Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

14.6.2006 15:27

Rudí nesmrdí

Komunisti si za těch čtyřicet let u nás neudělali moc dobré jméno. Jejich politika nakonec způsobila, že většina lidí zatracuje všechno, co jen trochu uhýbá nalevo. Co je špatné na socialistickém cítění? Uvidíme v diskuzi...

Bez ohledu na to, jestli člověk je nebo není křesťan (tím naznačuji, že já jsem), se tak nějak každý snaží rozpoznávat co je zlé a co zase dobré. Sobectví a bezohlednost se málokdy řadí k tomu „lepšímu“. Není problém rozpoznat, že přísloví „co nechceš, aby ti dělali druzí, nedělej ty jim“ je logické. Co je ale důležité, že toto tvrzení se dá i převrátit na „co chceš, aby ti druzí dělali, dělej i ty jim.“ Jednoduše, pokud nechci, aby ostatní byli sobci, já bych neměl být sobec taky. Tak to byla teorie na úvod a teď jak to souvisí s tou politikou...

V zemích, kde lidé nežijí na hranici chudoby, ba naopak mají velké možnosti, převládá obecně názor, že každý si je zodpovědný za své vlastní štěstí. Jsi chudý? Pracuj! Máš špatnou/žádnou práci? Měl jsi studovat. Vykořisťuje tě zaměstnavatel? Máš si umět dupnout.

Taková tržní ekonomika by teoreticky fungovat mohla, za jistého předpokladu, že se všichni narodí rovni a budou mít rovné možnosti. Bohužel, tak to není ani sociálně, ani biologicky. Kapitalismus tak bývá často přirovnáván k závodu, kdy jednomu dají kolečkové brusle, někomu i auto hend na startu, někdo startuje už v polovině dráhy, ale co je důležité, každý běžec se může do závodu přidat. To, že někdo bude úspěšnější, je jasné už od začátku.

V Česku není situace tak špatná díky tomu, že základní a středoškolské vzdělání tu má každý skoro stejné. Ve „vyspělejších“ státech, třeba v USA, se však nevyrovnanost zvětšuje a ten, kdo má $, si jednoduše může dovolit lepší školu, lepší univerzitu, lepší práci... a tak se koloběh opakuje.

Další problém je ten, že bohatí jsou stejně závislí na chudých, není to tak ale úplně obráceně. Manuální práci někdo dělat musí, protože i ten top-businessman je závislý na potravě a podobně, ale člověk, který si dokáže většinu věcí udělat sám, nemusí být závislý na tom businessmanovi. Kam mířím - práce je oceňována nespravedlivě. Některá práce na stavbě je opravdu náročná, kdo nevěří, nezkusil.

Ekonomice bohatých států se daří, to ano, ale proč? Protože využívají levnou pracovní sílu, zejména v Číně. Jeto v pořádku? Máme právo někoho vykořisťovat, jen protože jsme měli to štěstí a dostalí jsme náskok?

Svou inteligenci také ovlivníme jen těžko. Když je někdo v dětství zanedbaný, nemůže za to. Můžeme říct, že si za své postavení může sám? Těžko. Někdo se může narodit mentálně nebo fyzicky hendikepovaný, ne třeba na první pohled, pouze třeba pomalejší než ostatní. Proč by měl tento člověk být chudší, jen kvůli tomu, že se tak narodil? Je méněcenný? Věříme tu snad na nacistické pověry, že někteří lidé jsou nadřazeni těm slabším, že silnější vítězí? Mě se to příčí.

Tímhle článkem jsem chtěl ukázat, že „hrabání si na svém písečku“ a odpor k socialismu je dost krátkozrakýé jednání. Uvědomuju si výhody kapitalismu, výdělek úměrný práci zvyšuje motivaci, ale to nemění nic na tom, že tento systém je často nespravedlivý.

Komunismus nefungoval, to ano, ale funguje kapitalismus? Mají se dneska lidé dobře? Někteří ano, ale bohatí by bez chudých nemohli existovat.

Na závěr řeknu jen to, že bych sám sobě nikdy neříkal komunista už kvůli úctě k obětem komunistického režimu. Nadruhou stranu, ke komunistickým ideálům mám blízko, a podle mě každý „dobrý“ člověk by měl aspoň trošku mít.

nikdy...
NEMO, 14.6.2006 15:55

Nikdy a v žádné podobě... :(
Komunismus = fašismus = zločinecké organizace.

Naši „komunisti“ a „socialisti“ dokáží jen z lidí jen sedřít kůži, proč lidem všechno sebrat a pak dávat almužny?
Když mi nechají peníze, sám si rozhodnu za co je utratím. Stát mi do toho nemá co kecat. Odmítám spozorovat cikány a jiné podobné nemakačenky nazývající se „lidmi“.
Stát v čele s KSČSSD tvoří jen a jen další dluhy, které se však budou muset splatit, nic není zadarmo. Je to jen PŘEROZDĚLOVÁNÍ peněz sebraných jiným lidem.
Tato společnost je ovládána závistí a nesnášenlicvostí podporovanou komunisty a socialisty.

Ne, nemá to cenu cokoliv vysvětlovat. :( Holt tady budou furt ty jejich nesmysly lidi žrát a skočí jim zase na špek. Jo zapomínání je sladké... :(

Odp: nikdy...
Nikola, 14.6.2006 16:49

Jsi skutečně takový hlupák, nebo si na něj jen hraješ? Jak můžeš srovnávat komunismus s fašismem, jsou to dvě naprosto odlišné ideologie, o kterých ti evidentně není nic známo, tedy kromě toho, co sis přečetl v Mladé Frontě Dnes.

Odp2: nikdy...
NEMO, 14.6.2006 17:43

Opravdu nevidím v tom rozdíl, výsledkem miliony mrtvých. Jiný název, stejné prostředky.
V případě komunistů, zdokonalené a dovedené k dokonalosti.
Klidně mě považujte za hlupáka, vidím v nich obrovské nebezpečí. Historie se opakuje, tenkrát taky nikdo nevěřil co se může stát a jak to dopadlo... :(
V žádném případě je nepodceňuji, jdou si za svým cílem a to je třídní boj. :(

Unáhlila jsem se, nejsi hloupý, jsi jen...
Nikola, 14.6.2006 18:54

Unáhlila jsem se, nejsi hloupý, jsi jen zaslepený, i když většinou v tom není žádný podstatný rozdíl. Nicméně, pokud to chceš brát takto, pak do svého výčtu zahrň i kapitalismus, feudalismus, církve ...

Odp: Unáhlila jsem se, nejsi hloupý, jsi jen...
NEMO, 14.6.2006 19:02

Samozřejmě... I církve, každá ideologie je potencionálně nebezpečná. Kvůli náboženstvím (nábochlapstvím) se vedlo a vede nejvíc válek.
Ideologie skrytá v Marxismu-Leninismu je velmi nebezpečná, protože na ní slyší méně odolní jedinci.
Proč asi vznikají sekty? Pro tahání peněz z lidí...
A proč je fašismus roven komunismu? Protože má podobné základy a výsledky zatím taky a pochybuji že bude mít někdy jiné. Viz. Severní Korea, Kuba... Ne tam opravdu nechci žít, tam kde mají osmiproudou dálnici a zákaz vlastnění aut, kde je hladomor, tohle je důsledek komunistické ideologie.
Jak se dostal Adolf Hitler k moci? Sliboval práci a životní prostor, to samý dělají komunisté se socaialistama.
Opravdu se stačí kouknout do historie, která je poměrně blízká...

Máš v tom nepořádek. O základech...
Nikola, 14.6.2006 20:24

Máš v tom nepořádek. O základech marxismu si můžeš něco málo přečíst například zde:
http://britske-listy.cz/2004/4/30/art17901.html, o myšlence fašismu pak zde:
http://nacismus.mysteria.cz/meinkampf/

Odp: Máš v tom nepořádek. O základech...
NEMO, 15.6.2006 11:21

Tak jsem to přečetl, ale pořád si trvám na svém, podstata a konečné důsledky jsou stejné.
Marxismus je utopie, nikdy to nebude fungovat, vyplývá to z podstaty lidí, protože kdyby nakrásně si mohl každý vzít to co potřebuje k životu, tak to dopadne špatně... :)
Jednak tahle planeta to neustojí, každý nemůže mít vilu, bazén, tři auta, vrtulník, jachtu... A pak lidé by i poté byli jedni rovní a jiní rovnější. Změnit tohle je na velmi dlouhou dobu a myslím si prakticky nemožné. Tahle civilizace by musela zažít nějakou opravdu kulturní revoluci nebo šok se setkání s mimozemšťany, aby si o sobě nemyslela, že je pánem všehomíra.
Technologie a možnosti předběhly chápaní většiny lidí na planetě. Je to vidět všude ve světě.

Odp2: Máš v tom nepořádek. O základech...
Nikola, 15.6.2006 13:08

Já jsem ti to nabídla ke srovnání proto, abys sám posoudil k jakým cílům obě ideologie vedou. I když tomu první věta tvého komentáře nenasvědčuje, myslím, žes ten rozdíl přece jen dokázal pochopit, i když ne přijmout.

Odp: Unáhlila jsem se, nejsi hloupý, jsi jen...
hnědka, 10.7.2006 19:57

Kdyz vynechas kapitalismus, tak souhlas. Kapitalismus je jediny svobodny system, vse ostatni jsou totalitni systemy v rozporu se zakladnimi lidskymi pravy.

Odp2: Unáhlila jsem se, nejsi hloupý, jsi jen...
Raimund, 11.7.2006 8:14

Omyl, on ani kapitalismus není svobodným systémem tak, jak si představuješ a většina lidí si vykládá. Kapitalismus rovněž diktuje a nařizuje: souhlasím s tím, že člověk nemusí pracovat a může si na jednu stranu žít dle svého, jak mu je bližší (např. poustevničit). Ale jakmile začne svým chováním ohrožovat zájmy ostatních lidí, nebo je svou přítomností znechucovat (nepíši obtěžovat!), začne mu být rovněž nařizováno co, jak, kdy, kde. A právě tohle nařizování „co, jak, kdy, kde“ je v rozporu se základními lidskými právy. Komunistická ekonomika selhala, ale nedívejte se pouze růžovými brýlemi na kapitalismus (který tímto nechci odsuzovat, jen poukázat na nebezpečí slepého zaměření pouze na kapitalismus jako jediný svobodný systém), oddělte ekonomiku od svobody. Raimund.

Odp3: Unáhlila jsem se, nejsi hloupý, jsi jen...
hnědka, 12.7.2006 17:34

V kapitalismu plati „svoboda jednoho konci tam, kde zacina svoboda druheho“. Takze je jasne, ze nikdo nema svobodu krast, vrazdit, znasilnovat apod.

Odp: nikdy...
Ema, 14.6.2006 22:23

1) ČSSD ani KSČ jsem se vůbec nezastával, stejně tak jako bych se nezastával ODS. Viz poslední paragraf článku.

2) Uvědom si rozhodující okamžik narození, ty ses mohl narodit jako cikán. Ale to by neměl být jediný důvod, proč bys měl repsektovat každého jako člověka.

Je pro mě opravdu težké odpovídat slušně na takový paskvil. Naprostá většina cikánů na mě působí mnohem lidštěji, než ty, NEME.

Odp2: nikdy...
NEMO, 14.6.2006 23:39

Cikáni si za to můžou sami. Komunisti se je snažili „domestikovat“ násilím. Dali jim barák, byt a co oni? Vybydleli to.
Proto říkám, ať se stát a idelologie s prominutím nesere do lidí.
Cikáni jsou u nás nejzářnější případ nemakačenků, nepřál bych vám bydlet s nima na místě, kde je jejich větší množství než je zdrávo. Toť zkušenosti.
Samozřejmě, že podobně se chovají i jiní, i běloši, apod.
Proč cikáňata nechodí do školy a radši se „učí“ kšeftovat? Proč? Když školství bylo a zatím ještě je hrazené státem? Proč se tyhle skupiny lidí musí živit státem, potažmo našima penězi? Oni totiž ani nemají snahu cokoliv dělat, jim to tak vyhovuje. A politici si na tom honí body. Rasismus je zaklínadlo. Ale dneska jsou spíš oni rasisti a vydírají nás ostatní, co se o sebe máme snahu starat. Je velmi demotivující, když vidím kam vlastně mé peníze jdou. :(
Ano pomáhat, ale opravdu těm kteří se dostali do problémů, jako jsou lidé postižení povodní, požárem, epidemií, suchem... ale v žádném případě těmto vychcánkům a vyžírkům. Ono se tobře kecá od stolu, ale místní vědí, jakou „cenu“ mají tihle „občané“. Vždyť už je nechce ani Telecom na výkopy a raději si najme ukrajince, tam je jaká si jistota odvedené práce.
Tož asi tak... :)

Opět tu házíš do jednoho pytle všechny...
Nikola, 15.6.2006 11:16

Opět tu házíš do jednoho pytle všechny Romy. Jsou dobří a jsou také špatní, tak jako je to v celé populaci, ať už má jakoukoliv barvu pleti. S tím vybydlováním bych byla velmi opatrná. Jestli tady někdo něco „vybydluje“, tak je to především kapitalistické zřízení, které za účelem tvorby zisku devastuje celou planetu.

Odp: Opět tu házíš do jednoho pytle všechny...
NEMO, 15.6.2006 11:34

Co je to ROM? Pro mě jsou to cikáni. :)

Jinak vybydlování myšleno, tak že dostali barák a do jara tam spálili veškeré dřevo včetně podlah a bylo vidět ze sklepa až po střechu, na jaře to zapálili a šli žádat o nové, však se bílý muž postará...
Ano nejsou všichni stejní, ale tohle neřeším... Bohužel ti slušní nejsou vidět a moc se o nich nemluví, není to novinářsky zajímavé.
Bohužel osobní zkušenosti mám jen s těma horšíma. :(

Pokud zabrousíme do vybydlování všobecně, tak to je problém nejenom kapitalismu. Za komunistů se nevybydlovalo? Vydrancovali u nás například veškeré zásoby uranu pomocí metod, které jsou proti lidskosti a i proti přírodě, říká vám něco metoda loužení pomocí kyseliny sýrové? Co tam v zemi asi zůstane... :(
A co měsíční krajina uhelných dolů, stachanovci v Ostravě, teď se to tam propadá... Pořád plnili plán na 120% procent, znečištění smog... Víc železa z nekvalitní sovětské rudy za náš kvalitní uran...

Vyrábělo se na sklady, nikdo to nechtěl, ale hlavně že byla práce, že... ;)

Já mám s Romy zkušenosti jak dobré, tak...
Nikola, 15.6.2006 13:00

Já mám s Romy zkušenosti jak dobré, tak i horší, nicméně z mého pohledu se nijak nevymykají běžnému průměru.

O hydrochemické těžbě uranu něco málo vím, takže netuším, kam směřuješ svojí kritikou. Tento způsob těžby je sice velice ekologicky zátěžový, ale při koncentraci 0,1% a 0,2% uranu v rudě si neumím představit rozumnější. Snad jen za pomoci tebou zmiňované kyseliny sýrové, mimochodem, ta je z ementálu nebo z taveného sýra? :-)

Odp: Já mám s Romy zkušenosti jak dobré, tak...
NEMO, 15.6.2006 13:06

:) chybka... sírová samozřejmě...

Ten průměr je opravdu průměr, asi žiju v oblasti s vysokou koncentrací naší dobrotivé menšiny... ;)

Odp3: nikdy...
Ema, 15.6.2006 15:09

Ano - domestikovat nasilim, to je presne jadro problemu. PRospelo to romum? Kazdy vi, ze s nima bylo mene problemu, kdyz kocovali.

S cikanama mam taky sve zkusenosti, taky je jich dost negativnich (v nasem meste jich je mozna nejvic z CR) - vim jedno jiste - pokud jim budes jen nadavat NEPOMUZES JIM, nemo. NEni to ani v tvem zajmu, aby tady byli porad bezprizorni. Takze? Znam dostatek pozitivnich prikladu, abych veril tomu, ze Romove se dokazi naucit zit „civilizovane“, pracovat, nekrast.

Jake je jine reseni, nez jim pomoct? Plyn?

Odp4: nikdy...
NEMO, 15.6.2006 16:09

Jake je jine reseni, nez jim pomoct? Plyn?

To jsem nikdy neřekl a ani bych to nechtěl, nacisti to zkoušeli a bylo to svinstvo, ne to ne... :(

Řešení? Nechat je být a nedávat jim víc publicity než si zaslouží a jednat s nima jako s každým jiným, neohlížet se a nebát se že budu žalován za RASISMUS.
Oni toho dokáží nádherně zneužívat, cikánka s dětma se přihrčí na sociálku a jaký bengál tam udělá to je jen jejich specialita. A úřednice, aby náhodou večer nedostala přes hubu, jim radši všechno odklepne.
Jiná žena (mimo cikánky) si tohle: nedovolí, nemá na to žaludek, a taky hovno dostane... :(
Takhle nějak to funguje. Viděl jsem na vlastní oči. :(

Odp5: nikdy...
Ema, 16.6.2006 8:10

Rozumim tomu co te sere, neboj sere to i me. Ale, to ze nekomu vsechno odklepes na socialce, to neni pomoc. Jak rikas, to je jen ze strachu. Pokud se ale chovas k problematicke skupine proste jen tak jak ke kazdemu jinemu, jen tezko se neco pohne k lepsimu.

Treba si za to romove muzou sami, ale rozhodne citi nenavist ze strany bilych, stejne tak jako my ze strany jich. My ale mame tu moznost nas postoj zmenit, muzeme jim ukazat, ze nejsme PROTI nim. Co me treba potesilo, byly dve cikansko/bile kapely, ktere u nas ve meste vznikly. Spolecnou spolupraci se toho da hodne naucit jeden o druhem. Muzu rict, ze diky vuli bilych k praci s romy se ten problem pomalu, ale lepsi.

Nenavist urcite vzbudi jen dalsi nenavist, podivej se do historie, a to, jak tu o nich pises ty, NEMO, to je nenavist. A pristupujes k romum stejne jako ostatni? To bys byl machr, predsudku se nedokaze nikdo zbavit. Je to proste zkusenost...

Odp6: nikdy...
NEMO, 16.6.2006 9:57

A pristupujes k romum stejne jako ostatni? To bys byl machr, predsudku se nedokaze nikdo zbavit. Je to proste zkusenost...

Rád bych, ale je to těžký...
On by se musel změnit systém, a justice být velmi opatrná na otázku rasismu. To se pak opravdu každý bojí a raději jim v jejich požadavcích ustoupí.
Oni hned podávaj žaloby za rasismus.
Vždyť i anglie poznala co je to za „lidi“, nejdřív plná huba lidských práv a pak kontroly na Ruzyni. :)
Tyhle aktivisty žeru stejně jako zdivočelé Jihočeské matky... ;)
Kominusti měli důsledně dbát na to, aby jejich děcka chodila pravidelně alespoň na základní školy a potom na nějaké učňáky. Kolik je asi tak procent z jejich populace negramotných? Poměrně dost... a to je výsledek NEDOMYŠLENÉ pomoci.
Jak tu někdo psal o africe, i tam je to na pováženou, valit tam potraviny je kontraproduktivní, je potřeba vzdělávat, ale ne násilím, příkladem a postupně, zavádět moderní technologie i za cenu nenávratnosti investic, bohužel. Afrika má co nabídnout. Výsledky tam jsou a to je jen dobře.
Jenže naše menšina si u nás v přemíře dávek žije jak to prasátko v žite a nemají zájem nic měnit.

Odp7: nikdy...
Ema, 16.6.2006 10:56

Kominusti měli důsledně dbát na to, aby jejich děcka chodila pravidelně alespoň na základní školy a potom na nějaké učňáky

Tak to je vtipne, ale asi jde o Romy, ze?

Jo, vzdelani je urcite dulezite, i kdyz ne vsechno. Ale rodice cikanu na to dbat proste nebudou, je jim to jedno. Neni spravne, ale proste to tak je. Pokud se mi trochu obetujem, pomuzem, a budem dbat na to, aby cikani do skol chodili, pak se treba neco zmeni k lepsimu. Ale byt pasivni a nadavat, to je opravdu kontraproduktivni...

Odp: nikdy...
Elaron, 5.7.2006 18:33

Občas by nebylo na škodu si vzpomenout, jací politici a z jakých stran ten systém sponzoringu cikánů u nás zaváděli. Nebyli „náhodou“ z pravé části politického spektra? Přesto se to nyní účelově vztahuje k levici ... zapomínání je sladké.

Komunisté sem cikán natahali a nechali je vybydlovat domy (budiž jim za to země těžká), ale za minulého režimu alespoň museli dělat (alespoň že dělají) a nedostávali zdaleka tolik peněz co teď. Také měli celkově menší prostor k provozování kriminality než mají dnes (tzv. daň za demokracii)

Odp: nikdy...
Hlava XXII, 7.12.2007 21:01

zajímalo by mně vaše dosažené vzdělání...

Souhlasím s Emem, vidím to obdobně.
Nikola, 14.6.2006 16:45

Souhlasím s Emem, vidím to obdobně.

Nesouhlasím s Emem, vidím to jinak.
kahi, 14.6.2006 20:29

Nesouhlasím s Emem, vidím to jinak.

To, že chudí nejsou závislí na bohatých je do nebe volací blbost. Je snad generál k ničemu, když nebojuje a měl by být placen hůř než vojáci, protože on nekrvácí? To ani nezaslouží odpověď...

Proč by měl tento člověk být chudší, jen kvůli tomu, že se tak narodil? Je méněcenný?
Ano.

Věříme tu snad na nacistické pověry, že někteří lidé jsou nadřazeni těm slabším, že silnější vítězí?
To není jen nacistická pověra, to je princip který je vlastní přírodě a všem ostatním živočišným druhům. Který přístup je správný - jestli a) „silní se množí a slabí umírají“ nebo b) „silní pracují aby slabí mohli žít“ je otázka pohledu a přístupu. :)

Odp: Nesouhlasím s Emem, vidím to jinak.
Ema, 14.6.2006 22:19

Ano, silnější vítězí, to je princip přírody. Ale neni na nás lidech, abychom vytvořili nějaký „vyšší princip“?

Kamaráde, jestli chceš žít podle přírody, vem si kyj a jdi do pralesa. Tam žije každý na vlastní pěst a podle přírody, ale to neznamená, že je to lepší život.

Ano, chudí jsou v dnešním světě velmi závislí na bohatých, nicméně je to kvůli tomu, že tato závislost byla vytvořena.

A jinak - to že je podle tebe méněcenný člověk, který nemá předpoklady k tomu, aby byl bohatý, to je tvůj sobecký názor. Vůbec to neznamená, že je správný.

Odp2: Nesouhlasím s Emem, vidím to jinak.
kahi, 14.6.2006 23:18

Ano, silnější vítězí, to je princip přírody. Ale neni na nás lidech, abychom vytvořili nějaký „vyšší princip“?
Je to možnost, není to cíl. Ten přírodní princip mi přijde funkčnější...

Kamaráde, jestli chceš žít podle přírody, vem si kyj a jdi do pralesa. Tam žije každý na vlastní pěst a podle přírody, ale to neznamená, že je to lepší život.
Zřejmě jsi má slova pochopil doslova, to jsem nechtěl... Princip vítězství silnějšího je do značné míry přejat i lidskou společností, i když levicové ideologie se to snaží potlačovat. Není snad kapitalismus, konkurenční boj, pravidla trhu... jen pokračování té bitvy opic uprostřed pralesa?

Ano, chudí jsou v dnešním světě velmi závislí na bohatých, nicméně je to kvůli tomu, že tato závislost byla vytvořena.
Věci se vyvinuly do podoby, která funguje. Nemůžou být všichni lidé v jedné společenské třídě. Momentální systém je symbióza. Třídy jsou si vzájemně prospěšné.

A jinak - to že je podle tebe méněcenný člověk, který nemá předpoklady k tomu, aby byl bohatý, to je tvůj sobecký názor. Vůbec to neznamená, že je správný.
Správnost je otázka pohledu. To co je správné podle tebe, nemusí být správné podle mě. Máme rozdílná měřítka, priority, znalosti a názory, a z toho vyplývá rozdílnost našich pravd. :)

Odp3: Nesouhlasím s Emem, vidím to jinak.
Ema, 15.6.2006 9:12

Ano Kahi, to co jsi napsal na zaver, s tim souhlasim, i kdyz je to tezke k porozumneni :) Je to relativni.

Ja jsem vychazel pri psani clanku z jednoho predpokladu, kteremu verim a chci verit - vsichni lide jsou stejne hodnotne bytosti. Jestli nekdo rika, ze nejaky milionar si zaslouzi byt milionarem, protoze tvrde pracuje nebo je proste „smart“, je to vas nazor, ale podle me proste vyuzil nahody, kteramu dala tu moznost milionarem se stat.

Je to možnost, není to cíl. Ten přírodní princip mi přijde funkčnější...
Funkcnejsi - to zni strasidelne. Funkcni muze byt fasismus. KDejaka odporna ideologie by mohla byt v nejakem smyslu funkcni. Potlacily by se tam osobni svobody na ukor prospechu vsech - ale to je prece ten duvod, proc se tady lide zlobi na komunismus, nebo ne?

Lidska prava se proste musi dodrzovat za kazdou cenu (teda ne za cenu poruseni ldiksych prav :)), a pokud si nejsou podle vas vsichni lide rovni, nevim, co pro vas „lidksa prava“ jsou.

Moudrým přeju uchování si svobody...
Ivan Placák, 14.6.2006 20:52

Moudrým přeju uchování si svobody jakožto nejcennějšího statku !!! Nikdy se jí nevzdejte,a chraňte ji!! Její ztrátou se zbavíte navždy možnosti
vykonat dobro ve prospěch někoho jiného.
Ostatním přeju pytel peněz..................

Rudí smrdí
Juhy, 14.6.2006 21:56

Rudí smrdí samozřejmě ... ostatně stejně jako modři, zelení nebo třeba proužkovaní ;)

Odp: Rudí smrdí
Ema, 14.6.2006 22:27

Rudí tady ve východní Evropě smrdí, a jak. Chtěl jsem se bavit o komunismu nebo socialismu na vyšší nežý jen politické úrovni...

A myslíte, že kapitalismus nemá své oběti? Podívejte se do Číny, Mexika, na Filipíny... méně rozvinuté země a hlavně chudí lidé v nich jsou vykořisťováni, na úkor nás všech. Taky bych tomu chtěl nevěřit.

Odp2: Rudí smrdí
NEMO, 15.6.2006 9:28

Čína je kapitalistická? Odkdy? ;)
Ano i kapitalismus má oběti, ale nikdy neměl žádné gulagy, pracovní tábory a miliony mrtvých v době míru.
Ale co je to mír, že...
Neslyšel jsem nikdy o tom, že by stavěli ostnaté dráty na hranicích, cvičili zabijácké psi na lidi, kteří chtějí prostě bydlet na jiném místě planety, apod. Pořád mi vychází v důsledcích rovnítko mezi fašismem a komunismem.

Odp3: Rudí smrdí
Ema, 15.6.2006 20:42

V Číně se hlavně ta negativní stránka kapitalismu ukazuje velmi jasně. Soukromé vlastnictví je tam povoleno, dynamicky rozvíjející se firmy se rozvíjí na úkor chudých dělníků, kteří pracují za méně než je minimální mzda. Proč? Protože jinak by nedostali vůbec nic...

Odp4: Rudí smrdí
NEMO, 15.6.2006 20:52

To je tak, když „kapitalismus“ dělají komunisti... ;)
Tam bych to nazval ranným manufakturním skoro pokusem o prvky kapitalismu. Jenomže, pořád je tam spousta problémů, které jsou neřešitelné kvůli politickému zřízení.
Jinak tedy číňané, kteří přijedou sem, tak jsou celkem v pohodě, ale to jsou určitě z top vrstvy. Nedovedu si představit jak asi žije velká většina normálních číňanů mimo hlavní aglomerace. :/
Nebo dovedu, ale je to jako noční můra.

Ať je v evropě nepořádek jaký chce, pořád se tu žije velice dobře, jen kdyby nám neotravovala vzduch určitá individua. :)

Odp4: Rudí smrdí
kahi, 16.6.2006 11:26

...dynamicky rozvíjející se firmy se rozvíjí na úkor chudých dělníků, kteří pracují za méně než...
Když je o práci více zájemců, tak si zaměstnavatel může vybírat, a ovšem že si vybere toho levnějšího. Tak jaképak vykořisťování, dyť to je logika.

Odp: Sokrates, Plato, Aristoteles
Ame, 22.6.2006 10:25

Souhlasil bych, nicmene, pokud se z nejakeho rezimu stane zverstvo, ve finale to muze vypadat stejne. To je neca jako plus a minus nekonecno... proste je to nedohledne v *rdeli...

Odp2: Sokrates, Plato, Aristoteles
NEMO, 23.6.2006 11:45

Ano tohle je ono... Díky... :)

Odp4: Rudí smrdí
Jimmy, 19.6.2007 22:28

Jak může být nacismus pravicový, když NSDAP znamená Národně socialistická německá dělnická strana. Tj. levicovost je přímo v názvu ;-)

Odp5: Rudí smrdí
NEMO, 19.6.2007 23:21

Bingo... :)

Odp4: Rudí smrdí
opičák, 20.6.2007 11:34

http://www.holocaust.cz/cz2/resources/documents/antisemitism/nazi/programNSDAP1920

tohle není program pravicové strany, natož extrémně pravicové.

Odp5: Rudí smrdí
NEMO, 20.6.2007 14:05

To je „nádherné“ kolik společných bodů najdu v programu ČSSD a KSČ(M)...
Brrr... až mi mráz z Kremlu přejel po zádech.

Jo mýty jsou svině. Komunisti to do nás tloukly horem dolem a i dnes to není ještě ono. :/

Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
cassi, 14.6.2006 23:20

Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou urcite naprosto odlisni...ale to ze na obe ideologie zamrelo dost lidi asi nikdo poprit nemuze. A ze obe jsou krajni meze.

No jasne tvrde pracujici by meli mit opravdu dostat spravedlive zaplaceno..jasne..Ale vente v uvahu cloveka..vedce..ci toho ktery tu stavbu navrhuje..Studuje tak do 25let...ten vedec samozrejme vice.Do tédo by je clovek relativne bez vetsich financnich prostredku..Proc bych to mela delat, kdyz bych pak mela ten plat stejny jako ten delnik? Já ktera jsem venovala nemale financni prostredky na to studium..plus roky bez zamestnani? Krom toho ze ja jako stavbyvedouci nesu zodpovednost jestli to nespadne..? Prakticky cely zivot?Ci vedec, ktery vymysli lek...by mel mit taky podprumerny plat?(Nevim jaky ma...asi podprumerny ne...ale rozhodne ne prehnane vysoky..)Ci lekar, ktery operuje cloveka? Jedno zavahani...a konec...Kdosi mi tvrdil ze se plati zodpovednost..nekdy na tom neco bude...

Jo v prirode vyhrava silnejsi..to je prosty fakt! My jsem lide...takze bychom se meli starat o ty slabsi..aby clovek, ktery nema momentalne praci nehladovel, mohl jit k lekari...ano to je pravda stat za tim budu!!Jen jaksi nesouhlasim, abych v pripadne budoucnosti, financovala ty co pracovat nechteji..a muzou. V mem bydlisti cast obyvatelstva bere cely zivot podporu, jsou zdravi..nic jim neni..o praci nestoji..Maj dost deti..kuli pridavkum.

Takze ses opravdu pro podporu tech co nikdy nepracovali a nehcteji? Ja podporim cloveka co ma zajem..a chce, momentalne nemuze pracovat a nebo nema stesti...

Odp: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ema, 15.6.2006 9:04

S tim bych celkem souhlasil. Chci vsak zduraznit, ze nikdo nerikal nic o tom, aby VEDCI MELI PODPRUMERNY PLAT. To by se mi taky nelibilo. Ale -
- myslite si, ze maijtel velke firmy pracuje vic tvrde nez nekdo v zemedelstvi?

Taky nerikam, aby lide, kteri nepracuji z lenosti (a ze jich tu je) meli stejne podminky jako lide pracujici treba za minimalni mzdu. Nadruhou stranu, temhle lidem se musi taky pomoct (namotivovat, urcite to jde, i kdyz nevim jak) a ne je proste odsoudit, tak jako to udelalo par fasiticky smyslejicich lidi (treba NEMO :)

Odp2: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
NEMO, 15.6.2006 9:18

Hele neprohlašuj tady, že přemýšlím fašisticky, to je nesmysl. To co popisuji je holá skutečnost a realita všedních dní. Asi jste nikdy nepotkal večer bandu cikáňat. To by jste si pak přál být nejmíň 10km daleko. :( Kdyby byli tak odpovědní jak říkáte a starali se o svá děcka, tak ve večerních hodinách spí, aby ráno mohli jít do školy a neokrádají lidi co se vrací z práce. Proč cikáňata okrádají a dělají bordel? Protože jsou NEPOSTIŽITELNÍ vzhledem ke svému věku, a když se člověk chce bránit, málem jde do basy za rasismus.
Jen mi tu teď zase nevyprávějte něco o fašismu a xenofobii.

Já zase můžu napsat podobně, že vy jste komunistická naivka, zmasirovaná bláboly našich „sociálně“ cítících politiků a o světě nevíte vůbec nic. :)

Ve stávajícím zřízení to co popisujete, nikdy nebude fungovat, to bychom se museli vrátit do prvobytně pospolné společnosti a zrušit peníze a jiné vymoženosti moderní civilizace.
Každopádně mor komunismu, koukám kvete dál a bují v lidech jako rakovina.

Opakuji nic není zadarmo, ani život na této planetě.

Odp3: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ema, 15.6.2006 15:16

A je v komunismu neco zadarmo? To si zase zkontroluj, protoze kazdy vi, ze bez prace ty kolace proste nikdy nebudou.

Ja bych taky nevolil stranu, ktera by chtela komunismus. Proc? Vim, ze by se historie opakaovala, lide by zase zneuzivali vyhod socialismu, nadavali by na pokles zivotni urovne nutne spojeny s prechodem atd... do toho se mi fakt nechce. To ale nemeni to, ze citim s ostatnima, nechci byt sobec a nechci se mit dobre jen kvuli tomu, ze jsem mel to stesti ziskat dobre vzdelani a vychovani...

Mluvis tady o cikanech jako o psech, ja ti tvoje zkusenosti verim, ale nenavist to fakt nevyresi. A jestli je ti to jedno, jestli se ten problem vyresi nebo ne, tak potom nepremyslis ani socialisticky, ani ekonomicky, ale proste hloupe.

Odp4: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
NEMO, 15.6.2006 16:00

A je v komunismu neco zadarmo? To si zase zkontroluj, protoze kazdy vi, ze bez prace ty kolace proste nikdy nebudou.

Ehm... Poslední fáze - komunismus a tam se děje co? Nejsou peníze, všichni mají všechno (já říkám nikdo nic) podle svých potřeb - utopie a pohádka... ;)

U nás nebyl komunismus v pravém slova smyslu, na to pozor! To byl jen nějaký pokus o socialismus s bestiálním vedením, policejní totalita.

Jinak o cikánech, dobře budeme tedy skupinu nazývat - nepřízpusobiví lidé - , jestli o nich mluvím jako o psech? No možná to tak vypadá, ale oni se fakt chovaj hůř než psi. Ne všichni, to je pravda, je to prostě v nich a nikdo je nepředělá. Základní chyba byla, že komunisti je chtěli civilizovat, měli je nechat kočovat, jim to vyhovovalo. Postupně by sami poznali, co je lepší.
A proto opět říkám, ať se stát a ideologie nesere do lídí víc než je zdrávo. Stát má zabezpečovat pořádek a klid, dbát na dodržování zákonů, které mají smysl a jsou potřebné pro rozvoj společnosti, dále pomáhat OBČANŮM, kteří pro něj pracovali (dobrovolně odváděli jistou sumu peněz) a ne pomáhat těm kteří pro něj nikdy nic neudělali, jen celý život drží nataženou ruku...
Stát jako takový je jen společenství určité skupiny lidí, nic víc a nic míň. To jen se to nějak zvrhlo a stát nás považuje za nesvéprávné a chce nám nařizovat co máme a co ne, viz třeba dávka na telefon. To mě můžou všichni čerti brát, když to slyším... To je nějaké řešení? Pro mě je řešení SNÍŽIT DPH nebo ho úplně odstranit, a každý ať si zaplatí, protože pak zbyde víc peněz občanům a ne socanům v rozpočtu.
Ano dávky mají dobrý zvuk právě u těchto nemakačenků a socani s tím honí body k volbám. :(

Odp2: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
NEMO, 15.6.2006 9:40

Ještě k té motivaci.
Příklad z praxe:
Na obci se uspořádá setkání podnikatelů a nezaměstnaných. Prokazatelně v obci je problém s dopravou do většího města a v okolí není moc šancí se zaměstnat. A co myslíte, že se stane?
Na schůzku přijde jen asi jedna 1/20 z počtu předpokládaných. Ostatní se ani neuráči omluvit, prostě to mají na háku a serou na nějakou práci, když přeci mají jistoty od KSČSSD, dostanou svoje dávky a na zahrádce si vypěstují svoji mrkev.
Jak potom takové lidi motivovat? Obec chce domluvit dopravu, dotace (!) a podnikatelé je zaměstnat.
A teď mi to vysvětlete... :)

Odp3: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
romantik, 15.6.2006 10:42

Namailujte konkretní adresy podnikatelů, kteří by zaměstnali slušného absolventa VŠ (28 letého) nenáročného na výši platu a toužícího po trvalém pracovním poměru např. v administrativě nebo lehčí až středně těžkou manuální práci.

Odp4: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
NEMO, 15.6.2006 11:15

Tady na Moravě skoro každý, ale takové, aby lupou hledal... Ta definice zní jako ideál, jehož nedosahuje ani 5%.
Ono je to těžký, absolvent většinou znamená, kompletní zaučení sytému práce v praxi. To co se učí na školách je skoro vždy mimo realitu. :)
Školství nestíhá praxi, pak nastupují různé rekvalifikace, ale ani ty to neřešeší dostatečně, protože kvalitní rekvalifikační kurzy se špatně vytipovávájí.
Podnikatelé si stěžují na snižující se kvalitu absolventů, to je důsledek stavu socialistických a rovnostářských poměrů na školách. Je hodně těžké vybírat, dělá se to většinou tak, že se zavolá známýmu kantorovi a ten vytipuje vhodného absolventa/absolventku. A věřte, že úspěšnost z ročníku jsou tak maximálně 4 kusy. Záleží na oboru a kam ten dotyčný chce jít pracovat.

Otázkou je také, co si takového představujete pod pojmem - nenáročného na výši platu...
Protože to co chodí se ucházet o práci, chce plat skoro jako prezident... :)

Odp5: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
NEMO, 15.6.2006 11:54

Ta první věta má být:
Tady na Moravě skoro každý, ale takové jako jste vy, aby lupou hledal...

Pardon... :)

Nenáročný na výši platu
romantik, 15.6.2006 22:19

Nenáročný na výši platu znamená, že by byl ochotný pracovat např. první dva roky za minimální mzdu, pokud by měl jistotu poměrně trvalého pracovního poměru, dodržování ZP a férového jednání. Dokonce by byl ochoten si platit nějakou částku ze svého platu na zaučení a na zapracování.

Odp: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ivan Placák, 15.6.2006 17:31

Pro odlehčení,nikoliv pro znevážení....
.....,,či lékař ,který operuje člověka?Jedno zaváhání...a konec...Kdosi mě tvrdil,že se platí zodpovědnost...
Někdy na tom něco dude.............,,
Podle těchto krireriíí by nejhůře placenou skupinou
měl být mrtvej pacient nenesoucí žádnou zodpovědnost
za nic.Zatímco,úspěšný"operatér by si statistickými
výsledky neustále zvyšoval prokázaný podíl svojí
zodpovědnosti.!......
(konec druhého odstavce) Moje žena právě podstupuje
cévní operaci .Doufám,že se mě podaří tuto poznámku
utajit........Ivan.

Odp2: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ema, 15.6.2006 20:34

Pane Ivane, vám přeju především takovou ekonomickou situaci, abyste si mohl dovolit lepší připojení :)

Odp3: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ivan Placák, 16.6.2006 2:26

Děkuji za hezké oslovení,vážím si toho.
Jsem koncovým uživatelem s agregací 1:50 .Uživatelská rychlost je blízká rychlosti kouřových
signálů. Volba bezdrátového spojení tuto rychlost mírně
zvýšila,ale za cenu nespolehlivosti přenosu.
Ryze technická záležitost daná ,,zapadlostí" uživatelských souřadnic.
Svojí ekonom.situaci považuji za přiměřenou.
Jsem připraven zvládat jak bohatství,
tak chudobu evropských rozměrů.Ani jedno mně nezkolí. Včera jsem shlédnul
tel.repotáž o chudobě některých afrických zemí.Neřešitelnost a nerozpletitelnost jejich situace
vnímám dlouhodobě jako obžalobu evropské civilizace.
Předkládám ji jako důkaz důsledků násilného zachranování lidí před sebou samými.Cirkevní a političtí
organizátoři života jiných, se mohou podívat na výsledek řízení osudu lidí jimi zachráněných!!Necelých
200 let stačlo k vyhubení celého kontinentu dobrými úmysly. Skoro nesnesitelným pohledem na skutečný nedostatek existenčních zdrojů jsem pocítil stud třeba za to ,že mě doma teče voda. Že když řeknu,že mám
hlad ve skutečnosti myslím nepříjemný pocit v žaludku.
Nohsledem dobrých úmyslů je příživa a zákeřnost!
Rovnáním jednotlivých stébel sešlapu celou louku.
Proto musí být i pomoc velice uvážlivá.Je velice
nebezpečným nástrojem k manipulacím a vybuzením
k pocitu zatracenosti.Před pár dny jsem byl oponentem
mladému muži jež považoval 28OOO,-Kč Za nespravedlnost na sobě páchanou.Touto částkou bych
zachránil malou vesnici před smrtí hladem.
Proto braňte svobodu,nikdy se jí nezřekněte, nevydejte ji nikdy do rukou manipulátorů a slibovačů.Miluju ji víc než krajíc chleba!Žehnám krokům Vaší rozvahy.

Odp4: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ema, 16.6.2006 8:16

Pane Palcaku, v mnohem bych s vami souhlasil. V ceskych skolach se neprilis uci o dusledcich kolonizace, sireni krestanstvi a v dnesni dobe o transnarodnich firmach, ktere vykoristuji „chudy jih“ na ukor nas, relativne bohatych lidi. Pokud mate cas, napiste o tom clanek, diskuze bude zajimava...

Odp5: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ema, 16.6.2006 8:17

Pardon... Palcak, Placak... chyba pripojeni:)

Odp6: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ivan Placák, 16.6.2006 10:08

Dobře jsem se tomu zasmál....Hezkej den.. Ivan

Odp4: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
NEMO, 16.6.2006 9:35

Proto braňte svobodu,nikdy se jí nezřekněte, nevydejte ji nikdy do rukou manipulátorů a slibovačů.Miluju ji víc než krajíc chleba!Žehnám krokům Vaší rozvahy.

Souhlas a také s tím, že pomoc musí přicházet s ROZVAHOU. Tohle naše bezbřehé rozhazování dávek stejně nemá do budoucna velký význam, jen odebírá prostředky tam kam by se měli opravdu dávat - věda, školství, zdravotnictví, jistý solidární systém zabezpečení ve stáří a mladých kteří chtějí být plnohodnotnými OBČANY, kosmický výzkum - tam to vidím smysluplné a nemám proti tomu žádné námitky.

Odp2: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
cassi, 15.6.2006 21:24

Já jsem jen napsala, že na tom výroku asi někdy něco bude a ne že je 100% A mrtvej pacient je trosku nespravny typ pracujiciho, ne?:)

Jinak motivace pro ty co nechteji ( ne nemuzou )pracovat je sebrat jim ty davky!! Ktery jim poskytuje ten naz uzasny system..

Ohledne toho DPH je v mnody lepsi opravdu danit mene nez dat par socialni davek..dost procent totiz sezere system...

Odp3: Komunuzmus verzus nacizmus... v jednou...
Ivan Placák, 16.6.2006 3:42

Psal jsem.....pro odlehčení,ne pro znevážení....
Představoval jsem si třeba sebe ,jak si jako operatér
opatřuji důkaz o své zodpovědnosti počtem nepřeživších pacientů...Právě tato absurdita mně
přišla k smíchu,Vám ne? Skutečně jsem nemyslel
nepřevživší pacienty jako příjmovou skupinu ,to jste pochopila správně.Po konfrontační bitvě celého dne a tvrdých zázorových střetech
jsem to nabídnul pouze jako zlehčující poznámku.
Teď mírně vážněji. To,že vražedkyně svého manžela
má nárok na vdovský důchod,který si takto opatřila
je skutečností našeho právního řádu.
To,že by mohl být mrtvej pacient oprávněnou osobou
je docela možné.V porovnání s jinejma kravinama
v některých případech zcela oprávněné.(výpočet sirotčího důchodu).................Ivan

Naprosto s tímto názorem souhlasím...
Bambus, 19.6.2006 16:52

Naprosto s tímto názorem souhlasím. Nejdůležitější věc kterou by jste o národním a mezinárodním socialismu měli vědět je, že jsou to reakce na špatnou hospodářskou situaci. Nástup fašismu se kryje s velkou hospodářskou krizí, která nastala ve chvíli, kdy byla největší mezera mezi chudými a bohatými v novodobé historii. Pan Keynes, ekonom co po 2. sv. v. vymyslel současný ekonomický systém, v tom měl jasno. Neregulovaný kapitalismus je jako hra v dostihy a sázky. Končí stejně, a to akumulací většiny kapitálu těmi nejbohatšími. Od roku 1948 měly západní země 90ti procentní zdanění nejvyšších příjmů, což byla pojistka proti zániku střední třídy. Od roku 1981, kdy pan Reagan snížil daně nejbohatším, se skoro všechny země světa zadlužují, a střední třída se zmenšuje. Nezaměstnanost roste, mezera mezi bohatými a chudými se zvětšuje, a západním ekonomikám se přestává dařit. Asi budeme muset znovuobjevit Ameriku, až systém vběhne do stejné slepé uličky jako v roce 1929. A propos, koministi a nacisti jsou pamfletáři, kteří používají zjednodušené argumenty pro získání obdivu mas. Doporučuji přečíst něco od skutečných ekonomů - J. M. Keynes, J. Stiglitz, Amartya Sen. Všem zmíněným se současný stav též nelíbí (l), ale nabízejí opravdová řešení.

Odp: Ano, práce je ohodnocováná nespravedlivě
hnědka, 10.7.2006 20:00

Plat urcuje nabidka a poptavka. To je jediny spravedlivy system. Vse ostatni je cestou k nezamestnanosti a chudobe.

Odp: Ano, práce je ohodnocováná nespravedlivě
Juras, 7.12.2006 0:20

Nejenom v kapitalismu. Už v otrokářské demokracii se špičkoví gladiátoři měli lépe než doktoři. A za totality tomu taky nebylo jinak.

Nevím, jestli se dá mluvit o spravedlnosti. To je filozofická kategorie, kterou při srovnávání platů nelze uplatnit. Jestli myslíš, že spravedlivé by bylo, aby poměr jejich platů korespondoval s poměrem přínosu společnosti, tak principiálně by to možná bylo správně, ale prakticky by to lidem nepomohlo. Já bych byl hned pro, aby hokejisti vzhledem k tomuto pravidlu hráli zadarmo, ale to by to potom nikdo nehrál a kdoví, kde by si fanoušci vybíjeli emoce a jakou zábavu by si našli kluci, kteří teď celé dny nemyslí na nic jiného než jak půjdou na trénink a sní o tom, že se stanou Jágrem. Tak jsem se nakonec dostal spíš ke zpochybnění - třeba je pro společnost nakonec užitečnější ten hokejista než lékař. Je možné, že zachrání několik životů, které by jinak skočily v drogách nebo ve vězení, zatímco doktor pomůže třeba jen několika svým pacientům od nemoci, ze které by se stejně nakonec vylízali sami.

sociální prvky ano, ale bez komunistů
Kelt, 4.8.2006 20:48

To, co bylo popsáno v článku, je čistý kapitalismus počátku 19.století, kdy byly sociální poměry opravdu neúnosné. Tehdy se opravdu dalo hovořit o vykořisťování - práce i 16 hodin, práce dětí, plat žebrácký, žádné pojištění atd... Jako reakce na tento neudržitelný stav se objevil marxismus, který dokázal problémy tehdejšího systému analyzovat a navrhnout řešení, které v sobě však bohužel neslo prvky násilí. Postupem času si řada podnikatelů uvědomila, že motivovaný zaměstnanec je výkonnější a tak se objevili lidé jako byl Baťa či Ford, kteří vytvářeli svým zaměstnancům lepší sociální podmínky. Bez marxismu! Protože se tento model osvědčil, rozšířil se hlavně po druhé světové válce do většiny zemí tzv. západního světla. Bez násilí a miliónů mrtvých. Pozitivní motivace je vždy silnější a trvalejší motor, než represe a tresty, to potvrdí každý, kdo kdy vychovával dítě nebo i štěně. Proto jsem zásadně proti komunistům, kteří svou třeba pěknou a správnou vizi chtějí vnucovat násilím.

Sladká naivita
Jirka, 6.12.2006 19:49

Myslim si, že srovnávat poměry před rokem 1989 a v současnosti by měl jen člověk, který tu dobu zažil a který měl možnost v ní pracovat a vydělávat. Ten potom může ze svého osobního pohledu něco hodnotit. Stejné je to při hodnocení poměrů v Číně nebo na Kubě. Kdo tyto země neprocestoval, nemůže vědět, jak to v nich chodí. Kdo tyto zkušenosti nemá (třeba já) se o těchto věcech doví jen zprostředkovanou formou, z knih, médií apod. Proto je přiirozené, že zejména mladí jsou zmasírováni propagandou, ze všech stran dnes lidem vtloukají do hlav „jak je komunismus špatný“ a jak je kapitalismus úžasný. Je jasné, že když v „komunistické“ zemi poruší lidská práva, udělá se z toho aféra, úmyslně se to zveličuje (tím nechci nijak snižovat vážnost problému porušování lidských práv) a naopak o zločinech např. USA se nemluví. Propaganda záměrně zamlžuje rozdíly mezi pojmy „Socialismus“ a „totalita“ nebo „kapitalismus“ a „demokracie.“ Je jasnné, že když člověk desetkrát za den slyší, že žije v demokracii a jak zle se měli lidé předtím, že zejména mladý tomu snadno uvěří. A když je někdo dneska schopen říci, že komunismus je totéž co fašismus, je vidět, že maj lidi tam, kde je mít chtěj. Kam se komunisti svojí propagandou hrabou na ty co vládnou dneska.

Vzhledem k tomu, že nemam dostatečné zkušenosti s minulým režimem, nebudu ho hodnotit, můžu jen zmínit, že znám lidi, kteří dnes hluboce litují, že se v roce 1989 účastnili stávek.

Odp: Sladká naivita
Juras, 6.12.2006 23:59

První odstavec svědčí o tom, že máte i přes svůj mladý věk vyzrálé názory. Chvála mladé generaci, občas jsem se obával, že je současná doba vychovává k bezduchosti (kampaně v médiích, kterým už není co věřit, že nevytváří zprávy na objednávky, ale i technický pokrok, který je zaměstnává přemírou bezduché zábavy a smrští nehodnotných informací).

K druhému odstavci bych řekl, že je to zákonité - po každé revoluci asi existovali lidé, kteří si připadali zneužití. Největší svině vždycky ucítí příležitost a vyškrábou se nahoru. Každou ideologii lze zneužít, v každém zřízení se nejlépe mají ti nejhorší dobytci. Je to zákon přírody a nikdo nikdy ho nezmění. Snílci opojení idejemi komunismu toužící po „spravedlivějším světě“ si neuvědomují, že parazity nepředělají a že jejich ušlechtilé myšlenky jsou nerealizovatelné. Ať nastolí jakýkoliv systém, vždy v něm budou živořit chudí na úkor bohatých, budou v něm trpět nevinní díky padouchům, kterým se podařilo vydrápat ke korytům. Je to zcela přirozené pravidlo. Nikdy se nepodaří nastolit rovnost - ledaže by nám vládl někdo jiný než homo sapiens.

Možná někomu připadá předchozí odstavec depresivní, pesimistický a bezvýchodný. Hledejme východiska, která nám umožní v tomto předpokladu žít. Nestarejme se o kvalitu a pohnutky lidí, kteří nám vládnou. Smiřme se s tím, že lepší to být nemůže. Změnou systému se pouze jedni hajzlíci vymění za jiné hajzlíky. Nevšímejme si jich. Dělejme nátlak, aby se zaváděla podle nás smysluplná pravidla. Nehodnoťme ona pravidla podle toho, kdo a jak je zneužil. Lidi jsou neobyčejně vynalézaví a dokážou zneužít všechno. Obzvláště pak hajzlíci. :-)

Nevšímejme si jich, naše štěstí nesouvisí s osudy hajzlíků, nesmíme se trápit, že máme málo zatímco oni hodně. Nelamme si hlavu, že dělají podrazy, podvody a jiná šméčka. Dělejme si navzájem radost - ať už lidem ve svém okolí anebo při náhodných setkáních tady ve světové pavučině. :-)

Odp2: Sladká naivita
Juras, 7.12.2006 0:04

Tak vidím, že jsem se příliš nechal unést. Že budou živořit chudí na úkor bohatých - viděl už někdy někdo lepší brebt? :-) Co jsem chtěl říct, je asi jasné, jenom dodám (aby si to někdo špatně nevyložil a nepovažoval mě za nějakýho ruďocha), že to neznamená, že by bohatí byli špatní. To znamená, že někteří z bohatých získali majetek na úkor bědných.

Odp2: Sladká naivita
Jirka, 9.12.2006 22:59

Děkuji za pochválení názorů a jsem rád, že začátek mého článku napravil Váš postoj k mladé generaci.

Lidé umí být a jsou svině. Každá změna (chcete-li revoluce) je pro někoho přínosem, pro jiného ztrátou, podle toho, jak se kdo dokáže v daném systému uchytit. Já nemám zkušenosti s minulým režimem a nechci jej hodnotit. Zato bezpečně vím, že to co je tady teď, je hnus. Vzhledem k Vaší nechuti něco měnit se mi zdá že jste spokojený. Já ne. Tato sociálně bezohledná společnost mě nemůže nechat chladným. Nezlobte se, ale já ty komunisty chápu. Každopádně máte pravdu, že se zlepšováním světa je začít v našem okolí. Dělejme si tedy navzájem radost.

Podoba českého antikomunismu a antisemitského nacismu
Sworth, 19.6.2007 21:47

Kdo z českých antisemitů by dnes veřejně prezentoval motiv Zabij žida, posílíš mír nebo otiskl titulek Židé do plynu, byl by stíhán a odsouzen. Nenašel by se státní zástupce nebo člen vlády, který by takové žerty toleroval a jejich výrobce podporoval. Stačí ale nahradit slovo žid slůvkem komunista. Státní zástupce je najednou k ‘vtipné’ myšlence zplynování lidí shovívavý. Katolický ministr zahraničí hájí prezentátory zabijácké výzvy a jiných vulgárních antikomunistických projevů jako avantgardní umělce. Nepožádá své chráněnce, aby výzvu k zabíjení komunistů stáhli, a své úředníky, aby se od akce, která jí využívá, distancovali. »Nenech vládnout rudé svině«, »Rudí smrdí,« je také avantgardní výrazivo těch, kdo mají zastání a podporu poslanců Cyrila Svobody, Marka Bendy i senátorů Martina Mejstříka a Jaromíra Štětiny.
Co se to děje s pravicovými politiky, novináři a umělci, že tolerují, podporují nebo i užívají v boji proti svým legálně působícím politickým oponentům slovník a postupy blízké antisemitským kampaním německého fašismu? Co se děje s médii veřejné služby, která to přehlížejí, tolerují nebo i povzbuzují?
Kdo viděl a slyšel nedávno předsedu KDUČSL Miroslava Kalouska v zákulisí upřímně a srdečně přát k narozeninám výslovně ‘svému milému bolševikovi’, komunistickému europoslanci Jiřímu Maštálkovi, žasl. Byl to stejný M. Kalousek, který z veřejnoprávní televizní obrazovky komunistické bližní tituluje jako zločince, když ústavně působící KSČM nazývá zločineckou organizaci.
Počátky, ze kterých se zrodil praktický antisemitismus norimberských rasových zákonů a konečného řešení židovské i komunistické otázky, byly spojeny se slovy, ‘avantgardními’ nápady. Židé a židobolševici že prý jsou zločinci a světové židovstvo a komunistické hnutí zločinecká spiknutí méněcenných bytostí ohrožující árijský svět a budoucnost árijské rasy. Pod vlivem nacistické propagandy a nacismu propadlých médií pak nejen Hitlerovým nejvěrnějším, ale i širokým vrstvám německých lékařů, umělců, živnostníků, státních úředníků a soudců začali židovští sousedé vadit, dokonce i páchnout. Němečtí Kalouskové se ještě ke svým sousedům vskrytu chovali slušně, ale navenek už šli s dobou. Lustrační pořádky rasové a politické spolehlivosti vyžadovaly rozsáhlá zkoumání. S židy se nemluví, u židů se nenakupuje, k židovským lékařům se nechodí. Nebylo to tehdy nic výjimečného. tenkrát koneckonců i Francie a Anglie pomocí podobných ‘vědeckých’ teorií a armád ovládaly stovky milionů obdobně titulovaných ‘méněcenných černochů a Asiatů’ v koloniích, které Hitler neměl. Lidovecký bratr Kalousek svými řečmi o zločinnosti a nedemokratičnosti současné KSČM cosi připomíná. Jeho zarytý, médii vděčně předváděný, neustále se opakující, živočišně nenávistný antikomunismus je pozoruhodně vytrvalý. Vytrvalá je i lustrační horlivost veřejnoprávní televize a rozhlasu, jejich pečlivost při upravování historie, při rozšiřování antikomunistické nenávisti a blokaci jakékoli demokratické diskuse o humanistické podstatě Marxova komunistického ideálu.
Předvést žida nebo komunistu jako inteligentního a lidsky přitažlivého člověka, demokraticky s nimi diskutovat bylo v říšských médiích tabu. Židé i komunisté byli označováni jako zločinci, rasově a politicky méněcenná stvoření, kterých se uvědomělý žurnalista soukromých ani veřejných médií nemůže zastávat a se kterými se pravý Árijec nebaví. Dneska stačí tu větu jen poopravit, vypustit slůvko žid - a najdete v českých pravicových elitách zástupy těch, kdo se pod ni podepíší. Metody bojovného nacistického antisemitismu jsou přece, když jde o to vypořádat se se sny o sociální spravedlnosti a lidské rovnosti, tak inspirativní. A užitečných idiotů najdou Svobodové a Bendové dost a dost.

Odp: Podoba českého antikomunismu a antisemitského nacismu
Yardasan, 7.12.2007 21:43

Také to tak vidím. S pozdravem jK.

Odp: Podoba českého antikomunismu a antisemitského nacismu
ivan, 8.12.2007 0:29

Vadí mě Vámi sestrojená účelovost propojenosti obou skupin do takřka jednoho celku, a vyvázání tak jednoho tematu na nesouvicející druhý. Připomíná Fíkovník rostoucí ve společenství jiných vzrostlých stromů. Vyšplhá se po svém sousedovi až ke světlu do jeho koruny a pak jej svými sílícími vnějšími kořeny zaškrtí. Takovej dobrák. Komunismus by nebyl tak špatný, kdyby jej nechtěli tvořit komunisté. Poskytni jim trochu opory a za chvíli se dělí o tvoje světlo bez pozvání. Důsledek je pro hostitele nevratně osudový. Díky, já NE !!

Komanči spolu s náckama patří do plynu..
Venca, 2.4.2008 20:03

Komanči spolu s náckama patří do plynu..

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru