Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

14.6.2006 8:00

Proměny Václava Klause

Václavu Klausovi je vytýkána samolibost, přezíravost, namyšlenost a kdo ví co z nepříjemných podob lidského chování ještě. Já toho pana zblízka znám už z dob převratových. Proto mohu říci, že dnešní Klaus je beránek ve srovnání s tím, jaký byl a jak se choval tenkrát.

Nákyp s ministrem

Shodou okolností kandidoval do parlamentu v prvních parlamentních volbách v roce l990 na severní Moravě a ve Slezsku. Byl jsem tam krajským volebním manažerem Občanského fóra a starost o hlavního kandidáta byla nějaký čas mým hlavním úkolem. Nikdy nezapomenu na první setkání s ním. Pozval mne do Prahy na ministerstvo financí, kde v té době šéfoval. Vypili jsme u něj v kanceláři po sklenici piva a on nechal přinést z kantýny rýžový nákyp. Vyváděl mne z míry svou bezchybnou elegancí. Zlaté péro, zlaté brýle, diář i aktovka z nejlepší kůže, dokonale střižené kvádro, drahá kravata, manikúra atd. atd. Tehdy jsem o něm napsal první a poslední oslavný článek..

Věštba z muldy

Jedno mi však na tom prvním setkání počalo vrtat hlavou: Jak známo, ministerstvo financí je v muldě pod hradem. Klaus měl okna s vyhlídkou na sídlo Václava Havla. Bylo tak vysoko, že musel nanejvýš zaklonit hlavu, když chtěl k němu pohlednout. Tenkrát mne zavedl k tomu oknu. Ukázal nahoru a ne nepodoben věštci pravil: “Jednou toho … (ten výraz byl velmi nezdvořilý, proto ho vytečkovávám) dostaneme dolů i s těmi jeho přitroublými poradci.” Zdálo se mi divné, že se mi takto svěřuje hned při prvním kontaktu.

Potyčka na toaletě

Potom přišlo předvolební každodenno. Mohu vás ujistit, že nebylo snadné vyjít s tím prchlivým a náladovým pánem. Přihnal se do Ostravy jako pražská povodeň. Z každého slova i gesta bylo vidět, že nás má za venkovské hřbety a lokaje, kteří mu musí sloužit ve dne v noci, jen co luskne na prstech. Nečekaný a větší konflikt jsem s ním měl na toaletách kina Vítek v Ostravě Hrabůvce. Zavolal mne tam a pak ječel a rval mne za klopy saka za to, že se na jeviště s ním dostal komunistický ministr energetiky Sůva. Velice tvrdě jsem ho odkázal do patřičných mezí a on už na mně nikdy nic podobného nezkoušel. Jsem přesvědčen, že ten člověk je uřvaný zbabělec.

Kandidát nesnáší opilce

Pohyboval jsem se v průběhu kampaní kolem paní Burešové i Jiřího Diensbiera. Práce s nimi byla příjemná. Dokázali se chovat zdvořile a úsměvně i tehdy, když se něco nevydařilo. O Václavu Klausovi se to říci nedá. Toho přiváděly ke zlostným excesům i maličkosti. Vzpomínám si, jak vřískal v hospodě v Novém Jičíně jen proto, že předchozího dne mu volební mítink narušili na hradě Helfštýn dva opilci. Mával svou sklenici piva (píval vždy jen způli) trousil pivu i slinu, dupal nohama a ječel jak stará panna, kterou někdo štípnul do zadnice.

Ty hloupé ženské

Nejnadšenějším publikem kandidáta Klause byly ženy. Zvláště ty poněkud v létech byly přímo hysterické, když ho jen zahlédly. To ony dávaly za onoho krásného jara na náměstích, návsích a v natřískaných sálech setkáním v ministrem Klausem žhavou atmosféru. A on to s nimi uměl. Dovedl je vybudit do nepříčetnosti. Byl jsem u toho, když ho jednou fanynky v Ostravě doslova oškubaly. V houfu rozdychtěných žen se ozývalo nenapodobitelným způsobem: “Proboha dámy, která z vás mi vzala kapesníček.”

Mizogyn Klaus svůj vřelý vztah k ženám předstíral. Mimo publikum jsem od něj slýchal, že ženské jsou zbrklé a hloupé. K jeho příkazům patřilo, že na jevišti s ním nesmějí sedět ženy (to platilo i pro druhou hlavní kandidátku JUDr. Burešovou) a v jeho volebním týmu mají být výlučně muži – pokud možno mladí.

Cestování v oblacích

Klaus projížděl volebním regionem v tatře “šest set třináct”, kterou mu vystrojili v Kopřivinici. Byla nastříkaná jako letní nebe s bílými obláčky. Za záclonkami v pohodlí limuzíny s ním přebýval líbezný pražský studentík. V půli kampaně došlo mezi oběma muži k nějakým rozepřím a rozchodu. Student za Klausova hořekování prchl zpátky do Prahy. Záhy byl vystřídán dychtivým chasníkem z Havířova (ten se pokoušel o vlastní politickou kariéru na tehdejším krajském národním výboru, ale byl obviněn, že jako vychovatel ukradl svému učni hodinky a tím morálně diskvalifikován). Nový ministrův favorit se později, opečováván svým mecenášem, stal málem druhým mužem v ODS. Dodnes se na něj vzpomíná i v souvislosti s rozkradenou Českou lotynkou. Byl jedním z jejích šéfů.

Obraz Václava Klause byl u slušných lidí z tehdejšího ostravského a severomoravského centra Občanského fóra v Ostravě špatný. Drahný čas byl tu však hlavním mužem policejní agent Glac a skupina jeho skorokriminálníků a nohosledů. Ti všichni měli Václava Klause v veliké oblibě a pod vedením nového Klausova oblíbence, mu oddaně sloužili. Ti lidé byli přirozenou společenskou sedlinou, která vypula na chvíli nahoru v pohnutém převratu. Svou morálkou leccos vypověděli o svém tehdejším idolu. “Řekni mi, kdo je tvůj přítel, a já ti řeknu, kdo jsi ty”, platí i pro Klause.

Václava neznám tak osobně, abych mohl s...
Ema, 14.6.2006 15:36

Václava neznám tak osobně, abych mohl s článkem souhlasit nebo nesouhlasit. Nicméně, o tom, že pan Klasu má k cítění s ostatními někdy velmi daleko, není pochyb. Třeba by to v diskuzi mohl uvést na pravou míru sám Pan Profesor, ale ten asi takové lidové weby nečte.

Odpověď
Kalanchoe, 16.6.2006 8:39

Vždycky mne mrzí, když někdo, kdo je povolán ke službě celku, se chová povýšeným způsobem, jakoby zapomněl, že je zvolen a ne vyvolen.
Ale určitě každý člověk, který slouží společnosti, musí být nějak poznamenaný, protože to není jednoduché vládnout, zvláště mezi lidmi, kteří žádnou vládu nesnáší a neumí a nechtějí se podrobit kázni. Lidem stojí za to, aby pro malý prospěch udělali velký podvod a musíš si stále dávat pozor na všechny kolem sebe. A to mně hodně vadí. Na panu Klausovi je vidět, jak se chová při určitých příležitostech, ale není vidět už na ty, kteří jeho chování způsobují. Člověk v takové pozici ztrácí sebekontrolu v momentě, kdy je mu stále lichoceno, zvláště když je ješitný, kdy se uznává jeho postavení a on sám ví, že musí vykonat nějaké skutky . Až později pochopí, že se nemá o koho opřít, že většina lidí kolem něho je jen kompars, který čeká na jeho chybu. A ta chyba je mu většinou osudná a pak pozná, jaké má kolem sebe spolupracovníky a kolegy a lidi. Proto se někteří lidé ve výjimečné pozici chovají jak se chovají .Ale myslím si, že mnoho politiků nemá základní představu, jaké postoje mají zaujímat ve své funkci a proto to zkouší, kam až mohou a ono je jim hodně promíjeno, až do určité doby, pak padají a padají. Hodně lidí si zkazí charakter při výkonu politických funkcí, je to dáno také tím, že mnoho z nich toho v životě moc neměli, jen obyč. standard a najednou se jim naskytne příležitost mít skoro všechno, na co ukáží a oni prostě to přijímají, protože se domnívají, že to patří k jejich postavení. V určité době jim tuhle představu nikdo nebere. Člověk, který nemá v sobě dost skromnosti, pokory a sebekontroly pak přeroste sám sebe v pýše.
Myslím si, že služba společnosti v jakékoliv funkci nedává člověku právo se vnitřně povyšovat nad druhé, protože zůstává stále týmnž člověkem, nikoliv pomazaným panovníkem s dlouhým rodokmenem, ale současně musí najít míru v komunikaci a kontaktech, aby ho druzí „nesežrali“. Ti, kdo jsou vychováni k tomu, aby jednou vládli, nemají tolik slabostí a pýchy jako ti, kteří se k tomu dostanou, aniž mají nějakou průpravu, aby to v sobě zvládli. Nebo aby zvládali sami sebe a to se nemusí každému opravdu dařit. Pan Klaus je pan Klaus, všichni to víme, jaký je a nikdo ho nezmění. Je to produkt vývoje naší společnosti a on reaguje svým chováním na své okolí podle své povahy, představy o sobě samotném a také charakteru druhých lidí. Lidé mu dali nějakou nálepku a on, ať udělá co udělá, bude v očích druhých lidí jen zase Klaus. To co jsi napsal, tomu věřím. Také se mi to tak jeví. Já bych v takové pozici nikdy nechtěla být. Je to nevděčná činnost. Něco nabydeš, ale ztrácíš ty nejdůležitější věci, které tě děljí tebou samotným. A za to ta politika nestojí. Mnoho lidí to neumí ustát a proto také je takové napětí v celé společnosti. Pamatuješ se na domovní důvěrníky ? Na předsedy uličních výborů ? Na různé funkcionáře ? Ač jejich doba pominula, přeci se model tohoto chování nikdy nezměnil ...... je to o funkcích, o pocitech moci nad bezmocnými a o izolaci těchto lidí.

No já si osobně myslím, že tady šlo...
ADC*Assassin, 30.6.2006 13:55

No já si osobně myslím, že tady šlo pouze o předvolební kampaň nějaké strany, aby mohli pana Klause shodit a sním i jeho bývalou stranu ODS :-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru