Malé úvahy o problémech kolem nás

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

2.4.2006 19:58

Internet zahýbal oponou

„Čas oponou trhnul a změněn svět..“ je školsky zafixovaný úvodní verš z Nerudovy slavné básně o roku 1848. Kdo z nás, co jsme byli ve škole jen trochu pozorní a vnímaví, by si nepamatoval. Mně se slavný verš vybavil v paměti, když jsem tu počal přemýšlet o internetu a hned jej nahradil parafrází: „internet oponou trhnul a změněn svět...“.

Prodlévám u internetu déle než u kteréhokoli jiného zařízení a pořád si myslím, že to není dosti. Internet, to je vskutku zázrak, který musí změnit svět. Jak? Toť otázka, na níž není dosud spolehlivá a přiměřeně obsáhlá odpověď. Především už započal, tím jak radikálně mění mezilidskou komunikaci. Lidé se uzavírají do svého soukromí a vystrkují z něj tykadla internetu. Kromě toho, že se omezí přímá komunikace, zásadně se musí změnit jeho prostřednictvím celá lidská praxe.

Co dokáže internet

Co bych si horoucně přál a v co věřím, je vstup internetu do politiky. Jsem přesvědčen, že politické strany, to semeniště zlořádů, korupce, to permanentní místo nepoctivého výběru lidí na rozhodující místa v mocenských strukturách, musí zaniknout, neboť toto základní zvěcnění demokratických ideálů se změnilo ve svůj protiklad. Politické strany jsou tak zvrhlé (nejsou mezi nimi větší rozdíly), že jejich funkce – tvorba optimálních politických programů a výběr lidí k moci jsou pravým opakem toho, čím by měly být. Denní sledování politické praxe na všech úrovních přináší tisíce příkladů, že strany jsou převážně výtahem grázlů.

Jsem přesvědčen, že internet by mohl obstarat selekci lidí a jejich programů v první a podstatné polovině voleb daleko lépe a na rozdíl od stran, neboli kuplířských spolků, poctivě a objektivně. Ty by k nemalé radosti většiny našich lidí, mohly být okamžitě zrušené. Teprve ve druhé polovině, tentokráte demokratického aktu, by se internetoví kandidáti volili (zatím) do uren.

Prožívám se svým internetem nádherné chvíle. Nemusím ven do plískavic letošní zimy. Internet mi řekne všechno, co potřebuji vědět, internet za mne poví všechno, co chci říci jiným. Mám mnoho známých, kteří se mi svěřují a já se svěřuji jim, aniž bychom museli svou komunikaci vést skrze složité a obtížné fyzické kontakty.

Žasnu nad tím, co nás skrze internet ještě čeká. Myslím si, že naše představy o tom jsou ještě velmi omezené, neboť čas ještě oponou netrhnul, jen ji trochu rozvlnil.

Internet je droga
Saw, 3.4.2006 13:23

Poskytuje totiž jako jiné drogy únik z reality, desítky identit a charakterů za které se můžete vydávat. „Hackne“ vaše odměňovací centrum a vyvolá závislost. Musíte být na všech těch diskusích a chatech, číst ty zajímavé články o vědeckých poznatcích, nebo jen pařit hry, případně prolézat pornostránky. Dá vám to, co v normálním životě nedostanete, proto je tak oblíbený. Nehledě na to, že ho spousta lidí potřebuje k práci, jakožto komunikační technologie je k nezaplacení.

Proč by ale měl pomoci s politikou nechápu, on je nástrojem politiky, ne něčím samostatným. A stát si nenechá podrýt autoritu, naopak tím jen upevní svoji moc nad lidmi, protože monitorování uživatele internetu je extrémně jednoduché. Z kombinace internet+politika mám upřímně strach...

Odp: Internet je droga

Myslím, že technokracie má skvělou budoucnost, určitě se časem podaří překonat všechny její neduhy. Trochu optimismu, vím že existují skupiny lidí, co se budou snažit na systému parazitovat, to bylo, je a nepochybně bude, ale jen ta technika tomu může účinně čelit.

Odp2: Internet je droga
Saw, 3.4.2006 14:16

Všechny informační technologie k tomuto účely byly využity, ne li k němu stvořeny. Google spolupracuje s čínskou vládou, cenzura se začíná usidlovat v internetu. S tím těch pár jedinců bojujících za pravdu absolutně nic nezmůže. V tomto ohledu optimista opravdu nejsem...

Odp3: Internet je droga

A tady vidím onu výhodu technokracie, že i jedinec (ok, spíše malá skupina), pokud je dostatečně schopný (á), tak díky té samé „ovládací“ technice zmůže opravdu hodně.

Co řešíte?
sandál, 3.4.2006 16:17

Máte pravdu že Internet je fenomén dnešní doby. Mám ho asi 3 roky ale od doby „trvalého“ připojení což je asi rok ho oceňuji čím dál víc. A od té doby - asi půl roku co se starám o svoji bezmocnou mámu a tím pádem jsem omezen v přímém kontaktu venku mezi lidmi ho oceňuji ještě více. A myslím že nám „starším“ to někdy připadá jako malý zázrak. Jsem v kontaktu s kamarády kteří žijí na druhém konci republiky nebo dokonce např. v Kanadě, webovými kamerami se podívám kamkoli po světě.....
Bohužel internet těžko nahradí přímý kontakt a rozhovor mezi lidmi osobně. Svou anonymitou je neosobní a roztříštěn na stovky ne-li tisíce proudů, názorů a pohledů na svět. Výhodou je že můžeme poznat názory jiných, pro stmelení velkého počtu lidí a prosazení nějaké dobré věci to nestačí. Vždyť i důležité a zásadní problémy a možnost jejich řešení jsou „utopeny“ právě šíří a různorodostí na Internetu.

Odp: Co řešíte?
Saw, 3.4.2006 16:24

Největším problémem je, že ono stýkání se pouze s virtuálními kamarády vede u běžného člověka k sociální frustraci. Ocitá se pak v začarovaném kruhu lenosti jít někam ven a deprimující tmavé kobky s poblikávajícím monitorem. Vskutku peklo, pro lidi bez vůle...

Nejenom virtuální
sandál, 4.4.2006 22:48

Chtěl bych upřesnit že se s kamarády vídám sice málo ale o to raději než abych si s nimi jenom psal nebo mluvil třeba přes Skype. Z důvodu který jsem uvedl minule nemohu bohužel kdykoliv odejít ani z domu. Proto jsem vděčný internetu alespoň za tuto formu komunikace.

Odp: Nejenom virtuální
Saw, 4.4.2006 23:17

To jo, ale na Skype bacha, je tam díra jako vrata...

Odp2: Nejenom virtuální
chwaca, 5.4.2006 12:07

Dira? Muzes to prosim te upresnit? Mel jsem totiz tuhleva pri ukonceni hovoru na Skypu, ze na me pormluvil nekdo jiny, nez komu jsem volat.

Odp3: Nejenom virtuální
Saw, 5.4.2006 12:45

To je dost možný, že se to stalo, ale ta díra je bezpečnostní. Tohle se ti stalo proto, že Skype funguje údajně tak, že tvuj počítač, pokud je Skype aktivní, slouží jako ústředna pro další hovory. Takže si přes tvuj počítač volají cizí lidi a občat to může udělat tohle, ale eště horší je, že díky tomu, že je navázaný spojení mezi tvym a útočníkovym počítačem, vidí tvojí IP. A pak přijde ke slovu ta bezpečnostní trhlina, nejspíš využijou otevřenejch portů pro Skype, aby k tobě dostali trojana (jednoho sem našel přímo ve složce Skype), a pak už máš smůlu...

Odp4: Nejenom virtuální
chwaca, 11.4.2006 2:52

Dekuji za odpoved, ale vec, jakoze muje pc slouzi jako ustredna pro cizi hovory se me zda ponekud zavadejici (k tomu snad slouzi servry). V nejakem pruzkumu (ne od Skypu) jsem cetl, ze je Skype dostatecne zabezpeceny, ale i kdyby nebyl, tak se nemusim snad az tak bat, protoze nepracuji pro FBI, CIA, MI5 nebo MI6...Vazne nevim co to bylo,,,? Jinak virusu a brouku se zatim nebojim, protoze pouzivam Mc Afee a ten je jeden z nejlepsich.
Ale i tak jsem velmi vdecen za tyto stranky. Dekuji
Chwaca

Odp5: Nejenom virtuální
chwaca, 11.4.2006 3:03

Jinak programy typu Skype, jsou rozhodne vynikajici vynalez. Ja diky nemu muzu hovorit se svoji japonskou pritelkyni (a dokonce ji videt :-) ) a ona je pritom na druhem konci sveta. (Jasne je to stara vec, ale ne vsichni se dostali k pravidelnemu uzivani netu od jeho pocatku.)
Co na to rict? Je to neuveritelne, nebo proste normalni vydobytek post-industrialniho veku ?
Myslim, ze dalsi milnik v tech. pokroku bude nanotechnologie, ale mam z toho zaroven i trochu strach...

rezervní svět
juzek, 4.4.2006 1:17

vyšel jsem druhdy do města. Málem jsem je nepoznával, tolik se tu změnilo. Zděšeně jsem si uvědomil, že mým světem, který vnější svět ani nepotřebuje, se stal internet Seděl jsem u něja a venku činorodí lidé měnili svět.

Odp: rezervní svět

A ten virtuální svět se neměnil? Internet je mnohem dynamičtější. Činorodí lidé mění i internet a je toho třeba stejně jako stavby měst.

Nejhoší je jen ta pasivní konzumace (čehokoliv od jídla přes TV po serfování,...)

Ahoj všichni Jsem paní Lisa Monica z...
linda moore, 7.10.2018 3:13

Ahoj všichni Jsem paní Lisa Monica z Limy, Peru. Rád bych se podělil o Boží dobrota v mém životě po tolika měsících, kdy jsem se snažil dostat půjčku na internet a byl jsem scammed, takže jsem se stal neklidným a zoufalým při získávání půjčky od legitního věřitele online. Ale jak to Bůh udělal, viděl jsem komentář od přítele zvané Anabel a ona mluvila o této legitímné úvěrové společnosti, kde získala půjčku rychle a bez stresu, takže mě představila finanční společnosti s názvem George Franklin Loan Company, tak ($ 900,000.00USD) s nízkou úrokovou sazbou ve výši 2%, takže úvěr byl schválen a uložen na můj bankovní účet za méně než 24 hodin, takže jsem se mohl vrátit na nohy, abych si rozbité obchodní činnosti a také splácet své účty, takže vám radím každý z vás, který má zájem získat půjčku bez zajištění, bez kreditní šeky, s pouhými 2% procentní úrokovou sazbou a lepšími splátkovými plány / George Franklin, můžete je kontaktovat prostřednictvím svého e-mailu: lindamooreloans@gmail.com
 nebo whatsapp: +19292227999

Paní Lisa Monica.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru