Pro všechny přemýšlivé lidi

Komentáře k článku

1.4.2006 22:07

Jaké jsou podmínky k přežití

Kdysi dávno jsem byl na přednášce o Aljašce, kde dotyčný (ať mi promine, že jsem zapomněl jeho jméno) rozebral dokonale fungování lidí při teplotách trvale pod -40 C. Není to žádná legrace, ale tam člověk nemusí mít strach, že na něco zapomene, všudy přítomná zima ho hned upozorní, že si nedal rukavice, ponožky, dotkl se kovové termosky holou rukou,...

Největší poklad, co jsem si z té přednášky odnels byly podmínky pro přežití (OBECNĚ!) Vím, že jich bylo celkem 10 (jako v desateru, jaká to krásná náhoda, žádná se neopakovala ani nedoplňovala předchozí, prostě krása. Jenže jsem jen člověk a papír se záznem jsem ztratil a z hlavy po těch letech jsem nevydoloval víc než tohle:

1) Bezpečí - to je nejdůležitější, pokud se na vás řítí kulka, nebo padáte do propasti, tak vám ani 100 litrů vody a vagon jídla není nic platný...

2) Teplo - dřív umrznete, nebo se roztečete ve vysoké peci, něž se udusíte.

3) Vzduch - dýchat se musí, ale tak cca 5 minut se dá vydžet.

4) Pití - voda, samozřejmě, že nejlépe s minerály.

5) Spánek, tedy klid na něj, dřív se zblázníte, než umřete hlady.

6) Jídlo, na to je až 30 dní času, ale taky bez něj nelze žít.

7) Motivace k životu, životní cíl... (sebevrah má všechno předchozí a je mu to na nic)

Tak a jsem v koncích, jaké jsou další 3 body? Nyní mne to zase velmi zajímá a ani Google mi moc nepomohl, nenajde se někdo zde? Děkuji.

Heh, zajímavej článek, ale o čem se...
Saw, 2.4.2006 11:33

Heh, zajímavej článek, ale o čem se jako má diskutovat? Tohle desatero si patrně vymyslel přednášející, ale myslim že každej si sám sestaví lepší.
Logicky jsou fyzický potřeby na prvnim místě, následovaný těma psychickejma, hotovo.

Na tohle „desatero“ zapomeňte, je k ničemu. Odkdy se na podchlazení nebo hypertermii umírá dříve, než na udušení (v praxi opravdu blbost)? A ten sedmej bod nemá opodstatnění, pokud je splněna podmínka prvního...

Odp: Heh, zajímavej článek, ale o čem se...

Diskuze je možná v několika směrech. Jestli dáte dohromady lepší seznam budu rád.

K udušení: 5 minut, jenže u extrémních teplot jde člověk rychle (rychleji než 5 minut) do komatu a tím je to prý nebezpečnější. Já vím, tento bod je sporný, lze o tom diskutovat. (možná byl tento bod vyzdvyhnut kvůli těm extrémním teplotám na Aljašce)

Proč nemá sedmý bod opodstatnění? Je to interní záležitost jedince, zatímco bod jedna řeší problémy plynoucí z prostředí, taky je v souladu s vašim rozdělením , tj. nejdřív fyzické potřeby a pak psycho.

Odp2: Heh, zajímavej článek, ale o čem se...
Saw, 2.4.2006 17:09

S tak extrémníma teplotama se setká opravdu málokdo, proto považuji tento bod za nevhodně umístěný.

A jediný způsob, kterým si člověk v případě sedmého bodu může ublížit je zase jen bod první, ohrozit se něčím plynoucím z prostředí. Ve chvíli kdy je v znehybněný a zaopatřen proti překousnutí jazyka, může v případě sedmého bodu žít ještě hodně dlouho (na psychiatrii jich takto tráví celý život spousta), proto mi nesedí.

A také záleží na typu člověka, od toho se odvíjí jak dlouho kde přežije. Myslím, že seznam toho na co kdo může umřít si dá každý dohromady sám, těžko ale určit ony hodnoty, když jsou extrémně proměnlivé (Eskymák ti v Africe moc dlouho nevydrží).

Odp3: Heh, zajímavej článek, ale o čem se...
cassi, 4.4.2006 16:40

Myslím, že to celý desatero neplatilo do běžnej podmínek..a tak ta tvoje psychiatrije moc nevychází....
Pokud jde o to přežít nějakou katastrofu v nelidskejch podmínkách...tak ten člověk musí mít kolikrát sakra velkou chut žít...aby se z toho dostal. Případ ženy, která byla asi 5dní sama na oceáně a pak ji zachránili...Nejen že se musela vypořádat s horkam nedostatkem vody...ale tady to fakt bez psychiky nešlo...

Odp4: Heh, zajímavej článek, ale o čem se...
Saw, 4.4.2006 18:23

Samozřejmě, berou jí jako hrdinku, ale vždyť přece udělala jen to, co by na jejím místě dělal každý s jejími znalostmi. Když dojde na nejhorší, málokdo dokáže jen sedět a čekat na smrt, ani spousta sebevrahů by to nedokázala, protože se jedná o velmi pomalou a značně nepříjemnou smrt. Když pak člověk vidí v televizi příběh chlapíka který si zachránil život tím, že si uřízl ruku, asi si řekne: „To bych nedokázal“. Jenomže je na omylu, protože pud sebezáchovy je u zdravého člověka asi nejsilnější...

Odp5: Heh, zajímavej článek, ale o čem se...
Miešek, 28.7.2008 19:02

Rád bych podpořil autora a to v 7 bodě. Pozorně jsem si prohléd nadpis a neviděl jsem tam přežití v extrémních situacích, ale jenom přežití. Tvrdím že většina lidí s 6 prvními body nemá problém, tedy v dnešním civilizovaném světě. Sedmý bod porušují všichni sebevrazi co jich na světě je...

Co se týká extrémních situací, tak každý má svou hranici. Někdo by došel s roztříštěnou nohou bez jídla 5km, někdo třeba 50km což může být rozdíl mezi životem a smrtí. Osobně si dokážu představit, že to někdo po několika kilometrem plazení s rozdrcenou nohou bez jídla a pití vzdá. Zde může vůle k životu výrazně pomoci a proto ji považuji za rovnocenou podmínku.

Autora ale taktéž nepotěším-nic dalšího mě nenapadá

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru