Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

14.4.2006 7:02

Naval ty euráky!

Evropská měna nás čeká a nemine. Dneska sice nesplňujeme nějaká kritéria, abychom novou měnu mohli zavést, avšak euro nás stoprocentně čeká. Otázka zní, jak budeme nové měně říkat v češtině.


Budu velmi bedlivě sledovat, jaké označení se pro novou měnu ujme. Zatím se s eurem v Čechách moc nesetkáváme a proto se lidem pojmnování měny ještě nedostalo moc do jazyka. Budeme evropské měně říkat euro jako doposud nebo se ujme nějaká nově vzniklá, počeštěná přezdívka?

Problém s označením euro je ten, že je češtině trošku vzdálený. Máme říkat 5 euro nebo 5 eur? A co takhle: „ Zaplatím 2 euro“ nebo lépe „Platím 2 eura“? Myslím, že je otázka delšího času, než nám tyto věty vejdou pod kůži.
Co se týče nějakých přezdívek, napadá mne eurák, eurik, euradlo. Z cizích jazyků bychom mohli převzít ojro, juro a přeneseně pak juráky nebo jouro. Z říše fantazie zní možnosti jako juřík nebo třeba jejro...

Že nějaká přezdívka vznikne, jsem si jist. Podobně totiž vznikly i přezdívky pro korunu. S těmi se však budeme muset rozloučit, zmizí obraty jako 10kaček, 32 ká čé nebo dvě korunky.

Je jasné, že nové označení nevznikne přes noc, stejně jako je to s názvem naší země - Česko. Velkým pomocníkem pro zažití těcthto termínů bude hrát denní tisk a média. Přesto to bude mít euro trošku jednodušší, poněvadž s penězi se můžeme setkávat každý den při nakupování, placení a přispívání na dobročinnost. V Česku žijeme a nemáme potřebu si každý den připomínat, že název naší země je právě Česko.

Osobně se na novou měnu velmi těším a přeji si, aby to bylo co nejdříve.

A to já se na € nijak zvlášť netěším...
Nikola, 14.4.2006 22:24

A to já se na € nijak zvlášť netěším. Nemám proč. Česká koruna se mi jeví jako dobrá měna a co je dobré, netřeba měnit. Co se týká samotného názvu, myslím, že se ujme transkripční, tedy fonetický přepis. Bude se říkat Euro. Co se týká zmiňovaných přezdívek pro korunu: kačky, ká čé, je zřejmé, že se jedná o slovní podobu zkratky Kč. Z logiky věci by následně vyplývalo, že € by bylo prostě Éčko. No doufám, že tomu tak nebude :-)

Odp: A to já se na € nijak zvlášť netěším...
Vladimír Kindl, 18.4.2006 8:58

Éčko je moc pěkný návrh, proč doufáte že ttomu tak nebude?

Odp2: A to já se na € nijak zvlášť netěším...
Nikola, 18.4.2006 11:15

Protože bych si to pletla s vitamínem E :-)

Si myslim...
Kráťa, 15.4.2006 21:13

že dvojka, bůr a pětka přežijí. Vlastně se znovu vrátí deseťák, dvaceťák a padik.
A protože naši prodejci jsou prevíti, za dva nebo tři centy se nebude prodávat vůbec nic, takže s názvy si nebudeme muset lámat hlavu. Ten desetník bude u nás nejmenší platební jednotka...

Euro
Badula, 17.4.2006 9:37

Já se na euro celkem těším, sice bude zpočátku těžké si zvyknout, ale zase bude něco nového, veliký zlom v naší době, svět bude úplně jiný, sice jenom kvůli penězům, ale i to nás velmi ovlivní:-)

Nevíte náhodou někdo, jak dopadl...

Nevíte náhodou někdo, jak dopadl případ, kdy po čerstvě zavedeném euru dostalo několik pokladních alergii na kov obsažený v mincích?

Předpokládám, že šli dělat jinou práci, snad lépe honorovanou, aby mohli platit jen papírovkama :-).
Už se o tom nemluví, tak buď to není až takový problém, nebo se změnilo složení mincí (to sotva kvůli pár lidem) nebo se to tutlá,... Brzo poznáme sami na vlastní kůži.

Odp: Nevíte náhodou někdo, jak dopadl...
Nikola, 18.4.2006 11:17

[url=http://]http://www.ecb.int/bc/faqbc/circulation/html/index.cs.html#q13[/url]

Odp2: Nevíte náhodou někdo, jak dopadl...
Technokrat von Technodrom, 20.4.2006 13:03

Díky, ale zase mne tam zaskočila ta typická euro předběžná opatrnost. Viz: „I když nebyl nalezen žádný jednoznačný vědecký důkaz proti používání niklu, bylo rozhodnuto, že je třeba nalézt náhradní kovy.“

Odp3: Nevíte náhodou někdo, jak dopadl...
Nikola, 20.4.2006 13:50

Opatrnosti není nikdy nazbyt :-)

Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
játonejsem, 24.4.2006 6:55

Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR zavedena. Nejsme na to připravení a pak k čemu to je? Ctejí se podobat Americe? Osobně si myslím, že není problém pro toho, kdo jede do cizí země, si pár zdejším peněz vyměnit. Ceny se pravděpodobně zvednou a ztratíme další národní znak...

Odp: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
Nikola, 24.4.2006 21:34

Jen dvě doplňující otázky. Proč myslíte, že víte lépe, než bankovní a ekonomičtí odborníci, kdy budeme na zavedení eura připraveni? Amerika hodlá vstoupit do eurozóny? :-)

Odp2: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
agent, 18.5.2006 15:12

Já si také myslím, že zavedení eura způsobí zdražení a znehodnocení úspor. O odbornících si nemyslím nic, ale když odborníkům začínám bezmezně věřit, přečtu si nějaké názory odborníků třeba deset let staré a poté jsem zase zpět.

Odp3: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
Nikola, 18.5.2006 22:45

Můžete si myslet co chcete, to je přece vaše výsostné právo. Zrovna tak jiní si mohou myslet zase něco jiného.

Odp4: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
X, 8.7.2006 19:43

Starší názory odborníků: Lékaři tvrdí, že jízdu dopravním prostředkem rychlejší, než 41 km/h nemůže nikdo přečíst. A taky Titanic navrhovali profesionálové a odborníci jako nejbezpečnější loď. A dnes prostě finanční odborníci navrhují Euro.

Odp3: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
Ivan Placák, 27.5.2006 2:01

K zdražení a znehodnocení úspor nepochybně dojde. Starší lidé si za dlouhodobé úspory pořídí tak nedělní oběd. Nová mněna jim bude činit
rozpočtové potíže.Příklad uvedu na sobě.
Udaný výkon motoru jsem léta převáděl v mysli z dnešních KW na HP ,Feety na metry,
mile na Km/h , libry na čtvereční palec na atm. galony na litry.
Prostě na míry v kterých jsem se učil myslet!
(Je to podobné jako z řečí) Jsem si jistý,že tohoto se nezbavím ani v budoucnu,které nijak nevítám. Toto je pouze moje stanovisko, vnímám,že jiní lidé budou mit pohledy jiné.

Odp4: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
Ivan Placák, 27.5.2006 2:16

Jsem samoukem,zač. Poraďte někdo,proč se po transformaci textu změní jeho grafické uspořádání v odstavcový chaoz? ď. Ivan

Odp5: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
Ivan Placák, 28.5.2006 22:15

Bezdrátoým přenosem, (nedostatek signálu) se
se zmnění graf.uspořádání textu.

Odp: Doufán, že Euro měna nikdy nebude v ČR...
filipokiller, 11.5.2006 2:19

a ja sa chcem spytat co bol ten predchadzajuci znak, co ste stratili

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.