Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

14.6.2006 9:05

Zamřížovaná planeta

Před málem třiceti léty jsem se přestěhoval na polosamotu do Jeseníků. Mír a klid a sousedské vztahy s přírodou a její florou a faunou. Mloci a hadi na zápraží, vysoká u plotu. Ptáci, které městští znají jen z knih, na stromech a v keřích v okolí. A ticho bez hranic. Jen přírodní zvuky – hromové hrozby blesků a vítr. Nic nádhernějšího nebylo nikdy částí mého života. Za nocí myriády hvězd, za dnů, nebylo–li podmračně, sametový safír, jaký jsem nikde nevídal.

Jak je teď všechno jinačí. Nahoře v zenitu vznikla křižovatka dvou leteckých tras – jedna západně-východní, druhá severně-jižní. Od božího rána do božího rána temný hukot smrdutých rour (tak vnímám ty obrovské eroplány) napěchovaných kerosínem a poživačnými lidmi (převážně asi turisty), kteří se rozmarně přesunují tam a zpět po planetě Zemi. Když se v noci chcete podívat na hvězdné memento světů, pableskuje mezi nimi blikající signalizace letadel, když pohlednete vzhůru za dne, není k rozlišení, co jsou mraky a co hnusné zplodiny motorů. Ondy nádherně modré nebe je od severu na jih a od východu k západu naštrajchované šedobílými kouři. Druhdy jsem o páté vyšel na zápraží, abych se podíval na poetický východ slunce a depresivně žasnul, jak nebe nad hlavou a to nové sluníčko s ním, je za mříži – ano ty čmouhy eroplánů byly uspořádány do pravidelné mříže. Panenské horské okolí včetně mé starobylé chalupy se jakoby rázem ocitlo za katrem planetární kobky.

Všímám si, že začínám být z té další ničivé stopy civilizace depresivní. Tlumený hluk smrdutých letadel se mi rozléhá v hlavě i v čase, když náhodou právě nic nahoře neletí, bezděčně prohlížím oblaka velkých výšek a přemítám, co jsou výměty eroplánů a co vodní páry přirozených dějů přírodních.

Podnětem k tomuto zamyšlení byla nedávná rádiová rozprava mluvčích leteckých společností, které tam redaktorovi namyšleně slibovaly zdvojnásobnění letecké přepravy v krátkém čase.

Beznaděj obestírá mé smysly. Já nikam nemusím a ani bych nemohl i proto, že žiji z drobných, které mi byly vyměřeny za více než čtyřicet let práce. Stejně jako převážně chudí lidé z okolí nelétám za požitky v jiných částech planety a nejím banány a jiné plodiny ze subtropů a od rovníku, neboť si vystačím s bramborem, nějakou košťálovinou, skývou a krajáčem mléka. Prostá krása místní je mi nadevše

Nepřípustná rozmařilost a nerovnost je zhoubným principem bytí lidí na této planetě. Tryskové pšouky z nebeských kočárů rozmařilých bohatců jsou jednou z jeho nápadných podob.

I vztahy jsou „zamřížované“
romantik, 14.6.2006 14:48

Nejen obloha „je zamřížovaná“. I vztahy mezi lidmi jsou takové. málokdy se občan setká např. s tím, aby úředník nebo politik udělal svou práci alespoň na 50 %. Většinou je malý občan , přestože je voličem a příslušníkem státu, odmítán mocnými činitele, jeho potřeby jsou zpochybňovány právě tak jako jeho úsilí získat alespoň minimálně placenou práci. Současně v našem státě mohou „ soukromničit “ spousty asiatů, kteří ani neumí mluvit česky, u kterých nelze mluvit ani o jakosti ani o estetickém, kulturním a zdravotně nezávadném provedení jimi prodávaného zboží. Také mnoho „bílých límečků“ jsou cizinci, kteří umí s našinci pár slov promluvit pouze anglicky a o jejich tzv. „kladném působení“ na naše podniky je možno se přesvědčit vždy po určité době, kdy je přivedou do konkurzu.

Zamřížovaná, to je hezký. :) A taky...
NEMO, 15.6.2006 14:02

Zamřížovaná, to je hezký. :)

A taky je zabetonovaná a zaasfaltovaná...
Někde jsem četl kolik procent v evropě zabírají betonové a asfaltové plochy a jak nám to číslo pěkně roste...
Pak se diví, že důsledkem je nestabilita lokálního počasí.

A budeme stavět další a další dálnice, aby se kamionová lobby měla dobře.
Dobrá zpráva, prý zase jezdí rola do Německa. Ještě tak postavit na dálnicích váhy a zakázat veškerý tranzit a další dálnice nepotřebujeme. Proč po dálnici vozí uhlí, to nechápu, copak se kazí? ;)

Odp: Zamřížovaná, to je hezký. :)A taky...
I.P., 28.3.2008 11:46

Napadlo mně, zda únorovou krádež kabelů v Černošicíh (a celkově většinu klrádeží drážních kabelů) nemá mna svědomí kamiónová lobby

Odpověď
Kalanchoe, 16.6.2006 8:54

Moc se mi líbí to, co jsi řekl, že si vystačíš se skývou .... krajáčem mléka. Každý člověk si s tím vystačí, ale nechce. Spousta lidí, si myslí, že k pocitu přepychu náleží i narvaný žaludek všemi nesmysly, které pojídají jen proto, že na to mají. A pak lítají od doktora k doktorovi a léčitelům, protože mají ucpané potrubí. Skromnost, pokora, slušnost, laskavost a úpřimnost, to jsou projevy a vlastnosti, které dělají člověka člověkem. Vystačit si s tím, co máš a být spokojen ........ to je to, co pomáhá duchu, aby viděl dál. A také tak může být člověk svobodný.

Zotročení
romantik, 16.6.2006 21:28

„Vystačit si s tím co máš a být spokojen“ není osvobozením, ale zotročením ve prospěch těch, kteří toto propagují a parazitují na ostatních lidech, které donutili, aby byli se vším spokojeni. Je to něco podobného jako sugesce slovy: „ Nevzpírejte se trápení pozemského života, neboť po smrti Vás čeká ráj nebeský“. Nikdy nic dobrého člověk nezískal pouze svou dobrotou a laskavostí.

Odp: Zotročení
Leondegrance, 17.6.2006 10:04

Nesouhlasím, je to osvobození. Ovšem samozřejmě velmi záleží na původu tohoto postoje. Jestli jsem si ho „vsugeroval“ jak říkáte, proto abych materialismus v sobě „obelstil“, anebo zda jsem se od něj skutečně osvobodil.
Člověk by k sobě měl být bezvýhradně upřímný.

Nikdy nic dobrého člověk nezískal pouze svou dobrotou a laskavostí.

Vy jste vůbec nic nepochopil... :-(

Odp: Zotročení
Kalanchoe, 25.6.2006 13:29

Pane romantiku, kdykoliv jdu na Svíci, tak si vás čtu, líbí se mi vaše názory a vaše psaní. Ale abych vám upřesnila svou myšlenku. Mohla bych žít konzumním způsobem života, ale zvolila jsem si opak, protože konzum k ničemu není. Mám ráda lidi skromné, jemné, zkoumající svět s rozumnými myšlenkami. A víte, když se zbavíte starosti o věci, abyste je měl, když odbouráte to „ já chci, já myslím, já mám“, dostaví se něco lepšího. To je krása tohoto světa a života, ze všeho nejcennější. Ale opakuji, velmi si vážím vašich myšlenek a jen v tomto případě s vámi nemohu, ze svého hlediska, souhlasit.

Odp2: Zotročení
romantik, 24.7.2006 8:52

Paní Ireno Novotná, těší mne Vaše sympatická slova a Váš souhlas s mými názory. Částečný Váš nesouhlas asi pramení z částečného nepochopení mého názoru. Totiž považuji za nesprávné, aby se slušný skromný člověk nechal někým mnohokráte bohatším vmanipulovat do přesvědčení, že se má ve prospěch toho bohatého vzdát i svých základních životních potřeb a malých životních radostí. I já se domnívám, že jsem člověk velmi skromný, snažící se s ostatními lidmi a s přírodou jednat citlivě a rozumně. Květiny na loukách netrhám, hnízda ptactvu neshazuji, stromy nekácím.

Ach jo.
Josef Fraj, 11.7.2006 12:39

Dovolil bych si upozornit na jednu takovou drobnost, ktera vsem vam osvobozenym se „skyvou a krajacem“ nejak unikla. Jeseniky (Sumava, Krkonose atd) nejsou tak velke, abychom tam mohli vsichni zit „osvobozeni“ od civilizace. Navic jsou to casto narodni a jine parky a rezervace. Tech samot se tam take mnoho nevejde, maji-li zustat samotami. Dnes je zivot, jaky vedete v podstate luxus, jaky si muze doprat jen malokdo. Ne z duvodu financnich, ale jaksi z duvodu nedostatku samot.
Vy to mozna nevite, ale v panelaku na balkonu tezko muzete dojit kozu a pestovat redkvicky. Ve vetsim meste trva cesta na nejblizsi louku hodinu i vice. Proto si lide, kteri tam ziji obcas sednou do te „smrdute trubky“, aby se take obcas dostali nekam na „samotu“. A jenom proto, ze vas pri tom rusi ve vasi vzacne samote ve vasi starobyle chalupe jejich letedla v desetikiloometrove vysce, je napadete z „nepripustne rozmarilosti“. Fuj.
Zda se, ze tak dlouha samota muze dovest cloveka i k sobectvi a samolibosti.

Odpověď pana Freje je veskrze „mimo“. V...
juzek, 22.7.2006 6:55

Odpověď pana Freje je veskrze „mimo“. V tvrzení, že někteří z nás mají hodinu i více na louku, proto létají na jižní polokouli, je argumentem arogantního ignoranta. O mém skromném životě v ústrani, jakož i ostatních, kteří tu žiji ve vší skromnosti celý život a nezaneřáďují planetu, oni lidé ze smrduté roury, nemají tušení, já však musím být jejich rozežranosti účasten,když se podívám nahoru. Připravili mne o čisté nebe, hlavní rekvizitu prostého venkovského bytí. A vlastně nejde o mně, jde o ty místní, kteří nepotřebuji k životu než to málo, co tu mají. Kromě toho lidé, kteří na to, aby ničili životní prostředi svými rozmařilostmi, mezi něž patří cesty křížem krážem nad planetou, mají, nebydlí v městských centrech, ale převážně v satelitních vilových čtvrtích na okrajích měst v přímém kontaktu s přírodou. Kladu si otázku jak dlouho může tato planeta nerozumnou rozežranost a bezohlednost lidi,mezi něž asi ten pán Frej patří, vydržet.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru