Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

27.4.2006 20:33

Děti bez domova vs. SMS soutěž

Ne, dnes nechci rozebírat problematiku dětí bez domova, ale spíše naivitu či pokrytectví lidí, kteří jim „chtějí pomoci“. Chci se zmínit o soutěži jedné nejmenované firmy, kde bylo za úkol odeslat co nejoriginálnější SMS s odpovědí na otázku, co bych si koupila za 3948,-Kč. Přehled odpovědí je k nahlédnutí na webovkách firmy. A tady jsem narazila na kámen úrazu. Jelikož jde o společnosti obchodující s mobily, většina odesílatelů za vidinou „šplhnout si“, napsala SMSku ve stylu „Koupil bych si novou Nokii od T-Mobile, po které tak dlouho toužím“, což je bez zvýhodněné ceny směšná finanční částka a žádnou originalitu jsem zde nenašla.

Další část odesílatelů trpěla notnou dávnou sentimentu, uznejte sami co je na SMS „Vzala bych svého miláčka na výlet“ tak originální? Popravdě řečeno netuším, nehledě na to, co by vám váš miláček na výlet za 3948,-Kč řekl. Třetí, předposlední skupina, mi byla nejsympatičtější z nabízených šíleností. Jednalo se o příspěvky na nadační fondy, podporu vzdělání dětí v Africe, podporu útulků atp. Možná nebyli tyto SMS nejoriginálnější, ale jejich obsah byl rozhodně nejsmysluplnější, než SMS poslední skupiny. Tito lidé si asi chtěli zahrát na city, a tak přispívali svou „ušlechtilostí“ SMSkami typu „Koupil bych hračky pro děti bez domova“, „Nakoupil bych sladkosti pro děti bez domova“, nebo „Pořídil bych štědrého Ježíška dětem z nějakého dětského domova“.

Možná vás napadá otázka proč se rozčiluji nad takovými dobročinnými a lidumilnými větami. Hned povím proč. Překážka čněla v úžasné materiální pomoci dětem v dětských domovech.

Myslím, že bylo dostatečně publikováno a zveřejňováno, že dětské domovy mají dost materiální pomoci. Kdyby byl člověk nabízející zde sladkosti a hračky alespoň trochu soudný, došlo by mu, že takovým dětem z dětských domovů nezajistí lásku a něhu hračka, která se rozbije, nebo sladkost, která maximálně zkazí chrup. K čemu je dětem bohatý Ježíšek, potažmo Vánoce, když je nemohou zažít v rodinném kruhu? Ani tady není materiální pomoc na místě. Lidé, odesílající tyto, dovoluji si říct, pokrytecké SMS, si asi mysleli že splní svou dávku solidarity, ale když chtěli být tak dobrosrdeční, proč jsem nezahlédla ani jednu esemesku, která by nabízela alespoň rodinný výlet s dítětem z domova, nebo strávení víkendu kdesi u rybníka, ale pozor, s rodinou, i když ne vlastní.

Ano, poděkují za pytlík sisinek, obnošený svetr a medvídka z mašlí, ale věřím, že každé dítě z domova, by radši kdyby se mohlo stát občas členem rodiny, naučit se domácím pracím, dělat s maminkou domácí úkoly, naučit se hospodařit s penězi nebo jen prostě sedět v obývacím pokoji s rodinou a dívat se na televizi. Prostě žít v normální rodině, s občasnými neshodami, ale vědět a cítit, že se rodina má stále ráda. Jak idylické. Tenhle podle mě opravdu, ale opravdu dobročinný a lidmilovný dar, jim může dát jen ten, kdo si je občas „půjčí“ na víkend, na prázdniny, a to dlouhodobě a po několik let. Když už tedy koupit čokoládu dítěti z dětského domova, tak s úmyslem, ne s tím mu ucpat pusu a odejít s pocitem dobrého skutku.

Samozřejmě nechci pošpinit odesílatele, kteří tuto soutěž pochopili a odesílali odpovědi typu: „Koupila bych si to,co jsem chtěla už jako malá: za celou tuto částku bych si nakoupila lízatka!!!:)“ nebo „Koupila bych si šipky, nalepila fotku své učitelky z angličtiny a trefovala se do ní, za to že mi zničila prázdniny a musela jsem se učit na reparát.“

Nechci vás ochudit ani o výherkyni:
„Pokud bych si mohla koupit zdraví pro naši dcerku, ani chvíli bych neotálela. Jelikož to nejde, budu alespoň doufat v nějakou výhru.“

Mám na to úplně stejný názor.
Nikola, 28.4.2006 11:03

Mám na to úplně stejný názor.

Achjo .. bohužel to tak je.
poin.t, 8.5.2006 18:06

Máš pravdu ... rozhodně. Ale problém je, že většina dnešní populace (a to drtivá) nevidí tak dalekosáhle jako jsi nám tu popsala. Víš .... to jsou lidé, kterým připadá zbytečné se nad tím zamyslet alespoň chvilku. Nebo je ani nenapadne se nad tím zamýšlet, že by za tím mohlo být něco dalšího. Prostě nad tím nepřemýšlejí, plácnou cokoliv a myslejí si, že to by jim nejspíše opravdu pomohlo (nebo udělalo radost?) Fakt nevím co si Ti lidé myslí no! --- jen tak pro informaci, reagoval jsem pouze na tu část, kde slečna píše o sms-kách s tématikou pomoci dětem bez domova!

Nevicíme moc černobíle?
kuklík, 1.6.2006 10:46

Ahojte, jsem tu prvně a připadam si divně, že hned prvně sem píšu nesouhlasně, když jsem ráda, že tyhle stránky existujou a připadají mi moc zajímavý. Ale nemůžu úplně souhlasit. Rozhodně nesouhlasím s kritikou lidí kteří se rozhodli jakýmkoliv způsobem pomoct - ikdyž ten způsob není nejlepší, ikdyž je člověku při čtení některých těch SMSek smutno, přesto chtěli pomoct a to je to nejdůležitější. Jediný, koho můžu s čistým svědomím kritizovat, je pořadatel tý soutěže, protože použil ten dětský domov pro svojí reklamu.
A ještě mam dotaz - moc se mi líbí nápad vzít si děti z DD domu aspoň na víkend, když to nejde jinak, ale ono to někde jde?!? Mam zkušenost, která svědčí přesně o opaku - coby studentka jsem jela jako vedoucí na tábor s dětma ze dvou DD. Bylo to moc fajn, a protože ve městě, kde sídlí ten jeden DD mám babičku a jezdím tam, chodila jsem děti i pak navštěvovat. A slíbila jsem dvěma z nich, že je vezmu do ZOO, když nevěděli jak vypadá žirafa. Ale pani ředitelka mi hodně nepříjemně vysvětlila, že mi děti nepůjčí, protože jsem pro ní cizí osoba - že mi je předtím svěřila na tři týdny, aniž by mě viděla, to jí nevadilo, ale vzít je do ZOO a vůbec kamkoliv za vrata DD jsem nesměla. Milostivě mi dovolila být tam celý den s nima, ale víc se mi toho nepovedlo. Takže jestli je možný strávit s dítětem z DD pár dnů u nás doma, byla bych z toho přímo nadšená, ale obávám se, že pokud to někde jde, je to spíš výjimka a od Beky moc dobrý nápad, ale ne reálný. Nicméně budu moc ráda, když mi to vyvrátíte a zjistím, že výjimka je ten jeden DD, se kterým mám zkušenost.

Jejda, nápis měl bejt „nevidíme“...
kuklík, 1.6.2006 10:47

Jejda, nápis měl bejt „nevidíme“, omlouvam se.

bohuzel
bneu, 2.4.2008 14:58

pisu z vlastni zkusenosti : obtelefonovala jsem nekolik detskych domovu, ze bychom si radi brali pravidelne dite (treba i sourozence) na vikendy, prazdniny, svatky...bohuzel mam take spatnou zkusenost, nekde me odmitli slusne, ale jinde bohuzel i dost „razne“, ze nemaji zajem. Ze detem NIC nechybi a ze to nepotrebuji. Doslova pani reditelka z Noveho Straseci mi zacala vysvetlovat, ze jejich deti maji stale i v zimnim obdobi jahody, maliny, boruvky...ze asi nemam predstavu, ale ze chodi ve znackovem obleceni...no comment

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru