Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

2.9.2006 9:30

Cirkus zvaný fotbal

Několik týdnů po skončení kulatého mumraje je příležitost z odstupem zamyslit se nad ním

Cirkus zvaný fotbal

Nechtěl jsem se původně do toho fotbalu míchat, ale po vzrušujícím závěru jsem změnil názor. Je zapotřebí alespoň několik poznámek v obecnější poloze.

Především nejobecnější úsudek: „Člověk je tvor iracionální“. Přestože je jedinou studnicí racionality na této planetě a pokud víme i ve Sluneční soustavě a asi i ve vesmíru – v tom bližším každopádně, je rovnovážně tvorem bez rozumu. Může mít různé vážné důvody, že si hraje jako děcko a vzrušuje do nepříčetnosti nad nesmysly, které dokonce k tomuto účelu sám tvoří, ale vysvětlit to vůbec není snadné. Snad jen, že si rád hraje, soupeří a když sám nemůže, je rád účasten toho. Fotbal je jednou z jeho hraček, někteří dokonce soudí, že nejbáječnější a nejrozšířenější.

Na planetě je tolik zapotřebí účelné práce a důmyslu milionů lidí. Ve finále mistrovství světa snad více než miliarda utrácí svůj čas a čučí na dvacet dva soupeřících mladých trénovaných mužů, již se pokoušejí umístit protivníku do prostoru vymezeném třemi kůly a bílou čárou mičudu. Řvou při tom, pijí alkohol, cpou se nezdravými pokrmy a notně se peleší. Statistiky praví, že při sledování fotbalových řeží a při oslavách výher, jakož i porážkových tryznách, se vyzunklo 5.4 miliard půllitrů piva a použilo 100 tisíc antikoncepčních pryží. Co se všechno sežralo ani statistiky ani nedokázaly vyhodnotit

Někdo si dal dokonce tu práci a spočítal, že hráči obou týmů při finále vypotili 452 l vody. Tak to je fotbal ve své vrcholné podobě – vyčerpávající honba několika hráčů za balonem a provázející je exploze chlastu, obžerství a smilnění.

Hry nejsou vynálezem novodobým. Víme, že Gaius Julius podstrkoval svým Římanům chléb a hry, a tím je korumpoval. Novodobý fanoušek kolektivních sportů, fotbalu zvláště, je člověkem zpacifikovaným. Své potřeby zbavovat se přetlaků, které mají původ ve společenské nerovnosti, v aroganci bohatců, v korupci elit, v majetkových polarizacích a nemožnosti se slušně prosadit v prostředí, kde je ve všech strukturách obrovský přetlak i v individuálních tampotách a neshodách rodinných naplňuje na stadionech. Německé mistrovství bylo světovým sedativem. Nikdo to nespočítá, ale i ti nejzběsilejší kverulanti, i ti nejnespokojenější odpůrci nejrozličnějších režimů se na čas utišili v cirkuse zvaném fotbal.

Fotbal se stal i výnosným podnikem. Nemyslím teď těch několik aktivních hráčů, protože ti si své miliony a pobyt na výsluni alespoň tvrdě odpracují. Myslím tím obchodníky a kliky lidi, kteří to organizují a souběžně plní své měšce.

Jsem nevyvratitelně přesvědčen, že do všelijakých kšeftů byla zapojená kromě fotbalových bossů i většina rozhodčích. Vždyť řada utkání byla rozhodnuta vymýšlenými penaltami. Ty věčné řeči o tom, že rozhodčí mají právo na omyl, jsou hloupé. Při současném stavu techniky přece není nutné, aby světový monstrpodnik byl závislý na píšťalkách mužů v černém a jejich neobratných nebo dokonce úmyslně nespravedlivých rozhodnutích. Tento stav se vší pravděpodobností vyhovuje strejcům, kteří tahají za tkaničky světové kopané.

Malou poznámku k propadáku českého manšaftu:

Čeští vedoucí fotbalu to je klika pupkatých darebáků s pokálenou bolševickou minulostí, která ze sportu udělala mafiánský podnik. Konečně, když už všichni nějaký čas tvrdili, že vůdci fotbalu a fotbalisté sami jsou dvě různé věci, se projevila morálka českého fotbalu . Svinstva v něm pustoší i vrcholný jeho řídící výběr. Trenér též není trenérský génius, ale chtivý Hanák. Na výsluní je spokojen a vystrkat ho z fotbalu ven a zajistit další růst úrovně nebude snadné. Vlastně zatím není ani nikoho, kdo by to mohl dělat po něm. Bývalý vysoký komunistický nomenklatur Košťál a ti další by měli ihned odpochodovat s opotřebeným trenérem, který už spálil životní příležitost, když selhal na evropském mistrovství. To, jak byl zhanoben německým trenérem a jeho Řeky mělo stačit na to, aby byl odporoučen. Pokud zůstane i po letošní hanbě, bude hlavním původcem dalšího úpadku v následujících letech.

Co závěrem. Pro jedny je fotbal úžasná příležitost. Pro další, a těch jsou miliony, je zábavou, která jim pomáhá vytratit se od toho, co by bylo více hodno jejich zájmu. Pro ně je i terapií na zbědované nervy ze světa, co je plný ohavností.

k přetlaku
kahi, 3.9.2006 21:37

...Své potřeby zbavovat se přetlaků, které mají původ ve společenské nerovnosti, v aroganci bohatců, v korupci elit, ...

Nemyslím. Vidím to asi takle: člověk je hrnec a obsahem hrnce je jeho pud. Rácio je tou pokličkou, která udržuje pud v určitých mezích. Občas, když zapomeneme pohlídat oheň, tak bašta z hrnce vykypí. Říkáme tomu neovládnutí se.

Ty přetlaky bych nepřisuzoval nějaké frustraci ze společenské nerovnosti a nespravedlnosti, kdepak - na vině je rozum (a výsledky jeho používání), který nás sice vytáhl na vrchol živočišné říše, ale na druhou stranu nám způsobil tyto trable, věčnou hádku mezi it a superegem.

Fotbal, hokej a jiné „profi“ sporty...
NEMO, 5.9.2006 15:36

Fotbal, hokej a jiné „profi“ sporty... Jsou to ještě vůbec sporty?
Co z takového sportu má člověk sedící u televize? Nic... Jen „emoce“ a další porci brambůrek a piva. :)
Peněz je tam opravdu hodně s porovnáním potřeb například muzea techniky. Onehdá jsem slyšel povzdech nad tím, že byly potřeba peníze na koupení unikátního letadla z II. světové války na kterém bojoval český pilot. Bohužel se nenašel ani hloupý jeden milion korun... Dobrovolníci poslali cca 40000,- Kč a víc se nenašlo... Nebo hloupý kotel pro parní lokomotivu, cena cca 2 miliony... Je to velká škoda, když vidím kolik radosti to udělá děckám a lidem... Tak si vždycky vzpomenu na ty bafuňáře co se motají kolem fotbalu... Je mi z toho zle...
Ale co hlavně, že se „sportuje“... :)

Odp: Fotbal, hokej a jiné „profi“ sporty...
Ivan Placák, 6.9.2006 23:59

Nemo,nalepím ti na záda číslo,řeknu,že stojíš 2OO milionů a převedu si je na druhý konec světa.Kdykoliv si tak mohu vytvořit náklad nebo výdaj.Fotbal je soukromým berňákem,jeho prostřednictvím přes reklamní agentury vytáhneš z podniků peníze do privátu .Peníze,které by jinak skončily ve státní kase.Přemýšlel jsem proč hráči požadují peníze za zápas už ve vesnických klubech. (někteří). Už tam se rodí velká řeka sponzorství !Stružka,strouha,potůček,potok,říčka,řeka.!!Peníze místních sponzorů končí nakonec v moři velkých klubů.Fotbal je generátorem peněz.Stává se politickou silou. Viz.Paroubkova miliarda. Pamatuješ?

No jasně... Miliarda.
NEMO, 7.9.2006 0:10

No jasně... Miliarda.
Ale spíš jsem měl na mysli, podle mě zbytečné mrhání penězi pro „sport“, který vlastně není sport. Sportování v pravém slova smyslu se dneska vytrácí.
Pokud chci dítě přihlásit do třeba tenisového klubu, tak to abych šel vyloupit ČNB... :)
To už není sport pro radost, ale jen a jen pro prachy... Sportování jak ho známe z dobových dokumentů první republiky, dneska už podle mě neexistuje... Vrcholový sport je už průmysl na prachy, pomalu to není ani zábavné, když jsou tam předopovaní lidé, kteří kolabují v cílové rovince, uplacení rozhodčí... Může to někoho ještě bavit? Sportovci po aktivní kariéře jsou ve 40letech úplní invalidé, nehodící se prakticky pro žádnou práci. Nic pořádně neumí a fyzicky jsou na tom velice špatně. Mimo tedy šachysty a podobné sportovce.

Jinak to číslo beru, pokud by za mě někdo zaplatil tu částku tak to číslo klidně budu nosit na zádech i na pupku, na zadku, kdekoliv... :)

Odp: No jasně... Miliarda.
Ivan Placák, 7.9.2006 4:20

Hezky jsem se zasmál,ale zase rychle vychladl.Technické muzeum bylo mým kostelem.Exponáty u kterých je vidět vznik a vývoj myšlenky, tak ty opravdu miluju.Na Sparťe by pro ně bylo o mnohem užitečnější misto. A ta miliarda by se hodila, pro začátek....

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru