Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

28.8.2006 6:17

V krásné růžové zahradě

In einem schönen Rosengarten werde ich auf meine Eltern warten

(V krásné růžové zahradě budu čekat své rodiče)

Je ještě mnoho dokladů o barbarství, které našlo místo a pokračuje v této zemi. Jeden z nich mne vyvádí z míry pokaždé, když vystoupím přes obec Hošťálkovy a její osady Vráclavek a Staré Purkartice dvanáctikilometrovým údolím Kobylího potoka na horní jeho konec do někdejší Dlouhé Vsi. Zůstalo tu po ní několik ovocných stromů, stařičkých líp a ruiny usedlostí zarostlé pralesy kopřiv. Na horním konci obce ve výši okolo 740 metrů je rozbitý a rozmetaný obecní hřbitov. Nezůstal kámen na kameni. Fragmenty hrobů a kamenných a litinových pomníků uprostřed vzrostlých hřbitovních stromů, které ještě zatím nikoho nenapadlo skácet na palivové dřevo. Procházím dojemným hřbitůvkem zneuctěným děsivým barbarstvím, za něž nesou odpovědnost nejen vandalové a kameníci z měst, kteří si z německého krchova udělali lom náhrobních kamenů, ale i obec a státní instituce, které to připustily. Ztotožňuji se s básníkem Juřinou, který tu psal před léty o zmijích, vyhřívajících se na kamenných torzech věcné i mravní zkázy.
Mezi zbytky textů převážně z prvních desetiletí minulého století, vytesaných starobylým německým písmem, jsem objevil před časem dojemný fragment náhrobku. Nechali jej postavit své umřelé dcerušce rodiče v roce 1909. Jak stojí v textu, slibuje tu mrtvá svým rodičům, že na ně počká v krásné růžové zahradě.
Ta dívenka odešla na věčnost počátkem zdejší kruté zimy den po vánocích . Lidé tu v horách žili v chudobě a prostotě, ale nesmírně soudržně a mravně. Vánoce, to bylo několik dnů, kdy hodili za hlavu starosti a nacházeli prostinké radosti uprostřed stmelujících starobylých obyčejů a víry. Jak to asi vypadalo v rodině, kde umírala v tom svátečním čase desetiletá dcerka, to si dovedeme představit, ale podrobnosti se už nedovíme, není jak, a vlastně ani není proč. Je to tak strašně dávno, skoro sto roků. Měli - li truchlící rodiče i další děti, žijí jejich praprapotomci v poměrném blahobytu v daleké zemi a zprostředkované vzpomínky na někdejší domov jejich praprarodičů blednou a blednou.
Nejsilnějším mým pocitem mezi ostatními je obdiv vůči lidem, kteří tu v nehostinném kamenitém horském světě obstáli. A obstáli velmi slušně, jak svědčí staré dokumenty, fotografie především. Nikdo jim nic nedal. Kdo se nečinil, nepřežil. Bez lékaře, bez pravidelné komunikace se světem, tehdy ještě bez elektřiny, bez kultury.Ale jako protihodnota úžasná horská přírodní krása.Jí želeli nejvíce při poválečném odsunu. Citové spojení se zdejším nádherným světem bylo nejsilnějším poutem jejich životů.
Jak asi tenkráte uprostřed nesmírných sněhů chovali svou dcerku? Musela to být velmi romanticky smutná příhoda i pro zdejší tvrdé horské sedláky. (Když tam nahoře v Dlouhé Vsi umřel před několika roky jediný a poslední novousedlík, musela jej do údolí dopravit těžká lesní technika, aby mohl býti pohřben.) Snad i proto byl ten malý hřbitov až tam nahoře – aby to měli blízko do země, když jejich svět měl blíže ke třpytivému hvězdnému nebi než dolů k civilizaci.

Chudý prostý svět dávných německých horalů se dávno proměnil v pustinu. Zavinily to dramata dvacátého století. Přímo odpovědný je stát, který nedbal a nedbá ani pietních duchovně emotivních míst zachovaných z minula, který nechává pustošit hřbitovy a ničit kostely (dva poslední, dvě stě let staré v sousedních osadách byly záměrně zničeny asi před deseti lety) Je tak organizací barbarů a všechny jeho proklamace dobrých úmyslů jsou bezostyšnou demagogií.

Krásně napsáno
Kelt, 28.8.2006 12:40

Nádherně poetické a hluboké, díky.

V Krušných horách je stejně opuštěná víska Neuhaus - Chaloupky. Na náhorní planině kolem malebného potoka jsou jen zbytky základů zarostlé náletovými stromy. Byli jsme tam se ženou již mnohokrát, ale vždy na nás znovu a znovu hluboce zápůsobí kontrast mezi drsnou krásou horské přírody a nepřirozenou samotou zmizelé vesnice. Vždy si představujeme, jak si v potoce hrály děti, jak se tu pásly krávy, jak tu zvonily zvonce ovcí, jak po kamenném mostku, na kterém sedáváme, jezdily vozy místních sedláků.

A ptáme se, proč ti drsní horalé museli opustit vše, co v potu tváře vyrvali zdejší nehostinné, ale krásné přírodě?

Narodili jsme se mnoho let po válce, ale přesto se pokaždé všem těm prostým lidem z Chaloupek omlouváme, prosíme za odpuštění a modlíme se za ně. A za všechny, co nedokáží odpustit.

děkuji
juzek, 31.8.2006 21:46

děkuji za komentář, který je mi potěchou. Jsou lidé, kteří se nenechají manipulovat režimní doktrinou a vzpouzí se jí, ač to není snadné.Patříte mezi ně. Odsun těch lidí bych nazval malým holokaustem. Víte, já sedávám tam nahoře a dívám se do dálek a všude miliardy kamenů, které vrstvili na hromady, aby tu mohla růst tráva. Dělali tu práci několik století. Každý ten kamínek musela zvednout lidská ruka a položit jinam. Potom jim nějací přivandrovalci dají ruksak a vyženou je. Hrůza, hrůza, hrůza

Odp: děkuji
Ivan Placák, 31.8.2006 23:20

Dávám Vám za pravdu,zbavení domova a vyhnání bylo sviňárnou. Osud těchto lidí se mne dotýká také,(emotivně) nepochybuji,že si svým jednoznačným postojem u mnohých rozleju mlíčko.Jsem na to připravenej. Msta vykonaná na nevinných lidech je lumpárnou.!!Nepochybuji!!

Hainspach = Lipová.....
Axel, 16.9.2006 21:53

„Potom jim nějací přivandrovalci dají ruksak a vyženou je. Hrůza, hrůza, hrůza.“
Niečo o tom viem aj ja, narodil som som sa tam po vojne. Z rozprávania viem, že neodišiel každý nemec. Záležalo od príslušneho komisára, na koho ukázal prstom. Mnoho nemcov sa počas vojny silne angažovalo na terorizovaní českého obyvatelstva. Samozrejme medzi vyhnanými bolo veľa nevinných, dokonca boli nedzi nimi aj antifašisti.
Asi málokto vie, že po roku, tí ktorí sa nedopustili nejakých zločinov, mohli vrátiť. Aj majitel domu v ktorom sme bývali sa vrátil, a my sme sa museli odtial odsťahovať.
Často ma počas budovania socializmu prenasledovala otázka, kto vlastne dopadol horšie. Či tí, ktorí boli z Československa vyhnaní, alebo tí čo zostali. Tí vyhnaní mohli svoj život prežiť v demokratickej krajine, ale tí čo zostali museli znášať komunistický režim, z ktorého sa utekalo aj nasadením vlastného života. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale počas dlhých rokov komunistického režimu ma napadli aj také myšlienky, že ím vlastne urobili dobre, že ích z ČSR vyhnali.

děkuji za reakci. je trochu k diskusi...
juzek, 18.12.2006 10:57

děkuji za reakci. je trochu k diskusi ta vaše historická pravda.Ta strašlivá křivda zůstane křivdou navždy. V většině těch končin,o kterých se zmiňujete nikdo Čechy netrápil, oni tu totiž nikdy nežili (jen čtníci, poštmistr a učitel). Neznevažuji odpovědnost Němcům, ale tato debata tady a teď je o něčem jiném. Přinutíte-li se, přečtěte si mou básničku:

Gesenke
Řeči těch míst je zapomnění
tráva tu roste i na kameni
stařičké jabloně poseté lišejníky
v údolí ostatky mlýnů, pil
a dílen na knoflíky

Historie zdejší nebude napsaná
všechno je lež, fata morgána
starousedlí jsou jen ptáci
do vesnic z kopců les se vrací

lidé odněkud sem jezdí na neděli
rozpadlé hřbitovy, mrtví osiřeli
živé barbarství,úzkost, strach
staletí sténají v ruinách

Odp: děkuji za reakci. je trochu k diskusi...
;-(), 28.5.2010 0:14

... a jiní jinde živí sténají dnes,
a také po nich neštěkne ani pes.

Ať roste tam zase les
kde dříve byla ves.

Jímavý článek, ano. Já přesto z jiného...
paní B., 26.12.2007 17:14

Jímavý článek, ano.
Já přesto z jiného soudku: nějaké další (myslím z historie „dávnější“) o Dlouhé Vsi - nemáte?
Velmi ráda bych přečetla.
Hodně zdraví!
B.

Souhlasím s Vámi.Nedávno jsem ten...
kajtan, 27.5.2010 22:50

Souhlasím s Vámi.Nedávno jsem ten hřbitov objevil a je opravdu smutné jak se k němu lidé zachovali.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru