Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

26.10.2006 8:38

Hurá, máme TESCO!

Tak jsme se dočkali! V našem jindy poklidném městečku to žije - dnes nám totiž otevřeli nové TESCO! Po týdnech netrpělivého čekání umocněného masivní bilboardovou a letákovou propagací již nemusíme závidět obyvatelům větších měst, už i my máme své vysněné TESCO.

Děti už nemusí odpočítávat, kolikrát se ještě vyspí, my už nemusíme stříhat metr a můžeme vyrazit do víru nakupování a nad nákupním vozíkem plným těch krásných lesklých věcí snít svůj americký sen.

Nic nedám na řeči všech těch škarohlídů a věčných reptalů, že naše město další super/hypermarket nepotřebuje, že to s sebou přinese jen zvýšení automobilové dopravy, že pracovní podmínky v hypermarketech jsou špatné, že hypermarkety zneužívají svého dominantního vlivu k diskriminaci dodavatelů, že supermarkety ničí místní obchodníky a tak přispívají k růstu nezaměstnanosti atd. a půjdu se pokochat všemi těmi slevami, co nám slibují.

Vždyť žijeme jen jednou a bylo by škoda si něco odpírat a šetřit. Žijeme, abychom nakupovali a podíleli se tak na trvalém růstu a prosperitě. Čím více hezčích věcí budeme mít, tím budeme šťastnější. Děkujeme, TESCO, že sis vybralo právě nás!

Ahoj Kelte, my jsme zase měli mít...
Jana, 26.10.2006 9:04

Ahoj Kelte, my jsme zase měli mít LIDLA! No uznej, to je to pravé, co naše městečko potřebovalo, po ničem jiném jsme netoužili! Naši radní byli dokonce tak prozíraví, že se kvůli tomu rozhodli zbořit dva staré a omšelé domy u náměstí! Jsou to skoro nejstarší baráky v městečku, tak pryč s nima, no né?
A teď si představ, že někteří hloupí a neprozíraví občané sepsali petici proti a další se pod to podepsali (fakt žádnou takovou neznám). A další to rozvířili v médiích.
Takže z LIDLA sešlo, aspoň prozatím. Uf.

Odp: Ahoj Kelte, my jsme zase měli mít...
Kelt, 26.10.2006 10:00

To my tolik štěstí s LIDLEM neměli, u nás ho postavili i přes masivní odpor veřejnosti skoro v centru města.

Jedna pikantní historka - hned vedle LIDLA stojí knihkupectví a jeho majitel si mi stěžoval, jak po něm památkáři dupali při přestavbě domu, aby dům nerušil charakter města a o dva roky později postaví hned vedle takovou krásnou betonovou obludu :-)

Odp: Ahoj Kelte, my jsme zase měli mít...
Juras, 26.10.2006 12:10

To se nedivím, že Tě naštvali. Mohli jste mít krásnej kruhovej objezd třeba jako je u Lídla v Rosicích :-)

S tím lídlem mám ještě jednu humornou historku. Nevím už, co jsem se chlubil, že jsem koupil u Lídla (tím myslím starý Lídl music co už několik desetiletí stojí na Zelným rynku v Brně). Mladý člověk u nás v práci se tvářil strašně nechápavě, že v lídlovi snad mají jenom potraviny - že tam snad žádný struny nebo co nikdy neviděl... ;-)) Takže pozor - je rozdíl nakupovat u Lídla nebo v Lídlovi! :-)

My máme taky TESCO.Sice nejmenší v...
Martin K., 26.10.2006 21:55

My máme taky TESCO.Sice teprve rok a nejmenší v republice, ale je!!!!!!!!
Sice je hned vedle LIDL (vykáceno 40 stromů), PLUS a PRAMEN (dříve EDEKA) a kilometr dále k centru PENNY, ale čím víc supermarketů ruinujících zemědělce a dodavatele, vlastně čím více „konkurence“, tím lépe. :-)

Mezi Berounem a ,,Kralovákem"si dali...
ivanplacak, 26.10.2006 23:31

Mezi Berounem a ,,Kralovákem"si dali přímo dostavníčko.Kromě J. Mainla tam jsou úplně všichni.Z jednoho parkoviště se můžete zozhodnout jít hned do čtyř. Lidl kácí před svými provozovnami vzrostlé stromy!Vím o vícero případech.Rozhodl jsem se na vrcholu svého pobouření u něj neutratit ani korunu.Nevydrželo mně to ani dva roky,morálně jsem selhal!Už tam nakupuju taky,ale nám na sebe vztek.!!Četnost mých nákupů je asi jednou za dva týdny.Jinak veškerý nákup pořizuju v sousední vesnici.Malý krámek úplně stačí.
Tento stav mě uplně vyhovuje.Mnoho nepořebuji.

Docela by mě, Kelte, zajímalo, jestli...
Jana, 28.10.2006 16:20

Docela by mě, Kelte, zajímalo, jestli se tam půjdeš podívat, nebo budeš Tesco bojkotovat jako Ivan Placák Lidla.:-)

Odp: Docela by mě, Kelte, zajímalo, jestli...
Kelt, 28.10.2006 18:55

Jak mého článku doufám vyplývá :-), patřím k odpůrcům super/hypermarketů a tak si jen na svůj seznam bojkotovaných míst přidám kromě LIDLA ještě TESCO. Takže má odpověď zní: Ne, TESCO nenavštívím.

Co proti nim máte?
romantik, 28.10.2006 22:03

Nechá se tam krást, lze tam nutit velkému počtu zákazníků zbytečné smlouvy a jiné produkty, mohou se tam zdarma v zimě ohřát bezdomovci.

Odp: Co proti nim máte?
Jana, 29.10.2006 7:30

Romantiku, tentokrát s tebou vřele souhlasím!

Na malém městě?
plihalik, 31.10.2006 10:43

Jak malém městě? Totiž, jestli už máme začít stavět barikády i u nás v ultramalém městě a jeho krásném okolí

Odp: Na malém městě?
Kelt, 31.10.2006 10:56

10 000 obyvatel. A s těmi barikádami neotálejte, hypermarkety jsou jako zhoubný nádor - rychle se množí a nakonec zahubí hostitele i sami sebe. :-)

Odp2: Na malém městě?
ivanplacak, 31.10.2006 20:51

:-) :-) 35lidí přihlášených k trvalému pobytu,ale přes 2000 chat a rekreaček,bydlí na nich stále více lidí . :-) :-)

Odp: Na malém městě?
Martin K., 31.10.2006 12:41
Odp2: Na malém městě?
Jana, 31.10.2006 12:57

No to je hezké, my máme taky tolik obyvatel. Před LIDLEM jsme se ubránili, aspoň zatím, ale už se mluví o dalších. Nejhorší na tom je to šílené přetahování zboží z jednoho konce světa na druhý.

Odp3: Na malém městě?
Kelt, 31.10.2006 14:10

Jo jo, ropa je furt asi ještě moc laciná, když se vyplatí tahat zbytečně zboží z jednoho konce světa na druhý. Vždycky mě dokáže vytočit, když v obchodě vidím jablka z Itálie nebo ze Španělska - copak nemáme vlastních jablek dost?

Odp4: Na malém městě?
romantik, 31.10.2006 22:53

Mohli bychom mít, ale nesmíme. Nesmíme mít ani dost svých brambor, továren a pracovních míst. Nesmíme mnoho věcí, protože máme svobodu a brzy nebudeme smět mít ani hranice.

Už nejsme soběstační
Jana, 1.11.2006 8:42

Jak z toho ven? Mám obavu, že v dnešním globalizovaném světě to už ani nejde. Děsí mě na tom i představa naší naprosté nesoběstačnosti. Plyn nám do kotle proudí trubkami až z Ruska, a co když někdo prostě zavře kohoutek? Asi vytrháme z komína vložkování a postavíme krb. O dřevo z místního lesoparku se však asi mezitím strhne velká bitka. Stejně tak potraviny. Když jsem byla malá holka, skoro všecko, co se nám objevilo na talíři, bylo z našich domácích zdrojů. Brambory, zelenina, ovoce, králičí a slepičí maso, vejce... Mléko a mléčné výrobky produkovala nedaleká mlékárna, dnes už zaniklá, stejně tak to bylo s pečivem.
Přiznám se, že s příchodem zimy na mě vždycky přichází neurčitý strach a potřeba shromažďovat potraviny - ve sklepě dělám zásoby mouky, cukru, fazolí, oleje, sušeného mléka, konzerv atd. Možná jsou to přirozené ženské pudy, potřeba zajistit jídlo pro své potomky...

Odp: Už nejsme soběstační
Kelt, 1.11.2006 9:49

Závislost na cizí ropě je bohužel věc, se kterou nic neuděláme - když vlastní nemáme :-) Můžeme tomu napomoci šetřením, obnovitelnými zdroji energie, přestáním plýtvat, ale závislí vždy ve větší či menší míře budeme. Jiná věc, kterou ale nedokážu skousnout je ta, že každý stát by měl být soběstačný ve výrobě potravin a v zemědělských komoditách! Uvažování, že potraviny dovezeme z druhého konce Evropy místo toho, abychom si je vypěstovali doma, je naprosto zcestné!

Odp: Už nejsme soběstační
ivanplacak, 1.11.2006 11:33

Moje žena to má taky! Moje kritika nadměrných zásob,(aspoň podle mně) je naprosto neúčinná.Nikdy jsem to nevzdal,ale taky jsem nikdy neuspěl.Asi to tak zůtane nastálo.

Odp2: Už nejsme soběstační
Jana, 1.11.2006 13:27

Dobrý den, Ivane. To jsem ráda, že to nedělám jenom já a moje kamarádka.

Odp3: Už nejsme soběstační
ivanplacak, 1.11.2006 17:35

Vzájemná inspirace? Zkuste nakupovat solo,rodinný rozpočet to časem ocení. Neberte si vozík,ale košík,jeho váha je strážcem nákupního času a tloušťky Vaší peněženky.

Odp4: Už nejsme soběstační
Jana, 1.11.2006 18:52

Asi jste mě tak úplně nepochopil. Nejde o to, že bych nakupovala nadbytky potravin. :-) Prostě si, jako správný křeček, udělám zásoby na zimu!:-):-) No, a potom to spotřebováváme celý rok až do dalšího podzimu...

Odp5: Už nejsme soběstační
ivanplacak, 1.11.2006 21:16

Jano,pochopil jsem to správně.:-) Toto je pouze nadprodukční myšlenka související s nákupama v obchoďácích.

Odp6: Už nejsme soběstační
Eliška, 30.3.2007 12:22

Je to pochopitelné, dříve se lidé zásobili na zimu, aby přežili. Dokud jsem bydlela na samotě, měla jsem potřebu být zásobena na zimu palivem, bramborama, před zimou zabít prase, aby bylo uzené a zavařené maso, sádlo,nechyběl soudek kyselého zelí, a plná spíž zavařenin zeleniny a ovoce. Taky pro slepice zrní, pro králiky seno a pro prasátko pařené brambory , a pak jsem měla pocit, že mi nic nehrozí. Jenže dneska to neplatí, dneska bydlím někde, kde se nic takového nedá provozovat a tak nakupuju nespočetněkrát chemicky ošetřená jablka z druhého konce světa, brambory bez chuti vyhnané umělými hnojivy z druhého konce světa, stejně tak zeleninu, maso čtyři roky zamražené v cizí zemi. Dneska musím být civilizovaná a mít poslední technické vymoženosti a já nevím co vše. Kde jsou ty doby, kdy jsme ráno s konvičkou přišli do mlékárny, kde vonělo mléko a čerstvé pečivo, nalili vám do konvičky voňavé mlíko a co jste nevypili, použili jste na kyselé mléko, u nás kyšku, která byla tak osvěžující v parných dnech. A pět slepiček mi stačilo na celou spotřebu vajec za týden, a to byla vajíčka se sluníčkovým žloutkem s vitamínem A přírodním a ne uměle dodaným. No a když jsem byla takto na zimu zásobena, to by se mi líbilo, kdyby neexistovala žádná energie, chodila bych spát jakmile by zapadlo sluníčko a nemusela bych nikam do práce. Ani by mi nevadilo svítit svíčkama, když byly jarní vichry, kolikrát jim trvalo i čtrnáct dní, než nám zapojili elektriku, jenže to jsem se nemohla vymlouvat a do práce jsem musela. Ale večer u kamen a svíček bylo příjemně, povídali jsme si s dětmi a pak jsme šli spát. Vůbec jim nevadilo ohřívat vodu na mytí na kamnech. Bylo nám krásně. Teď sotva příjdeme z práce, zapíná manžel televizi a už neslyším nic jiného, než slovo zabít ve všech možných mluvnických tvarech. Vnučky mají sluchátka na uších, nebo neustále buší do mobilu. Je to už jiný život, ale moc pochybuju, že lepší. Chtěla bych se znovu narodit někde, kde ještě takhle lidé žijí, kde doslova dobývají chléb svůj vezdejší z přírody, ne v supermarketech, kde lidé žijí pospolu a ne každý zvlášť u obrazovek čehokoli. Vlastně i to je postřeh. Když jsem bylá malá, měli jsme pole na kopečku, který byl v zimě večer plný sáňkujících. A najednou přišla zima, kdy se žádní lidé neobjevili, pořád jsem nechápala, co se stalo. Až když jsem vyrostla, jsem pochopila, přišla televize. A když jsem se přistěhovala do vesnice na jihu Čech, vyprávěla mi kolegyně, jak se v těch temných dobách, když nebyla televize, scházela celá vesnice večer v hájku za vesnicí, kde si povídali a zpívali a tancovali a v zimě večer celá vesnice sáňkovala z kopce přes náves až dolů k nádraží.

Odp7: Už nejsme soběstační
Kelt, 30.3.2007 13:55

Paní Eliško, díky za úžasný komentář. Lepší popis absurdity dnešního supermarketového stylu života už snad ani nelze vymyslet! Nejsmutnější na tom je, že doba, o které jste tak nádherně psala, není od té naší vůbec vzdálená - co je to jedna generace vzhledem k celým lidským dějinám?

Odp8: Už nejsme soběstační
Luko Karavan, 30.3.2007 15:46

Možná je to právě dobře, že ty změny probíhají takhle rychle, Třeba to znamená, že jde prostě o vlny, které se převalí a životní styl se prostě rozběhne zas ejiným směrem než k teď. Slepise už asi všichni chovat nebudeme, ale prostě pořád přichází něco nového a to je krásné.

Odp9: Už nejsme soběstační
Kelt, 2.4.2007 8:10

No, nevím, jestli je ta rychlost změn v našem životě dobrá. Pokud je člověk mladý, zdravý a přiměřeně vzdělaný, tak s tím asi problém nemá, taková však není většina společnosti. Existuje podle mého široká vrstva lidí, která rychlost změn nezvládá a svou frustraci si vybíjí jinde - agresivitou, alkoholem, drogami, ale i třeba tíhnutím k politickým extrémům.

Odp8: Už nejsme soběstační
ivan, 31.3.2007 1:00

Kelte,životy lidí žijících v 5.nebo v 15.století se od sebe příliš nelišily,byly si velice podobné.Dnešní generace lidí narozených v padesátých letech je nejvíce natažena časem,podobně jako hmota padající do černé díry.Kořeny máme v době, kdy se
na mnohá místa teprve zaváděl el. proud a přitom na přistání člověka na Měsíci jsme už skoro zapomněli,jak už je to dlouho. Jsme generací,která v celých dějinách lidstva zažila největší změny. Umím si představit,že půjdu ráno podojit krávu a sebrat pár čerstvých vajec a večer si zajít se sousedama do hospody nebo na náves pokecat a zaspívat,stejně jako,že si z klimatizované místnosti telefonem nebo internetem objednám cokoliv a nechám si to dopravit na místo. Musím,ale počítat s tím,že tím sluhou zase budu muset být já někomu jinému,tak to je. Navíc spolu se ,,středňákama,,jsme s paní Eliškou zažili praktický život v obou systémech. Málokdo,vzhledem k počtu lidí na Zemi může říct,že zažil téměř všechny varianty života. Mně už pouze chybí být bohatá černoška, :-) To jsem ještě nevyzkoušel. Docela se tomu chechtám.

Odp7: Už nejsme soběstační
NEMO, 2.4.2007 9:35

Pěkný. Takhle nějak si pamatuju na dětství, sice to už nebylo o mlékárně jak popisujete, ale i tak... :)
Podle mě to jde zkombinovat, supermoderní technologie a klidný život v pohodě. Problém je, že tady byla totalita a lidi vylezli z temnoty na světlo a nezvládají ten šílený nápor na jejich smysly. Reklama je brutální a až odporná.
Nebuďme otroci technologií, ale využívejme je.
Vědí ti mladí, že se dá mobil vypnout? Podle toho co sleduji, tak ne. :) To samý s televizí, je to jako magnet, když se zapne přitahuje neustále pozornost, zapomínáme na skvělé rádio, u kterého se dá i něco rozumného dělat. Je to jako s Chips, otevřu, zobnu, a sežeru celý pytlík... :)
Vím, že doba se nevrátí, ale alespoň by si mladí měli uvědomit, že zelenina opravdu neroste v Hypáči, stejně jako maso se nevyrábí v igelitu v mrazícím boxu.

Odp7: Už nejsme soběstační
Alča, 21.6.2007 19:04

Dobrý den, Eliško,
jak dobře Vám rozumím, i když toho rozhodně nepamatuji tolik co Vy, je mi teprve 22 let. Přesto i mně se zdá tato proměna lidské civilizace děsivá, a dnešnímu světu nerozumím.
Jsem autorkou článků zaměřených na ochranu a obnovu přírody, agitaci na lidské uvažování směrem k přírodě bližšímu konání, ... na www.priroda.cz. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda byste neměla zájem si se mnou popovídat o tom, jaký byl život lidí dříve, a zda je možné se navrátit byť jen částečně k přírodnímu životu, jaký popisujete ve svých vzpomínkách. Uvádím zde svůj email, tak kdybyste měla zájem, určitě se mi ozvěte a domluvíme se, co dál.

Alena Rulfová

Odp7: Už nejsme soběstační
Yardasan, 2.12.2007 20:05

Já tak skoro žiji, ale musel jsem proto něco udělat, někdy prostě nestačí jen snít. Věřte mi, jde to! S pozdravem jK.

Plus
Tři kroky do tmy, 2.4.2007 9:39

Mně osobně by stačil ke štěstí jeden supermarket, jako je Plus nebo Albert. Přece jen už jsem trochu rozmazlený a venkovský pulťák se starými a předraženými potravinami bych nerad. Zrovna tak o něco větší Jednotu, Coop, různé Edeny, Vltavy, atd. Na druhou stranu hypermarket je zase zbytečně velký. Fascinují mě lidé, kteří jedou nakupovat do Kauflandu, ačkoliv bydlí vedle Tesca (a vice versa). Zdaleka jim přitom nejde jen o slevy. Momentálně, jakožto Pražák, tyto záležitosti řešit nemusím, ale až vypadnu na venkov, jeden Plus (například) bych v dosahu 1 km od domova chtěl. Samozřejmě raději 900 m, než 100 m.

ahojky vy asik nejste normalni vždyt...
punkerka, 2.12.2007 11:47

ahojky vy asik nejste normalni vždyt velke hyprmarkety škodí mi ho v jirkově mame taky a kvuli tomu se musel zbořit mas nadheerny pivovar teda rači bych tu tesco nemela je to pakarna a je to des nevim jak se vam to může libit mejte se

tesco
Dana Grbcic, 22.12.2014 20:19

reklama Tesca je to nejhorsi co jsem v z reklam videla a slysela!!!!!!hruza a hruza,od te doby co reklama bezi v televizi,prepinam a tescu se vyhybam obloukem:-)

Odp: tesco
iva, 23.12.2014 12:40

Já tam byla asi před deseti lety naposledy. A opravdu KUřízek nás zvedá z křesel nebo přepínáme.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru