovi, ale jsem rád, že jste se ozvala, Ivano.

Vždy, když o sobě někdo nedá vědět pár dní, tak myslím na to jestli ho nepotkala nějaká nepříjemnost, nebo jestli není nemocný.

Teď v Ostravě někoho přejeli a pan VČ se ne a ne ozvat, taky jsem na něj myslel.

Odp12: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 22:21

Neprejeli ho, ten se má rád. Spíš někde v zákoutí přemýšlí nad nějakou další otázkou.

Odp13: Nekonečno
ivan, 14.1.2016 10:09

Byl bych rád, kdyby si mu uspokojivě odpověděl na tu jeho první.

Odp12: Nekonečno
ivana Kozárová, 14.1.2016 23:29

Mám taky takový strachy. Pořád čekám nějaká hlášení či znamení od lidí,že ž i j o u.Líbí se mi,jak se tady identifikuje ... myslím,že s dobrým postřehem!:-)

Odp11: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 22:16

I ty jsi nesmrtelna. Tanatologie je jen věda zabývajíci se smrtí.

Odp10: Nekonečno
Vlastimil Čech, 14.1.2016 8:23

Jsem starší člověk a tykání mezi lidmi považuji za nezdvořilé, zvláště pokud se neznají, nejsou blízcí příbuzní, dělí je rozdíl postavení a zejména věku.
Pokud chceš, mohu ti ovšem tykat, ale pro sebe vždy vyžaduji oslovení „pane“ a „vy“...

Odp11: Nekonečno
tanatolog, 14.1.2016 8:39

Na netu se prostě nevyká, kdes to viděl? A nechápu o jakým postavení to vlastně mluvíš, jsi stejnej jako kdokoli jinej, tak nechápu na co si tu hraješ. Na to, že píšeš že jsi starej, tak do moudrýho máš teda daleko. Vykat můžeš někde na úřadě, když si v tom tak libuješ, tam budou jistě rádi :-D

Odp12: Nekonečno
Lip¤van, 14.1.2016 9:02

Takže zakysanec. :-)

Odp13: Nekonečno
ivan, 14.1.2016 11:10

Touretťák se nedokáže utajit, ale zasluhuje toleranci. Pro nepoučené jsou skutečným zjevením. Viděl jsem dokument, kdy se chlapy se stejnou nemocí domluvili a vydali se na dovolenou do buše na malý ranč, který vlastnila rodina jednoho z nich, aby si odpočinuli od neustálé sebekontroly kterou stejně nebyli schopni zvládnout.

Asi máš pravdu, Z. taky mě to napadlo. R má úplně jiné temata a výstupy úvah.

Odp14: Nekonečno
ivan, 14.1.2016 11:14

Nahoře. ,, To je ta věčnost, KURVA!..

Odp15: Nekonečno
iva, 14.1.2016 17:36

Myslím si, že se nemusíš obávat zas tak vylidněná ta Ostrava není VČ. A ještě tam byla nějaká paní a vás nikoho nenapadlo, že bych to mohla být já? Ale vymírá to kolem mně jen co je pravda a ne ane se někdo narodit, to je přece jenom lepší opička. No nevím co je s panem VČ jestli taky nemá v rodině nějaké pohřby tudíž nemá čas vysedávat u kompu. A nebo dává dohromady konečně nějaký pořádný článek s otazníkem. a ten přeletý byl pán přes osmdesát.

Odp16: Nekonečno
ivan, 14.1.2016 20:14

VČ je na světě a docela živej. Ivo zdravím Vás, ale to hlavní pozdravení nechám na VČ. Určitě bude rád, že jste se ozvala.

Já do Ostravy nevidím i když se postavím na špičky.

Odp17: Nekonečno
Vlastimil Čech, 15.1.2016 10:36

Ale to je jasné, že jsem moc rád, že je paní Iva tady. Paní Iva je fajn. Myslím, že jí rozumím a shoduji se s jejími názory a zkušenostmi velice.
Ale z Ostravy nejsme, pane Ivane. V.Č. je z venkova (-u Ostravy), a paní Iva je (odhaduji) z F.-M.

Odp18: Nekonečno
iva, 15.1.2016 17:43

S já myslela, že jste z F.M.vy, ale nechtěla jsem to tu rozebírat. Já jsem z Ostravy bohužel.

Pozn.: komentáře se dále nevětví.
Odp19: Nekonečno
Lip¤van, 16.1.2016 8:48

Každopádně, tam, co žiješ, to máš celkem dobrý. Nejen na ostravské poměry, ale i na celorepublikové. MHD pár metrů, park, dům v dobrém stavu. Ceny bytů zhruba o sto litrů nižší než v Porubě, ale o 200 kolíků vyšší oproti Dubině. Poměr peněz a muziky je tedy výtečný. Lidé například z Radvanic jsou na tom nesrovnatelně hůře, o Přívozu ani nemluvě. :-)

Odp20: Nekonečno
ivan, 17.1.2016 16:54

Už dlouho vím i jak se Iva jmenuje, ale z diskrétnost si nechávám pro sebe.

Odp11: Nekonečno
tanatolog, 14.1.2016 8:44

Anebo dobře tedy PANE ČECH! Ovšem to je to poslední, co sem napíšu. Sbohem PANE ČECH!

Odp12: Nekonečno
ivana Kozárová, 14.1.2016 23:27

pane Čechu.:-)

Odp13: Nekonečno
Vlastimil Čech, 15.1.2016 10:37

Děkuji. Máte dobrou pamět. :-)

Odp7: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 7:45

8.1.20:33 2016 „Thanatologu, myslím, že pochopil“ ....toť tvá odpověď. Nevím tedy zda jsi pochopil či nepochopil.

Odp8: Nekonečno
ivan, 13.1.2016 11:08

Jeden člověk vystupující jako muž, ale občas o sobě hovoří v ženském rodě tu má asi třicet nicků. Pouhé podezření, že si jedna z jeho tváří. Mýlil jsem se. Omluva. Má jinou stylistiku i temata.

Odp9: Nekonečno
Lip¤van, 13.1.2016 11:40

Romantik nebo zakysanec? :-)

Odp10: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 12:48

Ani jeden z nich. Co jsem viděl, tyhle zde psali už před mnoha lety a ja jsem tu až teď a čirou náhodou.

Odp10: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 12:51

...a prezdivky tohoto typu bych si rozhodně nedal, to není můj styl :-)

Odp9: Nekonečno
tanatolog, 13.1.2016 12:44

Ne, třicet nicků nemám, ani dvacet, ani deset, ani pět, ani dva:-D

Thanatologu, mysím, že pochopil.
ivan, 8.1.2016 20:33

Thanatologu, mysím, že pochopil.

Odp: Thanatologu, mysím, že pochopil.
tanatolog, 8.1.2016 21:00

Super :-) ...a vědomí je věčné!

Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
josef, 23.3.2016 14:43

Ja si myslim ze nekonecno opravdu existuje akorat trochu jinak napriklad ze nekonecny nemusi byt jenom vesmir ale take nekonecne mnoho alternativnich realit, a jak tady rikal nekdo o nadvesmiru tak je to mozna taky pravda podle mne pokud existuje nadvesmir nebo i vic nadvesmiru ktere jsou v megavesmiru, pak je nadvesmir vysvetlenim vzniku vesmiru,zrejmne v nadvesmiru vnikne vesmir sloucenim nekterych jeho castic dojde k velkemu tresku, vesmir se potom rospina az se zase promeni v cast nadvesmiru.stejne jako kdyz hodite kapku barvy do vody.Pokud vsak existuje jeste neco vetsiho napr.megavesmir mohou byt nadvesmiry ohraniceny jak nadkupy galaxii mezy kterymi je prazdny prostor

Odp: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
Alfons, 23.3.2016 19:49

Nekonečný je boj proti terorizmu.:-(

Odp2: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
josef, 9.4.2016 21:50

Ano a take valky rvacky spory atd. a za to vsechno muze jedina vec zvana hormon testosteron (muzsky pohlavni hormon) bez neho by nebyly zadne valky muzi(samci) by v prirode mezi sebou nebojovali nebyly by zadne spory a na skolach zadna sikana kazdy by se choval dobre ostatnim hodne pomahal tim padem by neexistovaly penize proto ze by je nikdo nepotreboval nebila by potreba policie armada atd.

Odp3: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
Vlastimil Čech, 11.4.2016 10:43

Bohužel... holky se taky bijí, taky šikanují...A ono je to i u zvířat... Feny se velice často tak porvou až krev stříká, pajeři se sice taky občas pobijou, ale obyčejně tom tak daleko nedojde...

A o dívčí válce jste slyšel? O sovětských sniperkách? O dozorkyních v KL? O Boudicce?
O Janě, Panně orleánské?...a byla těch ukrutnic a válečnic (jako byly třeba Amazonky) hejna.

Odp4: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
iva, 11.4.2016 14:36

Já vím o šikaně taky svoje a holky to byly už postarší. No jo v jednotě je síla.
Čím dál víc vidím, že ženy dělají všude jen zlo více jak chlapi, protože jde vlastně jen o ně.
Když tak vidím jak si chlapi i třeba dospělí dovedou pohrát nevím čím to je, že my ženy jsme takové...Nevím, kde berozu ty bojovníky, ale já si myslím, kdyby si mohli hrát, že by to dělali raději než ty kalašnikovy .

Odp5: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
ivana Kozárová, 11.4.2016 16:06

Já měla asi hodně štěstí,nikdy jsem se jako dítě se šikanou nesetkala,až jako dospělej člověk jsem ji řešila ve škole,kde to bylo v jedné třídě.Ohromilo mě to,ale neochromilo.Dnes by mě za můj pedagogický zásah asi soudili před soudem za újmu na zdraví.Nějak až dosud nechápu práva hajzlíků na nedotknutelnost:-)

Odp5: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
Vlastimil Čech, 11.4.2016 16:14

he,he, he... paní Ivo, myslím si totéž...Kdo si hraje nezlobí... ženské si tak nepohrají, jako my chlapi.
---------------
Víte přece jaký je rozdíl mezi ženskými prasy a dětským vláčkem?
Žádný... obojí bylo myšleno původně pro děti, ale nejraději si s tím hrají chlapi...

Odp6: Ja si myslim ze nekonecno opravdu...
Vlastimil Čech, 11.4.2016 16:15

pardon: samozřejmě PRSY! Překlep...

Nekonečno NENÍ číslo, je to nápad, to...
Los Trabantos, 30.4.2016 20:47

Nekonečno NENÍ číslo, je to nápad, to je postačující, pokud by se vám přeci zdálo něco v nepořádku, nahraďte ho slovy „víc než potřebujete“

Tak nám řádí koronavirus. Je třeba se...
Neuvedeno, 13.3.2020 17:18

Tak nám řádí koronavirus.
Je třeba se zamyslit nad tím, čím to, že v Číně začíná klesat množství případů koronaviru.
Uvádím, že nejsem doktor, takže, to co říkám nemusí být pravdivé, protože o lékařské vědě toho zase tolik nevím.
Zřejmě po určité době se vytvoří protilátky na koronavirus všem lidem, i když nemoc neprodělali. Proto tedy v Číně klesá nemocnost na koronavirus.
Jak je to možné? Asi proto, že se lidé setkají s mrtvým, či oslabeným koronavirem a jejich imunitní systém si na koronavirus vytvoří protilátky. Když pak se setkají se zdravým koronavirem, tak už pak neonemocní na tuto infekci.
Jak může vzniknout mrtvý, neb oslabený koronavirus?
Dle mého názoru třeba tím, že lidé snědí starý rohlík, který je už vyschlý a třeba starší než tři, či pět dnů.
V obchodě třeba na něj prsknul někdo koronavirus a oni pak rohlík snědli jako starý a už dávno vyschlý, ale né plesnivý. Tak si udělají protilátky. To může platit, třeba i o jiných takto vyschlých potravinách snědených až po třech až pěti dnech po jejich vyschnutí.

Dnes, když se dělají studie v Praze...
Neuvedeno, 28.4.2020 13:23

Dnes, když se dělají studie v Praze, Olomouci a jinde o promořenosti obyvatel protilátkami proti koronaviru by bylo zajímavé udělat také zjištění, jestli náhodou není některá skupina obyvatel vlastně odolná proti koronaviru. Dalo by se to zjistit z rozboru krve umřelých na koronavir. Třeba by se zjistilo, že některé občany toto nepostihuje, díky některé krevní skupině. Na příklad krevní skupina A je odolnější na mor a možná i aids. Krevní skupina B zase je odolnější na neštovice.

Chtěl by upozornit v tomto týdnu na...
Neuvedeno, 16.5.2020 23:03

Chtěl by upozornit v tomto týdnu na důležitou věc.
Je totiž květen po zmrzlých. Pankráci, Serváci a Bonifáci.
Ovoce a zelenina se výrazně zdražila a je pravděpodobné, že tomu tak bude i celý letošní a příští rok. Je třeba upozornit lidi na nutnost jíst dostatečné množství vitamínu c, tedy to co dnes je tak drahé -ovoce a zeleninu. Také na nebezpečí zácpy při nedostatku pojídání ovoce a zeleniny.
Jak to tedy vyřešit? No přeci pomocí dýní. Dýně mají tu zvláštní vlastnost, že z jednoho semínka se rozrostou do šířky 30 m2, protože znovu a znovu zakořeňují. A to na mizerné půdě. Jenže nesmí zmrznout. Proto právě teď se mají co nejdříve vysadit, aby začaly růst.
Mnoho lidí neví, jak s dýní zacházet a jeví se jim jako nedostatečně chutná. Jenže dá se zavařovat a jako zavařená se moc nekazí. Hlavní jídlo se dá udělat tak, že se zavařená dýně znovu ovaří a pak smíchá s hladkou moukou a posolí. Těsto se pak odděluje polévkovou lžící a vkladá do vařící vody a nechá uvařit. Udělají se tím noky. Noky se podávají s uvařenými houbami naloženými v soli a zavařenými. Houby se před podáváním a opětným vařením vypláchnou ve vodě. Tím se sůl částečně odstraní a dají se pak před použitím vařit na oleji. Pak se dýňové noky podávají s houbami. Houby dávají výraznou chuť a dýňové noky jsou pak docela dobře poživatelné. Dýně pak lidem zajistí, že nemají potíže s peristaldikou a zácpami a že mají trochu vitamínu c. Každý den je třeba k tomu si vzít i trochu syrového kysaného zelí, protože v něm je vitamínu c dostatek.
Dýně je třeba vysazovat ve vzdálenostech asi 6 m od sebe a zalévat je dokud se neuchytí a nepřerostou vše okolo nich. Výborně hubí plevel. Takže, kde ho chcete zlikvidovat, tam vysaďte dýně.
Po dozrání dýně se nesmí lenit a hned dýni zavařit nebo se zkazí a zoufalé pak smrdí. Zbylé dýně rychle rozdat sousedům na zavaření. Zavařují se bez jakékoli přísady. Možná lépe s kyselinou citronovou. Ale s tím zavařováním s kyselinou citronovou nemám žádné zkušenosti.
Takže v době nouze lidičky dýně!!! a houby.

Dnes jsem četl zajímavý článek z...
Neuvedeno, 17.5.2020 21:46

Dnes jsem četl zajímavý článek z časopisu INTERVIEW, který odpovídal na otázky redaktora časopisu. Byl to pan Jan B. Uhlíř, zabývající se historii za doby druhé světové války, před ní a po ní.
Jsem už skoro osmdesátiletý člověk a tak, když pan Uhlíř říká, že Československo mělo hájit svoje hranice na současných hraničních horách musím proti tomu protestovat.
Není přece možné, že občané Československa se budou obětovat za zářnou budoucnost lidstva a ostatní obyvatelstvo zeměkoule si bude mnout ruce, jak se s Hitlerem fešácky vypořádali. Takhle si to snad někteří představitelé velmocí představovali. Jenže díky Benešovi se tomu tak nestalo. Měl zkušenosti s odbojem proti Rakousko-Uhersku a uměl být trpělivý. Je také možné, že i vládnoucí síly Anglie a Francie, také v té době Mnichovské konference neznali nebezpečí nacionalizmu a hlavně to nevěděli jejich voliči a sponzoři čekali až jejich obyvatelstvo prokoukne, jenže toho se pochopitelně politici nikdy nemohou dočkat, protože občan nevolí proto, že si sám někoho vybral, ale proto, že volí menší zlo z již vybraných občanů.
Je docela možné, jak jsem nedávno v diskusi o odstranění sochy Koněva slyšel, že tím západ chtěl nasměřovat výbojnost Německa směrem ke komunistickému Sovětskému svazu, aby jej zlikvidoval. Takže je také možné, že západní velmoci tím chtěli vojensky posílit Německo pro boj se SSSR.
Československo mělo ve svém obyvatelstvu velmi početnou německy mluvící menšinu, která by při bojích pochopitelně bojovala pro Německo. Dále by po jejich vítězství dohlídla na likvidaci českých lidí.
Takže by likvidace česky mluvícího obyvatelstva byla dokonána velice důsledně.
Pravda o tom, kdo je diktátor a kdo není v současných dějinách kapitalismu a socialismu je taková, že pravda je tak uprostřed. Socialističtí vládcové jsou diktátoři, protože mezi paracujícími je mnoho lidí, kteří chtějí vládnout. Především všichni prvorození v rodině. V kapitalistické společnosti zase je vítězství bohatých dána snadným vítězstvím z důvodů snadného vydávání volebních nákladů ve volební kampani a uzpůsobení celého systému k tomu, aby bohatí občané získali vedoucí místa ve vládě, parlamentu a senátu. Všechny, kteří kritizují tuto skutečnost, tak jim výrazně znesnadňují život, nechají vyhladovět, či je přímo likvidují placenými zločinci viz kauza na Slovensku s likvidací novináře.

Co je to štěstí.
Neuvedeno, 15.6.2020 6:38

Na téma, co je to štěstí.
Štěstí je vše to, co přináší člověku radost a potěšení.
Jsou štěstí, která jsou zakódovaná v genech člověka, tedy dědičná.
Jde tedy na příklad o radost v souvislosti s plodností a rozmožováním. Na příklad radost z narození nového člena rodiny a radost z malých dětí, jak krásně žvatlají, či z kojení atd.
Z dobýváním nových území, tedy z cestování, dnes turistikou.
Jiná jsou nacvičená.
Ty souvisí s opakováním již nacvičených dovedností. Na příklad radost z luštění křížovek. Radost s namáháním mozku při tréninku paměti, radost z nově nabytých znalostí, radost z poznávání světa a jejich zákonitostí, radost z učení, když se nepřehání toto učení nad možnosti daného člověka.
Jsou, ale i patologické radosti.
Jako je sebepoškozování, radost z týrání druhého člověka, radost z neštěstí druhého člověka atd.
U radosti z ovládání druhého člověka, je li to prostá nutnost, starání se o nedospělého člověka a jeho výchova, či nutnost organizovat práci ostatním lidem, jestliže má on větší zkušenosti, než ostatní, tak je to normální radost.
Radost z ovládání lidí se může zvrtknout na patologické chování u některých osobností, kteří mají přehnanou radost z tohoto ovládání a způsobů trestání těchto lidí, za neposlouchání.
Při každé radosti by si člověk měl uvědomit, že život nejsou jen ty radostné části a neměl by si myslet, že bude se celý život jen těšit z radostí.
Jsou také věci, které člověk musí udělat jen proto, aby třeba zabránil velkým škodám v rodině.
Když tedy člověk vidí, že by určitou nečinností, nebo z jiných důvodů, došlo k velkým hospodářským ztrátám v rodině, tak by se měl snažit napomoci tomu, aby k tomuto nedošlo.
Na příklad, když hrozí, že poměrně ještě po určitých úpravách fungující auto nebude muset být odvezeno do šrotu, když nové stojí třeba 250 tisíc, tak by se člověk měl snažit toto auto zprovoznit na tolik, aby dostalo ještě technické osvědčení a mohlo se používat.
Člověk tedy by neměl zbytečně vyhazovat peníze za marnivosti, které sice přinesou štěstí, ale nezajistí klidný a spokojený život celé rodině.
Člověk by si také měl uvědomit, že pokračováním života jsou jejich potomci a že tudíž by se měl snažit založit už brzo v mládí rodinu, aby skutečně také potomky měl, a těm pak pokud možno přispíval v rámci svých možností a v rámci práce pro jejich základní potřeby, když vidí, že dotyční vysloveně nežijí marnotratně a snaží se i spolupracovat k zajištění své budoucnosti a celé rodinné pospolitosti.
Radost z nabývání majetku, je radost někdy zcela normální, protože člověk potřebuje některé věci, aby mohl rychleji provádět některé práce a byl konkurence schopný při vydělávání peněz.
Z druhé strany se tato radost může stát patologickou, jestliže si dotyčný neuvědomuje, nebo nechce uvědomit, že získal nějaký majetek jen na úkor toho, že někoho určitým způsobem okradl. Na příklad si přisvojil vyšší plat, než mu náleží, či měl takovou konkurenční výhodu, že zlikvidoval konkurenci a pak si jejich majetek za babku skoupil.
U toho podnikání je bohužel takový stav, že pocit, že mu konkurence šlape na paty a že buď on převezme vše, nebo to bude ten druhý je velice častá a vlastně nekonečná až do doby, kdy se zlikviduje veškerá konkurence v oboru. To říkám proto, že nechci omlouvat chamtivost některých lidí, ale ukazuji, jak nespravedlivě jsou uzpůsobeny kapitalistické zákony a když se dá člověk na cestu podnikání, že nemá naději se z této situace vymanit. To je také to, proč mnoho lidí začíná podnikat jen z prosté naivity neznalosti kapitalizmu.
Je vidět, že při různých radostech, by si člověk měl vždy říkat, jestli ta moje radost není patologická a je to ve skutečnosti zlo.
Jsou ovšem také další radosti patologické. Těmi jsou drogy, kouření a alkohol. Tedy návykové, kterých se člověk nemůže zbavit. Jde o látky ze kterých člověk nemá snad nijak zvláštní radost, ale má radost z toho, když drogu zase znovu vezme, že ho zase přestala bolet hlava a tak podobně.
Jenže jsou lidé tací, že učí druhé, aby si drogu také vzali. Říkají si, že když do toho spadli oni, že může do toho spadnout také, aby věděl co jsou to problémy. Takové jednání, to už je pravé zlo. Vzniká pak svazek postižených, kteří spolu táhnou jako mafie. Nic dobrého z toho vzniknout nemůže.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru