Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

16.8.2006 8:14

Alkohol je nebezpečnou drogou

Znepokojuje mě celospolečenská tolerance nebezpečné drogy nazvané alkohol a zoufalá nechuť o tomto problému byť jen diskutovat natož pak jej řešit.

O celospolečenské škodlivosti alkoholu toho bylo napsáno mnoho, proto přidám jen stručný heslovitý výpis problémů s alkoholem spojených:
Agresivita, kriminalita, vandalismus
Domácí násilí
Alkohol za volantem
Alkoholismus nezletilých
Ekonomické dopady atd...

Porovnáme-li alkohol s druhou legální drogou, tabákem, projeví se pokrytectví společnosti ještě výrazněji - konzument tabáku nebije ženu a děti, nezpůsobuje více dopravních nehod, nedemoluje telefonní budky :-) přesto se o škodlivosti tabáku alespoň hovoří a snaží se přijímat různé kroky proti kouření, byť o jejich výsledcích můžeme diskutovat. O alkoholu se mlčí.

Příčinu vidím v tom, že nekuřáci tvoří poměrně výraznou skupinu ve společnosti, abstinenti jsou druhem takřka ohroženým. :-) Alkohol se stal natolik samozřejmou součástí našeho života, že už si málokdo dokáže představit život bez alkoholu. Kolik lidí se ještě umí bavit bez sklenky či půllitru? Tento stav je podporován i různými lobbistickými skupinami a reklamními kampaněmi. Národ je přesvědčován, že pít je naprosto normální, že bez alkoholu není ta správná zábava. Je naprosto běžné, že výrobci alkohlou jsou sponzory různých sportovních a kulturnch akcí - je to normální?

Jak z toho ven? Je mi jasné, že alkohol nelze ze společnosti odstranit úplně - americká prohibice 20.let či Gorbačovova prohibice v Rusku let 80. budiž varováním, vliv alkoholu ve společnosti lze však alespoň omezit.

Vidím několik opatření:
- Omezení nebo zákaz reklamy na alkohol
- Omezení dostupnosti alkoholu jen na specializované prodejny
- Důsledná kontrola dodržování věkové hranice 18 let
- Osvěta v rodinách a ve školách
- Celospolečenská debata o tom, že normální je nepít

Je mi jasné, že nemůžeme nechat řešení této otázky jen na státu, že jsme společností svobodných lidí zodpovědných za své chování, stát má však v ruce legislativu, která by nám boj s touto nebezpečnou drogou mohla usnadnit.

Svoboda a zisky
romantik, 16.8.2006 23:26

Lidé se opíjí alkoholem z různých důvodů: ztratili práci, partnerka je jim nevěrná, oslavují narození dítěte nebo svoje narozeniny, ztratili smysl života, nudí se, musí poslouchat své kamarády nebo spolupracovníky, aby nezůstali osamoceni, utrácejí nadbytečné peníze, opíjení se vidí v ubohých zámořských TV-seriálech a filmech. Někteří lidé si nadevšechno v současné době cení bezbřehé tzv. „svobody“ a propagují heslo: Každý má právo se svým zdravím si dělat co chce, každý má právo si za své peníze koupit co chce. Lidé si myslí, že zničit si zdraví je součástí jejich svobodné volby na kterou mají právo ( že přitom zničí někoho nebo něco jiného jim je jedno; jejich sobectví je také bezbřehé. Proč by byli na státní útraty zachraňováni alkoholici, pro které je alkohol jedinou únikovou cestou z totálního nezájmu společnosti o jejich osud? Proč by alkoholismus byl jediným problémem určeným k řešení, když spousty jiných problému řešeny nejsou ? Proč by si aktivisté bojující proti alkoholismu měli proti sobě poštvat výrobce alkoholu, které zajímá pouze zisk a zdraví klientů-alkoholiků je jim „putna“ ?

Odp: Svoboda a zisky
Juras, 16.8.2006 23:30

Výrobci alkoholu dávají práci zaměstnancům a dodavatelům surovin. Připadá mi, že si zde trochu protiřečíte, romantiku ;-) Zodpovědnost za zdraví konzumentů výrobci alkoholu nenesou, zodpovědnost za své zdraví má každý konzument - nejsme přece děti :-)

Tohle nejsou dobrá témata
Juras, 16.8.2006 23:28

Takováto témata trápí ponejvíce lidi, kteří doplatili na nějaký nelibý následek. Neříkám že všichni, ale spousta přikyvujících odpůrců alkoholismu, kuřáctví, užívání drog atd. jsou zaslepení fanatici používající jednostranné argumenty. A téměř bez výjimky všichni, kteří touží některé z neřestí zakazovat, používají manipulativní argumenty.

A teď se do vás pustím... :-)

Není pravda, že normální je nepít. A pokud by to snad pravda být měla, tak především: Normální je nejezdit autem, normální je nepoužívat mobil, normální je nevysedávat u počítače.

Není pravda, že alkohol škodí zdraví. Alkohol velmi výborně desinfikuje krk a ničí salmonely v trávicím traktu. Člověku se začínajícím nachlazením pomůže panák slivovice, aby nepropukla rýma. Červené víno podporuje obnovu kostní dřeně... Destilovaný alkohol hubí rány od hmyzu a chrání nás před boreliószou, klíšťovou encefalitidou a jinými infekcemi. Pití piva je perfektní prevencí ledvinových kamenů.

A nakonec technická - alkohol není droga. V poslední době sice spousta lidí zaměňuje slovo droga se slovy opiát nebo návyková látka, pravý význam pojmu droga je ale výtažek z rostlin. Chemické sloučeniny drogou nejsou. I když připouštím, že těch lidí, kteří to chápou špatně je většina a tak se význam toho pojmu v češtině skutečně změní - přecejen se jedná o živý jazyk.

Odp: Tohle nejsou dobrá témata
romantik, 17.8.2006 0:23

Nadměrné a závislé užívání tj. pití alkoholu je příčinou závislosti na užívání alkoholu, tedy nežádoucího zdravotního stavu nazývaného alkoholizmus. Autor článku měl v úmyslu bojovat proti alkoholizmu, to je z článku zřejmé. Samozřejmě, že zdravé je se najíst, nezdravé už je se přežrat. Zdravé je pracovat v zákonných a příznivých pracovních podmínkách, nezdravé je uštvat se otrockou 16ti hodinovou prací denně právě tak jako nezdravé je být nezaměstnaný. Nezdravé pro společnost je vydělávat na kuřivu a alkoholických nápojích zatímco by bylo možné tytéž příjmy získat např. tuzemskou výrobou běžných potravin místo dovozu drahých potravin ze zahraničí nebo úsporami na zahraničních aktivitách.

Odp2: Tohle nejsou dobrá témata
Juras, 17.8.2006 1:23

Z části souhlasím, zčásti ne. Body, které autor vytyčil, se dotýkají i rozumného používání alkoholu. Dokonxce je autor přesvědčen, že je normální být abstinentem. Článek na mě působí tak, že by chtěl autor trestat požívání alkoholu. Považuji to za touhu brát smysl života např. jihomoravskému vlastníkovi vinohradu. Myslím, že o pěstitelích vína autor nic neví anebo se při psaní článku zapomněl nad nimi zamyslet. Ale berte mě trochu s rezervou - po několika deci bílého bych si teď měl možná říct „ráno moudřehjší večera“ ;-):-)

Odp3: Tohle nejsou dobrá témata
Kelt, 17.8.2006 7:50

Nedá mi to, abych jakožto autor trošku nezareagoval na některé vaše výtky.

Možná jsem to měl v článku uvést hned na prvním místě - můj článek není zaměřen proti rozumným konzumentům alkoholu. Jsem sice abstinent, ale dokážu si představit, že k romantickému večeru při svíčkách patří sklenka dobrého vína, třeba z Jižní Moravy :-) Je mi také jasné, že člověk, který si dá sklenku vína před spaním nebije svou ženu a děti Takového člověka by ani nijak nezasáhla mnou navrhovaná opatření - takový člověk si přece nekupuje alkohol v trafice, ale ve specializované vinotéce nebo má své vlastní zásoby. A pravděpodobně také ví, že sedat opilý za volant je barbarství.

Můj článek je zaměřen proti nestřídmému pití alkoholu. Na stránkách Českého statistického úřadu jsem nalezl šokující číslo, že každý člověk v ČR starší 15 let vypil v roce 2003 průměrně 16,5 litru čistého alkoholu! Není to alarmující? Neměli bychom se nad tím zamyslet a něco s tím udělat? Kolik osobních a rodinných tragédií je za tímto číslem schováno?

Dále chápu, že tahle společnost má spoustu jinších a určitě i důležitějších věcí k řešení, ale omlouvat tím naprostý nezájem o problematiku alkoholismu mi připadá příliš alibistické.

Akceptuji vaší výtku ohledně významu slova „droga“ a omlouvám se - nazývejme tudiž alkohol návykovou látkou.

Odp: Tohle nejsou dobrá témata
Saw, 17.8.2006 16:05

Když už technicky, tak ani výtažek z rostliny není droga, původní význam byl z francouzského „drogue“ což tehdy znamenalo sušenou rostlinu, dnes už ale i ve francouzském slovníku objevíte, že to znamená prostě „droga“. A používání tohoto pojmu je tak běžné, že myslím, že nemá cenu o tom diskutovat.

Co se té desinfekce krku týče, tak je to jistě pravda, ale zároveň zvyšuje šanci na rakovinu v oblasti krku, zvláště v koncentraci která má desinfekční účinky (silné destiláty). Každopádně jak už se tu řeší, jde o jeho nadužívání, co autorovi článku vadí...

Odp: Tohle nejsou dobrá témata
J, 15.1.2008 13:32

1.Samozřejmě, že to co tu bylo napsáno je pravda, ale jen v případě, jde o minimální a občasnou konzumaci. 2.Osobně si myslím, že je úplně jedno zda jde o drogu, opiát nebo návykovou látku. V závěru to má stejný dopad. Neomlouvejte něco co ničí člověka a společnost jako takovou. Nebo omlouváte sám sobě svou závislost? Nepište kraviny prosím.

Nechapu lidi, kteri svadeji neco na...
denver, 17.8.2006 13:06

Nechapu lidi, kteri svadeji neco na neco, kdyz za to mohou predevsim a jedine oni sami svym pristupem. Co je spatneho na alkoholu? Co je spatneho na drogach? Co na cigaretach, co na hazardu. At si kazdej pise svuj zivot podle sebe a dela co chce, ale hlavne - zdravim rozumem. Nekdy dokonce vsechny ty podle vas spatnosti ke zdravemu rozumu spise prispivaji.
Kdyz dejme tomu vypiju deset dvanactek, dorazim se fernetem nebo becherem a jsem schopen lidsky zaplatit a odejit, pak se klidne nakyblovat do auta a bezpecne dojed domu, tam nepozvracet celou koupelnu nebo parapety u okna, nikoho nezmlatit ani nezbuzerovat. Jit se uspat a po probuzeni zaplatit mensi dan, kocovinu. Tak jsem asi alkoholik, kterej musi pod timto opojnym stavem bourat, zabijet, vykrikovat nesmyslnosti, natoz se srozumitelne s nekym domluvit a kdovi co jeste. No hodne bych se autore bal, ze to tak je. Kdo se v necem utapi, ten nema proste silu vule s tim pohnout. Pak uz je mi jedno jestli to resi tak ci onak. Tecka.

Odp: Nechapu lidi, kteri svadeji neco na...
Saw, 17.8.2006 16:13

Více než souhlasím, že drogy všeho druhu si vysloužily téměř démonickou pověst, přičemž jsou to jen problémoví (v jakémkoliv důsledku) uživatelé, kvůli kterým to tak je. Koho zajímá že nějakých 80 procent uživatelů jakékoliv drogy jsou lidé, kteří žádné problémy nezpůsobí, a beztak je velká část drogové kriminality způsobena jen ilegalitou a tedy vysokou cenou drog na trhu. Problémem je tedy jednoduše řečeno „mentální nedostatečnost“ uživatelů, ať už dočasná v případě dětí a mladistvích, nebo trvalá v případě idiotů :-) Jenomže co s tím, když už si společnost hraje na to, že jí na těch lidech záleží...

Odp2: Nechapu lidi, kteri svadeji neco na...
Juras, 17.8.2006 22:07

S tím naprosto souhlasím, chtěl jsem napsat něco v tom duchu. Myslím, že hodně lidem propagujícím protizákonnost drog vyhovuje existence černého trhu a drogových mafií.

Odp3: Nechapu lidi, kteri svadeji neco na...
Saw, 17.8.2006 22:14

Drogy a ekonomiku jsem tuším rozebíral v některém svém starším článku, je to poměrně pravděpodobná věc, protože peníze jsou dnes dostatečná motivace pro cokoliv. Legalita drog a drogy takřka zdarma fungovaly odpočátku věků, a opravdové problémy se objevily až s příchodem prohibice a černého trhu...

Alkohol, droga Evropanů
Saw, 17.8.2006 16:39

V každé zemi vždy byla přinejmenším jedna droga, která byla tolerovaná a tak nějak domestikovaná. V Jižní Americe se konzumovaly listy koky, v severní tabák (a ještě jedna rostlina, ale nemohu se upamatovat která), v Asii převážně opium, v Africe různé rostlinné halucinogeny nebo stimulanty (kratom, iboga), v Indii marihuana a v Evropě onen alkohol.

Nehledě na bližší specifikaci drogy, podíl „závisláků“ a problémových uživatelů vůbec byl přibližně všude konstantní (zdravotní dopady už jsou ale rozdíl, k tomu se dostanu později). A vzhledem k tomu jak se Evropané prosadili, zatáhli alkohol do všech koutů světa a téměř všechny ostatní věci nakonec díky USA ilegalizovali. Štěstí je, že tuto naši drogu „máme v genech“, takže z pohledu ČR a většiny Evropy vůbec ještě není problém tak markantní (takoví Indiáni nebo Asiati by mohli vyprávět).

Osobně bych asi jako řešení nejvíce uvítal globální naprosou deilegalizaci marihuany, což by napomohlo tomu, že by se začala šířit i do „slušných“ sfér společnosti a začala tak vytlačovat alkohol. Díky možnosti perorálního užití by navíc byla přijatelná přinejmenším jako alkohol, a podstatně méně škodlivá (dopad na metabolismus a fyzické zdraví vůbec).

A hlavní problém alkoholu je dle mého to, že jsme si na něj už zvykli natolik, že ho za drogu podvědomně prakticky nepovažujeme, jenomže to se páry upozorněními a protidrogovými kampaněmi stěží změní v přijatelné době...

Odp: Alkohol, droga Evropanů
Kelt, 18.8.2006 20:30

Přesně souhlasím s posledním odstavcem a to je také to, co mě nejvíce znepokojuje - alkohol je dnes dostupný všude a jeho konzumace je věcí naprosto všeobecnou.

Odp2: Alkohol, droga Evropanů
Saw, 18.8.2006 22:17

Tak tak. Možná kdyby rodiče měli stejně tak hysterické reakce na to, že si dítě dalo pivo jako na to, když ho načapají s jointem, v některých by se hnulo svědomí. Ale kdo ví...

Odp3: Alkohol, droga Evropanů
Juras, 22.8.2006 21:14

Já myslím, že by bylo nejlepší, kdyby nejednali hystericky ani v jednom případě. Párkrát se v mládí ožrat - to z jednoho ještě alkoholika neudělá. Rodiče by měli být především rozumní.

Tak nějak souhlasím, i když rozhodně...
Bambus, 18.8.2006 0:12

Tak nějak souhlasím, i když rozhodně nejsem vzorný abstinující sportovec. Podle mě je problém hlavně to, že se spotřeba alkoholu - už tak dost veliká - neustále zvyšuje. Za mlada jsem skejtoval, a do teď si vzpomínám jak jsem se divil kolik „skejťáků“ si stěžuje do Board magazínu, že všichni začali chlastat, a nikdo už nejezdí. No a pak přišlo sladkejch 16-17, začal jsem chlastat a přestal jsem jezdit. V tom vidím zásadní problém alkoholu - moc jinejch koníčků vedle sebe nepustí, a přitom je to zábava levná a na jistá. Děti jsou nejohroženější skupina právě proto, že ještě nejsou zaběhlé v životě, a nemají vybudovaný pevný seznam toho co je baví a co ne. Proto se s Keltem shodnu zejména v bodě o omezení reklamy, a dodržování 18 v obchodech. Nicméně řešení vidím spíš v zaměstnání lidí do 20ti let - třeba u skautů nebo fotbalistů.

Jen tak,bez rozmyslu.
Ivan Placák, 18.8.2006 3:23

Když budu po dvou pivech řídit mopeda na polní cestě,-dopouštím se trestného činu!
Když budu po litru vodky řídit jadernou mocnost,jsem respektovaná osoba!

Odp: Jen tak,bez rozmyslu.
NEMO, 18.8.2006 10:26

Drsné, ale pravdivé... Kolik máme příkladů... šílené...

Ještě doplněk
romantik, 18.8.2006 9:37

Jsem téměř abstinent, zcela rozumím záměru autora úvodního článku. K dalším komentářům připomínám, že i inteligentní, vzdělaní a morální lidé se někdy mohou dostat do situace, kdy podlehnou alkoholu. Když se to stane častěji, mohou se z nich stát závislí alkoholici, kteří už svou vůlí nejsou schopni zaamezit alkoholovému návyku. Ani být okolí neubližujícím alkoholikem není dobré, protože si takový alkoholik ničí své zdraví, ztrácí práci, ztrácí schopnost normálního manželského a rodinného života, dává špatný příklad svým dětem a podstatně si sám zkracuje život a tedy i možnost pečovat o svou rodinu.

Odp: Ještě doplněk
Saw, 18.8.2006 10:42

Souhlas, ale na druhou stranu způsob jak tomu zabránit není. Může se ale podařit situaci zlepšit, třeba za použití ibogainu (možná se najde i účinnější substance na stejném principu), zlepšením informovanosti nebo zkvalitněním práce protidrogových center (a klubů anonymních alkoholiků atd.), ale žádné absolutní řešení zatím neexistuje. Tak jako tak bude zodpovědnost stále na uživateli...

Pilo se vždy a všude.
sandál, 18.8.2006 17:38

Alkohol jako „droga“ je znám už od starověku. Víno a pivo se pilo už v Sumeru. jak to bylo s destiláty -o tom pravda moc nevím. Je ale pravda že lidé běžně alkohol nepili. Nebyla to běžná záležitost běžného dne. A vzpomeňte si např. na starověké civilizace kdy je popisováno že víno se ředilo, používalo se hlavně k léčebným účinkům ( což je potvrzeno i současnými lékaři) a pilo se jen o zvláštních příležitostech. V novější době - nemyslím jenom dnešek - je víno, pivo a destiláty v přijatelných cenách dostupné všem. Stal se běžnou společenskou zvyklostí. Když je užíván střídmě proč ne.
Otázkou je závislost. A to je všeobecné téma rozviřované v celé „Svíci“. Každý ji odsuzuje a dává na „pranýř“ ale nikdo pořádně neví co s tím dělat. Zdražování, represe, nátlak a zákazy nejsou východiskem. Viz. prohibice v USA. Jedinou šancí snad je změna myšlení lidí a to hlavně u mladých lidí. Mladí lidé mají své ideály. Dejme jim je „v plné kráse“ a ne bojovníky, rebely a zločince. Ne zbraně ale pozitivní náhled slušného člověka. Vím je to skoro idealistické ale za pokus by to stálo. Nemyslíte?

Odp: Pilo se vždy a všude.
Kelt, 18.8.2006 20:38

Souhlasím s tím, že samotná represe nic neřeší - ani u alkoholu, ani u drog. Také jsem ve svém článku nenavrhoval pouze represivní opatření, ale i výchovu hlavně mladých lidí v tom duchu, že normální je nepít. Každý, kdo kdy vychovával dítě ví, že pozitivní motivace funguje vždy lépe než ta negativní.

Odp2: Pilo se vždy a všude.
Juras, 18.8.2006 21:36

Tak to se musím přiznat, že k abstinenci děti nevychovávám. Každoročně jezdíme na prase s přáteli z práce a největší radostí dětí je točit a roznášet pivo z bečky :-)

Odp: Pilo se vždy a všude.
Saw, 18.8.2006 22:15

Destilace sice neprovází lidstvo ani zdaleka tak dlouho jako alkohol, ale přizpůsobiví vikingové si poradili i bez ní. Pivo nechali na silném mrazu dokud se v něm nevytvořily kusy ledu, které vylovili, a silnější nápoj byl na světě :-)

A s tou nesmyslností represe zcela souhlasím. Stejně tak ale dokud bude hlavním znakem mládí nerozvaha a alkohol bude u mladých lidí vyvolávat dobré pocity, tak to i s tou převýchovou bude těžké. Zkombinoval bych vše dostupné k dosažení cíle. Ale nejdříve jakého cíle. Otázka dospělosti je totiž relativní. Takže vystavení „průkazu dospělosti“ od lékaře (mohl by se vztahovat na více drog); týkal by se jak psychického tak fyzického stavu (někdo by ho nezískal nikdy, někdo v 14ti). Dále zákaz prodeje alkoholu v trafikách a stáncích, a hlavně konečně markantní zvýšení pokut za podávání alkoholu osobám bez průkazu. Neříkám že by se tím problém vyřešil, ale prodejci by museli lidem bez průkazu prodávat alkohol za mnohem vyšší cenu aby pořád vydělávali. Tím by byl problém pijích dětí z větší části vyřešen, protože narozdíl od jiných drog se závislost na alkoholu vyvíjí pomaleji a plíživěji, takže s trestnou činností by to asi kvůli propitému večeru moc lidí nehrotilo. Na druhou stranu by se jistě našli i tací, čímž by se možná alkohol až moc přiblížil ilegálním drogám co do vzhledu komunity. Když se to tak vezme, netroufám si odhadnout jestli by byl dopad pozitivní nebo ne, ale jsem zvědav co myslí ostatní ;-)

Odp2: Pilo se vždy a všude.
Ivan Placák, 18.8.2006 23:55

...docela jsem se zasmál, představuji si ,že by se tyto průkazy mohly jmenovat:
řidičský průkaz-řidičák, picí průkaz-pičák.
Tak jako jsou kategorizována orávnění-skupiny,ABCDE,M a některá povolení jsou omezena věkem,tak by pro pičáky platila obdobná kategorizace!...uvedu příklad:
Norma ,-SAW.....,obvzláštně nadaný/10r.Skupina/ABFR,mP,vP.
Čti:....do deseti let,Absint,Becher,Fernet,Rum,malé pivo,velké pivo.
Rozhovor, hostinský-host.
Ale,ale,ale,kdo to k nám jde?..takovej malej!..Ukaž pičák !!
Tady je.
No podívejme se/10r a už FRmP? No tak, co si dáme?
Dneska slavím,právě jsem získal oprávnění na vP tak si jedno hned šoupnu.
Hele ,to ti platí až od konce měsíce,nerad bych měl malér,...No protentokrát!...
Díky!,příští rok si dodělámAB a budu to mít komplet!...............................

Odp3: Pilo se vždy a všude.
Juras, 19.8.2006 0:49

Pičák - chceš abych spadl ze židle?? ;-);-)

Když máš pičák, můžeš si dát do trumpety...

Odp4: Pilo se vždy a všude.
Jara, 23.4.2009 22:46

Ten napad na pičák už někdo realizoval:
http://www.slunecnice.cz/sw/legalni-tvorba-piciho-prukazu/

I kdyz souhlasim s autorem, ze to jen maskuje bezbrehe sobectvi a ten kdo chlasta skonci spatne.

Odp3: Pilo se vždy a všude.
Saw, 19.8.2006 1:10

Nad názvem sem zrovna nepřemejšlel, ale pro praxi by to zas takovej problém snad nebyl ne? :-)

To členění má svý opodstatnění, ono se totiž ukazuje že obecný škatulky moc nefungujou. Až bude možno něco takového realizovat virtuální formou, tak to určitě bude mnohem jednodušší. Všechno v jedný databázi, od zdravotního stavu a psychologickej profil přes řidičské oprávnění nebo zbroják, a proč ne i pičáky ;)))

Odp3: Pilo se vždy a všude.
Michal, 21.8.2006 10:56

Děláte si legraci z průkazů a to je dobře. Ovšem já poslední dobou začínám postrádat smysl nutnosti mít určité průkazy u sebe.

Tak například nechápu, proč na dnešním ŘP je kolonka „místo pobytu“! K tomu snad máme OP, nebo se mýlím? A vyplívá mi z toho, že při změně trvalého pobytu budu mimo jiné vyřizovat i nový ŘP? Není to absurdní???

Navíc poslední dobou se zamýšlím možná nad nesmyslnou záležitostí, ale: Proč musí člověk u sebe mít ŘP, když řídí vozidlo? Nestačil by OP a policie by při kontrole již sama ze svého inf. systému vyčetla „aha, ten a ten má oprávnění řídit ...“? Jsem asi naivní, ale mám na to takový pohled. Jsme přeci v 21.století ...

Navíc, asi se dopouštím přestupku, možná ne, nevím: Když jezdím na kole, třeba i desítky km mimo své rodné město, nenosím u sebe OP! Když jsem během roku v Praze (kde nemám trvalý pobyt), nenosím u sebe občanku, prostě ji nechávám v místě přechodného bydliště (vím, že tento terminus technicus již neexistuje, ale rozumí mu snad každý;o) Dopouštím se přestupku??

Jednou mě legitimoval na Masaryk. nádraží policista. Byl jsem tam se svou bývalou velmi mladě vypadající přítelkyní (vypadala na 13, ale měla přes 18) a tak si pan orgán asi myslel, že jsem pedofil nebo co ;o) Já mu tehdy dal jen ISIC průkaz, protože nic jinýho jsem u sebe neměl. On mě pochválil, že prý dělám dobře, že správně OP ani u sebe nosit nemám! Dodnes mi ta jeho věta vrtá hlavou. Buď si dělal divnou legraci nebo to byl divnej policajt. Nevím. Vždy jsem myslel, že něco rikskuju, když u sebe doklady nemám, ovšem od té doby, co jsem hovořil s tím policistou, a to je tak 4 roky zpátky, jsem klidnější :o)

Odp4: Pilo se vždy a všude.
NEMO, 21.8.2006 11:05

Na kole taky doklady nemám, jen průkazku VZP. Kdyby se stala nějaká havárka...
Občanku mi dvakrát ukradli v Praze. Takže ji nikam nenosím. :(
Jo asphalti se snaží...

Odp4: Pilo se vždy a všude.
Ivan Placák, 22.8.2006 20:17

Michale,sakryš,co to přihlášení? ...na,,loterii" jsou moje indicie.

Prč je nejvíce tolerovanou drogou Alkohol
Geo, 3.9.2006 19:49

1.alkohol je nejstarší a nejdostupnější drogou světa. Co kvasí může produkovat alkohol. To věděli lidé už v době kdy ještě neuměli pořádně mluvi ,natož psát. Z alkoholem se setkali snad všichni lidé a znají jeho účinky, bohužel ho podceňují. Inu proto některá náboženství zapovídají alkohol a např. vepřové. To je dlouhodobá zkušenost - ze které vznikají nařízení která se později dogmatizují a málokdo ví k čemu měla původně sloužit.
2. Státu z něho plynou tučné zisky ze spotřební daně . Přeci nebude připravovat sám sebe o prostředky. Marx měl pravdu ,že stát je organizované násilí.(i jemu se ale stalo to co všem velikánům - jeho myšlenky zneužili jiní pro své nekalé cíle) GEO

:-);-):-(
blibec, 23.1.2008 9:36
:-(vghngrft
blibec, 23.1.2008 9:37

:-(vghngrft

Chlast je omyl a jed!
Stopchlast, 26.9.2010 22:10

Nechápu jak může být chlast legální!Vyrábí vmilionech variant a přitom jeto tvrdá odporná droga!Jásem vyzkoušel téměř každou drogu a alkohol je ta nejstupidnější nejsilnější droga zevšech !Absolutně se nedá srovnávat s trávou !Alkohol bych srovnal s heroinem nebo crackem...ani pervitin naněj nemá ! A to říkáte jak nejsi špatný šáhneš li na tvrdou drogu,hned si feťák a troska, a přitom si dáváte drogu tvrdší a častěji v domnění žejeto normální !Já si radši dám luxusní pervitin nebo lsdečko tosou drogy !Aplikace je okamžitá stav je parádní a zle vám je ohodně méně než s chlastu a taky jste schopni se ovládat a chodit!promě je nepochopitelne jak jsou lidí blbí :D dělaj to všichni dělam to taky říkají jeto špatné tak fuuuuj toje špatne ...ono se chce selskym rozumem nato podívat a selskym rozumem logicky usoudit cosemi líbí a co ne a né aby mi někdo diktoval co mužu a nemužu :D lidi uvažujte sami zasebe a nenechte zesebe udělat ovce!

Odp: Chlast je omyl a jed!
iva, 27.9.2010 10:37

Mi stačilo vidět JiříhoXDoležala v talk show Jana Krause. Ten propaguje lehké drogy co ho pamatuju a v pátek to bylo myslím se provalilo, že mu už vůbec nestojí, že si musí brát viagru aby to stálo za něco. Tak to jsem si řekla teda musí být hnus brát si ještě pilulku na tohle. Bud to jde nebo to jde jinak a vypadal hrozně sjetý tak na 55let. Hned jsme na netu našla, že je ročník 65 tak teda hrůza co s ním ty lehké drogy udělaly. Já si dám občas vínko na náladu naco se člověk musí zchlastat do němoty, že .Všeho s mírou a bude to OK.

Odp: Chlast je omyl a jed!
Tlapka, 27.9.2010 11:17

Alkohol zavinil velice mnoho neštěstí a zničil lidských životů. Ale nikdo neví co s tím. V Rusku byla také svého času prohibice, ale prý palírny pálily velmi jedovatý alkohol takže to zase zrušili.

Odp2: Chlast je omyl a jed!
iva, 27.9.2010 12:41

To chce nějakou osvětu. Vzít nějakého alkoholika a vozit ho jako opici a ukazovat lidem jako odstrašující příklad. Pár jich tu potkávám vždy čekají až otevřou v deset hospodu je to k pláči. Jenže alkoholici jsou i mezi vzdělanýma lidma. Syn se ted zděsil kolik vysokoškoláků skončí závislých na alkoholu a ted má tolik učiva v prváku tak říká, že se tomu ani nediví, že to je strašně moc co si člověk musí narvat do hlavy a pak ty konce...

Odp3: Chlast je omyl a jed!
Tlapka, 27.9.2010 12:50

Osoby které se léčí protialkoholně ještě když jsou rozumní, jsou běžně seznamováni s případy poškozenými nebo delirantními přímo na léčebném oddělení, ovšem žízeň je žízeň a „já přece Nikdy nemohu tak dopadnout“ !

Odp3: Chlast je omyl a jed!
Juras, 27.9.2010 13:00

Vozit ho jako opici v opici... ;-)

Odp4: Chlast je omyl a jed!
tlapka, 29.9.2010 12:15

Dnes je všechno Diskretní a Korektní. Na opilce se nesmí ani šáhnout- třeba na záchytce. Pokud je zuřivý, přijde tolik policistů aby jej zalehli vlastní vahou. Mimoto jej musí vyšetřit lékaři, jestli jsou dobře opilí. To je když ne Méně opilý nesmí pobývat na záchytě a když je Hodně opilý do mrtva tak spíše do nemocnice, aby se předešlo poškození. Pokud nemá 18 let tak je to problém pro právníky. Lepší by bylo kdyby lékaři chodili už do hospody zdraví opilců hlídat..

Češi a chlast
Lipovan, 3.2.2011 18:46

Vřelý vztah našinců k alkoholu je doslova alarmující. Povšimněte si, kolik Češi provozují různých krycích aktivit, jejichž skutečným středobodem je chlast. Country bály, mastňácké vodáctví, mnoho nejrůznějších fan klubů (Klub přátel čehokoliv). Přitom alfou a omegou takového počínání je přijít na dohodnuté místo a tam se ožrat jako prasata. S tím také souvisí bezbřehá ohleduplnost vůči opilcům. V české společnosti je opilý člověk nedotknutelný. Může na vás močit, fyzicky vás napadnout a běda, kdybyste mu dali facku. Fonzíkovský režim dokonce přišel s alkoholem jakožto polehčující okolností, což je bez pardonu do nebe volající. V sobotní a nedělní rána by klidně policie mohla zastavovat auta a opilec bude zaručeně sedět v každém třetím. Stane se tak po tři víkendy a čtvrtý týden dojde k celonárodnímu povstání proti fašistické vládě. Jakožto faktický abstinent (nanejvýš jedno pivo měsíčně) si mezi svými spoluobčany připadám skoro jako kriminálník. :-(

Odp: Češi a chlast
tlapka, 4.2.2011 10:01

Svatá pravda, mám s tím zkušenosti. A nejenom že pijou, ale ještě se tím chlubí. Zkus jít na oslavu a odmítnout pití- hned je z tebe psychopat. Opilci využijí opilosti tak, že dělají kravál a vyhrožují a vůbec čeho jsou schopni. Ne že by si lehli pěkně do příkopy, ale leží na křižovatkách. Při trestné činnosti se vymlouvají že měli otřes mozku. Půl života sedí v hospodě, půl života ve věžení a poslední půl v Domobě důchodců. Ćasto jsou to vítězové nad krutou realitou, nestarají se o nic a druzí jim musí pomáhat.

Odp2: Češi a chlast
Lipovan, 4.2.2011 12:01

Tedy tlapko, nestačím zírat. :-) Jinak samozřejmě souhlas. :-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru