Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

6.4.2006 22:26

Kyborgizace - těšíte se?

Všichni to známe, scifi s kyborgy operuje již desítky let. Vylepšování lidí sofistikovanou technikou mi příjde lepší metoda, než genetickými manipulacemi. Už jen z toho důvodu, že pak za svůj život projdeme více upgrady (možná i částečně vratnými), to bude vždy představovat skoro totéž jako znovuzrození, otevření dosud netušených možností...

Představte si třeba vylepšení lidského oka, rozšíření viděného spektra (zde budou k mání zcela nové barvy, na ty jsem obvzláště zvědavý, (např. jakou barvu bude mít mikrovlnný spoj?), ultra zoom by se taky hodil (už žádné těžké dalekohledy, lupy,...).

Námitky, že k tomuhle nikdy nedojde jsou bezpředmětné, protože se to děje již dnes. Sice se většinou tyto pokusy dělají jen na lidech postižených (ne že by bylo o dobrovoníky nouze), kteří nemají co ztratit (nevidomí, kardiaci,...). Alespoň je krásně vidět, jak jde vývoj mílovými kroky. Blíží se doba(cca 30 let), kdy tato různá vylepšení budou tak běžná jako nyní očkování (třeba bude jednou výměna srdce za umělé doporučená ve 30 letech, tím se odeberou infarkty do učebnic dějepisu). Co teprve, až z těchto vylepšení bude módní záležitost, pak nezůstane v našem těle „kámen na kameni“. Kéž by to bylo raději vždy racionálně pojato: Jsi-li astronom, dostaneš speciální rozhraní k dalekohledu, pracuješ ve vápence, tak filtry do průdušek,...

Určitě vzniknou skupiny „odmítačů“, jejichž jediným životním cílem bude se tomu vyhnout, respektive ostatní přesvědčit, že nedělají dobře. Protiváhou jim budou „sběratelé“, kteří si nechají namontovat maximum...

Otázka do diskuze: Pokud se tohoto vývoje dožijete, necháte se vylepšit a tím si to tu na zemi prodloužíte (vlastně dosavadní lékařská praxe, kdy se bojuje o každou chvilku vašeho života moderními technologiemi), nebo se raději přikloníte na druhou stranu a tiše zemřete, aby jste uvolnili místo další generaci a dál nezacláněli na naší přelidněné zeměkouli (v té době možná i o trochu dál)?

Počkám...
kahi, 6.4.2006 23:09

Jako obvykle... betatesting nových ledvin nechám na odvážnějších a počkám si radši na odladěnou a debugovanou verzi.

A co vy? Už pokukujete po těch nových čočkách se stabilizátorom obrazu a trojnásobným zoomem? A co říkáte na ty teleskopické hydraulické údy? ;)

Odp: Počkám...

Já do toho jdu, někdo to vyzkoušet musí,... jinak by se to nepohlo kupředu. Až tak vzácnou tělesnou schránku nemám, aby to byla chráněná památka :-).

Odpověď
Maura, 7.4.2006 0:26

Je to proti přírodě a já s tím nesouhlasím.

Odp: Odpověď

To je pokrok, naprosto v souladu s přírodou. Pokud tedy souhlasíte s teorií evoluce.

Odp: Odpověď
Janacz, 23.10.2008 11:53

V tom případě- zpátky na stromy!

Odp: Odpověď
tlapka, 8.9.2009 9:38

Proti přírodě je i zubní kartáček.

Odp: Člověk by si neměl hrát na Stvořitele...
Maura, 7.4.2006 18:41

A nebo mozek zločince.

Odp2: Člověk by si neměl hrát na Stvořitele...
Saw, 7.4.2006 18:52

Asi vás oba zklamu, ale nic z toho se asi uskutečňovat nebude. Mozek vydrží bez vzduchu řádově minuty, navíc sešít takové množství cév (bez zástavy oběhu) a nervů (tohle dnes technicky možné není, jen periferní nervy a to ještě není jistý výsledek) je nemožné. Uvědomte si prosím, že tělo funguje jako celek a představa odebírání a přidávání orgánů jak se vám zachce, je hudba daleké budoucnosti, jestli vůbec. Takže Mauro, nemáte se čeho bát ;-)

Odp3: Člověk by si neměl hrát na Stvořitele...
tlapka, 8.9.2009 15:15

Přidání a odebrání by se muselo týkat celého organismu najednou.

Odp: Člověk by si neměl hrát na Stvořitele...

Člověk si „hraje“ na stvořitele odjakživa, teď jen dostáváme do rukou opravdu účinné nástroje... :-)

Ono si myslím, že moc na výběr nebude, buď si necháte upravit tělo, nebo nebudete žít. To je oč tu běží... ;-)

Odp: Člověk by si neměl hrát na Stvořitele...
Janacz, 23.10.2008 11:56

Já bych se nechala proměnit v záření abych se osvobodila od tyranie hmoty.

Teorie
Saw, 7.4.2006 12:20

Dle mého soudu se nikdo z nás nedožije doby, kdy tyto věci budou dostatečně levné pro běžné použití. Dále pak bude problém s tím, že tkáně budou degenerovat i nadále. Stane se tedy to, že se zlepší kvalita života, délka však zůstane tak maximálně na hranici 120ti let. A proč tomu tak je? Degenerace mozku je ireverzibilní a mozek jako celek NELZE vyměnit při zachování osobnosti. Jednoduše, lidi s mikročipem místo mozku se nebudou cítit jako oni, budou to programy simulující jejich chování, nebo ještě lépe bude univerzální model chování, nadčlověka. Vzniknou tedy roboti kteří lidskou rasu nahradí, toto musí přijít téměř jistě s příchodem rozmachu nahrazování čehokoliv. Tímto tedy nezačínáme novou kapitolu lidské rasy, tímto začínáme kapitolu konce lidské rasy a nástup nadlidí, pokud vývoj opravdu dojde tak daleko. Ať vyhraje ten nejlepší (nápověda: člověk to nebude ;-) )...

Odp: Teorie

Délka života se stále díky technice posouvá, za těch pár desítek let to bude právě naše generace, která bude nejlepším „adeptem“ na použití zmíněných úprav těla. Dobrá, degeneraci mozku nezastavíme, ale není vyloučeno, že ji půjde markantně zpomalit nebo mozek „restaurovat“, pak život dlouhý řádově stovky let bude možný (s připuštěním pravděpodobného dalšího vývoje praktická nesmrtelnost).

Mikročip a v něm uložený mozek, je už poněkud kvalitativně dále (ale to je pořád v pořádku, pokračování evoluce), určitě k tomu dojde, ale ve vzdálenějším časovém horizontu, pak budememe mluvit o skutečné nesmrtelnosti, zlikvidovat nás pak může jen havárie nebo vyčerpání veškeré energie.

Odp2: Teorie
Saw, 8.4.2006 9:18

Technicky vzato, je smrt geneticky programovaná. Čistě teoreticky by tedy bylo možné, nechat člověka opravdu žít na libovolnou dobu. Ale za prvé, je to neskutečně málo pravděpodobné, byl by to hacking genů jak blázen doprovázenej spoustou neúspěchů (viz. snaha naklonovat hlavní hrdinku ve Vetřelci). A za druhý, my už to jistě nebudeme, tak už se člověk bude muset narodit ;-)
A proč ukládat mozek do mikročipu? Stejně to nebudeš ty, nebuš cejtit že seš to ty. Na uvědomování si sebe sama máš v mozku centrum a to nijak přenýst nejde. A jak očekávam, lidstvo zemře na úkor lepší rasy, kterou samo stvoří...

Odp3: Teorie
Student průmyslovky 18, 7.9.2009 18:26

A co třeba zkombinovat obě teorie...pomocí DNA vytvářet vlastní klony, popř. je doplňovat o malé změny, aby se zabránilo degeneraci a poté přenášet své vědomí samé do nově stvořených a prázdných mozků pomocí mikročipů kompatibilních s mozkem (znamenalo by to být chvíli v elektronické podobě). Stará těla by se mohla „vycucnout“ o zásobu DNA kdyby přišla nouze...Technicky vzato by se nový mozek naučil za 5 minut to, co se v období minulém naučil za 100 let. Ohromný pokrok v učení!

Odp4: Teorie
ivan, 7.9.2009 22:50

No a co zůstat v elekronické podobě natrvalo? Prostě se zbavit svého těla. Nemusel by ses o sebe starat, šatit se, chodit do práce, dopravovat se, stravovat, bydlet. Zkrátka nechat žít jenom svoje vědomí, představ si jak by si byl skladnej. ;-)

Odp5: Teorie
tlapka, 8.9.2009 9:40

Tělo je poruchové a zastaralé a navíc kvůli tomu se ničí celá příroda. Nejlépe existovat jako program.

Odp6: Teorie
Juras, 8.9.2009 13:29

To už raději existovat napsaný na papír. S trochou štěstí se tak dá přežít několik tisíciletí. V elektronické formě bych se dost bál, že se ta data zašantročí, média mají kratší životnost než papír, ...

Odp7: Teorie
tlapka, 8.9.2009 14:42

Možná je to pravda, ale na papíře by to potřebovalo mnohem více místa.

Náhrada práce
romantik, 7.4.2006 22:27

Mnoho lidí by udělala šťastnými alespoň možnost rychlého a bezbolestného nalezení nové práce po nezaviněné ztrátě práce předchozí. A určitě by to bylo pro společnost podstatně levnější, než zbytečné plastické operace požadované lidmi příliš bohatými, a proto příliš se nudícími.

Odp: Náhrada práce

Existence nezaměstnanosti je součástí současného systému, který maximalizuje zisk. Ke změně systému postupně spějeme, hlavně díky technice, protože stroje vezmou lidem v budoucnu skoro všechnu fyzickou práci. Lidé (zatím) budou nenahraditelní ve výzkumu, vědě, co dělat s nekvalifikovanou pracovní silou? Nevím, není zatím vyřešeno (možná ji vyřeší naše expanze do vesmíru). Ale předpokládám, že nechat lidi v budoucnu stavět novodobou hladovou zeď nebude možné (pro nesmyslné plýtvání enegií), když stroj by to udělal za zlomek času a nákladů.

Úprava lidského těla v mém pojetí je na hony vzdálená dnešním mnohdy zbytečným plastickým operacím. Tady nejde o marnivost, ale o využití dostupné technologie pro prodloužení / zlepšení kvality života.

To, že je člověk bohatý, neznamená, že se nudí, nějak se k tomu bohatství musel dopracovat a má spoustu starostí, aby ho udržel. Mít moc majetku je práce na plný úvazek, která mnohdy ovlivňuje spoustu lidí v okolí. Činorodý člověk s invencí se nikdy nenudí, spíše permanentně nestíhá realizovat své myšlenky, toto jak jistě uznáte nemá vůbec žádnou souvislost s výší konta.

Odp2: Náhrada práce
romantik, 8.4.2006 23:16

A nemít práci a tím nemít ani základní zdroj obživy je také „námaha na plný úvazek“, která však je velmi málo efektivní. A současní nezaměstnaní nejsou ani hlupáci, ani nevzdělanci, ani lenoši, jak se stále v médiích a některých kruzích společnosti omílá. A pochází veliké bohatství pouze z morální činnosti?

Odp3: Náhrada práce
Saw, 8.4.2006 23:34

K těm nezaměstnaným: jak kteří. Fenomén lower class nelze popřít. A navíc práce je, to jen že na jejich kvalifikaci třeba poněkud potupná, takže se jim nedivím, ale je (stačí se podívat na internet)...

Odp3: Náhrada práce

A pochází veliké bohatství pouze z morální činnosti?

Určitá část bohatsví je vždy někomu ukradena, takže odpověď na Vaši otázku je ne, nepochází.

Zpět k tématu: Většinu dnešního „bohatsví“ produkují stroje, které se budou stále zdokonalovat a čím dál více „brát“ práci nekvalifikovaným lidem. To jak se přezodělují zisky z této práce je na systému. Co s tím? Já jsem pro, dát všem lidem zdarma minimum k přežití, jako životní jistotu, cokoliv navíc by muselo být vykoupeno libovolnou prací. Co by takový systém, ale udělal s typem lidí, kteří nemají už nyní motivaci cokoli dělat, to nevim, ale zmizeli by zločiny z hladu, pak všechny zloděje by bylo možno trestat přísněji...

Odp4: Náhrada práce
sandál, 18.4.2006 8:45

Dovolil bych si oponovat. Zločiny z hladu, chudoby a nedostatku možná ubydou. Touha po moci a vlivu však může být posílena právě „kyborgizací“ Co jednomu může pomoci zkvalitnit jeho život, to druhý může zneužít. Tady proto východisko není. Že se provádějí výzkumy je v pořádku. Od toho tady jsme abychom objevovali ale jediné co opravdu může pomoci je „vzpamatování se“ lidí jako celku. Jsem věřící - ale čekat na Boha že vše vyřeší k naší spokojenosti je dost málo. V této bláznivé době vydím - bohužel - jedinou cestu a to že se lidsto bude bát o svou existenci jako celek. A pokud nebude pozdě tak může přijít zásadní obrat v myšlení lidí. Sama kyborgizace nic nevyřeší.

brr, úplně mě zamrazilo při pomyšlení...
Vlasatej, 6.8.2008 10:26

brr, úplně mě zamrazilo při pomyšlení jak potkávám takto upravené lidi....

Odp: brr, úplně mě zamrazilo při pomyšlení...
Janacz, 23.10.2008 11:57

V tom případě je dobré nechat si spravit centrum pro zamrazení.

Je to vážně nechutné... Šílené kam až...
Hanis, 5.3.2009 17:58

Je to vážně nechutné... Šílené kam až muže dospět myšlení lidí, kteří si natolik neváží sami sebe, svého těla,(kt. bylo donedávna zkoumano s takovým úžasem... nepochopitelnou dokonalosti jeho funkcí..), že dnes touží po vytvoření „nadčlověka“ - stroje, na jehož úkor by vymřeli lidé.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru