Malé úvahy o problémech kolem nás

Komentáře k článku

26.9.2006 22:41

Je automobilismus prospěšný či ne?

Podle mne je dnes automobilismus jedním z odvětví důležitých pouze pro manipulaci s lidmi a pro vojenskoprůmyslový komplex (nenapadl mne žádný jiný termín, snad automotoprůmyslový komplex) a je to prostě takové zlaté tele Nové ekonomiky. Planeta Země se mění v jednu velkou akciovku, kde cílem je aby všude bylo vše stejné, typizované, na jedno brdo, aby byl jeden jazyk, aby se přesunovalo zboží nesmyslně ze země do země tak aby žádná země, žádný národ nebyl soběstačný v uspokojování základních potřeb svého obyvatelstva a aby byl závislý na nadnárodních koncernech, nebojím se říci trustech, které se pomalu ale jistě vymaňují z kompetence národních vlád (EU, zóny volného obchodu atd.).

Zápory automobilismu

Zápory automobilismu jsou (podle mne):
- spotřeba surovin při výrobě automobilů
- spotřeba surovin při výstavbě, ale zejména při opravách nákladní dopravou zdevastovaných silnic a dálnic.
- zábory půdy při výstavbě silnic, ale zejména dálnic.
- těžba velkého množství ropy pro uspokojení zejména osobní a nákladní automobilové dopravy (a též letecké, ale o té jindy).
- znečišťování ovzduší zplodinami (oxid uhelnatý), podíl na globálním oteplování (oxid uhličitý).
- ekologické katastrofy při transportu ropy (nehody tankerů a ropovody)
- zničené lidské životy při dopravních nehodách.
- zabitá zvěř na silnicích.
- materiální škody při dopravních nehodách.
- blokace určitého množství veřejných služeb (policie, hasiči, zdravotníci), kteří řeší mimořádné události na silnicích.
- hluk a vibrace (zejména v obytné zástavbě, statika objektů)

Klady automobilismu

Klady automobilismu jistě jsou, ale nepřevažují dle mne nad výše zmíněnými zápory.
To neznamená že nejezdím autem a nevyužívám jeho výhody, kdy se třeba potřebuje člověk dostat v určitý čas na určité místo a to co nejdříve, a někdy je to i pohodlnější, zejména na kratší vzdálenosti.
Ale pomineme-li lidské pohodlí a zájmy zainteresovaného průmyslu:
- pohonné hmoty (těžba, doprava, výroba, distribuce)
- automobilový průmysl (výroba automobilů)
- stavební firmy (stavby silnic a dálnic, mostů, tunelů)
Těch kladů moc nevidím.

Co dál

Pokud třeba připustíme že automobilismus není prospěšný, jak to že jednou z met většiny lidí je mít své auto, lidé řvou že nemají peníze na jídlo, byt, kulturu, ale na auto a na jeho provoz mají (i když to jsou leckdy vraky).

Je to proto že automobilismus je neobvykle podporován vládami většiny (ne-li všech) států světa. Musí nějak zdůvodnit obrovské investice ani ne už tak do obyčejné silniční ale spíše do dálniční infrastruktury (dálnice a vše co s tím souvisí, pozemky atd.).

Kilometr nové dálnice v ČR stojí 200 až 800 miliónů Kč, dle náročnosti terénu (pro srovnání kilometr železnice stojí od 80 do 1100 miliónů Kč, od lokálky po dvoukolejnou elektrifikovanou vysokorychlostní trať. Životnost, neboli cyklus obnovy je na každé trati jiný, je závislý mimo jiné na zatížení a četnosti provozování koleje, např.na trati Praha-Děčín, kde je poměrně hustá osobní i nákladní doprava je cyklus obnovy neboli životnost železničního svršku cca 25 až 30 let).

Kolik je na světě kilometrů dálnic a silnic, co peněz bylo proinvestováno?
Ale horší je kolik peněz bude ještě proinvestováno, protože stavební firmy potřebují zakázky.
Životnost silnice či dálnice je při provozu osobní i nákladní dopravy je kolem osmi let, pokud by se provozovala pouze osobní doprava životnost bude 100 až 150 let. Poškození dálnice po projetí jednoho náklaďáku se rovná poškození způsobené projetím 16 000 osobních automobilů.

V čem je zakopaný pes? Ve známém pravidle všech kapitalistických spotřebních ekonomik. “Aby bylo něco co bylo vyrobeno prodáno je potřeba poptávka, pokud poptávka není musí být již vyrobené zničeno a poptávka se vytvoří.“

Zkuste si představit svět kde každý stát je soběstačný ve výrobě základních potravin a většiny zboží denní potřeby, kde nákladní doprava není potřeba v současném měřítku a místo náklaďáky je přepravována po železnici a na krátké vzdálenosti pak dodávkami.
Většina kapacity silniční sítě je udržována v dobrém technickém stavu za vynaložení minimálních finančních prostředků, silniční síť slouží převážně cyklistům, železniční síť je rozšířena a zmodernizována za ušetřené peníze tak že se není problém dostat odkudkoli kamkoli vlakem, na který navazuje místní autobusová doprava.

Samozřejmě by se tato restrikce netýkala záchranné a lékařské služby, hasičů, policie a nejspíš i armády.
Movitost člověka by se hodnotila ne podle toho jak drahý a jak vytuněný má auto ale jak drahý a vytuněný má jízdní kolo :-)
O věcech typu zdravější životní styl a životní prostředí atd. se ani nezmiňuji, protože to je samozřejmé že to s tím také souvisí.

Líbil by se Vám tento svět, nebo Vám vyhovuje současný stav (stále nové a nové dálnice, průmyslové zóny, dovoz všeho odevšad, nárůst osobní a nákladní automobilové dopravy)?

Budu rád za Vaše názory, byli byste spíše pro rozvoj automobilismu, nebo pro jeho postupný útlum, tedy pokud by se o této věci dalo rozhodovat a toto rozhodnutí prosadit :-)

Trošku optimismu do toho...
Aleš Janda, 27.9.2006 7:41

Pěkný článek, nicméně moc nesouhlasím. Snažíš se automobilovou dopravu shazovat až moc - a zbytečně.

Předně to, že někam jedu autem, vůbec neznamená, že jsem pohodlný. On totiž většinou člověk nejede někam „jen tak“ z rozmaru, ale dost často něco převáží. Dokážeš si představit, že od nádraží potáhnu velký nákup s 24 kg vody a 18 kg mléka? To bych se musel fakt strhnout nebo by na ten nákup musela jít celá rodina. To by moc ušetření nebylo.

Nebo převážel jsi někdy autobusem třeba dort? Nebo dokonce na kole? To by potom vypadal... :-)

Ono na kole se dá vůbec jezdit málokdy. Když mrzne, je to o chřipku. když prší a přijedu pak někam jak vodník, tak to nevypadá zrovna moc hezky. A když vezu cokoli většího (tam nebo zpět), je kolo opět nevhodné.

Nehledě na to, že zabere-li mi cesta autem půl hodiny, na kole už bych jel hodiny dvě. A pokud to jsou dvakrát dvě hodiny.. to je spíš výlet než na to něco užitečného dělat.

Buďto někam pravidelně dojíždím (zpravidla bez ničeho) nebo právě něco někam vezu. Dojíždění v určité míře nahradit lze. Ale zbytek v žádném případě. Opravdu ne.

Odp: Trošku optimismu do toho...
Juras, 27.9.2006 15:42

Já myslím, že to je takový radikální mladický názor. Až bude mít Martin např. děti, tak ho třeba změní :-)

Odp2: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 28.9.2006 13:28

Děkuji za zajímavý názor.
Třeba přejde, třeba ne :-)
Nicméně odpověď na téma žádná.

Odp3: Trošku optimismu do toho...
Juras, 28.9.2006 22:30

>> Nicméně odpověď na téma žádná.

Chytrému napověz :-) Jestli chceš trknout, tak Ti tu odpověď víc rozvedu ;-)

Odp4: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 29.9.2006 12:04

Tímto oficiálně žádám o trknutí :-)

Odp: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 27.9.2006 18:35

Jen taková rejpavá :-)
Proč tahat 24 kilo vody od nádraží ? Možná v pravěku to mělo opodstatnění, ale minimálně od starověku už určitě existoval improvizovaný VODOVOD .
Pokrokem dozadu?

Odp2: Trošku optimismu do toho...
Juras, 28.9.2006 22:38

No, podle mě je jednodušší tahat 24kg vody než stavět vodovod - ale každej jsme jinej ;-)

Ale vážně. Zase jsme u toho děcka - až nějaký budeš mít, tak třeba budeš myslet, že by nemělo pít vodu z vodovodu a budeš se snažit sehnat nějakou bez chemických dezinfikátorů.

Odp3: Trošku optimismu do toho...
NEMO, 28.9.2006 22:51

A co si myslíte, že pili generace před masivním nesmyslem zvaným balená voda je zdravá?
Voda ve vodovodu je pitná a zdravotně nezávadná, někde označená jako kojenecká, což je voda z vrtů.
Raději se zeptejte ve vodárnách, poskytnou vám mapu města, včetně kvality vody. Mám štěstí, že bydlím v lokalitě s dobrou vodou. :) Chutná mi a je prověřená na hygieně, nic vám nebrání si udělat test.
Co se týká balené vody, to že dochází k zbytečnému opotřebení - pneumatiky na kamionech, brzdové obložení, PET sajrajty, výfukové plyny, zpracování ve stáčírně, výroba PET a následná „lidkvidace“, dovoz domů v osobním autě - to nikomu nevadí?
Samotná PET lahev není až tak úplně nevinná, dejte si vodu z ní na rozbor a možná zjistíte, že ve vodovodu je mnohem lepší. :)
Jo jen si jezděte do hyper-super-giga-marketů a kupujte, za chvíli nebude co dýchat, to si budeme kupovat i vzduch? :(
Voda z vodovodu má jendu vadu, není sycená... jinak je naprosto stejná...

Odp4: Trošku optimismu do toho...
Juras, 29.9.2006 0:51

Voda je kvalitní ve vodárně, ale pokud stojí v trubkách, už se tam množí mikroorganismy a ten sajrajt se ze slepé větve dostává i k ostatním spotřebitelům. Stačí, aby někdo dojel na delší dovolenou a jeho okolí to pěkně schytá. +++ Jsou lokality s lepší vodou, ale jsou lokality s horší vodou. V takových lokalitách bývá kvůli spirochetám dost přechlórováno a lidi bývají občas vyzýváni, aby používali vodu z vodovodu jen jako užitkovou. +++ A proč hned mluvíte o PET lahvích, když je řeč o vodě? Byla řeč o cestě z nádraží, tak bych čekal spíš kanystr naplněný z nějaké studánky. :-)

Odp5: Trošku optimismu do toho...
NEMO, 29.9.2006 9:10

viz: Dokážeš si představit, že od nádraží potáhnu velký nákup s 24 kg vody a 18 kg mléka? To bych se musel fakt strhnout nebo by na ten nákup musela jít celá rodina. To by moc ušetření nebylo.
Kde je tam jaká studánka? :)

Odp3: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 29.9.2006 10:55

Proč stavět vodovody? Už jsou postavené. 91.6 % obyvatel České republiky je zásobováno vodou z vodovodu a ten zbytek jsou vesnice zásobované z obecních studní.Ale zavedl bych do statistiky i „zásobován ze supermarketu:-)
Ale vážně, začínám uvažovat že si pořídím dítě, abych se stal plnohodnotným členem společnosti a měl ty správné konformní názory, popř. se mohl odvolávat na děti. Ale o děti bych měl spíš starost že až vytěžíme a vypijeme všechnu kvalitní spodní vodu z podzemí, tak budou odkázány na pitnou vodu z povrchových nádrží (tj.vodu z vodovodu). Ale zase na druhou stranu máte pravdu že člověk bez závazků a zodpovědnosti opravdu často v konfrontaci s pozdějšími problémy běžného života změní názory na spoustu věcí, třeba budu za pár let myslet jako vy.
Ale třeba taky ne :-)

Odp4: Trošku optimismu do toho...
NEMO, 29.9.2006 15:56

Podle mýho mínění je to všechno móda a masáž lidí reklamou za účelem něco mít a být IN a COOL, kdo nechlastá vodu z PET není IN a zemře bídnou smrtí... :)
Prostě obchod se musí hýbat, kdyby se měla prodávat sušená hovna jako žvýkačky.
S tou vodou mě to docela štve, čím víc jí budou lidi kupovat v lahvích, tím víc bude stát od vodáren. A výsledek je stejný.
Balená voda je vynikající na cestování, ale abych si do bytu tahal hektolitry vody? Proč? stačí otoči kohoutkem a je to... :)
Co se týká kvality, tak se opravdu nesleduje jen ve vodárně, ale na trase a na uzlových bodech.
Toho, že v potrubí je něco špatného se nebojím, nějakou dávku bacilů musíte sníst... Jinak pak odcestujete někam na dovolenou a sejme vás první hrnek vody... :)
Přehnaná čistota má za následek různé alergie a hypochondrické lidi.
Nepřehánějte to s čistotou. :)

Odp5: Trošku optimismu do toho...
sandál, 1.10.2006 22:30

Plně souhlasím. Před 20 lety kdyby mě někdo řekl že lidi budou kupovat 1,5 vody za 5 - 10 korun asi bych mu doporučil psychiatra. Pokud nechci speciální vodu tak je to nesmysl. Ale tady jde také o využití auta. Když pojedu na místo vzdálené 10 km a bude tam železniční stanice stejně pojedu autem. Ekonomicky, časově i pohodlností je na tom auto lépe. A je to do jisté míry i věcí státu který nepodporuje levnou příměstskou dopravu.

Odp6: Trošku optimismu do toho...
almak, 18.11.2007 20:00

S tímhletím názorem můžu jen souhlasit. V době, kdy vlaky máme 30 a více le staré (snad kromě Pendolin), mají mnohdy neskutečná zpoždění a navíc citelně zdražují, se nedá očekávat, že by lidé přesedlali z vlastních automobilů na vlaky. To fakt ne. Navíc na krátké vzdálenosti už nyní, před zdražováním vlaků, vyhrávají cenově automobily....

Odp4: Trošku optimismu do toho...
Kelt, 2.10.2006 9:24

Odvolávat se na děti je alibistické a tenhle argument neberu, nemusíš si kvůli tomu pořizovat děti :-). Máme tři děti a balenou vodu odmítáme kupovat kvůli zátěži pro životní prostředí - výroba, doprava, PET ... Pijeme normální vodu z kohoutku a problém v tom nevidím. Velké nákupy v super-hyper-nesmyslech také nekonáme, abychom se pak mohli vymlouvat, proč musíme jet autem. Nákupy tahám v batohu na zádech, děcka vyfasují menší batohy a jsou důležití, že mohou pomoci :-)

Na větší vzdálenosti se snažíme jezdit vlakem nebo autobusem, pro děti je to větší dobrodružství. Neříkám, že to jde úplně bez auta, ale z velké části jezdí lidé auty úplně zbytečně. Ale však oni se naučí používat nohy, až bude stát barel ropy 200 dolarů a litr benzínu 100 Kč :-)

A to ani nemluvím o řadě svých sousedů, kteří jezdí do 40 km vzdáleného krajského města trávit neděle do supermarketů.

Odp5: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 2.10.2006 13:44

Tuto odpověď panu JURASovi jsem myslel jako nadsázku, na jeho hlášky typu až budeš mít děti nebudeš pít vodu z vodovodu, budeš vozit vodu v PETkách autem domů protože voda z vodovodu je nezdravá neli škodlivá (hloupost, prý máme nejkvalitnější pitnou vodu v Evropě), a zase jsme u toho dítěte .......atd.
Samozřejmě si kvůli tomu děti pořizovat nebudu :-) .

Odp6: Trošku optimismu do toho...
Juras, 2.10.2006 14:58

Když mi voda napuštěná z kohoutku udělala ve sklenici pěnu anebo natekla hnědá, moc chuti jsem na ni neměl a kojencovi bych ji nedal ani za nic. Pokud je taková voda nejkvalitnější v Evropě, tak je něco asi špatně.

Ale nechme toho o vodě, vraťme se k tématu. Prostě je potřeba odněkud někam dostat smysluplný (aspoň pro někoho) náklad. To hovoří automobilismus pro - je to pohodlné - rychlé. Nemá cenu zpochybňovat smysluplnost té potřeby - zkrátka někdo potřebuje něco někam přemístit.

Odp7: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 2.10.2006 20:36

Ještě naposled (slibuju !) k té vodě. Není to problém principu vodovodu ale údržby, zajímejte se o vodárenský průmysl, kolik je vodárenských společností, kdo je vlastní, obec, soukromník či zahraniční vlastník? Každá společnost provádí údržbu v rozdílné kvalitě a když chtějí ušetřit a to chtějí protože poviností firem (tedy kromě státních :-) ) je pokud možno vytvářet zisk, tak když se nedaří (jsou to akciovky) šetří na údržbě. Výsledek je že občas teče svinstvo. Ale konkrétně nám teče poměrně dobrá voda a kromě tak 2-3 krát do roka kdy z důvodu odstávky (opravy) vodovodní sítě teče nějakou dobu rezavá voda tak v pohodě, to co jste napsal že Vám teče z vodovodu je na stížnost nebo radši rovnou na hygienika.
A hygienické předpisy na vodu z vodovodu jsou přísnější než na vodu z PETek.

Odp: Trošku optimismu do toho...
Martin K., 16.10.2006 10:33

A co říkáš na zápory automobilismu? Myslíš že to všechno stojí za pohodlí jednoho každého člověka při převážení sebe sama a svých věcí odněkud někam?

Odp: Trošku optimismu do toho...
Geoemyda, 16.5.2014 6:10

24 litru vody a 18 mleka?:-))) na to, ze lide stale kupuji balenou vodu ve ftalatech obohacenem plastu, nepochopim. Stejne tak bilou prevarenou a ochuzenou vodu, co se tvari jako mleko:-)) to mleko, ktere je urcene telatum, ne lidem...nemluve o tom odpadu..

Přestože jsem vášnivej autař...
Bambus, 27.9.2006 10:06

Přestože jsem vášnivej autař, souhlasím. Jsem totiž taky vášnivej cyklista :) Moc by se mi líbilo kdyby se všechny okresní města propojily zastřešenými cyklostezkami, které by po vzoru železnic brázdily zemi v jedné rovině a pokud možno přímo. Na rovině (+/- mírný svah) mám průměrnou rychlost 30km/h, a tak už mě kolikrát napadlo, že kdyby například na mojí nejčastější trase (ČB-Praha; 150km vzdušnou čarou) stála taková cyklostezka, dal bych jí za 6 hodin, zadarmo, a ještě bych zlepšil fyzičku. Po jihu nemám problém dojet třeba do Jindřichova Hradce, Písku, nebo Tábora, ovšem mám docela problém s auty - Tatra není moc příjemná, když vás předjíždí.

Opravdu dlouhé trasy zvládne cyklista nejlépe vlakem, čímž se dostávám na druhý bod - Švýcarský dopravní systém. Švýcaři totiž nedovolí kamiónům jezdit přes Švajc, páč na každé hranici stojí vlak, který k cíli kamión doveze. Absolutně nechápu ten bordel co tu máme my, přestože Česká železniční síť patří mezi nejhustější na světě.

A poslední věc kterou nechápu je absence elektromobilů. Koukli jste se někdy na baterku ve vašem mobilním telefonu - kolik se do ní vejde ampérhodin? Elektromobil který ujede 1000km na jedno nabití podle mě není žádný problém. Elektromotor má 95% účinnost, takže oproti dieselu je úspora trojnásobná. Nepochopím, proč už dávno na benzínkách místo nalejvání uhlovodíků nevyměňují baterky. Zvlášť dnes, když se nám síly regulující podnebí rozpadají před očima.

Odp: Přestože jsem vášnivej autař...
romantik, 27.9.2006 21:32

Přece proto, že soukromí majitelé ropných vrtů a rafinerií potřebují dále vydělávat a ovládat chudší země.

to jsou teda nápady :-)
Juras, 27.9.2006 15:39

Ty zastřešené cyklostezky - ještě by tam měla být ochrana před větrem a před sluníčkem, stěny z obou stran by mohly být využity jako reklamní plochy, takže by na sebe i dost solidně vydělaly. Ještě by byla možnost zavrtat je pod zem, ale to bychom přišli o vnější stranu reklamní plochy :-(

Odp: to jsou teda nápady :-)
Bambus, 29.9.2006 9:12

Mě by stačila střecha z plexiskla - průhledná - a nic víc. Na kole totiž nemám moc rád déšť :) A reklamní plochy ať si postaví kde chtějí, ovšem nerad bych, aby mi nějaká reklama bránila ve výhledu do stran - do krajiny.

Odp2: to jsou teda nápady :-)
ivanplacak, 2.10.2006 0:13

Valivý odpor je pouze několik procent energeticé potřeby cyklisty,zbytek připadá na aerodynamické ztráty.Kdyby měly tyto ztezky (plexiroury) ventilátory,jejich odpor by nebyl při nižžších rychlostech proudění přliš velký a cyklisté v něm, by se pohbovali,jako náboj v hlavni.V jednosměrném uspořádání ,by bylo možné kdykoliv přistoupit, nechar se unášet a zase vystoupit.Takto by se mohli pohybovat stovky lidí najednou .
Energetická potřeba takového pohonu by se rovnala součtu valivého odporu kol+malý odpor vzniklý třením o hladký povrch stěn.Navrhuji pro ně název ,,Bambusroura"-cyklistická potrubní pošta.Aerodynamický odpor cestujících se rovná nule.Ztráty jsou vzhledem k množství přepravených velmi malé. Toto je sranda,ale technicky proveditelná a energeticky správná.

Odp3: to jsou teda nápady :-)
Juras, 3.10.2006 6:19

Ty jo, tak to se mi začíná líbit :-) Potom by taky bylo dobré, aby cyklisté byli pokud možno převážně hromotluci nebo obézní lidé - lépe se jim opřou větráky do zad a svou hybností budou účinně pumpovat vzduch dopředu. Takže všichni cyklisté se budou vlastně navzájem tlačit ;-)

Odp3: to jsou teda nápady :-)
Bambus, 5.10.2006 9:58

Díky za poctu, až to postavíme, určitě si bambusrourou sjedu. Jestli už teda nebudu mít ty milióny a nepoletím kolem nějakým okřídleným přibližovadlem :) Napadla mě ještě jedna podobná věc - vykopat rovné vodní kanály, a na jejich začátek postavit stroj na umělé vlnobití (iy?). Pak by každému stačilo surfové prkno, a za energii potřebnou pro vyvolání jedné vlny by se dalo cestovat kilometry daleko. Kdo ví, třeba by za pár let ČR vyhrávala mistráky na Havaji :)

Odp4: to jsou teda nápady :-)
ivanplacak, 5.10.2006 13:20

Ty miliony ti ze srdce přeju.Peníze patří do rukou pouze zodpovědným,v rukou pitomců jsou velice nebezpečnou a ničivou zbraní!Baťova lodní doprava byla velice efektivní a jeho vodní kanály dokázalo obsluhovat pár lidí.Byla velice čistá,tichá,levná ale i krásná. Pamatuji Vltavu plnou nákladních parníků,byl to docela krásnej pohled!. . BB..tyto iniciály se ve světě už jednou proslavily.Jejich renesanci vidím v novém spojení__________BAMBUS-BAŤA___________

Jak je vidět,-dobré nápady a miliony spolu souvisí a ještě u toho může být sranda.Jana popisuje ráj,ale ty auta...

Soukromé proti kolektivnímu
romantik, 27.9.2006 21:27

Osobní i nákladní automobil je převážně soukromým majetkem.A v současné době je soukromý majetek upřednostňován před majetkem družstevním a státním.Že celá země ani silnice asi zprivatizovány nebudou, to soukromí majitelé automobilů vědí a vědí tedy také, že náklady na udržování silnic zůstanou na bedrech státu. Kromě toho již v r.1969 bylo v jedné západní zemi vlastnictví pokud možno nejmodernějšího osobního automobilu prestižní záležitostí; pracovník na významné manažerské pozici firmy sdělil, že si každý druhý rok musí koupit nové auto, aby jeho pracovní i společenské postavení zůstalo na dosažené výši, polopaticky řečeno: aby nepřišel o práci. A tento prestižní názor na osobní auto přejali i současní čeští boháči. Za co jiného než za drahé auto, drahou zahraniční dovolenou a za nadměrné luxusní domy na rovné orné půdě by také mohli své luxusní platy utratit? A oni je utratit chtějí, protože snadno nabyté finanční prostředky utvářejí jejich životy velmi nudné. Kromě toho dopravu zboží i lidí osobními automobily a kamiony je mnohem obtížnější kontrolovat, než dopravu po železnici (viz kamiony dovážející k nám z ciziny odpadky). V osobních automobilech a v letadlech létají mezi státy i mezi kontinenty zástupci nadnárodních „ekonomických chobotnic“, pro které je nepřijatelné, aby je ve vlaku kontroloval nějaký český vlakový průvodčí. A automobilky jsou také v soukromých rukách, patří zahraničním majitelům, kteří se umí „postarat“ o to, aby vládní činitelé všech dotčených zemí byli povolní a jejich „byznys“ ve své zemi během potřebného období všemi způsoby podporovali. Osud prostých občanů a hospodárnost dopravy v zemi není zohledněna.

Odp: Soukromé proti kolektivnímu
Juras, 28.9.2006 22:43

Jestli Vás dobře chápu, tak byste chtěl, aby stát neudržoval silnice a aby se tak zrušila automobilová doprava(?). Myslíte, že stačí železniční?

Co třeba pohotovostní jednotky - jak byste vymyslel na železnici drezíny s právem přednosti v jízdě - aby se hasiči nebo doktoři dostali rychle k cíli?

Odp2: Soukromé proti kolektivnímu
Bambus, 29.9.2006 8:57

Já Romantika chápu :) Když to řeknu v mých mírnějších slovech - přes republiku nám jezdí milióny kamionů a aut, které ničí silnice rychlým tempem, a vláda místo důchodců, nemocných, žen v domácnosti, a nevím na koho dnes ještě nevyzbývá v kase, poslouchá minoritní skupinu řidičů a dopravců, že „kvalitní silnice je známka civilizovanosti, a že dálnice je známka vyspělosti.“ A tak kvůli této známce vyspělosti, o které si můžeme myslet své, platí stát miliardy a miliardy, ze kterých ty babičky co vybírají popelnice nedostanou nic. Tím nechci říct abychom zrušili silnice, ale aby jsme je považovali za „vzácné“, a nevpustili na ně ty miliardy kamionů jako dnes. Jak už jsem říkal, v tomto ohledu je pro mě ideální Švýcarsko, protože tam pochopili, že kvalitní železnice je tou opravdovou známkou vyspělosti. Je totiž složitější než vrstva štěrku, na ní písek, a na tom asfalt - ale energeticky výhodnější.

Odp3: Soukromé proti kolektivnímu
Kelt, 2.10.2006 9:35

Tak s tímhle naprosto souhlasím, sám bych to nenapsal lépe. Jenže ona celá ta stavba dálnic má ještě jeden, makroekonomický rozměr - vytěží se více kamení a písku - růst HDP, vyrobí se více betonu - růst HDP, více se vybagruje - růst HDP, více se zalije asfaltem - opět růst HDP.Takže pak se můžou politici plácat po rameni a tvrdit, jaký skvělý máme růst HDP. Že se tím zároveň země zadlužuje a ničí si své životní prostředí, ať už při stavbě samotné nebo potom při provozu, to už politici neřeknou.

Odp4: Soukromé proti kolektivnímu
Juras, 2.10.2006 15:14

Jo, jenomže podobná kritéria se dobou mění. Teď chce každý bydlet co nejdál od dálnic a co nejdál od hlavní cesty - před sedmdesáti lety se lidi rvali o to, jestli kolem jejich domu povede hlavní cesta, aby si připadali důležitě. A kdoví, co bude za dalších 70 let?

Ničení životního prostředí mě taky štve, ale to je nevyhnutelný proces. Však ona si s náma příroda za nějakou dobu poradí ;-)

Odp5: Soukromé proti kolektivnímu
Prasátko, 21.6.2016 18:22

Ano příroda si s námi poradí - všichni chcipnem.

Odp2: Soukromé proti kolektivnímu
Martin K., 29.9.2006 11:26

Vždyť nemusí být žádné radikální STOP automobilismu, ale postupný útlum. Začalo by se s nákladní dopravou, ze silnic na železnice. Stát by silnice a dálnice ne neudržoval jak jste napsal, ale udržoval za minimálních finančních a materiálních nákladů, protože osobní doprava by je tolik neníčila, jestli vůbec. A z ušetřených peněz zmodernizovat a dostavět (vhodnými propojkami) stávající železniční síť, rozšířit počet spojů, zmodernizovat vozový park a tím zatraktivnit a zefektivnit železniční dopravu. A ceny ropy a tedy i benzínu a ostatních paliv řekl bych budou stoupat, což v kombinaci s výše napsaným možná nedonutí většinu lidí zbavit se osobního auta, ale určitě je donutí popřemýšlet jestli se jim vyplatí jet např. do Brna, Ostravy, Plzně nebo Děčína radši vlakem než autem.

Ale toto musí vzít do rukou stát, protože soukromé firmy mají jiné zájmy než většina obyvatelstva, a obyvatelstvo to je stát.

A nechápu sarkasmus na konci Vašeho příšpěvku.
Samozřejmě by se tato restrikce netýkala záchranné a lékařské služby, hasičů, policie a nejspíš i armády.

Odp3: Soukromé proti kolektivnímu
Beza, 30.9.2006 12:24

Jen malý dotaz, obyvatelstvo nemá soukromé zájmy?

Odp4: Soukromé proti kolektivnímu
Martin K., 2.10.2006 19:52

Nevím, co myslíte Vy?

Odp3: Soukromé proti kolektivnímu
Juras, 2.10.2006 15:02

Nevím nic o sarkasmu - prostě jsem pochopil, že ROMANTIK nechce přispívat z eráru na silnice, tak mě zajímalo, jak by rychlá pomoc mohla přijet po železnici.

Odp4: Soukromé proti kolektivnímu
Martin K., 2.10.2006 20:09

Rychlá pomoc by právě přijela rychle po vyprázdněných silnicích, nikde by se nesekla (zácpy, nehody...).
Po železnici by rychlá pomoc nepřijela asi nijak, vlaky jezdí podle jízdních řádů, podle grafikonu se s přesností na minuty míjejí ve stanicích, zdravotníci by se tam asi časově asi, nevešli a krom toho taky všude nevedou koleje.
Nicméně železnice hrála v minulosti velkou roli ve zdravotnictví, lazaretní vlaky například za války nebo evakuace obyvatel a majetku při přírodních katastrofách atd.Proč se k tomu nevrátit?
Nebo jak z amerických filmů, když se něco semele všichni nasednou do svého auta a uvíznou po pár metrech na dálnicích a ve městech v kolonách a bídně zhynou :-) .
Upřímně, myslíte že by alespoň v tomto případě železnice měla smysl?

Odp5: Soukromé proti kolektivnímu
Juras, 3.10.2006 6:13

Po jakých silnicích by mohla rychle přijet pomoc? Kdyby se neudržovaly, tak by se rozpadly.

Já myslím, že si z této diskuse odnášíte mylný dojem, nikde jsem nehovořil proti železnici - v této větvi se jenom ptám romantika, jak by bylo možné poskytovat účinné pohotovostní služby, kdyby stát neudržoval silnice. Zkuste si to přečíst vcelku :-)

Odp6: Soukromé proti kolektivnímu
Martin K., 3.10.2006 6:50

Pokud po ní nebudou jezdit těžké náklaďáky silnice se nerozpadne.
Nebude nutné je opravovat každých 5 - 8 let a cpát do toho miliardy.
Ano, bude nutné je opravit asi tak jednou za padesát let a náklady budou neporovnatelně nižší (+ samozřejmě běžná údržba).
To neznamená že by se na rozloučenou (s nákladní dopravou) neopravily za ty myliardy a fungovaly by pro ty lidi co by pořád jezdili osobními auty, pro hasiče, záchranku, lékaře, policisty, vojáky a poslance :-)
Jde o to že od té doby by se do nich nemusely rvát ty miliardy co dnes, kdy nová nebo opravená silnice má po půl roce provozu vyjeté koleje a dalších 5 - 6 let se čeká až budou peníze na další opravu.

Krátce
Ivan Placák, 28.9.2006 21:51

Je to jako s třením.Tření je překážkou pohybu,ale současně jeho podmínkou.

Odp: Krátce
Martin K., 29.9.2006 11:45

Tření v železniční dopravě je jistě nižší než na silnici. Což má jistě vliv na efektivitu provozu.
A přes stopadesát let stará pravda že pokrok přišel (přijel :-) ) po železnici má taky v dnešní době co říci.

Města kudy vedla železnice prosperovala, ta kterým se vyhnula stagnovala.
V porovnání se železnicí nepřinesla silniční doprava nic dobrého.

Moc to nevidím....
Ivan Placák, 30.9.2006 0:09

Všimni si,že vesnice byly téměř vždy stejně velké,byla to komunita spolupracujících, vzájemně si prospěšných lidí.Jejich demografické složení bylo téměř vždy shodné.Hokynář,tesař,kovář,krejčí,sedláři,kolář,řezník,sedláci.Ti se dokázali uživit a vzájemně podporovat pouze za pomoci živé síly.Dnešní, až 30timilionová měta jsou nezásobovatelná!Vrcholy vesmírné inteligence chcípnou na vlastní pitomost.
Bez aut se už neobejdem,nejdřív budem chcípat na jejich přemnožení,později na jejich nedostatek.Pánové,vidí to někdo z vás jinak.????

Železnice je vhodná jenom pro dopravu některých komodit,štěrk,uhlí,dřevo,cement,atd.Asi si budeme všichni těžko představovat železniční dopravu mlíka,sušenek,chleba,novin,másla a podobně.Nádraží by kapacitně nestačila,neustálé překládky zboží nic neřeší,situaci by jenom ztížily.Jediné řešení je střímost,ale v tu nevěřím! Je tu někdo, kdo ano.?? Myslíte si,že se lidstvo polepší??.........

Odp: Moc to nevidím....
NEMO, 30.9.2006 12:01

Lidstvo se nepolepší...
Řešením je MATRIX. Efektivní způsob jak ovládat velká města. Zkrátka buňky na chov lidí.
Hrozné. Jak jinak zabránít totálnímu vyjedení a zničení planety?
Lidi by mohli žít své vysněné životy a věřím tomu, že spousta by ani nic jiného nechtěla. Pohodlí je velmi příjemné.
PS: v první fázy bych do těch buněk nacpal povinně všechny kuřáky a dopoval je nitrožilně... Trochu by se ulevilo vzduchovému obalu... :)

Odp: Moc to nevidím....
Mirek, 1.5.2008 3:47

Souhlas a jsem optimista.

Lidem to pomalinku zacina dochazet, stehuji se ven z mest zpatky na vesnici, aby nezili sami v preplnenem panelaku, prestavaji spechat jako blazni, zacinaji kupovat bio potraviny namisto amarounu atd.

Bohuzel vyvoj nejde primo, ale kmitne to na jednu stranu (hura vsichni do mesta), jindy na druhou stranu (hura vsichni si koupime auto a budeme ze satelitu dojizdet do mesta), atd.
Ted jsme prave ve fazi, kdy nablejskanej plechac pred panelakem je IN. Casem zjistime, ze se da zit i pro jine veci a z auta se stane bezny predmet.
Muj dvorni automechanik deli automobilisty na mamlasy a ridice. Ridici udrzuji auto cca. 7 - 8 let v provozu, jezdi a kdyz se objevi ryha v laku tak se nezblazni. Mamlasove cisti kola zubnim kartackem, jejich milacek ma 6 vyfuku. 12 repraku a kdyby utrpel sram v laku, tak by se majitel zhroutil. Mamlas jezdi minimalne, ale presto si kazde 2 roky koupi noveho milacka, protoze by mezi ostatnimi mamlasaky vypadal jako nula, kdyby mel 2 roky starou karu.
Ted bohuzel putujeme k mamalsakum, ale a par let se to otoci a ustali.

Odp2: Moc to nevidím....
Yardasan, 1.5.2008 14:05

Tak to jste popsal hezky, souhlas. Jen bych dodal, že na vesnici to probíhá ještě krkolomněji než ve městech. Tak ti vesničané nás přistěhovalce sledují a také nechápou... S pozdravem jK.

Odp: Moc to nevidím....
ivana Kozárová, 21.6.2009 15:32

Myslím si,že lidstvo raději podstoupí cestu plnou bolesti k pomalé smrti v relativním pohodlí,než by se vzdalo tohoto pohodlí,vedoucího k smrti,raději odsoudí k smrti i své potomstvo. Dlouho jsem se ptala na odpověď,podává ji Erich Fromm. Vpodstatě otročíme Smrti. My s ní nebojujeme, Nezastáváme se života. Opravdového života se bojíme. Vyžaduje to odpovědnost,lásku,trpělivost a jánevímcoještě. Radši urvat co se dá a po mně potopa...

Trochu mimo tema
ivanplacak, 1.10.2006 0:17

Martin,Bambus,vážení ostatní
O Martinovi vím,že má zájem o letectví,Bambus je ,,starej" lítač.
V podvečer jsem měl ostrý nouzák,docela v klidu jsem to zmáknul a tak si tu s váma můžu zase pokecat. A těď zpátky k těm autům.Pánové prosím......

Odp: Trochu mimo tema
NEMO, 2.10.2006 23:25

Tak tedy něco k věci www.chcizit.cz
Některé fotky jsou fakt drsné. Tak a teď mudrujte.
Poslední víkend dle statistik stál opravdu v počtu mrtvých za to. Aut je moc, a víc silnic nechci, nemám zájem žít v betonové a asfaltové hrůze.
Stejně je naše republika jako jedno velké město v porovnání s ruskem. Skoro za každým kopcem vesnice... :)

Odp: Trochu mimo tema
Bambus, 3.10.2006 11:08

ještě že tak :) mám radost když se objeví veselá historka. Co letadlo, ustálo to taky? (první věc co mě napadne když slyším o nouzáku)

Odp2: Trochu mimo tema
ivanplacak, 3.10.2006 13:37

Jako v porodnici,-oba v pořádku....(výpadek elektriky,ztráta výkonu)

Odp3: Trochu mimo tema
ivanplacak, 5.10.2006 22:48

Tak veselé to zase nebylo,sundavat křídla v dešti (neděle) a převážet ho po kusech na letiště skoro koro celý den.Mokro ,zima!

autoglobalizace
Vladimír Kindl, 3.10.2006 7:50

Osobně vidím v automobilech problém a v dálnicích ještě větší. Článek popisuje zápory velmi dobře. S nelibostí sleduji, jak se ničí chráněná příroda a tuneluje se. Vždycky mám chuť nahlas všem řidičům říct, aby tolik nejezdili.

Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Jana, 5.10.2006 8:14

Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší rodině jsme otázku automobilismu vyřešili velmi radikálně - auto nemáme a ani se na to nechystáme. Ale naprosto chápu, že v dnešní době se většina lidí bez auta prostě neobejde. Nám nahrává celá řada velmi příznivých okolností - žijeme v malém městečku, které však má pro nás dostačující infrastrukturu - oba jsme zaměstnáni v místě (10 minut chůze lesoparkem), děti mají školu asi 100 metrů od domu, bez nutnosti přecházet silnici, školka stojí přímo pod okny našeho pracoviště, máme tu obchody, úřady, banku, zdravotní středisko atd. Dokonce do krytého bazénu je to tak 3 minuty chůze. V takové situaci je to auto fakt zbytečný luxus. :-) Na druhé straně je naše městečko neúměrně zatěžováno tranzitní kamionovou dopravou a řešení situace se stále odkládá. Když to není naprosto nezbytné, raději s kočárkem hlavní silnici vůbec nepřecházím. :-(

Odp: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
ivanplacak, 5.10.2006 21:22

Nejdřív to vypadalo na popis ráje,pak na reklamní leták nějaké realitky.Ale ty auta!!!........

Odp2: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Jana, 6.10.2006 7:56

Zdravím vás, Ivane. Jestli chcete, prozradím vám jméno našeho městečka, můžete se sem k nám přistěhovat, za chvíli máme komunální volby, tuším, že na naší radnici byste udělal lepší práci než naši dosavadní zastupitelé:-):-):-). Možná i ten obchvat by byl...

Odp3: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
NEMO, 6.10.2006 9:02

Takových vesnic, měst je...
Ale pánů Ivanů je málo. :)

Odp3: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
ivanplacak, 6.10.2006 19:43

Jééžišmarjá,co jsem provedl?..Takovej hodnej...Když někdo řekne úřad,je to jako když řekne studenej hrob.Děs..To městečko bych prosil,třeba někdy...!? (Krušovice?) Nějaké indicie by nebyly?

Odp4: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Jana, 6.10.2006 21:07

No pivovar, to nám teda chybí. A letiště vlastně taky nemáme:-(. A s tím úřadem jsem to nemyslela nijak zle:-).

Odp5: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
ivanplacak, 8.10.2006 11:06

Už se mi kouří z hlavy,možností je moc.Třeba jsme blízcí sousedé,....???????!...prosím,...ani jiskřička.

Odp6: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Jana, 10.10.2006 8:45

Dobrý den. Mám pocit, že radši naše městečko neprozdradím. Zrovna včera jsem si vyzkoušela, jak je internet nebezpečné médium. Zcela náhodou jsem našla informace, které jsem ani znát nechtěla a zjistit autora bylo víc než jednoduché. Mimochodem, vy žijete někde u Prahy? Já jsem z Moravy, aspoň tolik.

Odp7: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
NEMO, 10.10.2006 9:30

Ahoj sousedko... :)
Internet není anonymní, dají se najít indicie o kterých se některým křklounům ani nesnilo...

Odp7: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
ivanplacak, 10.10.2006 12:55

Bydlím na Berounsku.Dnešní vzdálenosti jsou autem snadno překonatelné,a tak to mám Do Berouna,Kladna,nebo Prahy tak 15min.Je tu krásně.!!...Bohužel si tuto skutečnot uvědomuje čím dál tím víc lidí,a tento prostor bude v budoucnu asi zastavěn.Kyž jsem se vystěhovával z Prahy,tak na mně bylo pohlíženo jako na někoho,kdo nemá všech pět pohromadě.Ještě jsem ani jednou nelitoval! Mám tu jiné starosti,než lidé ve městech,ale beru to tak,že k životu patří.Už jsem psal Jurasovi a Keltovi,že když by byl život příliš snadnej, nebyl by zajímavej!!No a k těm autům.Vzhledem k možnosti nakupovat někde jinde se u nás neuživí ani obchod. Bez auta si nekoupím ani rohlík,není kde.Teď si uvědomuji,že jsem z města odešel hlavně kůli autům,trvale přecpané ulice mně vadily.!!...Ale uvědomuji si,že se bez něj u nás neobejdu.V místě kde bydlím je krásně,potok,pole,lesy,krajina ale bez auta se neobejdu!!!!..Samá auta,auta,auta,auta................Pak my.!! I na poslední cestu pojedem autem.

Odp8: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
romantik, 13.10.2006 11:08

Tam někde také na chatě trávila své poslední roky herečka Nataša Golová. Pěšky je krásná procházka kolem potoku Kačáku na podzim i v zasněžené krjině. Už jste viděl v zimě přeletět nad tím potůčkem tyrkysového ledňáčka? Jel jste na kole po cestě až ke Sv.Janu pod Skalou a dále až ke Karlštejnu? Byl jste v Koněpruských jeskyních, šel jste trampskou „Stezkou děsu“, kam se auta nedostanou a kde v šeru zelených stromů rostou husté a vysoké kapradiny, pod kterými se může i dospělý člověk schovat?

Odp9: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
ivanplacak, 13.10.2006 17:39

Tento kraj znám od mala,rodičovstvo zde mělo chatu.Jedna z nejoblíbenějších klukovských zábav bylo chození na ryby a na zmije.Pamauji, jak jsme si s mým bráchou Michalem schovali dopolední úlovek zmijí do krabice na hračky.Po obědě byla krabice prázná! Prvním podezřelým byla naše máma!Vždy nám naše úlovky vyházela.Pracně nachytané cvrčky,hraboče a teď zmije!!.Dušovala se ,že tentokrát to ona nebyla.Po půldenním hledání obou rodičů,odtahování nábytku,prozkoumávání prádelníku,prohledávání palivového dřeva,zkoumání potravinových zásob a nevím co ještě,jsme nakonec uvěřili !Dodnes nikdo neví kam se tenkrát ztratily.Čert je vem!...ale tenkrát jsme se několik dní nikdo v klidu nevyspal.Ze jmenovaného mám prolezeno asi všechno,jenom nevím ,že se to jmenuje třeba ,,Stezka děsu".O Nataše Golové nevím,ale proč ne? Takovýto obsah příspěvku určitě patří opravdovému romantikovi.Konečně!!..jsem rád,že jsem mohl odpovědět,po dlouhé době z toho mám opravdu dobrý pocit.Máš pravdu,je tu opravdu krásně.!! V dospělosti mě sem přitáhla nějaká síla,nevím jak ji pojmenovat,ale jsem tád,že tomu tak je!

Odp10: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
romantik, 13.10.2006 21:38

Tak jako celý člověk, je i paměť nedokonalá: „Stezka děsu“ má být správně „Údolí děsu“, kterým vede podél uzounkého potůčku a starých roubených prostých nepodezděných chat pouze pěšina pro pěší od Koněprus ke Karlštejnu. Muzeum v Berouně bylo centrem pro skupinu mladých speleologů. Vedli to rodiče dětí ve věku od 3 do 20 let v duchu starých skautských zásad: Nesmělo se v lese křičet, nasměl se při putování odhodit ani papírek od bonbonu, na tábořišti se muselo bezvadně uklidit a připravit dřevo pro další nocležníky. Hostem byl student z Prahy, který měl přednášku o hvězné obloze a mapu oblohy s sebou. Oheň byl jeden sváteční a společenský, a druhý oheň pouze na vaření. Na víkendový výlet muselo stačit každému 10,--Kč. Nikdy se nevrátí ...

Odp7: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Juras, 16.10.2006 20:35

Teda nevím, ale sedí mi to na Zastávku. I s tím úřadem a jeho hlavním zastupitelem :-)

Odp8: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Juras, 16.10.2006 20:36

Ale moc mi tam vlastně nesedí ty kamiony. Myslím, že jich přes Zastávku zas tak moc nejezdí.

Odp9: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Jana, 18.10.2006 12:10

Ahoj Jurasi, Zastávka to není:-):-). Ale už je to docela blízko.

Odp10: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Juras, 18.10.2006 15:42

Problém je, že já ta městečka okolo nás neznám natolik dobře, abych věděl, kde všude je školka blízko gymplu. O zastávce to vím ;-)

Odp: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Martin K., 6.10.2006 10:30

Popis Vašeho města mi připomíná Kralupy nad Vltavou, trefil jsem se ? :-)

Odp2: Velmi zajímavá diskuse:-):-). V naší...
Jana, 6.10.2006 12:34

Netrefil. :-):-):-)

Pěknej článek
Jirka, 26.10.2006 17:20

Pěkně napsáno a jen nerozumím proč je třeba hodnotit movitost člověka...

Odp: Pěknej článek
Martin K., 26.10.2006 22:02

Já také nevím proč se lidé hodnotí také podle bohatství a majetku.Dnes je symbolem bohatství vila a luxusní auto, v budoucnu by to místo auta mohlo být luxusní kolo. :-)

Odp: Pěknej článek
romantik, 28.10.2006 21:22

Podle movitosti jsou hodnoceni lidé určitého světového názoru, který je teď propagován a je mu dávána „zelená“. Tato kategorie lidí převádí žití na hromadění všeho peněžně drahého a současně i peněz. Proto nejvýš hodnocený je ten člověk, který je majitelem nejdražších nemovitostí i majetku movitého. Hodnocenými kritérii jsou tedy např. v soukromém vlastnictí domy, lesy, firmy, utomobily starožitnosti, umělecké předměty, kožichy, drahé kamení, zlato a pod. Jakým způsobem majitel k majetku přišel, zda čestně či ne, se nehodnotí. Nehodnotí se tedy ani morální a charakterové vlastnosti nebo dobročinné aktivity majitele. Nehodnotí se, kolika lidem za svůj život prospěl nebo kolika lidem ublížil třeba bezdůvodným propuštěním ze zaměstnání ve své firmě.A závěr ze zkušenosti: bohatí soukromníci nemusí být ani chytří, ani pracovití, ani hodní; spíše naopak. Většinou mají vyjímečně vysokou hodnotu vlastnosti zvané hrabivost, jsou vyjímečně bezohlední v cestě za svým cílem a dokážkou svou ukecaností ve všech světových jazycích výhodně prodat i „chlup na dlani“ :-). Též se často zabývají úspěšnou lichvou. A je jasné, kdo tito lidé většinou jsou.

Odp2: Pěknej článek
ivanplacak, 29.10.2006 19:18

Leonardo nebyl žádný chuďas,přesto bych si přál mít jeho ruce a hlavu.!! Tobě,
Romantiku, přeju pytel peněz,zlata,
drahých šutrů,kožichů a hektary lesů.Na zemi by přibyli dva šťastní lidé.

Odp3: Pěknej článek
ivanplacak, 29.10.2006 19:40

Přidávám celé parkovitě aut,článek je o nich,tak abych na ně nezapomněl.Stejně bych vydělal já! Jsem si tím jistý.

Je automobilismus prospěšný nebo ne?
Jarda, 28.10.2006 19:08

Automobilismus může být prospěšný na odlehlých místech, kde není jiný způsob dopravy. S auty je to podobné jako s hmyzem. Když jsou jeho počty (hmyzu) únosné, dotváří přírodu a v určitých případech může působit i okrasně, např. vážka poletující nad vodní hladinou. Pokud počty hmyzu přestoupí určitou mez, např. kobylky, stávají se hrozbou, postrachem přírody i lidí. Totéž u aut. Krásné nablýskané auto, stojící u chaty v lese, může působit i esteticky, jako zdařilý výtvor lidského umu. Pokud se toto auto dostane do frekventovaného provozu, stává se z něho odporná plechovka, která znepříjemňuje život obyvatelům měst, plete se chodcům pod nohy a její estetický vzhled zaniká ve změti všudypřítomného plechu, hluku a smradu. Co dodat. Já již 24 let žiji bez automobilu. Když se potřebuji někam dopravit, použiji hromadnou dopravu, autobus nebo vlak. A někdy jsem rád, že nemusím sedět za volantem, ale mohu v autobuse nebo ve vlaku bezstarostně podřimovat, nemusím se po cestě stresovat a obávat se, že na cestě potkám bezohledného řidiče, který mi může způsobit újmu na zdraví nebo dokonce mě může i zabít. Je to možná způsobeno celkově se zhoršujícím společenským klimatem a také tím, že moderní auta jsou rychlejší než ta stará, ale dnešní automobilismus mi připomíná roj zdivočelých včel. A na závěr ještě jeden postřeh. Před několika léty jsem se svým otecem navštívil jedno sedmitisícové město v době konání pouličního trhu. Otec se zahleděl na auta stojící podél chodníků a řekl mi: „Ta auta nás jednou zahubí“. Když se dnes proplétám mezi stojícími plechovkami, vždy si na jeho slova vzpomenu.

čas a relativita
sandál, 9.11.2006 14:16

Moje máma mi vyprávěla jak jeli pro kus nábytku ze Žamberka do Pardubic ( cca 60 km). Její děda zapřáhnul kobylku Mindu a ráno vyjeli. V Holicích se stavili na oběd a pokračovali v cestě. V Pardubicích naložili 2 skříně. Přespali u známých a jeli ráno zpět aby se dostali odpoledne domů. Prostě „výlet“ skoro na dva dny. Dnes by to bylo takto. Za hodinu v Pardubicích, naložit na přívěs 2 skříně a za další 1,5 hodiny zpátky. Jaký je rozdíl? Každého napadne rychlost. To je snad výhoda ale je vždy rychlost rozhodující? Tam kde rychlost a pohotovost je žádoucí je auto nade vše. Bohužel je doba nastavena tak a my se kolikrát rádi z vlastní pohodlnosti přispůsobíme, že pokud není vše hned tak něco zmeškáme. Vzpomeňte si všichni kdo nervózní sedíte sami v autě v koloně a „spěcháte“ do práce. Nebo čekáte na zboží které bude proboha až zítra! Ne hned a radši teď. Mám jet narvaným autobusem? Drahým vlakem odkud není spojení do vesnice? Jedu autem. Je to rychlé pohodlné. Čas a pohodlí je ovšem vždy něčím vykoupeno. Je to životní prostředí, je to jedna z větví kterou si pod sebou podřezáváme. Proto využívejme ale nezneužívejme automobil a bude to tak dobře.

Odp: čas a relativita
Martin K., 9.11.2006 20:51

Hm. Máte pravdu. Vím že je to rychlejší. České drahé dráhy měsíčně přepraví asi 16 miliónů cestujících, další milióny jsou přepraveny smradlavými autobusy. Asi byste ale nechtěl aby se všichni tito lidé rozhodli pořídit si nové auto pokud ho nemají nebo více jezdit starým autem aby byli všude včas. Aby všichni tito lidé vyjeli na silnice.Ten čas. Chtělo by to zpomalit, ale když zpomalíte okolí Vás semele (práce atd.)
Pohodlí automobilistů je vykoupeno „nepohodlím“ masy ostatních lidí. Auto nemají buď že jsou chudí, nebo skromní a šetrní a nebo bojácní a nerozhodní.
Jezdí často vlaky a autobusy. Hodně lidí co má auto už ani vlakem nejede, chtějí být všude vČAS. Zase ten čas.
Ale je to ve vlaku a v busu nepohodlí? Člověku by z principu (tvor společenský tvořící společenství) mělo být líp v kolektivu lidí než být uzavřený sám v autě.
Dá se při řízení prohlížet krajina? Sledovat lidi co nastupují a vystupují, přemýšlet kam a proč asi jedou? Přečíst si noviny? Jízda autem je mise. Rychle se dopravit z..... do...... tečka. Průběh cesty je pro řidiče (v dnešní době) asi jen stres, bodový systém, piráti silnic, zácpy a zdržení, hrozba nezaviněné nehody.

Odp2: čas a relativita
NEMO, 10.11.2006 10:09

Nejraději jezdím vlakem, pro mě nejpohodlnější způsob cestování. Občas teda nějaké to zpoždění, ale...
V kupé velký prostor, v I. třídě jezdím sám jako v tom autě... :) Většinou není obsazeno ani jedno kupé. Tak si pokecám se slečnou průvodčí. V IC/EC se dá posedět v restauračním voze, parádní. Stačí mi dvojkový lístek.
Než se mačkat v autobuse, nebo se stresovat v autě.
Vlak u mě vždycky vyhraje. Jediná drobná nevýhoda je cena.
Ale spočítejte skutečné náklady na auto a počet lístků, které projezdím, tak mi to vyjde mnohem levněji, když jezdím vlakem, tak si cesty víc plánuji. A v době internetu nemusím být všude osobně. To je zase výhoda globalizace komunikací, ať žijí stroje. :)

PS: v podstatě auto ani nepotřebuji, na krátké vzdálenosti mám dvorního Taxikáře, zaplatit sám, známemu nebo Taxi? bez starostí... ;)

Ještě bych chtěl vyzdvihnout jeden...
almak, 15.7.2007 18:40

Ještě bych chtěl vyzdvihnout jeden problém, který se tu otvírá. Naše stará silniční síť postavená z větší části za první republiky a za socialismu prostě na taková zatížení není stavěná. Kdo by v minulosti mohl tušit, že z naší republiky bude jedna velká transitní trasa? Ano, tušit se to dalo, ale nikdo na to nebral ohled, a za komunismu už vůbec ne. Nikdo za první republiky nemohl očekávat takový rozmach kamionové dopravy, proto máme nejhustější železniční síť v Evropě.
Dnešní trend se ještě víc vyostřuje. Znám to ze své zkušenosti. Kdo nemá v 18 řidičák na auto, není IN. Kdo nemá v pětadvaceti svoje auto, je pokládán za podivína. Proč asi dálnice D1 kapacitně nestačí zvládat nápor aut? Protože se jejich počet za 20 let zdvojnásobil a tudíž, aby na silnicích jezdilo stejně aut jako před 20 lety, bychom museli zdvojnásobit počet km silnic.
Opravdu se bojím toho, že naše malá republika bude za chvíli celá politá asfaltem a stejně to bude málo. Nechápu politiky, kteří slyší „brekot“ stavebních firem a kamionových přepravců po nových silnicích s odkazem, že v německu jsou silnice lepší. Tak ať se odstěhujou do německa a nás tady nechaj na pokoji! My tady máme desetiletí neudržovanou železnici a ta by si podle mého názoru taky někdy zasloužila pořádnou opravu......

Prosil bych vysvětlení
almak, 18.11.2007 20:26

To, co jste v článku napsal, ve mně vzbudilo rozporuplné reakce. Osobně bych byl pro redukci kamionů, pro omezení automobilů, atd. Ale dosud jsem nenašel řešení, jak dovézt určité zboží na určité místo po železnici. Samozřejmě překladiště na hranicích pro tranzitní dopravu bych uvítal. Ale vysvětlete mi, jak chcete, abych byl konkrétní, na trase Pardubice - Liberec, kde je něco kolem 20 větších nádraží, provozovat překladiště. Pro příklad. Místní elektra v Liberci chce pro svého zákazníka objednat 1 žárovku z Tesly Pardubice. A jsou tu další věci. Turnovská obuv bude chtít objednat z Hradce Králové 1 pár bot pro zákazníka na objednávku. Jak se to bude realizovat? Vždyť by překládky a zastávky na překladištích těch 20 stanic trvaly věčnost. Navíc by si tyto malé obchody musely zajišťovat dopravu od železnice ke krámu. Nakonec by objednávka netrvala 3 dny ale 3 týdny....

Nazor na individualni automobilovou...
Mirek, 1.5.2008 3:20

Nazor na individualni automobilovou dopravu jsem popsal v clunku o zeleznici. Nekteri myslitele, hovori o tom, ze jeji soucasny rozmer je jiz patologickym jevem. Tedy srozumitelne, ze to s temi auticky prehanime. To dle meho nazoru vcelku sedi.

Co mi v clanku nesedi je idea toho „vojensko ci auto trustu“, ktery ve spojeni s vladami chrli auta za ucelem zisku a nuti kuncofty je kupovat podle nejakeho tajneho zvraceneho planu.

Historicky to nesedi. Automobil si razil cestu do sveta relativne dlouho. Masovou karieru zaziva rekneme od valky II.

Myslim ze vliv reklamy, planovacu v koncernech a vlad na automobilovou poptavku clanek precenuje.
Automobil je opravdu ci bohuzel „genialni“ vynalez, nejen ze leccos uveze ale co vic, lidi fascinuje ho ridit jen tak. Proste je to pro mnohe z nas nejen uzitny predmet, ale i hracka, symbol uspechu a ja nevim co jeste. Jedna stara nemecka reklama hlasala„ “Der Deutschen liebstes Kind steht in Garage und heisst Automobil (Volne„ Nejmilejsi dite nemcu stoji v garazi, a je to automobil“) docela to vystihuje dnesni pristup spotrebitelu k autaku.
Diskuse o konskych silach je mezi pany zajiste castejsi nezli diskuse o vecech jinych.

Takze nehledejme za vsim zleho brouka, pockejme az ceny paliv, prehusteni dopravy, ceny aut, riziko nehody na silnici a pripadne ekologicke dane zvrati mysleni spotrebitelu opet do normalu. Tedy do stavu, kdy rodina nejake auto mit bude, protoze je potreba dojet na nakup s babkou k doktorovi, ale jinak se to nebude prehanet, nebo to stoji zbytecne prachy a komu by se chtelo otrocit a vydelavat jen na plechoveho darlinga.
Bude jeste par let trvat.

Automobilová doprava se začíná...
Martin K., 8.6.2008 12:36

Automobilová doprava se začíná Rakušanům nevyplácet, tak je potřeba ji trochu podpořit (z daní všech samozřejmě). Ale jinak to jsou ekologové non plus ultra .

Co je prospěšné a co prospěšné není? To...
werterber, 21.6.2009 15:46

Co je prospěšné a co prospěšné není? To asi závisí, co je vaším cílem. Je-li vaším cílem zachovat přírodu a používáte automobil, který přírodě škodí, tak to zřejmě vašemu cíli prospěšné není. Je-li vaším cílem dostat se z bodu a do bodu b, co nejrychleji, pak to vašemu cíl prospěšné je.

Auto je supr věc,bejt odkázanej na tu...
RomanPr, 9.7.2016 6:21

Auto je supr věc,bejt odkázanej na tu přeplněnou hloupou otravnou a nepohodlnou veřejnou dopravu,ne nechci!!! Jen popravit ty ekotupce kteří se jen pakujou na tzv.ekologii!!! Toď vše a autům zdar a na lidi srat!!!

K hlavnímu článku. Regulace...
Neuvedeno, 18.7.2016 0:00

K hlavnímu článku.
Regulace automobilizmu již existuje tím, že existuje spotřební daň z benzínu. Pak se platí ještě dálniční známka, nebo u náklaďáků na dálnici musí platit za kilometr.
Zrovna včera jsem poslouchal v televizi, že když se moře oteplí o jeden stupeň, tak vyhyne třicet procent korálových útesů v moři a kterých žije cca deset procent mořských tvorů. /Třicet procent vodních tvorů v moři na všech korálových útesích všech moří/.
Takže zvýšení teploty moří je velice závažná věc. No ta bene ještě ubývá ledu na polech a tím dochází k menšímu odrazu slunce od země a vzniká tím další oteplování.
Jenže k oteplování dochází nejen díky motorizaci, ale také letectví, topení ve stále větších bytech, vypalováním lesů pro zemědělství a pastevectví, rostoucím průmyslem, výbuchem sopek a zvětšenou činností slunce, stále větším nákladům i na ostatní stavby, větrné elektrárny, solární elektrárny, budováním vodních elektráren, válečnou činností atd.
Naopak zmenšuje se oteplování díky větrným elektrárnám, solárním elektrárnám, zateplení staveb, používáním atomových elektráren, vodních elektráren, atd.
Takže je s toho patrné, že by se nemělo jen stále koukat na některý důvod oteplování planety, ale měly by se daněmi omezovat i ostatní zdroje oteplování podle toho jak celkově přispívají k oteplování moří, aby se redukovala situace na původní stav teploty moří. Pak by se zjistilo, co je skutečně nejvíce ekononomické a ne jen prosazovat nějaké zákazy či omezení.
Také nelze prosazovat dotace, protože ty stavějí jedny lidi proti druhým.
Na příklad bývalá Jugoslávie se rozpadla jen proto, že se zvýhodňovaly některé státy Jugoslávie a jiné upozaďovaly. Vznikla nakonec s toho válka. Podobně z dotací nakonec může vzniknout válka i v Evropě. Copak se EU neumí poučit z Jugoslávie?

Odp: K hlavnímu článku.Regulace...
Vlastimil Čech, 19.7.2016 22:16

Oteplování Země pravděpodobně nezpůsobuje lidská činnost... ale o tom jsme tu už besedovali.
---------------
Zdanění PHM, dopravní cesty, provozu vozidel atp. zaplatí v závěru obyvatelstvo, protože zvýšený náklad na dopravy přenese dopravce zvýšením ceny dopravy na přepravce a ten opět do ceny tovaru, zboží, služeb.
Konec konců ku zvýšení zdanění PHM, zavedení a pravidelné zvyšování cen dálničních známek, zavedení poplatků za nákladní dopravu známe. A snížilo se množství vozidel, nebo jejich kilometrické využití? Ne. Prostě jen vzrostla cena přepravy, zboží, služeb, práce. Tak kde vidíte tu regulaci?
----------------
Jugoslávie, Československo, Sovětský svaz se nerozpadly, ale byly rozbity. Sjednotilo-spojilo se Německo. Pověst o Svatoplukovi a jeho synech je známa....
-----------------
Zlodějnu Žida Bakaly zaplatí obyvatelstvo České republiky. Nikdo jiný tu k placení židovin není...

To co jsem napsal o daních jsem myslel...
Neuvedeno, 22.7.2016 18:32

To co jsem napsal o daních jsem myslel pane Čechu trochu jinak, než si myslíte.
V Čechách vyděláváme jen asi čtvrtinu než vydělávají v západní Evropě a pochopitelně nám na mrhání zbývá mnohem méně než tam. Většina je ráda, že uživí sebe a rodinu. Dlouhé zcela zbytečné cestování prožívá jen nepatrné množství lidí. Takže ten postich za plýtvání nás těžko může postihnout tak, jako celou západní vyspělou civilizaci. Česko sice také poškozuje zeměkouli oteplováním, ale jen proto, že je zde velké množství továren, které dělají pro celý svět. Takže ten postih bude platit především těm majitelům továren, těm velkopěstitelům, tím, že nebudou moci již tolik zbytečně oteplovat a ničit planetu svým rozmařdilým chováním. Budeme se mustet vracet k úspornějším způsobům hospodaření a možná i k využívání koňské a dobytčí síly a tu pak také po konci její činnosti sníme. Jako to dělali naši praotcové. Také nebude se moci vyrábět elektrický holicí strojek na dobu než dojde funkce dobíjecí baterie jako dosud a na výrobů strojů na dobu dvou roků záruky, ale budeme stroje muset opravovat, aby vydržely mnohem déle. Také doprava se asi opět vrátí na využívání plachet na moři atd. Toť vše.

Odp: To co jsem napsal o daních jsem myslel...
Vlastimil Čech, 23.7.2016 7:58

Pane Neuvedeno: Vaše představa o rozumném hospodaření je podle mne dokonale správná. Naprosto a bez výhrad souhlasím!
-------------------
Chtěl jsem jen říci, že nějaká zdanění, zpoplatnění dopravy tuto dopravu NEOMEZUJÍ.

Podnikadějové o svůj zvýšený náklad na dopravu zvýší cenu své produkce.

Bohužel je to tak a nic s tím nenaděláme. Můžeme tak akorát nesouhlasit, a to je asi tak všechno co s tím můžeme udělat.
Konec konců- to už tu bylo. Kolikrát se zdražila doprava od roku 1990? A snížil se od té doby její objem? Řekl bych, že ještě vzrostl. Kdo to všechno zaplatí? Obyvatelstvo. Ten děda, který pojede rozhrkaným vláčkem za Hranice nanejvýš do Přerova, se zaplacením zdraženého zboží podílí na vybudování dálnice do Tramtárie...
A výrobce toho zboží, podnikaděj, to zboží zdražil třeba taky proto, že zaplatil nějakou dopravní daň. (Přece byste nečekal, že se kvůli nějaké dani vzdá svých požitků. Proto přece podnikaďuje, aby měl ty požitky) No a to zdražené zboží zaplatí i ten děda z Palkovských Hůrek.
Neříkám, že za všechna zdražování může zdražování dopravy vlivem regulačních poplatků.
Chci říci, že regulační poplatky obvykle samu věc neregulují.
Vedou jen ku dalšímu zdražení všeho možného.
---------------------
A to mne taky štve: podnikaděj věnoval nějaké peníze na dobročinnost. A je chválen a vyzdvihován. Ale kde ten dobrotrus nadbytečné prostředky vzal? Kdo mu je dal? No přece jehom zákazníci. Nikdo jiný. Takže jeho zákazníci zaplatili nedobrovolně dobrotrusovi jeho sponzorské blahodárství. Ty mi zaplať a já, podnikaděj a dobrotrus s tvým příspěvkem nějak naložím. Buď si zajedu na svou třetí dovolenou do Karibiku, nebo zasponzoruji tu hezkou dívenku ve sportovní tancích, či sponzorsky přispěju Ostravskému spolku nudistů. No prostě něco blahodárného spáchám. Prostě se nějak pobavím a budu ještě za DOBRÁKA! Za tvoje peníze, můj zákazníku, mi žádná dobročinnost není příliš drahá!
To by tak hrálo, abych tě, ty zákaznický jelimane, nechal dělat nějakou dobročinnost za tvé peníze. Prostě zaplať mi co můžeš, a když něco zbude, tak já už nějaké dobrotruství za sebe a za tvoje peníze vymyslím a spáchám!

Ne, že by ti chudí neměli také chuti k...
Neuvedeno, 24.7.2016 16:37

Ne, že by ti chudí neměli také chuti k rozmařilosti. To jejich popíjení tomu také značně přispívá. Jenže nemají tu možnost se tolik rozmáchnout, protože jim na to nezbývá. Konečně na příklad bývalo lidstvo o dost hubenější hlavně proto, že na jídlo a pití nebylo. Na tom je právě vidět, že i ti chudí jsou rozmařilí, ale jen potud, kolik jim to jejich peněženka dovolí. To jen tak v rámci objektivity.
Bohu-žel jsem také velmi pesimistický, jestli se lidstvu podaří tu naší planetu zachovat. Myslím si, že to je náš osud, že si jí zničíme. Až když bude pozdě začne se něco dělat, to už ale lidstvo nezachrání. Jen jak se zničila ta naše planeta tou ozonovou dírou. Co lidí tím pádem bude brzo slepých a poloslepých a to je jen první začátek. Také pracuji bez ochrany kůže, když chci venku na stavbě udělat něco jemnějšího. Mám už na ruce takovou tenoučkou kůži. Zažil jsem jak jedna vzdálená příbuzná s tou kůží dopadla. Tak se jí ztenčila, že se jí pak začala rozpadat. Už to má za sebou. Tenkrát mermomocí jezdila k moři a stačilo to. O ozonové díře se ještě pořádně nevědělo. Můj otec také dostal šedý zákal. Tenkrát se to ještě neoperovalo jako dnes na běžícím pásu. Po operaci neviděl. Nedávali ještě náhradní čočky. Musel chodit pomalu a tak najednou celé tělo nemělo tělocvik a chřadlo až uchřádlo.

Odp: Ne, že by ti chudí neměli také chuti k...
ivana Kozárová, 27.7.2016 15:46

Pane Neuvedeno,na ruce s papírovou kůží je bezvadnej lněnej olej. Bavlněné rukavice na noc a pěkně namazat. Je to nejlepší prevence problémů,kůže je pružnější a víc hydratovaná.Napsala jsem to špatně. Nejdřív pěkně promastit a pak na to ty bavlněné rukavice,mají je tam,kde se prodávají pracovní rukavice. Jsou bílé,příjemně měkké,ani to v noci moc nevadí. A ruce si tu péči zaslouží.

Paní Kozárová děkuji za radu užívat...
Neuvedeno, 31.7.2016 20:11

Paní Kozárová děkuji za radu užívat lněný olej a bavlněné rukavice. Zkusím to.
U mého otce byl asi spíš zelený zákal, kdy se používá nová čočka. Nevím už přesně. Už je to dávno.
Včera bylo krásně a tak jsme včera vyrazili s vnoučaty, které přijeli od Prahy mojim autem. Ujel jsem toho snad dvěstěpadesát kilometrů. Byl to pro mě záhul. Už nejsem zvyklý takle daleko jezdit. Vnoučata i žena byli spokojení. Bohužel stále si myslím, že celé to cestování není velkým přínosem. Děti se jen kouknou tu sem tu tam a je to pro ně dost povrchní. Projeli jsme a prošli několik měst a pár kostelů a věží. Jenže myslím si, že kdyby se na to koukli v telvizi mají to stejné. Jenže touží po cestování. Prý bývalý pud dobývání území. Tak holt jim bylo vyhověno. Jenže, kdybych věděl, že to budou prát tak povrchně, tak bych je na výlet nevzal.

Odp: Paní Kozárová děkuji za radu užívat...
ivana Kozárová, 1.8.2016 9:38

To s vámi souhlasím,já tomu říkám přemísťování a taky si myslím,že ve většině případů přínos není takový,aby ta námaha za to stála.... Kdysi to bylo takové přirozenější,dovezl tam lidi třebas vlak a nikdo to neměl na hrbu. Teď to odnese řidič,který se musí celou dobu držet ve střehu. Není nad pěší putování,které nikoho nenutí k sebeobětování. Jde nebo nejde...... A dojde kam to jde:-)

Odp2: Paní Kozárová děkuji za radu užívat...
ivan, 1.8.2016 12:39

Odjíždím na dia a hned potom na hema. Už nevím jak to udělat být na dvou i více místech najednou a plnit protichůdné požadavky současně. Nejspíš mě všude seřvou , že nejsem tam kde jsem ani nemohl být. Veřer jsem něco klepnu. Iv.

Odp3: Paní Kozárová děkuji za radu užívat...
ivana Kozárová, 2.8.2016 16:54

Je to jako v tý pohádce Jdi tam - nevím kam,Přines to - nevím co. Ivan to ale v ruských pohádkách vždycky zvládnul !;-)

Odp2: Paní Kozárová děkuji za radu užívat...
Vlastimil Čech, 1.8.2016 12:44

A třeba vnoučata vlastně jenom chtěla být s Vámi... a proto chtěla na výlet.

Dneska je výhoda, že se na cestách...
Neuvedeno, 1.8.2016 15:06

Dneska je výhoda, že se na cestách udělají fotografie mobilem a pak se na ty fotky oni a okolí ještě párkrát podívají. Takže se ty obrázky v mysli tak snadno nezapomenou, jako to bývalo dříve, kdy těch fotek přece jen tolik nebylo. Přece jen je to pokrok ta digitalizace fotografií. Navíc se potom dají dát fotky na počítač a pak ještě na CD disk, takže snad nějaké ty roky fotky vydrží. Né tedy věčně, protože se ta digitální technika stále obměňuje, ale přece jen třeba deset let. Navíc se dá posílat obrázek mailem do celého světa. Za pár minut na druhou stranu zeměkoule a nestojí to nic. Uvidíme, jak dlouho to vydrží. Ten formát jpg je opravdu úžasný.

Odp: Dneska je výhoda, že se na cestách...
Vlastimil Čech, 2.8.2016 8:59

he he he... vsadím boty, že se najde odborník, který prohlásí něco jako:
„Jpg? To je DÁVNO minulost, to je zastaralé a s moderními formáty to bude brzo NEKOMPATIBILNÍ“...
Taková je doba... ale jinak souhlasím.
Vzpomínám na dobu, kdy jsme obrázky tvořili po sklepích, zatemněných kuchyních a koupelnách...No, pak bylo období, kdy se obrázky nechávaly dělat někde v laboratoři... a dnes zase v té kuchyni u PC...
Ale víte, že mne to dělání obrázků už netěší? Kdysi uměl fotografovat málokdo - bylo to dost složité... a tak jsme byli docela vzácní a obdivovaní... dneska to umí každý moula... pokud mluvíme o technické stránce věci... no a to umění, to ani V.Č. neumí-nenaučil jsem se to...

Odp2: Dneska je výhoda, že se na cestách...
ivan, 2.8.2016 15:12

Já jsem niky nefotil, nějak mě to nezaujalo, ale byla doba kdy jsem se málem chytil. Od někoho jsem jako kluk dostal fotografickou sadu která se skládala z několika pytlíků a uzavíratelné dozy, nějakého navijáku, nebo co to bylo, který se strkal dovnitř, dvou filmů a bakelitového foťáku Pionýr asi na dvanáct obrázků. Pamatuju, že onen foťák stál samostatně neuvěřitelnou cenu 40,- Kčs. :-), celá sada asi za stovku nebo tak nějak. Věršina obrázků dopadla tak, že v jednom okýnku jsem měl půl obrazu, pak světlá čára a půlku jiného snímku. Na prvních asi čtyřech polích nebylo vůbec nic. Nakonec to nebylo nijak důležité, ale zažil jsem ten okamžik když se na papíře vůbec začal zjevovat jakýsi obraz. Na to, abych se sám začal nějak zdokonalovat a učit se z vlastních chyb mě brzo došly filmy. Foťáku určitě chyběly parametry světových značek, ale potvrzuju, že to zas až takový krám nebyl, protože asi tři nebo řtyři snímky vyšly úplně dokonale.

Brácha si jen tak na zkoušku vyfotil v Brně Hondu 500 CB Four. v takové kvalitě obrazu, že by mohla být klidně na přebalu katalogu Hondy. Naprostá ostrost obrazu bez zkreslení, hloubka tonování a naprosto dokonalé černobílé zachycení chromovaných částí i s odrazama světel a zrcadlení. Ani nevím co to bylo za papír a film, jenom tuším, že se v té době používal materiál AGFA. Foťák to uměl, film a papír taky, jenom ty ruce! Ty byly tou skutečnou vadou. Když se něco povede nahodile a je to perfektní, tak ten kdo umí to udělá stokrát za sebou. Vada byla víc než jasná! Kdybych měl víc pokusů se to naučit, tak by mě to jistě chytlo taky.

Svým způsobem to byla úžasná doba protože se takřka všechno dalo vylepšovat nebo zdokonalovat i v domácích, nebo aspoň v dílenských podmínkách. Už nikdy neuvidím tolik nápadů a technických vylepšení a řešení jako tenkrát. Bylo jich tolik, že se nedaly ani katalogizovat jako inspirace pro dobu kdy by byly realizovatelné. Naopak některé dobré již existující věci byly zakázaly předpisama.

Iv.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.