Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

21.5.2006 19:16

Logaritmický holubí čas

Na úvod - co je vlastně logaritmus? Je to opak umocnění; matematická operace, zjišťující na kolikátou se něco mocnilo. To jest - třetí mocnina dvou je 8 a pak nazpátek: logaritmus osmi při základu 2 = 3. ([url=]http://cs.wikipedia.org/wiki/Logaritmus]Wikipedia[/url])

A teď ta legrace. Vědci naučili holuby zobnout do jedné páčky, když na ně posvítili „krátce“ (asi 1 vteřinu), a do druhé páčky, když na ně posvítili „dlouze“ (asi 16 vteřin). A kdy byste čekali, že pak ptáčkové vycítí hranici mezi „dlouze“ a „krátce“? Jistěže, ve druhé části pokusu se ukázalo, že se pro ně tahle hranice nachází kolem čtyřvteřinových bliknutí.

Je možné, že holubi jen z tak dlouhých časových úseků, jako 16 sekund, nemají rozum. Další experiment holuby nechal rozlišovat mezi 9 a 10 vteřinami a mezi 7 a 8 vteřinami. Kdyby vnímali čas lineárně, zaznamenali by rozdíl zhruba stejně často. Pokud vnímají logaritmicky, bude pro ně „stejný“ vteřinový rozdíl „delší“ v případě 9 a 10 vteřinových blíknutí. Což teď prokázal William Roberts z Kanadské University of Western Ontario. (Behavioural Processes, vol. 72, p. 207)
Pigeon-brained birds can think in logarithms, NewScientist, 21. 5. 2006, 09:45)

Boha jeho...
kahi, 22.5.2006 12:03

Pokud to pomůže vyřešit, aby holoubci nekadili na sochy a nepletli se lidem pod nohy, budiž, nechť se tomu pánové v Ontáriu věnují a dostanou i mou mentální podporu, v opačném případě... nojo, hlavně že to pány vědce baví :).

Je možné, že holubi jen z tak dlouhých časových úseků, jako 16 sekund, nemají rozum.

Ano, můj lajcký odhad ptačí psýchy potvrzuje, že ptáka nebaví dívat se půl minuty do světla, protože ho to nebaví. Radši by si dal nějakýho červa, nebo aspoň kousek rohlíku. A zkuste mu říct, ať se soustředí... neposlechne vás, ovšemže!

IQ
Jan Novák, 24.5.2006 17:50

:-) teda Silvo, jdu si koupit klobouk abych mohl smeknout, klobouk dolů tvoje úvahy a zvraty v těchto jsou tak zajímavé, až si kladu tu tupou otázku jestli jsi ten Silva nebo ta. Tedy nepodceňuji schopnosti ženského mozku, jen si tak říkám jestli jsi chlap tak tě chápu, ale jestli nejsi, pak by bylo zajímavé vědět jestli tě holuby a logaritmy trápí dlouhodobě nebo je to pouze a jen myšlenkový úlet mladé, inteligentní a životem ještě neutrápené duše.......

No možná by docela stačilo trochu více...
Nikola, 24.5.2006 21:31

No možná by docela stačilo trochu více pozornosti, kliknout si na ten odkaz uvedený v závěru článku a bylo by po dohadech :-)

lidi vidí a slyší logaritmicky
Karel Křivan, 24.5.2006 21:36

Zahrajte si na piano, pěkně odspodu až nahoru, všechny klávesy. Co slyšíte ? Linearní vzestup a přitom frekvence stoupá exponenciálně. Každá oktáva je zdvojnásobením frekvence. Tedy ucho, lépe mozek, musí slyšet logaritmicky aby z exponenciely udělalo „přímku“.

Odp: lidi vidí a slyší logaritmicky
kato, 2.11.2007 15:42

No ono asi ani tak nejde o logaritmus Karle, aby z exponenciály udělalo přímku. Spíše jde o souznění - o vnímání harmonických a o to, že stejné noty v jednotlivých oktávách se celočíselně bezezbytku násobí (či dělí chcete-li) a to vnímáme jako souznění.

Zajímavé by bylo vyzkoušet to pro jiná...
Droz, 27.4.2008 11:46

Zajímavé by bylo vyzkoušet to pro jiná zvířata.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru