Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

17.11.2006 13:23

Kreacionismus a závislost

Náboženství je nejstarším opiatem nedokonalých lidí. To opium však u nemocných vyvolává nevyléčitelnou nemoc. V dnešní době je na Zemi spousta závislých lidí, spousta nakažených nemocných. Miliardy zdrogovaných lidí se plouží po planetě a upínajíce se k imaginárnímu „jednou spravedlivému Bohu“, který je nenechá zemřít, který je spasí, činí svou netolerancí k ostatním, tisíce let svár a zlo. Všichni se schovávají za prazvláštní jazyk plný prázdných frází o duchu svatém, spáse, vykoupeních, nasloucháních nitru, cestě k cíli - k Bohu, opírajíce se o jakási prastará svědectví a nacházejí v nich útěchu a naději, že snad jednou smrtí vše nekončí...Vymysleli si instituce, které jsou vlastně dealerskými centry této drogy...Rodiče deformují již od dětství svoje děti a lidé jsou díky opiu nakažení prazvláštní chorobou zvanou „víra“. Ve jménu opia mezi sebou neustále válčí a snaží se dokázat druhým skupinám nemocných, že jen oni jsou ti zdraví...
Omlouvají a přehlížejí neuvěřitelné nespravedlnosti života na zemi, říkají že on všemohoucí si to přál. Tvrdí že Bůh je nekonečně dobrý. Bojí se připustit že takto nespravedlivý Bůh by byl darebákem...
Můj mozek říká: Pokud by Bůh existoval a byl všemocný a přesto nechal trpět na zemi v největších bolestech miliardy lidí, nestálo by mi za to modlit se k němu! Váš nespravedlivý Bůh je v mých očích darebák a tvůrce mého mozku, ví proč tato slova říkám...
Člověk potřebuje hodně silné vůle, aby se sám vyléčil, zejména byl-li od malička masírován a mnohdy až násilím drogován vlastními rodiči.
Pojem „Kreacionismus“ je jen dalším z řady nových příznaků této nevyléčitelné choroby. Zajímalo by mne kolik obětí si tento nový projev nemoci vybere tentokrát...
Proč Bůh vytvořil vesmír? Kdo stvořil Boha samého? Proč všemocný Bůh nestvořil dokonalé lidi? Je Bůh natolik pyšný a žádá od lidí, aby se k němu neustále modlili a děkovali mu nebo se jen lidé snáží Bohu zalíbit? Nejsme my lidé malí Bohové, když si nás on veliký trojitý utvořil k obrazu svému? Na co Bůh vymyslel instituce prostřednictvím, kterých se mi lidé jemu samému zpovídáme? Proč Bůh neumožní ŽENĚ, aby se stala pastýřkou. Proč mi Bůh přidělil mozek, který mi nedovolí uvěřit v něj?
Proč by měl nějaký Bůh existovat?

Nejhorší jsou fanatici
Juras, 19.11.2006 0:37

Máte pravdu a sám svá slova dokazujete. Jste typickým fanatickým ateistou zajatým vírou, která zatemňuje myšlení. Nevím, co se dá na to říct jiného, než jenom jedno slovo: „zaslepenost“. Jaký máte důkaz, že je kracionismus nesmysl?

K tomu slovu v uvozovkách - jako první mě napadlo slovo hloupost, ale to jsem hned zavrhl. Jste v zajetí své víry a proto možná nad některými věcmi vůbec nepřemýšlíte a pouze papouškujete dogmata, která máte zažraná v šedé kůrčičce - zaslepenost to snad vystihuje dost přesně.

Jinak ještě k bohům a náboženstvím - hodnotíte pouze monoteistické náboženství a z náznaků mám pocit, že snad neuvažujete ani nad jiným náboženstvím než křesťanstvím. A zdaleka ne všichni bohové jsou dobří a spravedliví - někteří z nich si na to ani nehráli a sami páchali zlo. Co třeba takový Kronos? Ten dokonce sežral vlastní děti.

Odp: Nejhorší jsou fanatici
LarryW, 19.11.2006 11:23

Nejsem fanatik je mi jedno jak se kdo dívá na život jak s ním zachází, je to jeho život. Žijeme ovšem ve společnosti. Zde se naše „světy - životy“ pronikají a blaho jednoho se může stát bolestí druhého. Ač nevěřící trpím, když každodenně sleduji kolik lidí umírá ve válkách ve jménu náboženství (střetu různých náboženství), každý vykládá že ten jeho postoj je ten opravdový...Balkán, Palestina, islámské země...když se podívám do historie kolik lidí zde zemřelo za to, že nechtělo brát křesťanskou drogu, případně bralo drogu jinou, až mě mrazí...Když vidím jak jsou už ve vlastních podstatách většiny náboženství znerovnoprávňovány ženy, včetně křesťanství je mi smutno...Když vidím jak náboženství omezuje svobody jedince, hlásá netoleranci k menšinám...když vidím k jaké pasivitě náboženství vede je mi pouze smutno nic víc...každý hledáme, jsem šťastný že dnes již za svoje hledání nemohu být upálen...vybral jsem si vlastní cestu nikdy bych nebránil nikomu aby šel svou jinou cestou...jen píši jak vidím svět nic víc

Odp2: Nejhorší jsou fanatici
Juras, 19.11.2006 21:13

Taky se podívejte, kolik lidí zemřelo za to, že nechtěli brát materialistickou komunistickou drogu. Jakákoliv svinstva lidí vůči sobě navzájem nic nevypovídají o ideologii nebo o náboženství, jejichž jmény se ten či onen zmetek zaštiťuje.

Odp3: Nejhorší jsou fanatici
LarryW, 23.11.2006 19:23

Ano „drogy“ jsou součástí společnosti, každý nějaké bereme...Každý se na svět díváme svým subjektivním deformovaným pohledem. Napsal jsem jen z čeho je mi smutno...Díváme se na svět každý jinýma očima, „každý máme navíc svoje od narození formované brýle“. Z náboženských brýlí a jejich násilného nasazování těm nejslabším je mi jen smutno, nic víc...

Odp2: Nejhorší jsou fanatici
takTIK, 9.12.2007 23:10

jej, odpovídám na rok starý článek;-)...no ale mě se to zdá stále aktualní...když se dívám do historie tak je mi taky hodně smutno a trapně když vidím kolik vražd a násilí a válek bylo spáchano ve jménu křesťanství...je mi smutno protože v Bibli, která by měla být zásadní knihou všech křesťanů, se píše: „...miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, z celé své mysli a z celé své síly! Druhé pak je toto: `Miluj bližního svého jako sám sebe!´ Většího přikázání nad tato dvě není.“ a to rozhodně neznamená nic z výše jmenovaných věcí...ale já si myslím, že lidé, kteří kradli, vraždili a ničili pod zástěrkou křesťanství nebyli opravdoví křesťané. Nežili podle toho co je napsáno v Bibli, nebyli takoví jako Ježíš (který by měl být jejich vzorem) a Ježíš rozhodně nebyl jejich nejlepší přítel...já sám jsem věřící (možná si řekneš: zas nějaký fanatik, to nemá cenu číst dál, ale prosím neměj vůči mě předsudky. Ty také máš nějaký názor, tak proč bych nemohl mít i já). Jsem přesvědčen, že mě a celý svět stvořil Bůh. Ten mě miluje a jeho syn - Ježíš - se nechal před nějakými 2000 lety ukřižovat za mě. Proč? Já dokonaý nejsem a udělal jsem hafo chyb, tak proto. A taky jsem si na 100% jist, že až prostě umřu, tak budu v nebi. A nyní mohu mluvit ke stvořiteli celého vesmíru a mohu vědět, že mě slyší a že bude reagovat. To si myslím já a zdá se mi to úžasné:-). Také nechci někomu bránit aby šel svou cestou...takhle to vidím já. Nevím co si myslíš ty, že se stane až zemřeš (promiň, to zní asi morbidně, ale proč si tuhle otázku nepoložit). Doufám, že i na tohle máš názor. P.S.:Nechápej prosím toto jako propagandu, ale když připustíš že by tohle byla pravda, nemohu jinak než to tu nenapsat.

Odp3: Nejhorší jsou fanatici
Yardasan, 9.12.2007 23:56

Můj názor je ten, že až zemřu tak se nestane nic „bohudík“. ;-)S pozdravem jK.

Odp4: Nejhorší jsou fanatici
takTIK, 10.12.2007 14:12

...až zemřu tak se nestane nic...
zkusím nad tím zapřemýšlet... To znamená, že mám před sebou něco přes padesát let života. Možná dva roky, možná několik týdnů... Je na mě jak tento čas využiju. Ale jestliže je pravda, že po smrti nic není (jakože před narozením jsem si sám sebe neuvědomoval, tak ani po smrti nebudu), tak musím co nejlíp využít zbytek mého života. Jak? Pokud je kreacionismus hloupost a žádný Bůh není a já se tu na Zemi objevil tak náhodně jako vznikl tento vesmír, tak si musím života co nejvíc užít. A naplno! Proč by mi měly vadit zhoršující se klimatické podmínky na zemi, války (pokud teda jsou v dostatečné vzdálenost), vraždy (pokud se nedotýkají mě), násilí, chudoba a hlad. Tyto otázky by mě pouze zdržovaly. Teď jsem tu já. Já. Chci tu nejlepší zábavu a ty nejlepší zážitky. Nezajímají mě lidi okolo mě (teda pokud mi nedávají něco, co chci já). Dokážu ospravedlnit zloděje, ty kteří znásilňují i ty kdo kouří trávu. Oni si přece taky chtějí užít. Na co se zabývat svědomím, morálkou a zákonem (stejně je to jedno, jen když mě nikdo nechytne a já se nedostanu do vězení). Na co zakládat manželství a když už, tak proč být věrný? Milenky a noční kluby! Jo je tu svědomí, které mi někdy nedá spát, ale však ono si zvykne...
Asi je to tvrdé, ale já zkusil pouze zauvažovat více do hloubky. Možná se mýlím. Ale pravda je pouze jedna. A já tu všude čtu spoustu pravd. Mýlím-li se, ukažte mi to, nechci věřit nesmyslu, ale pokud se mýlí někdo jiný, je mi ho líto.

Odp5: Nejhorší jsou fanatici
Yardasan, 11.12.2007 7:29

No vidíte, právě jste správně popsal stav 90% populace včetně 99% zákonodárců. A proti těm všem chcete jít aniž by si to sami přáli. Zkuste jít příkladem a až Vás někdo okrade tak mu poděkujte - až Vám dá přes hubu, tak mu dejte najíst... S pozdravem jK.

Odp: Nejhorší jsou fanatici
Laďa, 19.11.2006 20:03

Jj, naprosto souhlasím. Spousta lidí věří v Boha a spousta v něj nevěří. Část obou skupin je ochotná kvůli svému názoru zabíjet. Obě vám dají jasné argumenty, proč je to tak, jak to říkají. Tak čím se vlastně od sebe liší?

Není to tak, že Bůh stvořil člověka k obrazu svému. To člověk si stvořil Boha - křesťané potřebují jiného Boha než třeba muslimové, potřebují jiný způsob života, jiný styl. A k tomu potřebují požehnání někoho mnohem většího než jsou oni sami - tak vznikl Bůh. I představa Boha se vyvíjí spolu se společností - vemte si Starý zákon, kde je Bůh nemilosrdný a Nový zákon, kde je mnohem tolerantnější.

Pokud chcete věřit, máte jen dvě cesty - buď Bůh existuje nebo ne. Ale pokud chcete poznat, opravdu poznat, musíte mít oči otevřené, bez jakýchkoliv předsudků. Kterou cestou jdete vy - poznání nebo slepá víra?

Odp2: Nejhorší jsou fanatici
LarryW, 23.11.2006 19:30

Spousta lidí věří v Boha a spousta v něj nevěří.
Vidíte svět bipolárně. Co nebo kdo je to Bůh??? Každý v něco věříme, každý tomu říkáme jinak...
Pokud chcete věřit, máte jen dvě cesty - buď Bůh existuje nebo ne.
Co nazíváte Bohem nerozumím.

Příklad.: Osobně věřím, že vesmír existuje, že jsem „byl stvořen vesmírem“. Vesmír sám o sobě je „hybatelem všeho“.

Jsem věřící? Věřím v Boha? Zastánce, kterého -ismu jsem? Jsem ateista? Kterou s těch dvou cest co jste mi dal jsem si vybral? Odpovězte prosím na každou z položených otázek...

Odp: Nejhorší jsou fanatici
Marond, 6.5.2008 11:24

Ateista jsem a určitě nejsem fanatik, tedy nekritický příznivec nějakého učení, žádajícího podřízenost lidí.
Ateisté nemají své učení, mají názor, který je na stejném základě podobný ale není stejný, názor mají z různého důvodu, nejsou v jedné organisaci, která určuje, který ateismus je správný.
Nesmyslnost kreacionismu je nejlépe vidět na rozsudku soudu v USA z roku 1987: Kreacionismus není možné na školách učit, protože nejde o vědu ale o náboženství.
V USA mají sice obrovský podíl obyvatelstva v církvích ale odluku církve od státu.
Mělo by to platit i u nás, tady odluka církve od státu zatím není.

opium pravdy
denver, 19.11.2006 17:22

Nějak mne tento článek zvláštně rozbrousil. Pfff, o čem že se to tu bavíme? Víra, co je víra? Když se mě někdo zeptá jestli jsem věřící, tak mu samozřejmě odpovím že -jsem- a vůbec tím nemusím myslit Boha, Ježíše atd. atd. Každý strůjcem osudu svého jest on sám; jaký si to uděláš, takový máš; jsi tím, čím jsi atd. atd. Není tady snad jasně řečeno že život si tvoříme my sami a ne žádný bůh? Bůh je, a je to všechno a my všichni dohromady, takže Boha tvoříme všichni dohromady. Takže nám dává to, oč žádáme. Chci být tupec k životu, tak budu tupý. Chci poznávat vesmír a žití v něm, budu jej znát a budu v něm žít. Co mi brání? NIC

Odp: opium pravdy
LarryW, 23.11.2006 19:37

Bůh je, a je to všechno a my všichni dohromady, takže Boha tvoříme všichni dohromady.

Pokud nazveme náš vesmír se „vším svým obsahem“ Bohem. Můžeme říci, že všichni věříme v Boha, protože pravděpodobně všichni věříme že „NĚCO (např. náš vlastní život)“ existuje...

Again...
Saw, 19.11.2006 18:39

No, už to tu bylo tisíckrát; jeden z pohledů na víru. Sice pravdivý, ale se samotným stvořením nebo existencí stvořitele to už tak jednoduché není. Už to, že „prostě něco je“ znamená, že zde lidská logika končí. Stvořitel „je“ stejně tak dobře jako není; kreacionismus bych rozhodně neházel do jednoho pytle s náboženstvím...

Bystrý rozum
romantik, 19.11.2006 20:05

LarryW, máte bystrý rozum a umíte ho používat. Mnoho jiných lidí tak bystrých není, dokonce se domnívám, že mnoho z nich ani nepochopí Vaše podobenství, kde „drogou“ myslíte fanatickou víru. Mít bystrý rozum a svoje úsudky zveřejňovat však je často nebezpečné. Mnozí lidé myslet neumí, aproto své myslící odpůrce jsou schopni zlikvidovat i fyzicky.

Odp: Bystrý rozum
LarryW, 23.11.2006 19:40

Kéž by mne někdo zlikvidoval „slovně“;-) Čekám na to jen do mě:-)

Ale kde jste nám flákal, romantiku?:-)
Luko Karavan, 19.11.2006 20:14

Ale kde jste nám flákal, romantiku?:-)

"Náboženství je nejstarším opiatem...
MacHala, 19.11.2006 22:28

„Náboženství je nejstarším opiatem nedokonalých lidí.“ - můžu se zeptat, jaký opiát používate vy? Ateismus? Nebo jste snad dokonalý?

Odp: "Náboženství je nejstarším opiatem...
Luko Karavan, 19.11.2006 23:28

Ale ta věta přece neznamená, že každý nedokonalý člověk používá nějaký opiát, stejně jako netvrdí, že dokonalí lidé opiáty nepoužívají.

Odp: "Náboženství je nejstarším opiatem...
LarryW, 23.11.2006 19:50

Žádný -ismus příteli, moje postoje, pohledy, přemýšlení, teorie jsou formulovány v článku...Jsem produktem této společnosti, názory si každý člověk utváří na základě interakcí vlastní osoby s okolním světem, společností. Do jaké míry je schopen si svoje postoje utvářet sám a do jaké míry ho formuje společnost, zda přebírá ty či ony názory, postoje podmíněně či nepodmíněně je velice složité posoudit...Jsem individuum s vlastním mozkem, myslím tedy jsem...nezaškatulkoval jsem se nikam...můžete to zkusit

Odp2: "Náboženství je nejstarším opiatem...
LarryW, 23.11.2006 19:51

Definice dokonalosti mi uniká...nesem dokonalý jak jste na to přišel...Pokuste se definovat tento termín...

Formulaci že náboženství je opiem...
sandál, 20.11.2006 1:05

Formulaci že náboženství je opiem lidstva jsem tuším slyšel za socialismu ve škole. Ano - pro ateisty (materialisty) je to zhola nepochopitelná věc. Proto nemíním rozviřovat otázku jestli Bůh je nebo není. To už je probíráno jinde. Jedná se tady totiž o to pod jakou záminkou lidé zlo páchají. Berte na vědomí že budu mluvit o křesťanství protože o něm a jejím základě vím víc než třeba o hinduismu.
Pokud si dáte práci a podíváte se do tzv: Nového zákona shledáte že podstatou křesťanství je nenásilí a odpouštění. Je tam dokonce psáno že kdo pozvedne meč (prostě zbraň) proti bližnímu - bližní je totiž každý člověk - není pravý křesťan. Je všem známo že války se vedou výlučně za účelem uchvácení moci, rozšíření území nebo prosazení svých ambicí které mohou přerůst ve fanatismus. Téměř vždy jsou pravými původci válek „vládcové“ toho či onoho státu kteří se vlastně nedovedou nebo nechtějí dohodnout s druhou stranou. Potom je žádoucí aby se „našel“ důvod jak zmanipulovat lidi aby byli vůbec ochotni válčit. A náboženství se k tomuto účelu výborně hodilo. Rozpory a nedůtklivost jednotlivých církví to jenom podpořily.
Potom se ale nabízí otázka „pravosti“ církve a srovnat to se zásadami křesťanství. Násilí páchané „ve jménu Boha“ je vlastně nesmysl protože nemá s Bohem nic společného. Proto víra - ať je v Boha nebo evoluci sama o sobě zlo nepáchá a proto podstatu hledejme ve špatných vlastnostech nás lidí.

Odp: Formulaci že náboženství je opiem...
LarryW, 23.11.2006 20:04

Potom se ale nabízí otázka „pravosti“ církve a srovnat to se zásadami křesťanství. Násilí páchané „ve jménu Boha“ je vlastně nesmysl protože nemá s
Bohem nic společného. Proto víra - ať je v Boha nebo evoluci sama o sobě zlo nepáchá a proto podstatu hledejme ve špatných vlastnostech nás lidí.

Vypíchnu:
Zlo - velice těžké definovat, co je pro jednoho zlem může být pro druhého blahem, můžeme formulovat pouze momentální, aktuální většinový názor společnosti na to čemu říkat „dobro a zlo v různých stupních“. Společnost se mění, co je dnes „dobré“ může být vnímáno v budoucnu jako „špatnost“ a naopak. Žádné imaginární neměnné „objektivní pravdy o dobru a zlu“ ležící kdesi mimo společnost neexistují.

Každý se na svět dívejte svýma očima, neismujte prosím tolik;-)

Pravost církve - bohužel nerozumím
zásadami křesťanství - kdo je formuluje, utváří, pozměňuje, přizpůsobuje?

Odp2: Formulaci že náboženství je opiem...
sandál, 27.11.2006 22:46

Pokusím se o vysvětlení:
Zlem myslim vlastnost která je destruktivní a vědomě působí bolest nebo újmu. Krádež, úmyslné zabití, svévolné páchání násilí na dětech, ženách a bezbranných bylo VŽDY chápáno jako odsouzeníhodné jednání v jakékoliv kultuře i době. Pokud toto je pro někoho „blahem“ bývá to spíše znakem jednotlivce který nejedná „normálně a je nějakým způsobem vyloučen ostatní společností.
Pravost církve: Jednotlivé církve nebo náboženské společnosti, komunity atd. ( křesťanské) se považují za nositele ideí křesťanství jako způsobu života a jednání. Pokud ovšem se v jejich učení a praktikování “víry„ objeví rozpor neslučitelný se základy křesťanství - například použití zbraní pro “přesvědčování" nebo udržení moci, potom tato církev nemá právo se zvát legitimním následovníkem Krista.
No a zásady křesťanství? Stačí nahlédnout do bible: např. Matouš 22: 37-39. je tam toho pochopitelně více ale to je na další debatu.

Odp3: Formulaci že náboženství je opiem...
LarryW, 29.11.2006 7:30

S každou větou co jste napsal by se dalo polemizovat, termín jako chovat se „normálně“ jsou odvislé od norem, které někdo ustanoví. Ohledně křesťanství, rozporech neslučitelných se základy křesťanství, nositelích ideí, praktikování „víry“, legitimitě následovnictví Krista a podobných vygenerovaných svatých-termínech nejsem schopen polemizovat. Vášemu jazyku a názvosloví bohužel stále nerozumím... Za těmito výroky vidím jen prázdné fráze....

Ještě by mě zajímalo kdo určí a z jakého titulu určí, že jeho církev, sekta, komunita je „PRAVÁ“...asi až Bůh, že? ...a těm „NEPRAVÝM“ to spočítá, protože špatně praktikovali „víru“, nebo se mýlím?

Odp4: Formulaci že náboženství je opiem...
Juras, 29.11.2006 7:55

Podle mého je normální chování to, jak se chová většina (definovaná normálním rozložením). V důsledku toho považuji u křesťanů za normální chodit do kostela ke zpovědím a potom s čistou dušičkou klevetit, závidět a pomlouvat ;-) Ale znám i křesťany, kteří věří upřímně a snaží se podle své víry i chovat :-) Ale to nejsou normální křesťani ;-)

je to o lidech
Kelt, 20.11.2006 8:06

Způsob prožívání víry a vše s tím spojené vždy závisí na konkrétních lidech. Můžete chodit do kostela, mešity, synagogy, můžete být hinduistou či budhistou či ateistou a přitom zůstat normálním tolerantním příjemným člověkem - každé toto náboženství má v sobě prvek tolerance a lásky, když jí chcete najít. A nebo chodíte do kostela, mešity, synagógy atd. a jste nesnášenlivým fundamentalistou, protože v těchto náboženstvích hledáte jen odlišnost své vlastní víry od těch jiných, hledáte v ní potvrzení pro svou svatou věc a válku proti nevěřícím - a naleznete také.

Takže házet všechnu vinu jen na náboženství mi připadá příliš zjednodušující. Náboženství je často jen zástěrka jiných problémů a jednoduchá vlajka, snadno čitelný symbol.

Uvedl jste Leninův výrok, že náboženství je opiem lidstva. Dovolím si použít tohoto příměru a uvedu příklad. Jsou lidé, kteří když se opijí, tak jsou příjemní, veselí, společenští... A jsou lidé, kteří když se opijí, tak jsou agresivní, nesnášenliví ... Úplně stejně je to s náboženstvím.

Odp: je to o lidech
Jana, 20.11.2006 8:22

Ano, pod to bych se taky klidně podepsala.

Odp: je to o lidech
Bob, 20.11.2006 21:43

Myslím, že kritika se týká náboženství tak jak je praktikováno nikoliv idealizované představy. Píšete, že náboženství může být tolerantní, ale může tomu tak být skutečně bez „kontroly“ v sekularizované společnosti?

Každé náboženství má prý v sobě prvek tolerance a lásky. Ale to jsou jen prázdná slova (jako kdyby bez náboženství nemohly existovat!). Každé náboženství především obsahuje přesvědčení o své pravdě (víra, bůh, morální principy ...atd.). Je to nadřazení jednoduché odpovědi (bůh, dobro vs. zlo) nad lidský rozum a to prostě nikdy nemůže fungovat. V Evropě to bohudíky již není vidět, ale vláda lůzy se může vrátit a nemyslím tím teď jen komunisty.

Opravdu má dnes v 21. století smysl věřit, že „já“ narozen v české republice v křesťanské katolické rodině věřím v toho pravého boha, zatímco „ty“ jiného náboženství nebo jiné denominace stejného náboženství, stejná denominace stejného náboženství v jiné době jsis vybrali špatně?!

Odp2: je to o lidech
Kelt, 21.11.2006 7:33

O tom, kdo věří v toho pravého Boha se neodvažuji spekulovat a myslím, že to ani nebylo cílem autora. Ohradil jsem se ve svém příspěvku proti paušalizování typu „Za všechno zlo může náboženství, kdyby nebylo náboženství, byl by svět lepší“. Připadá mi to příliš zjednodušující a znovu tvrdím - chce-li někdo najít ve své víře lásku a porozumnění, nalezne jí, chce-li někdo najít nenávist a agresivitu, nalezne jí též. Za naprostou většinou problémů tohoto světa stojí kulturní, sociální a ekonomické rozdíly, náboženství je pouze takovou vlajkou, praporem, pod který se svolávají ti, kterým nejde o Boha, ale o sebe...

Odp3: je to o lidech
Juras, 21.11.2006 10:25

V této diskusi píšeš přesně to, co si myslím taky. Jen tak dál :-)

Odp4: je to o lidech
Kelt, 21.11.2006 10:35

Díky za podporu, vždy mě potěší, když naleznu spřízněnou duši :-)

Odp5: je to o lidech
ivanplacak, 21.11.2006 16:50

Přidávám se.

Odp3: je to o lidech
Bob, 21.11.2006 16:18

Autor, myslím, nepolemizoval s životním názorem jednoho člověka. Jde o tu masovost. Náboženství jako konzum, jako sada jednoduchých pravidel pro život každého. (Musí být jednoduchá, aby je pochopil i ten největší blbec. )

To, že náboženství je vždy tím „praporem“, má samozřejmě svůj důvod a tvrdit, že všechno zlé co se přihodilo pod „vlajkou“ náboženství není chyba náboženství samého ale sobeckých lidí je alibismus.
----
Kdyby celý svět byl společností filosofů, tak to bude (možná) vypadat tak jak píšete.

Odp4: je to o lidech
Kelt, 21.11.2006 21:01

Není chybou „praporu“, že se pod ním scházejí fundamentalisté. Oni jen hledají místo, kde by se sešli a uvolnili svou destruktivitu Nebudou-li mít jeden prapor, najdou si klidně jiný...

Je fotbal špatný, když někteří fotbaloví fanoušci zdemolují na co přijdou? :-)

Odp5: je to o lidech
Bob, 22.11.2006 23:21

Já si myslím, že to právě chybou tohoto „praporu“ je. Fundamentalisté se prostě v tak hojném počtu neschází pod všemi prapory (sebevražední atentátníci nejsou rozhodně obdobou nevybouřených fotbalových fanoušků v Evropě!).

Je komunismus špatný politický systém a ideologie, když ve všech zemích, kde je/byl praktikován dochází k potlačování lidských práv a svobod nebo můžeme ze selhání obviňovat jen vůdce, politiky, jednotlivce? Je socialismus špatný ekonomický model, když přinesl experimentujícím zemím hospodářský úpadek a bídu nebo je absolutní přerozdělování, společné vlastnictví všeho všech (tedy nikoho nic) a sociální inženýrství v dnešní společnosti možné ? :-)

Odp6: je to o lidech
romantik, 29.11.2006 9:21

Jaký úpadek a bídu z mnoha jejich forem myslíte ?

Odp7: je to o lidech
Jimmy, 29.11.2006 10:34

Hospodářský úpadek a úpadek mravů (kdo nekrade, okrádá rodinu)
Romantiku, jaký že jsi ročník ? Zeptej se rodičů jak se stály fronty na banány, pomeranče, auta, barevnou televizi, občas dámské vložky, toaletní papír atd a rozhlídni se po dnešních obchodech, kde dostaneš cokoliv chceš.

Odp8: je to o lidech
Yardasan, 29.1.2008 17:54

Mně naopak vnucují, co nechci a stále musím dlouho shánět, když něco opravdu potřebuju. Asi jsem moc náročný. Fronty na „banány“ byly, protože to bylo levný a opice všechno kupovali na kila. Později se to začalo lepšit a tak si radši dohodli „sametovou revoluci“. S pozdravem jK.

Odp8: je to o lidech
Martin K., 29.1.2008 20:34

A jéje. fronty na banány jsou tady.
Jen k tomu blahobytu:
Adolf Hitler údajně řekl tuším v narážce na svoji starou gardu (lidi z SA, Roehm ...) „moudro“, že nejkvalitnější lidé (pro život) vyrůstají v těch nejnuznějších podmínkách.

Odp5: je to o lidech
LarryW, 23.11.2006 20:12

Je jahoda špatná?

Odp5: je to o lidech
volnomyslenkar, 29.1.2008 15:51

Krásnej příklad DEMAGOGIE !!!!!

Odp3: je to o lidech
LarryW, 23.11.2006 20:10

Za naprostou většinou problémů tohoto světa stojí kulturní, sociální a ekonomické rozdíly, náboženství je pouze takovou vlajkou, praporem, pod který se svolávají ti, kterým nejde o Boha, ale o sebe... Zamyslete se, kde je prapůvod těchto rozdílů...;-)

Odp4: je to o lidech
Kelt, 24.11.2006 9:28

Rozdíly jsou dány odlišným kulturním a ekonomickým vývojem, odlišnou historií a tradicí. Nepopírám, že součástí těchto tradic je i náboženství a že potenciál náboženství sjednocovat lidi v boji proti domnělému společnému nepříteli je určitě větší než třeba u chovatelství tropických rybiček :-), ale znovu opakuji - kdyby tímto sjednocujícím faktorem nebylo náboženství, našel by se jiný „prapor“, pod kterým lze vést „svatou válku“ - národ a rasa v případě hitlerovského Německa, Rwandy či Srí Lanky nebo třeba třídní původ - francouzská revoluce, komunismus ...

Odp5: je to o lidech
LarryW, 24.11.2006 12:58

Moje definice společnosti
Veškeré sjednocování lidí, slouží k prosazování předem definovaných postojů, se kterými se jednotlivci onoho společenství ztotoňují. Některé proudy jsou již tak silné že strhávají s sebou jedince, kteří vlastně ani neví jaké jsou ony prazákladní postoje...Vznikají „rozdílné proudy, masy“ ve všech sférách lidského života (náboženství, politika, umění, kultura...) Tyto proudy, masy spolu interagují, sem tam to zajiskří... Některé mají vyhraněné postoje, jiní jsou mírnější...

Nikdo vlastně neví, kam tyto proudy směřují. Nebo je oním cílem vysněný raj na Zemi...?
Já jako člověk jsem těmito proudy různě unášen, ve snaze nenechat se strhnout tak silným proudem, aby nebylo cesty zpět...Někteří lidé naskočí do nejsilnějšího proudu a v blažené nevědomosti proletí životem. Já však chci těch proudů ochutnat co nejíce...
Náboženský křesťanský proud je velmi silný, byť už nesmetává vše co mu stojí v cestě...
Je to na každém z Vás a na štěstí...užijte si tu plavbu...

Odp6: je to o lidech
Kelt, 24.11.2006 17:05

To je pěkně řečeno. S touto verzí nelze než souhlasit.

Odp: je to o lidech
LarryW, 23.11.2006 20:08

...Opíjet bezbranné, nevinné, nepřipravené může být společností možná tolerováno. Můj rozum mi ale říká:„ je mi těch lidí líto...“

Odp2: je to o lidech
Kelt, 24.11.2006 9:36

Lidé nejsou slepé ovce, které se nechají opíjet, lidé jsou svobodné bytosti disponující rozumem a právem svobodné volby.

I když budete někoho vychovávat v nějaké víře od dětství, stejně si musí projít obdobím hledání a opravdové identifikace s touto vírou. Každý bude stát před svobodnou volbou,

Odp: je to o lidech
romantik, 29.11.2006 9:17

Dávat na jevo víru v - s t v í, znamená získat b o h a t - s t v í a ctnost b e z t r e s t - n o s t od souvěrců.

Vše se dá zneužít
Karlos, 20.11.2006 12:43

Zajímavé názory vás všech a díky za ně. Můj názor je takový, že nalézt skutečnou pravdu se nám asi nepodaří. Jsme jen nedokonalé bytosti v nekonečném vesmíru žijící na malé planetě s názvem ZEMĚ. Možná jsme jen herci a tvrdíme že máme osud ve svých rukou a možná je nad námi skutečný režisér. Zkrátka máme určitou inteligenci postavenou nad zvířecí oblast, ale máme i lidské a zranitelné nedokonalosti. Každý se živíme určitým druhem opia...pro někoho je to náboženství, pro někoho majetek a peníze, pro jiného sláva a moc. Někteří mají víru v Boha, jiní jen krvelačně jdou za majetkem, někteří se schovávají za úspěchy v práci, ve sportu či jiném odvětví, které je staví na obdiv. Pak mají svou druhou tvář...alkohol, cigarety,či TV jsou nejmenším zlem. Daleko horší než to zlo otevřené /války/ je to zlo skryté za pěkným zevnějškem...oblečením , autem či majetkem, které není získáno čestně. A kdo nepodvádí, bývá podveden. Dále je to netečnost k ostatním, nenávist, závist. Manipulace !!! podvádění a intriky, které jsou vlasní převážně ženám nám otravují naši duši a raní nás na nejcitlivějším místě...na duši. Jen ti necitlivý..a takových je velmi mnoho,jdou jen za svým OPIEM....to je za mocí a majetkem. TAKŽE MYŠLENKA NÁBOŽENSTVÍ NENÍ ŠPATNÁ, UČÍ LIDI POKOŘE A VEDE JE K DOBRU, ALE VŠE SE DÁ V RUKOU ZLA MISTRNĚ OTOČIT, STEJNĚ TAK JAKO PRAVDA,KTERÁ JE VELMI KŘEHKÁ A ZLO SE ZA NÍ MISTRNĚ SCHOVÁVÁ.
Díky za váš názor na můj příspěvek.

Odp: Vše se dá zneužít
Juras, 21.11.2006 22:12

Názor - to by bylo na velmi obšírnou debatu. Zčásti to asi vidíme stejně. Já bych neřekl, že myšlenka náboženství není špatná, ale spíš, že lidi potřebují řád. A někteří navíc ještě řetěz. Ale některým nepomůže nic.

Náboženství podle mě vznikala přirozeně nějakou tradicí anebo uměle. A ta umělá v sobě mohou nést úmysl manipulovat a získat prostřednictvím svého vlivu moc. A církve, to jsou velmi podezřelé organizace. Jsou to samozvaní uzurpátoři nějakého náboženství, které si ohnou ke svým účelům (samozřejmě černým). Doufám, že tady nikoho neurazím, ale myslím si to i o Římskokatolické církvi. Její špičky považuji za temné, přetemné postavy. Ať už se na veřejnosti prezentují jak chcou, ať jsou veřejností a médii opěvovány až do nebes. Včetně Jana Pavla II - nevěřím jim.

Lidé nejsou slepé ovce, které se...
LarryW, 26.11.2006 11:15

Lidé nejsou slepé ovce, které se nechají opíjet, lidé jsou svobodné bytosti disponující rozumem a právem svobodné volby.
Jste optimista;-)

Odp: Lidé nejsou slepé ovce, které se...
Kelt, 27.11.2006 7:10

Asi jsem, :-) Vím, že realita je občas docela jiná a že lidé mají skutečně tendenci chovat se jako stádo, ale přesto věřím ve svobodnou volbu. Někteří lidé věří, že je nad námi Bůh, který vše řídí, já věřím, že lidé jsou možná lepší než je tomu ve skutečnosti :-):-)

Proč Bůh vytvořil vesmír? Aby mel...
Miss J., 31.3.2008 21:45

Proč Bůh vytvořil vesmír? Aby mel clovek co poznavat...Kdo stvořil Boha samého? Buh je laska, dobrota cistota energie svetlo...Proč všemocný Bůh nestvořil dokonalé lidi? Ale jo stvoril, lidi se kazi sami...Je Bůh natolik pyšný a žádá od lidí, aby se k němu neustále modlili a děkovali mu nebo se jen lidé snáží Bohu zalíbit? Snazime se mu zalibit.Polozila bych otazku:proc?...Nejsme my lidé malí Bohové, když si nás on veliký trojitý utvořil k obrazu svému? Ano jsme...Na co Bůh vymyslel instituce prostřednictvím, kterých se mi lidé jemu samému zpovídáme? On to nevymyslel(podle me)...Proč Bůh neumožní ŽENĚ, aby se stala pastýřkou? Ja myslim ze zena ma to pravo.Vsichni jsme bratri a sestry...Proč mi Bůh přidělil mozek, který mi nedovolí uvěřit v něj?Pac buh te nenuti verit, stara se o tebe ani to newis, zijes s nim a nevidis ho;-) miluje te a s tim uz nic nenadelas tak to je :)
Nechci nikoho presvedcovat o tom, ze buh existuju.Pac kazdy vidi boha jinak,protoze Kdo je buh? Co je buh?? Jak vnimas jeho pritomnost? Ten kdo neveri, tak ho nevnima, je to zbytecnost verit v neco co neni..jasny chapu;-)
V komentarech nekdo psal o tom jak „cirkev manipuluje lidmi“ kolik valek a skod krestanstvi napachalo...Jak j to dneska?valcime pro boha a svoji viru? O tom to je?? Ne.. nesnazime se presvedcovat nasilim druhe, ale formovat sami sebe.Taky se mi neblibi krestanska minulost.To krestanstvi nebylo! Bylo to o majetku a blaa.... vsichni to zname z dejin.
Jsem krestan a verim v Boha...A proc verim? O tom by se dalo povidat a povidat:) a Proc ty neveris? O tom by se taky dalo hodne mluvit.
Newim jestli nekdo pochopil co sem tim mym clankem chtela rict...ale tady jste chteli vedet nazory lidi a tohle je muj nazor... a nikomu jeho nazory neberu.Znam spousty lidi kteri jsou neverici a jsou to skveli lide !!!!!
S pozdravem J. ;-)

Odp: Proč Bůh vytvořil vesmír? Aby mel...
Yardasan, 1.4.2008 22:27

Ano, je to jenom přesvědčování, že bůh je. My, nevěřící nemáme potřebu neustále zdůrazňovat, že nevěříme. Stačí nám jedna věta: nevěříme, protože žádný bůh není. „Bůh“ je jen v mysli věřících, kteří dokáží o tom povídat a povídat, ale nakonec se k ničemu stejně nedoberou. Nemají žádné důkazy o jeho existenci a jen vyžadují od nás důkazy o jeho neexistenci; jako bychom my nevěřící mohli za to, že věřící si ho vymysleli. Ubývá věřících křesťanů a jak bylo nedávno zjištěno, muslimů již je daleko více... tak jsem zvědav, jestli se dožiju jejich většího rozšíření u nás, jak se s nimi mírumilovně srovnáte. Doufám, že nebude tím trpět většina nevěřících... S pozdravem jK.

Clanek je skvely. Doplnim svoji...
Mirek, 6.5.2008 11:52

Clanek je skvely. Doplnim svoji soukromou lekci historie po zasmani i pouceni.

Prvni saman uz kdysi davno prisel na napad, ze lepsi je lidi oblbovat a nechat se zivit, nezli sam makat.

Nu a protoze jeho nadprirozenym schopnostem by clenove tlupy neverili (znali ho z jeskynniho bufetu jako somraka), tak zacal saman vyuzivat nevedomosti a vymyslel boha, zazraky a sam sebe ustanovil spojovacim dustojnikem s bohem, stal se prvnim knezem.

Sikovneho samana si povsimnul nacelnik, ktery az dosud resil vsechno silou (a riskoval, ze dostane pres hubu, kdyz neodhadne protivnika). Saman otevrel nacelnikovi oci, ne hruba sila, ale ovladani dusi, to je cesta pro nas. A tak saman a nacelnik uzavreli spojenectvi. Knez pomazal kralovskou hlavu, kralovska hlava uznavala viru a skvele to slapalo cca. 2000 let.

Jediny problem je, ze okolni samani se tehle myslenky chytili taky a sproste to okopcili (Mohamed) a zacali delat konkurenci.

Nabozenstvi, tot dokonaly marketing. Posmrtny zivot se neda dokazat ani vyvratit a uz vubec se neda jeho neobdrzeni reklamovat a lidi, co si sami se zivotem nevedi rady a potrebuji „slepeckou hul“, tech je porad dostatek.
Bible (ci jiny blabol) je vzdy dostatecne nekonkretni a ohebny text, aby se jim dalo vysvetlit podle potreby vse.
A na evidentni excesy, jako treba „proc vsemocny buh dopustil takove ci onake bezpravi“ se rekne „Cesty bozi jsou nevyzpytatelne“ nebo se poukaze na „dablovo dilo“ a buh je z toho zase venku.

A kdyz pouzijete rozum a zeptate se „a neni to vsechno nejaka vymyslena blbost“, tak se Vam dostane odpovedi, ze jste „zaslepeny verici ateista“, a jste zase na zacatku.

Jest jen jedine reseni, myslet, myslet, myslet a to hlavou.

Jedine spravne reseni v nasem svete jest delat si z vericich srandu (neb oni si nas nevericich delaji srandu neustale), porad a stale je konfrontovat s nesmysly, kterych se dopousteji a dopustili a hlavne se nenechat vmanevrovat do pozice „prokazovani ucty a respektu“ Pro mne je papez, kalif ci jiny cirkevni potentat jen primy nastupce prvniho „Samana nemakacenka“ nic vic.

Buh je tu nikoli pro verici, ale pro cirkve!!!

A nechodte na mne, ze verite a cirkev k tomu nepotrebujete. Jak by neorganizovany verici poznal v co ma verit. To bychom meli milairdy ruznych nabozenstvi, kazde jine podle soukromeho nazoru a
buh by se z toho musel zvencnout.

Odp: Clanek je skvely. Doplnim svoji...
Mirek, 6.5.2008 11:56

Koho Buh rad ma, toho si k sobe prvniho povola!

Proto hledim kazdeho boha preventivne poradne nasrat, aby mne ponechal na Zemi co mozna nejdele.

(Citat z knihy Armina Freye)

Utlocitne damy a krehke verici bytosti bech mi prominou jazyk drsny lec vystizny.

Mirek

nazor
Jagen, 12.5.2008 17:29

Muj nazor je ze v boha(je jedno v jakeho) veri obcne chudci vrstva obyvatelstva. Takze kdyz zeme chudne, rozsiruje se vira v boha. Protoze bohati lide, nebo aspon ti co jsou na tom dobre, nepotrebuji verit v neco co jim „zlepsi“ jejich situaci.

Odp: nazor
Tony, 12.5.2008 19:37

haha. Obecně to tak možná je. A to díky tomu, že je chudých více. Určitě to není pravidlo. Stovky bohatých arabů je věřících.

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru
O serveru, právní ujednání, přístupnost
Založeno na vlastním redakčním systému a vlastním fóru.