Pro všechny přemýšlivé lidi

Nový komentář k článku "Je automobilismus prospěšný či ne?"

Odpovídáte na příspěvek:

Odp2: Dneska je výhoda, že se na cestách...
ivan, 2.8.2016 15:12

Já jsem niky nefotil, nějak mě to nezaujalo, ale byla doba kdy jsem se málem chytil. Od někoho jsem jako kluk dostal fotografickou sadu která se skládala z několika pytlíků a uzavíratelné dozy, nějakého navijáku, nebo co to bylo, který se strkal dovnitř, dvou filmů a bakelitového foťáku Pionýr asi na dvanáct obrázků. Pamatuju, že onen foťák stál samostatně neuvěřitelnou cenu 40,- Kčs. :-), celá sada asi za stovku nebo tak nějak. Věršina obrázků dopadla tak, že v jednom okýnku jsem měl půl obrazu, pak světlá čára a půlku jiného snímku. Na prvních asi čtyřech polích nebylo vůbec nic. Nakonec to nebylo nijak důležité, ale zažil jsem ten okamžik když se na papíře vůbec začal zjevovat jakýsi obraz. Na to, abych se sám začal nějak zdokonalovat a učit se z vlastních chyb mě brzo došly filmy. Foťáku určitě chyběly parametry světových značek, ale potvrzuju, že to zas až takový krám nebyl, protože asi tři nebo řtyři snímky vyšly úplně dokonale.

Brácha si jen tak na zkoušku vyfotil v Brně Hondu 500 CB Four. v takové kvalitě obrazu, že by mohla být klidně na přebalu katalogu Hondy. Naprostá ostrost obrazu bez zkreslení, hloubka tonování a naprosto dokonalé černobílé zachycení chromovaných částí i s odrazama světel a zrcadlení. Ani nevím co to bylo za papír a film, jenom tuším, že se v té době používal materiál AGFA. Foťák to uměl, film a papír taky, jenom ty ruce! Ty byly tou skutečnou vadou. Když se něco povede nahodile a je to perfektní, tak ten kdo umí to udělá stokrát za sebou. Vada byla víc než jasná! Kdybych měl víc pokusů se to naučit, tak by mě to jistě chytlo taky.

Svým způsobem to byla úžasná doba protože se takřka všechno dalo vylepšovat nebo zdokonalovat i v domácích, nebo aspoň v dílenských podmínkách. Už nikdy neuvidím tolik nápadů a technických vylepšení a řešení jako tenkrát. Bylo jich tolik, že se nedaly ani katalogizovat jako inspirace pro dobu kdy by byly realizovatelné. Naopak některé dobré již existující věci byly zakázaly předpisama.

Iv.

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.