Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

19.6.2006 22:06

Vzkaz do budoucna

Občas zprávami prolétne krátká poznámka, že byla objevena skříňka se vzkazem do budoucnosti. Nejčastějšími místy jsou kostelní věže nebo základní kameny budov. Pokud jde o vzkaz z předminulého nebo minulého století, tak jde většinou o zaletovanou měděnou krabičku. Bývají v ní schovány vzkazy z dob minulých, noviny, peníze a různé tehdy aktuální předměty...

Abych řekl pravdu, je mi tento aktivní přístup k budoucím generacím velice sympatický. Nejen, že ta stará generace sama vybere předměty, které považuje za důležité, ale vše ve vzkazu okomentuje, takže memůže dojít k dezinformacím jako u klasické archeologie, kde se většinou jen spekuluje, co k čemu sloužilo. Archeologii bych ještě vyčetl jistou neetičnost v případě vědeckého vykrádání hrobů. Možná je znesvěcení historických míst už nějak „okecáno“, ale stejně mám z toho pocit, že bychom měli všechny věci z hrobů maximálně vyfotit, zdokumentovat a vrátit, jinak jsme na stejné úrovni jako vykradači hrobů. Třebaže jsem asi v tomto případě přehnaně sentimentální, ale i těm artefaktům je v hlíně mnohdy lépe (neoxidují, nehrozí jim požár nebo loupež v muzeu, neodborná manipulace, mohou počkat na lepší technologie výzkumu...)

Ale to jsem poněkud odbočil, zpět ke vzkazům do budoucna, napadá mne řada otázek:

Dělali to lidé odedávna?
Kolik jich ještě čeká na otevření?
Máme je prohlédnout, doplňit a zase uložit, nebo jen prohlédnout a nedoplňovat?
Nahradí v budoucnu ukládání konkrétních fyzických přemětů, ukládání jen čistých informací?
Neschováme také něco?

Tak alespoň na poslední otázku si odpovím sám zde. (zbytek třeba v diskuzi)
Jednoznačně ANO.

Možná by každá obec měla pravidelně nejen zaznamenávat kroniku (o ni mohou velice snadno přijít - povodeň, požár,...), ale bezpečneji uchovávat i jiné věci denní potřeby, které charakterizují dobu a místo. Připravil by se tím vzrušující materiál pro naše (x-krát pra)pravnuky (třeba i v rámci výuky ve šklole - 1x ročně by si šli „vykopat“ poklad - na některých školách je podobná akce již tradicí, ale chtělo by to zobecnit). Dneska třeba mávneme rukou například nad pivním táckem, ale kdo ví, budou-li běžné i za 100 let...

Na závěr bych se rád věnoval technickému zajištění takového vzkazu. Je zřejmé, že na trvalejší uložení čehokoliv je třeba nekorodující, nepropustný obal. Nabízí se opět kov nebo nějaký nedegenerující plast. Nejlepší bude kombinace - tím určitě nic nezkazíme, pokud se použije i třeba vakuum, sorbenty vlhkosti, tak tím lépe. Nemyslím tím použití kosmických kompozitů, ale dnes již běžných, kuchyňských technologií.
U záznamových médií nemusíme být konzervativní, takže nejen spolehlivý papír. Na papíru by byly základní informace. Na přiložených disketách, CD, DVD, MO by se daly informace navíc (fotky, filmy). To, že jsou tato média mnohdy již dnes po pár letech nečitelná nehraje roli. V budoucnosti bude i absence potřebných mechanik, či počítačových rozhraní na načtení našeho média. Při optimistickém pohledu na vývoj technologií, nebude pro naše vnuky problém přečíst dnešní nečitelné DVD třeba pod mikroskopem.

Musíme se ještě poprat s problémem: Chceme uložit informace na bezpečné místo, ale musíme dobře „uložit“ i informaci, kde jsme vzkaz uložili, ale to je problém odjakživa. Nejlepší to bude zapsat do kroniky + vytesat do pomníku.

Tak jsem na vás vychrlil, vše co jsem měl na srdci a jdu se zakopat ...

A co cenzura ?
romantik, 19.6.2006 22:44

Nejlépe na malý pomníček tajně do kamene vytesat: „Lhali jsme, byli jsme sobečtí, nevěřte nám, jako nám přestali věřit naši současníci. Marnost nad marnost, když nikdo nechce pomoci potřebnému obyčejnému mravnému občanu“. A ten pomníček je nutné tajně a hluboko zakopat do hromady odpadu z ciziny nebo do základů některé z mnohých zlikvidovaných českých továren nebo hodit na dno přehrady.Dětem by se představy o minulosti neměli ani zkreslovat ani dokumentovat nějakými pomníčky. Budou mít spoustu starostí sami se sebou, až dospějí.

Odp: A co cenzura ?
Technokrat von Technodrom, 19.6.2006 22:59

Tušil jsem od Vás podobnou reakci, dovolte mi oponovat:
Právěže, je potřeba informace uchovat, ale musí to být „surová data“ právě od těch obyčejných lidí. Ne upravené informace v učebnicích dějepisu, které si píše každý režim sám, jak se mu to hodí do krámu. Právě proto, že se na uložení kvalitní informace o naší současnosti vůbec nemyslí, tak se můžou nespravedlnosti opakovat!
Jak podle Vás asi dospějí děti? Aby mohli mít starosti sami se sebou, nesmí mít ty samé starosti, co máme my, musí se z historie poučit, jinak se nepohnem.

Odp2: A co cenzura ?
romantik, 19.6.2006 23:37

Podle toho, co se kolem děje, dnešní děti asi opět uvěří středověkému názoru „oko za oko, zub za zub, znič abys nebyl sám zničen, hromadění majetku je smyslem života“ a potáhnou třeba v kápích za nějakým panákem s fouskem pod nosem do „spravedlivého boje“ proti svým případným odpůrcům. Nebudou filosofové, ani vynálezci, ani lidé radující se z obyčejné práce a z přátelství jiných lidí. Budou pouze chamtivé bezohledné hyeny, které do poslední kapky krve se budou navzájem ničit pro ukradeného zlatého andílka z kostela, pro vlastnictví kláštera z jedenáctého století nebo pro prosperující supermarket. Učení Krista dosud na chování lidí ani po tak dlouhé době nemělo zásadní vliv a asi ani do budoucna vliv mít nebude.

Odp3: A co cenzura ?
Bambus, 20.6.2006 9:01

To si říkáš romantik? :-)

Odp3: A co cenzura ?
David12345678, 20.6.2006 10:07

Což je zase přivede k filozofii, vážení si pomoci atp.
Protože život bude tak těžký, že jim nic jiného nezbude...

Raději jiné poselství
Deever, 21.6.2006 17:42

Ctěný romatiku,
nezbývá než s vámi souhlasit. Vaše prognóza je mírně pesimistická, nicméně ukazuje zcela obvyklý náhled dneška na chod věcí. Jenomže ono to tak bude. A nejhorší je, že to nikomu nebude vadit.

Časový posun tu přece je pořád! ještě před sto lety leckde homosexuály vešeli a dnes mají téměř všude právo na svobodný život. Dřív gentleman nejprve hodil rukavici, než tasil kord, nyní jeden telefonát správnému člověkovi a soupeř má betonové botky.
Anální sex byl pečlivě zatajovaným tabu a dnes i v časopise pro mladé slečny najdete návod jak na to.
Nemá smysl nechávat schránky se vzkazy do budoucna, naším vzkazem nechť je čisté životní prostředí a odpovídající úroveň kultury. Ono, přece jen, je jednodušší narvat do kovové piksly noviny a pivní tácek a říct si: „Zanechal jsem poselství budoucím generacím!“

Odp: Kuchyňská technika
NEMO, 23.6.2006 11:41

nebylo by od věci takhle zakopat například celé město. Vzpomeňte si třeba na Pompeje, jedině tak lze poznat danou dobu v celé šířce.

Doporučuji hlavně takové aglomerace, kde se vyskytují nadměrné koncentrace politiků a právníků, jako je Brusel apod. Nebo i naše pražské části.
Když se jim to patřičně zdůvodní, a stoupne jim prestiž. Což se stane, protože u mě mrtvý právník a politik, dobrý právník a politik... :)
Budou tam sami přijížděť, pak jen zasypat a následně zaorat a osázet lesem. Aspoň by z těhle „lidů“ byl užitek....

Viržína,cigarety,doutníky
Ivan Placák, 25.6.2006 0:25

Přidávám pár krabiček cigret a hrst zapalovačů z dob
mého kuřáctví. Po celoživotní snaze přestat ,se mně
to možná podařilo.Tímto prosím Technodroma o
udělení milosti.Všiml jsem si ,že článek ,,Kuřáci do plynu,, byl napsán 20 dubna na den Hitlerových narozenin! Také gratuluji !

Odp: Viržína,cigarety,doutníky
Technokrat von Technodrom, 25.6.2006 20:43

Přeji Vám (a vlastně i nám všem), ať Vám to nekuřáctví vydrží, díky.

Musím uznat, že máte pravdu, aby obraz naší nynější společnosti byl uchován kompletní tak se musí uložit i informace o kouření. Jak jsem již psal jinde jsem optimista a doufám, že se v budoucnu mládež o cigaretách apod. dozví jen z hodin dějepisu a jak vlastně ta cigareta vypadá se budou chodit dívat do muzea.

Poznámka k předposlední větě: Dobrej postřeh, to jsem ani netušil.

Odp2: Viržína,cigarety,doutníky
Ivan Placák, 25.6.2006 21:38

Milé,-zvu ke stolu.

Zdravim, vsechny pritomne a chtel bych...
chwaca, 12.7.2006 14:37

Zdravim, vsechny pritomne a chtel bych podotknout, ze to neni, az zas tak spatny napad (nemyslim ted zakopavat plechovky) :-))), ale objektivne zdokumetovat (coz se jiz stalo a porad deje) veci jako hruzy a priciny valky, znecisteni zivotniho prostedi a co pro to bylo udelano, aby mely i pristi generace motivaci budovat lepsi svet. Ted to zni jako z ery komunismu, ale myslim tim, ze i v budoucnu budou lide, natolik uvedomeli a vseobecne uznavani, jako je treba zpevak Bono.

Chtel bych jeste podotknou, neco o tom...
chwaca, 12.7.2006 14:43

Chtel bych jeste podotknou, neco o tom koureni,,,No, myslim si, ze dnesni zapadni spolecnost vyzdvihuje problem koureni, az nekam na uroven, kde tento problem vubec neni. Mnohem duleziteji je si uvedomit, kde se v nas lidech bere nenavist, hamiznost a strach. To jsou hlavni priciny okradani, vrazdeni a valek. Ne koureni...

ukladani soucasnych predmetu a hodnot
denver, 31.7.2006 15:00

Mam dotaz jen k autorovi tohoto clanku, je v dnesni dobe tohle vubec zapotreba?

Odp: ukladani soucasnych predmetu a hodnot

Ano, myslím si, že je to zapotřebí. Stačí se trošku vžít do pocitů, těch, co vzkaz najdou, něco podobného u internetu (zatím) nelze zažít... alespoň mě se to nepodařilo. Vždy, když mám v rukou nějakou starou věc, tak mnou projede příjemné mrazení v zádech, fantazie zapracuje a člověk si představuje, jak to bylo tenkrát... jenže je to tímpádem zkreslené a kdyby u všeho byl popisek co a jak bylo používáno - přímo od zdroje, tj. autenticky, tak každé takové věci vzroste informační hodnota.
Já vím, existují muzea, jenže tam se nesmí na nic chytat, vše je ve sterilních vitrínách ...

Odp: ukladani soucasnych predmetu a hodnot
Ivan Placák, 10.8.2006 21:28
Odp2: ukladani soucasnych predmetu a hodnot
Ivan Placák, 10.8.2006 21:47

Denverovi se omlouvám,-nepozornost.

Gratulace
Ivan Placák, 10.8.2006 21:20

Gratuluji ke 100 komentářům.Bezva!
Zakonzervoval bych pro naše následníky ruční nástroje a drobné mechanické pomocníky.Vždy když se mě dostane takový do ruky, tak si představím člověka který s ním pracoval.Pokavaď se používala k práci hlavně síla paží, tak to muselo lidi naučit se o ní hodně přemýšlet! Mnohokrát jsem nemohl ani určit k čemu byly určeny a jak se používaly,který materiál byl pro jejich výrobu použit? Staré,osahané,rukama ohlazené,otřebo-vané až k hranici jejich použitelnosti.Nástroje s kterými lidé pracovali o nich vypovídají víc než jejich díla.Nacházím je pohozené jako nepotřebné haraburdí,přitom jsou přímým důkazem o našich dějinách a o zrození nás lidí.Shromáždit je ,popsat jejich funkci a upotřebení aby je jednou lidstvo nemuselo vymýšlet znova! Byl by to od nás přínosný dar a vzkaz do budoucosti !!

Odp: Gratulace
ivan, 24.1.2010 14:13

Pro paní Kozárovou, co byste přidala vy, Ivano.

Odp2: Gratulace
ivana Kozárová, 28.1.2010 18:05

Přidala bych trdlo,co jsem našla vyhozený v popelnici. Hned jsem si ho vybufetila a pověsila u krbu. Svůj ručně šmirglovanej a ošmatlanej a cukrem olepenej váleček na trubičky nepřidám,ten potřebuju! Je štěstím dělat věci opravdu a ne jako. Ale někdy to pálí do pracek... Váleček nepřidám.

Historické pracovní nástroje
., 24.1.2010 18:25

... a ty historické pracovní nástroje jsou důkazem toho, že dříve měli lidé práci, že mohli něco vyrábět, že vyrobené zboží prodali a tedy měli ti lidé živobytí.

Dnes bohužel mnoho lidí, i když mají jednoduché pracovní nástroje, i když by vyrábět mohli, i když třeba něco doma vyrábí a vyrobit umí, tak to od nich nikdo nekoupí, tak je nikdo jako zaměstnance nenajme; proto zůstávají nezaměstnaní, bez základního živobytí.

Proto současná doba v přístupu práceschopných lidí k trvalejšímu zdroji živobytí výrazně zaostává třeba za středověkem. I chudobný život s chudobným zdrojem obživy je daleko na vyšší úrovni a perspektivnější, než život početné armády současných nezaměstnaných lidí.

Odp: Historické pracovní nástroje
Juras, 24.1.2010 19:02

Přál bych si, aby někdo vynalezl speciálně pro tebe stroj času, aby sis ten život a možnosti živobytí ve středověku mohl vyzkoušet :-)

Odp2: Historické pracovní nástroje
., 24.1.2010 22:44

Dej lepší radu:
Kde i minimálně placenou práci alespoň na rok teď dostanu ?

Odp: Historické pracovní nástroje
tlapka, 29.1.2010 8:10

Je to způsobeno přemnožením přelidněním a v dalším parazitismem. Proč nejsou nezaměstnaní mravenci? Opět jsme u biologie, T-Čárko.

Odp2: Historické pracovní nástroje
Juras, 30.1.2010 0:34

Potkají se dvě planety a jedna se ptá: Tak co, jak je? Druhá odpoví: Ale nic moc, jsem nějaká nemocná, chytla jsem homo sapiens. Ta první: To nic, taky jsem je měla, to přejde...

IQ test
Vinca, 16.9.2007 13:36
[url=http://http://cz.iq-test.eu/?d=325]
Vinca, 16.9.2007 13:36
Odp: [url=http://http://cz.iq-test.eu/?d=325]
tlapka, 29.1.2010 8:18

Testy netesty. Stejně zblbnou všichni.

Odp2: [url=http://http://cz.iq-test.eu/?d=325]
Alfons, 29.1.2010 11:50

Už jsou zblblí. Teď si blbost jen agrejdují.

Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 25.1.2010 8:43

http://www.blisty.cz/art/44974.html
Mládež má úžasnou perspektivu, je jim co závidět.
Zatím jsme v prvním stupni kolapsu.

Odp: Budoucnost-mladí vpřed
iva, 25.1.2010 11:07

POsledních pět bodů rozumím tak, že si každý bude muset obstarat vlastní kravku, nějaké to políčko nebo chodit k sedlákovi nabízet mu zas nějaké svoje produkty jak to bylo po válce? Asi tam opravdu svět spěje. A já už myslela, že Alfons někde načerpal nějaké dobré zprávy a nechce se mu s nima na světlo. A ono je to horší, než jsem čekala. Pořád doufám v tu biomasu, že nás spasí. V jedné vesnici jsou už samostatní vyrábějí tím erlektiku a v zimě přitápějí jen částečně peletkami. Tady je snad nějaká naděje, ale velká města opravdu čeká zánik. Teda pokud jsem to zas blbě nepochopila.

Odp2: Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 25.1.2010 11:38

Pochopila špatně nebo dobře, to je jedno. Každá společnost a kultura dosáhne svého maxima a pak jde do kytek. Tato společnost není žádná vyjímka. Jsme v sestupné fázi na prvním stupni žebříčku. Buďme realisti a nestavme si vzdušné zámky. Je s námi AMEN. :-(

Odp3: Budoucnost-mladí vpřed
santiago, 25.1.2010 12:02

Krysy už jsou tady, je jich plno všady.

Odp4: Budoucnost-mladí vpřed
ivan, 28.1.2010 18:33

Santo, koukám, že si se splet.
Dovoluji si opravičku..je jich plno všadi.

Odp4: Budoucnost-mladí vpřed
tlapka, 29.1.2010 8:06

Ani krysy nebudou mít za chvíli nic. Jak je s tou potápějí se lodí?

Odp2: Budoucnost-mladí vpřed
ivana Kozárová, 28.1.2010 18:07

Pokud se my sami vbrzku na tu spásnou biomasu nepřeměníme,he he;-)

Odp3: Budoucnost-mladí vpřed
tlapka, 29.1.2010 8:15

Pak se budou vyvíjet ty chytřejší opice. A s těma to dopadne podobně.

Odp4: Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 29.1.2010 11:52

Nedopadne, dokud nevymyslí peníze. Ty jsou spolehlivá komponenta zkázy lidstva.

Odp5: Budoucnost-mladí vpřed
tlapka, 29.1.2010 12:21

Budou se zabíjet pro něco jiného, třeba pro banány.

Odp7: Budoucnost-mladí vpřed
tlapka, 29.1.2010 17:32

Došla jsem k Matrixu a ke katastrofickému vývoji kdežto Jitřní Země nám slibuje obrovské změny k lepšímu.

Odp8: Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 30.1.2010 2:21

Žádné lepší nechci, nebylo by se o čem bavit.;-)

Odp9: Budoucnost-mladí vpřed
ivana Kozárová, 30.1.2010 13:14

Až bude hůř,teprv bude líp,dyť to říkám taky:-)

Odp10: Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 30.1.2010 13:40

My staré fozilie jsme na hůř zvyklí. Přežili jsme peklo totality, přežijeme i současný pozitivní vývoj společnosti. Čekám na měnovou reformu a přídělový systém na lístky na potraviny atp. V tom budu jako ryba ve vodě.;-)

Odp11: Budoucnost-mladí vpřed
ivan, 30.1.2010 16:47

Podle politických věštců bude v Sovětském svazu v r. 2010 všude bezhotovostní společnost. Lidé budou jezdit na Měsíc na dovolenou, po městech budou jezdit auta které budou dopravovat kohokoliv na požadované místo, na větší vzdálenosti budou lítat vrtulníky. V obchodech si každý vezme co bude potřebovat a sám bude bezplatně pracovat ve prospěch všech. V domácnostech nebudou kuchyně, lidé se budou stravovat ve společných jídelnách, které budou nepřetržitě otevřeny a v nich budou radostně pracovat samí šťastní lidé.

Alfe, zatím můžeš letět tak na měsíc, místo na Měsíc. Byly to zlaté časy, třeba se ještě vrátí, těším se na ně. ;-)

Odp12: Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 30.1.2010 17:49

Byly to časy kdy se dalo žít. Dobře už bylo. Mladí budou okusovat kůru se stromů a bydlet v lese.:-(

Odp13: Budoucnost-mladí vpřed
ivan, 30.1.2010 19:52

Docela čumím, když si někdo roky myslí, že se platí podpisem pod úvěrovou smlouvu, je to tak snadné, že! Je to jako se dozvědět po pětiletém manželství, že děti nenosí čáp ale vrána!! ;-)

Já, Alfe, bylím v lesích v osadě s 35 trvale žijícími lidmi. Co je na tom tak útrpného?

Odp14: Budoucnost-mladí vpřed
Alfons, 31.1.2010 0:51

Ba naopak. To je vynikající lokalizace pro trvalý život. Kolem šumí les, brambory objímá mandelinka, voda zurčí v potůčku a roztáčí kola domácí vodní elektrárny. Na tom našem dvoře, všechno to krákoře a kravka si tiše přežvykuje v zatepleném příbytku. Včeličky pilně vyrábí med. Přijde zima, všichni zalehnou, sem tam si uvaří polívčičku a na jaře vstanou a proběhnou se po rozkvetlé louce po níž se batolí zlatavá kuřátka a housátka. Hospodář skočí na poštu pro podporu v nezaměstnanosti a život jde dál, svým klidným, spokojeným tempem.

Odp15: Budoucnost-mladí vpřed
tlapka, 4.2.2010 9:04

Zapomněl jsi na klíšťata.

Odp10: Budoucnost-mladí vpřed
tlapka, 4.2.2010 9:06

Pro Ivanku K. Když je dobře tak to nikam nevede, není to pro lidi ani přirozené, ani zdravé. Lidská psychika vyžaduje tvrdé podmínky, abu fungovala dostatečně.

Odp11: Budoucnost-mladí vpřed
ivana Kozárová, 4.2.2010 13:28

A nejenom psychika. I tělo v nouzi pookřeje,zbaví se škodlivin a sádla,omládne a zocelí se!;-)

To není pravda
Alfons, 30.1.2010 3:06

http://www.blisty.cz/2010/1/29/art50998.html
Takto znevažovat naše posametové úspěchy:-(

Tak tento chlápek jen planě nežvaní...
Karel, 3.6.2011 11:34

Tak tento chlápek jen planě nežvaní (tak jako mnozí), ale i něco dělá: http://technodrom.cz/schranka2011.html

Smekám!

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru