Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

8.8.2006 14:45

Ráno moudřejší večera aneb co je na tomto rčení pravdy.

„Ráno moudřejší večera“ tak toto rčení zná asi každý, ale co je na tom pravdy? Před několika dny se mi něco stalo s notebookem a já nemohl přijít na to jak to opravit. Několik dní jsem nad tím přemýšlel a včera večer jsem ten problém vyřešil. Ovšem jakmile jsem na to přišel, uvědomil jsem si že je pozdě večer a že to není poprvé co vyřeším nějaký problém. Nebo takové ty podobné věci při kterých se musí myslet rozlousknu až v pozdních večerních nebo nočních hodinách.

Ptal jsem se známých a kamarádů jak jsou na tom s podobnými věcmi oni a potvrdili mi, že i jim se dost často stává, že je to hlavní napadá vždy až večer/v noci. Já se tedy ptám proč? Proč ty hlavní věci člověka napadnou až v těchto hodinách?

A jak si mám potom vysvětlit to rčení? Někdo by mohl říci, že to rčení je proto, že večer je mysl už unavená a proto může podávat lepší výkony po ránu když je svěží. Zároveň by mohl někdo říci, že velké myšlenky napadají člověka k večeru protože je v klidu, ale to zas odporuje tomu rčení.

Docela mi to vrtá hlavou. Díky za vaše názory.

Je to fakt,mám to taky tak.Asi to bude...
Ivan Placák, 8.8.2006 17:45

Je to fakt,mám to taky tak.Asi to bude tím,že nápad je důsledkem myšlení a je jeho závěrem nikoliv začátkem.Několikrát se mi ale stalo,že mě napadla docela dobrá věc nebo řešení,ale nikdy jsem nepřišel na to jak?....prostě jen tak! Stává se to někomu z vás také? Co autor článku?
Máte to také tak!..??

Odp: Je to fakt,mám to taky tak.Asi to bude...
PedyMaster, 8.8.2006 18:33

Ano, kolikrát se mi stalo, že mi napadla nějaká „geniální“ věc jen tak z nenadaní. Ono se taky říká, že když na něco nemůžeme přijít a moc na to myslíme tak to není dobré a že je dobré chvíly myslet na něco jiného. Tím se dá také ovšem vysvětlit ten článek. Večer se člověk neudrží tak dobře soustředěný a nedokáže myslet jen na tu jednu věc ale i na jiné...tudíž ho to může napadnout.

Trošku jinší význam
Kelt, 8.8.2006 21:25

Já v tomto rčení cítím trošku jinší význam - člověk občas mívá tendenci pod vlivem celodenní únavy, stresu a vyčerpání činit večer unáhlená rozhodnutí. Když se na to v klidu vyspí, často zjistí, že věci nejsou tak horké jak se večer zdály a že vše lze řešit v klidu a lépe.

Odp: Trošku jinší význam
PedyMaster, 8.8.2006 21:41

taky zajímavý pohled..jde jen o to z jakého pohledu se na to člověk dívá nebo jak si to vysvětlí

Odp: Trošku jinší význam
Docky, 3.2.2007 13:42

Taky si myslím že význam ohohle rčení je že člověk nemá dělat unáhlená rozhodnutí a raději si to promyslet do rána

Pravý význam
Juras, 8.8.2006 22:31

Nesmíte brát rčení doslova. Pravý význam není v tom, jestli správný nápad přichází ráno nebo večer, ale v tom, že problém je potřeba nechat trochu uležet. Když začnu řešit ráno zapeklitý problém a nemůžu s ním hnout, prostě to pustím z hlavy a dělám něco jiného. Ten problém je odsunut zdánlivě do pozadí, ale pořád zraje. Někdo myslí, že je v podvědomí a že podvědomí na něm pracuje nezávisle na vědomí, jiný zase myslí, že si vědomí odpočne a po návratu k problému ho uvidí trochu jinýma očima. Na přesném mechanismu se asi jednohlasně neshodneme, ale důležité je, že to funguje. :-)

Občas se mi stalo, že jsem na něco nemohl přijít a hned po probuzení mě napadlo jednoduché a krásné řešení. Někdy hned následující den, jindy mě tproblém trápil mnohem déle.

Tedy - ve rčení IMHO nejde o denní dobu, ale o prospěšnost přerušit trápení, když to nikam nevede. S časovou prodlevou to jde později snáz.

Odp: Pravý význam
Ivan Placák, 9.8.2006 7:29

Výklad smyslu přísloví je jasný.Mnohokrát jsem ho použil,když jsem se nechtěl zabývat nějakou nepříjemností a zdůvodnil jsem si potřebu jejího odkladu .(šuplík na starosti) .Mám ještě další,..,,Až k tomu mostu dojdem ,tak ho přejdem". To kdyby nebyl zrovna večer,..A přidávám na konec,...Nikdy nebylo tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř! Některé nepříjemnosti jsem nechal ve svém šuplíku rozpouštět až do jejich zmizení!
Zkuste to taky!...ušetříte za kurzy o duševní rovnováze,ať už se jmenují jakkoliv.

Odp2: Pravý význam
Juras, 16.8.2006 14:28

Souhlas. Na tom všem mi připadá nejzajímavější, že se naši předkové chovali moudře aniž by nad tím uvažovali. V současnosti je každej druhej chytrej a má svůj rozum, přitom dochází k větší míře chybných rozhodnutí.

Dám zase příklad, jak to myslím. Stoletá voda před třemi nebo kolika lety vytopila převážně novostavby. V zatopených městech byla nepostižena takřka ve všech případech historická centra. Zase to předci udělali dobře - žejo. Důvody jsme pravděpodobně neznali, ale byl zvyk „Tam na těch místech se nestaví“, tak tam naši předkové holt nestavěli. Moderní hošíci měli svou hlavu a tak tam něco postavili. A povodeň je vyučila. Znamená to, že dodržování zvyků je moudré, třebaže už nikdo nedokáže věcně zdůvodnit, k čemu je to dobré. Patrně to dobré je, jenom se v průběhu věků ztratila část informace.

Odp3: Pravý význam
Ivan Placák, 16.8.2006 16:55

Informace se neztratily,jsou pouze ignorovány.Dříve lidé budovovali svoje sídla po celé generace,dědili je a ve svém zájmu vyhledávali bezpečné lokality,ostatní hospodářsky využívali.Lidí přibývá,místa ubývá.Dneska jsou domy stavěny i záplavovém území s vědomím podstoupení míry rizika,mám to okouknuté z letadla.Ještě před pár lety údolí Berounky bylo téměř holé, od Karlštejna k Praze byly mezi jednotlivými vesni

Odp4: Pravý význam
Ivan Placák, 16.8.2006 17:44

Samoodpal,-dokončení,.......vesnicemi zřetelné rozestupy.Dneska,během pár let je celé zastavěné a kdysi velké proluky vypadají jako malé plácky.(bobužel ne Placáka)..Takže jaké poučení!V několika milionové Neapoli asi nebude člověka,který by neslyšel o osudu Herkulánea a Pompejí v r.0079 Všichni doufají,že repete nepostihne je ,ale někoho jiného v jiné době!Na jednu stranu ztrácíme imunitu z posranosti z každého broučka,na straně druhé jsme schopni si postavit domy na dně řeky,nebo v kráteru sopky! Kam šel bydlet zdravej rozum se asi nikdy nedozvím.

Ráno_x_Večer
Saw, 9.8.2006 1:48

Co se významu týče, souhlas s Jurasem.

Co se ale myšlenky týče, fakt je, že k večeru je mysl mnohdy podezřele soustředěná a kreativní, tedy pokud není moc znavená (v určitou dobu tento stav mnohdy pomine a člověk pak nemůže usnout třeba do rána a přemýšlí). To z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, na druhou stranu ráno je na problémy opravdu jiný pohled, ráno někdy znamená skoro jakýsi „restart“ mysli a jiný úhel pohledu. Což je vlastně jedna z definic geniality; schopnost podívat se na problém z jiného úhlu pohledu :-)

Odp: Ráno_x_Večer
PedyMaster, 9.8.2006 11:29

Taky možnost...ale ja stejne většinu problémů vyřeším až pozdě večer. Myslete si co chcete nevim proč je tomu tak.

Historické ráno
romantik, 9.8.2006 22:02

Domnívám se, že přísloví „Ráno moudřejší večera“ pochází z dřívějších dob a ze spíše chudších a venkovských vrstev obyvatelstva. Na rozhodnutí byl čas, jednalo se o praktické prostší problémy (např. zda posekat louku nebo ne, zda prodat jalovici nebo ne, zda nakoupit výbavu pro nevěstu nebo ne) a hlavně to bylo v dobách a ze společnosti lidí, kteří brzy ráno vstávali, celý den fyzicky pracovali a večer chodili spát nejpozději v 21°° hodin. V současné doběhlavně městské obyvatelstvo, studenti a intelektuálové mají změněný denní režim tak, že večer do půlnoci pořádají večírky, diskusní orgie i jiné orgie a nalůžko uléhají až po půlnoci. Ráno pak vstávají nejdříve v 8°° hod, snídají nejméně 1/2 hodiny a do zaměstnání se dostávají nejdříve v devět až deset hodin dopoledne a někdy i později. I úřední hodiny v úřadech jsou tak nastaveny a je snaha začínat takto pozdě dopoledne i výuku ve školách. Není divu pak, že dřívější ranní svěžest se u moderní městské společnosti dostavuje až v pozdním večeru, a to u někte-rých „borců“ ani ne každý den. Každý, koho při tomto způsobu života alespoň někdy něco dobrého a užitečného napadne třeba v noci, by za to měl být vděčný a mít z toho radost.

večer a ráno
denver, 10.8.2006 1:15

Když zde tak hlásáte o vyšší produkci kvalitních myšlenek v pozdnějších hodinách, tak proč jsou všechny dosavadní komentáře z doby méně kvalitních myšlenek? (;
Mnoho přísloví už ztrácí ten svůj zahalený význam a jsou nahrazována jinýmy. Třeba neříkej hop dokud nepřeskočíš - neříkej hop ani potom, když už jsi přeskočil, aby náhodou ta zeď nespadla.
Zaujalo mě jenom - tělo i mysl jsou ve větším klidu, myslet na něco a následně na to zapomenout.

air triax
new nike air max 2010, 4.7.2011 3:47

The teacher said, `This is an new nike air max unrealistic dream for a young boy like you. You have no money. You come from an itinerant family. You have no resources. Owning a horse ranch requires a lot of air max 90 men money. You have to buy the land. You have to pay for the original breeding stock and later you'll have to pay large stud fees. There's no way you could ever do it.’ Then the teacher added, `If you will rewrite air max 95 buy this paper with a more realistic goal, I will reconsider your grade."The boy went home and thought about it long and hard. He asked his father what he should do discount nike air max 2010. His father said, `Look, son, you have to make up your own mind on this. However, I think it is a very important decision for structure triax you. ZHC

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru