Nefilozofujte u piva, přijďte na Svíci.cz!

Komentáře k článku

9.11.2006 18:51

Budou se lidé dožívat věku 150 let?

Takže nedávno nám ve škole do hlavy tlačili, že v roce 2050 už se budou lidé moci dožívat 140-150 let. Všichni reagovali tak nadšeně, ale mě ta představa teda děsí. Sama jsem toho sice ještě moc nezažila, ale když se podívám na dnešní generaci, která už zažila i lepší časy, tak cítím již nyní, kdy tito lidé mají okolo 80, že tak nějak přesluhují.

Možná bude tělo v pořádku, ale jak na tom bude naše psychika? Dokážeme se s tímhle vyrovnat? Přece jen jedno a půl století, na to prostě nebyl člověk stvořen. Vždyť již v 50 se ztrácí rozmnožovací schopnost, a impotence neustále stoupá. To z naší planety zbude „planeta dědků a babek“?

No vypadá to takhle. Okolo roku 1900 se lidé dožívali průměrně 50 let. Nyní, když někdo umře v tomto věku, všichni hořekují na to, jak byl „mladý“... Teď se lidé dožívají průměrně asi 65 let.

Nedokážu si představit, že bych tu měla strašit tak dlouho.

No, jen mě zajímalo co si o tom myslí jiní lidé. Moc děkuji, že jste si tento článek přečetli a těším se na komentáře.

Myslím že je celkem jasné, že se...
Luko Karavan, 9.11.2006 20:24

Myslím že je celkem jasné, že se zároveň prodlouží všechny fáze života a tedy i stáří se oddálí. Problém vidím spíš v té psychice - pro mě je už teď docela náročný srovnat se s tím, že svět je úplně jiný než se mi zdál před pár lety (asi opravdu zdál, prostě ho jen lépe poznávám) a říkám si, ak musí být hrozné třeba v osmdesáti nebo už dřív žít ve světě kde je všechno jiné než je člověk zvyklý, kamarádi umírají, málokdo vám rozumí protože málokdo zažil to co vy... a to nemluvím o nemocech atd. (teď už teda mluvím). No prostě uvidíme kam to dopracujem (mimochodem já jsem dokonce nedávno zaregistroval naprosto šílené odhady, že by se lidé měli dožívat dokonce tisíce let - to už je odvážnější než bible...)

Odp: Myslím že je celkem jasné, že se...
George, 18.11.2006 12:22

Já si taky myslím, že problém je v psychice... ovšem v psychice těch maldých. Starší vyzrálí lidé nemají tolik psychických problémů jako mladší, tak s tím by neměl být problém. Vůbec by to neměl být problém, protože tady nejde o prodloužení stáří. Konečně, dokážeme si vůbec představit co bude za 100 let? Já jsem přesvědčen, že ten kdo se dožije asi tak roku 2030 - 2040 bude žít ne do 150 let, ale prakticky věčně.

Je to možné, pokud použijeme...
kahi, 9.11.2006 20:40

Je to možné, pokud použijeme podmiňovací způsob - „se budou lidé moci...“. Ale kolika let se „mohou“ lidé dožívat dnes? A v jak teoretické rovině hovoříme? Bez té důležité omáčky okolních informací je tato informace nic... prd do větru... bez kontextu.

Jdu si dát před spaním kousek pečené kachny od oběda. Dáte si se mnou? ;-)

Odp: Je to možné, pokud použijeme...
daniela, 20.3.2007 8:57

Dobrý den. Jíme tak abychom mohli klidně spát. Je dobré po ránu se silně nafutrovat a večer už jen tak zlehka den dokončit. Je lepší velkou dávku dřív, než pozdě večer. Chtěl byste slyšet něco na silné zdraví MOZKU? Přišla jsem o něj a umím si ho vyrobit.Ale nesmím to zatím na veřejnosti vyslovit. Čím víc má mozek energie, tím méně ruce druhé osoby napadají. Lidstvo ztratilo zájem studovat a bude to spíš těžké s životy, než jednoduché, protože těm álo co budou vědět o zdraví se ruce od druhých roztrhají v čase hladu, který nastane. Zavíráme masokombináty a to jde do tuhého. Daniela

Pocit užitečnosti a bezpečí
romantik, 9.11.2006 23:37

Aby mělo význam déle žít, musí mít člověk
1) alespoň pocit své užitečnosti, to znamená, že musí mít práci.
2) Další potřebou je pocit základního bezpečí a jistoty, že bude mít kde bydlet, že v zimě nezmrzne, že si bude moci koupit základní potraviny a nutné oblečení, že někdo nebude usilovat o jeho život.

A už v současné době shora uvedené podmínky pro klidně a spokojeně prožitý delší život nejsou zachovány, naopak jsou rok od roku více a více ohrožovány. Jestli v současné době narozené děti budou mít v dospělosti práci, nikoho nezajímá.

Odp: za 2.
kkkk, 23.11.2007 8:20

myslím si ze dvojka je duvod

Asi jak kde a jak kdo, v Africe nejspíš...
Technokrat von Technodrom, 10.11.2006 0:04

Asi jak kde a jak kdo, v Africe nejspíš zůstane vše při starém, nedojde-li tam ještě ke zkrácení stávajícího průměrného věku. Občané vyspělejších států se dožijí asi opravdu déle. Jaké bude průměrné dožití na měsíční základně netuším (předpokládám nižší, kvůli větším rizikům)
Náhled do větší budoucnosti: Věk se bude plynule prodlužovat do doby něž se změní skokově na téměř nesmrtelnost. Ten skok bude mimo jiné zvládnutí nanotechnologií v medicíně - veškeré orgány půjde opravit zevnitř! Stárnutí nebude existovat, kromě mentálního, což se také řeší...

Na závěr bych připomenul, že délka života není nepřímo úměrná kvalitě života. Můžeš tu úspěšně, jak Ty říkáš „strašit“ klidně do xxx let, nebo jen 50 let prožít intenzivně, rozdíl bude jen v tom, že pak bude na výběr, jak dlouho.

Přeji Ti ať v roce 2050 na „internetu“ vyhledáš tento článkek a zamáčkneš nostalgickou slzu a plná elánu začneš plánovat co bude v roce 2100;-)

Odp: Asi jak kde a jak kdo, v Africe nejspíš...
Yardasan, 23.11.2007 9:57

Myslím si, že nezabráníte stárnutí mozku respektive spíše že je omezen kapacitou - čím déle budete žít a projevuje se to běžně, čím je člověk starší, tak chce sám od sebe umřít - je unaven délkou života i po duševní stránce - nakonec by jste museli žít přítomností +- 100 let, protože do mozku se prostě víc nevejde a pak se všechno plete dohromady a zapomíná - stařecká demence apod. To by asi málokdo chtěl. Navíc by to chtělo zákaz množení a upravit stavy lidí. S pozdravem jK.

Která v současnosti žijící generace...
Jimmy, 10.11.2006 4:58

Která v současnosti žijící generace žila v „lepších časech“ ? :-)
Lidé narození ve 20tých letech, vyrůstající za velké krize, dospívající za války, a pak žijící v 40 let socializmu ?
Nebo narození za války, tj. neznající nic než socializmus, pro které přišla revoluce ve jejich cca 50ti letech, tj. už hodně pozdě ?
Nebo snad lidé ze šedesátých let, kteří sice prožili v socializmu něco přes 20let, ale když přišla revoluce, tak byli na vrcholu sil měli spoustu sociálních kontaktů, ale chybí jim znalost jazyků.
Nebo moje generace počátku osmdesátých let, která ještě pamatuje socialismus, ale už se naučila jazyky a počítače, ale potýká se např. s pořizováním drahého bydlení.
Nebo snad vaše generace narozená po revoluci, která tudíž nemá žádné traumata generací předcházejích ?

Každá generace zažila něco dobrého a něco špatného, ale připadá mi, že čím mladší, tím je na tom lépe ;-)

A v článku je chyba, dnes se lidé nedožívají jen 65 let, ale u mužů 72 a u žen 78. V 65 si ještě klidně můžete vzít leasing na auto ;-)

Důležitější než věk kterého se dožijete, je věk kterého se dožijete ve zdravý a bez komplikací a i ten se zvyšuje. Když nebudete jen ležet před televizí, tak i v 65ti můžete být čilý sportovec, jezdící na lyže, divokou vodu atd, i když je jasné, že o proti třicátníkovi budou vaše výkony slabší. Zažij jsem na VŠ profesora, kterému jsem hádal 60let a ono mu bylo 80 ! A občas vidím lidi u kterých je to přesně naopak.

Takže se nebojím, že nebude co dělat až se budeme dožívat 150ti, jen se bojím, že se bude populisticky chodit do důchodu stále v 65ti a „sociální pojištění“ bude tvořit 90% mzdy ;-)

Odp: Která v současnosti žijící generace...
ivanplacak, 10.11.2006 13:52

Máš dobrý postřeh a s tvým hodnocením naprosto souhlasím.Dovoluji si poznámku.Naše smrt není ta biologická,nebo právní.Skutečou smrtí je smrt sociální.Časový rozdíl je pouhé dočkávání.Pamatuji si na společnou jízdu v sanitce z Roztok u P. do Prahy s 97letou paní .Převyprávěla mě během této cesty celý svůj život,svojí dceru pochovala už před třiceti lety a její jedinej příbuzný byl
asi 70letý zeť s ktrerým zrovna nevycházela.Naprosto svěží mozek uvězněný v zestárlém bolavém těle,zabalenou do ústavního oblečení ji táhli sněhovou břečkou v pantoflích do nevytopené Š1203.Mě v té době bylo kolem 25let.Když jsme se v Praze Klimentské ul.-v nemocnici loučili tak mě přála :,,pane přeji vám v životě všechno nejlepší,jenom ne dlouhověkost!!"Na vozejku ji pak vlekli chodbou někam jinam,já jsem to měl docela blízko,roentgen a orthopedie byla, a možná ještě je v přízemí.Třicet let jsem na její slova nezapomněl!
-------------------------------------------------------
Neumím napsat přehlas O a dlouhé velké U,-poraďte někdo.

Odp2: Která v současnosti žijící generace...
Tomáš, 10.11.2006 15:30

Pane Ivane, ö = alt+148; Ú = alt +233. Jinak s tím účkem by neměl být problém ani s: klávesa hnedka vedle Backspace a dále Shift plus klavesa u.
Hezký den

Odp3: Která v současnosti žijící generace...
ivanplacak, 10.11.2006 17:55

Tomáši díky,můj syn,také Tomáš byl elektronikem v ZPA Jinonice.Nevím po kom svoje nadání zdědil,ale po mně to určitě nebylo.;-) Už se nikdy neuvidíme,jeho šance dožít se 150let už byla promarněna.Kdykoliv slyším jméno Tomáš,naskočí mě v hlavě datum7. Březn.On by určitě utrousil poznámku,že nechápe,jak může bejt někdo takle nechápavej.Dávej na sebe bacha,abys nekazil chlapům průměr!Díky,díky.

Odp3: Která v současnosti žijící generace...
Aleš Janda, 10.11.2006 17:58

K tomu bych ještě dodal: „přehlasování“ se dělá podobně jako ta čárka - u zpětného lomítka na klávesnici bývají takové dvě divné tečky. Tak to je přehlasování.

Takže Ö: „dvě tečky“ a „velké O“ ;-)

Ještě ö:
romantik, 11.11.2006 12:08

Ještě jeden způsob napsání přehlasovaného Ö :

Vpravo dole na monitoru se změní jazyk z Cz na němčinu = De.
Pak české ů = ö, obdobně český § = ä .

Odp: Ještě ö:
ivanplacak, 12.11.2006 22:49

Všem, generální dík.

Odp: Ještě ö:
George, 18.11.2006 12:25

ovšem zapomínáte na další možný postup: běžně se používý OE

Odp2: Ještě ö:
Jana, 18.11.2006 14:23

Však to taky pan Ivan ve slově roentgen použil.:-)

Odp: Která v současnosti žijící generace...
Isiik, 12.11.2006 0:06

No tím generaci, kerá už zažila lepší časy.. jsem myslela, to, že každý postarší člověk, jež se ohlíží zpět vidí všechno v„růžovješím světle“ nechtěla jsem tím říct, že to lepší bylo..

Zluste se zeptat nějakého 60-níka a uvidíte co vám řekne..

Jinak teda dík za vylapšení statistických údaj;-)

Odp2: Která v současnosti žijící generace...
Martin K., 12.11.2006 9:21

Pokud to jde všechno od desiti k pěti tak každá generace bude tvrdit že zažila lepší časy.
My až zestárneme taky budeme nostalgicky vzpomínat že litr pitné vody stál 0.05 Kč z vodovodu.
A nepochopíme „úžasné“ výhody budoucnost.

Přijde na to
Karel Křivan, 10.11.2006 8:56

jak je člověk aktivní. Najděte si schválně jak starý byl Masaryk v roce 1918, nebo Adenauer při založení BRD. (SRN)

Každopádně bych nechtěl, pokud se...
NEMO, 10.11.2006 10:15

Každopádně bych nechtěl, pokud se úměrně prodlouží všechny etapy života, prožít pár desítek let v nějakém ústavu pro přestárlé na lůžku a nevědět o světe kolem.
Raději naplno a exit. Když vidím některé existence, se nedivím, že sami chtějí ukončit svůj život eutanázií. :(
Všechno je to o kvalitě života, doufám, že mě nic takového nepotká a nikomu tohle nepřeji.

Nebude to zadarmo
Kelt, 10.11.2006 10:39

Třeba to možné bude, ale nebude to rozhodně zadarmo, takže si to budou moci dovolit jen ti, kteří na to budou mít a tam je často otázka, jestli to bude taková výhra. Představa, že se 150 dožije třeba Kožený, Železný, Krejčíř a podobní vykukové mě moc neláká :-):-) I když, to já už tady nebudu, ale je mi líto mých vnoučat, že se budou muset dívat na jejich ksichty! :-)

četl jsem v bibli, že Adam s Evou se...
Bambus, 12.11.2006 23:44

četl jsem v bibli, že Adam s Evou se dožili cirka 1000 let. No, a vyhnali je z ráje... :)

Odp: četl jsem v bibli, že Adam s Evou se...
ivanplacak, 16.11.2006 23:28

Pro dlouhověkost ?? ;-)

Malá technická poznámka
Jana, 13.11.2006 15:09

Pokud by měl někdo v roce 2050 mít 150 let, už dnes by mu bylo 106. Možná u nás jeden nebo dva tak staří lidé žijou, možná o pár víc. Určitě máte představu, jak asi vypadá jejich tělesná schránka. A teď mi řekněte, co s těmi stařečky asi tak doktoři udělají, aby se dožili roku 2050 a nepokazili tu krásnou prognózu...

Odp: Malá technická poznámka
Juras, 13.11.2006 16:46

Doporučuji román od Heinleina - Metuzalémovy děti. Problém dlouhověkosti je v tom, že krátkověcí dlouhověkým závidí. Proto dlouhověcí svůj věk tají - ti stošestiletí stařečci jsou krátkověcí a proto jsou sešlí věkem...

Odp: Malá technická poznámka
Luko Karavan, 17.11.2006 0:14

A nebylo to náhodou myšleno tak, že lidé narozeni v roce 2050 se budou dožívat těch neuvěřitelných 150 let? Tak či tak, stejně bude vždycky záležet na životosprávě a životním prostředí, doktoři nedokážou zázraky ani za 50 let.

Odp2: Malá technická poznámka
Jana, 18.11.2006 17:56

Jo, asi bylo, akorát formulace byla nepřesná.:-)

starnuti
denver, 13.11.2006 15:42

Osobne si myslim, ze tvurcem stari a tedy i fyziologickemu vzhledu je prave a jedine zpusob mysleni. Smrt prichazi tim, ze o ni zacneme premyslet jako o necem nevyhnutelnem. (lol)
Biblicke veky stoji za hlubsi pozornost, ale hledat je nejspis treba jinde... na vice mistech zaroven.
Vse je o energii, takze smrt je jistym vyhasnutim v tomto materialnim svete (game over), ale nezanika, nema ani jak a kam.

Odp: starnuti
Isiik, 16.11.2006 17:42

Jen tak, jak víš, že bude svět světem i po tvé smrti? :-)

Odp: starnuti
romantik, 18.11.2006 16:16

Zatím se nikdo nemyšlením na stáří mládí nedočkal.

Ano 150
Geo, 17.11.2006 21:07

Pokud vím a mám povrzeno z více zdrojů je 150let dle naší „konstrukce“ dosažitelný fyzický věk organizmu. To ale nic neříká o psychologických , ekonomických a sociálních dopadech takového věku na společnost a její vývoj. Ale bylo by zajímavé se zamyslit nad snižováním plodnosti v zemích s tvz. vyšší životní úrovní a zvyšováním věku úmrtí. Příroda totiž používá takovou to regulaci aby buď rovnováhu nastolila nebo se k ní vrátila.

Odp: Ano 150
romantik, 18.11.2006 16:19

Dlouhověká realizovaná plodnost nezáleží pouze na schopnosti ale také na vůli, na chtění. Někdo nemusí vůbec chtít, i když může fyziologicky.

air triax
new nike air max 2010, 4.7.2011 3:47

The teacher said, `This is an new nike air max unrealistic dream for a young boy like you. You have no money. You come from an itinerant family. You have no resources. Owning a horse ranch requires a lot of air max 90 men money. You have to buy the land. You have to pay for the original breeding stock and later you'll have to pay large stud fees. There's no way you could ever do it.’ Then the teacher added, `If you will rewrite air max 95 buy this paper with a more realistic goal, I will reconsider your grade."The boy went home and thought about it long and hard. He asked his father what he should do discount nike air max 2010. His father said, `Look, son, you have to make up your own mind on this. However, I think it is a very important decision for structure triax you. ZHC

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru