Pro všechny přemýšlivé lidi

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Nový komentář k článku "Písmeno CH"

Odpovídáte na příspěvek:

Je pravda, že ch je určitá komplikace...
Neuvedeno, 21.5.2012 19:23

Je pravda, že ch je určitá komplikace. Zrovna nedávno jsem se nad tím zamýšlel, když jsem učil vnoučka číst ze slabikáře Ferdy Mravence. Je to snad asi stejně nešťastné písmeno jako Q, tedy O s ocáskem. Jenže nejhorší je naučit děti spojit písmana do slov. Je to tedy opravdu zlom naučit se číst. Asi tak jako kdysi se někdo učil zapálovat oheň, nebo trefit se šípem do terče. Kolik jen takových zlomů prodělalo lidstvo, než se dostalo do dnešní doby. Jenže největší změnu prodělalo lidstvo výrobou atomových zbraní.
Kolik jen existovalo nevěřících Tomášů, že něco takové by mohlo být možné. Lidi se dívali na takovéto vědce jako na poťouchlé blázny a přitom byli blázni oni, že tuto problematiku nepochopili. Kolik jen dalších a dalších vynálezů za tu dobu vzniklo a lidé jim nevěřili, že by toto mohlo jen teoreticky existovat nebo fungovat.
Podívejme se na příklad na takový počítač. Kolik dalších velkých vynálezů leží někde v šuplíku u nevěřícího Tomáše-barbara a ten je nepustí dál do vývoje.
Třeba právě proto dnes lidstvo válčí s nedostatkem energie. Když člověk uváží jak jsou nákladná veškerá patentová práva, tak si říkám, že zřejmě za to mohou především tyto nehorázné náklady na získání patentových práv, že lidstvo nemá dostatek energie ke své existenci.
Stejně to platí i o lécích. Není ani tak nákladné vynalézt nový úspěšný lék, jako je ho odzkoušet.
Jenže v jiné části světa je podobný lék, či výrobek mnohem lacinější. Jde tedy nejen o lacinější pracovní sílu jinde, ale i jiný pohled na patentovou otázku a též na zkoušení léků a jiné náklady na ně.
To pak snadno obchod jen kvete a obchodníci bohatnou.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.