Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

12.5.2006 0:19

Lidé, poslouchajíce stejnou hudbu...

Předem bych se chtěl zeptat: Co mají lidi, co poslouchají stejný hudební styl, spolu společného? Snad to, že ti co poslouchají heavy metal jsou alkoholici, nebo ti co poslouchají techno jsou feťáci, co poslouchají disco jsou tzv. „šampónci“ , posluchači alternativní hudby jsou podivíni, či vážnou hudbu poslouchají jen plešatí snobové s plnými peněženkami? Možná na tom něco bude, ale jen z jedné třetiny. Podle mě má na to vliv jedno životní období ze třech. Vezmu to postupně.

1) dítě – Jako dítě je člověk svým způsobem ovlivněn rodiči, resp. tím co poslouchají rodiče. Ale dítě je tvor nádherně upřímný a to co nechce poslouchat prostě neposlouchá. Navíc děti poslouchají písničky jako jede jede mašinka či pec nám spadla. Což je svým způsobem taky spojuje.

2) teenager – Lidé se v pubertálním věku většinou hledají a snaží se někam zařadit. Touží po tom, aby někam zapadli a měli svojí bandu a opustili kamarády ze základky. Například jednoho kluka zaujme parta co jezdí na skateboardu a poslouchá hip hop a aby zapadl, začne dělat to samé, přitom před tím poslouchal obyčejné písničky v rádiu. Nakonec si nevědomky vsugeruje, že se mu ta hudba líbí a že to je jeho životní styl. Prostě člověk v tomto období je moc ovlivnitelný a nechá se ovlivnit davem či svým idolem. Nebudu tady posuzovat,jestli je to správné nebo ne, prostě je to tak. Když to shrnu tak v tomto období se vlastně rozhoduje co bude člověk poslouchat a do jaké společnosti se zařadí.

3)dospělí – v dospělosti se pak po svatbě a prvním dítěti zase dostává do standartu začne poslouchat mimo své hudby i jinou hudbu třeba zase z rádií. Hudba, kterou poslouchal pořád, se stane jen jeho koníčkem, ke kterému se pak pořád rád vrací.

Samozřejmě se nedá takhle mluvit o všech lidech, ale jen o většině. Jsou např. lidi co od mládí poslouchají rock a u něho do smrti zůstanou. Takoví lidé jsou vůdčí typy a oni právě ovlivňují ostatní, právě svou osobností. Takováhle osobnost dokáže ovlivnit i svého životního partnera ke změně stylu. Dalším případem jsou např. zapřísáhlí samotáři, co vysedávají doma, ale to je případ sám pro sebe.

Ale abych na závěr odpověděl na úvodní otázku. Společného mají spoustu, pokud patří do jedné party, co ten daný hudební styl berou zároveň i jako životní styl, a tím se chce osvobodit od lidí, kteří jsou pro něj moc obyčejní a žijí stereotypně.

Hudba
Badula, 12.5.2006 17:08

Zajímavé, ale nemyslím si, že lidé patřící do skupiny třeba skejťáků, poslouchají hip hop jenom kvůli společnosti. Vůbec si se nezmínil o těch ještě starších, xco poslouchají třeba Beatles apod., nebo klasiku

No, mě by taky zrovna zajímala ta...
, 12.5.2006 17:52

:-)No, mě by taky zrovna zajímala ta kapitola sama pro sebe - SAMOTÁŘI a nebo oldies ... Děti v pubertě poslouchají, co poslouchají jejich kamarádi, lidi kolem, aby zapadli ...s tím bych 100% souhlasila ... ale celkově poslech hudby je velice sporný a dikutabilní .

Co mají společného? Nedostatek...
Nikola, 15.5.2006 10:54

Co mají společného? Nedostatek vlastního názoru, stádnost, stupiditu a primitivnost. Tohle mají společného všichni posluchači komerční hudby, kteří ji přijali jako životní styl :-)

Odp: Co mají společného? Nedostatek...
MMX, 22.5.2006 21:08

Tak ty si potom nejaká speváčka a naspievaš si vlastný album a ten si potom napáliš na CD a počúvaš ho všade.

Alebo si snáď fanúšik ľudovej hudby a folku?

Přečti si ještě jednou, v případě...
Nikola, 23.5.2006 9:08

Přečti si ještě jednou, v případě potřeby opakovaně, co jsem napsala a k čemu se vyjadřuji.

Odp: Co mají společného? Nedostatek...
Ivan Placák, 31.5.2006 0:31

Shodný postoj..........podpora!

Tak ty si tomu dal :-)
MMX, 22.5.2006 21:05

Chlape, dobrý príspevok ale nedá mi nenapísať ti, že nie každý kto počúva heavy metal je automaticky alkoholik. Ja počúvam heavy metal (vlastne každý druh metalu) a vôbec nepijem a nefajčím. Keby si ma stretol na ulici, tak by si nepovedal, že počúvam metal. Tak o tom pouvažuj. K zvyšku sa radšej nevyjadrujem ale táto jedna vec mi nedala pokoj :-);-)

no já rockem žiju!!! ale nejsem v...
velký rocker, 24.5.2006 19:39

no já rockem žiju!!! ale nejsem v žádným případě alkoholik nebo feťák, což se s metalem / grungem spojuje velice často..nepoznal bys to na mě, leda dlouhý vlasy, ale díky nim vypadám spíš jak holka a ještě víc mě to „změkčuje“:-) rozhodně neposlouchám něco abych se začlenil do party, svým vystupováním se spíš vyčleňuju:-) protože rád kritizuju hiphopery, technaře, diskanty a tak dále, hlavně ten střední proud, třeba ty sračky co hrajou na agaře a evropě 2, a rádoby rockery jako jsou green day, simple plan, tokio hotel..ne, to už se dostávám moc do konkrétností, omlouvám se. nechtěl jsem teď opravdu urážet, jen to je příklad mého vystupování, a takhle se opravdu vyjadřuju. jinak nejsem ovlivněn partou ale rodičema, přesněji tátou, ten mě na rock naučil (ne úmyslně). kvůli partě to není, to už jsem zmínil. a myslím že takový zůstanu až do smrti:-) rock mě nikdy neomrzí, je ho pořád dost a dost a má bohatou historii, to mi potrvá pěkně dlouho než nashromáždím všechnu klasiku a mezitím se objeví samé nové a dobré kapely a prostě pořád bude co poslouchat..rocková hudba je dost rozmanitá takže pochybuju že by mohla omrzet..a ještě k tomu zařazení se do stáda- hudbou žiju, ale život rockera mi teda vůbec nesedí, abych chlastal / fetoval nebo oboje dohromady, žil nevázaně a o 20 let míň než spořádanej občan:-) to vážně ne, jsem taková fajnovka a jsem romatik- prostě úplně opak drsnýho rockera. to mi přijde i trochu trapný, nic se nemá přehánět, co se týče zjevu- různé řetězy, tetování..to taky není pro mě, já maximálně oblíknu triko s oblíbenou kapelou a jak už jsem zmínil tak mám dlouhý vlasy a to je tak všechno. a když jedu busem z prahy tak se mnou často jezdí takový ti drsňáci, a i když máme společný styl hudební, tak se odlišujeme stylem života a mám z nich aji strach:-) takže to není v hudbě ale v člověku. na to abych poslouchal rock se nemusím zařazovat do stáda..a s tvojí „fází dítěte“ naprosto souhlasím, poslouchal jsem mix toho co mají rádi oba rodiče:-) jinak pubertu jsi (alespoň u mě) moc nevystihl, ale nevadí;-) a dospělost, to je otázka, ale už jsem se taky zmínil:-)
díky za ten článek, hudba mě vážně baví;-)

Hudba
Michal, 28.5.2006 23:55

Kolikrát přemýšlím nad podstatou hudby. To je přeci hrozně zvláštní, že tak, jako mají různé národy různou řeč, různou gestikulaci a zvyky, tak mají i jiné vnímání a tvorbu hudby. Jde mi však o hlubší podstatu než jen pochopení rozdílů mezi národy, pohlavími a věkem lidí.

Jak to, že když jsme veselí, líbí se nám jiná hudba, než když jsme smutní? Jak to, že když máme dobrou náladu, může se nám líbit den ode dne jiná hudba? Podle mě to nějak souvisí s podstatou zvuků jako takových. Jedná se o chvění vzduchu. Bručivé tóny chvějí vzduch pomalu a silně, tóny vysoké naopak nemají takový dosah, ale rozkmitají částice vzduchu rychleji.

Říkám si: Že by při pochmurné náladě nebyla chuť na rychlejší písničku proto, že prostě naše vnitřní prostředí organizmu momentálně není naladěno na rychlou vlnu? A co se stane, když přesto rychlou píseň uslyšíme? Většinou nám to náladu pozitivně ovlivní! Čili tu dochází evidentně k jakémusi vzájemnému přímemu působení hudby (chvějícího se vzduchu) na lidský organizmus (elektrické impulsy nervové soustavy)!

Odp: Hudba
, 2.6.2006 12:10

psychologie ;-)

HUDBA
jirina, 10.1.2009 8:40

MAM RADA HUDBU PROTO ZE SEMI LIBI
HLAVNE 50 CENT-CANDY SHOP

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru