Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

24.5.2006 20:52

Blížíme se ideálu „1984“ ?

Kdesi jsem četl, že když dáte žábu do hrnce a vodu pomalu ohříváte, ani si toho nevšimne a „dobrovolně“ se uvaří. Co je na tom pravdy nevím, ale neocitáme se v obdobné situaci?

Jak mne vůbec napadlo srovnávat ten ráj ve kterém žijeme s knihou o totalitním státu? Tak zaprvé, policejní odposlechy a podobné oficiální státem provozované taktiky. Nepochybně užitečná věc v prevenci kriminality, ale jaký je asi problém toto zneužít? Jejich počet (těch plně legálních o kterých se ví) neustále stoupá. Pochybuji že ekvivalentně narůstá i počet vyřešených případů. Spíš to vidím na nástroj v rukou těch co doopravdy „tahají za šňůrky“. Navíc se rozmáhá i sledování internetové komunika státem (slyšel jsem o vývoji programu vyhledávajícího klíčová slova v obsahu e-mailových schránek).

Internet je druhá klíčová věc, místo virů dnes totiž „frčí“ spyware, tracking cookies, hijacky prohlížeče a keyloggery. V rukou schopných blackhatů tak končí i opravdu důležité věci, další mínus pro běžného člověka, ať už ho sleduje stát nebo kdokoliv jiný.

A nakonec co mne znepokojuje nejvíce a souvisí částečně i s tím druhým tématem: kamery a databáze osob. To jsem si uvědomil, když jsem se rozhodl začít navštěvovat jednu nejmenovanou síť fitnesscenter. Kvalita služeb bezkonkurenční, za skoro až směšně nízkou cenu. Ale je to vykoupeno soukromím, veškeré vámi (povinně) poskytnuté údaje (a že jich není málo) jsou uloženy do volně přístupné databáze a kamery jsou snad všude. Myslím že není těžké odhadnout další průběh tohoto trendu, co se kamer týče, rostou jak houby po dešti. Na ulicích, v budovách, a vůbec všude krom domů a bytů. A kdo ví, jak to bude díky technologiím vypadat za pár let, už dnes vás někdo může sledovat a ani o tom nevíte.

Samozřejmě, nic z toho nutně neznamená budoucí totalitu, ale každopádně jí to hraje do karet. Současný režim ohrozit díky zákonům nikdo nemůže, ani kdyby byl sebehorší. Vím že to je klišé, ale také vím, co umí média. Když máte vliv a peníze, můžete nehcat říct o komkoliv cokoliv. Místo nestranosti se do faktů cpou vlastní názory (resp. nejspíš ty „doporučené“) a informuje se jen o něčem (i když některá média mne občas potěší svojí odvahou říkat pravdu).

Tak co myslíte, nezačíná se trochu oteplovat, nebo jsem jen zbytečně paranoidní? ;c)

OT
kahi, 24.5.2006 21:59

Promiňte tento off topic, ale nedá mi to a musím se zeptat, přestože tím riskuji pověst člověka co trochu dějinám rozumí :) : Co bylo v roce 1984?

Odp: OT
Technokrat von Technodrom, 24.5.2006 22:14

G. Orwell: 1984, doporučuji k přečtení:
http://www.odaha.com/georgeorwell.php?f=1984

Odp: OT
Saw, 24.5.2006 22:15

Vůbec nic, ale mám dojem že jsem zmiňoval, že se jedná o knihu, konkrétně od George Orwella. Naprosto geniální dílo popisující imaginární totalitní stát v roce 1984, někdo to považuje za předpověď komunismu. Z této knihy pochází pojem „Velký Bratr“, který nechvalně proslul světoznámou reality show (i ta idea všudypřítomných videokamer). Asi tak...

Odp2: OT
tlapka, 26.10.2009 12:11

Demokracie přináší chaos, až jsou lidé z toho zmateni, chtějí „pořádek“ a hned se toho někdo chopí s udělá Totalitu. Až to nejde dál, udělají Revoluci a vznikne chaos a tak to jde stále v bludném kruhu, ježto Nevstoupíš 2 x do stejné řejy, Sawie..

Je toho víc
Technokrat von Technodrom, 24.5.2006 22:21

Ještě dodám RFID, čipové řidičáky, jízdenky ČD, ISIC,...
dokonce už existuje projekt „inteligentního prachu“ .

Ale není se čeho bát, technika slouží i na straně dobra, nezneužívají ji jen negativní entity :-). A kdo chce, tak vždy může se o to zajímat, jít do hloubky a odhalit slabiny, být o krok napřed ;-).

Jo a o té žábě jsem četl na Zvědavci, třeba ten pesimismus a paranoia plyne z čtení podobných webů!

Odp: Je toho víc
Saw, 24.5.2006 22:25

Neboj, zvědavce beru s rezervou, vlastně jsem tam byl asi jednou. Na druhou stranu, pravda jistě není jen v oficiálních verzích. Slepě jim věřit je stejně špatné jako těžit informace z Akta X ;-)

Odp2: Je toho víc
Technokrat von Technodrom, 24.5.2006 22:51

Nic z uvedeného nejsou AX, ale současnost nebo nedaleká budoucnost, kde tyto technologie teprve pořádně expandují. A nevidím v tom nic špatného. Ono se totiž vůbec nic nemění, jaký je rozdíl mezi středověkým špiclem (fyzická osoba) a moderní štěnicí? Žádný! Za to zneužití technologie nemůžou, ale dobrým věcem pomůžou víc...

Oficiální verze = verze psaná vítězem = 1/2 pravdy, to platilo vždy a všude.

Odp3: Je toho víc
Saw, 25.5.2006 8:50

Ty AX jsem zmiňoval spíš z legrace, ale někteří conspiracy theorici na nich asi docela bazírují (dle počtu naprosto stupidních teorií) a diskreditují tím naprosto racionální conspiracy teorie.

A na rozdíl od středověku je kontrola na obyvatelstvem obrovská. Zatímco dříve byla vláda téměř slepá, dnes vidí skoro vše podstatné. A to svádí ke zneužití poněkud více než pár špiclů.
A k tomu pomáhání, jak jsem už říkal, i vzhledem k tomu, kolik je v Praze použito kamer máme údajně nejmenší počet vyřešených trestných činů ze všech Evropských (EU) hlavních měst...

Odp4: Je toho víc

Ano, teorií je moře a je jistota, že mýty tvoří sama vláda (mimo jiné i různé PR agentury,...) Ale jen a pouze technologicky vybavený jedinec může lžím úspěšně čelit (např. aktivní používání internetu místo servírované TV a novin...) A já se zeptám, existuje nějaká jiná reálná možnost? - Návrat na stromy neberu, to nic neřeší. Proti technologii lze bojovat jen lepší technologií! Z toho plyne moje oblíbené VIVAT TECHNOLOGIAE!

Dříve vláda na slepo??? Tak to určitě ne! To by jste naše předky podcenil. Ti špiclové byli tenkrát hightech sledovací nástroj a plně dostačoval svému účelu, tenkrát totiž mocným nic moc nehrozilo z nějaké zapadlé vesnice. Dnes je (hlavně díky tomu pokroku technologií) potencionálně nebezpečný každý člověk. Každý může narušit systém! - udělat jim hodně škody, proto ta plošná kontrola.

Objasněnost kriminality v ČR a jinde v na světě je na samostatný článek, ale problém určitě není v technice...

Odp5: Je toho víc
Saw, 26.5.2006 10:04

Technologie absolutně nezpochybňuji, jenom jejich běžné využití. Ve chvíli kdy něco nezlepšuje statistiky kriminality, přesto narušuje soukromí lidí, jsem proti tomu...

V historii moc sběhlý nejsem, takže jsem nejspíš opravdu podcenil důležitost zvědů, ale zakládal jsem na tom, že dříve také běžně docházelo k převratům a vzpourám. A jinak, padnul by komunistický režim, kdyby měli komunisté k dispozici dnešní technologie? Věc nutící k zamyšlení...

Odp6: Je toho víc
tlapka, 26.10.2009 12:15

Komunismus padnul by hlady a špínou, si myslím já.
K té technologii- zločince nepoškodí a poctivcům nepomůže. Je tady proto, že byla vynalezena a vyrobena a výrobce chce taky žít.

Taky se podělím...
Tom, 25.5.2006 11:07

Taky se podělím: 1, 2

Odp: Taky se podělím...
Saw, 25.5.2006 18:59

Sledování domovů? Kam se hrabaly mé nejčernější domněnky, děkuji za link...

Také něco přidám :-) TOTALITNÍ...
Nikola, 25.5.2006 12:42

Také něco přidám :-)

TOTALITNÍ SVĚTOVLÁDA
http://www.volny.cz/ihonzeek/

Odp: Také něco přidám :-)
Saw, 25.5.2006 19:01

Tak tohle bude na dýl, ale určitě na to mrknu, zní to zajímavě...

Odp2: Také něco přidám :-)
tlapka, 26.10.2009 12:22

Bohužel se článeček nezobrazuje. Na světovou totalitu nevěřím. První dva totalitáři kteří ji budou zakládat, se okamžitě pohádají a tak to půjde řetězově lavinově.

Odp3: Také něco přidám :-)
ivana Kozárová, 29.10.2009 14:10

Tlapko,to je dobrej postřeh. Zločinci se spolčují,ale je fakt,že se taky mezi sebou perou....:-)

Odp4: Také něco přidám :-)
Alfons, 29.10.2009 16:10

Kdo má lepší mafiány vyhraje.;-)

Odp5: Také něco přidám :-)
ivana Kozárová, 31.10.2009 16:25
Odp: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
Ivan Placák, 31.5.2006 16:17

Četl jsem, ale překomplikovaná struktura by se stala sama svojí brzdou.Použitelné informace musí být
statisticky zpracované a neustále aktualizované jinak jsou k ničemu! A toto se už dávno děje.Větší hrozbu vidím v hromadném vyčerpání zdrojů.O poslední
zbytky energie bude boj jako v ponorce o kyslík.Ztouhy po světovládě zbude boj o vlastní přežití.!!

Odp2: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
Oxar, 9.6.2006 19:43

Nemyslím, že by bylo tak zle. Nebude ropa a uhlí, co tak vím. Plasty se dají vyrobit i z jiných než z ropných produktů a energie z uhlí lze nahradit vodíkem z moře.
Počítače budou fungovat pořád a to je to hlavní.
Pořád bude k dispozici energie z jádra.
Myslím, že lidé se budou ovládat spíše sami svými pocity, tužbami, obavami atp. Těch pár ostatních nebude možná tak velký problém zvládnout.
To samozřejmě neznamená jít s proudem.

Odp3: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
Ivan Placák, 13.6.2006 1:03

Předstv si jeden mrakodrap hodinu po vypnutí proudu!
Neteče voda,nejdou počítače,telefony, ve výtazích uvěznění lidé podléhají panice,schodiště jsou přeplněná
lidmi.nefunuje klimatizace, v nastalém zmatku se
udělá prvním lidem špatně.Někteří se budou snažit
pomoci jiným ,jiní se budou snažit využít nastalé
situace ve svůj prospěch.Po necelé hodině dojde k prvním konfliktům.Rozbité sklo,řev a zvyšující
se riziko požáru vygradují emoce až k prasknutí.
V podzemnich garážích stovky lidí startují auta
a váznou v zácpě v několikátém patře v
podzemí.Vzduch se stává těžko dýchatelným!.
Lidé snažící se pomoci ,sami zablokují cestu organizované záchraně! V budově vystavené hžavému
slunci prudce rozte teplota!!.......Kolabují i zdraví lidé.
Někdo zachranuje,někdo rabuje! První ostrá střelba!
Viz. New Orleans 2005 Toto je pouze jeden barák,
úplná mikrotečka,vlastně skoro nic........
Člověk je přemnožený druh.Čim dál tím víc lidí se bude
dělit o čím dál tím méně zdrojů. Ve zhroucené civilizaci
přežijí jenom někteří! No ,na světovládu to zrovna
nevidím.....Krize třicátých let nastala jednou ,špatně
vyloženou větu. Dnes by stačilo na jeden den vypnout
proud.......Oxare ,přeji si abys měl pravdu ty....
Já už to mám,,za pár," tak se to asi nedovím....Ivan

Odp4: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
David12345678, 30.6.2006 17:40

Tohle je sice pravda, ale nejsou jen velkoměsta a mrakodrapy. Přežily by asi vesnice a armáda. Ta přežije všecko a udělala by tu tvrdý režim. Navíc existují technologie na vodík. Elektřinou jsem měl na mysli, že by vláda měla k dispozici počítače a ani ne tak to že ji nutně musí mít každý. Máš pravdu v tom, že bez krve se to neobejde...

Odp2: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
Oxar, 9.6.2006 19:45

Byla by sice brzdou, ale to neznamená že by nebyla funkční.

Odp: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
Oxar, 9.6.2006 19:33

Toto je už druhý dokument, kde čtu o manipulaci mozku. Vypadá, že to nebude jen blábol.
Někdy tady zkusím uveřejnit i ten první.

Odp2: Také něco přidám :-)TOTALITNÍ...
tlapka, 26.10.2009 12:26

Co tady mluvíte o manipulaci mozku- když už jste zamanipulováni od rodičů a od školy. Snad už to ani víc nepůjde.

Paranoa?
Geo, 3.9.2006 20:12

Pentagon už využívá systém sledování klíčových slov v e-mailech. Mobilní operrátoři mají „měsíc “ukládat veškeré záznamy o provozu a hovorech . V Německu vyvíjejí a zprovoňují systém identifikace osob
podle digitálně nasnímaných obličejů a to po síti . A systémy identifikace vozidel podle registračních značek se používají ve všech státech evropské únie už dnes .To jsou technické fakty a trochu víc můj obor než ostatní.To se nedá jen tak lehce zastavit.A včíl mudruj GEO

Odp: Paranoa?
Saw, 4.9.2006 21:34

Kdo tu mluví o zastavování pokroku? :-)

Odp2: Paranoa?
Alfons, 26.10.2009 0:56

A čím je kdo bohatší, tím víc je ošperkovaný a prošpikovaný čipy. Mezi bohatými je rvačka, tam jde o peníze. Dávat sockám čipy je neekonomické. Tam to nemá význam.

Odp3: Paranoa?
tlapka, 26.10.2009 12:33

Kdybych věděla, po čem jdou, tak bych jim dodala zajímavé materiály o své osobě podle své fatnazie. Ovšam ! Obávám se, že Mě si ani nevšimnou !:-(

Odp4: Paranoa?
Alfons, 29.10.2009 16:15

Jedině že by bylo ekonomické z tebe vyrobit mýdlo atp.;-) Na topení se lidi moc nehodí, obsahují hodně vody. Na prošlapávání minových polí se hodí, ale nesmí být moc vychrtlí, aby na minu pořádně došlápli. ;-) Snad na krmení dravé zvěřě.

Odp5: Paranoa?
ivana Kozárová, 31.10.2009 16:29

Alfons,to už tady bylo. Chléb a hry. Teď nás práškujou z vrchu jako Jóžina z bážin a ještě dostanem vbrzku individuální vakcínu,to vše k našemu dobru. Nás,nezajímavé,budou jen recyklovat. he he,nejoptimálnější bude dobrovolná smrt někde v lese u potůčku.

Odp6: Paranoa?
., 1.11.2009 22:42

To néé Ivanko ! Co by tomu řekl chudák skorec ? On by se pak bál k potůčku přiletět .

Odp7: Paranoa?
ivana Kozárová, 2.11.2009 14:05

Kdepak,mrtvejch se on nebojí,zato z některejch živejch má strach. Školní děti už ho chtěly kamenovat,ale nemají šanci se trefit. Řekla jsem jim,že bude lepší,když se vymlátěj mezi sebou navzájem,nemít psa,co vypadá mohutně a o kterém nevěděli,že je slepej,schytala bych to taky. Jenže já se nebojím a bát nehodlám a ustupovat taky ne. To je to poslední,co mám,že se ještě nebojím.

Odp8: Paranoa?
Alfons, 2.11.2009 16:11

...že se ještě nebojím....správně!! Za 1 !!

Odp9: Paranoa?
tlapka, 3.11.2009 9:42

Odvaha, fantazie a smysl pro humor jsou nejlepší vlastnosti osobnosti.

Odp10: Paranoa?
ivan, 13.11.2009 0:05

Kde to mám podepsat, já bych se přidal, můžu doplnit přiměřenost?

Odp8: Paranoa?
., 2.11.2009 22:51

Ony ty současné děti o zvířátkách nemají ani potuchy, ony ve škole nemají žádné přírodovědecké kroužky, ani práce na pozemku, jako mívaly děti dříve. Učitelky si zjednodučují výuku tím, že žádnou praktickou znalost přírody do vyučování nezařazují.

Proto ty současné děti neví, co je bolest, neví, co je mít radost z vypiplaného zvířátka nebo třeba andulky; proto ty současné děti jsou kruté na zvířátka, na lesní ptactvo, a proto i navzájem k sobě. A to s nimi roste až do dospělosti.

Odp9: Paranoa?
tlapka, 3.11.2009 9:44

To je pravda. Děti se učí jako v 18 století sedí a čučí na tabuli, když máme zajímavé expozice, počítače a film. Výsledek je že neví nic. Nacpou si do hlavy nějaké smetí za účelem zkoušení a to je všechno.

Odp5: Paranoa?
Kolemjdoucí, 1.11.2009 23:25

Tento web neznám, náhodně jsem se začetla (je známo, že člověk se dostává zákonitě na místa, kam se má v danou chvíli dostat) a tak přidávám věcnou poznámku: Na topení se lidé hodí, před časem jsem zakopla o zajímavý článek na téma :
http://www.onwar.eu/tag/eatr/
a když jsem chvíli brouzdala, zjistila jsem, že je to zřejmě skutečně vážně myšleno. Od té doby nějak nemám náladu ani na 1984 ani jiné utopie či dokonce sci-fi...

Odp6: Paranoa?
Alfons, 2.11.2009 1:47

Ale ruku na srdce? Nebude nám lepší v nebi?

Odp7: Paranoa?
ivana Kozárová, 2.11.2009 13:41

Nebude. Tam je zima!

Odp8: Paranoa?
Alfons, 2.11.2009 13:44

O tom se v Bibli nepise. Je to bliz slunci, tak tam musí být teplejc.

Odp9: Paranoa?
ivana Kozárová, 2.11.2009 13:48

V bibli taky není jasnej slib pro všechny,že přijdou do nebe. Zato je tam příslib vzkříšení a tisíciletého Ježíšova panství tady na Zemi. Mně by to docela vyhovovalo,určitě víc,než po recyklaci nějakým robotem tady na zemi letět do nebe bez těla a možnosti se podrbat na duchovní špičce nosu;-)

Odp9: Paranoa?
Juras, 2.11.2009 23:56

Nebe je i na odvrácené straně od slunce.

Odp7: Paranoa?
tlapka, 3.11.2009 9:46

Do nebe nechci. Chci se zbavit tyranie těla, proměnit se v záření a potulovat se po vesmíru a přilehlých galaxiích.

Odp6: Paranoa?
ivana Kozárová, 2.11.2009 13:51

Myslím,že náš současnej život je sci-fi jak vyšitá! Akorát že nevíme,jak to dopadne. Ty nejhorší předpoklady,které vyslovil už Erich Fromm,se začínají neblaze plnit. Adolf byl beránek proti současným nekrofilům,kteří patří k tzv. světové elitě... Čekají nás mnohá překvapení,pokud se jich dožijem;-)

Odp7: Paranoa?
Alfons, 2.11.2009 16:13

Mladí to nedopustí, jsou chytří, intelgentní, vzdělaní atd. Zakuklené a zákeřné světové elity na ně nemají.

Odp8: Paranoa?
ivana Kozárová, 2.11.2009 22:41
Odp9: Paranoa?
Alfons, 3.11.2009 2:43

No a na co chodí do školy a sledují media, politicky se angažují atd.? Aby byli lepší, životaschopnější a vzdělanější jako my, fozilie, které jim tady užíráme neprávem chlebíček. Podívejte se třeba na JuDr Marka Bendu jak se vypracoval. Až mu začlo v tom kvaltu přeskakovat řádkování v 602ce. Dnes být mladej je pohoda. Já jsem chodil bosky do školy a dnes mají děcka zdravotní ťamanské láptě. A psal jsem na břidlicovou tabulku a dnes mají noutbůky a tak. A jsou tak šťastné, že si nemůžou ani zavázat tkaničky u botů.;-)

Odp9: Paranoa?
tlapka, 3.11.2009 9:48

Samozřejmě, když nosí sebou pořád nabité zbraně a výbušniny.

Odp5: Paranoa?
tlapka, 3.11.2009 9:40

Při mé nezřízené žiotosprávě by se mohlo zvíře vážně poškodit. Bezpečnější by bylo krmit mravence.

Odp6: Paranoa?
ivana Kozárová, 3.11.2009 12:45

Tlapičko,tohle už je předem pořešený... rozmnožujou se dravci a slimejši. Arion lusitanicus,ten hnědej,co přišel z hispáínie a vypadá jak hovínko,ten je masožravej... O organickou hmotu,co tady po katastrofách zůstane,bude postaráno i bez robotů,co lidi vymejšlej...;-)

Odp7: Paranoa?
Juras, 13.11.2009 0:32

Takový blbý asociace....
Vypadá jak hovínko, z hispánie....
Stolice ... kousek vedle od Hispánie Řím ... Vatikán
Svatá stolice

Proč se říká, nebo co je to svatá stolice?

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru