Neptejte se co, ale proč

Komentáře k článku

28.11.2006 19:53

A je tu Mikuláš..

Listopad se chýli ke konci a advent už je za dveřmi. Příchází dny, kdy odpoledne se stmívá a nevlídné podzimní počasí láká k uchýlení se v teplo domova. V kamnech praská a rodina netrpělivě vyčkává návštěvu z jiného světa..

Bylo by vskutku idylické a jaksi pohádkové, kdyby ony bytosti z jiného světa - čert, anděl a na pomezí stojící Mikuláš - byli nositeli a tvůrci pohody, šiřiteli dobra a vůbec postavami, jejichž návštěvou zavládne v rodinách na chvíli pokoj (v křesťanském slova smyslu) a všichni zúčastnění jsou zase o něco blíže štastnému životu. Ovšem mnozí současní protagonisté našich rolí nemohou k výše uvedeným cílům nijak přispět, naopak - v dnešní společnosti, městské především, se v předvečer připomínky sv. biskupa z Myry střetáváme s podivnými kreaturami, které ve své podnapilosti i bez ní dávno odvrhli či alespoň zneuctily památku dobrých vlastností, které kdysi ve čtvtém století, tak famózně ztělesňoval sv. Mikuláš.

Nechci však nedobře omýlat: „Doba je zlá..“. Raději zeptám se, jak vidíte Vy současné pojetí mikulašské tradice, jak chápete smysl celé té „taškařice“. Nebo lépe říct „závažného mezníku v psychologickém vývoji dítěte“? Komentářů již bylo napsáno mnoho; od těch, které považují za velkou chybu upřít dítěti setkání se strachem a jeho překonáním, přes jiné, jež zdůrazňují výchovný efekt a posílení „kladné autority“, po ty, které varují před nebezpečím dětských traumat, které se mohou přenést do celého života.

Jaký by měl být (m)Mikuláš a měl by být vůbec? Věřím, že svými zkušenostmi s dětmi i životem mi pomůžete obléct si ornát, vousy a mitru k naplnění vágních však pěkných ideálů - takových, které jsem nadnesl v úvodu..

Na to nic neumím říct
Juras, 29.11.2006 23:32

Především je to tradice, zrušit to nejde a ani bych to rušit nechtěl. Mám na Mikuláše hezké vzpomínky z dětství a tak bych to chtěl dát i svým dětem. Navíc se o tom baví v kolektivu, takže nejde jim to odepřít - to by bylo dost kruté.

Význam...? Pro malé děti je to tejemno a zvědavost, pro větší, které ví, že Mikuláš je ve skutečnosti soused nebo strejda, je to střípek výchovy, který je učí, že by si lidi měli navzájem dělat radost.

Pro mne byl Mikuláš začátkem zimy,mám...
ivanplacak, 30.11.2006 1:01

Pro mne byl Mikuláš začátkem zimy,mám takový vlastní kalendář. Se stejně starejma klukama jsme courali po Roztokách jen tak, a koukali do oken.Tento den se teprve začali rozsvěcet první svíce a vystavovat ozdoby,sem tam nějaká ta prskavka a zvonění,občas nějaká rána klíčem. Klíč,nastrouhané hlavičky ze sirek,kousek provázku a hřebík s otupenou špicí sloužil jako úderník.Co si pamatuju, tak to byly docela šlupky.Podobné vícerané zařížení byla uříznutá vidlice z kola,guma (zavařovačka) a hřebík.Nevím na kolik vyjde taková rána dneska,ale nás stála asi 4 hlavičky ze sirek.S Mikulášema a jejich doprovodem jsme se tehdy moc nekamarádili,to by bylo pod naší důstojnost, stejně to byly ,,jenom" holky ze školy! Ty nás začaly zajímat až o něco později. Ale ne o moc. :-)

Dříve a dnes
romantik, 30.11.2006 13:05

D ř í v e tiše padal sníh a tři postavy v kostýmech tiše pospíchaly v chumelenici za svým Mikulášským úkolem. Další trojice se oblékala a líčila v malém holičství za oknem zastřeným prostěradlem. Procházka po městě s otcem, návrat před hodinou večeře, kterou maminka připravila.Na okně pokojíčku v punčoše burské oříšky, mandarinky, pomeranč, vedle ve sklenici třešňový kompot.
D n e s žádná procházka, žádné pozorování zasněžených tajemných postav v kostýmech, žádná maminka, žádný otec, žádné otevírání dveří neznámým, a proto nebezpečným zamaskovaným cizím postavám. Touha po klidu. Na okně koupená čokoládová figurka zabalená v barevném staniolu a pár banánů v kuchyni. Teplá večeře a TV. Na víc není.

Odp: Dříve a dnes
Juras, 30.11.2006 13:14

Toho Mikuláše tedy netrávíte moc nápaditým způsobem. Zrovna od někoho, kdo si říká romantik, bych neočekával, že bude civět na bednu. :-(

Odp: Dříve a dnes
plihalik, 30.11.2006 14:44

Skutečně se zdá, že dnes už mikuláškou romantiku nezažíváme...Ale u nás na vesnici ve starobylé a víceméně fungující katolické (není tak důležité) farnosti (bez nějaké falešné propagace něčeho, co majorita sleduje skrz prsty a sama nezažívá) se stále vyskytuje rok co rok skupina mládeže(!), která obchází domovy, kde se na ně s posvátnou hrůzou těší(?) malé děti, jakož i rodina bez televize ve spolek shromážděná. Sníh pod nohami křupe, nad námi hvězdné nebe (a mravní zákon v nás)...
((pravda máme statut města a možná to působí, že vše nefunguje jak má - vždycky jsem byli „městečkem“ či „městysem“, dnes no nechci kritizovat, když se snažím dokázat, že romantika (nejen) stále funguje))

Včera jsme byli na mikulášské besídce
Jana, 4.12.2006 8:16

Když se objevili na scéně čerti, žádné s přítomných dětí neprojevilo ani náznak strachu. Spousta jich v klidu Mikulášovi přiznalo, že neposlouchají a zlobí. Když se Mikuláš zeptal, jestli má čerty vypustit do obecenstva, děti vesele křičely: ANO ! Představitel Mikuláše byl viditelně vyveden z míry, zatím vždy děti křičely ne, ne. Při rozdávání laskomin se několik větších dětí vydrápalo na jeviště a pokoušely se čerty svázat.
Doufám, že šlo letos jen o špatný výběr čertů...Nebo ne?

Odp: Včera jsme byli na mikulášské besídce
Juras, 4.12.2006 9:10

Nebo špatný výběr dětí. Naše prostřední dítě (dcera) měla z čertů hrůzu a brečela. Bála se i když nám někdo zazvonil na domovní zvonek. Naopak ostatní děti jsou v pohodě. Jurásek už jako malej chtěl čertovi vlézt do pytle...

Odp2: Včera jsme byli na mikulášské besídce
Jana, 4.12.2006 9:12

Naše děti už dávno ví, že Mikuláš i čerti jsou převlečení studenti z gymplu. Jinak by to v duševním zdraví asi nepřežily. Hanička je stejně schopná brečet a věšet se na mě.

Odp3: Včera jsme byli na mikulášské besídce
Juras, 4.12.2006 9:24

To naše děti taky ví :-) Dneska máme besídku v práci a zítra to bude naostro - možná budou chodit starší děti u nás na vesnici, tak dám vědět, jestli bude něco zajímavého :-)

Tak co Mikuláš? K nám dokonce přišli...
Jana, 6.12.2006 8:00

Tak co Mikuláš? K nám dokonce přišli dvojí. Jedni byli domluvení, ale otvírat šel manžel, a až nahoře mu došlo, že to nejsou ti, které jsme čekali :-):-). Ti „praví“ přišli hned po nich.
Jinak, všecko to byly holky, tak od desíti do patnácti, a měly krásné kostýmy. Fakt šikulky. Dokonce měly v koších přichystané pro děcka svoje vlastní balíčky - banán a oplatek, pár buráků a tak.
Ti dva starší z toho měli legraci, myslím, že příští rok už by raději dělali ty čerty;-).

Předevčírem na besídce si Šárka (5let)...
Juras, 6.12.2006 14:13

Předevčírem na besídce si Šárka (5let) vynucovala: „Půjdeš tam se mnou taťko!“ - „Ne, Šári, nepudu.“ - „Jó.!“ atd. Potom chvilku sledovala a říkala „Čert je strejda Míša, já jsem ho poznala po hlase“ a šla k nim nakonec sama :-)

Včera u nás byly troji Mikuláši - Rozbrečela se jenom Adélka (2.9 roku), když spolužáci čerti nacpali Jirku do pytle a vytáhli ho před dům. Jinak děti vždycky své kamarády poznali a užívali si to. Za rok Jirka určitě taky pude za čerta, to taťko určitě! :-)

Máte k článku co říct? Máte názor? Je jedno, že článek nevyšel dneska, téma je aktuální stále! Váš komentář se nám zobrazí, tak napište!

Přidat nový komentář

Pokud jste registrován(a), zadejte heslo:

Pouze Vaše jméno (přezdívka) a vlastní příspěvek jsou povinné položky.

Prosím můžete-li, používejte diakritiku - píše se to stejně dobře a mnohem lépe se to čte. Příspěvky naprosto mimo téma nebo obsahující vulgární výrazy budou bez odpovědi smazány - poškozují tuto diskusi.
Formátování: [bold]tučně[/bold], [ital]kurzíva[/ital], [url=adresa]text odkazu[/url] (viz Formátování textu).
Děkujeme za Váš názor.

Nahoru