Neptejte se co, ale proč

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

6.8.2006 12:03

Co by bylo kdyby ...

Včera jsem slyšel v rozhlase zajímavý pořad o vraždě posledního Přemyslovce Václava III. roku 1306 v Olomouci. Napadla mě přitom jedna otázka, kterou historici tak neradi slyší - Co by bylo kdyby k vraždě nedošlo? Jak by se ubíraly dějiny potom?

Na pár otázek asi odpovědět lze - Václav III. by zřejmě pokračoval v politice svého otce a upevňoval postavení českého království v Evropě - prostředků by na to měl dost, Kutná Hora byla tehdy ještě bezedná. Na český trůn by se zřejmě nikdy nedostali Lucemburkové a Karel IV. by nejspíš vůbec neexistoval. Možná, možná také ne. Otázek nám ale i tak zůstává dost. Udržel by Václav III. polskou korunu? Byla by v Praze založena Univerzita? Dosáhl by některý z potomků Václava III. na císařskou korunu jako se to poštěstilo Karlovi? Došlo by ke krizi ve společnosti vedoucí až k husitským válkám? Otázky a zase otázky, na které odpověď nikdy nedostaneme.

Podobných Co by bylo kdyby ... nabízejí dějiny celou řadu:
Co by bylo kdyby Karel Martell nezastavil Araby v jejich postupu do Evropy?
Kdyby Mongolové nezastavili svůj postup před branami Evropy, ale došli až do Francie?
Kdyby Přemysl Otakar II. nezahynul na Moravském poli?
Kdyby čeští stavové zvítězili na Bílé Hoře?
Kdyby Pilát nevydal ježíše k ukřižování?
Kdyby Lenina sežral na Sibiři medvěd?
Kdyby Inkové porazili Pizzara a jeho hrdlořezy?
Kdyby vyšel atentát na Hitlera a nebo naopak kdyby se Hitlerovi podařilo vyrobit jadernou bombu?

Tak bych mohl pokračovat donekonečna, historie je plná různých kdyby. Ale není třeba zabíhat jen do historie, každý z nás si jistě častokrát kladl otázky ze svého vlastního života - Co by bylo kdybych se nepohádal s tou holkou a vzal si jí? Co by bylo kdybych vystudoval tu školu? Co by bylo kdybych se neodstěhoval tam či onam? Otázky si jistě každý vymyslí sám a odpovědi možná také.

Spíše mě na všech těch Kdyby fascinuje obecnější otázka: Ubíraly by se dějiny úplně jiným směrem nebo by se po jisté době vrátily do „starých kolejí“ jak je známe my, byť s jinými osobami a trošku jiným způsobem?

Někteří teoretičtí fyzikové připouštějí možnost, že vesmír se při každé kvantové změně štěpí na dva paralelní vesmíry. A tak je možné, že někde vedle nás existuje vesmír, kde nedošlo k vraždě posledního Přemyslovce a kde se dějiny ubíraly jinou cestou. Jak tento vesmír vypadá v roce 2006?

Fatalisté možná mají pravdu...
Libor Kalina, 7.8.2006 14:31

;-) Ať se nám to líbí či nikoli, ukazuje se (spolu s tím, že svět postupně spěje do záhuby), že úloha osobností v dějinách nebude nakonec tak významná, jak se současníkům zdá. Hitler, Stalin nebo Pol Pot (ať se nevracím k historii zprostředkované současníkům opisováním opisů) „zničili“ život milionům lidí (nejen těm zabitým!), ale kolo dějin pouze pootočili o několik dílků. Nezařadili zpětný chod, nepřeskočili dějinnou periodu, jak se jejich současníkům zdálo.
Lidstvo, které si přivlastnilo název svět, si vytrvale řeže větev na které sedí. Daleko nižší a jednodušší živočichové, se kterými dnes vědci bojují o přežití, jsou paradoxně zárukou budoucnosti. Totiž faktu, že naše modrá planeta, dokud nevyhasne Slunce, bude navzdory lidské bezohlednosti ještě pár milionů let pulzovat. Teď záleží jen na tom, jestli u toho ještě budou vnuci našich vnuků a jestli se budou více podobat antickému ideálu liodství nebo čuníkům u žlabu.
V takové perspektivě je vlastně jedno, zda „fandím“ našim gladiátorům v češtině, němčině nebo arabštině...

Vývoj dějin
sandál, 8.8.2006 5:18

Otázkou „kdyby“ se zabýval snad každý z nás. Ve většině případů jde o vlastní rozhodnutí - jestli jsme neudělali někde chybu atp. S historií státu nebo dokonce kontinentu je to opravdu jen teoretickým uvažováním nad vztahem příčiny a následku. Může to být napínavé, zábavné, ale s realitou to nemá moc společného. Říká se že se dějiny opakují. Každá událost je ovšem zasazena do kontextu doby kdy vznikla a ta se neopakuje. Je jisté že vládcové států mají vliv na jeho chod. A lidé jsou přirovnáváni ke stádu které se nechá strhnout určitým směrem. Do jisté míry a v určitém čase je to pravda. Ale i stádo které je „donuceno“ změnit náhle směr pohybu se za nějaký čas vrátí na svou obvyklou cestu a pokračuje dál v původním směru pokud se jen trochu situace uklidní. Tím chci říct že každá abnormalita vývoje např. státu vede pouze ke zdržení, ale zcela nezmění - chcete-li jeho postup vpřed. To neplatí snad v případech kdy je malý národ násilím odsouzen k vyhlazení a je toto provedeno. Potom je stav opravdu nezvratný.

Tady a teď
romantik, 9.8.2006 22:55

Domnívám se, že nejdůležitější pro nás pro všechny je současnost a naše nejbližší budoucnost v našem státě. Do těchto dimenzí bychom měli umístit otázku „ Co bude, když ...? “ A pokusit se na ni odpovědět a hlevně realizovat pro nás co nejpříznivější odpověď a prognozu.

tak na timto sa tažko diskutuje co...
elo, 16.8.2006 22:33

tak na timto sa tažko diskutuje co kdyby.Co ja viem co kdyby :/

Třeba takto
Ivan Placák, 29.8.2006 0:32

Kdyby někdy v minulosti spadl nějaký list ze stromu o kousek dál než se stalo, tak bychom se tu nikdy nesešli, buď bychom žili úplně jiné životy, ale nejspíše bychom nežili vůbec! Zřetězenim oklolností by nastaly úplně jiné souvislosti.Nepotkali by se naše rodiče,nenarodil by se Napoleon, Hitler.Tyto jména by nikdo neznal,nebyli by lidé, kteří by o nich věděli. Od začátku vzniku vesmíru se muselo všechno stát úplně přesně tak, jak se to stalo, nebylo by možné, aby se nějaký voják před tisícem let podíval třeba jenom na vteřinu jinam.Svět by vypadal úplně jinak!..Nikdy bych toto nenapsal a vy byste to nikdy nečetli.Celkem jistě by tu z nás nikdo nebyl. I tento text čtete jenom proto,že někdo nechal rozsvícená světla a nenastartoval svoje auto.........Asi ne!.....
Ale, co když mám pravdu já.? Je vývoj osudem?..Nebo je osud vývojem?

co by bylo...?
Domčuška, 15.11.2008 12:39

Co by bylo kdyby nebyli počítače prosím odpovězte mi co nejdříve ale spíš na ica tam jsem často děkuji moc

co by bylo...?
Domčuška, 15.11.2008 12:39

Co by bylo kdyby nebyli počítače?? prosím odpovězte mi co nejdříve ale spíš na icq tam jsem často děkuji moc

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru