Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

19.7.2006 1:06

Stvoření IV - Proč lidé věří v Boha? - Estetika, „krásno“ .. a jiné

Po delší době se konečně dostávám k tomu, abych napsal tento článek. Byť je ve mně už tak dva tři měsíce.
Byl jsem na zahradě u dědečka. S něčím jsem mu pomohl a tu jsem zjistil, že přemítám o „stvoření“. (sem na Svíci píšu něco pouze o „stvoření“ , ale zase pořád na to nemyslím, jsou jiná důležitá témata, o kterých přemýšlím..mnohdy ale vycházejí z toho základního, že si uvědomuji, že jsem „závislé stvoření“, nikoli neomezené, nezávislé, jaksi anarchisticky svobodné)

A jdu kolem rybízu, krásně tam svítí slunce a vidím tam letět nějaký hmyz. Tak přemýšlím nad křídly. Toť vskutku systém. Jak to kmitá , včela nebo co tam bylo, a letí a drží se ve vzduchu. Zajímavé. Aby ta včela či cokoliv jednou letělo, to muselo pěkně zmutovat či se přizpůsobit. Že by to prvně jen skákalo, jako koník..tomu ale nejdřív museli pěkně „narůst nožičky“ a pak někdy něčím, co zmutovalo, jen tak zamával..a tělo zjistilo, že by to mohlo letět. Těžko představitelné.

To je myšlenka jako hrom. Létání. A ten systém..to je taky síla. Propojené s váhou, se svaly, celé poskládané důmyslně z patřičných buněk, přičemž každá ta buňka je šíleně složitá a má svá specifika. Pokud to ještě zmenšíme, tak látky v těch buňkách jsou seskládanými molekulami a atomy v příslušných součástech a poměrech, vazbách..a ...ono to mává křídly a letí. Pěkně složité!!!!!

A přitom jasně , přesně strukturované a geneticky zapsané.

V celém genetickém kódu včely je „zapsáno“ co a jak, kam to má jít a co udělat.

No úžasné!

Pak jdu k potoku.

A prohlížím si , jak teče voda. Nic mne u toho nenapadá, jen prostě vnímám, jak je to zvláštní tekutina, jak setam tak převaluje a představuji si, že neexistovala. Že prostě byla ve stava, který byl stejný, jako by teď (ať jako pára, led, či molekuly H2O nějak jinak) měla totálně zmiznout. Zmiznout, neexistovat, nebýt. Ne být jinde jinak, ale nebýt! A pak se „nějak objevit“.

Ale o těchto věcech jsem se zmiňoval v předchozích článcích.

Dostala mne ale jiná ten den, i když vše co říkám, jsem nějak jasně viděl a uvědomoval si. Uvědomoval jsem si souvislosti stvoření a Stvořitele.

Pohlédl jsem na sedmikrásku a uvědomil si, že je krásná. Přátelé, tak kytka je prostě krásná...hezká, pěkná, líbí se mi, je estetická. No a nějaká jinákytička zase jinak krásná. Růže, lilie. Ale prostě ta sedmikráska zrovan v tu chvíli mi přišla jako estetiský projev.

Evoluce musela vynaleznout krásno. Eh. Bylo nic, a z toho nic muselo nějak vzniknout i to, co je „krásné“.

Ne! Stvořitel má estetické cítění a tvůrčí kreativitu. A ta je vložena i do nás.

Bylo to super to takto jasně vidět.

Prostě jsou věci,které jsou „krásné“ a dle mne jasně ukazují na bytost stvořitele. Evoluce nevytvořila shluk navzájem chemických shluklin, evoluce vytvořila něco „krásného“...tedy dle těch, kdo se pořád ptají , proč věřím v Stvořitelu, když přeci nebylo nic a vše povstalo z ničeho.

Před týdnem jsem někde na webu zahlédl nápis knihy I haven´t enought faith to be an ateist. (nějak tak) Tedy asi ..Nemám dosti víry k tomu, abych byl ateista.

Vzhledem k našemu tématu zde, včetně předchozích článků a myšlenek se mi to jeví jako přesné slovo.

A také bych si přál, aby lidé, jak už jsem několikrát řekl, kteří se domnívají, že víra v Boha je méně racionální než nevěra v něj, nějak prohlédli a uznali, že je to přinejmenším fifty-fifty..i když ve skutečnosti platí spíše:

I have not enought faith to be an ateist.

Be blessed

Pokoj Vám
www.joelnet.cz

Pomoc dědečkovi
romantik, 29.7.2006 23:10

Pomáhání Vašemu dědečkovi na zahradě je asi to nejdůležitější z Vašeho sdělení. Estetično a krása v přírodě existuje proto, že se osvědčily jako užitečné. Pomohly svým nositelům mít potomstvo.

Velmi zajímavé. Zareaguji pouze na...
kahi, 29.7.2006 23:53

Velmi zajímavé. Zareaguji pouze na jednu větu:

„Prostě jsou věci,které jsou „krásné“ a dle mne jasně ukazují na bytost stvořitele.“

Ukazují? Jak? Logika nebo pocit? Pocit? Tedy něco abstraktního, nepředstavitelného, nevysvětlitelného. Lidé touží po vědění a nesnesou nevědění. Odpovídají, i když neznají odpověď. A mají rádi snadná řešení a jednoduché odpovědi. Jakto, že fouká vítr, prší, svítí slunce a teče řeka? Kdysi jsme si to neuměli vysvětlit. A tak vznikla víra. Aby byl zahnán pocit nevědění.

:-)

Odp: Velmi zajímavé. Zareaguji pouze na...
Vladek, 13.3.2007 11:55

Co na toto téma mluví Bible…

Toto říká Bůh o těch, kteří nevěří :
Římanům 1,19 - 22 Vždyť to, co lze o Bohu poznat, je jim (lidém) přístupné, Bůh jim to přece odhalil. Jeho věčnou moc a božství, které jsou neviditelné, lze totiž od stvoření světa vidět, když lidé přemýšlejí o jeho díle, takže nemají výmluvu.
Poznali Boha, ale nevzdali mu čest jako Bohu ani mu nebyli vděčni, nýbrž jejich myšlení je zavedlo do marnosti a jejich scestná mysl se ocitla ve tmě.
Tvrdí, že jsou moudří, ale upadli v bláznovství…

Mnozí ty, kteří věří ve stvoření nazývají blázny – a co na to Bůh :
1K 1,21 Protože svět svou moudrostí nepoznal Boha v jeho moudrém díle, zalíbilo se Bohu spasit ty, kdo věří, bláznovskou zvěstí.


Vladek

Odp2: Velmi zajímavé. Zareaguji pouze na...
Saw, 13.3.2007 17:50

Ten má teda rozmary, spasit jen blázny :)
A co na to Velký zelený Křečopažout: Můžeme očekávat příchod Velkého kapesníku... ;-)

Já se domnívám, že je iracionálnější...
Juras, 30.7.2006 23:28

Já se domnívám, že je iracionálnější věřit v neexistenci boha než věřit v existenci.

Vyjděme z předpokladu materialisty věřícího v neexistenci boha. Vhodné chemikálie se nějak smíchaly a najednou z toho byl život. To je přece celkem dobře popsatelný jev - stejný proces lze zcela jistě navodit i v laboratorních podmínkách (jenom nemáme v ruce ten recept). Je tedy možné stvořit uměle život. +++ A proč si někdo myslí, že se to nestalo zrovna nám? Mají k takovému předsudku materialisté nějakou indicii?

Stvoření. Jak je čeština pěkná v tom...
V. Kindl, 31.7.2006 9:47

Stvoření. Jak je čeština pěkná v tom, že můžeme mystlet na nějakého tvora a nebo na čin zrození, vytvoření...

Videt stvoritele ve vsem na co...
denver, 31.7.2006 11:40

Videt stvoritele ve vsem na co pohlizime, to je jista znamka dusevni vyspelosti, takze predem nepochybuji o nemistnych a nevyznamnych komentarich na adresu autorova nazoru.
Sam znam pocit, kdy proste nedelam NIC a jen se unasim tim ze jsem a ze jsou kolem me veci, treba jako nase nejkrasnejsi planeta ze SS.
I jepice nebo slepy krtek ma svuj zivot ktery ho bavi zit a z nakyho duvodu jej zije, i kdyz nekterym lidem prijde pod jazyk neco jineho.
O vode radsi nic psat nebudu, jedna z nejkrasnejsich a nejzahadnejsich ukazu na te nasi planetce. Jeste ze umime byt neprodysni :)

Už nemám dost sil na to, dělat...
Saw, 31.7.2006 23:36

Už nemám dost sil na to, dělat jakékoliv závěry o existenci nebo neexistenci Boha, boha, stvořitele a čehokoliv podobnýho :-) Co vím ale jistě, že estetický dojem (subjektivní, existuje pouze v pozorovateli samém) nic nedokazuje ani na nic nepoukazuje...

Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami...
Joel, 1.8.2006 13:12

Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami, když nebylo nic a vše se vyvinulo, povstalo samo od sebe, pak je divné, že vzniklo tolik „krásného“. Například ta sedmikráska je krásně symetrická a i barevně krásná. I ten pocit krásna se „musel vyvinut“,... já věřím, že byl stvořen. Dle čeho by se „náhodou“ vyvinul"?

Pro mne je nelogické, aby takové krásné věci povstaly z ničeho a náhodou. Ale víte co, nemá cenu se o tom teď už asi přesvědčovat z té či té strany. A ani to nějak příliš nechci dělat. Berte to jen jako svědectví o tom, jak pohlížím na svět a svou víru v Boha. Tak to totiž vše začalo.

Otázkou, proč lidé věří v Boha, kterou zde někdo položil.Myslím dokonce Aleš, autor tohoto webu.

Pokoj Vám

Odp: Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami...
Saw, 1.8.2006 15:27

Na první odstavec nemá zjevně cenu reagovat, to jsem udělal už v předchozím příspěvku.

Souhlasím ale, že je to Váš pohled na svět a víru v Boha. Pokud byl účel článku objasnit toto, rád jsem se to dozvěděl, ale o čem se tedy má diskutovat?

Pokoj i Vám...

Odp: Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami...
kurníík, 2.8.2006 0:15

Myly Joeli, jsem malá kriska a jsem strasne kraasna. Mam uz sice jenom jedno ucho, a hnis mi teče z oka, ale jsem jaká jsem. Stvořitel z ničeho stvořil stvoření a hle - jsem tu. Akoraat mě mrzí, že ty nikdy nepřijdeš na to, proč mi teče z oka hnis, a jak vyléčit moje bolavé ucho.

Odp2: Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami...
Saw, 2.8.2006 1:15

Jednoduše geniální :-)

Odp2: Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami...
Joel, 4.8.2006 19:11

Hnis Ti teče z oka proto, že je patrně nějak nemocné. I lidé mohou být nemocní a různě postižení. Stvoření „sténá“ kvůli hříchu také. Do světa vstoupilo porušení.

Opakem dokonalosti je porušení. Bůh stvořil vše dokonalé a „krásné“, ale „porušení“ toto porušilo. Porušeny jsou například i lidské vztahy, které byly původně také dokonalé, ale nejsou.

Člověk onemocněl sobectvím a hříchem. Vraždí se v průběhu dějin prakticky neustále navzájem. Nemá pokoj!

Pokoj je co? Kde vznikl pokoj? Pokoj je také Boží ! Dle Vás nemohl existovat, a nejednou se jen tak objevil. Ale pokoj je dokonalost. Pokoj je součástí Boha.

Uvažujte i o pokoji!

Když Ježíš chodil po zemi „uzdravoval v některých městech všechny“.

Bůh může uzdravit i nemocné ucho zvířete.

Svět je ale momentálně ve stavu porušení „dokonalého stvoření“.

Tolik alespoň částečně můj pohled. Proč by měl být mimo?

Přemýšlejte i o tom, zda Bůh může vidět věci dopředu. A zda je může lidem říci.

I kdyby byly otázky, které neumím plně zodpovědět, položím Vám mnohem více otázek, které neumíte vysvětlit vy.

Mějte se

Odp: Dobře, dle Vás ne. Ale řekněte sami...
Ivan Placák, 2.8.2006 0:19

Obrazce a tělesa ,která nám připadají krásné jsou popisována matematikem Benoidem Mandelbrotem. V polovině osmdesátých let si všiml,že vyšší a složité geometrické celky jsou tvořeny vzájemnně si podobnými tvary nebo strukturou,která se liší pouze měřítkem,kterým celek utváří.Tyto fragmenty celku,pro které nebylo pojmenování nazval ,,fraktály!...a svůj výzkum struktury vztahů jednotlivosti k celku ,,fraktální geometrií".Takto jsou utvářeny některé listy stromů,hory,oblaka,pobřeží,květy a povodí řek.(Vnímáme je jako přírodní krásu.) Asi před rokem jsem viděl bezvadně a srozumitelně natočený dokument s nádhernými ukázkami .Bohužel si na název nevzpomenu,jestli jsem ho vůbec kdy věděl.Malou ukázku lze též nalézti na Vikipedii...(Fraktály).

Všechno je dílo Boží.
Alfons, 28.10.2010 9:37

Nač si s tím zbytečně lámat hlavu. Pak není čas na práci. Je vidět že lidi nemají co dělat a lezou Pánu Bohu do zelí.;-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.