Neptejte se co, ale proč

Nový komentář k článku "Alkohol je nebezpečnou drogou"

Odpovídáte na příspěvek:

Alkohol, droga Evropanů
Saw, 17.8.2006 16:39

V každé zemi vždy byla přinejmenším jedna droga, která byla tolerovaná a tak nějak domestikovaná. V Jižní Americe se konzumovaly listy koky, v severní tabák (a ještě jedna rostlina, ale nemohu se upamatovat která), v Asii převážně opium, v Africe různé rostlinné halucinogeny nebo stimulanty (kratom, iboga), v Indii marihuana a v Evropě onen alkohol.

Nehledě na bližší specifikaci drogy, podíl „závisláků“ a problémových uživatelů vůbec byl přibližně všude konstantní (zdravotní dopady už jsou ale rozdíl, k tomu se dostanu později). A vzhledem k tomu jak se Evropané prosadili, zatáhli alkohol do všech koutů světa a téměř všechny ostatní věci nakonec díky USA ilegalizovali. Štěstí je, že tuto naši drogu „máme v genech“, takže z pohledu ČR a většiny Evropy vůbec ještě není problém tak markantní (takoví Indiáni nebo Asiati by mohli vyprávět).

Osobně bych asi jako řešení nejvíce uvítal globální naprosou deilegalizaci marihuany, což by napomohlo tomu, že by se začala šířit i do „slušných“ sfér společnosti a začala tak vytlačovat alkohol. Díky možnosti perorálního užití by navíc byla přijatelná přinejmenším jako alkohol, a podstatně méně škodlivá (dopad na metabolismus a fyzické zdraví vůbec).

A hlavní problém alkoholu je dle mého to, že jsme si na něj už zvykli natolik, že ho za drogu podvědomně prakticky nepovažujeme, jenomže to se páry upozorněními a protidrogovými kampaněmi stěží změní v přijatelné době...

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.