Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Poslední komentáře

Střípky z diskuse

Zajímavé odkazy

Novinky na Svíci.cz

  • 30.11.2007: Nyní jsou nově přidané komentáře od poslední návštěvy zvýrazněny barevně
  • 13.4.2007: Možnost úpravy i zatím neschváleného článku
  • 22.6.2006: Zlepšeno vyhledávání
Proč používat Linux

Komentáře k článku

14.9.2006 8:58

Fotky na papíře mají své kouzlo

Nevím jak vy, ale já tuze rád fotografuji. Přírodu, rodinu, květiny.... Toto hobby mě provází už od dětství, kdy jsem si sám vyvolával fotky, tehdy ještě černobílé za pomoci zvětšováku, vývojky a ustalovače.

Pak přišla éra barevných fotek, tentokrát jsem byl již odkázán na profesionální fotolaby. Má záliba ve focení mě neopouštěla, má alba se plnila tu více, tu méně zdařilými fotografiemi.

Před několika léty přišla éra digitálního focení. Ta mě nechávala dlouhou dobu chladným. Fotky z digitálů nebyly zdaleka tak kvalitní, navíc se mohly prohlížet jen na monitoru PC, což mi připadalo dost nepraktické. Jenže pokrok nezastavíš a tak jsem zůstával se svým foťákem na kinofilm stále více osamocen v záplavě digitálně fotících.

Nakonec se stalo, co se stát muselo - i já jsem musel uznat, že mé počáteční výhrady proti digitálním foťákům již pominuly a před několika měsíci jsem se zařadil do proudu. Od té doby fotím oběma způsoby, musím však uznat, že digitální focení má své výhody.

Něco z mé „kinofilmové“ minulosti však ve mě zůstalo - záliba v papírové fotografii. Nikdy jsem nebyl velkým příznivcem prohlížení fotek na PC - připadá mi takové neosobní. Naproti tomu klasická papírová fotka na má své kouzlo - můžete si jí prohlížet kdykoliv, kdekoliv a s kýmkoliv. Třeba i při svíčkách :-) A nejste odkázáni na žádnou techniku. Takže své digitální fotky nosím i nadále do fotolabu, kde mi z nich udělají papírové k listování.

A jak jste na tom vy? Také dáváte přednost fotce z papíru nebo upřednostňujete monitor?

Krátce po koupi foťáku jsme zjistili...
Juras, 14.9.2006 12:01

Krátce po koupi foťáku jsme zjistili, že musíme koupit ještě tiskárnu :-) Takže vybrané kousky tiskneme - je to sice dražší, ale fotky jsou hezčí než z fotolabu.

Tak koukám že je nás asi víc se stejnou...
sandál, 14.9.2006 15:41

Tak koukám že je nás asi víc se stejnou zkušeností. Černobílých fotek jse udělal „mraky“! Míchal jsem si i vývojky a zkoušel různé efekty atd. S nástupem digitální fotografie a hlavně i internetu jsem také tento rok „přesedlal“ na digi. Je pravda že papír - hlavně větší formáty mají své. Lepší než se dívat na monitor - je jakoby bližší kontakt - . Dnes se ovšem přikláním k digitálu. Upřimě jsem si přiznal že 1. Papírové fotografie zabírají spostu místa. 2. Kolikrát za rok je vytáhnu ze skříně a prohlížím si je? 3. Jaké mám možnosti dalšího vylepšení fotografií? Ne vždy se všechno povede. 4. Cena papírů, filmů a zpracování je mnohonásobně vyšší a doma dělat fotky je „rozhazování“ peněz s malým efektem. A že nefotím černobíle? Jedno kliknutí na myš a je to. S digitální fotografií mohu dělat prakticky cokoli ohledně úprav, rozesílání mailem atd. a pokud se mi podaří opravdu krásný snímek není problém si nechat udělat v minilabu kvalitní fotografii „na papíře“. Takže papír se nutně nemusí rušit z důvodu přechodu na digitál.

Odp: Tak koukám že je nás asi víc se stejnou...
Kelt, 15.9.2006 10:25

Nijak jsem nezatracoval digitální fotky, jsem si plně vědom všech jejich výhod, jen si raději prohlížím fotky v jejich „hmatatelné“ podobě, takže si od vybraných kousků nechám ve fotolabu dodělat i papírové exempláře.

Díťe Digitálu...
Isiik, 15.9.2006 7:38

Tak já jsem ty staré fotoaparáty nezažila.. Ale poklud pohížím do počítače a pak na dobovou fotku... Je jasně cítit rozdíl...

Asi jako dítě si radši hraje se starým pošitým medvídkem, než s novým, sice „bezchybným“ ale cizím.....

Odp: Díťe Digitálu...
Ivan Placák, 27.9.2006 23:53

Nefotím,ale ti medvídci jsou trefa.

Pekný článok...
MMX, 6.10.2006 21:49

Tak tento článok bol pekný. Ja mám tiež nejaké skúsenosti s „obyčajným“ foťákom, ajkeď (bohužiaľ) som nikdy nevedel vyvolať fotku sám... Samozrejme, už dlhú dobu používam digitálny foťák, a prezeranie na monitore som nahradil prezeraním na „papieri“... toť som si zakúpil na zhruba 10 000sk fototlačiareň... síce to nie je ono, lebo ručne vyvolaná fotka je oveľa krajšia, kvalitnejšia a je z nej cítiť kúsok ľudskej práce a nie len atrament z tlačiarne, ale ajtak to má výhodu, lebo si môžem fotky pozerať všade a hocikedy... s hocikým ;-)

Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
Tomas, 1.6.2011 22:42

Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z duše. Ještě v tom roce 2006 jsem dělal doma barevné fotky na zvětšováku, s barevnými korekcemi a za úplné tmy... protože mě vadilo, že v labech už často i z filmu dělali fotky digitálně a i když to bylo analogové, tak se často s korekcemi moc nepárali a já chtěl mít barvy dokonale vyladěné.

Prostě fotka, kde v žádném okamžiku zpracování nebyl počítač ani pixel, ta má neopakovatelné kouzlo. Zrno filmu je mnohem kouzelnější než pixel.
Ale už dlouho jsem zvětšovák nevytáhl a fotím stále na digitál. Fotografie už pro mě asi není takovou prioritou.

Odp: Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
Juras, 2.6.2011 9:15

To je jenom o pocitech a nostalgie. Taky jsem dělal fotky chemicky (jen černobíle) a na to kouzlo očekávání, co přesně vyleze z toho kterého negativu, si dobře pamatuju. V kvalitě už žádný rozdíl není, digitál znamená jenom možnost fotit levně a jednodušeji.

Odp2: Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
Tomas, 2.6.2011 9:49

Ano, je to „jenom“ o pocitech, ale to je koneckonců ten hlavní výstup celé fotografie. :-)
Jiný námět k zamyšlení je, že technika, počítače, elektronika člověka vysává (ono to fakt funguje jako v tom filmu Akumulátor), a s analogovou fotkou se jí dalo vyhnout.

Co se týče objektivních záležitostí: kvalita co se týče rozlišení je u digitálu lepší až od 11 Mpix. Tj. u profesionálních digitálů byl film na tomto poli poražen. Expoziční rozsah negativu 7 clon je však nepřekonaný, stejně tak jako vyjádření barev.
Prostě - digitál není to pravé, ale je to to nejjednodušší a proto to používáme.

Odp3: Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
Juras, 2.6.2011 10:10

Kdesi kdosi psal, že dnešní doba je instantní. Všechno je potřeba mít hned. Málokdo je ochoten čekat na vyvolání fotek nebo s tím dokonce sám ztrácet čas, když je přece tolik možností, jak strávit čas honěním se po keškách nebo u televize :-)

Odp4: Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
ivan, 2.6.2011 10:40

Můj kamarád Martin, který se mnou roky jezdil silniční závody motocyklů a celkem ve zdraví svoji kariéru bez vážnějších úrazů přežil, se na stará kolena zblbnul do kešek. Jednou přišel do práce celý pomlácený s asi třiceti stehama, samá odřenina, celej zalepenej flastrama, obvazama a doslova natřený jodovou tinkturou. Vyprávěl jak hledal kešku v rozstřeleným válečným bunkru a šlápnul na kus betonu který visel na armatůře, ale vypadal jako neporušená součást betonového bloku, ten se s ním otočil a on letěl z výšky mezi ostatní kusy betonu z kterých koukaly armovací dráty na které se z části napíchnul. Naštěstí se mu podařilo se nějak vyškrábat ven a telefonem si zavolat pomoc.
Teď je to prdelka, ale fakt se při tom málem zabil. Dneska si z něj utahuju a dávám mu v legraci sežrat jakou si to vybral neskutečne nebezpečnou zábavu. Zatím ho to nepustilo.

Odp4: Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
Tomas, 2.6.2011 12:32

Nezbývá než přitakat, je to tak. Ovlivňujeme se navzájem. Když někdo hned druhý den dá společné fotky z výletu na facebook, nebudou už moje z filmu volané fotky, na papíře a v albu nikoho zajímat, až se za měsíc a půl zase sejdeme. Zinstantnilo se to. Přesto že schůzky v hospodě s fotkami a jejich výměnou měly své kouzlo. Teď sedí každý sám doma u Knihy ksichtů.

Odp4: Krásné téma, v podstatě mi mluvíš z...
Platfus, 2.6.2011 13:14

S těma keškama jsem asi zaspal dobu, kdybych si to teď nevygooglil, tak pořádně nevím, o čem je řeč ;-).

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru